gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα

+29
vanilia cat
catia
loulou
Τζούλι το Κατσούλι
Gatoplikti
niki
evagelia
irenelizzy
marina289
aporw
doremi
houlieta
Smokys
Osi
Tsouki
f.m123
natalouko
Mary-Fish
kat-cats
Φωτεινή
koneko
Kikiriki
Дanae
Δ²
nikos_x
vaso
alex..niaou
Πούπσυ
Anatoli
33 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 8 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα

Δημοσίευση από kat-cats Παρ Νοε 02, 2012 2:10 pm

Ισως αυτό με το πρόστιμο και τα αστείρωτα δεν ισχύει. Δεν μας το χει επιβεβαιώσει ο Νίκος, αλλά όσο το σκέφτομαι δεν υπάρχει περίπτωση...Να μην έχει τσιπ το ζώο ναι ΟΚ μπορεί να το ζητήσει. Αλλά εάν είναι νόμιμα καταχωρημένο στον ιδιοκτήτη του, έχεις δικαίωμα να μην το στειρώνεις....δεν βλέπω γιατί να μου επιβάλλει κάποιος να το στειρώσω....παράλογο εντελώς μου φαίνεται...
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα

Δημοσίευση από nikos_x Παρ Νοε 02, 2012 3:01 pm

To διαβασα σημερα. Αυτο παει πακετο με την εγκαταλειψη ζωου που δεν ειναι τσιπαρισμενο κ εγκαταλιφθει. Ζαλιστηκα.... geek
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα

Δημοσίευση από kat-cats Παρ Νοε 02, 2012 3:32 pm

Α εντάξει....λογικό έτσι....αν σε βρουν όμως!!! Αλλά αν εσύ έχεις τσιπ στο ζώο σου, όπως έχει ο Ιντεφίξ, αλλά δεν θες να το στειρώσεις, όπως εγω, σιγά μην μου δώσουν και πρόστιμο...έλεος πια!!
Στην Κίρα σκέφτομαι να βάλω τσιπ κατά τη διάρκεια της στείρωσης...αν δεν το κάνω τότε δεν θα το κάνω ποτέ....τα λυπάμαι με την χοντροβελόνα....
Οσο για το εμβόλιο της λύσσας, θα το συζητήσω πάλι με τη γιατρό μας, αλλά ήταν κάθετη...αφού δεν βγαίνει έξω δεν πρέπει να ανησυχώ.
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Tsouki Παρ Νοε 02, 2012 3:48 pm

koneko έγραψε:ποτε δεν ξερεις τι μπορει να συμβει, γι'αυτο καλυτερα φυλαγε τα ρουχα σου για να 'χεις τα μισα. Αν το κανεις το εμβολιο στον Σιμπα καθε 3 χρονια, μειωνεται ο κινδυνος του εμβολιου σε σχεση με τον ετησιο εμβολιασμο ή ζητα μηπως εχουν το ετησιο εμβολιο που δεν περιεχει adjuvants αλουμινιου.


αυτα τα εμβόλια που περιέχουν αλουμίνιο το αναγράφουν στα συστατικά τους?
Γιατί διάβαζα τα συστατικά από το εμβόλιο που γίνεται στους σκύλους και δεν διάβασα κάτι παρά μόνο ότι έχει ζελατίνη.Μήπως το γράφουν κωδικοποιημένα?Το συγκεκριμένο εμβόλιο λέει για αναμνηστικό εμβολιασμό κάθε 3 χρόνια
Tsouki
Tsouki
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1 γαταγγελουδακι ο Τιγρης μου
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2011
Mood : ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Collec11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα

Δημοσίευση από kat-cats Παρ Νοε 02, 2012 3:56 pm

Bρε παιδιά να πω και εγώ το εξής που μου είπε σε σχετική συζήτηση ο παιδίατρος της κόρης μου μήπως είναι σχετικό...Κάποτε χρησιμοποιούσαν αλουμίνιο και στα ανθρώπινα εμβόλια όμως πλέον έχει καταργηθεί αυτό εδώ και πολλά πολλά χρόνια... Μήπως και για τα ζώα ισχύει το ίδιο....;
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα

Δημοσίευση από koneko Σαβ Νοε 03, 2012 1:36 am

Δεν ξερω αν ακομα χρησιμοποιουν αλουμινιο. Νομιζω οτι το χρησιμοποιουσαν ακομα στα ζωα παρολο που ειχε καταργηθει στα ανθρωπινα εμβολια. Ισως μετα τις ερευνες για ινοσαρκωμα, να αποφευγεται η χρηση του στα ζωα. Ξερω ομως σιγουρα οτι υπαρχουν εμβολια χωρις adjuvants. Στα συστατικα συνηθως λεει αν περιεχει adjuvant ή οχι. Για το αν το adjuvant εχει αλουμινιο δεν ξερω αν αναγραφεται στα συστατικα του εμβολιου. Κανονικα θα πρεπει να το αναγραφουν ή να υπαρχει καπου η πληροφορια.

Εχω διαβασει και καποιες ερευνες που λενε οτι ο κινδυνος για το ινοσαρκωμα δεν σχετιζεται με τον τυπο και το ειδος του εμβολιου. Επισης λενε οτι οι γατες που εμβολιαζονται συχνοτερα και αυτες που ειναι στειρωμενες, διατρεχουν τον μεγαλυτερο κινδυνο (μιλαμε παντα για κινδυνο που αφορα 1 στις 10,000 γατες). Οπως εχω ξαναπει, για μενα η καλυτερη λυση ειναι να εμβολιαζουμε αλλα πιο αραια. Να εμβολιαζουμε καθε 3 χρονια και οχι καθε χρονο γιατι πραγματικα δεν χρειαζεται να γινεται τοσο συχνα ο εμβολιασμος.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα

Δημοσίευση από nikos_x Σαβ Νοε 03, 2012 7:26 am

Οτι εμβολιο ειδα εδω περιεχει αλουμινιο ως βελτιωτικο.... sherlock
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Πούπσυ Σαβ Νοε 03, 2012 10:13 am

οπότε, ό,τι εμβόλιο και να τους κάνουμε, ο κίνδυνος υπάρχει.
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα

Δημοσίευση από koneko Σαβ Νοε 03, 2012 11:22 am

ειχα διαβασει και μια ερευνα που ελεγε οτι ακομα και οι απλες ενεσεις μπορουν να προκαλεσουν καρκινο, αλλα δεν διαβασα ολοκληρο το αρθρο για να δω ποσο εγκυρο και αξιοπιστο ηταν (μου φαινεται αρκετα τραβηγμενο να συμβαινει κατι τετοιο). Ξερω ομως οτι υπαρχουν περιστατικα ινοσαρκωματος στην περιοχη που εγινε εμφυτεψη μικροτσιπ σε καποια ζωα. Για μενα η καλυτερη λυση ειναι εμβολιασμος καθε 3 χρονια. Δηλαδη μια ενεση καθε 3 χρονια. Η ενεση αυτη μπορει να περιεχει μονο το αντιλυσσικο εμβολιο ή ολα τα εμβολια μαζι.

Οσο το σκεφτομαστε, τοσο το χειροτερο. Ακομα και στην τροφη τους υπαρχει κινδυνος για καρκινο, αλλα δεν τα αφηνουμε νηστικα. Οτι ειναι να ερθει, ας ερθει, τι να κανουμε; Δεν αξιζει να φρικαρουμε για σπανιες περιπτωσεις ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 134150 Θα μου πειτε οτι εχετε δει σε φορουμ αρκετα περαστατικα ινοσαρκωματος. Δεν διαφωνω, αλλα μη ξεχνατε οτι αυτες οι περιπτωσεις μπορει να ειναι εντελως ασχετες με εμβολιασμο!
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Tsouki Σαβ Νοε 03, 2012 11:26 am

Έκδοχα ανά 0,5 ml εμβολίου πριν από τη λυοφιλοποίηση:
Sorbitol: 25 mg
Hydrolized gelatin: 12,5 mg
Pancreatic digest of casein: 12,5 mg
Disodium phosphate dihydrate: 0,062 mg
Water for injection to: 0,5 ml

Σύνθεση του διαλύτη (ανά ml):
Disodium phosphate dihydrate: 0,31 mg
Potassium dihydrogen phosphate: 0,21 mg
Water for injection to: 1,0 ml


αυτα είναι τα συστατικά του εμβολίου του σκύλου που βρίσκω στο internet.δεν ξέρω εαν σε αυτα φαινεται να υπάρχει αλουμίνιο.σκεφτόμουν επίσης εαν υπάρχει κάτι που θα μπορούσε να διώχνει τα βαρεα μεταλλα από τον οργανισμό όπως το αλουμίνιο και διάβαζα για τον ζεόλιθο.κάνει όμως για σκύλους και γάτες? το έχει ψάξει κανείς σας?
Tsouki
Tsouki
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1 γαταγγελουδακι ο Τιγρης μου
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2011
Mood : ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Collec11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα

Δημοσίευση από nikos_x Σαβ Νοε 03, 2012 1:00 pm

Eγω ζαλιστηκα. Καποια στιγμη μεχρι τα χριστουγεννα,να ειμαστε καλα,θα το κανουμε. Και το αντιλυσσικο κ τσιπαρισμα. ΖΖζζζζζζζζζΖΖΖΖζζζ.....
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Δ² Σαβ Νοε 03, 2012 7:06 pm

koneko έγραψε:
Οσο το σκεφτομαστε, τοσο το χειροτερο. Ακομα και στην τροφη τους υπαρχει κινδυνος για καρκινο, αλλα δεν τα αφηνουμε νηστικα. Οτι ειναι να ερθει, ας ερθει, τι να κανουμε; Δεν αξιζει να φρικαρουμε για σπανιες περιπτωσεις

Νομίζω αυτή είναι η πιο σωστή κουβέντα. Κι εγώ αποφάσισα να εμβολιάσω, τουλάχιστον φέτος. Δεν ξέρω αν θα το κάνω κάθε χρόνο. Θα δω και τι θα ακουστεί από περιστατικά για εξάπλωση της νόσου. Δυστυχώς άκουσα τον τρόπο με τον οποίο θα πιστοποιήσουν την εξάπλωση της νόσου (ή την αποτελεσματικότητα του εμβολιασμού) στα άγρια ζώα και δεν μου άρεσε καθόλου αυτό που άκουσα... tafos
Αυτές τις μέρες τάιζα κάτι αδέσποτα σκυλάκια στο δρόμο και μου πέρασε από το μυαλό η σκέψη ότι σε λίγο καιρό μπορεί να μην έχω την ευχέρεια να το κάνω... Μπορεί να φοβάμαι μη με δαγκώσουν και κολλήσω λύσσα. Πραγματικά τρέμω μην εξαπλωθεί η νόσσος, γιατί θα την πληρώσουν οι πιο αθώες ψυχές!! Sad Sad
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα

Δημοσίευση από kat-cats Κυρ Νοε 04, 2012 12:05 pm

Εμάς η ίδια η γιατρός μας πρότεινε να κάνουμε εμβολιασμούς κάθε 3 χρόνια...μόνο της λύσσας κάνω στον Ιντεφίξ κάθε χρόνο....οπότε βλέπουμε και τις εξελίξεις.... κινδυνεύουν από τόσα πολλά που δεν έχει νόημα....αφού πρέπει να γίνονται τα εμβόλια για την προστασία τους δεν έχουμε άλλη επιλογή....
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Πούπσυ Κυρ Νοε 04, 2012 12:29 pm

kat-cats έγραψε:Εμάς η ίδια η γιατρός μας πρότεινε να κάνουμε εμβολιασμούς κάθε 3 χρόνια...μόνο της λύσσας κάνω στον Ιντεφίξ κάθε χρόνο....οπότε βλέπουμε και τις εξελίξεις.... κινδυνεύουν από τόσα πολλά που δεν έχει νόημα....αφού πρέπει να γίνονται τα εμβόλια για την προστασία τους δεν έχουμε άλλη επιλογή....
+1
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Osi Τρι Νοε 06, 2012 10:42 pm

Παιδιά προς το παρόν μην ανησυχείτε τοσο. Ειδικα οσοι εχετε τα γατακια σας μεσα στο σπιτι και ειστε μακρια απο Νομους Κοζανης, Γρεβενων, Καστοριας,Φλωρινας ενα κομματι της ΠΙεριας και ο μισος Νομος Λαρισης συγκεκριμενα η επαρχια Ελασσονας. Επειδη λογω δουλειας ασχολουμαι με το συγκεκριμενο θεμα αυτο τον καιρο και εχω μια σχετικη ενημερωση εκ των εσω θα σας πω τα εξης: η αλεπου βρεθηκε στο Παλαιοχωρι Κοζανης ( δημος Βοϊου), μπηκε μεσα στο χωριο και δαγκωσε ενα σκυλακι. την πηραν στο κυνηγι και τη σκοτωσαν. σταλθηκε το σωμα για εξετασεις και βρεθηκε στον εγκεφαλο ( γτ μονο εκει φαινεται) ο ιος της λυσσας. οι περιοχες που προανεφερα ειναι σε επιφυλακή. οι θηροφυλακες εχουν παρει εντολη να κανουν ελεγχο σε ολους τους κυνηγους για το εαν εχουν κανει το εμβολιο στα σκυλια τους. επισης υποχρεωνουν και τους κτηνοτροφους. προσωπικα αμφιβαλω αν το κανουν ολοι και αυτο ειναι που με τρομαζει! εγω τον ¨Οσιρι δεν τον εχω κανει ακομα. Προς το παρον τα βραδια τον κλεινω στο υπογειο που ειναι το σπιτακι του ωστε να μην εχουμε παρατραγουδα. ο ιος δεν εχει ερθει ακομα στις πολεις. κανεις δεν ξερει σε τι φαση βρισκεται. απο τις επομενες ημερες θα βγουνε ομαδες- κλιμακια στα βουνα (δασαρχειο,θηροφυλακας,κυνηγετικος Συλλογος και 2 κυνηγοι) ωστε να παρουνε δειγμα απο αλεπουδες για να τα στειλουνε για αναλυση για να ξερουμε κατα ποσο εχει προχωρησει η νοσος. επισης ειχε βρεθει και περυσι μια αρκουδα με λυσσα αλλα δεν εγινε γνωστο. οι νυχτεριδες και οι αλεπουδες ειναι οι αποθηκες της νοσου η οποια μεταφερεται με το σαλιο απο το δαγκωμα. καλο ειναι οσα ζωακια βγαινουν εξω να εμβολιαστουν για να ειμαστε και σιγουροι αλλα προς το παρον δεν εχουμε αρκετα στοιχεια ακομα! επισης εχει δωθει εντολη απο το κρατος ολα τα αδεσποτα της Κοζανης να εμβολιαστουν απο τις τοπικες Κτηνιατρικες Δ/νσεις.
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Πούπσυ Τρι Νοε 06, 2012 10:51 pm

τα δικά μου περνάνε τη νύχτα στη βεράντα, όσο έχει καλό καιρό. βρίσκομαι Καλαμάτα, και τα έχω εμβολιάσει. Κινδυνεύουν;
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Osi Τρι Νοε 06, 2012 11:04 pm

Πούπσυ έγραψε:τα δικά μου περνάνε τη νύχτα στη βεράντα, όσο έχει καλό καιρό. βρίσκομαι Καλαμάτα, και τα έχω εμβολιάσει. Κινδυνεύουν;

Σκεψου οτι εγω μενω σε μια απο αυτες τις περιοχες και δεν τον εχω εμβολιασει ακομα! βεβαια οπως προανεφερα τον κλεινω μεσα το βραδυ γιατι την ημερα τον ελεγχουμε! Θελω να μιλησω αυτες τις ημερες με τον κτηνιατρο και να του το κανω. εσυ αφου τα εμβολιασες και τα εχεις και στο σπιτι δεν θα εχουν κανενα προβλημα!! εξαλλου για να κολησουν λυσσα θα πρεπει να τα δαγκωσει κατι! οποτε θα δεις το δαγκωμα! και εφοσον εχουν κανει το εμβολιο με την καταλληλη αγωγη θα γινουν καλα! δεν προκειται να παθουν τπτ ομως! εδω δεν κολλησε κανενα τσομπανοσκυλο ή κυνηγοσκυλο ακομα και θα κολλησουν τα γατια μας?
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Πούπσυ Τρι Νοε 06, 2012 11:12 pm

επειδή υπάρχουν νυχτερίδες, γιαυτό φοβάμαι... Εγώ δεν κινδυνεύω απο αυτά, επειδή είναι εμβολιασμένα, έτσι;
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Osi Τρι Νοε 06, 2012 11:19 pm

Πούπσυ έγραψε:επειδή υπάρχουν νυχτερίδες, γιαυτό φοβάμαι... Εγώ δεν κινδυνεύω απο αυτά, επειδή είναι εμβολιασμένα, έτσι;

κινδυνευεις μονο στην σπανια περιπτωση να υπαρχει μολυσμενη νυχτεριδα στην πολη σου, να δαγκωσει την γατα σου και αυτη εσενα! η οποια γατα εχει κανει εμβολιο! αρα καταλαβαινεις για τι πιθανοτητες μιλαμε... χαλαρωσε! εξαλου μολις εχω νεα σχετικα με τη νοσο θα σας ενημερωσω! μην ξεχνας οτι κανεις δεν ξερει ακομα τι γινεται! μπορει να ηταν μεμονωμενο περιστατικο!
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Smokys Τρι Νοε 06, 2012 11:30 pm

Πούπσυ έγραψε:επειδή υπάρχουν νυχτερίδες, γιαυτό φοβάμαι... Εγώ δεν κινδυνεύω απο αυτά, επειδή είναι εμβολιασμένα, έτσι;

Ελίζα !!!!!!!!!!

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

 
Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Πούπσυ Τρι Νοε 06, 2012 11:36 pm

dgriman έγραψε:
Πούπσυ έγραψε:επειδή υπάρχουν νυχτερίδες, γιαυτό φοβάμαι... Εγώ δεν κινδυνεύω απο αυτά, επειδή είναι εμβολιασμένα, έτσι;

Ελίζα !!!!!!!!!!
Embarassed Laughing
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Smokys Τρι Νοε 06, 2012 11:51 pm

Πούπσυ έγραψε:
dgriman έγραψε:
Πούπσυ έγραψε:επειδή υπάρχουν νυχτερίδες, γιαυτό φοβάμαι... Εγώ δεν κινδυνεύω απο αυτά, επειδή είναι εμβολιασμένα, έτσι;

Ελίζα !!!!!!!!!!
Embarassed Laughing

Κατάλαβες ..... Madd


(τις ευχές μου για το μπεμπε τις είχες δει .....)

Να το χαίρεσαι και να σου θυμίσω τη δεσμευση σου οτι μετα τη γέννα θα σταμάταγες τις υπερβολές ..... nio nio nio

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

 
Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα

Δημοσίευση από koneko Τρι Νοε 06, 2012 11:55 pm

Osi έγραψε:
Πούπσυ έγραψε:τα δικά μου περνάνε τη νύχτα στη βεράντα, όσο έχει καλό καιρό. βρίσκομαι Καλαμάτα, και τα έχω εμβολιάσει. Κινδυνεύουν;

Σκεψου οτι εγω μενω σε μια απο αυτες τις περιοχες και δεν τον εχω εμβολιασει ακομα! βεβαια οπως προανεφερα τον κλεινω μεσα το βραδυ γιατι την ημερα τον ελεγχουμε! Θελω να μιλησω αυτες τις ημερες με τον κτηνιατρο και να του το κανω. εσυ αφου τα εμβολιασες και τα εχεις και στο σπιτι δεν θα εχουν κανενα προβλημα!! εξαλλου για να κολησουν λυσσα θα πρεπει να τα δαγκωσει κατι! οποτε θα δεις το δαγκωμα! και εφοσον εχουν κανει το εμβολιο με την καταλληλη αγωγη θα γινουν καλα! δεν προκειται να παθουν τπτ ομως! εδω δεν κολλησε κανενα τσομπανοσκυλο ή κυνηγοσκυλο ακομα και θα κολλησουν τα γατια μας?

το δαγκωμα απο νυχτεριδα πολλες φορες δεν φαινεται. Εχουν μικροσκοπικα δοντακια, δεν ειναι δρακουλες ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 986261



Ελιζα δεν χρειαζεται να ανησυχεις απο την στιγμη που ειναι εμβολιασμενα ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 270712



Φυσικα, θα ξαναπω να εμβολιαζετε τα ζωα σας για το καλο το δικο σας, του ζωου σας, και του συνολου ακομα και αν ο κινδυνος για λυσσα ειναι απειροελαχιστος.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα

Δημοσίευση από koneko Τρι Νοε 06, 2012 11:56 pm

dgriman έγραψε:
Πούπσυ έγραψε:
dgriman έγραψε:
Πούπσυ έγραψε:επειδή υπάρχουν νυχτερίδες, γιαυτό φοβάμαι... Εγώ δεν κινδυνεύω απο αυτά, επειδή είναι εμβολιασμένα, έτσι;

Ελίζα !!!!!!!!!!
ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 323663 ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 270712

Κατάλαβες ..... ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 339558


(τις ευχές μου για το μπεμπε τις είχες δει .....)

Να το χαίρεσαι και να σου θυμίσω τη δεσμευση σου οτι μετα τη γέννα θα σταμάταγες τις υπερβολές ..... ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 731743 ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 731743 ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 731743

εχουμε μωρακι;;;;; Που ημουν τοσο καιρο και δεν το πηρα πρεφα?!?!?!?!




Ελιζακι να σου ζησει και να το χαιρεσαι!!!!!!!!!!!!!! ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 501866 ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 501866 ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 501866 ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 501866
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Πούπσυ Τρι Νοε 06, 2012 11:58 pm

Ηρώ, τώρα με αποτελείωσες...

Δημήτρη, έχω σταματήσει, αλλά αυτό με τη λύσσα με τρομάζει, ειδικά με το περιστατικό που είχαμε με τη νυχτερίδα το καλοκαίρι.....
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα

Δημοσίευση από koneko Τετ Νοε 07, 2012 12:26 am

Πούπσυ έγραψε:Ηρώ, τώρα με αποτελείωσες...

Δημήτρη, έχω σταματήσει, αλλά αυτό με τη λύσσα με τρομάζει, ειδικά με το περιστατικό που είχαμε με τη νυχτερίδα το καλοκαίρι.....

Ελιζα αν σε ειχε δαγκωσει η νυχτεριδα του καλοκαιριου και ειχε λυσσα... θα επαιζες ταβλι τωρα με τον αγιο πετρο ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 986261Οταν εμενα Ελλαδα ειχαν μπει απειρες φορες στο σπιτι μας νυχτεριδες και μια φορα ειχα πιασει μια (η γατα μου δε, ειχε φαει 1-2 χωρις να ειναι εμβολιασμενη με αντιλυσσικο). Οποτε μη φρικαρεις! Ζεις και σε αστικο κεντρο, ενας λογος παραπανω που δεν πρεπει να ανησυχεις! Ασε που αν σε δαγκωσει νυχτεριδα ειμαι 100% σιγουρη οτι θα τρεξεις σε νοσοκομειο για αντιλυσσικο, οποτε δεν διατρεχεις κανεναν απολυτως κινδυνο. Εγω τι να πω που στην περιοχη μου και στο παρκο που λατρευω να κανω βολτες, ειχαν βρεθει κουναβια με λυσσα; Ασε που στο συγκεκριμενο παρκο ειναι γεματο πινακιδες που λενε να μη ταιζουμε τα αγρια ζωα γιατι υπαρχει κινδυνος λυσσας.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Πούπσυ Τετ Νοε 07, 2012 12:39 am

για τα γατιά φοβάμαι, που κοιμούνται το βράδυ στη βεράντα.
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα

Δημοσίευση από koneko Τετ Νοε 07, 2012 12:43 am

Πούπσυ έγραψε:για τα γατιά φοβάμαι, που κοιμούνται το βράδυ στη βεράντα.

μη φοβασαι καθολου αφου ειναι εμβολιασμενα! Δεν μπορουν να κολλησουν, ουτε να μεταδωσουν τον ιο! Γι' αυτο τα εμβολιαζουμε αλλωστε!
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Πούπσυ Τετ Νοε 07, 2012 12:45 am

ουφ...
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα

Δημοσίευση από nikos_x Τετ Νοε 07, 2012 8:20 am

Οοοοοοοοοομμμ!!!
Εμβολιασμενο γατι no danger for us! ΟΟοοοοοομμ! happy2

Εχω αλλη απορια. Αφου ο ιος φαινεται μονο στον εγκεφαλο του μολυσμενου ζωου,πως θα παρουν δειγματα απο αγρια ζωα οι κυνηγοι,το δασαρχειο,ο κυνηγετικος συλλογος? Οεο?
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα

Δημοσίευση από houlieta Τετ Νοε 07, 2012 9:32 am

Ακουσα για το περιστατικό της λύσσας από τον κολλητό μου, του βρήκα ένα σκυλάκι και ο γιατρός του ειπε να κάνουν οπωσδήποτε το εμβόλιο γιατι υπάρχουν κρούσματα στην Ελλάδα..
(Αντιπαρέρχομαι ότι το σκυλάκι είναι γεννημένο 5/8 και ήδη εμβολιασμένο εδώ και 15 ημέρες από τον απαράδεκτο γιατρό!)
Εμείς όλα τα ζωα - γατες / σκύλο - στον ιδιο γιατρό τα πάμε..
Για τις γατες ούτε που συζηταει να γινει εμβόλιο, παρολο που εγω επέμενα να κάνω στη Σιέλ (ο Χούλιο τα έχει κάνει ολα κάποια στιγμή, τωρα μόνο το πολλαπλό), στον σκύλο όμως το κάνει.
Πάντως, αυτο που θέλω να πω ειναι ότι ετσι κι αλλιως, από όσο καιρό θυμάμαι δλδ περιστατικά, αν καποιος ανθρωπος δαγκωθεί από ζώο οι γιατροί ζητούν παρακολουθηση του ζώου για μερικές μερες και αν ειναι αδεσποτο κρατουν τον ασθενη για θεραπεια και παρακολουθηση, κανουν και ορο...
Δλδ η ανησυχια υπάρχει πάντα, παρολο που περιστατικά δεν ακούμε συχνά.
Νομιζω πως δεν χρειάζονται πανικοβλητες αντιδράσεις, ενα περιστατικό και μάλιστα οχι επιβεβαιωμένο δεν σημαίνει και πολλά πράγματα.
Οσο για τις νυχτεριδες, δεν υπάρχουν σαρκοφάγες στην Ελλάδα, δυσκολο να έχουν λύσσα αυτες.
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα

Δημοσίευση από nikos_x Τετ Νοε 07, 2012 11:27 am

Mιλησα σημερα το πρωι με 4 κτηνιατρους.Ο ενας μονο ηταν καθετος για το εμβολιο να γινει. Οι αλλοι 2 μου ειπαν οκ καν'το αλλα επαναληψη σε 3 χρονια. Οι 3 συμφωνισαν πως ζωα εντος σπιτιου δεν χρειαζεται να κανουν.
ΖΖΖζζζζζΖΖΖζζζζ.....
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα

Δημοσίευση από kat-cats Τετ Νοε 07, 2012 12:13 pm

Αβυσσος.....
πάντως δεν πιστεύω ότι ένα ζώο που μένει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ μέσα στο σπίτι διατρέχει κίνδυνο λύσσας....με τίποτα....
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα

Δημοσίευση από nikos_x Τετ Νοε 07, 2012 12:15 pm

Ολα σχετικα ειναι.Γιατι κ αυτο το ζωο μπορει να το σκασει ,να να να....
Shocked
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα

Δημοσίευση από koneko Τετ Νοε 07, 2012 12:23 pm

nikos_x έγραψε:Οοοοοοοοοομμμ!!!
Εμβολιασμενο γατι no danger for us! ΟΟοοοοοομμ! ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 986261

Εχω αλλη απορια. Αφου ο ιος φαινεται μονο στον εγκεφαλο του μολυσμενου ζωου,πως θα παρουν δειγματα απο αγρια ζωα οι κυνηγοι,το δασαρχειο,ο κυνηγετικος συλλογος? Οεο?

υποθετω οτι θα τους κανουν ευθανασια (το ειπα ευγενικα). Αλλα νομιζω πως οταν το ζωο ειναι ζωντανο μπορουν να παρουν δειγμα σαλιου ή μυικου ιστου χωρις να θανατωθει το ζωο, αλλα αυτο με καθε επιφυλαξη, γιατι πραγματικα δεν γνωριζω.

houlieta έγραψε:Ακουσα για το περιστατικό της λύσσας από τον κολλητό μου, του βρήκα ένα σκυλάκι και ο γιατρός του ειπε να κάνουν οπωσδήποτε το εμβόλιο γιατι υπάρχουν κρούσματα στην Ελλάδα..
(Αντιπαρέρχομαι ότι το σκυλάκι είναι γεννημένο 5/8 και ήδη εμβολιασμένο εδώ και 15 ημέρες από τον απαράδεκτο γιατρό!)
Εμείς όλα τα ζωα - γατες / σκύλο - στον ιδιο γιατρό τα πάμε..
Για τις γατες ούτε που συζηταει να γινει εμβόλιο, παρολο που εγω επέμενα να κάνω στη Σιέλ (ο Χούλιο τα έχει κάνει ολα κάποια στιγμή, τωρα μόνο το πολλαπλό), στον σκύλο όμως το κάνει.
Πάντως, αυτο που θέλω να πω ειναι ότι ετσι κι αλλιως, από όσο καιρό θυμάμαι δλδ περιστατικά, αν καποιος ανθρωπος δαγκωθεί από ζώο οι γιατροί ζητούν παρακολουθηση του ζώου για μερικές μερες και αν ειναι αδεσποτο κρατουν τον ασθενη για θεραπεια και παρακολουθηση, κανουν και ορο...
Δλδ η ανησυχια υπάρχει πάντα, παρολο που περιστατικά δεν ακούμε συχνά.
Νομιζω πως δεν χρειάζονται πανικοβλητες αντιδράσεις, ενα περιστατικό και μάλιστα οχι επιβεβαιωμένο δεν σημαίνει και πολλά πράγματα.
Οσο για τις νυχτεριδες, δεν υπάρχουν σαρκοφάγες στην Ελλάδα, δυσκολο να έχουν λύσσα αυτες.

βασικα νομιζω πως μονο οταν σε δαγκωσει σκυλος περιμενεις καμια δεκαρια μερες για να δεις αν θα εμφανισει ο σκυλος συμπτωματα ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 703780. Στις γατες τα συμπτωματα μπορουν να εμφανιστουν μηνες αργοτερα. Οι νυχτεριδες που υπαρχουν στην ελλαδα ειναι εντομοφαγες αν δεν κανω λαθος. Νυχτεριδες βαμπιρ δεν υπαρχουν νομιζω. Ο ιος ομως δεν υπαρχει μονο στις νυχτεριδες βαμπιρ. Εχει βρεθει και σε φρουτοφαγες νυχτεριδες ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 703780. Σιγουρα το ενα περιστατικο δεν εμπνεει ιδιαιτερη ανησυχια, ομως για να βρεθει στην κοζανη (δεν ειναι και διπλα στα συνορα), σημαινει οτι ο ιος υπηρχε εδω και καιρο στην χωρα (δε νομιζω η αλεπου να περασε τα συνορα εν μια νυκτι) και πιθανοτατα τα κρουσματα να ειναι πολυ περισσοτερα (και εξαπλωμενα, τουλαχιστον στους γυρω νομους), απλα δεν τα βλεπουμε. Κανονικα το κρατος πρεπει να αρχισει να σκορπιζει δολωματα που περιεχουν το εμβολιο για να περιοριστει ο ιος στα αγρια ζωα και φυσικα να εμβολιαστουν αδεσποτα σκυλια και γατια για να μην εξαπλωθει και στις πολεις. Αλλα με την οικονομικη κριση τι να πρωτοκανει το κρατος; ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 504504
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΛΥΣΣΑ και στην Ελλάδα - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 8 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης