gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Συμβόλαια υιοθεσίας

+21
flokatoula
BokSurat
bailey
alexandrakicat
moukelis
natalouko
nosyparker
cyberkill
Chouzouris
eirini!
doremi
XIONIS
kounelaki
marianthia
SuperCatz
marinaki.gataki
Anatoli
NiaR
aporw
arianna
Smokys
25 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Empty Απ: Συμβόλαια υιοθεσίας

Δημοσίευση από Chouzouris Δευ Ιουν 06, 2011 11:53 pm

NiaR έγραψε: Δεν θα έπερνα ΠΟΤΕ γατί με συμβόλαιο υιοθεσίας.
Οπως ειπε και η κοπέλα πρίν πολλά γίνονται και γιατί πρέπει να δώσω τα στοιχεία μου σε αγνωστους???
Συμφωνώ με την στείρωση και με το να πάρει 2-3 τηλέφωνα ο πρωην ιδιοκτήτης του για να δεί αν προσαρμόστηκε τον πρώτο καιρό. Μέχρι εκεί όμως. Και το λέω και ως παθούσα...συμβόλαιο δεν υπέγραψα αλλά είχα την καλή διάθεση να δεχτώ την πρώην ιδιοκτήτρια στο σπίτι μου...όσοι ηταν παρόντες απόρησαν με την κυρία tafos με πέρνει ακόμα τηλ και μου ζητάει να πάρω τον Έκτορα και να τον πάω να τον δει!!!!!!! ελεος! θα ταλαιπωρήσω το ζωάκι για να το δει!
Εχω παραδείγματα αξιόλογων ανθρώπων που μόλις είδαν συμβόλαιο και κατι τρελούς όρους έφυγαν τρέχοντας , υιοθέτησαν απο αλλού ζωάκια τα οποία περνάν ζωή χαρισάμενη...Ποιός έχασε λοιπόν?
Άλλωστε το συμβόλαιο δεν έχει καμία ισχύ, εφόσον δέν γίνεται με συμβολαιογραφική πράξη ενωπιον δικηγορου/συμβολαιογράφου.
Και κάτι τελευταίο.... εμένα που θα πάρω ένα γατάκι και θα πρέπει να τηρώ τα Χ , ποιός με προφυλάσσει σε περίπτωση που το γατάκι αυτό βγεί επιθετικό? έχει κάποια ασθένεια και δη μεταδοτική? αυτό και αν δεν θέλει ανάλυση.... και μη μου πείτε το δίνεις πίσω. Δέν ειναι ρούχο !
Με κάθε φιλική διάθεση,
απλά για να δούμε οτι κάθε νόμισμα, έχει δύο πλευρές
tafos

Αυτό είναι λάθος Νιαρδί. Υπάρχει αυτό που λέμε "ελευθερία των συμβάσεων". Ο καθενας μπορεί να συμφωνήσει ό,τι θέλει και να δεσμευθεί όσο θέλει σε μία σύμβαση, η οποία μπορεί να είναι απλό χαρτί με ημερομηνία και υπογραφή. Και αυτό έχει απόλυτη ισχύ σε ένα Δικαστήριο και αυτός που το παραβιάζει μπορεί να υποχρεωθεί δικαστικώς να τηρήσει τα συμφωνηθέντα.

Anatoli έγραψε:Εγω δε θελω να κρινω τι ειναι σωστο και τι ειναι λαθος γιατι κατ' εμε δεν υπαρχει σωστο και λαθος. Αυτος που δινει ενα ζωο εχει το καθε δικαιωμα να ζητησει οτι θελει απο τον υποψηφιο γατογονιο. Και ο υποψηφιος γατογονιος εχει καθε δικαιωμα να δεχτει ή να αρνηθει τους οποιους ορους.

Συμφωνώ απολύτως! Είναι θέμα προσφοράς & ζήτησης. Αν δεν μου κάνει κάποιος, πολύ απλά παίρνω άλλο ζώο.

marianthia έγραψε:Ερώτηση: αν υπογράψει ο γατονιός ότι συμφωνεί με τους όρους και παραβεί τους όρους που θα το ξέρουμε μετά; Και επιπλέον έχει κάποια νομική κύρωση;

Αυτό που γράφεις είναι το πιο κρίσιμο: το πώς αποδεικνύεται η παραβίαση. Αυτό είναι το δύσκολο κι αυτό ασθενεί τη δύναμη ενός "συμβολαίου υιοθεσίας".

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Live long and pawspurr!...
Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 02t480

I used to be schizophrenic, but WE are OK now.

Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Gatota10

Chouzouris
Chouzouris
Owner of Administrator ^ο-ο^
Owner of Administrator ^ο-ο^

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Τόπος : Γάλημος
Αριθμός γατουνίων : 8 + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γαταχείμωνο....
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μπάστακα, τον Ερμή & τον Σείριο
Motto : When I die I want someone fertilize my grave with catnip and every so often bring stray cat to my grave so that theyʼ ll be going all crazy and rubbing themselves all over my grave and everyone will think I was some kind of Cat God. Meow.
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2007
Mood : Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Welcome

http://www.gatospito.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Empty Απ: Συμβόλαια υιοθεσίας

Δημοσίευση από kounelaki Πεμ Ιουν 09, 2011 2:24 pm

Εννοειται οτι το ενστικτο ειναι παραπανω απο το συμβολαιο. Ομως το να ζητησεις απο το νεο ιδιοκτητη να παρεχει ιατρικη παρακολουθηση στη γατα απεχει πολυ απο το να το υπογραψει. Αν ο ιδιος την παρατησει στο δρομο στην πρωτη ασθενεια δεν μπορεις να αποδειξεις ουτε καν οτι αυτος πηρε ζωο απο εσενα αν δεν εχει προηγηθει συμβολαιο. Θα γινει το θεατρο του παραλογου με τον ιδιοκτητη να λεει οτι εσυ εισαι μια τρελη που απλως θελει να κλεψει τη γατα του. Εχω δωσει ζωακια και χωρις συμβολαιο,πρεπει ομως να εμπιστευτω πολυ τον αλλο,να εχουμε μιλησει πολυ στο τηλεφωνο ή να εχει και αλλες γατες. Στην Λιαννα που πηρε το καλοκυθακι δεν εκανα συμβολαιο.Το θεωρησα περιττο να το κανω σε εναν ανθρωπο που εχει 6 γατες και ειναι πληρως ενημερωμενη απο το σαιτ.
Οπως επισης εχω δωσει γατες και για εξω,ηταν ομως περιπτωσαρα μια βιλλα σε ενα βουνο με τεραστιες εκτασεις αχτιστες και το δρομο να απεχει χιλιομετρα απο το σπιτι. Τιποτα δεν αποκλειεται. Οι οροι ομως ειναι ο γενικος κανονας, γιατι οι περισσοτεροι που με παιρνουν τηλ μενουν εντος πολης και θελουν τις γατες ελευθερες να τριγυρνουν στον κεντρικο δρομο γιατι ετσι ειναι η "φυση" τους!
kounelaki
kounelaki
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 34
Τόπος : ΡΕΘΥΜΝΑΚΙ !!!
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ταρταρουγα,καλικο,μαυρακι,γριζακι
Motto : Τ'ΑΚΟΥΣΕΣ ΑΡΕΤΟΥΣΑ ΜΟΥ ΤΑ ΘΛΙΒΕΡΑ ΜΑΝΤΑΤΑ? Ο ΚΥΡΗΣ ΣΟΥ Μ'ΕΞΟΡΙΣΕ ΣΤΗΣ ΞΕΝΙΤΙΑΣ ΤΗ ΣΤΡΑΤΑ!
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/02/2009
Mood : Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Empty Απ: Συμβόλαια υιοθεσίας

Δημοσίευση από arianna Πεμ Ιουν 09, 2011 2:55 pm

συμφωνώ με την κοπέλα , το ένστικτο είναι που βοηθά πολύ. και κάτι άλλο. Όταν βρω στο δρόμο ένα γατάκι πεινασμένο και εξαντλημένο το πάρω στο σπίτι μου και το φροντίσω για 1-2 μήνες πάει να πει οτι είναι δικό ΜΟΥ , ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ΜΟΥ, όπως το αυτοκίνητό μου;... και για να το χαρίσω θα κάνω συμβόλαιο και θα βάλω όρους και πρόστιμα αν δεν τηρηθούν !!! και με ποια ιδιότητα μπορώ να πάρω όλα τα στοιχεία από ένα άτομο αρ. ταυτότητας οδό τηλέφωνο και να τον ελέγχω κάθε μήνα;
ή θα ψάξω κάποιον που να καταλάβω ότι αγαπά τα ζώα και ξέρει τη βασική φροντίδα τους εμβόλια κλπ να του το χαρίσω; μάλιστα με την καρδία μου και αν θέλει εκείνος ας κρατήσουμε κάποια επικοινωνία ... αν ζητάνε τόσα πολλά δύσκολα θα υιοθετηθούν τα γατάκια τους .... υπάρχουν γατάκια που χωρίς χαρτιά περνάνε υπέροχα στα νέα τους σπίτια.....
arianna
arianna
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 49
Τόπος : αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι !!!
Motto : όλα αλλάζουν ξαφνικά....
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/05/2011
Mood : Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Empty Απ: Συμβόλαια υιοθεσίας

Δημοσίευση από cyberkill Πεμ Ιουν 09, 2011 3:04 pm

στο εξωτερικό τι ισχύει για τις υιοθεσίες ξέρουμε?
δεν ξέρω αν ένα συμβόλαιο υιοθεσίας διασφαλίζει οτιδήποτε,όμως σίγουρα ίσως κάνει τον υποψήφιο γονιό να σκεφτεί αν όντως θέλει να υιοθετήσει το συγκεκριμένο ζωάκι ή είναι και μια απόφαση της στιγμής (δηλ,το αποφάσισα,δεν φαίνομαι πουθενά,το παίρνω και φεύγω).αν είναι συνειδητή απόφαση δεν έχει να φοβηθεί κάτι, είτε πρέπει να υπογράψει είτε όχι.
και αν το δει κάποιος καλοπροαίρετα όλο αυτό,ένα συμβόλαιο υιοθεσίας που λέει από ποιόν δόθηκε το ζωάκι και σε ποιόν ανήκει πλέον,2-3 βασικές υποχρεώσεις προς το ζώο κυρίως και ίσως να μπορεί αυτός που το υιοθετεί να το επιστρέψει όταν για δικούς του λόγους δεν μπορεί να το κρατήσει αντί να καταλήξει στο δρόμο,δεν νομίζω ότι είναι κακό.
cyberkill
cyberkill
Prime Cat
Prime Cat

Άντρας
Ηλικία : 123
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Σαν το Ελληνικό καλοκαίρι δεν έχει...
Motto : be fuckin polite,is a good start...
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Empty Απ: Συμβόλαια υιοθεσίας

Δημοσίευση από aporw Πεμ Ιουν 09, 2011 4:48 pm

cyberkill έγραψε:στο εξωτερικό τι ισχύει για τις υιοθεσίες ξέρουμε?
δεν ξέρω αν ένα συμβόλαιο υιοθεσίας διασφαλίζει οτιδήποτε,όμως σίγουρα ίσως κάνει τον υποψήφιο γονιό να σκεφτεί αν όντως θέλει να υιοθετήσει το συγκεκριμένο ζωάκι ή είναι και μια απόφαση της στιγμής (δηλ,το αποφάσισα,δεν φαίνομαι πουθενά,το παίρνω και φεύγω).αν είναι συνειδητή απόφαση δεν έχει να φοβηθεί κάτι, είτε πρέπει να υπογράψει είτε όχι.
και αν το δει κάποιος καλοπροαίρετα όλο αυτό,ένα συμβόλαιο υιοθεσίας που λέει από ποιόν δόθηκε το ζωάκι και σε ποιόν ανήκει πλέον,2-3 βασικές υποχρεώσεις προς το ζώο κυρίως και ίσως να μπορεί αυτός που το υιοθετεί να το επιστρέψει όταν για δικούς του λόγους δεν μπορεί να το κρατήσει αντί να καταλήξει στο δρόμο,δεν νομίζω ότι είναι κακό.

+1000000000000000000000
aporw
aporw
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Αριθμός γατουνίων : 2 μεγάλες αγάπες!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Λίνο & Χουζούρη
Motto : Χαμογέλα , λίγη τρέλλα θέλει η ζωή...!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2009
Mood : Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 M_malakia-sto-tetragono-1

http://www.meow.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Empty Απ: Συμβόλαια υιοθεσίας

Δημοσίευση από aporw Πεμ Ιουν 09, 2011 4:50 pm

Επίσης να συμπληρώσω οτι στο εξωτερικό όχι μονο υπογραφεις συμβόλαιο υιοθεσίας αλλα εισαι και υποχρεωμενος να καταβαλεις καποιο αντιτιμο για να υιοθετησεις ζωακι απο καποια στεγη για τα εξοδα που εχουν κανει γι αυτο και φυσικα για να συνεχισουν να εχουν λεφτα για να βοηθησουνε να βοηθανε αλλα ζωακια!!!! Τωρα στο τελευταιο δεν συμφωνω με την εννοια οτι ποτε εγω προσωπικα δεν θα ζητουσα λεφτα γιατι ουσιαστικα ηταν επιλογη μου να βοηθησω αυτο το ζωο..αλλα για μια στεγη ή ενα καταφυγιο σιγουρα ειναι μια βοηθεια! Smile
aporw
aporw
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Αριθμός γατουνίων : 2 μεγάλες αγάπες!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Λίνο & Χουζούρη
Motto : Χαμογέλα , λίγη τρέλλα θέλει η ζωή...!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2009
Mood : Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 M_malakia-sto-tetragono-1

http://www.meow.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Empty Απ: Συμβόλαια υιοθεσίας

Δημοσίευση από kounelaki Πεμ Ιουν 16, 2011 2:51 pm

aporw έγραψε:Επίσης να συμπληρώσω οτι στο εξωτερικό όχι μονο υπογραφεις συμβόλαιο υιοθεσίας αλλα εισαι και υποχρεωμενος να καταβαλεις καποιο αντιτιμο για να υιοθετησεις ζωακι απο καποια στεγη για τα εξοδα που εχουν κανει γι αυτο και φυσικα για να συνεχισουν να εχουν λεφτα για να βοηθησουνε να βοηθανε αλλα ζωακια!!!! Τωρα στο τελευταιο δεν συμφωνω με την εννοια οτι ποτε εγω προσωπικα δεν θα ζητουσα λεφτα γιατι ουσιαστικα ηταν επιλογη μου να βοηθησω αυτο το ζωο..αλλα για μια στεγη ή ενα καταφυγιο σιγουρα ειναι μια βοηθεια! Smile
Συμφωνω! Ουτε εμεις σαν ομαδα ζηταμε χρηματα και μπορει καποια απο τα ζωα που εχουμε να μας εχουν στοιχησει παρα πολλα χρηματα. Αν θελει καποιος να κανει καποια δωρεα,ειναι αλλο θεμα. Εξαλλου τα χρηματα που μπορει να προσφερει καποιος θα πανε σε αλλα ζωακια και οχι στην τσεπη μας. Γιαυτο και στο φεισμπουκ γραφουμε ξεκαθαρα τι χρειαζομαστε απο τροφες,φαρμακα κτλ.
kounelaki
kounelaki
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 34
Τόπος : ΡΕΘΥΜΝΑΚΙ !!!
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ταρταρουγα,καλικο,μαυρακι,γριζακι
Motto : Τ'ΑΚΟΥΣΕΣ ΑΡΕΤΟΥΣΑ ΜΟΥ ΤΑ ΘΛΙΒΕΡΑ ΜΑΝΤΑΤΑ? Ο ΚΥΡΗΣ ΣΟΥ Μ'ΕΞΟΡΙΣΕ ΣΤΗΣ ΞΕΝΙΤΙΑΣ ΤΗ ΣΤΡΑΤΑ!
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/02/2009
Mood : Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Empty Απ: Συμβόλαια υιοθεσίας

Δημοσίευση από kounelaki Πεμ Ιουν 16, 2011 2:58 pm

arianna έγραψε:συμφωνώ με την κοπέλα , το ένστικτο είναι που βοηθά πολύ. και κάτι άλλο. Όταν βρω στο δρόμο ένα γατάκι πεινασμένο και εξαντλημένο το πάρω στο σπίτι μου και το φροντίσω για 1-2 μήνες πάει να πει οτι είναι δικό ΜΟΥ , ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ΜΟΥ, όπως το αυτοκίνητό μου;... και για να το χαρίσω θα κάνω συμβόλαιο και θα βάλω όρους και πρόστιμα αν δεν τηρηθούν !!! και με ποια ιδιότητα μπορώ να πάρω όλα τα στοιχεία από ένα άτομο αρ. ταυτότητας οδό τηλέφωνο και να τον ελέγχω κάθε μήνα;
ή θα ψάξω κάποιον που να καταλάβω ότι αγαπά τα ζώα και ξέρει τη βασική φροντίδα τους εμβόλια κλπ να του το χαρίσω; μάλιστα με την καρδία μου και αν θέλει εκείνος ας κρατήσουμε κάποια επικοινωνία ... αν ζητάνε τόσα πολλά δύσκολα θα υιοθετηθούν τα γατάκια τους .... υπάρχουν γατάκια που χωρίς χαρτιά περνάνε υπέροχα στα νέα τους σπίτια.....
Κανεις μεγαλο λαθος. Το να βρει καποιος καλους ιδιοκτητες ειναι το δυσκολο και αν καποιος ειναι συνηδητοποιημενος να αποκτησει ενα ζωακι σιγουρα δεν εχει να φοβηθει κατι. Το ζωακι δεν το χαριζεις για να το ξεφορτωθεις αλλα για να υιοθετηθει καπου που θα ζησει καλα και δεν θα ξαναβρεθει στο δρομο. Δεν εχεις ιδεα ποσοι ειναι αυτοι που μας επεστρεψαν ζωα επειδη τελικα δεν μπορουσαν να ανταπεξελθουν. Αν δεν υπηρχε ελεγχος,αν δεν υπηρχε πιεση, σιγουρα θα τα ειχαν εγκαταλειψει στο δρομο ή θα τα εδιναν στον μπαρμπα τους στο χωραφι.Και αυτο ειναι το χειροτερο για ενα ζωο που εχει μαθει να ζει μαζι με τους ανθρωπους.
kounelaki
kounelaki
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 34
Τόπος : ΡΕΘΥΜΝΑΚΙ !!!
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ταρταρουγα,καλικο,μαυρακι,γριζακι
Motto : Τ'ΑΚΟΥΣΕΣ ΑΡΕΤΟΥΣΑ ΜΟΥ ΤΑ ΘΛΙΒΕΡΑ ΜΑΝΤΑΤΑ? Ο ΚΥΡΗΣ ΣΟΥ Μ'ΕΞΟΡΙΣΕ ΣΤΗΣ ΞΕΝΙΤΙΑΣ ΤΗ ΣΤΡΑΤΑ!
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/02/2009
Mood : Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Empty Απ: Συμβόλαια υιοθεσίας

Δημοσίευση από nosyparker Πεμ Ιουν 16, 2011 3:12 pm

Nα σας πω πώς το βλέπω εγώ; Υπέγραψα συμβόλαιο υιοθεσίας για να πάρω τη Μάγια και το έκανα γιατί ήθελα σαν τρελή να το πάρω αυτό το γατί. Πριν το κάνω μου έλεγε η Ασημίνα κάτι περίεργα του τύπου ότι θα ήθελε να έρθει να δει το σπίτι μου και αν είναι ασφαλές για γάτες, αν έχω ή αν θα έβαζα περίφραξη στα μπαλκόνια, με ρωτούσε τι θα κάνω αν πάω διακοπές, ποιος τα φροντίζει, τι θα γίνει το γατί αν μείνω έγκυος, αν θα το στειρώσω και θα το εμβολιάζω κλπ. Δεν τα θεωρώ καθόλου υπερβολικά όλα αυτά. Τα ίδια έγραφε και το συμβόλαιο που υπέγραψα. Για μένα είναι ένας τρόπος να αποτρέψεις τον επιπόλαιο θετό γατογονιό. Κάποιος που θα τρομάξει με τους όρους του συμβολαίου, ίσως να μην είναι έτοιμος να υιοθετήσει ζωάκι.

Προσωπικά δεν με ενόχλησε ούτε μια στιγμή μετά την υιοθεσία. Εκούσια της στέλνω νέα καμιά φορά (πότε στειρώθηκε, τις πρώτες της διακοπές, κάποιο βιντεάκι ή φωτογραφίες). Νομίζω λοιπόν ότι το συμβόλαιο είναι καθαρά κάτι τυπικό, για να δει αυτός που σου χαρίζει το ζωάκι τις αντιδράσεις σου πάνω σε κάποια θέματα που αφορούν την ιατρική φροντίδα του ζώου και το κατά πόσο είσαι συνειδητοποιημένο και υπεύθυνο άτομο.

Σήμερα αν έπρεπε να ξαναπάρω ζωάκι, δεν θα δίσταζα στιγμή να ξαναϋπογράψω συμβόλαιο υιοθεσίας.
nosyparker
nosyparker
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Λιακάδα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/01/2009
Mood : Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Empty Απ: Συμβόλαια υιοθεσίας

Δημοσίευση από aporw Πεμ Ιουν 16, 2011 3:16 pm

nosyparker έγραψε:Nα σας πω πώς το βλέπω εγώ; Υπέγραψα συμβόλαιο υιοθεσίας για να πάρω τη Μάγια και το έκανα γιατί ήθελα σαν τρελή να το πάρω αυτό το γατί. Πριν το κάνω μου έλεγε η Ασημίνα κάτι περίεργα του τύπου ότι θα ήθελε να έρθει να δει το σπίτι μου και αν είναι ασφαλές για γάτες, αν έχω ή αν θα έβαζα περίφραξη στα μπαλκόνια, με ρωτούσε τι θα κάνω αν πάω διακοπές, ποιος τα φροντίζει, τι θα γίνει το γατί αν μείνω έγκυος, αν θα το στειρώσω και θα το εμβολιάζω κλπ. Δεν τα θεωρώ καθόλου υπερβολικά όλα αυτά. Τα ίδια έγραφε και το συμβόλαιο που υπέγραψα. Για μένα είναι ένας τρόπος να αποτρέψεις τον επιπόλαιο θετό γατογονιό. Κάποιος που θα τρομάξει με τους όρους του συμβολαίου, ίσως να μην είναι έτοιμος να υιοθετήσει ζωάκι.

Προσωπικά δεν με ενόχλησε ούτε μια στιγμή μετά την υιοθεσία. Εκούσια της στέλνω νέα καμιά φορά (πότε στειρώθηκε, τις πρώτες της διακοπές, κάποιο βιντεάκι ή φωτογραφίες). Νομίζω λοιπόν ότι το συμβόλαιο είναι καθαρά κάτι τυπικό, για να δει αυτός που σου χαρίζει το ζωάκι τις αντιδράσεις σου πάνω σε κάποια θέματα που αφορούν την ιατρική φροντίδα του ζώου και το κατά πόσο είσαι συνειδητοποιημένο και υπεύθυνο άτομο.

Σήμερα αν έπρεπε να ξαναπάρω ζωάκι, δεν θα δίσταζα στιγμή να ξαναϋπογράψω συμβόλαιο υιοθεσίας.

+1000000000000000000000000000

Mε καλυψες απολυτα! Laughing
aporw
aporw
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Αριθμός γατουνίων : 2 μεγάλες αγάπες!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Λίνο & Χουζούρη
Motto : Χαμογέλα , λίγη τρέλλα θέλει η ζωή...!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2009
Mood : Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 M_malakia-sto-tetragono-1

http://www.meow.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Empty Απ: Συμβόλαια υιοθεσίας

Δημοσίευση από natalouko Πεμ Ιουν 16, 2011 3:16 pm

nosyparker έγραψε:Nα σας πω πώς το βλέπω εγώ; Υπέγραψα συμβόλαιο υιοθεσίας για να πάρω τη Μάγια και το έκανα γιατί ήθελα σαν τρελή να το πάρω αυτό το γατί. Πριν το κάνω μου έλεγε η Ασημίνα κάτι περίεργα του τύπου ότι θα ήθελε να έρθει να δει το σπίτι μου και αν είναι ασφαλές για γάτες, αν έχω ή αν θα έβαζα περίφραξη στα μπαλκόνια, με ρωτούσε τι θα κάνω αν πάω διακοπές, ποιος τα φροντίζει, τι θα γίνει το γατί αν μείνω έγκυος, αν θα το στειρώσω και θα το εμβολιάζω κλπ. Δεν τα θεωρώ καθόλου υπερβολικά όλα αυτά. Τα ίδια έγραφε και το συμβόλαιο που υπέγραψα. Για μένα είναι ένας τρόπος να αποτρέψεις τον επιπόλαιο θετό γατογονιό. Κάποιος που θα τρομάξει με τους όρους του συμβολαίου, ίσως να μην είναι έτοιμος να υιοθετήσει ζωάκι.

Προσωπικά δεν με ενόχλησε ούτε μια στιγμή μετά την υιοθεσία. Εκούσια της στέλνω νέα καμιά φορά (πότε στειρώθηκε, τις πρώτες της διακοπές, κάποιο βιντεάκι ή φωτογραφίες). Νομίζω λοιπόν ότι το συμβόλαιο είναι καθαρά κάτι τυπικό, για να δει αυτός που σου χαρίζει το ζωάκι τις αντιδράσεις σου πάνω σε κάποια θέματα που αφορούν την ιατρική φροντίδα του ζώου και το κατά πόσο είσαι συνειδητοποιημένο και υπεύθυνο άτομο.

Σήμερα αν έπρεπε να ξαναπάρω ζωάκι, δεν θα δίσταζα στιγμή να ξαναϋπογράψω συμβόλαιο υιοθεσίας.
Ακριβώς γι αυτό το λόγο κάνω συμβόλαια υιοθεσίας και εγώ Νόζυ.. Με κάλυψες απόλυτα!!! Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 742497 Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 742497 Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 742497
natalouko
natalouko
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Περιστέρι
Αριθμός γατουνίων : 7
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι φουλ!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Henriette, Σείριο, Χιονάτη, Σιέλ μου!!!!!
Motto : Μην αφήνεις για αύριο ότι μπορείς να κάνεις σήμερα
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/03/2009
Mood : Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Empty Απ: Συμβόλαια υιοθεσίας

Δημοσίευση από moukelis Πεμ Ιουν 16, 2011 3:30 pm

Ολα μου τα ζωακια τα πηρα με συμβολαιο,εκτος απο τον Σειριο.Μαλιστα τα ζωα μου που προερχονται απο το εξωτερικο συνοδευονταν απο συμβολαιο πολυ πιο αυστηρο απο οτι η καρτα υιοθεσιας των περισσοτερων φιλοζωϊκων οργανωσεων,κι ενα σωρο ακομα ερωτησεις,εκτος των κλασσικων περι διακοπων κτλ.Δε διστασα στιγμη να τα υπογραψω,γιατι δε δεσμευομουν για τιποτα λιγοτερο απο οτι ετσι κι αλλιως ειχα να προσφερω στα ζωα μου:φροντιδα και αγαπη,ακομα κι αν αυτο σημαινε οτι καποια μερα θα χρειαζοταν να θυσιασω δικους μου πορους για να νοσηλευτουν ή για να φροντιστουν οπως επρεπε,ή να παρω καποιες αποφασεις βαζοντας τα πανω απο μενα.Η υιοθεσια ενος ζωου πρεπει να γινεται συνειδητα,κι ενας τροπος να συνειδητοποιησεις το μεγεθος αυτης της αποφασης ειναι το συμβολαιο.Αυτα απο την πλευρα του γατογονιου.
Σχεδον ολα τα γατακια που εχω δωσει και δινω εχουν δοθει με συμβολαιο.Δεν ειχε κανενας υποψηφιος προβλημα με αυτο,και ισχυει οτι αν δε συμφωνει,ανθρωποι ειμαστε,εχουμε διαφορετικες αποψεις και στανταρ,απλα ας παρει γατακι απο καπου αλλου.Δεν παιρνεις ενα ζωο απο οικτο,ή για να κανεις χαρη σε καποιον,ουτε δινεις ενα ζωο για να το ξεφορτωθεις ή να μη σου ξεμεινει.Σιγουρα χωρις τα συμβολαιο,τον ορο στειρωσης,ή διαμονης του ζωου σε προστατευμενο χωρο,οι υιοθεσιες θα ηταν περισσοτερες,αλλα το ερωτημα ειναι θελουμε να υιοθετηθουν παση θυσια,ή να υιοθετηθουν και να εξασφαλισουμε στο μετρο του δυνατου οτι θα ζησουν καλα;Για μενα ισχυει το δευτερο.
Απο εκει και περα,ο καθενας εχει διαφορετικη αποψη,κι εχει δικαιωμα φυσικα να την εκφρασει και να πραξει αναλογα.Και η μια πλευρα και η αλλη εχουν τις επιλογες τους,και το δικαιωμα αποφασης.
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Empty Απ: Συμβόλαια υιοθεσίας

Δημοσίευση από alexandrakicat Πεμ Ιουν 16, 2011 5:15 pm

εγω ηθελα να υοθετησω ενα σκυλακι και μου εστειλε η κοπελα ενα εροτιματολογιο και μου λεει θα συμπληρωσεις τις ερωτισεις και μετα αμα εγκρινουμε αυτα που γραφεις θα προχορεισουμε σε συμβολαιο υοθεσιας!!ρε φιλη πηγα να της πω τιποτα αλλο?μηπως θες να του παρω και επαυλη??
ασε παω και βρισκω αλλου!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την alexandrakicat στις Πεμ Ιουν 16, 2011 5:16 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : τα γραψα χαλια)
alexandrakicat
alexandrakicat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 24
Τόπος : Μυκονος
Αριθμός γατουνίων : Ενα διαολι,τον Μημ (απτό Μητσος!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας και βέβαια !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Sushi,την Μπαριλλα,την Pupa,ολα της marinas289 και της Δωρας!
Motto : Live now Think later
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/01/2011
Mood : Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 M_love

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000631149520

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Empty Απ: Συμβόλαια υιοθεσίας

Δημοσίευση από aporw Πεμ Ιουν 16, 2011 5:20 pm

alexandrakicat έγραψε:εγω ηθελα να υοθετησω ενα σκυλακι και μου εστειλε η κοπελα ενα εροτιματολογιο και μου λεει θα συμπληρωσεις τις ερωτισεις και μετα αμα εγκρινουμε αυτα που γραφεις θα προχορεισουμε σε συμβολαιο υοθεσιας!!ρε φιλη πηγα να της πω τιποτα αλλο?μηπως θες να του παρω και επαυλη??
ασε παω και βρισκω αλλου!

Πρωτον εισαι ανηλικη, που σημαινει οτι αυτος που θα σου δωσει το σκυλακι πρεπει να βεβαιαωθει οτι εχεις την εγκριση των γονιων σου!
Δευτερον το ερωτηματολογιο συμπληρωνεται για να δουν εαν εισαι σε θεση να υιοθετησεις ενα ζωακι!

Βεβαια αφου θεωρησες παραλογο ολο αυτο εισαι ελευθερη να βρεις ενα σκυλακι απο αλλου!
aporw
aporw
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Αριθμός γατουνίων : 2 μεγάλες αγάπες!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Λίνο & Χουζούρη
Motto : Χαμογέλα , λίγη τρέλλα θέλει η ζωή...!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2009
Mood : Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 M_malakia-sto-tetragono-1

http://www.meow.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Empty Απ: Συμβόλαια υιοθεσίας

Δημοσίευση από bailey Πεμ Ιουν 16, 2011 5:48 pm

κ εγω υπερ του συμβολαιου ειμαι, ετυχε να μην μου ζητησουν οι κοπελες που πηρα τις γατες μου να υπογραψω αλλα δεν θα δισταζα στιγμη γιατι συμφωνω με ολους τους ορους..ετσι κ αλλιως κρατησα ειδικα τον πρωτο καιρο επαφη και η αλλη βλεπει τα νεα μας μεσω fb. μαλλον η κοπελα που πηρα την ταρτα δεν μου εκανε καμια ερωτηση τι σοι ανθρωπος ειμαι και πως θα φερομαι στο ζωο και μου φανηκε περιεργο. ετσι με καθε ευκαιρια της ελεγα εγω τα νεα μας, αν και πλεον σταματησα.
στις ελαχιστες φιλοξενιες που εκανα (3) ζητησα συμβολαιο υιοθεσιας για τους λογους που ειπωθηκαν πιο πανω. ο κυριος βεβαια ειναι για να αποφυγω τον καθε επιπολαιο που απλα του ηρθε να υιοθετησει ενα ζωο.
bailey
bailey
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Τόπος : Πατρα-Λευκωσια
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/09/2009
Mood : Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 M_bye

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Empty Απ: Συμβόλαια υιοθεσίας

Δημοσίευση από Smokys Παρ Ιουν 17, 2011 10:57 am

Πέρα των απόψεων που ο καθένας καταθέτει εδώ, και είναι δικαίωμα του να υποστηρίζει όποια άποψη θέλει. Θεωρώ απαράδεκτες κάποιες συμπεριφορές εδώ μέσα όπως και την εξίσωση των πάντων. Φράσεις της μορφής "Κανείς μέγα λάθος" τις θεωρώ απαράδεκτες, ειδικά όταν ξεστομίζονται από τόσο νεαρά σε ηλικία άτομα, προς κάποια που είναι αρκετά μεγαλύτερα. Καλό είναι να ακούγονται όλες οι απόψεις, χωρίς κρίση επί αυτών.

Σας ευχαριστώ.

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

 
Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Empty Απ: Συμβόλαια υιοθεσίας

Δημοσίευση από alexandrakicat Παρ Ιουν 17, 2011 11:34 am

aporw έγραψε:
alexandrakicat έγραψε:εγω ηθελα να υοθετησω ενα σκυλακι και μου εστειλε η κοπελα ενα εροτιματολογιο και μου λεει θα συμπληρωσεις τις ερωτισεις και μετα αμα εγκρινουμε αυτα που γραφεις θα προχορεισουμε σε συμβολαιο υοθεσιας!!ρε φιλη πηγα να της πω τιποτα αλλο?μηπως θες να του παρω και επαυλη??
ασε παω και βρισκω αλλου!

Πρωτον εισαι ανηλικη, που σημαινει οτι αυτος που θα σου δωσει το σκυλακι πρεπει να βεβαιαωθει οτι εχεις την εγκριση των γονιων σου!
Δευτερον το ερωτηματολογιο συμπληρωνεται για να δουν εαν εισαι σε θεση να υιοθετησεις ενα ζωακι!

Βεβαια αφου θεωρησες παραλογο ολο αυτο εισαι ελευθερη να βρεις ενα σκυλακι απο αλλου!
το ξερω οτι ειμαι ανηλικη και η μανα μου το συμπληρωσε οταν ομως σου ζηταει τηλεφωνο,e-mail,διευθηνση δεν νομιζω οτι θα τα δωσεις ξενοι ανθροποι ειναι!
alexandrakicat
alexandrakicat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 24
Τόπος : Μυκονος
Αριθμός γατουνίων : Ενα διαολι,τον Μημ (απτό Μητσος!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας και βέβαια !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Sushi,την Μπαριλλα,την Pupa,ολα της marinas289 και της Δωρας!
Motto : Live now Think later
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/01/2011
Mood : Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 M_love

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000631149520

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Empty Απ: Συμβόλαια υιοθεσίας

Δημοσίευση από natalouko Παρ Ιουν 17, 2011 11:42 am

alexandrakicat έγραψε:
aporw έγραψε:
alexandrakicat έγραψε:εγω ηθελα να υοθετησω ενα σκυλακι και μου εστειλε η κοπελα ενα εροτιματολογιο και μου λεει θα συμπληρωσεις τις ερωτισεις και μετα αμα εγκρινουμε αυτα που γραφεις θα προχορεισουμε σε συμβολαιο υοθεσιας!!ρε φιλη πηγα να της πω τιποτα αλλο?μηπως θες να του παρω και επαυλη??
ασε παω και βρισκω αλλου!

Πρωτον εισαι ανηλικη, που σημαινει οτι αυτος που θα σου δωσει το σκυλακι πρεπει να βεβαιαωθει οτι εχεις την εγκριση των γονιων σου!
Δευτερον το ερωτηματολογιο συμπληρωνεται για να δουν εαν εισαι σε θεση να υιοθετησεις ενα ζωακι!

Βεβαια αφου θεωρησες παραλογο ολο αυτο εισαι ελευθερη να βρεις ενα σκυλακι απο αλλου!
το ξερω οτι ειμαι ανηλικη και η μανα μου το συμπληρωσε οταν ομως σου ζηταει τηλεφωνο,e-mail,διευθηνση δεν νομιζω οτι θα τα δωσεις ξενοι ανθροποι ειναι!
Ξένοι άνθρωποι που όμως σε εμπιστεύονται να σου δώσουν το ζωάκι τους για να ζήσει μαζί σου.. Γιατι και εσύ για αυτούς ξένος άνθρωπος είσαι..
natalouko
natalouko
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Περιστέρι
Αριθμός γατουνίων : 7
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι φουλ!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Henriette, Σείριο, Χιονάτη, Σιέλ μου!!!!!
Motto : Μην αφήνεις για αύριο ότι μπορείς να κάνεις σήμερα
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/03/2009
Mood : Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Empty Απ: Συμβόλαια υιοθεσίας

Δημοσίευση από Smokys Παρ Ιουν 17, 2011 11:45 am

natalouko έγραψε:
alexandrakicat έγραψε:
aporw έγραψε:
alexandrakicat έγραψε:εγω ηθελα να υοθετησω ενα σκυλακι και μου εστειλε η κοπελα ενα εροτιματολογιο και μου λεει θα συμπληρωσεις τις ερωτισεις και μετα αμα εγκρινουμε αυτα που γραφεις θα προχορεισουμε σε συμβολαιο υοθεσιας!!ρε φιλη πηγα να της πω τιποτα αλλο?μηπως θες να του παρω και επαυλη??
ασε παω και βρισκω αλλου!

Πρωτον εισαι ανηλικη, που σημαινει οτι αυτος που θα σου δωσει το σκυλακι πρεπει να βεβαιαωθει οτι εχεις την εγκριση των γονιων σου!
Δευτερον το ερωτηματολογιο συμπληρωνεται για να δουν εαν εισαι σε θεση να υιοθετησεις ενα ζωακι!

Βεβαια αφου θεωρησες παραλογο ολο αυτο εισαι ελευθερη να βρεις ενα σκυλακι απο αλλου!
το ξερω οτι ειμαι ανηλικη και η μανα μου το συμπληρωσε οταν ομως σου ζηταει τηλεφωνο,e-mail,διευθηνση δεν νομιζω οτι θα τα δωσεις ξενοι ανθροποι ειναι!
Ξένοι άνθρωποι που όμως σε εμπιστεύονται να σου δώσουν το ζωάκι τους για να ζήσει μαζί σου.. Γιατι και εσύ για αυτούς ξένος άνθρωπος είσαι..

Δεν νομίζω να είναι της ίδιας βαρύτητας αυτά τα 2 που συγκρίνεται, κατα την άποψη μου.

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

 
Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Empty Απ: Συμβόλαια υιοθεσίας

Δημοσίευση από alexandrakicat Παρ Ιουν 17, 2011 11:46 am

δεν το ειχα σκεφτει....Suspect
(μην με πεις χαζη...το ξερω οτι ειμαι! Laughing )
(προς natalouko)


Έχει επεξεργασθεί από τον/την alexandrakicat στις Παρ Ιουν 17, 2011 11:48 am, 2 φορές συνολικά (Λόγος της επεξεργασίας : καταλαθος το στειλω αλλου!)
alexandrakicat
alexandrakicat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 24
Τόπος : Μυκονος
Αριθμός γατουνίων : Ενα διαολι,τον Μημ (απτό Μητσος!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας και βέβαια !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Sushi,την Μπαριλλα,την Pupa,ολα της marinas289 και της Δωρας!
Motto : Live now Think later
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/01/2011
Mood : Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 M_love

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000631149520

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Empty Απ: Συμβόλαια υιοθεσίας

Δημοσίευση από natalouko Παρ Ιουν 17, 2011 12:20 pm

dgriman έγραψε:
natalouko έγραψε:
alexandrakicat έγραψε:
aporw έγραψε:
alexandrakicat έγραψε:εγω ηθελα να υοθετησω ενα σκυλακι και μου εστειλε η κοπελα ενα εροτιματολογιο και μου λεει θα συμπληρωσεις τις ερωτισεις και μετα αμα εγκρινουμε αυτα που γραφεις θα προχορεισουμε σε συμβολαιο υοθεσιας!!ρε φιλη πηγα να της πω τιποτα αλλο?μηπως θες να του παρω και επαυλη??
ασε παω και βρισκω αλλου!

Πρωτον εισαι ανηλικη, που σημαινει οτι αυτος που θα σου δωσει το σκυλακι πρεπει να βεβαιαωθει οτι εχεις την εγκριση των γονιων σου!
Δευτερον το ερωτηματολογιο συμπληρωνεται για να δουν εαν εισαι σε θεση να υιοθετησεις ενα ζωακι!

Βεβαια αφου θεωρησες παραλογο ολο αυτο εισαι ελευθερη να βρεις ενα σκυλακι απο αλλου!
το ξερω οτι ειμαι ανηλικη και η μανα μου το συμπληρωσε οταν ομως σου ζηταει τηλεφωνο,e-mail,διευθηνση δεν νομιζω οτι θα τα δωσεις ξενοι ανθροποι ειναι!
Ξένοι άνθρωποι που όμως σε εμπιστεύονται να σου δώσουν το ζωάκι τους για να ζήσει μαζί σου.. Γιατι και εσύ για αυτούς ξένος άνθρωπος είσαι..

Δεν νομίζω να είναι της ίδιας βαρύτητας αυτά τα 2 που συγκρίνεται, κατα την άποψη μου.
Δεν συγκρίνω τίποτα.. Λέω πώς σκέφτονται εκείνοι οι οποίοι δίνουν ένα ζωάκι για υιοθεσία. Συνεργάζομαι με φιλοζωική, έχω φιλοξενήσει και έχω δώσει για υιοθέσια πολλά γατάκια. Αυτός είναι ο λόγος που κάνω το συμβόλαιο. Να ξέρω που θα πάει το ζωάκι που δίνω και να έχω μία επαφή με αυτόν που το έχει πάρει για να βλέπω πώς περνάει και να μαθαίνω τα νέα του. Δεν νομίζω να κάνω κάτι κακό..
natalouko
natalouko
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Περιστέρι
Αριθμός γατουνίων : 7
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι φουλ!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Henriette, Σείριο, Χιονάτη, Σιέλ μου!!!!!
Motto : Μην αφήνεις για αύριο ότι μπορείς να κάνεις σήμερα
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/03/2009
Mood : Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Empty Απ: Συμβόλαια υιοθεσίας

Δημοσίευση από moukelis Παρ Ιουν 17, 2011 12:28 pm

dgriman έγραψε:
natalouko έγραψε:
alexandrakicat έγραψε:
aporw έγραψε:
alexandrakicat έγραψε:εγω ηθελα να υοθετησω ενα σκυλακι και μου εστειλε η κοπελα ενα εροτιματολογιο και μου λεει θα συμπληρωσεις τις ερωτισεις και μετα αμα εγκρινουμε αυτα που γραφεις θα προχορεισουμε σε συμβολαιο υοθεσιας!!ρε φιλη πηγα να της πω τιποτα αλλο?μηπως θες να του παρω και επαυλη??
ασε παω και βρισκω αλλου!

Πρωτον εισαι ανηλικη, που σημαινει οτι αυτος που θα σου δωσει το σκυλακι πρεπει να βεβαιαωθει οτι εχεις την εγκριση των γονιων σου!
Δευτερον το ερωτηματολογιο συμπληρωνεται για να δουν εαν εισαι σε θεση να υιοθετησεις ενα ζωακι!

Βεβαια αφου θεωρησες παραλογο ολο αυτο εισαι ελευθερη να βρεις ενα σκυλακι απο αλλου!
το ξερω οτι ειμαι ανηλικη και η μανα μου το συμπληρωσε οταν ομως σου ζηταει τηλεφωνο,e-mail,διευθηνση δεν νομιζω οτι θα τα δωσεις ξενοι ανθροποι ειναι!
Ξένοι άνθρωποι που όμως σε εμπιστεύονται να σου δώσουν το ζωάκι τους για να ζήσει μαζί σου.. Γιατι και εσύ για αυτούς ξένος άνθρωπος είσαι..

Δεν νομίζω να είναι της ίδιας βαρύτητας αυτά τα 2 που συγκρίνεται, κατα την άποψη μου.
Συμφωνω,οι μεν δινουν τηλεφωνο,e-mail και διευθυνση,ενω οι δε ενα ζωντανο πλασμα.
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Empty Απ: Συμβόλαια υιοθεσίας

Δημοσίευση από BokSurat Παρ Ιουν 17, 2011 12:30 pm

εγώ δεν είμαι ούτε υπερ ούτε κατά των συμβολαίων... μάλλον δεν έχω καταλήξει στο αν είμαι ή όχι... όποτε έχω δώσει ζωάκι που έχω βρει, το έχω δώσει χωρίς συμβόλαιο γιατί το θεωρώ λίγο υπερβολικό... από την άλλη όμως οφείλω να αναγνωρίσω ότι είμαι μια ας πούμε δέσμευση για τον υποψήφιο ζώο-κηδεμόνα...

προσωπικά από τα 4 ζωάκια που έχω μόνο 1 έχω πάρει με συμβόλαιο από φιλοζωική... έστειλα e-mail ότι ψάχνω μια γατούλα το κ το, και όταν με πήρε τηλέφωνο και με ρώτησε η κοπέλα η κοπέλα κάποια πράγματα, και έμεινε ικανοποιημένη από την απάντησή μου, μου είπε ότι θα μου φέρει την γάτα εκείνη στο σπίτι για να το δει... εκεί εγώ κόλλησα λίγο... έμενα μόνη μου και δεν βρίσκω πραγματικά τον λόγο γιατί να θέλει να "δει" το σπίτι μου... παρόλα αυτά της είπα να βρεθούμε σε ένα παρκάκι κοντά στο σπίτι να κόψω φάτσα και μετά αναλόγως αν όντος θα έχει τη γάτα μαζί της, το αν θαναι μόνη της και άλλα τέτοια να την ανεβάσω ή όχι στο σπίτι... στο οποίο είχα εγκαταστήσει ένα φίλο μου μέσα να παρακολουθεί από το μπαλκόνι και αν έβλεπε τίποτα περίεργο τον είχα ενημερώσει μέχρι κ την αστυνομία να πάρει... έτσι και έγινε, βρεθήκαμε κάτσαμε στο πάρκο κουβεντιάσαμε, είχε το γατάκι στην γατοφόρο, και τελικά την ανέβασα στο σπίτι μετά από κάνα 10λεπτο κουβέντα... εντάξει δεν μου εξασφάλιζε κανείς ότι όλα ήταν καλά αλλά τουλάχιστον στο σπίτι είχα και τον φίλο...
εν το μεταξύ στο τηλέφωνο δεν μου είχε πει τίποτα για συμβόλαιο υιοθεσίας... όταν ήρθε η ώρα πήγε να γράψει τα στοιχεία μου... εκεί εγώ στράβωσα, το διάβασα και ξαναδιάβασα... εντάξει δεν έλεγε κάτι παράλογο σε σχέση με αυτά που θα έκανα ούτως ή άλλος... και έτσι το υπόγραψα... το μόνο ψέμα ήταν ότι στο σπίτι μέναμε 2, (είπαμε ότι κ ο φίλος μου εκεί έμενε), ενώ έμενα μόνη μου, αλλά στο συμβόλαιο μόνο το δικό μου όνομα υπάρχει...
αυτή είχε πει θα με παίρνει τηλέφωνο κ θα με επισκέπτεται να βλέπει τη γάτα κλπ...
Ε μόνο 1 φορά πήρε τηλέφωνο ρε παιδιά... και δεν ήρθε ποτέ...
επίσης το συμβόλαιο αυτό εγώ πλέων ΔΕ το τηρώ καθώς η γάτα (όπως και τα άλλα 3 ζώα που έχω) βγαίνουν έξω κάνουν τις βόλτες τους στην γειτονιά και ακριβώς επειδή έχω μετακομίσει, ΔΕΝ παίζει η συγκεκριμένη φιλοζωϊκή να με βρει, αλλά και να με βρει ΤΙ??? θα μου πάρει την γάτα μετά από 7 χρόνια???? θα μου την πάρει επειδή ΤΙ??? έπαψα να την αγαπάω? έπαψα να την φροντίζω? δεν προσέχω την διατροφή και την υγεία της? Το βρίσκω δηλαδή λίγο χαζό και που υπάρχει αυτό το χαρτί που με "δεσμεύει"... στην τελική ούτε με ξέρουν τι κάνω κ τι δε κάνω στα ζώα σπίτι μου, ούτε τους ξέρω εγώ...

διαβάζω καιρό τώρα αυτό το τοπικ και δεν είχα γράψει αλλά σκέφτηκα ότι καλό θα ήταν να πω κ εγώ την εμπειρία μου σχετικά με την chiara που είναι με συμβόλαιο...
BokSurat
BokSurat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 108
Τόπος : Άγιος Νικόλαος Αναβύσσου
Αριθμός γατουνίων : 1γάταρο, 1 γάτα, 1 σκύλα, + το Στριγγλοαγγελουδάκι μου στον ουρανό
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ουτε πολύ κρυο ούτε πολύ ζέστη... φθηνόπωρο θα έλεγα που βρέχει!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Κίρκη
Motto : ωρα μηδεν στα Ζωνιανα, ωρα μηδεν στη Κρητη που ξεπατωσαν τα ΕΚΑΜ ολο το Ψηλορειτη
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/04/2008
Mood : Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Parta10

http://www.gate21.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Empty Απ: Συμβόλαια υιοθεσίας

Δημοσίευση από natalouko Παρ Ιουν 17, 2011 12:42 pm

Αυτό που κάνω εγώ είναι το εξής: όταν ενδιαφερθεί κάποιος να υιοθετήσει από εμένα γατάκι, καταρχήν έρχεται πρώτα στο σπίτι μου για να γνωριστούμε και να γνωρίσει το γατάκι στο περιβάλλον που ζει και έχει μεγαλώσει. Έτσι, έχουμε μια πρώτη επαφή. Οταν αποφασίσει οτι θα προχωρήσει στην υιοθεσία, του πηγαίνω εγώ το γατάκι στο σπίτι του για να δω πώς θα συμπεριφερθεί τα πρώτα λεπτά στο καινούριο περιβάλλον έχοντας βέβαια εμένα που με ξέρει μαζί του, και να δω και το σπίτι αν χρειάζεται ο ιδιοκτήτης να προσέξει κάτι σε σχέση με την ασφάλεια του γατιού (π.χ. αν χρειάζεται να περιφράξει το μπαλκόνι του). Με αυτόν τον τρόπο δεν του είμαι μια άγνωστη που του δίνει ένα γατάκι και που μπαίνει στο σπίτι του, αλλά η Νατάλια που τον έχω βάλει και στο σπίτι μου και με έχει γνωρίσει. Οπότε μετά δεν έχει κανένα λόγο να είναι επιφυλακτός να υπογράψει το συμβόλαιο υιοθεσίας αφού βέβαια τον έχω ενημέρωσει οτι είναι κάτι τυπικό (γιατί εννοείται οτι θα φροντίζει το γατί και θα του πάρεχει οτι χρειάζεται) και επίσης τον βοηθάνε πολύ οι πρώτες συμβουλές που υπάρχουν μέσα στο συμβόλαιο για την φροντίδα και περιποίηση της γάτας που μόλις υιοθέτησε. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που υιοθετούν πρώτη φορά γάτα και όλα αυτά που για εμάς είναι δεδομένα, εκείνοι ούτε καν τα ξέρουν.
natalouko
natalouko
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Περιστέρι
Αριθμός γατουνίων : 7
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι φουλ!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Henriette, Σείριο, Χιονάτη, Σιέλ μου!!!!!
Motto : Μην αφήνεις για αύριο ότι μπορείς να κάνεις σήμερα
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/03/2009
Mood : Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Empty Απ: Συμβόλαια υιοθεσίας

Δημοσίευση από marinaki.gataki Παρ Ιουν 17, 2011 12:53 pm

Ολα κατα τη γνωμη μου ειναι σχετικα! Δηλαδη το αν θα πρεπει να βαλεισ συμβολαιο η οχι εξαρταται απο το ατομο στο οποιο προκειται να δωσεις το ζωακι. Για παραδειγμα αν καποιοσ προκειται να το δωσει σε ενα ατομο που γνωριζει λιγο η πολυ η βρισκεται στη γειτονια πιστευω οτι ειναι εντελως περιττο. Ομως αν προκειται να το δωσει καποιοσ σε αλλη πολη ειναι καλο να του δωσει να υπογραψει ενα συμβολαιο με τυπικες παντα ερωτησεις για να σιγουρευτει οτι το ζωακι που μεγαλωσε θα παει σε καλα χερια.
marinaki.gataki
marinaki.gataki
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 26
Τόπος : Γατοπαρανυθενια πολιτεια
Αριθμός γατουνίων : αυτη την στιγμη κανενα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιρακι για να κανουμε την γατοβολτα μας
Motto : ασέ το αύριο ξέχνα το χθες κοίτα το σήμερα
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/03/2011
Mood : Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Empty Απ: Συμβόλαια υιοθεσίας

Δημοσίευση από BokSurat Παρ Ιουν 17, 2011 1:13 pm

natalouko έγραψε:Αυτό που κάνω εγώ είναι το εξής: όταν ενδιαφερθεί κάποιος να υιοθετήσει από εμένα γατάκι, καταρχήν έρχεται πρώτα στο σπίτι μου για να γνωριστούμε και να γνωρίσει το γατάκι στο περιβάλλον που ζει και έχει μεγαλώσει. Έτσι, έχουμε μια πρώτη επαφή. Οταν αποφασίσει οτι θα προχωρήσει στην υιοθεσία, του πηγαίνω εγώ το γατάκι στο σπίτι του για να δω πώς θα συμπεριφερθεί τα πρώτα λεπτά στο καινούριο περιβάλλον έχοντας βέβαια εμένα που με ξέρει μαζί του, και να δω και το σπίτι αν χρειάζεται ο ιδιοκτήτης να προσέξει κάτι σε σχέση με την ασφάλεια του γατιού (π.χ. αν χρειάζεται να περιφράξει το μπαλκόνι του).
αυτό ακούγεται πολύ πιο σωστό... αλλά εσύ είσαι μια απλή ιδιότης... (προσωπικά στην θέση σου θα φοβόμουν να το κάνω και να βάλω τον καθένα που θαθελε να πάρει γατί μου στο σπίτι μου), όταν είσαι μια φιλοζωική -που στην τελική δε μπορώ εγώ να ξέρω ποσοι είναι εκεί μέσα και τι είναι- και το γατί δεν "μένει" σε σπίτι αλλά σε κλουβί είναι πιο αλλιώς τα πράγματα... εγώ αυτό φοβόμουν βασικά... αυτήν που ήρθε μια φορά είχαμε απλά μιλήσει στο τηλέφωνο... δεν ξέρω μπορεί να είμαι υπερβολική αλλά όταν από τον άλλο δεν έχεις κανένα στοιχείο, και αυτός ο άλλος ζητάει σε χαρτί υπογεγραμμένο κιόλας ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, τηλέφωνο, κινητό, e-mail... και εσύ το μόνο που ξέρεις για αυτόν είναι ένα ονοματεπώνυμο είναι λίγο κάπως... εκεί κολλάω εγώ, και μάλλον από φιλοζωική με συμβόλαιο ΔΕ θα ξανάπαιρνα ζωάκι, και ας μην έχω κακή πρωτύτερη εμπειρία, αντίθετα από ιδιώτη όπως το κάνεις εσύ πολύ πιθανόν να έπαιρνα όμως...
είμαι πολύ διχασμένη στο θέμα "χαρτί / υπογραφή" μάλλον εμπιστεύομαι περισσότερο το ένστικτό μου που κάποιες φορές έχει βγει κ λάθος όπως με την περίπτωση της τρελής που πήρε το γατί που έχει πλέον η Linos... ίσως απλά να μην κάνω ως "ανιχνεύτρια" για ιδανικούς ζωο-γονείς παίζει κ αυτό... αλλά συμβόλαιο ΔΥΣΚΟΛΑ θα έβαζα κάποιον να μου υπογράψει, γιατί κ εγώ από την πλευρά μου ΔΥΣΚΟΛΑ θα το έκανα...
BokSurat
BokSurat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 108
Τόπος : Άγιος Νικόλαος Αναβύσσου
Αριθμός γατουνίων : 1γάταρο, 1 γάτα, 1 σκύλα, + το Στριγγλοαγγελουδάκι μου στον ουρανό
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ουτε πολύ κρυο ούτε πολύ ζέστη... φθηνόπωρο θα έλεγα που βρέχει!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Κίρκη
Motto : ωρα μηδεν στα Ζωνιανα, ωρα μηδεν στη Κρητη που ξεπατωσαν τα ΕΚΑΜ ολο το Ψηλορειτη
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/04/2008
Mood : Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Parta10

http://www.gate21.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Empty Απ: Συμβόλαια υιοθεσίας

Δημοσίευση από natalouko Παρ Ιουν 17, 2011 1:29 pm

BokSurat έγραψε:
natalouko έγραψε:Αυτό που κάνω εγώ είναι το εξής: όταν ενδιαφερθεί κάποιος να υιοθετήσει από εμένα γατάκι, καταρχήν έρχεται πρώτα στο σπίτι μου για να γνωριστούμε και να γνωρίσει το γατάκι στο περιβάλλον που ζει και έχει μεγαλώσει. Έτσι, έχουμε μια πρώτη επαφή. Οταν αποφασίσει οτι θα προχωρήσει στην υιοθεσία, του πηγαίνω εγώ το γατάκι στο σπίτι του για να δω πώς θα συμπεριφερθεί τα πρώτα λεπτά στο καινούριο περιβάλλον έχοντας βέβαια εμένα που με ξέρει μαζί του, και να δω και το σπίτι αν χρειάζεται ο ιδιοκτήτης να προσέξει κάτι σε σχέση με την ασφάλεια του γατιού (π.χ. αν χρειάζεται να περιφράξει το μπαλκόνι του).
αυτό ακούγεται πολύ πιο σωστό... αλλά εσύ είσαι μια απλή ιδιότης... (προσωπικά στην θέση σου θα φοβόμουν να το κάνω και να βάλω τον καθένα που θαθελε να πάρει γατί μου στο σπίτι μου), όταν είσαι μια φιλοζωική -που στην τελική δε μπορώ εγώ να ξέρω ποσοι είναι εκεί μέσα και τι είναι- και το γατί δεν "μένει" σε σπίτι αλλά σε κλουβί είναι πιο αλλιώς τα πράγματα... εγώ αυτό φοβόμουν βασικά... αυτήν που ήρθε μια φορά είχαμε απλά μιλήσει στο τηλέφωνο... δεν ξέρω μπορεί να είμαι υπερβολική αλλά όταν από τον άλλο δεν έχεις κανένα στοιχείο, και αυτός ο άλλος ζητάει σε χαρτί υπογεγραμμένο κιόλας ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, τηλέφωνο, κινητό, e-mail... και εσύ το μόνο που ξέρεις για αυτόν είναι ένα ονοματεπώνυμο είναι λίγο κάπως... εκεί κολλάω εγώ, και μάλλον από φιλοζωική με συμβόλαιο ΔΕ θα ξανάπαιρνα ζωάκι, και ας μην έχω κακή πρωτύτερη εμπειρία, αντίθετα από ιδιώτη όπως το κάνεις εσύ πολύ πιθανόν να έπαιρνα όμως...
είμαι πολύ διχασμένη στο θέμα "χαρτί / υπογραφή" μάλλον εμπιστεύομαι περισσότερο το ένστικτό μου που κάποιες φορές έχει βγει κ λάθος όπως με την περίπτωση της τρελής που πήρε το γατί που έχει πλέον η Linos... ίσως απλά να μην κάνω ως "ανιχνεύτρια" για ιδανικούς ζωο-γονείς παίζει κ αυτό... αλλά συμβόλαιο ΔΥΣΚΟΛΑ θα έβαζα κάποιον να μου υπογράψει, γιατί κ εγώ από την πλευρά μου ΔΥΣΚΟΛΑ θα το έκανα...
Υπάρχουν και φιλοζωικές που τα γατιά φιλοξενούνται σε σπίτια φιλοξενείας.. Δεν είναι σε κουβλιά. Οπότε αυτοί που φιλοξενούν είναι σαν και εμένα..
natalouko
natalouko
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Περιστέρι
Αριθμός γατουνίων : 7
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι φουλ!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Henriette, Σείριο, Χιονάτη, Σιέλ μου!!!!!
Motto : Μην αφήνεις για αύριο ότι μπορείς να κάνεις σήμερα
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/03/2009
Mood : Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Empty Απ: Συμβόλαια υιοθεσίας

Δημοσίευση από flokatoula Παρ Ιουν 17, 2011 2:06 pm

Είμαστε φακελωμένοι σε τράπεζες, κράτος, facebook, καταστήματα, ΠΑΝΤΟΥ και σας βλέπω να "στραβώνετε" άμα ζητάνε τα στοιχεία σας από φιλοζωικές.

Κατά την προσωπική μου άποψη, σε μια χώρα που αλλοδαποί τρώνε αδέσποτα με πατάτες στο φούρνο, όχι μόνο με τα συμβόλαια υιοθεσίας συμφωνώ, και τσιπάκι με μιρκοκάμερα θα έβαζα στο ζωντανό...
flokatoula
flokatoula
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Γαλλήνη
Αριθμός γατουνίων : 2 που πεινάνε για 1000
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κατακαλόκαιροοοοοοοοοοο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την pupa, τον Snow και τον Shaggy...!!
Motto : ποτέ μην εμπιστεύεσαι κάποιον που μπορεί να γλύψει τον κ@λο του
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/08/2009
Mood : Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Collec11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Empty Απ: Συμβόλαια υιοθεσίας

Δημοσίευση από aporw Παρ Ιουν 17, 2011 2:07 pm

flokatoula έγραψε:Είμαστε φακελωμένοι σε τράπεζες, κράτος, facebook, καταστήματα, ΠΑΝΤΟΥ και σας βλέπω να "στραβώνετε" άμα ζητάνε τα στοιχεία σας από φιλοζωικές.

Κατά την προσωπική μου άποψη, σε μια χώρα που αλλοδαποί τρώνε αδέσποτα με πατάτες στο φούρνο, όχι μόνο με τα συμβόλαια υιοθεσίας συμφωνώ, και τσιπάκι με μιρκοκάμερα θα έβαζα στο ζωντανό...

+10000000000000000000000000 Laughing
aporw
aporw
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Αριθμός γατουνίων : 2 μεγάλες αγάπες!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Λίνο & Χουζούρη
Motto : Χαμογέλα , λίγη τρέλλα θέλει η ζωή...!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2009
Mood : Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 M_malakia-sto-tetragono-1

http://www.meow.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Empty Απ: Συμβόλαια υιοθεσίας

Δημοσίευση από Smokys Παρ Ιουν 17, 2011 2:19 pm

Την υπογραφή μου, δεν τη βάζω σε ενα χαρτί που κάποιος άσχετος τη ζητάει, πότε δεν μπορώ να ξέρω τι επεξεργασία μπορεί να τύχει η υπογραφή μου.

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

 
Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Empty Απ: Συμβόλαια υιοθεσίας

Δημοσίευση από arianna Παρ Ιουν 17, 2011 3:04 pm

Από τα τελευταία μηνύματα συμπεραίνουμε ότι: ..
Το χαρτί υιοθεσίας δεν προσφέρει τίποτα . Ούτε στον παλιό ούτε στο νέο ιδιοκτήτη.....!!!!! και να γιατί :
1ο Δεν μπορούν να ελέγχουν συνεχώς τι κάνουν τα γατάκια που έδωσαν.
2ο Δεν γνωρίζουν τους ανθρώπους που τα δίνουν, δεν πιστεύω οτι μέσα σε 20
λεπτά γνωριμίας ή μιας μέρας ,μπορούν να κρίνουν το χαρακτήρα του κάθε ατόμου και να είναι σίγουροι πως θα τηρηθούν τα συμφωνηθέντα .
3ο Μιλάμε για γάτες και μπορούν να το σκάσουν από το σπίτι μέσα από την πιο μικρή τρυπούλα και να μη γυρίσουν ποτέ... ή μετά από 20 μέρες !! Ακόμα να σκαρφαλώσουν οπουδήποτε και πάνω από την ψηλότερη σίτα... η φύση του ζώου δεν ''περιφράζεται'' όπως στα σκυλία..
4ο και τελευταίο δεν μπορούν να επιβάλουν στους νέους ιδιοκτήτες τι θα κάνουν με την γατούλα ... αν θα βγαίνει στο μπαλκόνι.... αν θα κατεβαίνει στον κήπο....αν ..αν ...αν ...
Δηλαδή γίνεται πολύ φασαρία και χαρτομάνι άδικα αφού κανείς δεν μπορεί να ξέρει αν τηρούνται οι όροι.!!!
5ο το κυριότερο η επιφυλακτικότητα του νέου γονιού να δώσει όοολα τα στοιχεία του σε κάποιον άγνωστο (αρ.ταυτότητας, οδό, τηλ , ... ) και να υπογράψει ένα συμβόλαιο ιδιωτικό με κάποιον που ίσως δεν τον ξαναδεί ποτέ !!!
Άλλωστε υπάρχουν υιοθεσίες που τα ζωάκια υποφέρουν ή δεν τα προσέχουν οι νέοι γονείς και πολλοί τα πάνε πίσω ή τα αφήνουν στο δρόμο. Και άλλοι που πήραν ένα ζωάκι από το δρόμο και περνά βασιλικά μαζί τους.
Σημασία έχει να αγαπάμε τα ζώα γενικώς και όχι επειδή μας το επιβάλουν...

meleti (συμβόλαιο υιοθεσίας)
arianna
arianna
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 49
Τόπος : αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι !!!
Motto : όλα αλλάζουν ξαφνικά....
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/05/2011
Mood : Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Empty Απ: Συμβόλαια υιοθεσίας

Δημοσίευση από Smokys Παρ Ιουν 17, 2011 3:06 pm

+1000

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

 
Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Empty Απ: Συμβόλαια υιοθεσίας

Δημοσίευση από Smokys Παρ Ιουν 17, 2011 3:08 pm

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι απλό. Αν δεν βρείτε να δώσετε το ζωντάνο που περιμαζέψατε από το δρόμο, το χωράφι, το πάρκο, από όπου τέλος πάντων. Τι το κάνετε ????

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

 
Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Empty Απ: Συμβόλαια υιοθεσίας

Δημοσίευση από TITIKA CAT Παρ Ιουν 17, 2011 3:08 pm

Οφείλω να ομολογήσω ότι προβληματίζομαι και εγώ με το θέμα που τίθεται εδώ. Δε μου έχει τύχει σε μένα ή στους γονείς μου να υιοθετήσουμε με συμβόλαιο κάποιο από τα ζώα μας. Εξάλλου, δεν μας τα έδωσε κάποιος. Η γιαγιά μου υιοθέτησε πριν 2+ χρόνια τη γατούλα της απο μια κυρία φιλόζωη γνωστή της μητέρας μου. Αυτή η κυρία (δε θυμάμαι αν φιλοξενούσε ή είχε βρει στο δρόμο το γατάκι που τάιζε) το έφερε στο σπίτι με τη μητέρα μου, δεν έφερε κάποιο συμβόλαιο αλλά έκανε αρκετές ερωτήσεις. Δε δίστασε να ρωτήσει, για παράδειγμα, τι θα γίνει το γατάκι, αν η γιαγιά....( ο μη γένοιτο!). Εντάξει, δεν είναι παράλογο. Εγώ δε νομίζω να ζητούσα συμβόλαιο αλλά ερωτήσεις προφορικές και συνάντηση στο σπίτι.
TITIKA CAT
TITIKA CAT
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι 28-32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : όλα...
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/05/2010
Mood : Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 M_bye

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 Empty Απ: Συμβόλαια υιοθεσίας

Δημοσίευση από natalouko Παρ Ιουν 17, 2011 3:11 pm

dgriman έγραψε:Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι απλό. Αν δεν βρείτε να δώσετε το ζωντάνο που περιμαζέψατε από το δρόμο, το χωράφι, το πάρκο, από όπου τέλος πάντων. Τι το κάνετε ????
Κάποια στιγμή όλα τα γατόνια βρίσκουν σπίτι!!! Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 134150 Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 134150
natalouko
natalouko
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Περιστέρι
Αριθμός γατουνίων : 7
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι φουλ!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Henriette, Σείριο, Χιονάτη, Σιέλ μου!!!!!
Motto : Μην αφήνεις για αύριο ότι μπορείς να κάνεις σήμερα
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/03/2009
Mood : Συμβόλαια υιοθεσίας - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης