gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

+11
Evakikou
YNL
Zastina
marina289
houlieta
kouix
Georgia78
LAROGATA
thanoschris1
koneko
gatoula46
15 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από gatoula46 Παρ Απρ 25, 2014 11:35 pm

Αρτεμουλα μου γλυκιά δυστυχώς δεν μένω Αθηνα δεν υπάρχει σκλαβενιτης εδω...έχω προσπαθήσει πολλές φορές να τους δώσω σαρδέλες,κοτόπουλο,κιμά χωρίς αποτέλεσμα..δεν τα πλησιάζουν ούτε ωμά ούτε έστω βρασμένα...μιας και ήταν Πάσχα μας είχαν φέρει κατι γείτονες λιγο αρνί (εμείς δεν το τρώμε και τους έβαλα λίγο ψαχνό να φάνε..μόλις το μυρισαν ΕΦΥΓΑΝ!!τους το άφησα μέχρι το βράδυ και δεν είχαν δοκιμάσει καθόλου!!!!γι αυτο σκέφτομαι ακριβές λύσεις που μπορεί να μην ειναι πρακτικές....βέβαια το οτι δεν τρώνε τίποτα από αυτα με εχει εντυπωσιάσει δεν μου εχει τύχει ποτέ σε γάτα....θα συμφωνήσω με την άποψη σου με την hypoallergic και θα περιμένω έως ότου γίνει καλά....θα το αφήσω σαν τελευταία λύση (ελπίδα) σε περίπτωση που δεν καταφέρουμε κατι με τη θεραπεία.... αν και θελω να ειμαι αρκετά αισιόδοξη....
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από kouix Σαβ Απρ 26, 2014 12:05 am

Σχετικα με την απεχθεια τους προς οτιδηποτε άλλο πλην ξηρας τροφης, πρεπει να σου πω, οτι στην ΑΡΧΗ και η φιφα ηταν δυστακτική...
Καποια στιγμη, καταλαβα οτι ενα μεγαλο μερος του δισταγμου της, ηταν οτι ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΠΩΣ να το φαει (αυτο το κατι) και ΑΝ ΤΡΩΓΕΤΑΙ....
Της εδινα οτιδηποτε καινουριο σε πολυ μικρες μπουκιτσες με το χερι μου.... ετσι πηρε μπροστα... και τωρα κοντευει να φαει και εμας..!  happy2 

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από gatoula46 Σαβ Απρ 26, 2014 12:14 am

ναι παιδι μου και εγω τους τα ψιλοκοβω.....αλλα ΔΕΝ ΤΑ ΠΛΗΣΙΑΖΟΥΝ!!!!οταν ο Σιμπα ειχε διαρροια ο γιατρος μου ειπε κοτοπουλο με λιγο ρυζακι....επι δυο τρεις μερες που του το ειχα δεν ετρωγε τιποτα...ανησυχησα το ειπα στο γιατρο και μου ειπε royal gastroitenstinal....την πηραμε και ησυχασαμε.... Laughing Laughing Laughing 
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από kouix Σαβ Απρ 26, 2014 12:24 am

χμ! ηθελε και gastroitenstinal ο ω του για να "στρωσει".... Cool 

Ρε με κατι "φυντάνια" που εχουμε μπλεξει....  happy2 happy2 happy2 

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από gatoula46 Σαβ Απρ 26, 2014 12:36 am

veryfunny veryfunny veryfunny veryfunny  ναι ειδες τα πουλακια μου;;;με το θεμα τροφης πολλες φορες με χουν φτασει σε οριακο σημειο....αφου καποιες φορες απο τα νευρα μου που τυγχανει να τους εχδω βαλει κονσερβα και να μην τους αρεσει βγαινω εξω απο το σπιτι βριζω τη ζωη μου μιλαω μονη μου λεω δριαφορα και οταν εχω ξεθυμανει ξαναμπαινω μεσα σαν να μη συμβαινει τιποτα...!!!!ασε μην τα θυμαμαι τωρα... box nio mallia vrazo 
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από koneko Σαβ Απρ 26, 2014 1:17 am

θα το πω στα ισια.... τα εχετε κακομαθει happy2 . Οτι μπαινει στο πιατο πρεπει να το τρωνε. Πρεπει να μαθουν οτι αν δεν το φανε θα πεινασουν. Γι' αυτο δινουμε παντα 2-3 γευματα την ημερα τα οποια τα αφηνουμε στην διαθεση τους για 1 ωρα και αν δεν τα εχουν φαει τα μαζευουμε και δεν τους δινουμε τιποτα αλλο μεχρι το επομενο γευμα που θα ειναι μετα απο 8 ή 12 ωρες. Για καλυτερα αποτελεσματα φευγουμε απο το σπιτι μεχρι το επομενο γευμα για να μη ζητιανευουν. Ετσι κακομαθημενος σαν τα δικα σας ηταν και ο δικος μου αλλα μετα την τροφικη αλλεργια τον εστρωσα και τρωει τα παντα τωρα. Το πολυ πολυ να μη φαει ενα γευμα. Το επομενο ομως θα το φαει γιατι ξερει οτι θα μεινει νηστικος. Για το δικο σας καλο και για το καλο των γατιων σας πρεπει να μπουν κανονες στην διατροφη τους και φυσικα να σταματησει αυτο το πραγμα με τον εθισμο σε μια μονο τροφη γιατι αν χρειαστουν στο μελλον ειδικη διατροφη θα εχετε πολυ μεγαλο προβλημα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από gatoula46 Σαβ Απρ 26, 2014 9:46 am

Δίκιο έχεις...τα έχω κακομαθει δυστυχώς...αλλά δεν πίστευα ποτέ οτι θα είχαν τόσες απαιτήσεις...για να το μάθουν αυτό με το να τρώνε τα πάντα δηλαδή πρέπει να μείνουν μια εβδομάδα νηστικα αφού θα ασκούν σθεναρά αντίσταση στη διατροφή που θα τους επιβάλλω....με τη Μυρτώ σε αυτή την κατάσταση και με το Σιμπα με το ευαίσθητο πεπτικό που οταν αλλάξω κατι μου κάνει διάρροια δεν θα το ρισκάρω....
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από kouix Σαβ Απρ 26, 2014 9:58 am

Χαρουλα, την Ηρα (οταν ηταν μωρο) την εχα αφησει 2.5 μερες εντελως νηστικη για τον αντιθετο ομως λογο (για να μαθει να τρωει ΚΑΙ ξηρα τροφη...)
κι αυτο, με εντολη γιατρου!

Δεν θα παθουν τιποτα αν μεινουν νηστικα.... πίστεψε με...
Ο ντοκτορ -τοτε για την Ηρα- μου ειχε πει: εσυ μπορει να παθεις απο το αγχος σου και καλα που μενει νηστική, αυτη δεν θα παθει τιποτα.
Και ηταν και πολυ νινι τοτε η Ηρα... (45 ημερων)

(επισης, δεν ξερω αν ειχες επιμείνει οταν προσπαθουσες να φανε αυτο που τους εδινες ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ.... θυμαμαι εγω με την Φιφα, για να "εμπιστευτει" ακόμη και τις σαρδελίτσες, εκανε καμποση ωρα να τις φαει απο το χερι μου......)


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από gatoula46 Σαβ Απρ 26, 2014 10:38 am

Αρτεμουλα μου έχω προσπαθήσει πάρα πολλές φορές οχι για το καλό τους μόνο αλλά να μην τρώνε τα ίδια και τα ίδια συνέχεια...με το Σιμπα έχω περάσει τρεις διάρροιες....οταν πρόκειται για θέματα υγείας δεν κάνω πειράματα όμως....δεν ξέρω θελω να βαδίζω στα σίγουρα...δεν μπορώ να ξεκινήσω πάλι τα πειράματα στο τι τους αρέσει και τι όχι...εκτός αυτού φεύγω πρωί από το σπίτι και γυρίζω 11 το βράδυ....τους τελευταίους μήνες έχω δύο δουλειές και δεν προλαβαίνω....ειναι ένας απ'τους λόγους που τους έχω πάντα διαθέσιμη τροφή....εγω το βράδυ τρώω φαντάσου..το μεσημέρι τρώω στο δρόμο κατι πρόχειρο...τα προσέχω οσο μπορω...
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από marina289 Σαβ Απρ 26, 2014 10:46 am

Τώρα το είδα το θέμα αυτό....

Ρε γαμώτο, μου κάνει εντύπωση αν είναι μύκητες...
Γιατί τους τελευταίους μήνες η Μυρτούλα ήταν και με άλλα γατιά..
Δεν θα έπρεπε και τα άλλα να έχουν συμπτώματα ;
ή δεν είναι όλα το ίδιο ευαίσθητα στους μύκητες;

Χαρά όλα καλά θα πάνε, δεν είναι κάτι σοβαρό, μην αγχώνεσαι!  filaki 

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από gatoula46 Σαβ Απρ 26, 2014 10:53 am

Να σαι καλά Μαρινα...ούτε ο Σιμπα εχει κολλήσει ακομα....δεν ειναι απαραίτητο να έχουν όλες συμπτώματα επειδή νοσεί μια...
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από marina289 Σαβ Απρ 26, 2014 10:56 am

Μου κρατάς μούτρα; Που έχασα το βιβλιάριο;  Embarassed 

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από gatoula46 Σαβ Απρ 26, 2014 11:04 am

Όχι βέβαια...απλά βασιζομουν σε σένα και ήμουν σίγουρη οτι το φυλας και δεν σε πιεσα για τίποτα...απλα με αγχωσες περισσότερο γιατι δεν το περίμενα και με τους μύκητες και με ολα μου ήρθε ξαφνικά και λογικό είναι ρε συ...εσύ τι θα έκανες στη θέση μου;
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από marina289 Σαβ Απρ 26, 2014 11:56 am

Καταρχήν ξεκινάω με το δεδομένο ότι είναι μαλακία μου που έχασα το βιβλιάριο. Από τη στιγμή που ξεχάσαμε να το πάρεις εκείνη τη μέρα μέσα στον πανικό, το αμέλησα, το έχασα , μαλακία μου.
Από την άλλη όμως  δεν μιλάμε για ένα βιβλιάριο μιας γατούλας με τρελό ιστορικό, να πεις ότι χάθηκαν καταγεγραμμένα πράγματα ετών και ένα μακροσκελές ιατρικό ιστορικό...
Σε τί νομίζεις ότι θα βοηθιόταν ο γιατρός αν έβλεπε ότι η Μυρτούλα έχει κάνει το εμβόλιό της (tricat) , το αντιλυσσικό και αποπαρασίτωση; Τα στάνταρ δηλαδή...
Γιατί για αυτά μιλάμε, 3 πραγματάκια συγκεκριμένα, όχι για κανένα βιβλιάριο με καταγεγραμμένα πράγματα και θαύματα να βγάλει τα τρελά πορίσματα!
Θα έβρισκε "τη λύση" βλέποντας το βιβλιάριο;
Προσωπικά δεν θα έτρωγα τέτοιο παραμύθιασμα από κανένα γιατρό, ούτε θα είχα την ψευδαίσθηση ότι θα τον βοηθούσε σε κάτι το συγκεκριμένο βιβλιάριο, το οποίο επαναλαμβάνω, κακώς το έχασα.

Τι θα έκανα στη θέση σου; Δεν θα υστερίαζα...
Και θα έβλεπα λίγο πιο σφαιρικά τα πράγματα.

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από gatoula46 Σαβ Απρ 26, 2014 12:24 pm

Οκ δεν μπορώ να ξέρω τι το ήθελε δεν σε κρίνω ούτε θύμωσα που το έχασες άρα με το ίδιο σκεπτικό ούτε εσένα θα σε πείραζε αν εχανες τα βιβλιάρια από τα δικά σου μωρά..απλα θα έβγαζες άλλο...οκ Μαρίνα δίκιο έχεις συμφωνώ σε όλα αυτά που είπες...η Μυρτώ ειναι μικρή άλλωστε δεν εχει βεβαρυμένο ιστορικό θα μπορούσαν να ειναι χειρότερα τα πράγματα...!!εμένα δεν με νοιάζει το βιβλιάριο να γίνει η Μυρτώ καλά με νοιάζει στην τελική...όλα τα άλλα ειναι δευτερευούσης σημασίας!ξέρεις πότε θα σου κρατούσα μούτρα;;οταν τότε που ήρθα για να παρω το κοριτσάκι μου μου έδινες το βιβλιάριο και να είχες χάσει τη Μυρτώ!!!!
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από houlieta Σαβ Απρ 26, 2014 1:08 pm

marina289 έγραψε:Τώρα το είδα το θέμα αυτό....

Ρε γαμώτο, μου κάνει εντύπωση αν είναι μύκητες...
Γιατί τους τελευταίους μήνες η Μυρτούλα ήταν και με άλλα γατιά..
Δεν θα έπρεπε και τα άλλα να έχουν συμπτώματα ;
ή δεν είναι όλα το ίδιο ευαίσθητα στους μύκητες;

Χαρά όλα καλά θα πάνε, δεν είναι κάτι σοβαρό, μην αγχώνεσαι!  filaki 
Η συντριπτική πλειοψηφία γατων είναι φορείς μυκητων, ελάχιστες κάνουν σημάδια και κάτω από ειδικές συνθήκες.
Το ειπα και πιο πάνω, είχε βγαλει ο σκύλος μας και μάθαμε από τον γιατρό οτι το κολλάνε από γάτες όταν ζουν μαζί (ο Πέρσης λάτρευε την Γαταμου και ειχε το κακό να πείνει νερό από το μπωλ των γατιών της αυλής) και καμιά γατα μας δεν ειχε ούτε ενα σημάδι.
Και η Σιέλ μου είχε όταν ήταν μικρή.. Smile

Δεν είναι κάτι για το οποίο πρέπει να αγχωνεται κανείς, νομίζω χειρότερο θα είναι να πρόκειται για αλλεργία (δεδομένου ότι εκεί θέλει πολύυυυυ ψάξιμο)...
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από marina289 Σαβ Απρ 26, 2014 1:18 pm

gatoula46 έγραψε:Οκ δεν μπορώ να ξέρω τι το ήθελε δεν σε κρίνω ούτε θύμωσα που το έχασες άρα με το ίδιο σκεπτικό ούτε εσένα θα σε πείραζε αν εχανες τα βιβλιάρια από τα δικά σου μωρά..απλα θα έβγαζες άλλο...οκ Μαρίνα δίκιο έχεις συμφωνώ σε όλα αυτά που είπες...η Μυρτώ ειναι μικρή άλλωστε δεν εχει βεβαρυμένο ιστορικό θα μπορούσαν να ειναι χειρότερα τα πράγματα...!!εμένα δεν με νοιάζει το βιβλιάριο να γίνει η Μυρτώ καλά με νοιάζει στην τελική...όλα τα άλλα ειναι δευτερευούσης σημασίας!ξέρεις πότε θα σου κρατούσα μούτρα;;οταν τότε που ήρθα για να παρω το κοριτσάκι μου μου έδινες το βιβλιάριο και να είχες χάσει τη Μυρτώ!!!!

 filaki 

Αν έχανα της μελί, ή του αχί ή του ρίτοτου ούτε που θα με ένοιαζε.

Το βιβλιάριο του Μίλιου το έχει αφήσει ο Δήμος στον κτηνίατρο από τότε που έκανε την τελευταία του επέμβαση...  tafos Embarassed 
Και όλο λέμε να πάει να το πάρει , και όλο το αμελούμε.
Εκεί , αν το χάσουμε, (που πιθανόν να έχει χαθεί τώρα μετά απο τόσο καιρό και με τόσο πανικό στο κτηνιατρείο) θα με πειράξει, γιατί έχω καταγράψει τα πάντα στο βιβλιάριό του. Και έχει πλούσιο ιατρικό ιστορικό. Εκεί όντως θα το θεωρήσω απώλεια.
Είμαι χύμα με κάτι τέτοια , και ειδικά το τελευταίο διάστημα που με έχει απορροφήσει η σκατοδουλειά και νιώθω συνεχώς στην πρέσα, έχω γίνει χειρότερη.

Καλέ μια χαρά θα γίνει το Μυρτούδι, μην ανησυχείς!
Δεν είναι κάτι σοβαρό!

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από koneko Σαβ Απρ 26, 2014 1:24 pm

Να χαιρεσαι που ειναι μυκητες και οχι αλλεργια!
Να ρωτησω και κατι ηλιθιο; Ο κτηνιατρος δεν κραταει ιστορικο;  Shocked 
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από gatoula46 Σαβ Απρ 26, 2014 1:28 pm

Το ξέρω μωρε δόξα τω Θεό να λες που έχουμε ακομα δουλειά...εντάξει όμως τέρμα με αυτό το βιβλιάριο μην χαλάμε τις καρδιές μας δεν αξίζει ο κόπος...αλλά αν δεν ήταν το βιβλιάριο της Μυρτώς και ήταν το βιβλιάριο του Χουλιο οι ΦΟΠΛΟΧΟ θα σε είχαν στείλει στο εκτελεστικό απόσπασμα να ξέρεις....εγω ειμαι αρνάκι μπροστά τους...
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από LAROGATA Σαβ Απρ 26, 2014 1:29 pm

Χαρα μου μην αγχωνεσαι αν ειναι μυκητες θα πεαρασουν με την θεραπεια και ολα καλα ,εμεις 4 φορες το εχουμε αντιμετωπισει το προβλημα,δυο με τα δικα μου και 2 με τα μωρογατακια.Ακομη και με την αλλεργεια παλι υπαρχει λυση και εμας ο Τζινο ο μαλτεζακος στο κτημα εχεις δερματικα ,τρωει της ρουαγιαλ την ειδικη τροφη και ολα καλα.Αυτα ειναι προβληματα που εχουν λυσεις ,το κακο ειναι να υπαρχουν αλλα πιο σοβαρα προβληματα,που δυστυχως οσον αφορα τα ζωα δεν υπαρχουν θεραπειες
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από gatoula46 Κυρ Απρ 27, 2014 11:47 am

Αυτό ειναι αλήθεια Μαρία μου...υπάρχουν και χειρότερα..μόνο αυτό σκέφτομαι αυτό που πάθαμε ειναι πτεσμα σε αλλά προβλήματα και ασθένειες που υπάρχουν....
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από marina289 Κυρ Απρ 27, 2014 1:20 pm

gatoula46 έγραψε:Το ξέρω μωρε δόξα τω Θεό να λες που έχουμε ακομα δουλειά...εντάξει όμως τέρμα με αυτό το βιβλιάριο μην χαλάμε τις καρδιές μας δεν αξίζει ο κόπος...αλλά αν δεν ήταν το βιβλιάριο της Μυρτώς και ήταν το βιβλιάριο του Χουλιο οι ΦΟΠΛΟΧΟ θα σε είχαν στείλει στο εκτελεστικό απόσπασμα να ξέρεις....εγω ειμαι αρνάκι μπροστά τους...
Χαρά μου, έχω κάθε λόγο να πιστεύω ότι ΦΟΠΛΟΧΟ δεν θα με είχαν στείλει με τίποτα στο εκτελεστικό απόσπασμα .
Οι ΦΟΠΛΟΧΟ δεν θα εστίαζαν στο δέντρο και θα αγνοούσαν το δάσος, οι ΦΟΠΛΟΧΟ θα αναγνώριζαν τις προθέσεις μου και ότι προσπάθησα να κάνω ό,τι καλύτερο για τη γατούλα, οι ΦΟΠΛΟΧΟ θα έβλεπαν ότι την είχα κάτι μήνες με τα γατιά μου και με τον Σάντσο (που δεν θα την είχα αν υπήρχε το οποιοδήποτε πρόβλημα), θα έβλεπαν ότι έδωσα μια γατούλα στειρωμένη, εμβολιασμένη, + αντιλυσσικό, αποπαρασιτωμένη. Προσωπικά τα έχω πολύ καλά με τον εαυτό μου όσον αφορά το θέμα της Μυρτούλας, αλλά και όσον αφορά οποιοδήποτε πλάσμα έχω δώσει.
Θεωρώ ότι οι ΦΟΠΛΟΧΟ θα αξιολογούσαν πιο ρεαλιστικά και πιο ψύχραιμα την κατάσταση.

Μπορεί να φαίνεται σαν επίθεση αυτό τώρα, αλλά όταν με ενοχλεί κάτι , δεν μπορώ να πω "όλα καλά , δεν έχω πρόβλημα", και με την υπόλοιπη στάση μου να αφήνω να υπαινίσσεται ότι έχω. (Κάτι που θεωρώ ότι κάνεις.)

Τες παν, ας γίνει καλά το Μυρτουδάκι, και όλα καλά.

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από gatoula46 Κυρ Απρ 27, 2014 7:31 pm

μαρινακι τα συζητησαμε το ξερεις οτι σε συμπαθω και εισαι απο τα αγαπημενα ατομα που εχω στην καρδια μου μου εδωσες τη μυρτουλα και αυτο ηταν το καλυτερο πραγμα που εχει κανει ανθρωπος για μενα!!!!δες πως ηθελα να τα γραψω!!!! Smile  Smile  Smile 
marina289 έγραψε:
gatoula46 έγραψε:Οκ δεν μπορώ να ξέρω τι το ήθελε δεν σε κρίνω ούτε θύμωσα που το έχασες
άρα με το ίδιο σκεπτικό ούτε εσένα θα σε πείραζε αν εχανες τα βιβλιάρια από τα δικά σου μωρά   happy2  happy2 
..απλα θα έβγαζες άλλο...οκ Μαρίνα δίκιο έχεις συμφωνώ σε όλα αυτά που είπες...η Μυρτώ ειναι μικρή άλλωστε δεν εχει βεβαρυμένο ιστορικό θα μπορούσαν να ειναι χειρότερα τα πράγματα...!!εμένα δεν με νοιάζει το βιβλιάριο να γίνει η Μυρτώ καλά με νοιάζει στην τελική...όλα τα άλλα ειναι δευτερευούσης σημασίας!ξέρεις πότε θα σου κρατούσα μούτρα;;οταν τότε που ήρθα για να παρω το κοριτσάκι μου μου έδινες το βιβλιάριο και να είχες χάσει τη Μυρτώ!!!!

 filaki 

Αν έχανα της μελί, ή του αχί ή του ρίτοτου ούτε που θα με ένοιαζε.

Το βιβλιάριο του Μίλιου το έχει αφήσει ο Δήμος στον κτηνίατρο από τότε που έκανε την τελευταία του επέμβαση...  tafos Embarassed 
Και όλο λέμε να πάει να το πάρει , και όλο το αμελούμε.
Εκεί , αν το χάσουμε, (που πιθανόν να έχει χαθεί τώρα μετά απο τόσο καιρό και με τόσο πανικό στο κτηνιατρείο) θα με πειράξει, γιατί έχω καταγράψει τα πάντα στο βιβλιάριό του. Και έχει πλούσιο ιατρικό ιστορικό. Εκεί όντως θα το θεωρήσω απώλεια.
Είμαι χύμα με κάτι τέτοια , και ειδικά το τελευταίο διάστημα που με έχει απορροφήσει η σκατοδουλειά και νιώθω συνεχώς στην πρέσα, έχω γίνει χειρότερη.

Καλέ μια χαρά θα γίνει το Μυρτούδι, μην ανησυχείς!
Δεν είναι κάτι σοβαρό!

marina289 έγραψε:
gatoula46 έγραψε:Το ξέρω μωρε δόξα τω Θεό να λες που έχουμε ακομα δουλειά...εντάξει όμως τέρμα με αυτό το βιβλιάριο μην χαλάμε τις καρδιές μας δεν αξίζει ο κόπος...αλλά αν δεν ήταν το βιβλιάριο της Μυρτώς και ήταν το βιβλιάριο του Χουλιο
οι ΦΟΠΛΟΧΟ θα σε είχαν στείλει στο εκτελεστικό απόσπασμα να ξέρεις  Razz  Razz  Razz 
....εγω ειμαι αρνάκι μπροστά τους...
Χαρά μου, έχω κάθε λόγο να πιστεύω ότι ΦΟΠΛΟΧΟ δεν θα με είχαν στείλει με τίποτα στο εκτελεστικό απόσπασμα .
Οι ΦΟΠΛΟΧΟ δεν θα εστίαζαν στο δέντρο και θα αγνοούσαν το δάσος, οι ΦΟΠΛΟΧΟ θα αναγνώριζαν τις προθέσεις μου και ότι προσπάθησα να κάνω ό,τι καλύτερο για τη γατούλα, οι ΦΟΠΛΟΧΟ θα έβλεπαν ότι την είχα κάτι μήνες με τα γατιά μου και με τον Σάντσο (που δεν θα την είχα αν υπήρχε το οποιοδήποτε πρόβλημα), θα έβλεπαν ότι έδωσα μια γατούλα στειρωμένη, εμβολιασμένη, + αντιλυσσικό, αποπαρασιτωμένη. Προσωπικά τα έχω πολύ καλά με τον εαυτό μου όσον αφορά το θέμα της Μυρτούλας, αλλά και όσον αφορά οποιοδήποτε πλάσμα έχω δώσει.
Θεωρώ ότι οι ΦΟΠΛΟΧΟ θα αξιολογούσαν πιο ρεαλιστικά και πιο ψύχραιμα την κατάσταση.

Μπορεί να φαίνεται σαν επίθεση αυτό τώρα, αλλά όταν με ενοχλεί κάτι , δεν μπορώ να πω "όλα καλά , δεν έχω πρόβλημα", και με την υπόλοιπη στάση μου να αφήνω να υπαινίσσεται ότι έχω. (Κάτι που θεωρώ ότι κάνεις.)

Τες παν, ας γίνει καλά το Μυρτουδάκι, και όλα καλά.
αχχχχχχ.....παρεξηγισιαρα..... Razz kissss kissss kissssκαι που να ησουν και λιονταρι αντι για ζυγος η σκορπιος ακομα καλυτερα.... filaki
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από marina289 Κυρ Απρ 27, 2014 8:57 pm

Ντάξει Χαρά μου, τα συζητήσαμε , όλα καλά!
Δεν είμαι ακριβώς παρεξηγησιάρα, είμαι κάτι άλλο...: ιδιότροπη  Embarassed , αλλά συγχρόνως και ευθύς , οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να είχα ενοχληθεί από κάτι και να μην στο εξέφραζα!

Η ουσία είναι ότι όπως σου είπα και στο τηλ, η συνισταμένη μας είναι αυτή η υπέροχη μουτρίτσα, θέλουμε και οι δυο να είναι καλά, και ξέρω ότι έχεις τις καλύτερες προθέσεις- ποτέ δεν το αμφισβήτησα αυτό.

Όλα να πάνε καλά , και εύχομαι σύντομα να ακούσουμε υπέροχα νέα.   flower

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από gatoula46 Κυρ Απρ 27, 2014 9:22 pm

λοιπον για να επανελθουμε στο θεμα μας γιατι εχουμε βγει εκτος θεματος η Μυρτουλα δεν δειχνει σημαδια βελτιωσης....περιμενουμε στην αναμονη για να δουμε πως θα παει η θεραπεια... Sad Sad Sad 
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από marina289 Κυρ Απρ 27, 2014 9:36 pm

Μήπως να την πήγαινες και στον άλλο κτηνίατρο που μου έλεγες; Για μια δεύτερη γνώμη;

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από kouix Κυρ Απρ 27, 2014 9:41 pm

εγω  θα πω ΚΑΙ  το "αλλο".....

Επειδη  η Ηρα  (τωρα που ειναι ανοιξη)  βγαινει  στον κηπο  και μετα, οταν  γυριζουμε σπιτι  τριβει το κεφαλι της  ΜΑΝΙΩΔΩΣ και  κυριως γυρω απο τα ματια.......
και ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ  οτι  η  Ηρα ειναι αλεργικη  στα "αυτοφυή"  αγριοχορτα (που αυτην την εποχη ,  την μια  τα  ξεχορταριαζω, και τηνν αλλη ξαναβγαίνουν.....)

ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ....... η  Μυρτουλα ειναι κι αυτη  αλεργική σε κατι που εχει να κανει με την ΑΝΟΙΞΗ...?  (γυρη  ας πουμε... που οσο και να μην  βγαινει η  Μυρτω  εξω...  η Γυρη  μπαινει  στο σπιτι  οταν ανοιγουμε παραθυρα ή πορτες......)

Μηπως αν  ρωταγες την  Γιατρο  σας,  αν  θα  μπορουσες να  της  βαλεις  λιγο  κρεμα  ΦΟΥΣΙΚΟΡΤ "τοπικα" εκει που ξυνεται....?  (που ειναι μεν  κορτιζονουχα,  αλλα  δεν ειναι τοσο  ισχυρή οσο  τα  μεντρολ τα χαπακια)

(εγω αυτο κανω  με την ηρουλα....  εχω  το  φουσικορτ και άλλο  ενα  σκευασμα παλι  κορτιζονουχο, για  τοπικες  χρησεις..... αλλα  1) δεν ξερω αν κανουν ΚΑΙ  για  γατουλες  και  2) δεν  ξερω  αν  ενδεικνυται  γενικοτερα για την περισταση.  Απλα  το  λεω  σαν  "σκεψη"  ή  σαν  θεμα προς  συζήτηση  με την/τον  γιατρο σας.)


Πρεπει δε να ΤΟΝΙΣΩ σε αυτην την φαση, οτι ΠΟΛΛΟΙ κτηνιατροι, οταν το πηγαινουν "ψαχνοντας" πανε πολυ σταδιακα, για να μην φορτωνουν τα ζωακια με φαρμακα, ασκοπα, και βεβαια εμεις υποφερουμε να τα βλεπουμε να υποφερουν.
Το λεω αυτο, για να δικαιολογήσω πιθανον τον/την γιατρο σας, που δεν εχει ήδη δωσει καποια αλοιφη κορτιζονουχα στην Μυρτουλα, το θεωρω απολυτως φυσιολογικο ΕΚ ΠΡΩΤΗΣ να προσπαθησει καποιος να θεραπευσει συμπτωματα οσο γινεται πιο συντηρητικά......
Το θεμα ειναι ομως, πως αν εσυ υποφερεις ΤΟΣΟ, ΟΣΟ, που την βλεπεις και ξυνεται, μηπως να την επαιρνες και να το συζητουσατε.....


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από gatoula46 Κυρ Απρ 27, 2014 10:05 pm

μαρινακι θα περιμενω μεχρι και τις μερες που μου ειπε οτι θα δω βελτιωση και αν δεν δω θα την παω και στον αλλο.... Sad αρτεμουλα μου εχεις δικιο δεν μου εχει δωσει ουτε κορτιζονουχα αλοιφη ουτε και οι καψουλες περιεχουν κορτιζονη....ειμαι ασχετη εντελως με αυτα αλλα γνωριζω οτι οι αλλεργιες φευγουν με κορτιζονη....δεν ξερω αν συμβαινει το ιδιο με μυκητες....δεν θελω να παρω καποια πρωτοβουλια και να της δωσω κατι εγω απο μονη μου....οπως σωστα ειπες θα το συζητησω με το γιατρο...ναι οντως της εδωσε πολυ ηπια αγωγη και κατα τη γνωμη μου επραξε σωστα σε αυτο αφου δεν ξερουμε τι ειναι και παμε ψαχτα να μην επιβαρυνουμε εξαρχης το ζωο.... Smile Smile Smile 
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από koneko Κυρ Απρ 27, 2014 11:00 pm

αντι για κορτιζονη, θα προτεινα καποιο αντιισταμινικο που ειναι ασφαλες για γατες. Αν ειναι απο γυρη, πιστευω θα την πιασει το αντιισταμινικο. Πως ειναι τωρα με την αντιμυκητιακη θεραπεια; Εχει σταματησει η φαγουρα;
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από gatoula46 Κυρ Απρ 27, 2014 11:59 pm

οχι ηρω καθολου δεν εχει σταματησει η φαγουρα.....θα επρεπε απο τοσο νωρις ; με προβληματισε λιγο αυτο τωρα....ειναι στην τεταρτη μερα θεραπειας πλεον...
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από koneko Δευ Απρ 28, 2014 12:37 am

ιδεα δεν εχω απο θεραπεια και αντιμετωπιση δερματοφυτων  No Μηπως να παιρνατε δειγμα για καλλιεργεια; Αν δεν χειροτερευει παντως, πιστευω οτι ειστε σε καλο δρομο. Ο δικος μου μερα με τη μερα πηγαινε απο το κακο στο χειροτερο με την αλλεργια του.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από gatoula46 Δευ Απρ 28, 2014 1:39 am

Ποιός είπε οτι δεν χειροτερεύει ρε συ;απλά οχι μέρα με τη μέρα...αργά και σταθερά...αυτά τα σημάδια έχουν επεκταθεί και έχουν γίνει μεγαλύτερα σχεδόν τα διπλάσια...το ένα εχει ανοίξει και εχει αίμα...από την Τρίτη μέχρι σήμερα....σημείωση το πρόβλημα ξεκίνησε από τη Μ εβδομάδα....το πρώτο που είχε βγάλει κάτω από το σαγόνι ήταν ενα στρογγυλό σημείο που χωρίς τρίχα που είχε μια γρατζουνια που έβγαζε αίμα....
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από gatoula46 Τετ Απρ 30, 2014 4:27 pm

τα νεα μας λοιπον....μετα απο 7 μερες θεραπειας την οποια θα συνεχισουμε για αλλες 11 ακομα τα αποτελεσματα ειναι τα εξης μια μερα πριν ξεκινησουμε τη θεραπειααπώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 DSC_0650_zps20fdd55dαπώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 DSC_0653_zps462728b3μετα απο 7 μερες θεραπειας απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 DSC_0665_zps4a0fac9aαπώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 DSC_0667_zpse8ff79a3απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 DSC_0668_zps2d934d32η φαγουρα παραμενει οχι σε τοσο εντονο βαθμο οπως πρωτα.....αυτο το πραγμα εχει εξαπλωθει οπως το βλεπετε στη φωτο και εγω θελω να χωθω 10 μετρα κατω απο το χωμα.... Sad Sad Sad Sad ελαχιστο χνουδακι εχει αρχισει να βγαινει σε καποια σημεια βεβαια αλλα οχι σε ολη την επιφανεια....αυτο το πραγμα εχει κανει το δερμα κοκκινο και γυρω γυρω εχει κατι κοκκους πιο σκουρους....σας παρακαλω οσοι το εχετε περασει πειτε μου μεσα σε ποσο χρονικο διαστημα απο τη θεραπεια πρεπει να δω αποτελεσματα;;;;ειναι νωρις ακομα η πρεπει να την ξαναπαω στο γιατρο;;; Sad Sad Sad Sad 
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από Zastina Τετ Απρ 30, 2014 5:00 pm

Τι είναι αυτό? Μοιάζει με κάτι μαυράδια που είχε ο Τζάστιν στο πιγούνι του για αρκετό διάστημα, σχεδόν χρόνο. Δεν το είχα δώσει σημασία. Τώρα βλέπω ότι δεν τα έχει πλέον.

Δεν ξέρω πως έφυγαν, πάντως του έδινα για ένα διάστημα λίγο γιαούρτι κάθε μέρα. Εκτός από τα μαυράδια είχε και κάποιον βήχα για μεγάλο διάστημα (σχεδόν χρόνο), ο οποίος επίσης εξαφανίστηκε. Του έδωσα επίσης αυγά, και orijen cat and kitten (που έχει καλλιέργεια ενός μικροοργανισμού). Δεν ξέρω αν έπαιξαν ρόλο και αυτά.
Zastina
Zastina
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1 (Justin)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : άνοιξη, καλοκαίρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2013
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από LAROGATA Τετ Απρ 30, 2014 5:13 pm

Νωρις ειναι ακομη βρε Χαρα,αργει αρκετα να επουλωθει η πληγη και να βγαλει τριχωμα κανε υπομονη,παντως απ'οτι μπορω να καταλαβω απ΄τη φωτογραφια ειναι σχεδον σιγουρο οτι ειναι μυκητες.Σου εχει δωσει να της βαζεις και καμμια αλοιφουλα ?δεν θυμαμαι.Εμεις βαζαμε και μπεταντιν και αν μπορεις να την εκανες μπανιο με fungoral θα ανακουφιζοταν πολυ απ'τη φαγουρα
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 2 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης