gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

+12
Τζούλι το Κατσούλι
Дanae
YNL
Anatoli
otz
f.m123
koneko
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
enoplos
vaso
houlieta
Gatoplikti
16 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Дanae Τετ Ιουλ 03, 2013 2:20 pm

Κι ο ένας δικός μου (Fyodor) δεν τρώει καθόλου κονσέρβα, οπότε παίρνω μόνο για τον μικρό (Sergei) και πού & πού φτιάχνω μαγειρευτό για τον F. Κάθε φορά που βράζω κοτοπουλάκι/ψαράκι για τον F κρατάω ζουμάκι & το βάζω σε παγοκύστες. Το ξεπαγώνω μέρες που δεν έχει κονσέρβα ή μαγειρευτό το πρόγραμμα, για να προσλαμβάνουν περισσότερα υγρά.
Αν της αρέσει το μαγειρευτό, λογικά θα πίνει το ζουμάκι. Ε;;
Дanae
Дanae
Γαταποκρίτρια
Γαταποκρίτρια

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Ν.Ηράκλειο
Αριθμός γατουνίων : 2 μέσα + τα κηπογατάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΟΛΑ τα γατομωράκια
Motto : Time spent with cats is never wasted, S.F.
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/06/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Ιουλ 03, 2013 2:37 pm

Σίγουρα και χωρις το ζουμάκι, προσλαμβάνει υγρά με το μαγειρευτο. Με το ζουμάκι ακομή καλύτερα. Οταν βέβαια μαγειρεύουμε για μας, μπορει να βάλουμε καποιο αλάτι μπαχάρι. Ο γιατρος μου έχει να αποφέυγω τα μαγειρευτα λογω ουλιτιδας. Εγω πάλι δινω που και που αλλα οχι καθε μέρα γιατι πιστέυω η ισορροπια ειναι το καλύτερο πράγμα.  Βέβαια μας έχει σώσει το καθημερινο βούρτσισμα γιατι αλλιώς.....
Εν τέλει αυτή η αλλαγή με παραξένεψε, σιγουρα λογω ζέστης θα θέλει να τρώει λιγοτερο, αλλα μου έκανε εντύπωση πως με την ζέστη προτιμησε να τρώει μονο ξηρά.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τετ Ιουλ 03, 2013 2:45 pm

Έχω ακούσει κι άλλα γατάκια που δεν τους αρέσει η κονσέρβα και προτιμούν γενικά την ξηρά, αλλά είναι πιο σπάνια. Εγώ όποτε δίνω σε οποιοδήποτε γατί έχω ταΐσει, όλα κάνουν σαν τρελά για οποιαδήποτε κονσέρβα.happy2 Βασικά η λύση με το μαγειρευτό μου φαίνεται πάρα πολύ καλή. Αν της βουρτσίζεις τα δόντια αμέσως μετά το γεύμα, δεν πιστεύω να έχετε κανένα πρόβλημα. Πάντως η Αγάπη από βάρος μου φαίνεται μια χαρά, γεροδεμένη και τσουπωτή, δε φαίνεται αδύνατη καθόλου, οπότε μην ανησυχείς.Smile 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Дanae Τετ Ιουλ 03, 2013 2:55 pm

Και σκέτο ζουμάκι αν δεν θες μαγειρευτό. Αυτό, άλλωστε, κρατάει τις βιταμίνες από το κρέας. Όχι ως γεύμα. Σκέτο ζουμάκι, χωρίς αλάτι, κλπ ίσα ίσα για να προσλαμβάνει περισσότερα υγρά Smile 
Дanae
Дanae
Γαταποκρίτρια
Γαταποκρίτρια

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Ν.Ηράκλειο
Αριθμός γατουνίων : 2 μέσα + τα κηπογατάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΟΛΑ τα γατομωράκια
Motto : Time spent with cats is never wasted, S.F.
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/06/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τετ Ιουλ 03, 2013 3:07 pm

Αυτό με το ζουμάκι είναι πολύ καλό και όντως όλες οι ωφέλιμες ουσίες πάνε εκεί. Δυστυχώς όμως και οι δύο δικοί μου το περιφρονούν εντελώς το ζουμάκι, γι' αυτό δεν το πρότεινα για λύση.Smile 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Ιουλ 03, 2013 3:10 pm

Τζουλινο η αγάπη δεν ειναι τσουπωτή. Οι φώτο που ποστάρισα την έδειχναν έτσι, γιατι έχει πετάξει τριχα και ήταν ξαπλωμένη. Αυτο το πράγμα που βλεπεις σαν τσουπωτο πλέον έχει εξαφανιστει και δειχνει πάλι μισή μετα απο 2 μέρες. Η αγάπη δεν ειναι ένα γατι που δεν της αρέσουν οι κονσέρβες, απλα το κάνει τώρα. Μου το πε και άλλος οτι το παθε αυτο με την ξηρά. Κατα διαστήματα έχει ιδιαιτεροτητες η αγάπη. Οσο για το βούρτσισμα εντάξει δεν μπορώ να την κεφαλοκλειδωνω 3 φορες την ημέρα.  Φτάνει μια Smile
Περισσοτερο η απορια μου έχει να κάνει με το άν παρατηρούνται τετοιες συμπεριφορες γενικα στα γατονια μας.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τετ Ιουλ 03, 2013 3:17 pm

Από γευστικές παραξενιές άλλο τίποτα. Ειδικά τα λιγόφαγα. Δε θυμάσαι τι έγινε με τον Βολφ και τις ρόυαλ; Ο άλλος δε μετράει, τρώει ό,τι τρώγεται.happy2 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Ιουλ 03, 2013 3:24 pm

Τζούλι το Κατσούλι έγραψε:Από γευστικές παραξενιές άλλο τίποτα. Ειδικά τα λιγόφαγα. Δε θυμάσαι τι έγινε με τον Βολφ και τις ρόυαλ; Ο άλλος δε μετράει, τρώει ό,τι τρώγεται.happy2 

Πως δεν θυμάμαι; Laughing Laughing Laughing 

Σπόιλερ:
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τετ Ιουλ 03, 2013 3:29 pm

Έλα ντε, δεν μπορούσαμε κι εμείς να φαινόμαστε το καλοκαίρι σχεδόν οι μισές και χωρίς κόπο, όπως τα γατούνια; happy2 Καλά, το ποίημα το φέρνω πού και πού στο μυαλό μου και γελάω μόνη μου. happy2 happy2 Θα πάω στο θέμα σας να θαυμάσω!kissss 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Ιουλ 03, 2013 3:36 pm

Και μιλάμε στο πιτς φιτιλι! Αδυνάτισμα σε 2 ώρες !! Και στον πορο που πήγαμε σε 2 μέρες εμεινε μισο. Θελω και γω λεμεεεε!!!! Laughing Laughing Και γω το σκέφτομαι καμια φορα και γελάω μονη μου happy2 happy2 
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Ιουλ 05, 2013 1:42 am

Μάλιστααααα.. μάλλον εντοπιστηκε το προβλημα μας. Παιρνω κατα καιρους κανένα μεγάλο σκυλοσάλάμι για τα αδεσποτάκια και ήρθε η κυρια και το τσάκισε. Συνεπως το συμπέρασμα, βαρεθήκαμε για άλλη μια φορα και τις νέες κονσέρβες που μας αρεσαν και θέλουμε αλλαγή. nio nio 
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από purina Παρ Ιουλ 05, 2013 9:02 am

Υπαρχει και σαλαμακι για γατες της doca ιδιας εταιριας με τα σκυλοσαλαμακια που περνεις και με πολυ καλα σιστατικα.
purina
purina
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Τόπος : gatohome
Αριθμός γατουνίων : ενα και μαυρο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ola
Motto : Who is the boss???
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/11/2007
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 M_skat10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Ιουλ 05, 2013 10:54 am

Nαι το ξέρω αυτο της έπαιρνα καιρο, αλλα αυτο δεν το θέλουμε πια γιατι μας ξυνιζει. Επισης έχει παρα πολύ καιρο να φέρει το pet4u  για γάτα και πήρα doca για σκύλους για τα αδεσποτάκια. Οχι μονιμα ομως. Εχει και αυτο καλα συστατικά και κάνει 1,3 τα 800gr.  Ε αυτο το θέλει της γάτας οχι... Τι να πεις...  nio Την κονσέρβα της δε ν την έφαγε. nionio Εβαζα φαγάκι για τα αδεσποτάκια και ήρθε και βούτηξε και αυτη,
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Gatoplikti Κυρ Δεκ 22, 2013 2:58 pm

Θα επανέλθω για πολλοστή φορα σε αυτο το θέμα, και τώρα πραγματικά έχω χάσει την μπάλλα τελειως.  Εκει που ειχαμε βρει κάποια μάρκα και μετά κάποια γεύση μάρκας, τώρα κάνουμε απεργια κονσέρβας. Μπορει επισης στο άσχετο να φάμε μια κονσέρβα που δεν αγγιζαμε ποτε κάποιο φεγγάρι. Η κάποια κονσέρβα να φάμε στο πρώτο άνοιγμα. Τώρα δεν μου τρώει καθολου. Λατρεια με την ξηρά. Ρε γμτ θέλω να μην το ταϊζω μονο ξηρά, αλλα πως μπορώ να το επιτυχω αυτο; H ποσοτητα δεν που της έδινα 60γραμμάρια υγρή ήταν η μέγιστη που έτρωγε στην ημέρα. Παραπάνω δεν έτρωγε. Να κοψω τελειως την ξηρά για ένα διαστημα; Tι να κάνω τελος πάντων; Να την αφήσω να λυσσάξει απο την πεινα;  Μα μπορώ να το κάνω και αυτο; Aμα δεν φάει μια μέρα κονσέρβα ειναι λες και έχασε μισο κιλο. Αδυνατιζει αμέσως. Μα καμια κονσέρβα να μην θέλει...  Μπας κατα διαστήματα θέλει εναλλαγές στις μάρκες;

Το δικο μου ειναι έτσι περιεργο ή ειναι και τα δικα σας έτσι; Tα αδέσποτα κάνουν σαν τρελλά για κονσέρβα. Πως γίνεται αυτα που έχουμε στο σπτι να προτιμούν την ξηρά;

Εν τω μεταξύ δεν μπορώ να καταλάβω το εξής, Η τροφή λεει (acana) οτι για τα κιλα και την ηλικια της πρέπει να τρώει 80 γραμμάρια και η κονσέρβα 300. Αυτή ζήτημα ειναι να τρώει 40 ξηρά  + 60 υγρή ή 50 ξηρά. σκέτη. Τρώει λιγο αλλα ειναι κανονική και που και που τσουπωτή.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από kouix Κυρ Δεκ 22, 2013 4:11 pm


Ναι, αλλα οπως καταλαβαίνω, εσύ θα της δώσεις και λιγο απο ΑΥΤΟ, και ΛΙΓΟ απο εκεινο και ΛΙΓΟ απο το αλλο, ε.. και... ζηλευει μωρε το γατακι, ας του δωσω κι απο τουτο.......... κτλ κτλ κτλ....

ετσι, λογικο ειναι να κανει απεργεια ΓΙΑ αυτο που της αρεσει λιγοτερο, προκειμενου να εχει χώρο να φαει απο το ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ που της αρεσει περισσοτερο.... (σαλαμακια, μπουκίτσες ανθρωπινου φαγητου... κτλ ...)

 police police police police 

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Osi Δευ Δεκ 23, 2013 4:49 pm

Αθανασια μου απλα πρεπει να το αποδεχτεις.... happy2 happy2 happy2  Ακου και μενα... που κονσερβα ουτε να την φτυσουμε! Βεβαια εγω φταιω γι αυτο... tafos  αλλα τωρα τραβαω τα μαλλια μου.. Δεν πειραζει ομως.. ελπιζω ακομα... χθες παντως μετα απο 1 ολοκληρο χρονο εγλειψε και εφαγε κονσερβα που αφησε η Μελινα στο πιατο της! Δεν πιστευαμε στα ματια μας με την μανα μου!!! Τρωει ομως καθε μερα λιγο γιαουρτακι! Τρελαινεται! Αν παντως θελεις ντε και καλα να φαει κατι υγρο βρεξε τις κροκετες της. Σε μενα παντως δεν επιασε! τις παρατουσε! σε σας ισως πιασει!
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Δεκ 24, 2013 12:09 pm

Αχχ βρε κορίτσια !! Η αλήθεια ειναι οτι της ψιλοδίνω διάφορα, αλλα ελάχιστα. Μάλιστα μετα την τελευταια επισκεψη στον γιατρο οπου άκουσα μια κυρια να λεει οτι το γατι της έπαθε ζημια στο ουροποιητικο, απο γαλοπούλες και αλάτια (θηλυκο εκεινο) φρίκαρα !! Ζαμπονια και τέτοια τέλος! Τα φαγητά παλι ολο και κάποιο ιχνος σκορδου κρεμυδιού θα χουν οποτε ειναι απαγορευτικα, δηλητήριο σκέτο για το γατι. Δηλαδή της δινω κρέας που έχει μαγειρευτει χωρις αυτά οταν τυχαίνει βέβαια. Τώρα της κάνω γυμνάσια και φαινεται να πιάνει το κολπο. Ξαναπήρε κιολας λιγο βάρος. Πρέπει να τρώνε απο το φαι τους για να μην τρώνε δικά μας φαγητά που έχουν χαζομάρες. Εκτος αυτού μονο ξηρά την φοβάμαι. Αρα δεν ειναι μονο το δικο μου περιέργο να μην ανησυχώ. Εψαχνα και σε αυτο το πετ4u να βρώ καμια animonda carny αρνι, τώρα που έφερε επιτέλους την μάρκα, αλλα δυστυχώς μονο τις ocean έφερε. Αμαν!
Αυτή την κονσέρβα την τρώει στο πρωτο άνοιγμα οποτε άμα της βάλω μπολικη θα φάει για αλλαγή. Τελικά πηρα μια animonda αρνι senior για σκύλο, φαινεται καλή και θέλω να της την δώσω έτσι για αλλαγή !! Μια φορά να φάει και σκύλου δεν παθαινει κάτι άλλωστε τρώει και ξηρά που ειναι πληρης για γατια.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τρι Δεκ 24, 2013 12:34 pm

Καλά, μην παθαίνεις και αμόκ αν τσιμπήσει και ελάχιστο αλλαντικό πού και πού. Ο Γιόντα για χρόνια έτρωγε σχεδόν κάθε μέρα μισή φέτα ζαμπόν (γαλοπούλα άπαχο, συγκεκριμένα) και δεν έπαθε ποτέ τίποτα. happy2 Τα πάντα είναι θέμα οργανισμού, απλώς η σωστή διατροφή βελτιώνει τις πιθανότητες να δουλέψει σωστά ο οργανισμός. Αλλά, αν οι αντοχές του οργανισμού δε συμβαδίζουν, κλάφτα. Ένας γερός οργανισμός χωρίς προδιάθεση για προβλήματα, θα δουλέψει σωστά ακόμα κι αν γίνουν μερικές μικρές "παρασπονδίες" στη διατροφή καμιά φορά.
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Δεκ 24, 2013 12:47 pm

Ναι βρε τζουλινο αλλα με την γαλοπούλα η αγάπη το χει ξεφτιλίσει πια !! Βλέπεις την πέφτω καi γω στην γαλοπούλα συχνά  Smile  και μονιμως έρχεται σχεδον μέσα στο στομα μου και την κλέβει. Ακουει το χαρτι και κάνει σαν παλαβο. Φτάνει το σταματάω το θέμα, γιατι μονο κακο θα της κάνω στο τέλος. 3 και 4 φορές της ημέρα τσιμπάει γαλοπούλα. Ασε που θέλει τα αλμυρα τυριά και έχει τρέλλα με το lavas .  dizzy 
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τρι Δεκ 24, 2013 12:53 pm

Ε, εντάξει, όχι και 3-4 φορές γιατί μετά κακομαθαίνει και, όπως λες κι εσύ, δεν τρώει το φαγητό της. Όμως μια φορά στο τόσο δε θα πάθει τίποτα πιστεύω. Smile 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Δεκ 24, 2013 1:21 pm

Καλα και κεινη την μέρα που πήγαμε για το εμβολιο και ακουσα αυτο με την γαλοπούλα, ειχε και ένα γάτο μέσα στο χειρουργειο που προσπαθούσε να του βάλει καθετήρα και δεν μπορούσε. Να οριεται η κυρια που τον ειχε, οτι του δινε ξηρά urinary και τελικά έπαθε ζημια. Τι να πεις τελικά ξερω γώ; Παν μέτρον άριστον!

Τελικα η μικρή μου ειναι κακομαθημένη, καλα μου λέτε. Και γώ να θέλω μια φορα να της δώσω ένα κονσερβάκι και να κάνει χαρα ! tafostafos Με το ζορι μου φαινεται τα τρώει ολα

edit : ανοιξα την animonda carno του σκύλου, καμια διαφορα δεν μου κάνει οπτικα και μυρωδικα  Smile  με της γάτας. Επεσε λα μουτρ ! Laughing  Για να δουμε τι θα δούμε ....
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από kouix Τρι Δεκ 24, 2013 3:35 pm

Εγω το προβλημα  δεν το εντοπιζω  στο  οτι "κατι θα παθει" η γατα  αν  φαει ΚΑΙ  δικα μας  φαγητα (χωρις καρυκευματα, και χωρις  σκορδοκρεμυδια).
Ισα ισα,  που αυτα, (τα δικα μας) αποτελουν  πολυ καλο συμπληρωμα φαγητου για  μια  γατουλα που τρεφεται κυριως με ξηρα η οποια ειναι  ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ολοκληρωμενη και εμπλουτισμενη τροφη για γατες.

Το προβλημα (για μενα) ειναι ΑΛΛΟΥ:
-οτι  οταν η γατουλα  ξερει οτι καθε μερα σε "ριχνει" και τις δινεις αυτα που θελει,  τοτε,  θα κανει ΥΠΟΜΟΝΗ  η γατουλα  μη  τρωγοντας αυτα που θες  εσυ να φαει,  περιμενωντας να φαει αυτα που θελει ΑΥΤΗ.

(ΠΧSmile
Οταν η  Ηρα ηταν  κουταβακι,  εμεινε  νυστική  36ωρες ΕΝΤΙΤ: λαθος, οχι 36 ωρες.... 60 ωρες εμεινε νυστική (2.3 μερες!), δεν  ακουμπησε ουτε ενα  σπορακι απο την ξηρη τροφη που της ειχα βαλει, προκειμενου  να "με  ριξει"  και να  της  δωσω ΠΑΛΙ κοτοπουλο με ρυζι που της  αρεσε.

Επισης,  (και περα απο  ολα αυτα)  με  την Φιφα  εχω  διαπιστωσει το εξης:
Οταν της  βαζω  να  φαει κατι μαγειρευτό,  που δεν το εχει ξαναφαει,  και που δεν με  βλεπει να το τρωω κι εγω (ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ)  δεν το ακουμπαει.
(ή μαλλον το ακουμπαει, αλλα δεν το  τρωει)
ΑΝ  της βαλω και  ΛΙΓΗ  κονσερβα μεσα  στο  μαγειρευτο (απο αυτες που  τρωει)  ή αν  της βαλω  μεσα  και κομματακια  κοτοπουλου που εχει μαθει να τρωει,  οτι κι αν  εχει το πιατο,  το τρωει.
(κανει βεβαια  μια σχετική διαλογή, αλλα  θα  φαει τελικα απο ολα)
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Δεκ 24, 2013 4:06 pm

Κοιτα εγώ ποτε δεν της έβαλα να φάει δικο μου φαγητο στο πιατο, αλλα οταν έτρωγα τσιμπουσε μερικά κομματάκια, αυτο. Nαι την έχω κακομάθει με την εννοια οτι πολλες φορες θα της δώσω κάτι, αλλα εντάξει δεν θα κάνει 35 ώρες να ξαναφάει αν δεν της δώσω ευτυχώς. Παρατήρησα οτι οταν πάμε να φάμε , αν δεν της δώσω κατι σε ευλογο χρονικο διάστημα κατεβάζει τα μούτρα και παει και τσιμπάει κανένα ψιλοκοματο απο την κονσέρβα. Την έχω αρχισει στα γυμνάσια αυτες τις μέρες και μαζεύω την ξηρά. Αυτο που λες με τα μιξ πιάνει καμια φορα. Τώρα ομως οσον αφορα τα σκορδοκρέμμυδα , έχω διαβάσει τα χειροτερα και έχω φρίξει. Μακρυα απο αυτα ειναι δηλητήριο για το αιμα τους. Για τα καρυκεύματα δεν ξέρω τι παιζει αλλα το κρεμμύδι πχ μπορει να το σκοτώσει το γατι και επιτοπου. Περα απο αυτο θέλω το γατάκι μου να τρώει κατι και να το φχιαριστιέται βρε παιδι μου, καταλαβαινεις. Δεν θέλω να αισθανομαι οτι μονιμως τρώει κατι με το ζορι. Ειναι που ειναι λιτοδιαιτη. Σημερα παντως με το αρνάκι την κάναμε ταράτσα και με πολύ χαρα!! Ουφ!!
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Witch girl Τετ Δεκ 25, 2013 10:14 am

Της δικιάς μου δεν της αρέσει η κονσέρβα...Γλείφει τη σάλτσα και παρατάει το κρέας σύξυλο...Μόνο κάτι λιχουδιές άλλες τρωει
(και αυτές ξηρά τροφή), μάλλον έχει μάθει η Ζαχαμπίτσα μ σε ξηρα και ΑΡΝΕΙΤΑΙ να αλλάξει. scratch 
Πάντως νομίζω ότι όσο να'ναι ΟΛΟΙ και ΟΛΕΣ τα κακομαθαίνουμε τα γατσούμπια μας... arrogant 
Witch girl
Witch girl
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 24
Τόπος : Weird World
Αριθμός γατουνίων : 1 και catαγαπημένο
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : To γατοχειμωνοκαλόκαιρο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αιμίλιο γατοφιλόσοφο
Motto : Η λέξη studying βγαίνει από τις λέξεις students και dying
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/09/2013
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 M_tour10

http://kantoliana.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Δεκ 25, 2013 5:02 pm

Η αληθεια ειναι αυτη !!  Smile
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης