gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Εμβόλιο κατά της λύσσας

+14
Serenata
f.m123
nikos_x
koneko
doremi
Φωτεινή
Anatoli
Πούπσυ
sokan
Tasha
XIONIS
Luna
Milly
Desdemona
18 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

 - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 Empty Απ: Εμβόλιο κατά της λύσσας

Δημοσίευση από nikos_x Δευ Ιουν 18, 2012 2:18 pm

Καλε ηρεμισε!
Επειδη ηταν νυχτεριδα δεν παει να πει οτι ηταν κ λυσσασμενη!
Δεν ειναι τοσο ευκολο να κολλησεις πια! Cool
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood :  - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

 - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 Empty Απ: Εμβόλιο κατά της λύσσας

Δημοσίευση από Δ² Δευ Ιουν 18, 2012 7:34 pm

nikos_x έγραψε:
Ασχετο, αλλα εδω το αντιλυσσικο το κανουν καθε 3 χρονια (παρολο που εχουμε κρουσματα λυσσας σε αγρια ζωα).
Απολυτα λογικο.
Οταν η ιδια η εταιρια λεει "επαναληψη καθε 3 χρονια" εμας εδω τα τσακαλια λενε καθε χρονο..
Η εταιρία δημιουργεί εμβόλια τριετίας και μονοετή. Δεν είναι το ίδιο εμβόλιο! Από το αυτοκολλητάκι που σου κολλάει στο βιβλιάριο δεν μπορείς να ξέρεις ποιο εμβόλιο σου έκαναν, αν έχει δηλ. 3ετή ισχύ ή μονοετή. Το ξέρει μόνο ο γιατρός που τα παρήγγειλε και φυσικά η εταιρεία από το batch number. Τα εμβόλια τριετίας έχουν κατηγορηθεί περισσότερο για σάρκωμα από τα μονοετή γιατί έχουν όλα adjuvants - ενώσεις αργύρου για σταθεροποίηση και καλύτερη αποδοχή του εμβολίου από το ανοσοποιητικό.

Πούπσυ έγραψε:φαντάζομαι ότι αν ήταν τόσο ευκολο να μεταδοθεί με περιττώματα νυχτερίδας, όλες οι αδέσποτες γάτες θα ήταν λυσσασμένες γιατί σίγουρα τα περιττώματα υπαρχουν παντού όπου πετάνε νυχτερίδες.
Οπως όλοι μας θα είχαμε λεπτοσπείρωση γιατί παντού περπατούν αρουραίοι...

nikos_x έγραψε:
Δε νομίζω να λένε όλοι οι γιατροί να γίνεται επαναληπτικό λύσσας κάθε χρόνο..
Οχι ολοι.Οι επιτηδειοι ή υπερβολικα νομοταγεις.
Η ελληνικη νομοθεσια το επιβαλλει.Οπως επιβαλλει πια κ να μην φευγουν ζωα απο δημοτικα καταφυγια αν δεν εχουν κανει αντιλυσσικο εμβολιο .Πραγμα που συνεπαγεται πως δεν παιρνεις ζωο απο καταφυγιο κατω απο 3 μηνων(ΠΟΣΟ αδικο κ κριμα για τα ζωα που εχουν ελπιδα να υιοθετηθουν αμεσα!)
Αυτο για τα περιττωματα μου κανει too much. Δεν νομιζω να ισχυει...
+1 για όλα και για τα περιττώματα είναι περίπτωση House.

Πούπσυ έγραψε:για τα σαρκωματα όντως παίζει ρόλο το αντιλυσσικό, αλλά οφείλω να πω ότι το ποσοστό να το πάθουν είναι μικρό. κι εδώ το κάνουν πάντως στο πόδι, αν το ζητησεις. όχι μόνο στο εξωτερικο.
O σιχαμένος πρώην γιατρός μου μου είπε ότι 7 στα 10 γατιά που έχουν κάνει εμβόλιο λύσσας παθαίνουν σάρκωμα! Με έκανε χάλια επειδή ένας άλλος γιατρός (καλό κουμάσι και δαύτος) είχε κάνει στη μικρή μου 2.5 μηνών εμβόλιο λύσσας (χωρίς να μου το πει!) και πίστευα ότι σκότωσα το γατί μου... Ελπίζω να μην το πάθει ποτέ. Εννοείται δεν ξανακάνω τέτοιο εμβόλιο, ούτε της λευχαιμίας. Ενα tricat και ίσως και χλαμύδια θα κάνω και τέρμα.

Πούπσυ έγραψε:ωχχχ, τώρα αγχωθηκα. προχτές που εγκλωβίστηκε η νυχτερίδα στο μπαλκόνι μας και την μαγκώσαμε στη σίτα, μπορεί κατι να κολλησα απο το σάλιο της;  - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 236755 Βγήκα το πρωί στο μπαλκόνι, λες να πατησα σάλια με την παντόφλα και να τα μετέφερα στο σπίτι; το απόγευμα πλύναμε το μπαλκόνι, αλλά μήπως τη νυχτα μέχρι να φύγει εισπνεύσαμε τιποτα; έχω  - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 923319πάνω μου τώρα..
Θα σου πω εγώ να ξεαγχωθείς. Η μαμά μου ζούσε μικρή σε χωριό στην Πελοπόννησο, γεμάτο με νυχτερίδες και ανεμβολίαστα ζώα και άγρια ζώα στο δάσος. Εκείνη την εποχή υπήρχαν κρούσματα λύσσας και στην Ελλάδα. Τη μαμά μου τη δάγκωσε ένα λυσσασμένο κουτάβι. Της έκαναν καμιά 20ριά αντιλυσσικές ενέσεις στην κοιλιά (επώδυνες από ότι λέει) και δεν έπαθε ποτέ τίποτα. Δυστυχώς το σκυλάκι πέθανε πολύ άσχημα. Εδώ δεν έχουμε πια κρούσματα λύσσας, όμως οι γύρω χώρες είναι τίγκα και γι'αυτό ο νόμος επιβάλει κάθε χρόνο. Αυτό είναι κυρίως για τους κυνηγετικούς σκύλους που μπορούν να δημιουργήσουν ενδημικό συμβάν αν έρθουν σε επαφή με τον ιό. Χαλάρωσε, οι περισσότεροι ούτε καν κάνουν αυτά τα εμβόλια και φυσικά τόσα αδέσποτα ανεμβολίαστα έχουμε και κανείς δε φαίνεται να έπαθε λύσσα. Μακάρι να συνεχίσουμε έτσι.
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood :  - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

 - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 Empty Απ: Εμβόλιο κατά της λύσσας

Δημοσίευση από BokSurat Δευ Ιουν 18, 2012 8:23 pm

βρε dimitroula τωρσ αυτο με τς ανεσεις για καλο της το ειπες;
όταν μιλάμε για εγκυμοσύνη είναι όλα λίγο πιο περίπλοκα, και καλά κάνει κ προσέχει το κάθε τι!
από εκεί κ πέρα πουπσυ μου αν είχες κολλήσει κάτι θα είχαν ήδη φανεί τα πρώτα σοβαρά συμπτώματα. Smile
BokSurat
BokSurat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 108
Τόπος : Άγιος Νικόλαος Αναβύσσου
Αριθμός γατουνίων : 1γάταρο, 1 γάτα, 1 σκύλα, + το Στριγγλοαγγελουδάκι μου στον ουρανό
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ουτε πολύ κρυο ούτε πολύ ζέστη... φθηνόπωρο θα έλεγα που βρέχει!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Κίρκη
Motto : ωρα μηδεν στα Ζωνιανα, ωρα μηδεν στη Κρητη που ξεπατωσαν τα ΕΚΑΜ ολο το Ψηλορειτη
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/04/2008
Mood :  - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 Parta10

http://www.gate21.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

 - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 Empty Απ: Εμβόλιο κατά της λύσσας

Δημοσίευση από nikos_x Δευ Ιουν 18, 2012 8:26 pm

Αυτό είναι κυρίως για τους κυνηγετικούς σκύλους
ΑΥΤΑ τα σκυλια ΠΡΕΠΕΙ να κανουν αντιλυσσικο οπωσδηποτε. Κ εχεις τα ντουβαρια τους κυνηγους να λενε -ΑΚΟΥΣΟΝ- οτι το αντιλυσσικο ...χαλαει(?) την οσφρηση των σκυλων. voodoo

Η εταιρία δημιουργεί εμβόλια τριετίας και μονοετή. Δεν είναι το ίδιο εμβόλιο! Από το αυτοκολλητάκι που σου κολλάει στο βιβλιάριο δεν μπορείς να ξέρεις ποιο εμβόλιο σου έκαναν, αν έχει δηλ. 3ετή ισχύ ή μονοετή. Το ξέρει μόνο ο γιατρός που τα παρήγγειλε και φυσικά η εταιρεία από το batch number. Τα εμβόλια τριετίας έχουν κατηγορηθεί περισσότερο για σάρκωμα από τα μονοετή γιατί έχουν όλα adjuvants - ενώσεις αργύρου για σταθεροποίηση και καλύτερη αποδοχή του εμβολίου από το ανοσοποιητικό.
Πρεπει το πρωτο αντιλυσσικο της σκυλας μου να εγραφε πανω στο αυτοκολλητο του βιβλιαριου "επαναληψη καθε 3 ετη". Θα το τσεκαρω κ θα σας πω.
Οπως και να εχει ομως ειναι περιττο για σκυλια -γατες που ζουν σε διαμερισματα κ πολεις.Πφφ.
Στον γατο κ εγω tricat εχω κανει .To επαναληπτικο θα κανω forcat κ ειμαστε κομπλε.
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood :  - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

 - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 Empty Απ: Εμβόλιο κατά της λύσσας

Δημοσίευση από Πούπσυ Δευ Ιουν 18, 2012 8:28 pm

δεν φαίνονται της λύσσας αμέσως. μετα απο δύο βδομάδες μέχρι και μήνες κάνουν για να φανούνε. εντωμεταξύ, έμειναν κάτι μάλλον δαχτυλάκια της στο μπαλκόνι, ήταν σαν ποδαράκια εντομου και τα ρούφηξα με την ηλεκτρική για να μην τα πιάσω. και μου εχει μπει ιδεα ότι τώρα έχω εισπνευσει τον ιό, αν τον είχε, μέσω του αέρα που βγάζει η σκούπα...
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood :  - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

 - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 Empty Απ: Εμβόλιο κατά της λύσσας

Δημοσίευση από nikos_x Δευ Ιουν 18, 2012 8:31 pm

έμειναν κάτι μάλλον δαχτυλάκια της στο μπαλκόνι, ήταν σαν ποδαράκια εντομου και τα ρούφηξα με την ηλεκτρική για να μην τα πιάσω. και μου εχει μπει ιδεα ότι τώρα έχω εισπνευσει τον ιό, αν τον είχε, μέσω του αέρα που βγάζει η σκούπα...
χαχαχααχαχα με τα δαχτυλακια γελαω!

Βρε μην αγχωνεσαι! Τιποτα δεν εχεις! Embarassed
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood :  - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

 - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 Empty Απ: Εμβόλιο κατά της λύσσας

Δημοσίευση από BokSurat Δευ Ιουν 18, 2012 8:33 pm

πούπση μου οι περισσότερες νυχτερίδες δεν έχουν λύσσα!
εγώ νομίζω ότι φαίνονται τα πρώτα συμπτώματα άμεσα... γιαυτό κ όταν πας σε νοσοκομείο κ υποπτεύεσαι ότι σε έχε δαγκώσει πχ. λυσσασμένος σκύλος σου κάνουν ορό και όχι εμβόλιο ή ενέσεις...
ηρέμησε σε παρακαλώ κ απόλαυσε όσους μήνες σου μένουν με το μπέμπη στην κοιλίτσα χωρίς άγχος!!! γιατί κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική και θα χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο που αντί να απολαμβάνεις αυτούς τους 9 μήνες είχες μονίμως μια αγωνία κ ένα άγχος για το κάθε τι που μπορεί να διάβασες στο ω-ιντερνετ ή να σου είπε η κάθε κουλή γειτόνισσα...........
BokSurat
BokSurat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 108
Τόπος : Άγιος Νικόλαος Αναβύσσου
Αριθμός γατουνίων : 1γάταρο, 1 γάτα, 1 σκύλα, + το Στριγγλοαγγελουδάκι μου στον ουρανό
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ουτε πολύ κρυο ούτε πολύ ζέστη... φθηνόπωρο θα έλεγα που βρέχει!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Κίρκη
Motto : ωρα μηδεν στα Ζωνιανα, ωρα μηδεν στη Κρητη που ξεπατωσαν τα ΕΚΑΜ ολο το Ψηλορειτη
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/04/2008
Mood :  - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 Parta10

http://www.gate21.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

 - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 Empty Απ: Εμβόλιο κατά της λύσσας

Δημοσίευση από nikos_x Δευ Ιουν 18, 2012 8:36 pm

The virus is usually present in the nerves and saliva of a symptomatic rabid animal.[47][48] The route of infection is usually, but not always, by a bite. In many cases the infected animal is exceptionally aggressive, may attack without provocation, and exhibits otherwise-uncharacteristic behavior.[49]
wikipedia

Πρεπει να σε γρατσουνισει ή δαγκωσει το ζωο ωστε να μπει στην κυκλοφορια του αιματος ο ιος. blinking
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood :  - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

 - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 Empty Απ: Εμβόλιο κατά της λύσσας

Δημοσίευση από vaso Δευ Ιουν 18, 2012 8:41 pm

Ηρέμησε Ελιζάκι, με την εισπνοή δεν έχεις κάποιον φόβο....

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
 - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 2feaa010
vaso
vaso
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1 και ο Joey γαταγγελουδάκι πια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Barilla, Μόιρα,Πατούσα,Φοίβος......
Motto : Real is just a matter of perception
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/10/2008
Mood :  - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

 - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 Empty Απ: Εμβόλιο κατά της λύσσας

Δημοσίευση από Δ² Δευ Ιουν 18, 2012 8:46 pm

BokSurat έγραψε:βρε dimitroula τωρσ αυτο με τς ανεσεις για καλο της το ειπες;
όταν μιλάμε για εγκυμοσύνη είναι όλα λίγο πιο περίπλοκα, και καλά κάνει κ προσέχει το κάθε τι!
από εκεί κ πέρα πουπσυ μου αν είχες κολλήσει κάτι θα είχαν ήδη φανεί τα πρώτα σοβαρά συμπτώματα. Smile
Της είπα ότι τη μητέρα μου τη δάγκωσε λυσσασμένο (τεκμηριωμένα) σκυλάκι και δεν έπαθε τίποτα, απλώς χρειάστηκε να κάνει ενέσεις. Την Ελίζα δεν τη δάγκωσε τίποτα και εν πάση περιπτώσει έχουν να εμφανιστούν κρούσματα πάνω από 30 χρόνια! Αυτό με τις νυχτερίδες και την εισπνοή του σάλιου μου φαίνεται ηλίθιο. Αυτό που έχω διαβάσει είναι ότι στην Αγγλία και στην Αμερική έχουν πρόβλημα γιατί εκεί που περπατάς αμέριμνος στο δρόμο τη νύχτα σε δαγκώνει νυχτερίδα και δεν αισθάνεσαι το δάγκωμά της, οπότε δεν πας για αντιλυσσικό και γίνεται το μοιραίο... Κανείς δεν είπε για εισπνοή σαλίων!! Εμένα το χωριό μου βρύθει από νυχτερίδες, δεν θα είχαμε πάθει κάτι εμείς ή τουλάχιστον ένας από τους ντόπιους κατοίκους, αν ήταν τόσο συχνό το φαινόμενο;

Πούπσυ έγραψε:δεν φαίνονται της λύσσας αμέσως. μετα απο δύο βδομάδες μέχρι και μήνες κάνουν για να φανούνε. εντωμεταξύ, έμειναν κάτι μάλλον δαχτυλάκια της στο μπαλκόνι, ήταν σαν ποδαράκια εντομου και τα ρούφηξα με την ηλεκτρική για να μην τα πιάσω. και μου εχει μπει ιδεα ότι τώρα έχω εισπνευσει τον ιό, αν τον είχε, μέσω του αέρα που βγάζει η σκούπα...
Καλά, αυτός ο ιός ούτε έμπολα να ήταν! Θα είχε πάθει όλος ο κόσμος βρε Ελίζα!

nikos_x έγραψε:The virus is usually present in the nerves and saliva of a symptomatic rabid animal.[47][48] The route of infection is usually, but not always, by a bite. In many cases the infected animal is exceptionally aggressive, may attack without provocation, and exhibits otherwise-uncharacteristic behavior.[49]
wikipedia

Πρεπει να σε γρατσουνισει ή δαγκωσει το ζωο ωστε να μπει στην κυκλοφορια του αιματος ο ιος. blinking
+1
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood :  - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

 - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 Empty Απ: Εμβόλιο κατά της λύσσας

Δημοσίευση από Πούπσυ Δευ Ιουν 18, 2012 9:28 pm

ουφ, να στε καλά βρε παιδιά!  - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 702886
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood :  - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

 - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 Empty Απ: Εμβόλιο κατά της λύσσας

Δημοσίευση από koneko Δευ Ιουν 18, 2012 10:36 pm

Την επομενη φορα μακρια απο νυχτεριδες  - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 690518 Ακομα και λυσσασμενη να ηταν, οι πιθανοτητες να εχεις κολλησει ειναι απειροελαχιστες. Με την εισπνοη κολλας αν μπεις σε σπηλια γεματη νυχτεριδες (εχουν κολλησει ετσι ανθρωποι λυσσα), το ιδιο ισχυει και με αλλους ιους σε τρωκτικα, οπως πχ hantavirus, που καποιοι ειχαν μπει σε ενα καταφυγιο το οποιο ηταν γεματο περιττωματα ποντικιων και κολλησαν. Παντως μη φοβασαι, εγω εχω πιασει απο τα ποντικια που μπορει να φερουν ιο hantavirus και μαλιστα με δαγκωσε και με κατουρησε και δεν επαθα τιποτα.


Σχεδον ολα τα ετησια εμβολια περιεχουν adjuvants. Ακομα και αν ενα εμβολιο ειναι ετησιο, η γατα εχει αντισσωματα για τουλαχιστον 3 χρονια. Αυτα που του ειχα κανει για ρινο, πανλευκοπενια, χλαμυδια, λευχαιμια, κτλ πριν 3 χρονια, ηταν ετησια, επρεπε δηλαδη να τα ειχε επαναλαβει πριν 2 χρονια, αλλα δεν τα καναμε και οταν ειπα στον κτηνιατρο που τον πηγα αρχες του μηνος, μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να τα κανει. Δεν ισχυει το οτι ενα αντιλυσσικο εμβολιο προκαλει καρκινο σε 7/10 γατες. Αν ηταν ετσι, ολες οι γατες σε καποιες περιοχες των ΗΠΑ οπου το εμβολιο επιβαλλεται απο τον νομο, θα ηταν με καρκινο.

Oπως μου ειπε και ο κτηνιατρος μου, δεν ειναι μονο το αντιλυσσικο και της λευχαιμιας επικινδυνα. Ειναι ολες οι ενεσεις. Δειτε και εδω:
http://avmajournals.avma.org/doi/abs/10.2460/javma.2003.223.1283

http://avmajournals.avma.org/doi/abs/10.2460/javma.2002.220.1477?prevSearch=allfield%253A%2528rabies%2Bvaccine%2Breaction%2Bstatistics%2529&searchHistoryKey=

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378113506001453

http://vet.sagepub.com/content/43/4/545.short

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC340241/

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1098612X0700099X

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1046/j.1439-0442.2003.00544.x/abstract?deniedAccessCustomisedMessage=&userIsAuthenticated=false

http://jfm.sagepub.com/content/3/4/169.extract
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood :  - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

 - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 Empty Απ: Εμβόλιο κατά της λύσσας

Δημοσίευση από Δ² Δευ Ιουν 18, 2012 11:00 pm

Κoneko στο 1ο AVMA που ανέφερες λέει There was evidence to suggest that certain long-acting injectable medications may also be associated with sarcoma formation.
- άρα σχετίζεται με τα εμβόλια μακράς διαρκείας και τις ενέσεις βραδείας απορρόφησης...

Εκτός από τα δύο άρθρα του ΑVMA, τα υπόλοιπα προσωπικά δεν θα τα λάμβανα καν υπόψη. Ποιος παρουσιάζει paper με μόνο ένα ζώο; Για να βγάλεις στατιστικό συμπέρασμα επιβάλεται να έχεις τουλάχιστον 3 δείγματα...!
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood :  - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

 - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 Empty Απ: Εμβόλιο κατά της λύσσας

Δημοσίευση από nikos_x Δευ Ιουν 18, 2012 11:04 pm

Παιδια αν το παμε ετσι....Πρεπει να καταργησουμε ΟΛΑ τα φαρμακα κ σε εμας κ στα ζωα μας.....Δεν βγαινει ακρη δυστηχως. suicide
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood :  - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

 - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 Empty Απ: Εμβόλιο κατά της λύσσας

Δημοσίευση από koneko Τρι Ιουν 19, 2012 12:56 am

dimitroula έγραψε:Κoneko στο 1ο AVMA που ανέφερες λέει There was evidence to suggest that certain long-acting injectable medications may also be associated with sarcoma formation.
- άρα σχετίζεται με τα εμβόλια μακράς διαρκείας και τις ενέσεις βραδείας απορρόφησης...

Εκτός από τα δύο άρθρα του ΑVMA, τα υπόλοιπα προσωπικά δεν θα τα λάμβανα καν υπόψη. Ποιος παρουσιάζει paper με μόνο ένα ζώο; Για να βγάλεις στατιστικό συμπέρασμα επιβάλεται να έχεις τουλάχιστον 3 δείγματα...!

στο 1ο ομως λεει οτι
specific brands or types of
vaccine within antigen class, vaccine practices such as reuse of
syringes, concomitant viral infection, history of trauma, or residence
either increase or decrease the risk of vaccine associated sarcoma
formation in cats. (J Am Vet Med Assoc 2003;223:1283–1292)

στο 2ο λεει οτι τα περιστατικα σαρκωματος ειναι χαμηλα (το δειγμα ειναι αρκετες χιλιαδες γατες)

στο 3ο επισης λεει πανω κατω οτι και στο πρωτο (το δειγμα δεν ειναι μια γατα, το αρθρο ειναι review και βασισμενο σε επιδημιολογικες μελετες):
No specific brands of vaccine, manufacturers or factors associated with
vaccine administration have been significantly associated with FISAS in a
multi-institutional and epidemiological study. http://dx.doi.org/10.1016/j.bbr.2011.03.031

το 4ο το εβαλα για να δειξω οτι δεν ειναι μονο το εμβολιο της λευχαιμιας που κατηγορουν πολλοι, γιατι σαρκωμα εχει αρχισει να εμφανιζεται και στους σκυλους. Το συγκεκριμενο αρθρο βασιζεται σε εναν μονο σκυλο, αλλα εχει κατι πολυ σημαντικο παρακατω. Λεει οτι δεν βρεθηκε αλουμινιο (η ουσια που περιεχουν τα adjuvants) στα λυμφοκυτταρα του σκυλου. Μπορει φυσικα να μην εχει καμια σχεση το συγκεκριμενο περιστατικο με εμβολια, ενεσεις ή τσιπαρισμα. Ειναι γνωστο ομως οτι αρουραιοι και σκυλοι εχουν εμφανισει σαρκωμα στην περιοχη οπου εχει εμφυτευτει μικροτσιπ.

το 5ο δεν το εβαλα για την γατα που επαθε σαρκωμα αλλα για την παρακατω παραγραφο που το δειγμα, δεν ειναι σιγουρα μια γατα:
Studies indicate a prevalence of 1:1000 to 1:10 000 for
vaccine-associated sarcoma in cats vaccinated against feline leukemia
virus (FeLV) or rabies virus; however, most experts believe that the
prevalence is 1:2000 to 1:4000 (1,2,3).
The adjuvant in the above vaccines may produce inflammation, stimulate
fibroblasts to divide, and induce free radical formation that results in
oxidative damage to DNA (1,2,4).
Cats appear to be unique in their susceptibility to sarcoma
development. It is believed that the unique species susceptibility of
cats to oxidative injury (Heinz body anemia, acetaminophen toxicity,
steatitis) is one reason for the high vaccine-associated tumor rate.
Furthermore, susceptibility to sarcoma development may depend on
individual susceptibility to oxidative stress, as low glutamine levels
have been demonstrated in some cats with vaccine-associated sarcoma. In
addition, variations in the tumor suppressor gene have been reported in
some cats with vaccine-associated sarcoma (3,5). (Martin, M., Can Vet J. 2003 August; 44(Cool: 660–663) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC340241/

το 6ο, αφορα μια γατα μονο, αλλα δειχνει οτι δεν το επαθε απο αντιλυσσικο. Μπορει να μην το επαθε καν απο το εμβολιο, αλλα το οτι εμφανισε 2 φορες σαρκωμα μετα απο εμβολιο και στις 2 πλευρες του θωρακα, ειναι πολυ σατανικη συμπτωση.

το 7ο δειχνει οτι συμβαινει και σε σκυλους

και το τελευταιο το οποιο ειναι επισης review βασισμενο σε επιδημιολογικες μελετες, τονιζει να μην εμβολιαζουμε συχνα τις γατες μας
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood :  - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

 - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 Empty Απ: Εμβόλιο κατά της λύσσας

Δημοσίευση από koneko Τρι Ιουν 19, 2012 1:22 am

nikos_x έγραψε:Παιδια αν το παμε ετσι....Πρεπει να καταργησουμε ΟΛΑ τα φαρμακα κ σε εμας κ στα ζωα μας.....Δεν βγαινει ακρη δυστηχως.  - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 448561

κοιτα, αλλο να προσεχεις και να φυλαγεσαι και αλλο να φρικαρεις και να πανικοβαλλεσαι. Απο την στιγμη που μιλαμε για 1 γατα με σαρκωμα ανα 1000 ή 10,000 γατες, το ποσοστο ειναι υπερβολικα μικρο. Ειναι της ταξεως του 0.1-0.01%. Αν ηταν 10% σαφως και θα υπηρχε προβλημα. Ολα τα φαρμακα εχουν παρενεργειες. Πολλα εμβολια στους ανθρωπους κατηγορουνται για αυτισμο. Τι θα κανεις; Θα σταματησεις να εμβολιαζεις τα παιδια σου; Εγω βασικα συμφωνω με την αποψη να μην τα εμβολιαζουμε τοσο συχνα. Ο ετησιος εμβολιασμος δεν χρειαζεται. Αν η γατα μου εβγαινε εξω θα της εκανα ολα τα εμβολια, και αυτο κατα της λευχαιμιας γιατι ο κινδυνος για λευχαιμια ειναι μεγαλυτερος απο οτι ο κινδυνος για σαρκωμα. Απο τα αλλα εμβολια, μια γατα που ζει στο σπιτι δεν κινδυνευει απο τις διαφορες ασθενειες που τις εμβολιαζουμε. Το εμβολιο της ρινοτραχειτιδας το θεωρω αχρηστο για μια ενηλικη γατα που ζει μονιμα μεσα. Ασε που ακομα και αν κολλησει ρινοτραχειτιδα, δεν προκειται να την σκοτωσει. To ιδιο ισχυει και για τον καλυκοιο. Η πανλευκοπενια ομως μπορει να σκοτωσει μια ενηλικη γατα. Ο κινδυνος ομως για μια γατα που ζει μονιμα μεσα να κολλησει κατι ειναι σχεδον ανυπαρκτος. Πως θα κολλησει για παραδειγμα πανλευκοπενια αν δεν ερθει σε επαφη με αλλη γατα ή με τα υγρα αλλης γατας; Εγω παντως δεν θα εμβολιαζα την γατα μου καθε χρονο. Αν επιλεξω καποια στιγμη στο μελλον να τον εμβολιασω, θα του κανω μονο το εμβολιο κατα της πανλευκοπενιας. Της λυσσας θα συνεχισω να του το κανω, καθε 3 χρονια ή και πιο αραια, δεν ξερω ακομα. Πιθανοτατα να μη του το εκανα αν διαπιστωνα οτι στο σημειο που εγινε το εμβολιο δημιουργηθηκε φλεγμονη. Απο την στιγμη ομως που δεν εχει προκληθει αντιδραση, δεν προκειται να φρικαρω για κατι τετοιο.

Παντως δεν πρεπει να πανικοβαλλομαστε. Καλο ειναι να γνωριζουμε τι συμβαινει και να αποφευγουμε να τα εμβολιαζουμε τακτικα, αλλα ως εκει. Αν καθισουμε να ψαχνουμε και να αγχωνομαστε με το τι προκαλει το ενα και τι το αλλο, καηκαμε. Ειμαι υπερ της ενημερωσης γιατι οπως και να εχει δεν βλαπτει να ειμαστε ενημερωμενοι. Αρκει να περιοριζομαστε μεχρι εκει, γιατι ο πανικος μπορει να κανει μεγαλυτερο κακο απο οτι ενα εμβολιο για παραδειγμα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood :  - Εμβόλιο κατά της λύσσας - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης