gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

+11
Evakikou
YNL
Zastina
marina289
houlieta
kouix
Georgia78
LAROGATA
thanoschris1
koneko
gatoula46
15 απαντήσεις

Σελίδα 4 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 4 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από marina289 Σαβ Αυγ 30, 2014 10:31 pm

ωραία, δεδομένων των συνθηκών το μπεταντίν είναι μια χαρά προς το παρόν!

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 4 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 4 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από konnaki Τρι Νοε 07, 2017 11:39 am

λοιπον..... η ψιψινα μου ... 2-2,5 μηνων περιπου ανεμβολιαστη ακομα λογω του οτι της δωσαμε χρονο να μας συνηθησει κ αφου μας συνηθησε κ πηγαμε στον γιατρο μας ξεκινησε θεραπεια για την ωτοδεκτηκη ψωρα (η οπως λεγετε) με αμπουλα στον σβερκο κ αντιβιωση για τις πληγες που ειχε δημιουργησει περασαν 10 μερες κ ακομα ξυνετε . παραληλλα προσπαθω να της καθαριζω κ τα αυτακια με λιγο βαμβακι παραφινελαιο για να ξεκολανε πιο ευκολα. τι γινεται ομως που παρατηρησα στο πισω ποδι (σαν γονατο θα το περιεγραφα) που οταν καθεται ακουμπαει κατω εχω παρατηρησει μειωση τριχωματος κ εντονο ροζ δερμα . διαβαζοντας τα παραπανω ανησυχησα. ο κτηνιατρος ηρθε σπιτι μου στην πρωτη επισκεψη τσεκαρε τις πληγες πισω απο τα αυτια κ πανω απο τα ματια οπου ειχε χαθει το 80%του τριχωματος κ μου ειπε οτι δεν ειναι μυκητες που του ελεγα απο το τηλ.(αυτο στο ποδι δεν το ειχε τοτε) δεν ειμαι σιγουρη κατα ποσο τσεκαρε το υπολοιπο σωμα του γατιου καθως δεν ηταν ακομα συνηθησμενο στα χαδια. γενικα ειναι πολυ τακτικη ψιψινα κα κανει μπανιο συχνα. σε περιπτωση που εχει μυκητες ποια ειναι τα σημαδια ? ξυσιμο? επιμονο μπανιο? περα απο το να ελεγξω δηλαδη το τριχωμα τι αλλο θα μπορουσα να παρατηρησω?δεν θελω να επικοινωνησω ακομα με τον γιατρο γιατι μου πε οτι θα αργησω να δω αλλαγη στο τριχωμα του κ επισης ο ανθρωπος ανει σχεδον 40 λεπτα να ρθει κ αλλα τοσα για να φυγει κ επειδη με το ζορι  δεχτηκε να με εξυπηρετησει καθως δεν εχω αμαξι δεν θελω να τον τρελανω με παρανειες. επεισης εχει ενα μικρο κυκλακι σαν πληγουλα διπλα απο το στομα του μαγουλο θα μπορουσα να πω το οποιο ομως εμφανιστηκε πριν 2-3 μερες αλλα δεν ειμαι συγουρη μηπως το τραυματισα εγω προσπαθωντας να του δωσω την αντιβιωση. αν δεν ειναι απο αυτο λετε να εχει σχεση ειτε με την ψωρα ειτε με ενδεχωμενωσ μυκητες? επισης εχουμε dirty chin απο την μερα που το πηραμε κ απλα του το καθαριζω αφου τελειωνω με τα αυτια με λιγο παραφινελαιο κ χτενακι. αλλα σημερα θα δοκιμασω την λυση με το αραιωμενο μπενταντιν μηπως δω καλυτερα αποτελεσματα . ευχαριστω πολυυυυυυ!!!!!!!!!!
konnaki
konnaki
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/10/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 4 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Νοε 07, 2017 12:04 pm

Η απώλεια τριχώματος στα αυτάκια και τα μάτια μπορεί όντως να οφείλεται στο ξύσιμο και όχι σε μυκητίαση όπως είπε ο γιατρός. Μπορεί ωστόσο να έχει εμφάνισε και μυκητίαση, εξάλλου από τη μια μέρα στην άλλη ξεπετάγονται τα σημαδάκια, δεν είναι δύσκολο να μην τα προσέξει κανείς στην αρχή.

Χαρακτηριστικό των πολλών μυκήτων είναι πως αν τρίψεις έντονα την περιοχή που παρατηρείται η απώλεια τριχώματος, εμφανίζονται ομόκεντροι κύκλοι πάνω στο δέρμα.. Πληροφορία που τσιμπήσαμε από γιατρό..δε ξέρω αν θα το εφάρμοζα, αφού δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοούμε.. "τρίψιμο"..πόσο τρίψιμο..
Όπως και να έχει λίγο μπεταντίν δεν πειράζει να βάλεις, τουλάχιστον για αρχή.
Αν το φαλακρό σημείο έχει ξεκάθαρα κυκλικό σχήμα, τότε πολύ πιθανό να είναι μυκητίαση, είναι πολύ χαρακτηριστικό και το βγάζουν και οι δικές μου που και που. Ένα σημαδάκι και περνάει. Βάζουμε και Daktarin καμιά φορά. Κι αυτή την αποφεύγω αφού περνάει μόνο του.

Πάντως μη διστάζεις να επικοινωνήσεις με το γιατρό, πολλοί κάνουν επισκέψεις κατ' οίκον. Αν όχι αυτός θα κάνουν σίγουρα και άλλοι. Βέβαια δεν ξέρω σε ποια περιοχή είσαι. Θεσσαλονίκη ξέρω ότι μπορείς να την πας και με ραδιοταξί, απλά κατά την κλήση δηλώνεις ότι έχεις και κατοικίδιο μαζί και έρχεται ταξί που αναλαμβάνει και μεταφορά ζώων.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 4 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 4 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από konnaki Τρι Νοε 07, 2017 12:23 pm

σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση! στο ποδι ειναι μακροστενο και οχι κυκλικο! θα δοκιμασω το τριψιμο ετσι για να δω τι παιζει !το μπενταντιν αραιωμενο ετσι?
υγ εχω κ κρεμα λαμισιλ που εβαζα οταν ειχα μυκητες το καλοκαιρι , φανταζομαι δεν επιτρεπετε? (στην αρχη νομιζαμε οτι ηταν απο τα γατακια μιας φιλης που ειχα μεινει ενα 3μερο, καθως κολλησαμε κ οι δυο αλλα τελικα ηταν απο μια πελατισσα της που το ειχε κ στ χερι κ δεν το χε παρει χαμπαρι!ελεοσ! )
οσο για τον γιατρο βρισκομαι στην ηγουμενιτσα οπου ναι εχει κτηνιατρια που θα μπορουσα να παω αλλα μετα απο αυτο που τραβηξα με το πρωτο μου γατακι που πεθανε οπως λεω εγω απο ανευθυνο γιατρο.... ε απο τοτε απλα εψαξα να βρω τον καλυτερο στην περιοχη που να σεβετε κ να αγαπαει ολα τα γατακια κ οχι μονο τις ρατσες... ο νοών νοητο
konnaki
konnaki
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/10/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 4 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από dagger Τρι Νοε 07, 2017 1:01 pm

Αφου εχεις λαμισιλ βαλτου
Δεν θα παθει τιποτα.
Ισα ισα θα την ανακουφίσει απο την φαγουρα -γιατρος δεν ειμαι αλλα ειχαν 2 απο τα δικα μου μυκητες οταν τα φεραμε σπιτι.
Μπεταντιν που εβαζα στην Ακαλι μια εποχη δεν το αραιωνα .
Το εβαζα πανω στην πληγη και το ταμποναριζα ελαφρα.

Προσεξε τις γλαστρες που εχεις - αν εχεις - στο σπιτι / μέσα ή έξω
Ειδικα σε αυτες του εσωτερικου χωρου αναπτυσεται υγρασία η οποία ευνοεί τους μύκητες
Και επισης , αν βγαινει εξω πιθανον να αρπαχτηκε με αλλη γατα και να εχει αυτη την μακροστενη οπως λες λωρίδα που λειπει τριχωμα.

Κατα τα αλλα οπλισου με υπομονη μιας και οι μυκητες στα μικρα ειναι συνηθισμενοι , εχουν αργο χρόνο αποθεραπειας - περίπου ένα μήνα με θεραπευτική αγωγή .

Περαστικά σας
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 4 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 4 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Νοε 07, 2017 3:37 pm

Betadine βάζεις όπως λέει και η dagger. Είναι και η ασφαλής επιλογή. Κακό δεν κάνει, αν είναι όντως μύκητες περιορίζει την ανάπτυξη, οπότε δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις. (Bedatine διάλυμα όμως όχι το βάμμα)
Για τη λαμισίλ δεν ξέρω..

Αν ο κτηνίατρος αγαπάει πάντως τα ζώα όπως λες και είναι καλός, πάρε μια γνώμη έστω με φωτογραφία.
Πολλές μυκητιάσεις είναι τόσο χαρακτηριστικές που φαίνονται αμέσως στο έμπειρο μάτι. Σε καμία περίπτωση δεν θα πρότεινα να γίνει συνήθεια βέβαια, οι διαγνώσεις πρέπει να γίνονται από κοντά, αλλά υπάρχουν και ζητήματα που συχνά λύνονται εξ αποστάσεως.

Περαστικούλια στο μικράκι!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 4 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 4 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από konnaki Τρι Νοε 07, 2017 4:53 pm

Κοριτσια ευχαριστω πολυ! Μολις γυρισα απ την δουλεια κ ξινοταν αυτην την φορα τοσο πολυ που καθισα αμεσως μολις μπηκα να της καθαρθσω τα αυτια. Αυτην τη φορα μπηκα πιο δυναμικα κ πιο βαθια στο αυτι! (οχι εννοειται στην τρυπα αλλα πιο εξω) σαν να ηρεμησε προς το παρον αλλα ηταν η πρωτη Φορα που σαν να εκλαιγε... Δοκιμασα κ λιγο μπενταντιν με νερακι ταμποναριστα στις πληγες κ στο πηγουνι μας!
Οχι δεν βγαινει εξω ειναι φοβητσιαρα. Νομιζω εχει γινει απο το πολυ γλιψιμο η απο το πατακι που της εχω βαλλει εκει που τρωει... Σε 3 μερες ειναι η επαναλληπτικη δοση αμπουλας στο σβερκο περιμενω πως κ πως να περασουν οι μερες.
Δεν ειμαι συγουρη αν δεχετε το κινητο του φωτο... Αλλα θα τον παρω να ρωτησω. Αν και επανε με τον φιλο μου να βρουμε αμαξι να το παμε στο ιατρειο του μια απ αυτες τς μερες.
Γλαστρα εχω αβοκαντο. Καπου διαβασα οτι ειναι δηλητηριωδη οποτε τα 2 ειναι εξω κ μη προσβασιμα κ το αλλο πανω στο πληντυριο με ψηλο περιτιλιγμα που προς το παρον δεν γινεται να φτασει. Επισης θα προσπαθησω να δω τι παιζει με τις τροφες μηπως εχει να κανει μ αυτο. Οποτε την καθαριζω της δινω μπουκιτσες σολομου. Σημερα ειδα οτι φτερνιστηκε λιγακι παραπανω. Η βασικη της ειναι ενα μιξ απο αυτην που μου χε δωσει ο κτηνιατρος για το γατακι που πεθανε. Τροφη που μου δωσε η κοπελα που μου την εδωσε και χιλς που της πηρα εγω. Τωρα επιτελους τελειώνει. Κ οποτε θα της παρω χιλς για αρχη να δω αν θα υπαρχει διαφορα. Για οτιδηποτε νεοτερο θα ενημερωσω
konnaki
konnaki
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/10/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 4 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από konnaki Πεμ Νοε 09, 2017 12:23 pm

θεαματικό αποτελεσμα του μπενταντιν στο dirty chin !
εχω παθει πλακα! πιστευω λιγες εφαρμογες ακομα κ εξαφανιζολ!!!!απιστευτο!
konnaki
konnaki
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/10/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 4 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης