gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

+43
Stellini2014
LAROGATA
rouli726
Smokys
kouix
cyberkill
aporw
alex..niaou
Kallia1
Felicine
purina
Дanae
Maskotaki
aggeloydaki
Debbie4ever
alexandrakicat
mairou
vaso
kateni
papastroumf
noraeaea
kat-cats
silvianiaou
Anatoli
koneko
Pixelsprite
Gatoplikti
houlieta
ΜαύροςΓάτος
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
Δ²
marina289
loulou
f.m123
Τζούλι το Κατσούλι
nikos_x
Kikiriki
Osi
Μαυρογατος
Dreamer
Karamela
otz
AngelNonh
47 απαντήσεις

Σελίδα 20 από 20 Επιστροφή  1 ... 11 ... 18, 19, 20

Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 20 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από Μαυρογατος Δευ Ιουν 30, 2014 4:04 pm

Τα 2 κιλα εχουν 11,50 και τα 7,5 κιλα περιπου 45. Ριξε μια ματια στα πμ σου ομως πρωτα.
Μαυρογατος
Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 20 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 20 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από houlieta Δευ Ιουν 30, 2014 5:06 pm

Μαρία μου, όταν πήρα τον Χούλιο ο γιατρός μου είχε δώσει τις hills και ταϊζα..
Οπως εχω ξαναπεί, τα χρόνια εκείνα ( Smile ) δεν υπήρχαν όλες αυτες οι τροφές ή τελος πάντων, δεν ήταν έτσι έτοιμη η πληροφορία, όπως τώρα..
Οταν αποφασισα να τον στειρώσω (άργησα γιατι μου είχε πει ο γιατρός πόσο αλλάζει η ζωή του ζώου διατροφικά και πόσο αυξάνεται ο κίνδυνος η τροφή να του κάνει κακό) ξεκίνησα με hills για στειρωμένα και κονσέρβες καθε μέρα (gourmeδάκια, μη φανταστείς, τις hills δεν τις έτρωγε με τίποτα) και όποτε πήγαινα στον γιατρό τον βομβάρδιζα με εκατοντάδες ερωτήσεις!..
Εκείνος ήταν υπερ των αλλαγων (δεν εννοώ κάθε εβδομάδα, εννοώ ανα καποια διαστήματα) αρκεί να ήμουν προσεκτική με την σύσταση των τροφών και αυτό προσπαθώ να κάνω πάντα...
Από εκεί και πέρα ξέρω ότι κάθε γιατρός έχει να πει κάτι διαφορετικό, συζηταω πάντα με όλους και ακούω με προσοχή, αλλά επειδή η υγεία του ζώου μου είναι τελικά δική μου ευθύνη και εγω θα καταρρεύσω αν του συμβεί κάτι, προσαθω να ακολουθ'ω τους γενικούς κανόνες και να μην δηλώνω πίστη σε καμιά εταιρεία..
Αν τύχει να μιλήσεις και με άλλους γιατρούς θα δεις ότι υπάρχουν τόσες απόψεις, όσοι κτηνίατροι.. Smile
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 20 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 20 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από vaso Δευ Ιουν 30, 2014 7:13 pm

Άσχετο μήνυμα για να πάει στο 667 ο αριθμός των απαντήσεων  happy2

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 20 2feaa010
vaso
vaso
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1 και ο Joey γαταγγελουδάκι πια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Barilla, Μόιρα,Πατούσα,Φοίβος......
Motto : Real is just a matter of perception
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/10/2008
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 20 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 20 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Δευ Ιουν 30, 2014 8:50 pm

Βασούλα...  happy2  happy2  happy2 
Και μια και σε πετύχαμε σ' αυτό το θέμα, πες μας κι εσύ το μυστικό! Τι τάιζες τον Τζόυ κι έζησε τόσα πολλά κι ευτυχισμένα χρόνια;;; Laughing 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 20 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 20 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από Ηρακλένια Δευ Ιουν 30, 2014 11:06 pm

Μαυρογατος έγραψε:Ο βασικος λογος που οι πραγματικα διαβασμενοι κτηνιατροι προτεινουν να γινεται εναλαγη τροφων ειναι οτι μια τροφη μπορει να ειναι ελλειμματικη σε καποιο συστατικο η και το αντιθετο,να περιεχει σε μεγαλυτερη ποσοτητα απο την σωστη, κατι που μπορει σε βαθος χρονου να προκαλεσει προβλημα. Με την εναλαγη μειωνει κανεις τις πιθανοτητες να συμβει κατι τετοιο. Ενας αλλος λογος ειναι οτι η συνεχης καταναλωση της ιδιας τροφης μπορει να προκαλεσει ακομα και αλεργικη αντιδραση στα συστατικα της. Επισης ειδικα οι γατες εχουν την ταση να μην θελουν τιποτα αλλο και ετσι ειναι δυσκολο να αλαξουν διαιτολογιο αν παραστει αναγκη, Προσφατα διαβασα ενα αρθρο για μια γατα που ετρωγε αποκλειστικα μια γευση απο συγκεκριμενη μαρκα κονσερβας. Οταν η εταιρια σταματησε την παραγωγη της κονσερβας η γατα κοντεψε να πεθανει απο ασιτια! Την γλυτωσε μονο μετα απο νοσηλεια σε μοναδα εντατικης φροντιδας τρεφομενη με ορο!

Με αυτή την άποψη συμφωνεί και η δική μας κτηνίατρος. Νωπή δεν αλλάζουμε, αλλά κάθε τόσο παίρνουμε και μερικά κονσερβάκια διαφορετικής μάρκας και τα αναμιγνύουμε με την στάνταρ τροφή. Ξηρά αλλάξουμε συχνότερα, κάθε 4 μήνες περίπου. Άλλωστε την δίνουμε σε μικρές ποσότητες σαν σνακ κι όχι σαν βασική τροφή. Μέχρι στιγμής  mati mati mati δεν είχαμε κανένα πρόβλημα λόγω τροφών και γενικότερα κανένα πρόβλημα υγείας. Τώρα πήραμε να δοκιμάσουμε μια καινούργια της Hill's την Ideal balance - No grain. Τα γατιά τη λάτρεψαν και φαίνεται ισορροπημένη σε όλα της τα συστατικά, μόνο που δεν τη λες οικονομική (25? το 2κιλο σακούλι).
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 20 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 20 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από Μαυρογατος Δευ Ιουν 30, 2014 11:35 pm

Κατα την γνωμη μου η Γερμανια ειναι η χωρα με την μεγαλυτερη ποικιλια και τις καλυτερες τροφες. Πως και επελεξες Hils και οχι καποια απο τις εγχωριες μαρκες?
Μαυρογατος
Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 20 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 20 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από Ηρακλένια Τρι Ιουλ 01, 2014 12:09 am

Από περιέργεια. Και επειδή έψαχνα χωρίς σιτηρά και δεν είχε άλλες (ειχαν τελειώσει και θα έφερνε από βδομάδα). Έτσι πήραμε ένα μικρό σακούλι δοκιμαστικά.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 20 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 20 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από houlieta Τρι Ιουλ 01, 2014 12:51 am

Πάντως - μια και λέτε για Γερμανία - ενω έχει πολύ χαμηλές τιμές στα περιφερειακά των γάτων (γατόδεντρα, αμμολεκάνες, κουτιά μεταφοράς, παιχνίδια κ.α.) στις τροφές δεν διαφέρει πολύ από τις τιμές της Ελλάδας...
Βεβαια στην τσέπη του Ελληνα φαίνεται περισσότερο, αλλά λέμε τώρα...
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 20 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 20 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από Ηρακλένια Τρι Ιουλ 01, 2014 12:55 am

Ό,τι έχει ποικλία έχει. Στις τιμές των τροφών νομίζω ότι είναι ελαφρώς φθηνότερη, αλλά όχι πολύ. Φυσικά και στην τσέπη του Έλληνα βαραίνει περισσότερο, αλλά παιδιά μη νομίζετε...βρίσκει κι εδώ τρόπους το κράτος και στα παίρνει πίσω...απλώς το οικονομικό τους σύστημα ευνοεί την κατανάλωση.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 20 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 20 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από dagger Δευ Αυγ 28, 2017 12:26 pm

Εδω λοιπόν τα περί τροφής

Διαβασα λιγο στην αρχή αλλά γενικα το ποστ θελει μελετη οποτε θα το κανω σιγα σιγα και θα σημειωνω οτι απορία έχω
Για αρχη ξεκιναω απο μικρες απορίες και βλεπουμε

Βαζω και την παράθεση απο το άλλο θέμα γιατι όσο να πεις  ακόμα μαθαίνω και δεν βλαπτει αν μαθω κατι που θα κανει την ζωη των γατουνίων μου καλύτερη.
Δεν θα κατσω να σκασω για 10 ευρω διαφορα στην τιμη

Gatoplikti έγραψε:Μαρία και Σπύρο αυτη η συζήτηση έχει γινει πάαρα πολλες φορες μεσα στα διαφορα θέματα του φορουμ. Υπαρχουν καποια μέλη που έχουν μεγαλύτερη γνώση του θέματος. Εγω θα πω ξανά μερικά γενικά πράγματα.

Κατα αρχας η ποιοτητα μια τροφής εχει να κανει με το ποσο κρέας έχει αλλα και το τι κρέας έχει. Μια τροφη πλούσια σε κρέας > 70 80% ειναι σαφώς ανώτερη απο μια τροφή που περιέχει σιτηρα. Η applaws με την brekkies ειναι η μέρα με την νύχτα ας πουμε. Επισης οι περισσοτερες τροφές σουπερ μαρκετ ή οικονομικές ή ακομα και κάποιες ακριβές περιέχουν σιτηρα τα λεγομενα grains που λεμε τα οποια ειναι ουσιαστικα ακατάλληλα για τις γάτες. Για αυτο μιλαμε εδω μέσα για grain free τροφές.

Οταν μια τροφή δεν έχει κρέας αρα η πρωτεϊνη δεν ειναι ζωϊκη αλλα φυτική ειναι ένας ακομα παραγοντας που μπορει να ζορισει τα νεφρά. Οταν παλι μια τροφή έχει πολυ κρεάς έχει μεγάλο ποσοστο πρωτεϊνης ως φυσικο και επομενο. Λεγεται οτι η πολυ ζωϊκη πρωτεϊνη κουράζει τα νεφρά ομως απο μια τετοια τροφή το ζώο θα φάει πολυ λιγοτερη ποσοτητα για να χορτάσει.
Επισής οι τροφές για στειρωμένα αλλο μεγάλο κεφαλαιο , που βγάζουν καποιες εταιρειες περα απο το λιγο χαμηλοτερο μαγνησιο έχουν και χαμηλοτερο λιπος για να μην παχαινουν λεει τα ζωα. Κυριως ειναι πιο ελαφριες. Το αποτέλεσμα το γατι να μην χορταινει και να τρώει περισσοτερη ποσοτητα απο μια τροφή που περιέχει σιτηρα και υδατάνθρακες και αρα να παχαινει χειροτερα.

Συμπερασματικα λοιπον , εγω ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ κοιτάω να αγοράσω μια τροφή κατα αρχας πλουσια σε κρέας και χωρις σιτηρά , οπου το μαγνησιο να ειναι στα επιπεδα του <=0,1 να ειναι σε μια μεση κατάσταση η πρωτεϊνη περιπου 35%. Τώρα για τον φωσφορο αυτο που έχω διαβάσει εδώ ειναι οτι οσο πιο χαμηλή ειναι η τιμη τοσο πιο καλη η ποιοτητα του κρέατος, περαιτέρω δεν γνωριζω.

Δειτε αυτο εδώ το θέμα οπου έχουν συζητηθει καποια πράγματα πιο αναλυτικα.
http://www.gatospito.com/t9711-topic

εδιτ
Πιστεύω οτι για τα νεφρά σαφως πρέπει να υπάρχει και προδιαθεση και προσωπικά αν τα γατια μου έτρωγαν κονσέρβα θα έδινα κονσέρβα και ελάχιστη ξηρά. Η κοινή λογικη σιγουρα λέει οτι η υγρασια που λειπει απο την ξηρά δεν θα αναπληρωθει ποτε απο το νερο που πινει η γάτα. Η ιδια έλλειψη του νερου κουράζει τα νεφρά θεωρώ και αναρωτιέμαι γιατι οταν παρουσιάζουν προβλημα με τα νεφρά τα γατονια τους δινουν ειδικη ΞΗΡΑ τροφη παλι....

Ειχα μια απορία για τα grain , δεν ήξερα τι είναι , υποθετω οτι οι grain free το γραφουν επανω
Οι αλλες που δεν το γραφουν , πως καταλαβαινουμε το ποσοστο σιτηρων ? πως αναγραφεται στην συσκευασία ??


Η brekkies με πρωτε'ί'νη στο 32,5 και μαγνησιο στο 0,08 είναι τόσο χάλια ?
Την applaws δεν την γνωρίζω καθολου .
Δηλαδη τι διαφορα εχει το 35% πρωτείνη με το 32,5 ? Εννοω , ναι υπαρχει εμφανης διαφορα ποσοστου αλλά είναι αυτή η διαφορά κάτι που θα κανει ζημια μακροπρόθεσμα ?
Το ιδιο και ισχυει και για το μαγνησιο ?

Μπορει καποιος να μου πει τι περιεχει η τροφη που τους δινω ?
αντιλαμβανομαι τα περι πρωτείνης και μαγνησίου αλλά τα υπόλοιπα που γραφει δεν τα πολυκαταλαβαινω.

Για το "παχος" εγω βλεπω απο τα δικά μου που τρωνε όλα το ίδιο , ο Σιμπα ο Τάρικ και ο Τζαρβαν είναι φιτ , ο γκαλαξυ εχει πατσοκοιλα και ο πιξελ απλα είναι τεράστιος ( γενικα τα δικα μου πλην του Τζαρβαν είναι 2 γατες σε συσκευασια ενός , πολύ μεγαλες γατες εχω , τεραστιες είναι )

Εγω ακολουθω τις οδηγιες του γιατρου πχ για τον σιμπα που εχει θεμα με το ουροποιητικό του.
Αν τυχει - να χτυπησω ξυλο μακρια απο εμας - και βγαλει καποια απο τις γατες μου προβλημα στα νεφρα θα ακολουθησω τις οδηγιες που θα μου δοθουν.
Εμενα κονσερβα τρωνε , δεν εχω προβλημα με το φαγητο τους , κονσερβα , κροκετες , κοτοπουλα , γαλοπουλες , κουνελι , ψαρια , ρυζια .... τα παντα όλα τρωνε .
Στο τελος θα φανε κι εμενα και θα ησυχασω μια και καλή




Εβγαλα φωτογραφία το τσουβαλι ,

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 20 LwoBFEp

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 20 KQE3pvm
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 20 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 20 Empty Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Αυγ 28, 2017 1:26 pm

Eμ Μαρία ?

Οταν μια τροφή ειναι grain free το γράφει ναι το διαφημιζει κιολας δηλαδή. Αν δεν το γράφει θα χει στάνταρ δημητριακα. Δημητριακα = grains

Σε μια τροφή κοιτας τα συστατικά που αναγράφονται , στην αρχή αναγράφονται αυτα τα οποια ειναι σε μεγαλύτερη περιεκτηκοτητα. Δηλαδη αν συστατικο α = 20% τοτε το δεύτερο σε σειρά ειναι σιγουρα κατω απο 20%.  Σε αυτο το θέμα αν θυμάμαι καλα ή στα θέματα διατροφής καποια μέλη αναλύουν το πως διαβάζουμε τα συστατικά.
Υποψην πολλες τροφές  δεν αναγράφουν ποσοστά, άλλες δεν λένε απο που προέρχεται το κρέας αν ειναι by products(ζωϊκα παράγωγα) αν ειναι σε σκονη και προστεθηκε στην τροφή ή αν προστέθηκε φρεσκο και τρέχα γυρευοπουλος.

Αυτη που παιρνεις εσυ λοιπον ....λεει

BREKKIES CAT URINARY CARE

Κοιτάς Σύνθεση
Δημητριακά, κρέας και παράγωγα κρέατος, εκχυλίσματα φυτικών πρωτεϊνών, έλαια και λίπη, μέταλλα. Με αντιοξειδωτικά

και μετά αυτα που δειχνεις στην φωτογραφία

Πρωτεΐνη 32.5%
Λιπαρά 13%
Ολικές Ινώδεις Ουσίες 2%
Ανόργανη Ύλη 6.8%
Ασβέστιο 1.3%
Φώσφορος 1.1%
Μαγνήσιο 0.08%
Υγρασία 10%


Το πρωτο λοιπον που καταλάβαινεις ειναι οτι κυριως εχει δημητριακά αφου το έχει και πρώτο συστατικο τωρα τι αλλο έχει και ποσο δεν αναφέρει.

Η πρωτεϊνη σε μια τροφή γάτας θα πρέπει να ειναι περιπου στο 30% για να ειναι επαρκής και σε ολες σχεδον  ειναι. Απλα στην περιπτωση της brekkies, αυτο που ρωτάς δηλαδή , η πρωτεϊνη δεν προερχεται απο κρέας  αλλα ειναι και φυτικης προέλευσης περισσοτερο, γιατι η τροφη αυτή ειναι φτωχή σε κρεας.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ????????? - Σελίδα 20 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 20 από 20 Επιστροφή  1 ... 11 ... 18, 19, 20

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης