gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της

+30
koneko
vaso
gatoula46
chocoulini
fotini123
f.m123
Karamela
psipsa
Dreamer
otz
Mau
ZIZIKOS
Gatoplikti
gigi&nala
moukelis
josephinemrg
thanoschris1
catsforever
alex..niaou
kouix
Nea Gatomama
Ηρακλένια
tsili
Φανούλα
marina289
LAROGATA
houlieta
Alcione
Witch girl
kat-cats
34 απαντήσεις

Σελίδα 10 από 12 Επιστροφή  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Empty Απ: Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της

Δημοσίευση από psipsa Δευ Αυγ 25, 2014 1:22 am

εγω παντως με την Ψιψα και τη Μπουμπουκελα ενα μαλωμα οταν της ορμαγε το εριχνα.....
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Empty Απ: Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της

Δημοσίευση από kat-cats Δευ Αυγ 25, 2014 11:40 am

Βρε παιδιά τη μαλώνω....με έχει εκνευρίσει πολύ....τη βλέπω φοβάται αλλά δεν έχει λόγο...το έχει δει ότι η Μιλού δεν θα την πειράξει αν δεν μουγκρίσει....πόσο πια.....

Δεν θέλω να την απομονώσω γιατί είναι ήδη απομονωμένη...δεν θέλω να συνδυάσει κι άλλο αρνητικό με τη Μιλού και να τη μισήσει κι άλλο....
Μας έχει κουράσει πολύ όλο αυτό.....γιατί πραγματικά έχει αρχίσει μεγάλος εκνευρισμός και από τους λοιπούς του σπιτιού...... 3-4 ώρες ύπνου δεν είναι αρκετές για τόσο μεγάλο διάστημα.... και μας έχει κουράσει....και εντάξει εγώ κάνω υπομονή αλλά δεν ζω μόνη μου..... δεν θέλω όμως να την αφήσω κάτω τη Μιλού, στενοχωριέμαι...και αυτό το στραβόγατο η Κίρα δεν λέει να ηρεμήσει....!!! και αυτό που με πονάει πιο πολύ είναι ότι εξαιτίας της θα αφήσω κάτω τη Μιλού και είναι κρίμα..... Sad 
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Empty Απ: Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Αυγ 25, 2014 11:47 am

Nαι αλλα ξέρεις κατι; Tελικα την πληρώνει η μιλού και σεις. Ισως μια τιμωρια την κάνει να καταλάβει οτι πρεπει να συμπεριφέρεται διαφορετικα. Το μάλωμα βέβαια πρέπει να γινεται αμέσως εκεινη την στιγμή. Απο την άλλη δεν ξέρω πως θα αντιδράσει αυτο το ζώο τοσο προβλημα που έχει στην τιμωρια. Εχω την αισθηση οτι εδω χρειάζεται πραγματικά συμβουλη ενος ειδικου σε ψυχολογια. Οσο αστειο και αν ακούγεται πιστεύυω οτι σίγουρα μπορει να βοηθήσει.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Empty Απ: Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της

Δημοσίευση από kat-cats Δευ Αυγ 25, 2014 12:11 pm

Παιδιά έχουμε έρθει σε αδιέξοδο. Εν ολίγοις αντιμετωπίζω κάθε ημέρα τα εξής:

- έχω μετακομίσει την αμμολεκάνη της προς τα δωμάτιά μας.... κάθε ημέρα σκουπίζω και σφουγγαρίζω, γιατί τα κάνει χάλια.... είμαι κατάκοπη μετά από δουλειά 10 ωρών να έχω καθημερινά κι αυτό το μαρτύριο...αλλά το κάνω μπας και δω άσπρη μέρα....
- το φαγητό της για να μην το φάει ο Ιντεφίξ το έχω ανάμεσα σε κάγκελα....σκοτωνόμαστε συνέχεια, ειδικά το βράδυ... άσε που μυρίζει και δεν μπορούμε να σταθούμε ειδικά με αίρ κοντίσιον...κάνουμε υπομονή!
- τα βράδια για να κοιμηθούμε έστω και 3 ώρες κλείνουμε την πόρτα. Ετσι έχουμε την Κίρα να τρέχει πάνω κάτω τα βράδια και τη Μιλού μετά τις 4 το πρωί να κλαίει....

Την Κίρα τη μαλώνω εκείνη τη στιγμή, σταμάτα για λίγο με κοιτάζει, και συνεχίζει....δεν μπορώ να τη μαλώσω πιο πολύ, ήδη τη μαλώνω, είναι ένα ζώο φοβικό, φοβισμένο και εκνευρισμένο που έχει διαταραχθεί η ισορροπία του.... έτσι είναι δεν μπορεί να αλλάξει κάτι....

Οσο για ειδικό παιδιά μου είανι αδύνατον αυτή τη στιγμή να δαπανήσω και έξτρα χρήματα για ειδικό....μίλησα με κάποιους, είδα αρκετά βίντεο, πάνω κάτω λένε τα ίδια που έχουμε εφαρμόσει χωρίς όμως κανείς να εγγυάται ότι θα βρεθεί λύση. Βελτίωση έχουμε δει, μπορεί και να βρεθούν στο ίδιο δωμάτιο και μετά από λίγο να μην μιλάει....αλλά αυτό εκείνη τη στιγμή... μετά συνεχίζει ακάθεκτη.

Οπως καταλαβαίνετε έχουμε κουραστεί όλοι πολύ και εγώ έχω αγχωθεί ιδιαίτερα γιατί με στενεύει ο κλοιός γύρω μου και δεν θέλω να πάω κάτω τη Μιλού οπότε εξαντλώ όλη την υπομονή όλων....μέχρι να έρθει το θαύμα....
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Empty Απ: Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Αυγ 25, 2014 12:32 pm

Το αντιλαμβάνομαι... Αν τις κλείσες και τις 2 μέσα σε ένα δωματιο μονες τους θα χτυπηθουν άσχημα πιστεύεις; Μπας αναγκαστουν να τα βρουν μονες τους μη έχωντας άλλη επιλογη. Οταν παλια ειχε αρσενικο γάτο έιχα φέρει άλλο ένα μικρο. Το πρωϊ ακουγοταν το τέξας απο κει μέσα αλλα δεν χτυπιοντουσαν. το βράδυ ο μικρος ειχε τον μεγάλο μαμα. Τι να πεις.....
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Empty Απ: Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της

Δημοσίευση από kouix Δευ Αυγ 25, 2014 12:37 pm

Κατερινα, εγω θελω να σε ρωτησω κατι πολυ συγκεκριμενο:
Οταν τις βαζεις στο ιδιο δωματιο, ΕΣΥ (ή εσεις) τι κανετε ΕΚΕΙΝΗ τη στιγμη ακριβως...?

Ρωταω, γιατι το ζητουμενο δεν ειναι απλα να τις βαλουμε στο ιδιο δωματιο....
Το ζητουμενο ειναι, αφου δεχονται εστω και ελαχιστα να βρισκονται στο ιδιο δωματιο, ΕΣΕΙΣ να τους αποσπατε την προσοχη απο τα 'αγρια' ένστικά τους με παιχνίδια, με λιχουδίτσες ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ.... ετσι ωστε και οι δύο να νοιωσουν οτι δεν "παραμελλουνται" και ΑΝ και εφ' οσων αποσπασετε την προσοχη της Κιρούλας ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ, και η μιλου δεν αντιδρασει , και αν και εφ' οσων αποσπασετε την προσοχη της Μιλου, και η Κιρα χαλαρωσει, ΙΣΩΣ... να εχουμε εξελιζεις προς το καλυτερο..



___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Empty Απ: Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Αυγ 25, 2014 12:53 pm

Απο οτι κατάλαβα η Κατερινα έχει κάνει τα πάντα για να τους αποσπάσει την προσοχή αλλα ματαια. Για αυτο ειπα μπας και αναγκαστουν να τα βρούν μονες τους.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Empty Απ: Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της

Δημοσίευση από kat-cats Δευ Αυγ 25, 2014 12:57 pm

Αχά! πολύ ωραία ερώτηση!
Κατ' αρχήν δεν τις βάζω εγώ στο ίδιο δωμάτιο. Απλά εγώ μετακινούμαι στο σπίτι. Η Μιλουδίτσα συνηθίζει να με ακολουθεί μετά από λίγο, με ψάχνει. Ετσι γίνεται η "συνάντηση". Οπως έχω πει η Κίρα δεν βγαίνει από τα δωμάτια μέσα.
Εχω γεμίσει λοιπόν τα δωμάτιά μας για να είμαι πάντα έτοιμη με διάφορα παιχνίδια. Τα κουνάω λοιπόν, παίρνω ότι αρέσει στην καθεμία. Στην Κίρα ας πούμε τα κοκκαλάκια, στη Μιλού τις κορδέλες και προσπαθώ. Το ίδιο και με λιχουδιές. Εχω ανά πάσα στιγμή λιχουδιά τριγύρω.... στην τηλεόραση, στο συρτάρι...παντού!!! Αποσπάται για ελάχιστα η προσοχή της Κίρας, αυτή μουγκρίζει, η Μιλού την κοιτάζει έντονα αλλά δεν την πειράζει. Η Κίρα τη μια μουγκρίζει και κάνει κιχχχ και την άλλη προσπαθεί να πιάσει το κοκκαλάκι. Αυτό για λίγα δευτερόλεπτα γιατί μετά από λίγο η Κίρα δεν θέλει πολύ οικειότητα και φεύγει μουγκρίζοντας και χώνεται στο κρεβάτι μου, ή στη γωνία, ή απλά συνεχίζει πιο έντονα τα κιχχχχχ και ορμάει....
Τι άλλο να τους κάνω;;; τον δε Ιντεφίξ τον έχω παρατήσει....και στενοχωριέται αλλά προσπαθώ να δώσω προτεραιότητα εκεί που υπάρχει πρόβλημα....τι άλλο πια...;;;
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Empty Απ: Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της

Δημοσίευση από kouix Δευ Αυγ 25, 2014 1:18 pm

Κατα  την  γνωμη μου,  αυτο που κανεις  Κατερινα,  δεν ειναι  "να  τις  βαζεις  στο ιδιο  δωματιο".
Αλλα  να  "βαζεις  την  Μιλου  εκει που ΚΡΥΒΕΤΑΙ η  Κυρα"

Αλλο  το ενα, άλλο  το αλλο  αν  το σκεφτεις......


Κατερινουλα  μου,  ΕΓΩ  θα εκανα το ΕΞΗΣ  που θα σου γραψω ΒΗΜΑ  ΒΗΜΑ:

1)  Η  ΚΙΡΑ ΚΛΕΙΣΜΕΝΗ  στο  δωματιο που γουσταρει (και η  Μιλου ΚΛΕΙΣΜΕΝΗ  σε ενα  αλλο  δωματιο που προτιμαει.)
Να μην περιφερεται  ΓΕΝΙΚΩΣ  και αοριστως η  μια  και η  αλλη  να  κρυβεται.
ΑΥΤΟ, για  5 μερες.
Η  καθε μια  στο χώρο  της.  Τελεία  και παύλα.

2) την  Δευτερη  εβδομαδα  (κι αφου θα  εχεις βαλει  πετσετουλες  μεσα  στα καλαθακια που θα  κοιμουνται)  θα  τους  "ανταλλαξεις  πετσετουλες,  τις  οποιες δεν θα τις βαλεις  μεσα  στα καλαθακια τους  αλλα ΚΑΤΩ απο τα  πιατα  τους.
Ετσι, καθε  φορα που θα τρωνε  στα  δωματια  τους,  η  μια  θα  μυριζει  την  αλλη και θα  συνηθίσουν  την μυρωδια.

3) την τριτη  εβδομαδα,  Θα  τους  αλλαζα δωματια. ΑΛΛΑ  σε καμια περιπτωση  να  μην  σουλατσαρει η μια  κι η αλλη να ειναι κλεισμενη  καπου.
Να ειναι και οι δύο ΚΑΠΟΥ περιορισμενες... στον  χωρο  τους  η καθε μια.
να  δημιουργείται  δηλαδη η  αισθηση ΚΑΙ ΣΤΙΣ  ΔΥΟ οτι "ΘΕΛΟΥΝ"  να  βγουν  προς  τα εξω,  στην Κιρα  επειδη  δεν θα  ΒΛΕΠΕΙ ΠΙΑ  την ΜΙΛΟΥ  και  στην ΜΙΛΟΥ  επειδη  θα  ΘΕΛΕΙ να  βγει  γιατι  ετσι  εχει  συνηθησει....

4)  την τεταρτη  εβδομαδα  θα εβαζα  μια  σφηνα  στην πορτα του δωματιου της ΜΙΛΟΥ για να υπαρχει η  ανεση  η  ΚΙΡΑ  να  πηγαινει  να μυριζει απο εξω.
(και οχι  το αντιθετο!!!! οχι να πηγαινει η  ΜΙΛΟΥ  στην Κιρα)
Φυσικα  περα απο τα  μυρισματα,  η καθε μια  θα  εξακολουθει να  εχει  τον ΧΩΡΟ ΤΗΣ. Κλειστες πορτες καθ'ολη την διαρκεια  της μερας κτλ...  ΔΕΝ  σουλατσαρει δηλαδη η μια,  και η αλλη να ειναι κλεισμενη.
Και φυσικα  εξακολουθουμε  και  βαζουμε  πανακια/πετσετακια  κατω απο το  φαγητο  της  μιας , με  τη  μυρωδια  της  αλλης.

5) την 5η  εβδομαδα,  ΚΑΙ ΑΦΟΥ  ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΑ  οτι ειναι καιρος πια,  αν  εβλεπα  αλλαγες  στην συμπεριφορα  τους οταν "μυριζονται" πισω  απο  την πορτα,  θα  επιχειρουσα  να  τις  βαλω  και τις  δυο  στο ΣΑΛΟΝΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ  (σε ουδετερο  εδαφος).
Σ' αυτην την φαση, θα πρεπει να  επιστρετευτει ολη η οικογενεια...
για να τους αποσπατε την προσοχη  οσο  γινεται περισσοτερο  τις πρωτες φορες...
Την πρωτη δευτερη φορα,  η  βολτα  στο  σαλονι  να ΜΗΝ κρατησει πανω  απο ΜΕΡΙΚΑ ΛΕΠΤΑ... με  παιχνιδια και λιχουδιες ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ  ΔΥΟ.

και  καθε  μερα,  ολο και πιο  πολυ  ...  αλλα παντα  να  ασχολεισται  και με τις δυο.

Απο εκει  και περα, αναλογα πρατετε......


Αυτα, και ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ  θα εκανα  εγω.

Αν  δεν τα εχετε κανει ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ,  μηπως να το προσπαθήσετε...?

Laughing

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Empty Απ: Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της

Δημοσίευση από ZIZIKOS Δευ Αυγ 25, 2014 1:30 pm

Προσπαθώ κι εγω να σκεφτώ κάποια λύση αλλά νομίζω ότι έχουν πέσει στο τραπέζι σχεδόν όλες.
Ίσως αυτό που σου γράφει η Άρτεμη να είναι μια έσχατη λύση. Έχετε ήδη κουραστεί όλοι τρομερά και λύση πρέπει να βρεθεί πριν πιάσει φθινόπωρο έρθουν κρύα και βροχές και κλείσουν οι πόρτες (αν κι έχουμε θεωρητικά περιθώριο μέχρι τότε)
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Empty Απ: Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της

Δημοσίευση από kat-cats Δευ Αυγ 25, 2014 1:32 pm

Αρτεμη όλα μπορώ να τα κάνω....αλλά δεν μπορώ να τις περιορίσω δυστυχώς....είναι το σπίτι μας έτσι συγκεκριμένο όπου δεν υπάρχουν δωμάτια που να μπορώ να τις περιορίσω... είναι οι χώροι μας που κινούμαστε κάθε ημέρα και δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά. Ολα τα υπόλοιπα τα έχω κάνει εκτός από τις πετσετούλες κάτω από το φαγητό τους. Αυτό μπορώ να το κάνω. Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να αφιερώσω δωμάτιο για την κάθε μία και να μένει κλειστό....βλέπεις κινούμαστε μέσα στους χώρους δεν γίνεται να έχουμε κλειστές πόρτες.....
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Empty Απ: Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της

Δημοσίευση από kouix Δευ Αυγ 25, 2014 1:55 pm


Εγω ειπα οτι εχω δει σε βιντεο, που εχω στειλει κιολας.
Και επειδη δεν εχω καταλαβει καλα αν εχετε ακολουθησει τα βηματα του βιντεο ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ, γι' αυτο τα εγραψα κιολας, καθιστοντας ξεκαθαρο (κατα την αποψη μου) τι πρεπει να γινεται ΑΚΡΙΒΩΣ, γιατι .... δεν εχει νοημα η "σιγα σιγα και με το μαλακο" επαφη δυο ζωων, αν δεν γινεται ΣΩΣΤΑ.

Το λαθος που παρατηρησα και μου εδωσε το εναυσμα να γραψω ενα ενα τα βηματα, ηταν, οτι οι συναντήσεις "εξοικίωσης" γινονται ολες στην ΚΡΥΨΩΝΑ της Κιρας....!
Αυτο, ειναι ΛΑΘΟΣ.
Η Κιρα, ουσα "εξω απο τα νερα" της, εχει επιλεξει αυτο το δωματιο ως καταφυγειο απο την ΕΙΣΒΟΛΕΑ.
Και καθε τοσο, η εισβολεας, πηγαινει "στο καταφύγιό της" και την συγχιζει.....
Αυτο, δεν ειναι "συναντηση συμφιλιωσης" αλλα επιβεβαιωση των λανθασμένων ενστικτων που εχει η Κίρα περι ΕΙΣΒΟΛΗΣ.

Και πανω σ' αυτο, γι' αυτο ειπα οτι η ΚΙΡΑ πρεπει να παει να μυρισει την Μιλου... κι οχι η Μιλου την Κιρα.
Αυτο το εχω δει σε ΟΛΑ τα βιντεο περι "συμφιλίωσης".
Το προϋπαρχον γατακι πρεπει να παει προς το νέο γατακι, κι όχι το αντιθετο.

Εσεις κατερινα, βλεποντας την Κιρα να κρυβεται σε ΕΝΑΝ χωρο, νομιζετε οτι σωστο ειναι "σιγα σιγα" να πηγαινει η Μιλου για να συνηθίσουν η μια την αλλη, και αυτο για μενα ειναι λαθος, πόσο μαλλον, που η Μιλου καταπατα (στα ματια της Κίρας) ακόμη και το ΕΝΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΟ "καταφυγιο" που εχει επιλεξει....




___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Empty Απ: Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της

Δημοσίευση από kat-cats Δευ Αυγ 25, 2014 2:02 pm

Αρτεμη δίκιο έχεις. Σωστές οι παρατηρήσεις σου. Δεν επέλεξα εγώ βεβαίως να κρυφτεί η Κίρα αλλά όλα όσα λες σωστά είναι. Μόνο που δεν μπορώ να εφαρμόσω αυτή τη σταδιακή απομόνωση και των δύο. Δυστυχώς... :-(

Καλά η Μιλού θα κλαίει συνέχεια έτσι και την περιορίσω....η Κίρα πάλι έχει μάθει να περιορίζεται...

Τι μπορώ να κάνω...;;; όταν δοκιμάζω να αλλάξω χώρους, τη Μιλού μέσα και την Κίρα έξω...η Κίρα δεν το μπορεί....σκάβει κάτω για να παρακάμψει την πόρτα και να πάει στα γνωστά της.....

Τι μπορώ να κάνω...;;; μπορώ να αλλάξω κάπως τα πράγματα ή με τίποτα πλέον....;; προτείνεις κάτι;; δυστυχώς όπως σου είπα δεν μπορώ να αφιερώσω ξεχωριστούς χώρους για την κάθε μια...δεν υπάρχουν.....
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Empty Απ: Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της

Δημοσίευση από kouix Δευ Αυγ 25, 2014 2:03 pm

kat-cats έγραψε:Αρτεμη όλα μπορώ να τα κάνω....αλλά δεν μπορώ να τις περιορίσω δυστυχώς....είναι το σπίτι μας έτσι συγκεκριμένο όπου δεν υπάρχουν δωμάτια που να μπορώ να τις περιορίσω... είναι οι χώροι μας που κινούμαστε κάθε ημέρα και δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά. Ολα τα υπόλοιπα τα έχω κάνει εκτός από τις πετσετούλες κάτω από το φαγητό τους. Αυτό μπορώ να το κάνω. Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να αφιερώσω δωμάτιο για την κάθε μία και να μένει κλειστό....βλέπεις κινούμαστε μέσα στους χώρους δεν γίνεται να έχουμε κλειστές πόρτες.....

Αν δεν μπορεις να κλεισεις την μια στο ενα υπνοδωματιο και την αλλη στο αλλο, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ κανε τα βηματα που σου ειπα, με την ΚΙΡΑ να "αλλωνιζει" και την ΜΙΛΟΥ να ειναι στο δωματιο που η Κιρα εχει συνηθησει ως κρυψωνα......
Ετσι, θα επελθει μια "ισορροπια" στην ψυχολογια της Κιρας, οτι ΑΥΤΗ που το σπιτι της ΑΝΟΙΚΕ ειναι "ελευθερη" και ΟΧΙ πολιορκημενη, και η Μιλου, που ηρθε μετα, ειναι ΚΛΕΙΣΜΕΝΗ καπου.

αλλα, με ΜΙΑ πορτα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ κλειστη μεταξυ τους.

Οσο για το οτι θα κυκλοφορείτε στο σπιτι, εννοειται, δεν λεω να ειναι κλειστες οι πορτες και εσεις να κοιμαστε στο σαλονι.... happy2
Απλα οταν κυκλοφορείτε μεσα στο σπιτι, στα δωματια που θα ειναι γατουλες, θα προσεχετε οταν μπαινετε και οταν βγαινετε για αυτες τις 5 εβδομαδες να μην ξεφύγουν.
Δεν ειναι δυσκολο.
Μια αποφαση ειναι.
Σκεψου Κατερινα πως αν το ειχατε κανει απο την αρχη αυτο, τωρα ΙΣΩΣ να ειχατε ήδη λυση το προβλημα.... και οι πορτες θα ηταν και παλι ανοιχτες, και οι γατουλες συμφιλιωμενες.


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Empty Απ: Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της

Δημοσίευση από kat-cats Δευ Αυγ 25, 2014 2:10 pm

Μωρέ το κάνω αυτό...δηλ. να φέρνω την Κίρα στο υπόλοιπο σπίτι...αλλά δεν το θέλει! και φυσικά δεν βλέπει τη Μιλού αλλά φοβάται μήπως τη δει....

Τα δωμάτια που υπάρχουν είναι τα υπνοδωμάτιά μας....όπως καταλαβαίνεις ήδη έχουμε φέρει την προίκα της Κίρας και γίνεται χαμός από άμμο....στα δωμάτια....αν φέρω κι άλλη γάτα, δηλ. μια από εδώ και μια από εκεί θα με πετάξουν έξω από το σπίτι.... tafos happy2 Ηδη έχει γίνει μεγάλη παραχώρηση και αν τολμήσω να το πω θα με φάνε ζωντανή....

Δίκιο έχεις, δεν λέω θα είχε λυθεί το θέμα, απλά δεν μπορώ να εφαρμόσω το πρώτο στάδιο. Τα άλλα ΟΚ αλλά....αν εφαρμόσω το πρώτο στάδιο....τότε μάλλον θα κοιμάμαι στην πυλωτή!!
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Empty Απ: Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της

Δημοσίευση από kouix Δευ Αυγ 25, 2014 2:12 pm

kat-cats έγραψε:Αρτεμη δίκιο έχεις. Σωστές οι παρατηρήσεις σου. Δεν επέλεξα εγώ βεβαίως να κρυφτεί η Κίρα αλλά όλα όσα λες σωστά είναι. Μόνο που δεν μπορώ να εφαρμόσω αυτή τη σταδιακή απομόνωση και των δύο. Δυστυχώς... :-(

Καλά η Μιλού θα κλαίει συνέχεια έτσι και την περιορίσω....η Κίρα πάλι έχει μάθει να περιορίζεται...

Τι μπορώ να κάνω...;;; όταν δοκιμάζω να αλλάξω χώρους, τη Μιλού μέσα και την Κίρα έξω...η Κίρα δεν το μπορεί....σκάβει κάτω για να παρακάμψει την πόρτα και να πάει στα γνωστά της.....

Τι μπορώ να κάνω...;;; μπορώ να αλλάξω κάπως τα πράγματα ή με τίποτα πλέον....;; προτείνεις κάτι;; δυστυχώς όπως σου είπα δεν μπορώ να αφιερώσω ξεχωριστούς χώρους για την κάθε μια...δεν υπάρχουν.....

Σου εχει περασει απο το μυαλο καθολου οτι δεν σκαβει για να παει στα γνωστα της, αλλα για να παει σ' αυτο που μυριζει ?
ΕΤΣΙ πρεπει να γινεται....
ΠΡΕΠΕΙ να θελει η ΚΙΡΑ να παει στην Μιλου, και οχι το αντιθετο.
Ασε την να σκαβει να μυριζει......
Παρεκαμψε το βημα νο 1 (αφου δεν εχετε 2 δωματια να διαθεσετε) και ξεκινα απο το 2.
Η Κιρα, θα ειναι ΣΧΕΔΟΝ ετοιμη να "δεχτει" την Μιλου, οταν θα πηγαινει και θα την μυριζει στο κλειστο δωματιο και ΔΕΝ θα κανει σαν "αφηνιασμενη"..!!!!!!
και παλι , ΜΗΝ παρακαμψετε τα επομενα βηματα...!!!!

Θελει ΠΟΛΥ υπομονη Κατερινα, το ξερω, και εχετε κανει πολυ περισσοτερη υπομονη απο οτι χρειαζεται γιατι ΔΕΝ εχετε εφαρμοσει τα βηματα "σωστα".

Laughing


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Empty Απ: Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της

Δημοσίευση από kouix Δευ Αυγ 25, 2014 2:15 pm

kat-cats έγραψε:Μωρέ το κάνω αυτό...δηλ. να φέρνω την Κίρα στο υπόλοιπο σπίτι...αλλά δεν το θέλει! και φυσικά δεν βλέπει τη Μιλού αλλά φοβάται μήπως τη δει....

Τα δωμάτια που υπάρχουν είναι τα υπνοδωμάτιά μας....όπως καταλαβαίνεις ήδη έχουμε φέρει την προίκα της Κίρας και γίνεται χαμός από άμμο....στα δωμάτια....αν φέρω κι άλλη γάτα, δηλ. μια από εδώ και μια από εκεί θα με πετάξουν έξω από το σπίτι.... tafos happy2  Ηδη έχει γίνει μεγάλη παραχώρηση και αν τολμήσω να το πω θα με φάνε ζωντανή....

Δίκιο έχεις, δεν λέω θα είχε λυθεί το θέμα, απλά δεν μπορώ να εφαρμόσω το πρώτο στάδιο. Τα άλλα ΟΚ αλλά....αν εφαρμόσω το πρώτο στάδιο....τότε μάλλον θα κοιμάμαι στην πυλωτή!!

Δεν  "φοβαται"  μηπως  την  δει.
Την  μυριζει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ,  την  αισθανεται, αλλα  δεν  την βλεπει, και την ψαχνει  να δει που ειναι...! γι' αυτο  οταν  η Κιρα ειναι  στο "υπολοιπο  σπιτι"  κανει  ετσι...!  

ΕΤΣΙ πρεπει να γινεται........

Αν  δεν  συνηθησει η ΚΙΡΑ ΠΡΩΤΗ  την  Μιλου,  δουλεια  δεν θα κανετε.

Πρεπει να  ΒΓΕΙ απο την Κρυψωνα  της  η  Κιρα.....  και  ουσα ΕΚΤΟΣ  κρυψωνα,  στο  χωρο  τον  ΔΙΚΟ  ΤΗΣ  που ηξερε παντα ως δικο της, να  μυρισει και  να  συμφιλιωθει  εκ  πρωτης  με την  μυρωδια  της  Μιλου!!  και πολυ αργοτερα,  με την ιδια  την Μιλου.....  oksmily3



___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Empty Απ: Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της

Δημοσίευση από kat-cats Δευ Αυγ 25, 2014 2:26 pm

ΑΑΑααααααα έτσι πρέπει να γίνεται.....σωστά....και πως θα συνηθίσει;; αφού με το που τη βάζω θέλει να πάει να κρυφτεί!!!

Μόλις πάω θα κάνω την επιχείρηση....και για πόσο να το κάνω;;; αρκετή ώρα;;;

Δεν είναι κουλό το τι κάνει....;;; αφού όταν τους βάζω κοντά τα πιάτα κάθεται λίγο τρώει, όχι όλο, λιγάκι και μετά φεύγει..... θα με τρελάνει αυτή η γάτα....

συμπληρώνω: στη φάση που θα τη βγάζω, για όσο χρόνο, να μεταφέρω και την άμμο της;;;;
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Empty Απ: Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της

Δημοσίευση από kouix Δευ Αυγ 25, 2014 2:36 pm


Κατερινουνα...
Θα κανεις οτι λεω στα ΒΗΜΑΤΑ παραπανω....
με την διαφορα, οτι στο βημα 1ο αντι να ειναι κλεισμενες σε 2 δωματια η καθε μια στο δικο της, θα ειναι η ΜΙΛΟΥ στο δωματιο που ΕΙΧΕ ως κρυψωνα η Κιρα, και η Κιρα θα ειναι στο σαλονι.

Θα τους χωριζει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μια πορτα....! η πορτα του υπνοδωματιου που ΘΑ ειναι η Μιλου.

Ολα τα αλλα, (τα Βηματα) να τα ακολουθησετε ως εχουν.

και την διαρκεια τους επισης!

Δηλαδη, μην φανταστεις οτι θα βγαλεις την Κιρα απο το υπνοδωματιο στο σαλονι, και την αλλη ή την μεθεπομενη μερα θα γινουν κολητες και θα γλυφονται.......!!!!

Θελει χρονο, το καθε βημα, δεν εφαρμοζεται για 1 ωρα ή για 1 μερα....
Τουλαχιστον μια εβδομαδα ΤΟ ΚΑΘΕ ΒΗΜΑ.

....Πολυ υπομονη, και ΣΩΣΤΟΥΣ χειρισμους για να μην πηγαινει στον βροντο ο κοπος σας και η υπομονη σας.




___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Empty Απ: Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της

Δημοσίευση από kouix Δευ Αυγ 25, 2014 2:39 pm

Η  καημενη η Κίρα, ειναι τοσο καιρο,  σε  ΕΠΙΦΥΛΑΚΗ.

Δεν  εχει προλαβει να  γνωρισει  την  Μιλου με  την ησυχια  της.
Και  την  ησυχια της που  επελεξε  να βρει  σε ενα  δωματιο, σε μια γωνιτσα, μπαινει καθε  τοσο  η Μιλου,  και  την  διαταρασσει...!

Πρεπει να δωσετε  χρονο  (με  τα  ΒΗΜΑΤΑ που περιεγραψα  παραπανω)  στην Κίρα,  να  θελήσει  να  γνωρισει την  Μιλου,  ΜΟΝΗ ΤΗΣ  χωρις  να  νοιωθει οτι  απειλειται καθε μερα απο αυτην.

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Empty Απ: Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της

Δημοσίευση από kat-cats Δευ Αυγ 25, 2014 2:50 pm

Αρτεμη σε ευχαριστώ πολύ!!
ΟΚ από σήμερα θα εφαρμόσω να μεταφέρω τη μία από εδώ και την άλλη από εκεί. Για 1 ώρα όπως γράφεις. Θα το κάνω για την επόμενη εβδομάδα να δούμε.
Ε ναι το έρημο έχει προφυλακιστεί μόνο του και κοντεύω να σκάσω... και με τα δύο γιατί τη λυπάμαι και τη Μιλίτσα, την αγαπώ δεν θέλω να μείνει έξω....αλλά εντάξει την Κίρα τη λατρεύω γιατί την έχω από μωράκι....μακάρι να πάνε όλα καλύτερα! σε ευχαριστώ πολύ ειλικρινάkissss
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Empty Απ: Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της

Δημοσίευση από kouix Δευ Αυγ 25, 2014 2:53 pm

Κατερινα, δεν γραφω για μια ωρα.... Smile
Γραφω οτι αυτη η απομωνη (στο βημα 1) θα πρεπει να κρατησει 1 εβδομαδα...! (τουλαχιστον)

με την κιρα στο σαλονι και όπου αλλου, κια την Μιλου στο δωματιο που μπορειτε να διαθεσετε για "απομωνωση" δηλαδη, εκει που κρυβωταν η Κιρα.

Smile

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Empty Απ: Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της

Δημοσίευση από kat-cats Δευ Αυγ 25, 2014 2:57 pm

ναι αλλά αυτά τα βήματα θα τα κάνω και μετά θα τις επαναφέρω στην πρότερη κατάσταση. Σωστά;;; ή συνέχεια θα πρέπει να είναι η Κίρα από το άλλο μέρος και η Μιλού από το άλλο.....;;; κατάλαβα πως θα το κάνω για 1 εβδομάδα αλλά για λίγο τη φορά. Και στα βίντεο έτσι είδα ότι μετά από λίγο οι γατούλες επανέρχονταν στα γνωστά τους.

το σπίτι έχει δύο υπνοδωμάτια - σαλόνι - κουζίνα μπάνια. δεν υπάρχει τρόπος να διαθέσω αποκλειστικότητα σε καμμία....στα υπνοδωμάτια υπάρχει η Κίρα τώρα, στο σαλόνι-κουζίνα η Μιλού...... αν αλλάξω θέσεις θα πρέπει να μένει μόνη η Κίρα στο άλλο μισό του σπιτιού και η Μιλού μαζί μας στα υπνοδωμάτια....αν είναι για συνέχεια νομίζω πως η Κίρα θα αυτοκτονήσει.... Sad στα βίντεο είδα ότι το κάνει για λίγη ώρα και μετά ξανά στα ίδια, και πάλι επανάληψη...λάθος κατάλαβα;;;; σόρυ για το πρήξιμο.... Embarassed
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Empty Απ: Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της

Δημοσίευση από kouix Δευ Αυγ 25, 2014 3:24 pm

Δεν ξερω σε πιο βιντεο αναφερεσαι...
Αλλα,

Εγω αναφερομαι σε ενα "μακροσκελες" βιντεο (οχι του "τυπά" με τα τατου, αλλα μιας άλλης....)
που εδειχνε ΑΥΤΑ τα βηματα οπως τα ειπα παραπανω εγω, και ελεγε οτι πρεπει να εχουν ΔΙΑΡΚΕΙΑ.


Σχετικα με την διαρρυθμιση του σπιτι σου, καιτην διαθεσιμοτητα των δωματιων,
Δεν αλλαζει κατι απο αυτο που κανετε τωρα (για το βημα 1), περα απο το οτι:
α) αντι να ειναι η Κιρα μεσα και η Μιλου εξω, να ειναι η Κιρα εξω και η Μιλου μεσα.
και
β) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΗ Η ΠΟΡΤΑ οπου θα "φυλλατε" την Μιλου.

Το 2ο βημα, θα γινει οπως το κανετε τωρα, ΑΛΛΑ θα ΕΧΕΤΕ ΚΛΕΙΣΤΗ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΜΙΑ ΠΟΡΤΑ του υπνοδωματιου.

(καπου μεταξυ 2ου και 3ου βηματος που περιγραφω παραπανω αναλυτικα, εγω θα εκανα αλλα ένα βημα ας το πουμε ΒΗΜΑ 2.5, οπου ΠΑΛΙ θα εβγαζα την κιρα στο σαλονι και θα εβαζα την μιλου στο υπνοδωματιο για ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.)

και μετα το βημα 3.

Κι αυτο γιατι η Κιρα θα πρεπει να εχει την περισσοτερη ΑΝΕΣΗ σε χώρο, οταν "βαλετε την σφηνα" στην πορτα για να ειναι πολυ λιγο μισανοιχτη για να μυριζονται.

Εσυ μαλλον τωρα, εχεις μπερδευτει, γιατι λες να το πας απο το βημα 3 και μετα.....
κατι που εγω διαφωνω, γιατι θα πρεπει να υπαρξει μια ΑΛΛΑΓΗ στην ψυχοσυνθεση της Κίρας πριν αρχισουν ανταμωνονται "φατσικα" εστω κι απο χαραμαδες.

Θα πρεπει η Κιρούλα, να νοιωσει και παλι "σαν στο σπιτι της" (με ενα δωματιο μονο κλειστο)
Θα πρεπει η Κιρουλα να "αναζητησει" την Μιλου

κι αυτο με τις αναλλαγες των χωρων ανα ΒΔΟΜΑΔΑ θα επιτευχτει πιστευω.
Και στο τελος θα πρεπει η Κιρα να ειναι "απ΄εξω" και η Μιλου μεσα.


θα πρεπει να κανουμε ενα delete δηλαδη σ' ολα αυτα που εχουν ήδη εντυπωθει στην Κιρα, δεν ξεκιναμε απο το 0 αλλα απο το -1 .
ΓΙ' αυτο λεω να βαλουμε και το βημα 2.5
Smile

Παντως, σε καθε περιπτωση ΠΡΕΠΕΙ να μεινουν χωρια ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΕΣ πορτες μεταξυ τους και πανακια κατω απο τα πιατα τους και παιχνιδια που ειχε παιξει η άλλη πριν, για να συνηθιζουν.....

η ΜΙΑ κλειστη πορτα του Υπνοδωματιου ειναι εντελως MUST κι αυτο για 2-3 βδομαδες (3 αν βαλουμε και το βημα 2.5)
στην 4η εβδομαδα θα την αφηνεις μισανοιχτη την πορτα για λιγο καθε τοσο να βλεπονται αλλα να μην μπορουν να ακουμπησουν η μια την αλλη....

και την 5η εβδομαδα θα επιχειρησετε να ερθουν σε μια πρωτη επαφη για ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ καθε μερα στον χωρο που θα βρισκεται η Κίρα (με κλειστη την πορτα του υπνοδωματιου, να μην παει δηλαδη η Κιρα να χωθει ΕΚΕΙ...)


Για να το πηγαινουμε ΒΗΜΑ-ΒΗΜΑ, σημερα που θα γυρισεις σπιτι, μαζεψε την προικα της Κιρας και βγαλτα ολα εξω, κι ασε στο υπνοδωματιο την προικα της Μιλους.
και φυσικα, βαλε την μιλου στο δωματιο ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΗ την πορτα και την Κιρα στο σαλονι.
Αυτο, πρεπει να γινει για ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.

Αν θυμαμαι καλα, η Κιρα εχει βρει κρυψωνα στο δωματιο της κορη σου....
Ελπιζω η κορη σου να καταφερει να αντεξει με την πορτα του δωματιο της κλειστη για 1 εβδομαδα (για αρχη)
.. και βλεπουμε.

Δεν ειναι τοσο δυσκολο...
μπαινεις στο δωματιο? κλεινεις πορτα. Laughing
βγαινεις απο το δωματιο? κλεινεις πορτα. Laughing

(εγω το εχω συνηθησει για την Φιφα και το δωματιο της μαμας μου που ειναι σχεδον καθημερινα ΠΑΓΙΔΑ για την φιφα για πολλους λογους, ο βασικοτερος, οτι η μαμα μου ξεχναει την ΣΙΤΑ ΤΗΣ ΒΕΡΑΝΤΑΣ ΑΝΟΙΧΤΗ!!!) tafos

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Empty Απ: Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της

Δημοσίευση από kat-cats Δευ Αυγ 25, 2014 3:47 pm

Mάλιστα...άρα θα πρέπει η λύση όπου θα εφαρμοστεί να είναι για μια εβδομάδα το κάθε στάδιο....μάλιστα....με προβληματίζει λίγο γιατί ανησυχώ για την Κίρα...μήπως θεωρήσει δηλαδή ότι η Μιλού βρίσκεται μαζί μας και εκεινη την πετάω εκτός.... θα το δω απόψε κιόλας όμως για να δω αντιδράσεις και βλέποντας και κάνοντας....

Ναι σωστά θυμάσαι...η Κίρα προτιμάει να βρίσκεται μαζί μας στα δωμάτιά μας....πιστεύω πως θα της κακοφανεί πολύ που θα τη βγάλω εκτός....για να δούμε τι θα καταφέρω.... τώρα για την πόρτα να δούμε πως θα εφαρμοστεί και από τους άλλους....πιστεύω όμως πως θα τα καταφέρουμε έτσι...

Μου κάνει εντύπωση όμως που θέλει να μάθει την μυρωδιά της Μιλού ενώ την έχει συνηθίσει τόσο καιρό λογικά και κάθεται και τη βλέπει κιόλας...τι να πω περίεργα όντα οι γάτες....και έχω μια εβδομάδα μπροστά μου να τα καταφέρω ή τουλάχιστον να δω τι γίνεται.... (την άλλη εβδομάδα χειρουργείται ο άντρας μου οπότε εγώ θα είμαι στο νοσοκομείο και δεν ξέρω πως θα εφαρμοστούν όλα αυτά που λέμε....αλλά τουλάχιστον για 1 εβδομάδα θα δούμε πως θα τα πάμε).
Σε ευχαριστώ και πάλι πολύ....βλέπω συνέχεια βίντεο να δω πως και τι .... ο Τζάκσον αναφέρεται σε αλλαγές μικρές, καθημερινές.... ελπίζω να καταφερω κάτι γιατί αλλιώς χάθηκα....
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Empty Απ: Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της

Δημοσίευση από kouix Δευ Αυγ 25, 2014 3:58 pm

Κατερινα, τι εννοεις "στα δωματια σας".?

Εγω δεν λεω να αποκλεισετε την κιρα απο το δικο σας δωματιο.
Λεω να την αποκλεισετε απο το δωματιο της κορης σας, οπου θα βαλετε την μιλου για μια εβδομαδα με ΚΛΕΙΣΤΗ την δική της πορτα.

Η δικη σας πορτα, μπορει να ειναι ανοιχτη για την Κιρα αν θελει.

(καταλαβα κατι λαθος...?)


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Empty Απ: Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της

Δημοσίευση από kouix Δευ Αυγ 25, 2014 4:02 pm

Και κατι ΑΚΟΜΗ....
Πρεπει να εχεις στο μυαλο σου, οτι για ενα χρονικο διαστημα (συνολικο περιπου 3 εβδομαδες) οι γατουλες ΔΕΝ θα βλεπονται ΚΑΘΟΛΟΥ)
Αυτο, δεν το εχετε κανει μεχρι στιγμης. Σωστα...?
(αν δεν κανω λαθος, απλα, η κιρα κρυβοταν, με την πορτα "ανοιχτη".... και την Μιλου να μισοκοιταει και να μισομπαινει δωθήσης ευκαιρίας.... σωστα..?)

Και -απ' οτι εχω καταλαβει απο τα βιντεο- ειναι πολυ σημαντικο αυτο το "πορτα κλειστη" , γιατι πρεπει να ξεκινησουν να "γνωριζονται" μονο απο την μυρωδια.... κι οχι "εξ οψεως".


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Empty Απ: Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της

Δημοσίευση από kat-cats Δευ Αυγ 25, 2014 4:11 pm

Αχου τώρα μου το χαλάς....γιατί θα πρέπει μέσα στο δωμάτιο της κόρης μου να βάλω αμμολεκάνη, νερό, φαγητό, τα πάντα..... δεν πρόκειται να θελήσει....έχει ελεύθερο ένα μικρό χώρο μόνο.....πως θα το κάνω τώρα αυτό μου λες;;;
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Empty Απ: Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της

Δημοσίευση από kat-cats Δευ Αυγ 25, 2014 4:13 pm

kouix έγραψε:Κατερινα,  τι εννοεις  "στα δωματια  σας".?

Εγω  δεν  λεω να  αποκλεισετε  την κιρα απο το δικο σας  δωματιο.
Λεω να  την αποκλεισετε απο το δωματιο της κορης  σας,  οπου θα  βαλετε την μιλου για μια εβδομαδα  με ΚΛΕΙΣΤΗ  την  δική της πορτα.

Η  δικη  σας πορτα, μπορει να ειναι ανοιχτη  για  την Κιρα  αν θελει.

(καταλαβα  κατι λαθος...?)


Νόμιζα πως θα βάλω τη Μιλού στα "μέσα δωμάτια" και την Κίρα στα έξω.....αν όμως την βάλω μέσα στο δωμάτιο της κόρης μου θα χω θέμα με την κόρη μου...
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Empty Απ: Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της

Δημοσίευση από kat-cats Δευ Αυγ 25, 2014 4:14 pm

kouix έγραψε:Και κατι  ΑΚΟΜΗ....
Πρεπει  να  εχεις  στο μυαλο σου, οτι  για  ενα  χρονικο  διαστημα  (συνολικο  περιπου  3 εβδομαδες)  οι  γατουλες ΔΕΝ  θα  βλεπονται ΚΑΘΟΛΟΥ)
Αυτο,  δεν το  εχετε  κανει  μεχρι  στιγμης. Σωστα...?
(αν  δεν κανω  λαθος,  απλα, η κιρα  κρυβοταν,  με  την πορτα "ανοιχτη"....  και την Μιλου να  μισοκοιταει και να  μισομπαινει  δωθήσης  ευκαιρίας.... σωστα..?)

Και  -απ' οτι εχω καταλαβει  απο τα  βιντεο- ειναι πολυ σημαντικο  αυτο  το  "πορτα  κλειστη" , γιατι πρεπει να  ξεκινησουν  να  "γνωριζονται" μονο  απο την μυρωδια....  κι οχι  "εξ οψεως".


Αυτό το κατάλαβα αλλά προσπαθώ να δω πως θα το δουλέψω, πως θα το φτιάξω ώστε να απομονωθεί η Μιλού για 1 εβδομάδα..... θέλει σκέψη πολύ....

Σωστά κατάλαβες έτσι είναι όπως τα λες!
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Empty Απ: Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της

Δημοσίευση από kouix Δευ Αυγ 25, 2014 4:16 pm

kat-cats έγραψε:
Μου κάνει εντύπωση όμως που θέλει να μάθει την μυρωδιά της Μιλού ενώ την έχει συνηθίσει τόσο καιρό λογικά και κάθεται και τη βλέπει κιόλας...τι να πω περίεργα όντα οι γάτες....και έχω μια εβδομάδα μπροστά μου να τα καταφέρω ή τουλάχιστον να δω τι γίνεται.... (την άλλη εβδομάδα χειρουργείται ο άντρας μου οπότε εγώ θα είμαι στο νοσοκομείο και δεν ξέρω πως θα εφαρμοστούν όλα αυτά που λέμε....αλλά τουλάχιστον για 1 εβδομάδα θα δούμε πως θα τα πάμε).

Κατ' αρχην με το καλο να πανε ολα καλα με τον συζυγο!

Οσο για την οτι σου κανει εντυπωση, το καταλαβαινω, γιατι σκεφτεσαι ανθρωπινα....... Laughing
Γιατι λες:
-αφοου γνωριζονται, τί να συνηθησει?

Σωστη σκεψη, αλλα ΑΚΥΡΗ (εν μερη) για τα ζωα.

ΓΙα την Κίρα, ειναι πολυ ουσιωδες, να συνηθίσει μια μυρωδια, και να την "ξεγραψει" απο ΑΠΕΙΛΗ.... και να την "καταγραψει" στο σκληρο της δισκο και παλι, σαν κατι ενδιαφερον... σαν κατι: "θελω να το δω απο το κατι που μυριζω....." σαν κατι: νεο, αλλα δεν με 'απειλει" ουτε διακυβεβεται η "κυριαρχια μου" μεσα στο σπιτι ΜΟΥ αφου ΑΥΤΟ το κατι νεο ειναι καπου κλεισμενο και δεν με ενοχλει.

Πρεπει να γινουν αυτες οι σκεψεις στο μυαλο της Κιρας, ΠΡΙΝ ΞΑΝΑΔΕΙ την Μιλου.

Γιατι τωρα, οποτε την βλεπει σκεφτεται:
-μου κουβαλησαν ΑΥΤΗΝ και εγω τωρα παει...! χαθηκα....!! εξαφανηστικα...! πανω να κρυφτω!!!! ... και δεν φτανει που μου την κουβαλησαν.... την αφηνουν και ερχεται και στην κρυψωνα μου και με νευριαζει!!!! θα την σκισω αν την πετυχω! θα της βγαλω τα ματια! την ΕΤΣΙ.... την ΑΛΛΛΙΩΣ ..... την ΚΑΚΟΥΡΓΑ!!! angry2

Laughing

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Empty Απ: Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της

Δημοσίευση από kat-cats Δευ Αυγ 25, 2014 4:51 pm

Κατ' αρχήν σε ευχαριστώ για τις ευχές!!! αμήν να πάνε όλα καλά.... από την επόμενη Πέμπτη θα είμαι στο νοσοκομείο οπότε δεν θα έχω έλεγχο....η κόρη μου θα φροντίζει τις γατούλες μας και η μητέρα μου όλους!!

Αρετή γελάω πάρα πολύ....τα λες πολύ όμορφα και παραστατικά!!

Από την άλλη κλαίω...γιατί δεν ξέρω πως θα καταφέρω να απομονώσω αυτά τα δυο θηλυκά....για να τα ενώσω για πάντα!!! σε λίγο θα φύγω, θα πάω σπίτι να δω τι μπορώ να κάνω.....!!! δεν ξέρω πως θα τους πείσω.....η κόρη μου θα με γδάρει, ο άντρας μου επίσης.....ααα και η Κίρα αλλά για άλλον λόγο!!!

Να σου πω βέβαια ότι όταν απομονώνω τη Μιλού και δεν τη βλέπει, η Κίρα δεν βγαινει να ρθει στο σαλόνι, παρά προτιμάει να κρύβεται στο δωμάτιό μας.....μήπως τελικά δεν θελήσει να βγει αν της αφήσω πρόσβαση εκεί;;; και έχει και ένα κακό η Μιλού....σου μιλάει νιαουρίζοντας.....σε κοιτάζει νιαουρίζει, της μιλάς νιαουρίζει, πεινάει τα ίδια....οπότε μόλις την ακούει η Κίρα....φουντώνει!!!
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Empty Απ: Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της

Δημοσίευση από kouix Δευ Αυγ 25, 2014 5:04 pm

Με το υπαρχον καθεστως που "ειχατε" μεχρι σημερα... ειναι λογικο η Κιρα να μην βγαινει οταν απομονώνεις την μιλου -για λιγο- γιατι τελη υπο την απειλη! θα πρεπει να νοιωσει ΑΣΦΑΛΕΙΑ για να βγει απο την "κρυψωνα" της, και το οτι κλεινεις για "λιγο" καπου την Μιλού -για να βγει η Κίρα- η Κίρα δεν το ξερει οτι ειναι .... για "λιγο"...... γι' αυτο και δεν βγαινει.

Ελπιζω βρε Κατερινα μου να τα καταφερεις.....
Μια πορτουλα ειναι μωρε.... αν συνηθισει η κόρη σου να την κλεινετε για αυτο το χρονικο διαστημα, ολα θα πανε καλα.... ειμαι σίγουρη....
Απλα, το προγραμμα πρεπει να τηρηθεί ΑΥΣΤΗΡΑ για να εχει σωστα αποτελεσματα. Χωρις: 'α! σημερα αφησα την πορτα ανοιχτη, δεν πειραζει"....
Πειραζει και πειραζει πολυ, γιατί θα ειναι σαν να μην καναμε (κανατε δηλαδη) τιποτα....

Λυπαμαι πολυ που εχουν περασει τοσοι μήνες υπομονης-κουρασης-στερησης για ολους, και δεν ειχατε αποτελεσμα....
Κριμα να μην το εχω παρει χαμπαρι νωριτερα για "την κλειστη πορτα" (που ηταν ανοιχτη τοσο καιρο) να στο πω απο πολυ νωριτερα!!!!!
Θα ειχατε ξεμπερδέψει τωρα προ πολλου...... No




___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Empty Απ: Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της

Δημοσίευση από kat-cats Δευ Αυγ 25, 2014 9:02 pm

Αρτεμη καλησπέρα!!! κατ' αρχήν διπλοευχαριστώ για το χρόνο σου που ασχολείσαι και με ενημερώνεις.
Μα γι' αυτό και εγώ ρωτούσα και ξαναρωτούσα εξαρχής...  <<άμα μετακομίσω την Κίρα μέσα με όλα τα συμπαραμαρτούντα πως θα μάθει να βγαίνει και να διεκδικεί το χώρο της....;;;>> δυστυχώς τώρα παγίωσα μια κατάσταση και δύσκολα διορθώνεται άσε που χάσαμε τόσο χρόνο.... η Κίρα δεν βγαίνει έχει μάθει να κινείται προς τα μεσα και η Μιλού...έμαθε να είναι κοντά μας....
Ηρθα από τη δουλειά τα συζητήσαμε και δυστυχώς η κόρη μου δεν δέχεται με τίποτα να γίνει αυτό....με αποτέλεσμα να βγάλω έξω τη Μιλού στο μπαλκόνι.... η οποία είναι πολύ φοβισμένη την έχει πειράξει πάρα πολύ....πλασματάκι μου όμορφο....και η Κίρα φυσικά και δεν βγαίνει με τίποτα ούτε στην άμμο που τη μετακόμισα εκεί που ήταν αρχικά..... την έβγαλα και την έβαλα στο σαλόνι, ενώ δεν υπηρχε πουθενά Μιλού....κατάφερε και άνοιξε την πόρτα τη δίφυλλη που είναι σαν σαλούν.....μπορείς να το φανταστείς;;;; δεν κάθεται με τίποτα στο σαλόνι....δεν ξέρω μετά από καιρό εάν συνηθίσει.....
Δεν ξέρω ειλικρινά είμαι στενοχωρημένη γιατί και το Μιλουδάκι μου έχει στενοχωρηθεί....κάθεται μαραζωμένο το ζουζουνάκι μου.....και απόψε φυσάει πως θα μείνει έξω....;;; είχε μάθει να κάθεται μέσα.... :-(
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Empty Απ: Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της

Δημοσίευση από kouix Δευ Αυγ 25, 2014 9:22 pm

Κατερινουλα μου,
καταλαβαινω, ειναι δυσκολο, για να γινει "κατι" θα πρεπει να συμφωνείσετε ολοι οτι θα καταβαλετε μια Α προσπαθεια για το καλο των γατουνιων και των δύο.
Αν δεν συμπναίουν οι απόψεις της οικογενειας, ειναι δύσκολο να πραγματοποιηθει η συμφιλίωση, καθως, απο οσο εχω δει σε βιντεο και εχω διαβασει, θα ΠΡΕΠΕΙ για ενα Α χρονικο διαστημα οι δυο γατουλες να ειναι ΑΠΟΜΟΝΟΜΕΝΕΣ η μια απο την αλλη.

Με την Κιρα να εχει "ταμπουρωθεί" σε μια αμφιβολη κρυψωνα στο δωματιο της κόρης σου, και την Μιλού να μπαινοβγαίνει στην κρυψώνα της και να την αναστατωνει, λύση δεν θα επέλθει ποτέ, εκτος κι αν γινει κανενα θαύμα.

Παραλληλα όμως με το θαύμα, εγώ θα σε συμβούλευα να αναρτήσεις και μία αγγελία υιοθεσίας για την Μιλού, γιατι όπως είπες, έρχεται και χειμώνας, (σιγα σιγα μεν, αλλα θα ερθει καποια στιγμη) και θα ήταν ευχής έργον, να τον περασει μεσα σε ενα ζεστό σπιτάκι, και η Κίρα να ξαναβρεί τον εαυτό της.
Αυτή η κατάσταση δεν οφελεί κανέναν (ούτε εσας που εχετε χασει τον υπνο σας)

Ετσι νομίζω... No


ΥΓ: και μην με ευχαριστείς καθόλου, δεν εκανα τίποτα, είχα χρόνο και τον αφιερωσα με όλη μου την καρδιά, δεν ήταν ούτε κοπος ούτε τίποτα..... Laughing
Στην τελική, ήθελα να ασχοληθω, και ασχολήθηκα... λέγοντας την απόψή μου βάση των όσων διαπιστώνω, που (ακόμη πιο στο τελικη) δεν εχω γίνει και κανενας ειδικος γατοψυχολογος ....! απλα οτι εχω δει κι εχω διαβασει σου μεταφερω κι εγω... και ελπιζω να μην εχω μεταφερει και τιποτα λάθος.. tafos

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Κάρι, μια υπέροχη γατούλα και τα 4 μωράκια της - Σελίδα 10 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 10 από 12 Επιστροφή  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης