gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

+11
Evakikou
YNL
Zastina
marina289
houlieta
kouix
Georgia78
LAROGATA
thanoschris1
koneko
gatoula46
15 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από gatoula46 Τετ Απρ 30, 2014 5:19 pm

ναι μαρια μου εχει δωσει την dactarin...ειναι νωρις ακομα πιστευεις;;;;και εφοσον της κανω θεραπεια δεν θα επρεπε να μεινει στασιμο;;;επρεπε να εξαπλωθει και σε αλλα σημεια;;;
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από gatoula46 Τετ Απρ 30, 2014 5:21 pm

Zastina έγραψε:Τι είναι αυτό? Μοιάζει με κάτι μαυράδια που είχε ο Τζάστιν στο πιγούνι του για αρκετό διάστημα, σχεδόν χρόνο. Δεν το είχα δώσει σημασία. Τώρα βλέπω ότι δεν τα έχει πλέον.

Δεν ξέρω πως έφυγαν, πάντως του έδινα για ένα διάστημα λίγο γιαούρτι κάθε μέρα. Εκτός από τα μαυράδια είχε και κάποιον βήχα για μεγάλο διάστημα (σχεδόν χρόνο), ο οποίος επίσης εξαφανίστηκε. Του έδωσα επίσης αυγά, και orijen cat and kitten (που έχει καλλιέργεια ενός μικροοργανισμού). Δεν ξέρω αν έπαιξαν ρόλο και αυτά.
ειναι τελειως διαφορετικο απο αυτο που ειχε ο γατος σου....εδω μιλαμε για μυκητες και για φαγουρα οχι για βηχα και ακμη που πιθανοτατα ειχε ο δικος σου....η ακμη μπορει να φυγει μετα απο ενα ευλογο χρονικο διαστημα...ο μυκητας θελει θεραπεια γιατι εξαπλωνεται παντου....
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από LAROGATA Τετ Απρ 30, 2014 5:22 pm

gatoula46 έγραψε:ναι μαρια μου εχει δωσει την dactarin...ειναι νωρις ακομα πιστευεις;;;;και εφοσον της κανω θεραπεια δεν θα επρεπε να μεινει στασιμο;;;επρεπε να εξαπλωθει και σε αλλα σημεια;;;
και εμενα κυριως στη Μαγια που ηταν και η πρωτη που κολλησε δεν σταματησε αμεσως η εξαπλωση,μην ξεχνας οτι με το ξυσιμο που κανουν χειροτερεουν τη κατασταση και εγω DACTARIN εβαζα .
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από gatoula46 Τετ Απρ 30, 2014 5:25 pm

και αυτο αν περασει θα ξαναεμφανιζεται παλι καθε χρονο;;;;δηλαδη θα ξαναφουντωνει ο μυκητας;;;η υπαρχει περιπτωση να μην ξαναεμφανιστει ποτε;;;σε ρωταω γιατι νομιζω ειχες αναφερει οτι οι γατουλες σου το εχουν περασει δυο φορες.....
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από LAROGATA Τετ Απρ 30, 2014 5:27 pm

gatoula46 έγραψε:και αυτο αν περασει θα ξαναεμφανιζεται παλι καθε χρονο;;;;δηλαδη θα ξαναφουντωνει ο μυκητας;;;η υπαρχει περιπτωση να μην ξαναεμφανιστει ποτε;;;σε ρωταω γιατι νομιζω ειχες αναφερει οτι οι γατουλες σου το εχουν περασει δυο φορες.....
οχι μια φορα το επαθαν η Μαγια και ο Λαρυ και μια φορα η Δαφνη και η Μυρτω οι μικρες που ειχα δωσει για υιοθεσια ,μετα τη θεραπεια ως τωρα δεν εχουν ξαναβγαλει
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από gatoula46 Τετ Απρ 30, 2014 5:29 pm

σε ευχαριστω πολυ....απλα στενοχωριεμαι πολυ που την βλεπω ετσι....σαν να υποφερει...μπανιο την εκανα μια φορα με το fungoral αλλα στο στεγνωμα τα βρηκαμε σκουρα γιατι φοβαται το σεσουαρ....και απο οτι μου εχουν πει ο μυκητας ευννοειται στην υγρασια....οποτε δεν το ξαναεπιχειρησα.....


Έχει επεξεργασθεί από τον/την gatoula46 στις Τετ Απρ 30, 2014 5:30 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : διορθωση κειμενου)
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από LAROGATA Τετ Απρ 30, 2014 5:32 pm

gatoula46 έγραψε:σε ευχαριστω πολυ....απλα στενοχωριεμαι πολυ που την βλεπω ετσι....σαν να υποφερει...μπανιο την εκανα μια φορα με το fungoral αλλα στο στεγνωμα τα βρηκαμε σκουρα γιατι φοβαται το σεσουαρ....και απο οτι μου εχουν πει ο μυκητας ευννοειται στην υγρασια....οποτε δεν το ξαναεπιχειρησα.....
βρηκα αυτο το λινκhttp://www.adespoto.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1064:2010-08-03-20-24-51&catid=141:ygeia-ton-zoon&Itemid=111
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από Zastina Τετ Απρ 30, 2014 5:44 pm

gatoula46 έγραψε:
ειναι τελειως διαφορετικο απο αυτο που ειχε ο γατος σου....εδω μιλαμε για μυκητες και για φαγουρα οχι για βηχα και ακμη που πιθανοτατα ειχε ο δικος σου....η ακμη μπορει να φυγει μετα απο ενα ευλογο χρονικο διαστημα...ο μυκητας θελει θεραπεια γιατι εξαπλωνεται παντου....

Ναι το πιθανότερο είναι να είχε ακμή. Αυτά που σου ανέφερα ήταν μήπως και βοηθήσουν σε συνδυασμό με τη θεραπεία. Από τη στιγμή που τον δικό μου φαίνεται να τον βοήθησαν στα παραπάνω προβλήματα.
Zastina
Zastina
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1 (Justin)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : άνοιξη, καλοκαίρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2013
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από gatoula46 Τετ Απρ 30, 2014 5:52 pm

Zastina έγραψε:
gatoula46 έγραψε:
ειναι τελειως διαφορετικο απο αυτο που ειχε ο γατος σου....εδω μιλαμε για μυκητες και για φαγουρα οχι για βηχα και ακμη που πιθανοτατα ειχε ο δικος σου....η ακμη μπορει να φυγει μετα απο ενα ευλογο χρονικο διαστημα...ο μυκητας θελει θεραπεια γιατι εξαπλωνεται παντου....

Ναι το πιθανότερο είναι να είχε ακμή. Αυτά που σου ανέφερα ήταν μήπως και βοηθήσουν σε συνδυασμό με τη θεραπεία. Από τη στιγμή που τον δικό μου φαίνεται να τον βοήθησαν στα παραπάνω προβλήματα.
ναι απλα σου ειπα τι ειδους παθηση εχει η γατουλα μου...και απλα να σου πω οτι καθε παθηση ειναι διαφορετικη και θελει διαφορετικη θεραπεια....το γιαουρτι ας πουμε περιεχει λακτοζη στην οποια ενα μεγαλο ποσοστο των γατων εχει δυσανεξια....ο γατουλης σου απο οτι φαινεται δεν εχει αφου δεν τον πειραξε....η δικια μου ομως μπορει να εχει....τελος παντων ευχαριστω αν και δεν θελω να παρω πρωτοβουλια και να το ρισκαρω γιατι πανω στη λαχταρα μου να την ανακουφισω μπορει να χειροτερεψω την κατασταση...τροφη επισης δεν θελω να της αλλαξω μπορεις να πεις οτι εχω κολλημα με την rc αλλα μεχρι στιγμης ειμαι ευχαριστημενη... Smile
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από YNL Τετ Απρ 30, 2014 6:43 pm

Λοιπόν τώρα που καλοβλέπω την πρώτη φωτογραφία το ίδιο και χειρότερο πρόβλημα είχε ένα από τα αδέσποτά μου στην Αμφιάλη.
Είχε χάσει το τρίχωμα του σε μια γραμμή ευθεία περίπου 20 εκατοστά και πλάτος 3-4 εκατοστά στην ράχη του και μια μεγάλη βούλα στον ένα του μηρό. Θυμάμαι καλά όταν το είδα που σκέφτηκα πως τον χειμώνα θα ξεπάγιαζε το δύστυχο αλλά δεν πιάνεται με τίποτα για να το πήγαινα σε γιατρό.
Σήμερα που σας γράφω το τρίχωμα έχει επανέλθει εντελώς. Αυτό το γατάκι δεν είναι μεγαλύτερο από 1,5 χρόνων και κάθε πρωί και βράδυ είναι πιστό στο ραντεβού μας για το φαγητό του.
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από Zastina Τετ Απρ 30, 2014 6:49 pm

Δεν είναι το ίδιο το γάλα με το γιαούρτι από άποψη λακτόζης. Οι περισσότερες γάτες, αν όχι όλες, δεν έχουν πρόβλημα με το γιαούρτι, ενώ έχουν πρόβλημα με το γάλα (ο δικός μου δεν αποτελεί εξαίρεση).

Επίσης, το γιαούρτι δεν είναι εξειδικευμένη θεραπεία για κάτι συγκεκριμένο, αλλά περιέχει ωφέλιμα βακτήρια, τα οποία βοηθούν στην καταπολέμηση των "κακών". Το ίδιο ισχύει και για την τροφή. Δεν έχει να κάνει με τη μάρκα, αλλά με τα βακτήρια. Από εκεί και πέρα, υπάρχουν και εναλλακτικά "φυσικά φάρμακα" που κάνουν την ίδια δουλειά.
Zastina
Zastina
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1 (Justin)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : άνοιξη, καλοκαίρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2013
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από gatoula46 Τετ Απρ 30, 2014 6:50 pm

απο οτι καταλαβαινω απο αυτο που ειπατε κυριε Γιαννη και σε συνδιασμο με αυτα που μου ειπε και η Μαρια υποθετω πως ειναι μια παθηση που αναγκαστικα και μη θα κανει τον κυκλο της και θα περασει απλα η θεραπεια τη βοηθα να γινει με πιο γρηγορους ρυθμους.... Suspect 
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από koneko Τετ Απρ 30, 2014 6:51 pm

μη φρικαρεις με την απωλεια τριχωματος και τις πληγες, θα στρωσει σιγα σιγα αλλα θα παρει χρονο. Στον δικο μου μπορω να πω οτι πηρε σχεδον 6 μηνες μεχρι να επανελθει το τριχωμα του στο φυσιολογικο μηκος (ειναι μακρυτριχος ομως)
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από gatoula46 Τετ Απρ 30, 2014 6:57 pm

Zastina έγραψε:Δεν είναι το ίδιο το γάλα με το γιαούρτι από άποψη λακτόζης. Οι περισσότερες γάτες, αν όχι όλες, δεν έχουν πρόβλημα με το γιαούρτι, ενώ έχουν πρόβλημα με το γάλα (ο δικός μου δεν αποτελεί εξαίρεση).

Επίσης, το γιαούρτι δεν είναι εξειδικευμένη θεραπεία για κάτι συγκεκριμένο, αλλά περιέχει ωφέλιμα βακτήρια, τα οποία βοηθούν στην καταπολέμηση των "κακών". Το ίδιο ισχύει και για την τροφή. Δεν έχει να κάνει με τη μάρκα, αλλά με τα βακτήρια. Από εκεί και πέρα, υπάρχουν και εναλλακτικά "φυσικά φάρμακα" που κάνουν την ίδια δουλειά.
ναι αλλα δεν παυει να εχει μεσα ποσοστα λακτοζης...γιαυτο πρεπει να δινεται σε μικρες ποσοτητες πχ ενα κουταλακι του γλυκου οχι ενα μπολακι την ημερα.....δεν θα διαφωνησω με τα ωφελη του γιαουρτιου απλα ειπα δεν θα το ρισκαρω καθως η γατουλα μου δεν ξερουμε σε ποια κατηγορια γατιων βρισκεται....οταν υπαρχει μια παθηση οπως οι μυκητες απλα δεν το ρισκαρει καποιος κατα τη γνωμη μου...ναι μεν μπορει να υπαρχουν ενναλακτικες λυσεις και φυσικες θεραπειες αλλα δεν ειμαστε ειδικοι ουτε γιατροι για να παιρνουμε πρωτοβουλιες που μπορει να επιδεινωσουν την κατασταση του ζωου....και ποσο μαλιστα εγω που δεν ειχα ξαναδει μυκητα για να ξερω πως θεραπευεται φυσικα....
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από gatoula46 Τετ Απρ 30, 2014 7:00 pm

koneko έγραψε:μη φρικαρεις με την απωλεια τριχωματος και τις πληγες, θα στρωσει σιγα σιγα αλλα θα παρει χρονο. Στον δικο μου μπορω να πω οτι πηρε σχεδον 6 μηνες μεχρι να επανελθει το τριχωμα του στο φυσιολογικο μηκος (ειναι μακρυτριχος ομως)
η Μυρτω δεν ειναι μακρυτριχη εχει ομως ασυμμετρο μηκος στο τριχωμα της....αλλου ειναι μακρυ αλλου κοντο....υπομονη κανω απλα εχω αγωνια για το αν η θεραπεια ειναι σωστη η οχι....ειναι σωστη και θα παρει καιρο να επουλωθει η δεν ειναι και απλα χανω τον χρονο και επιδεινωνεται η κατασταση της;αυτο με απασχολει κυριως....αν ημουν σιγουρη πως ειναι η καταλληλη θεραπεια δεν θα ανησυχουσα τοσο οσο χρονο και να επαιρνε....
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από Zastina Τετ Απρ 30, 2014 7:11 pm

gatoula46 έγραψε:
ναι αλλα δεν παυει να εχει μεσα ποσοστα λακτοζης...γιαυτο πρεπει να δινεται σε μικρες ποσοτητες πχ ενα κουταλακι του γλυκου οχι ενα μπολακι την ημερα.....δεν θα διαφωνησω με τα ωφελη του γιαουρτιου απλα ειπα δεν θα το ρισκαρω καθως η γατουλα μου δεν ξερουμε σε ποια κατηγορια γατιων βρισκεται....οταν υπαρχει μια παθηση οπως οι μυκητες απλα δεν το ρισκαρει καποιος κατα τη γνωμη μου...ναι μεν μπορει να υπαρχουν ενναλακτικες λυσεις και φυσικες θεραπειες αλλα δεν ειμαστε ειδικοι ουτε γιατροι για να παιρνουμε πρωτοβουλιες που μπορει να επιδεινωσουν την κατασταση του ζωου....και ποσο μαλιστα εγω που δεν ειχα ξαναδει μυκητα για να ξερω πως θεραπευεται φυσικα....


Δεν μίλησα για μπολάκι εγώ αλλά για μια μικρή ποσότητα. Δεν σου είπα να το ρισκάρεις. Σου πρότεινα κάτι. Από εκεί και πέρα μπορείς να ρωτήσεις και κτηνίατρο. Κάποιοι το συνιστούν. Νομίζω εσύ ρώτησες για γνώμες... Αλλιώς πιο το νόημα του θέματος?
Zastina
Zastina
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1 (Justin)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : άνοιξη, καλοκαίρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2013
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από YNL Τετ Απρ 30, 2014 7:29 pm

gatoula46 έγραψε:απο οτι καταλαβαινω απο αυτο που ειπατε κυριε Γιαννη και σε συνδιασμο με αυτα που μου ειπε και η Μαρια υποθετω πως ειναι μια παθηση που αναγκαστικα και μη θα κανει τον κυκλο της και θα περασει απλα η θεραπεια τη βοηθα να γινει με πιο γρηγορους ρυθμους.... Suspect 

Τουλάχιστον στο αδέσποτο έκανε τον κύκλο του και τώρα είναι εντάξει. Και σωστά το θέτεις. Η Θεραπεία το βοηθα ο κύκλος αυτός να κλείσει με γρήγορο ρυθμό.
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από houlieta Τετ Απρ 30, 2014 9:18 pm

Λοιπόν, πριν χρόνια είχε πέσει επιδημία στην αυλή μας...
Ειχαν γεννησει 2 γάτες ταυτόχρονα από 6 μικρα και ήταν και καμιά 10αρια μεγαλα στην αυλή, όλα με μυκητες!
Χαμός!...
Οπως καταλαβαίνεις έψαχνα μια μαζική λύση γιατι ένα ένα, τι δουλειά να κάνεις;
Μου είχε δώσει ένας γιατρός ένα φάρμακο τόσο θαυματουργό που ακόμη κρατάω το κουτί μη τυχόν και χρειαστώ ποτέ, να ξέρω πιο να πάρω!...
Το φάρμακο λέγεται Itrafungol της εταιρείας Janssen (animal health) είναι για γάτες (λέει ΓΑΤΑ πάνω και δείχνει και μία), είναι πόσιμο και δίνεις ανάλογα με το βάρος (εγω εδινα στην τυχη όπως καταλαβαίνεις, στο φαγητό το έριχνα)..
Πάνω μου εχει γραψει "μια γραμμη αναλογα με το βαρος για μια εβδομαδα, σταματάμε μία και δίνουμε άλλη μία"..
Μιλάμε, τετοιο τρίχωμα δεν είχα ξαναδει σε γατες, αφού κάναμε πλάκα με την μαμά μου να το πιούμε και εμείς!...
Μπορείς να ρωτήσεις τον γιατρό σου για αυτό, εγω δεν εχω δωσει ποτε κάτι καλύτερο, αλλά είναι πανάκριβο..
tafos 
Η τιμή που έχει το κουτί είναι ?36,97 (52ml) και έχουν περάσει πάνω από 5-6 χρόνια από τότε...

Α, να!
Το βρηκα!...
http://www.viovet.co.uk/Itrafungol_Oral_Solution_for_Cats/c1893/
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από gatoula46 Τετ Απρ 30, 2014 10:19 pm

Zastina έγραψε:
gatoula46 έγραψε:
ναι αλλα δεν παυει να εχει μεσα ποσοστα λακτοζης...γιαυτο πρεπει να δινεται σε μικρες ποσοτητες πχ ενα κουταλακι του γλυκου οχι ενα μπολακι την ημερα.....δεν θα διαφωνησω με τα ωφελη του γιαουρτιου απλα ειπα δεν θα το ρισκαρω καθως η γατουλα μου δεν ξερουμε σε ποια κατηγορια γατιων βρισκεται....οταν υπαρχει μια παθηση οπως οι μυκητες απλα δεν το ρισκαρει καποιος κατα τη γνωμη μου...ναι μεν μπορει να υπαρχουν ενναλακτικες λυσεις και φυσικες θεραπειες αλλα δεν ειμαστε ειδικοι ουτε γιατροι για να παιρνουμε πρωτοβουλιες που μπορει να επιδεινωσουν την κατασταση του ζωου....και ποσο μαλιστα εγω που δεν ειχα ξαναδει μυκητα για να ξερω πως θεραπευεται φυσικα....


Δεν μίλησα για μπολάκι εγώ αλλά για μια μικρή ποσότητα. Δεν σου είπα να το ρισκάρεις. Σου πρότεινα κάτι. Από εκεί και πέρα μπορείς να ρωτήσεις και κτηνίατρο. Κάποιοι το συνιστούν. Νομίζω εσύ ρώτησες για γνώμες... Αλλιώς πιο το νόημα του θέματος?
ζαστινα καλά έκανες και το πρότεινες αλλά σου είπα από την αρχή δεν το ρισκάρω....έκανες πρόταση την αρνήθηκα τέλος...γιατί συνεχίζεις να το προτείνεις;ο γιατρός που πήγα δεν μου έκανε νιξη για γιαούρτι δεν το σκέφτηκα και εγω να τον ρωτήσω για την ακρίβεια δεν μου πέρασε καν από το μυαλό...ναι σωστά κατάλαβες ρώτησα για γνώμες όσων έχουν εμπειρία πάνω σε αυτή την πάθηση είτε επειδή ξέρουν είτε επειδή το έχουν περάσει οι γάτες τους...οχι να υποθέτουν τι μπορεί να είναι...3 σελίδες πανω στους μύκητες πως αλλιώς να στο εξηγήσω δεν ξέρω...δεν υπάρχει λόγος να ξεκινάς επίθεση στο θέμα....αν το έχεις σκοπό τότε καλύτερα να μην υπάρχει συζήτηση...δεν ξέρω αν μπορείς να καταλάβεις σε τι ψυχολογική κατάσταση ειμαι....αν το καταλαβαίνεις τότε θα πιθανολογεις οτι το μυαλό μου ειναι σε κακό χάλι....σε παρακαλώ πολύ ας μείνουμε στους ηρεμους τόνους....
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από Zastina Τετ Απρ 30, 2014 10:28 pm

Δεν συνέχισα να προτείνω γατούλα. Έκανα κάποιες διευκρινήσεις τις οποίες έδειξες να μην κατάλαβες. Όπως πχ ότι γάλα και γιαούρτι δεν είναι το ίδιο και ότι το γιαούρτι δεν είναι εξειδικευμένη θεραπεία.

Και δεν καταλαβαίνω γιατί νομίζεις ότι σου επιτίθενται? Δεν διάβασα φυσικά αναλυτικά τις 3 σελίδες, όμως δεν είδα κάπου να αναφέρεις ότι σίγουρα είναι μύκητες. Δηλαδή συγγνώμη κι όλας, αλλά δεν φτάνει που μπήκα στον κόπο να προτείνω κάτι, μου κάνεις παρατήρηση ότι δεν είδα ότι είναι μύκητες??
Zastina
Zastina
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1 (Justin)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : άνοιξη, καλοκαίρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2013
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από gatoula46 Τετ Απρ 30, 2014 10:58 pm

Zastina έγραψε:Δεν συνέχισα να προτείνω γατούλα. Έκανα κάποιες διευκρινήσεις τις οποίες έδειξες να μην κατάλαβες. Όπως πχ ότι γάλα και γιαούρτι δεν είναι το ίδιο και ότι το γιαούρτι δεν είναι εξειδικευμένη θεραπεία.

Και δεν καταλαβαίνω γιατί νομίζεις ότι σου επιτίθενται? Δεν διάβασα φυσικά αναλυτικά τις 3 σελίδες, όμως δεν είδα κάπου να αναφέρεις ότι σίγουρα είναι μύκητες. Δηλαδή συγγνώμη κι όλας, αλλά δεν φτάνει που μπήκα στον κόπο να προτείνω κάτι, μου κάνεις παρατήρηση ότι δεν είδα ότι είναι μύκητες??
οκ ποιος κάνει επιθετική ερώτηση...έχω δεχτεί όλες τις απόψεις σου και τις προτάσεις που έκανες...αλλο αν συμφωνώ ή όχι...ο γιατρός μου έδωσε θεραπεία για μύκητες ή γιατι ειναι σχεδόν σίγουρος οτι ειναι...βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα δεν έκανα παρατήρηση απλά όπως μου διευκρινίσες για το γιαούρτι έτσι απάντησα στην ερώτηση που έθεσες ποιος είναι ο λόγος του θέματος....και εν πάσει περιπτώσει αν έχεις σκοπό να το συνεχίσεις σε παρακαλώ πάρα πολύ να το κάνεις σε δικό σου θέμα κι όχι να χαλάς το θέμα που έφτιαξα για την Μυρτουλα μου επειδή παρεξηγησε με το γραπτό λόγο.....συγνωμη κιόλας αλλά προσπαθώ να τα δεκτώ και να πάω πάσο...μην το συνεχίζεις για όνομα κοπέλα μου γλυκια δεν σε προσβαλα κιόλας.....
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από Zastina Τετ Απρ 30, 2014 11:02 pm

Μισό λεπτό λίγο.. Ποιος παρεξηγείται? Και τι να συνεχίσω? Μου λες "δεν υπάρχει λόγος να ξεκινάς επίθεση στο θέμα". Που την είδες την επίθεση?? Πραγματικά! Δηλαδή με κατηγορείς για επίθεση χωρίς λόγο και δεν θα εκνευριστώ?

Μια χαρά σου μίλησα, τώρα αν εσύ το πήρες για επίθεση δικό σου πρόβλημα.
Zastina
Zastina
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1 (Justin)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : άνοιξη, καλοκαίρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2013
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από gatoula46 Πεμ Μάης 01, 2014 12:19 am

Zastina έγραψε:Δεν συνέχισα να προτείνω γατούλα. Έκανα κάποιες διευκρινήσεις τις οποίες έδειξες να μην κατάλαβες. Όπως πχ ότι γάλα και γιαούρτι δεν είναι το ίδιο και ότι το γιαούρτι δεν είναι εξειδικευμένη θεραπεία.

Και δεν καταλαβαίνω γιατί νομίζεις ότι σου επιτίθενται? Δεν διάβασα φυσικά αναλυτικά τις 3 σελίδες, όμως δεν είδα κάπου να αναφέρεις ότι σίγουρα είναι μύκητες. Δηλαδή συγγνώμη κι όλας, αλλά δεν φτάνει που μπήκα στον κόπο να προτείνω κάτι, μου κάνεις παρατήρηση ότι δεν είδα ότι είναι μύκητες??

Zastina έγραψε:Μισό λεπτό λίγο.. Ποιος παρεξηγείται? Και τι να συνεχίσω? Μου λες "δεν υπάρχει λόγος να ξεκινάς επίθεση στο θέμα". Που την είδες την επίθεση?? Πραγματικά! Δηλαδή με κατηγορείς για επίθεση χωρίς λόγο και δεν θα εκνευριστώ?

Μια χαρά σου μίλησα, τώρα αν εσύ το πήρες για επίθεση δικό σου πρόβλημα.
αυτα ειναι προσβολες μεγαλες....ελπιζω να το καταλαβαινεις οτι δεν ειναι κοπος...ειναι βοηθεια προς ενα συνανθρωπο.... tafos και φυσικα απαιτω να αναθεωρησεις την κουβεντα που υπογραμμισα και αυτο που εγραψες στο θεμα της γατουλας μου...δεν σου φταιει σε τιποτα και η μικρη ειλικρινα....για αυτην το ανοιξα το θεμα οχι για να μου πετας σποντες...
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από Zastina Πεμ Μάης 01, 2014 12:31 am

Πφφφ δεν πάμε καλά μου φαίνεται... Βρε παιδί μου, εσύ μου είπες ξαφνικά ότι σου κάνω επίθεση:
gatoula46 έγραψε:δεν υπάρχει λόγος να ξεκινάς επίθεση στο θέμα....αν το έχεις σκοπό τότε καλύτερα να μην υπάρχει συζήτηση...
Αυτά δικά σου λόγια δεν είναι?

Από που πηγάζουν? Πριν πεις αυτό δεν ήμουν καθόλου εκνευρισμένη, ούτε είπα κάτι που να σε προσβάλλει.
Zastina
Zastina
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1 (Justin)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : άνοιξη, καλοκαίρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2013
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από gatoula46 Πεμ Μάης 01, 2014 8:39 am

Δεν πέταξα σπόντα εσύ μπήκες στον κόπο να μπεις στο θέμα και να κάνεις πρόταση....συγνωμη όσα μέλη μου έχουν απαντήσει δεν το έχουν κάνει με αυτό τον τρόπο....σε παρακαλώ πολύ δηλαδή βοήθεια θέλω σε αυτό το θέμα...μην συνεχίζεις την συζήτηση αυτή είναι εκτός θέματος μυκήτων...εδω μιλάμε για μύκητες και μόνο γι'αυτούς θελω να μιλάμε..στο θέμα σχετικά με τους μύκητες που εχει το ζώο έχεις να προσθέσεις κάτι άλλο;κάποιος γνωστός σου που να το έχει πάθει και να σου έχει πει;
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από marina289 Πεμ Μάης 01, 2014 9:32 am

gatoula46 έγραψε:απο οτι καταλαβαινω απο αυτο που ειπατε κυριε Γιαννη και σε συνδιασμο με αυτα που μου ειπε και η Μαρια υποθετω πως ειναι μια παθηση που αναγκαστικα και μη θα κανει τον κυκλο της και θα περασει απλα η θεραπεια τη βοηθα να γινει με πιο γρηγορους ρυθμους.... Suspect 

Aυτό ακριβώς πιστεύω και εγώ.

Μην ανησυχείς Χαρά, μια χαρά θα γίνει το Μυρτούδι !  flower 

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από gatoula46 Πεμ Μάης 01, 2014 9:57 am

marina289 έγραψε:
gatoula46 έγραψε:απο οτι καταλαβαινω απο αυτο που ειπατε κυριε Γιαννη και σε συνδιασμο με αυτα που μου ειπε και η Μαρια υποθετω πως ειναι μια παθηση που αναγκαστικα και μη θα κανει τον κυκλο της και θα περασει απλα η θεραπεια τη βοηθα να γινει με πιο γρηγορους ρυθμους.... Suspect 

Aυτό ακριβώς πιστεύω και εγώ.

Μην ανησυχείς Χαρά, μια χαρά θα γίνει το Μυρτούδι !  flower 
Ναι Μαρίνα στο τέλος θα τα καταφέρουμε το πιστεύω
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από gatoula46 Πεμ Μάης 01, 2014 10:23 am

houlieta έγραψε:Λοιπόν, πριν χρόνια είχε πέσει επιδημία στην αυλή μας...
Ειχαν γεννησει 2 γάτες ταυτόχρονα από 6 μικρα και ήταν και καμιά 10αρια μεγαλα στην αυλή, όλα με μυκητες!
Χαμός!...
Οπως καταλαβαίνεις έψαχνα μια μαζική λύση γιατι ένα ένα, τι δουλειά να κάνεις;
Μου είχε δώσει ένας γιατρός ένα φάρμακο τόσο θαυματουργό που ακόμη κρατάω το κουτί μη τυχόν και χρειαστώ ποτέ, να ξέρω πιο να πάρω!...
Το φάρμακο λέγεται Itrafungol της εταιρείας Janssen (animal health) είναι για γάτες (λέει ΓΑΤΑ πάνω και δείχνει και μία), είναι πόσιμο και δίνεις ανάλογα με το βάρος (εγω εδινα στην τυχη όπως καταλαβαίνεις, στο φαγητό το έριχνα)..
Πάνω μου εχει γραψει "μια γραμμη αναλογα με το βαρος για μια εβδομαδα, σταματάμε μία και δίνουμε άλλη μία"..
Μιλάμε, τετοιο τρίχωμα δεν είχα ξαναδει σε γατες, αφού κάναμε πλάκα με την μαμά μου να το πιούμε και εμείς!...
Μπορείς να ρωτήσεις τον γιατρό σου για αυτό, εγω δεν εχω δωσει ποτε κάτι καλύτερο, αλλά είναι πανάκριβο..
tafos 
Η τιμή που έχει το κουτί είναι ?36,97 (52ml) και έχουν περάσει πάνω από 5-6 χρόνια από τότε... Μαρια θα το ψάξω αλλά είναι πολύ ακριβό..η τιμή είναι απαγορευτική μόνο για μια γατούλα...εσεις είχατε επιδημια τότε με πολλές γατούλες!!ευχαριστώ πολύ πάντως!!!

Α, να!
Το βρηκα!...
http://www.viovet.co.uk/Itrafungol_Oral_Solution_for_Cats/c1893/
gatoula46
gatoula46
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα πλάσματα το Σιμπα και τη Μυρτώ!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοχειμωνας!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Γιοντα,Ιζετ και βολφακο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/11/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από houlieta Κυρ Ιουν 22, 2014 2:46 am

Ρε παιδιά...
Εχω μια απορία...
Εχει 2-3 μέρες που ο Μάξιμος ξύνει έντονα το κεφάλι του, το σημείο ανάμεσα στα αυτιά..
Τόσο έντονα που έχει κόψει τις τρίχες και μοιάζει σαν να έχει τρύπα...
Τι μπορεί να του πρκαλεί τόσο έντονη φαγουρα;
Αμπούλα έχοει περίπου 15 μέρες που τους έβαλα, την εφιπρο, μάλιστα στον Μάξιμο έβαλα λίγη ψηλά στο κεφάλι..
Λέτε να είναι αντίδραση από την αμπούλα;
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από Evakikou Πεμ Ιουν 26, 2014 5:48 pm

Η Γκρι είναι αλλεργική στους ψύλλους. Μπορεί να φταίει αυτό! Αν την τσιμπήσει κάτι ξύνεται για μέρες μετά. Μήπως τον έχει τσιμπήσει κάτι? Αλλιώς μπορεί να φταίει η αμπούλα Μαράκι..
Evakikou
Evakikou
Catarazzi
Catarazzi

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 41
Τόπος : Κόρινθος
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ζεστούλα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αρίστο σόρρυ.... Δεν θα μπορέσω... Μάθε να τουιτάρεις και θα τα λέμε από εκεί στους αγώνες... ΣΙΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΛ ΣΑΓΑΠΩ!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/04/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 M_yoohoo

http:// http://eva-kourou.wix.com/evakourou#!home/mainPage

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από agis.triantafillou Σαβ Αυγ 30, 2014 9:59 pm

Καλησπερα σε ολους και ολες.
Επανέρχομαι σε αυτο το θεμα γιατι αντιμετωπίζω ενα παρομοιο προβλημα και τωρα ειναι σαββατο βραδυ οποτε δεν μπορω να κανω και πολλα.
Εχω ενα γατο τον Σιφουνα (ονομα και πραγμα) και ειναι τωρα 2 ετων. Ειναι στειρωμενος και ολα πηγαιναν καλα μεχρι προσφατα.
Καποια στιγμη αρχισε να γινετε υποτονικος αλλα οχι συνεχεια. Παντως ακομη και παιχνιδια που παιζαμε μαζι και τρελενοταν επαιζε πολυ λιγοτερο και οχι με το παλαιοτερο παθος.
Πριν ενα μηνα περιπου δεν μπορεσα να του παρω καποιες απο τις τροφες που του δινω συνηθως και πηρα απο ενα μινι μαρκετ που ηταν ανοιχτο εδω κοντα friskies αλλα δεν νομιζω να ειναι αυτο το προβλημα γιατι ουτε τα εφαγε ολα ουτε τον αφησα χωρις τις καλες τροφες του.
Εκτως απο αυτο στην πισω αυλη εμφανιστικε ενα πολυ μικρο θυληκο (μικροτερο των 2 μηνων) και το εβαλα μεσα οποτε εκει εδειξε ενδιαφερον (τοσο πολυ που τις 3 πρωτες μερες ηρθε κοντα μου μονο 1 φορα).
Καποια στιγμη παρατηρησα οτι το μικρο εχει στην κατω σιαγόνα στο πλαι ακριβως κατω απο το χειλος ενα σημαδι σαν της Μυρτως (ελειπαν τριχες) αλλα παρα πολυ μικρο και δεν εχει αλλαξει απο τοτε.
Τις τελευταιες 3 μερες ο Σιφουνας δειχνει παλι παρα πολυ απομακρος και δειχνει οτι δεν τα παει καλα ουτε με το μικρο. Το αποφευγει πολλες φορες.
Σημερα ειδα οτι εχει χασει πολλες τριχες αναμεσα στα ματια του και τα αυτια του.
Παντα το πανω μερος μερος του κεφαλιου ηταν το αγαπημενο του για χαδια.
Επισης τωρα που εχουν περασει λιγες ωρες εχει κανει και μια μικρη πληγη στην μια πλευρα ακριβως κατω απο το αυτι.
Αν υπαρχει καμια ιδεα γιατι και η ωρα ειναι δυσκολη και η περιοχη που μενω λιγο απομακρυσμενη και ερημικη.

Ευχαριστω,
Αγης
agis.triantafillou
agis.triantafillou
Kitten
Kitten

Άντρας
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/08/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από marina289 Σαβ Αυγ 30, 2014 10:08 pm

γεια σου Άγη! δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι σε μια περιοχή ερημική ... Μπεταντίν υπάρχει μήπως να του βάζεις ;
Όταν μπορέσεις να βρεις φαρμακείο παίρνεις
ή  1) μπεταντίν και αλοιφή fungoral . Βάζεις αλοιφή στα προβληματικά σημεία πρωί-βράδυ και το μεσημέρι μπεταντίν. Αυτο για 10 μέρες , διακοπή μια βδομάδα, και αν επιμένει ξανά 10 μέρες.

ή (έπειδή υπάρχει περίπτωση να γλύφει την αλοιφή)
2) σπρέι lamisil μία φορά την ημέρα.

Υπομονή, μύκητες είναι προφανώς, θα περάσουν!

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από agis.triantafillou Σαβ Αυγ 30, 2014 10:12 pm

Σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.
Εκει που ειναι δεν μπορει να την γλυψει απευθειας αλλα μονο να την τριψει με το ποδι του.
Απο οτι καταλαβα παντως πρεπει να προηλθαν απο το μικρο.
Θα προσπαθησω να τον παω και στον κτηνιατρο οσο πιο συντομα μπορω.
agis.triantafillou
agis.triantafillou
Kitten
Kitten

Άντρας
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/08/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από marina289 Σαβ Αυγ 30, 2014 10:14 pm

Ντάξει, μην αγχώνεσαι, οι μύκητες δεν είναι κάτι τρομερό, θέμα ρουτίνας θεωρείται.Με την θεραπεία που θα σας υποδείξει ο κτηνίατρος σύντομα θα απαλλαγεί απο δαύτους!

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

απώλεια τριχωματος στο κεφάλι... - Σελίδα 3 Empty Απ: απώλεια τριχωματος στο κεφάλι...

Δημοσίευση από agis.triantafillou Σαβ Αυγ 30, 2014 10:27 pm

Του εβαλα μπεταντιν που εχω διαθεσιμο και προσπαθει να το πλυνει με τις πατουσες του.
Πριν απο πολλα χρονια ειχα παλι εναν γατο τον Λαζαρ και εχει χασει το τριχωμα στην εχω μερια του ενος πισω ποδιου και μας ειχε παρει εναν περιπου μηνα να επανελθει.
Δεν εμαθα ποτε τι το ειχε προκαλεσει.

agis.triantafillou
agis.triantafillou
Kitten
Kitten

Άντρας
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/08/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης