gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

main coon τροφη

+8
Osi
option-D
.fofula.
ZACHARIAS
houlieta
tia
Karamela
vag-x
12 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

main coon τροφη - Σελίδα 2 Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από vag-x Σαβ Φεβ 09, 2013 12:23 pm

koneko έγραψε:
Τον λαιμο απο την κοτα τον κοβω στην μεση και τα ορτυκια τα κοβω στην μεση ή στα 4. Επισης το στηθος απο την κοτα μαζι με τους χονδρους και λιγα πλευρα τα κομματιαζω σε κυβους. Τις καρδιες τις βαζω ολοκληρες και τα συκωτια με τα στομαχια τα κοβω σε κομματια. Ενιοτε κοβω σε κομματια και λιγο κρεας απο το μπουτι (συνηθως οταν εχω μονο μια κοτα για αλεσμα). Το υπολοιπο τμημα του ζωου το αλεθω. Απο το κουνελι βγαζω οσο πιο πολυ κρεας μπορω, το κομματιαζω και το υπολοιπο κουφαρι το αλεθω. Τα ψαρια (σολωμο, πεστροφα) τα αλεθω οπως ειναι (με κοκκαλα, δερμα και λεπια, αλλα χωρις εντοσθια).

Butcher???? Laughing Laughing

vag-x
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Κόκκορας
Ηλικία : 43
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1 σπιτι 5 αδεσποτακια στην κορινθο και 1 αγαπημενο στον παραδεισο
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμωνας
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/12/2012
Mood : main coon τροφη - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη - Σελίδα 2 Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από Osi Σαβ Φεβ 09, 2013 4:33 pm

koneko έγραψε:


Η αιτια που εμφανισε κολιτιδα ειναι γνωστη; Αν την επαθε λογω βακτηριων τοτε περιμενε να συνελθει, αν ομως την επαθε λογω τροφης (εχει δηλαδη IBD), δοκιμασε να δωσεις ωμο ή μαγειρεμενο. Ο δικος μου ειχε πιθανοτατα IBD αφου εκανε σε καθημερινη βαση εμετους επι 1.5 χρονο. Η κατασταση ηταν τραγικη. Οταν ομως επαθε αλλεργια στην τροφη και αποφασισα να στραφω στην ωμη, τοτε μαζι με την αλλεργια στην τροφη, κοπηκαν οι εμετοι μαχαιρι. Αν ψαξεις στο διαδυκτιο cat colitis (ή IBD) and raw food θα δεις οτι πολλες γατες θεραπευτηκαν μεσα σε ενα 24ωρο.

Την κολιτιδα την εμφανισε λογω σκουληκιων και λαθος φαρμακων που του εδωσε ο πρωτος κτηνιατρος! Γι αυτο φοβαμαι να δωσω ωμα ακομα. Σκεφτομαι να του βρασω λιγα ψαρακια που ξερω οτι του αρεσουν ή κοτοπουλακι. Αυτη η κυρια που εκανε τη συνταγη εβαζε μεσα και βιταμινη Ε, ταυρινη κτλ. εσυ του βαζεις τετοια?
το τσοφλι απο το αυγο πως το δινεις? το πλενεις το στουμπιζεις και το ανακατευεις?




koneko έγραψε:Οι υψηλες ουσιες στο συκωτι μηπως οφειλονται στην κολιτιδα;

δεν ξερουμε ακομα... αυτο υπολογιζουμε και ευχομαστε διοτι ειναι μικρος.... εχουμε επαναληπτικες εξετασεις σε 6 μηνες!


koneko έγραψε:Μη δειχνεις παντα τυφλη εμπιστοσυνη στους κτηνιατρους σε θεματα διατροφης γιατι οι περισσοτεροι δεν εχουν μπει στον κοπο να ασχοληθουν με το θεμα και γνωριζουν μονο οσα τους λενε οι εταιριες ζωοτροφων. Αν εγω ακουγα τον κτηνιατρο, θα ειχα ακομα ενα αρρωστο γατι No

Δεν τους εμπιστευομαι γι αυτο σας ρωταω και γενικα το ψαχνω, διοτι ο παλιος μας κτηνιατρος μπορει να μην ηξερε και πολλα απο γατες αλλα απο μικρη μου ελεγε να μην τους δινω ποτε γατοτροφες διοτι ειναι γεματα συντηρητικα και δεν τους κανουν καθολου καλο. Η καινουρια ακριβως το αντιθετο...
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : main coon τροφη - Σελίδα 2 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη - Σελίδα 2 Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από f.m123 Σαβ Φεβ 09, 2013 11:31 pm

Κι εγώ θα'θελα να τους δίνω μόνο ωμά, κρίμα που χρειάζονται να μένουν μόνα τους κάποιες φορές, αλλιώς με ωμά θα τη βγάζαμε. Τα δικά μου ξεσυνήθισαν και τώρα που τους δίνω μικρούλικα κομματάκια δεν τα τρώνε τα σκασμένα. Πήγα να αλέσω μοσχάρι χωρίς κόκαλα στο μπλέντερ και κατέληξα με.. τα ίδια κομματάκια καθόλου αλεσμένα Smile
Νομίζω πιο παλιά κοτόπουλο είχε αλεστεί στο μπλέντερ.. Θα ξαναδοκιμάσω. Και θα σας πω. Μην μείνετε με την απορία Razz
Osi εγώ το τσόφλι το πλένω πολύ πολύ καλά, το διαλύω στο μπλέντερ και βάζω ανάλογη ποσότητα στο κρέας ανακατεύοντας το. Εγώ τους δίνω και βρασμένο κοτόπουλο και ωμό ψάρι και θαλασσινά. Τρελαίνονται. Μπορείς να του δώσεις κομματάκια μικρά μικρά κρέας για να δεις αν θα το φάει, θέλουν λίγη δουλειά για να συνηθίσουν να τρώνε ωμό. Η μια δικιά μου ακόμα δεν το τρώει αν δεν είναι αλεσμένο
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : main coon τροφη - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη - Σελίδα 2 Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από Osi Σαβ Φεβ 09, 2013 11:44 pm

f.m123 έγραψε:Κι εγώ θα'θελα να τους δίνω μόνο ωμά, κρίμα που χρειάζονται να μένουν μόνα τους κάποιες φορές, αλλιώς με ωμά θα τη βγάζαμε. Τα δικά μου ξεσυνήθισαν και τώρα που τους δίνω μικρούλικα κομματάκια δεν τα τρώνε τα σκασμένα. Πήγα να αλέσω μοσχάρι χωρίς κόκαλα στο μπλέντερ και κατέληξα με.. τα ίδια κομματάκια καθόλου αλεσμένα Smile
Νομίζω πιο παλιά κοτόπουλο είχε αλεστεί στο μπλέντερ.. Θα ξαναδοκιμάσω. Και θα σας πω. Μην μείνετε με την απορία Razz
Osi εγώ το τσόφλι το πλένω πολύ πολύ καλά, το διαλύω στο μπλέντερ και βάζω ανάλογη ποσότητα στο κρέας ανακατεύοντας το. Εγώ τους δίνω και βρασμένο κοτόπουλο και ωμό ψάρι και θαλασσινά. Τρελαίνονται. Μπορείς να του δώσεις κομματάκια μικρά μικρά κρέας για να δεις αν θα το φάει, θέλουν λίγη δουλειά για να συνηθίσουν να τρώνε ωμό. Η μια δικιά μου ακόμα δεν το τρώει αν δεν είναι αλεσμένο

Ναι??? ποσο τσοφλι βαζεις?? τι αναλογια δηλαδη?
Ο Οσακος ξεκινησε να τρωει αποκλειστικα ξηρα τον Νοεμβριο, πιο πριν ετρωγε τα παντα! οτι και εμεις σχεδον!
Το ψαρι ωμο?? Μεχρι τωρα μονο μαγειρεμενο του εχω δωσει και το ειχε καταβροχθισει!!! happy2

Καλα αν του δωσω βρασμενο κοτοπουλο πιστευω πως θα εχουμε παρτυ στο σπιτι...! party1 happy2

Σκεφτομαι να παρω το fortiflora της purina, δοκιμασε το και εσυ! ειναι σαν βελτιωτικο γευσης που υποτιθεται οτι αρεσει πολυ στις γατες ωστε να τις κανει να φανε καποιο φαγητο αλλα ειναι ειδικο για το εντερο. Αν υπαρχει ηδη προβλημα ή αν για παραδειγμα αλλαζει τροφη και κανει διαρροια!
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : main coon τροφη - Σελίδα 2 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη - Σελίδα 2 Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από f.m123 Σαβ Φεβ 09, 2013 11:58 pm

Απλά βαριέται να μασήσει το κρέας, δεν είναι θέμα γεύσης happy2
Δίνω στα 450 γρ κρέας, περίπου μισό τσόφλι αυγό. Με την Ηρώ -koneko είχα μιλήσει για τις αναλογίες των συστατικών Laughing
Αμέ, και ωμό, και μαγειρεμένο ψαράκι και απ'ολα. Θα τρελαθεί σίγουρα με το βρασμένο κοτόπουλο, να μου το θυμηθείς. Αρκεί να μην έχει μπαχαρικά και τέτοια, ξέρεις. Όσο για το ψάρι, επειδή είναι λίγο περίεργο, καλό είναι να μην του δίνεις κάθε μέρα. Εγώ φτιάχνω συνταγούλες με ωμό ή μαγειρεμένο κρέας και προσθέτω κρόκο αυγού, γιαουρτάκι/τσόφλι, καρότο/κολοκύθι, λίγο ελαιόλαδο και ενίοτε συκωτάκι ή/και καρδιά. Όταν έχω χρόνο ετοιμάζω γευματάκια, ή απλά τους δίνω κομματάκια κρέας ωμό. Γενικά εγώ είμαι υπέρ της ποικιλίας και τους δίνω απ'ολα. Και μέχρι τώρα δεν έχουμε θέματα με διάρροιες σε αλλαγές τροφής, γιατί αλλάζουμε ούτως ή άλλως συνέχεια Laughing
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : main coon τροφη - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη - Σελίδα 2 Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από koneko Κυρ Φεβ 10, 2013 12:23 am

vag-x έγραψε:

Butcher???? Laughing Laughing

την εμαθα την τεχνη happy2 Μεχρι και μαχαιρια εμαθα να ακονιζω happy2

Osi έγραψε:
Την κολιτιδα την εμφανισε λογω σκουληκιων και λαθος φαρμακων που του εδωσε ο πρωτος κτηνιατρος! Γι αυτο φοβαμαι να δωσω ωμα ακομα. Σκεφτομαι να του βρασω λιγα ψαρακια που ξερω οτι του αρεσουν ή κοτοπουλακι.


συνηθως τα ωμα καθονται καλυτερα στο εντερο τους, αλλα μη το ρισκαρεις ακομα αν νιωθεις οτι δεν ειναι ετοιμος να τα δεχτει. Δοκιμασε με μικρες ποσοτητες μαγειρευτου πρωτα Smile

Αυτη η κυρια που εκανε τη συνταγη εβαζε μεσα και βιταμινη Ε, ταυρινη κτλ. εσυ του βαζεις τετοια?
το τσοφλι απο το αυγο πως το δινεις? το πλενεις το στουμπιζεις και το ανακατευεις?

Με αυτη την κυρια διαφωνω σε πολλα σημεια στην συνταγη της. Καταρχην χρησιμοποιει μονο μπουτια απο κοτα και οχι ολη την κοτα (δεν περιεχει ολο το κρεας τα ιδια συστατικα, το στηθος πχ διαφερει στην συσταση του απο το μπουτι). Επιπλεον η συνταγη της εχει παρα πολυ κρεας σε σχεση με το ασβεστιο που περιεχει και το τελικο προιον ειναι πολυ νερουλο. Το αλλο που δεν μου αρεσει ειναι οτι αλεθει τα παντα. Εγω αλεθω οσο λιγοτερο κρεας γινεται, και τα οργανα τα αφηνω ολοκληρα ή τα κοβω σε μεγαλα κομματια. Οταν αλεθεις ολα τα οργανα και το κρεας, τοτε καταστρεφονται πολλες βιταμινες και η ταυρινη μειωνεται. Αυτη συμπληρωνει γι' αυτον ακριβως τον λογο. Βιταμινη Ε δεν προσθετω γιατι βαζω ελαιολαδο στην τροφη του (καλη πηγη βιταμινης Ε) και επειδη δεν αλεθω το μεγαλυτερο τμημα του κρεατος, δεν καταστρεφεται σε μεγαλο βαθμο. Λαδι σολωμου δεν προσθετω, αλλα του δινω να τρωει ψαρι καπου καπου (2-4 φορες τον μηνα, αναλογα με το τι εχω στο ψυγειο/καταψυξη). Επιπλεον του δινω ποικιλια κρεατων (κοτα, γαλοπουλα, μοσχαρι, ορτυκια, ψαρι, χοιρινο(ψημενο), βισωνα, παπια, περιστερι, περδικα, αρνι(ψημενο)), οποτε δεν βρισκω τον λογω να συμπληρωνω την διατροφη του. Αυτη αφαιρει την πετσα απο τα μισα μπουτια, εγω την αφηνω οπως ειναι. Επισης προσθετω περισσοτερα οργανα, οπως στομαχια και σπληνα (μονο απο χοιρινο βρισκω την οποια την ψηνω) και καμια φορα προσθετω μαγειρεμενο χοιρινο αιμα (το βρισκω ετοιμο στο σουπερμαρκετ). Τα περιστερια και καμια φορα τα κοτοπουλα που παιρνω ειναι με τα κεφαλια και τα ποδια, οποτε θεωρω οτι η τροφη του ειναι πιο κοντα στην φυση του σε σχεση με την συνταγη της συγκεκριμενης κυριας.

Οταν χρησιμοποιουσα τσοφλι συνηθως το ξεπλυνα πρωτα με νερο και μετα το εριχνα στην μηχανη του κιμα, αλλες φορες το πατουσα με κουταλι για να γινει σκονη. Αν επιλεξεις να συμπληρωνεις με τσοφλι αντι για κοκκαλα, παρε και ζελατινη χωρις γευση για να συμπληρωνεις τον χονδρο και τον συνδετικο ιστο απο το κρεας και τα κοκκαλα.

δεν ξερουμε ακομα... αυτο υπολογιζουμε και ευχομαστε διοτι ειναι μικρος.... εχουμε επαναληπτικες εξετασεις σε 6 μηνες!

απο εκει θα ειναι, μην ανησυχεις και πολυ γιατι ακομα και μια απλη διαρροια μπορει να ανεβασει τις τιμες!

Δεν τους εμπιστευομαι γι αυτο σας ρωταω και γενικα το ψαχνω, διοτι ο παλιος μας κτηνιατρος μπορει να μην ηξερε και πολλα απο γατες αλλα απο μικρη μου ελεγε να μην τους δινω ποτε γατοτροφες διοτι ειναι γεματα συντηρητικα και δεν τους κανουν καθολου καλο. Η καινουρια ακριβως το αντιθετο...

το βρισκω τραγικο να ακουω κτηνιατρους να λενε να μη δινουμε φρεσκα και σπιτικα τροφιμα στα γατια μας και απο την αλλη να βλεπεις σε διαφημισεις (ακομα και σε ετικετες ζωοτροφων) φρεσκα τροφιμα. Οι γιατροι σε μας λενε να τρεφομαστε με φρεσκα τροφιμα και οχι με ετοιμες τροφες. Γιατι οι κτηνιατροι λενε ακριβως το αντιθετο για τα ζωα μας; Μια χαρα επιβιωσαν οι γατες τοσες χιλιαδες χρονια χωρις κροκετες και κονσερβες! Η βιομηχανια ζωοτροφων μας εχει κανει να πιστευουμε οτι αν η γατα δεν φαει γατοτροφη θα πεθανει No Εχουμε φτασει σε σημειο να ενοχοποιουμε το μαγνησιο για την ουρολιθιαση και να ψαχνουμε τροφες χαμηλες σε μαγνησιο και να αγνοουμε το σημαντικοτερο που ειναι το νερο!
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : main coon τροφη - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη - Σελίδα 2 Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Φεβ 10, 2013 12:35 am

koneko έγραψε:
το βρισκω τραγικο να ακουω κτηνιατρους να λενε να μη δινουμε φρεσκα και σπιτικα τροφιμα στα γατια μας και απο την αλλη να βλεπεις σε διαφημισεις (ακομα και σε ετικετες ζωοτροφων) φρεσκα τροφιμα. Οι γιατροι σε μας λενε να τρεφομαστε με φρεσκα τροφιμα και οχι με ετοιμες τροφες. Γιατι οι κτηνιατροι λενε ακριβως το αντιθετο για τα ζωα μας; Μια χαρα επιβιωσαν οι γατες τοσες χιλιαδες χρονια χωρις κροκετες και κονσερβες! Η βιομηχανια ζωοτροφων μας εχει κανει να πιστευουμε οτι αν η γατα δεν φαει γατοτροφη θα πεθανει No Εχουμε φτασει σε σημειο να ενοχοποιουμε το μαγνησιο για την ουρολιθιαση και να ψαχνουμε τροφες χαμηλες σε μαγνησιο και να αγνοουμε το σημαντικοτερο που ειναι το νερο!
++++++++++++++++
Είναι πολύ το χρήμα Άρη tafos
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : main coon τροφη - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη - Σελίδα 2 Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από Osi Κυρ Φεβ 10, 2013 1:04 am

Σιγα μην του δινω μονο μπουτια! πιο πολυ στηθος με βολευει κι ολας! το τελευταιο του γευμα πριν παμε στην κτηνιατρο για πρωτη φορα ηταν κατσικακι! οταν της το ειπα μονο που δεν με εβρισε! Ευτυχως δεν εχουμε θεμα με το μασουλημα! τρωμε τα παντα!
ποσο λαδι βαζεις? δεν θα κανει μαλακα κακα μετα?

Να φανταστω οτι τα τσοφλια τα κρατατε καπου σπασμενα? η καθε μερα σπατε απο ενα? διατηρουνται στο ψυγειο?
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : main coon τροφη - Σελίδα 2 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη - Σελίδα 2 Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Φεβ 10, 2013 1:12 am

Osi έγραψε:Σιγα μην του δινω μονο μπουτια! πιο πολυ στηθος με βολευει κι ολας! το τελευταιο του γευμα πριν παμε στην κτηνιατρο για πρωτη φορα ηταν κατσικακι! οταν της το ειπα μονο που δεν με εβρισε! Ευτυχως δεν εχουμε θεμα με το μασουλημα! τρωμε τα παντα!
ποσο λαδι βαζεις? δεν θα κανει μαλακα κακα μετα?

Να φανταστω οτι τα τσοφλια τα κρατατε καπου σπασμενα? η καθε μερα σπατε απο ενα? διατηρουνται στο ψυγειο?
Εντάξει, για να τα λέμε όλα, τα ωμά κρέατα έχουν και κάποιους κινδύνους (παράσιτα). Ωστόσο εγώ νομίζω ότι εφόσον θα τις άφηνα να τρώνε ποντίκια αν τις έβγαζα έξω δεν έχω κάποιον ιδιαίτερο φόβο.
Εμείς ετοιμάζουμε μια ποσότητα τροφής και τη βάζουμε στην κατάψυξη σε μερίδες, έτοιμη, δηλαδή κρέας,κόκαλα,τσόφλι κλπ. Επομένως όταν ετοιμάζω πχ εγώ μισό κιλό κρέας,το κόβω σε κομμάτια μικρά, αλέθω τα μισά για να φάει και η άλλη η χαζή μου, σπάω επί τόπου ένα αυγό, βάζω τον κρόκο στο κρέας, την ανάλογη ποσότητα από τσόφλι, καρδιές κλπ και ανακατεύω.Και μετά χωρίζω σε μερίδες, κρατάω όσο θέλω για να τους δώσω την ίδια μέρα και όταν θέλω να τους ξαναδώσω ξεπαγώνω την αντίστοιχη ποσότητα από την κατάψυξη.
Εγώ βάζω ένα κουταλάκι λάδι, μην πω και παραπάνω και δεν έχουμε θέμα με μαλακά κακά. Ίσα ίσα, το λάδι κάνει ένα τρίχωμα μούρλια και βοηθάει στο έντερό τους περισσότερο, παρά το επιβαρύνει!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : main coon τροφη - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη - Σελίδα 2 Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από Osi Κυρ Φεβ 10, 2013 1:19 am

αα βαζεις και τον κροκο????

ετσι σκεφτομαι να κανω κι εγω! να τα βαλω καταψυξη!

Ωμα δεν του δινω γι αυτο το λογο! τα κοκαλα τα αλεθεις στο μπλεντερ?

Ναι ενταξει ενα κουταλακι του γλυκου λαδι σε μισο κιλο κρεας ειναι καλη αναλογια νομιζω ωστε να μην τα κανει μαλακα!
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : main coon τροφη - Σελίδα 2 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη - Σελίδα 2 Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Φεβ 10, 2013 1:24 am

Osi έγραψε:αα βαζεις και τον κροκο????

ετσι σκεφτομαι να κανω κι εγω! να τα βαλω καταψυξη!

Ωμα δεν του δινω γι αυτο το λογο! τα κοκαλα τα αλεθεις στο μπλεντερ?

Ναι ενταξει ενα κουταλακι του γλυκου λαδι σε μισο κιλο κρεας ειναι καλη αναλογια νομιζω ωστε να μην τα κανει μαλακα!
Αμέ, για να συμπληρώσω στοιχεία. Το ασπράδι δεν το βάζω ωστόσο.
Κοίτα μέχρι τώρα κόκαλα δεν τους έχω αλέσει. Φτερούγας κόκαλα έχουν φάει έτσι όπως είναι,χωρίς άλεσμα (η μία από τις δύο) αλλά σκέφτομαι να δοκιμάσω ένα άλεσμα στο μπλέντερ για να φάει και η άλλη. Το μόνο που με κρατάει είναι η βαρεμάρα να κάθομαι να καθαρίζω το κρέας από τα κόκαλα happy2 Εμείς τρώμε και ξηρά και κονσέρβες, οπότε δεν προσέχω πάντα να είναι ολοκληρωμένες οι ωμές μερίδες. Καμιά φορά τους δίνω και κρέας μόνο χωρίς τίποτα επιπλέον.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : main coon τροφη - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη - Σελίδα 2 Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από Osi Κυρ Φεβ 10, 2013 1:31 am

f.m123 έγραψε:
Osi έγραψε:αα βαζεις και τον κροκο????

ετσι σκεφτομαι να κανω κι εγω! να τα βαλω καταψυξη!

Ωμα δεν του δινω γι αυτο το λογο! τα κοκαλα τα αλεθεις στο μπλεντερ?

Ναι ενταξει ενα κουταλακι του γλυκου λαδι σε μισο κιλο κρεας ειναι καλη αναλογια νομιζω ωστε να μην τα κανει μαλακα!
Αμέ, για να συμπληρώσω στοιχεία. Το ασπράδι δεν το βάζω ωστόσο.
Κοίτα μέχρι τώρα κόκαλα δεν τους έχω αλέσει. Φτερούγας κόκαλα έχουν φάει έτσι όπως είναι,χωρίς άλεσμα (η μία από τις δύο) αλλά σκέφτομαι να δοκιμάσω ένα άλεσμα στο μπλέντερ για να φάει και η άλλη. Το μόνο που με κρατάει είναι η βαρεμάρα να κάθομαι να καθαρίζω το κρέας από τα κόκαλα happy2 Εμείς τρώμε και ξηρά και κονσέρβες, οπότε δεν προσέχω πάντα να είναι ολοκληρωμένες οι ωμές μερίδες. Καμιά φορά τους δίνω και κρέας μόνο χωρίς τίποτα επιπλέον.

thanks thanks thanks

Τι με συμβουλευετε να κανω? τωρα (εδω και 3 μηνες) τρωει κλινικη γαστροεντερικ, να τον περασω στην προ πλαν κιττεν οπως μου ειπε η γιατρος και μετα να ξεκινησω το κρεας ή να αρχισω πρωτα με το κρεας?
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : main coon τροφη - Σελίδα 2 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη - Σελίδα 2 Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Φεβ 10, 2013 2:06 am

Καταρχάς έχεις σκοπό να το γυρίσεις σε αποκλειστικά ωμή διατροφή ή να του δίνεις ωμό ή/και μαγειρευτό σαν συμπλήρωμα; Βασικά δίνε του λίγο κρέας βρασμένο σε κομματάκια μια φορά τη μέρα για λίγο καιρό, σε συνδοιασμό με την οποιαδήποτε ξηρά (νομίζω δεν παίζει ρόλο ποιά ξηρά είναι, το ίδιο κάνει), καθώς και ωμά κομματάκια κρέατος (κοτόπουλο, μοσχαράκι) να δεις πώς θα του φανεί, να δεις τι τρώει κλπ και μετά βλέπεις blinking
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : main coon τροφη - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη - Σελίδα 2 Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από ZACHARIAS Κυρ Φεβ 10, 2013 7:15 am

Εμείς τον γάτο μας τον ταΐζουμε 60% κονσέρβα και 40% ωμό κρέας. Το ωμό κρέας και τα πουλερικά τα κόβουμε και του τα δίνουμε κομματάκια. Επίσης δίνουμε για το ασβέστιο φτερούγες κότας ή λαιμός της .Κάποιες φορές όταν δεν βάζουμε κόκαλα συμπληρώνουμε σκόνη από τσόφλια αυγού τα οποίο πρώτα τα ψήνουμε στο φούρνο για 20 λεπτά και μετά τα χτυπάμε στο μπλέντερ. Η αναλογία της σκόνης αυτής είναι ένα κουταλάκι γλυκού σε ένα κιλό κρέας. Επίσης προσθέτουμε κάψουλες με λάδι ψαριού για Ω3 για να ισορροπήσουμε την τροφή. Το κρέας περιέχει πολύ Ω6 και λίγο Ω3. Παλαιά βάζαμε και κρόκους αυγών αλλά παρατηρήσαμε ότι του δημιουργεί αλλεργία (ξυνότανε στον λαιμό και κεφάλι) και το σταματήσαμε. Εμείς δίνουμε που και που συκώτι, νεφρά, καρδούλες κότας (τελευταίες περιέχουν πολύ ταυρίνη).

Η σωστή δοσολογία για ισορροπημένη διατροφή είναι να ταΐζεις 80% κρέας,
10% κόκαλα, 10% όργανα (5% συκώτι , 5% όργανα που εκκρίνουν όπως νεφρά, σπλήνες).

Η καλύτερη εναλλακτική λύση σε περίπτωση που κάποιος δεν θέλει να ταΐσει το γατάκι του με ωμό κρέας είναι να ψήσει το κρέας στο φούρνο. Έτσι συντηρούνται καλύτερα όλα τα συστατικά του κρέατος ή του πουλερικού από ότι να το βράσουμε. Μέχρι 15% της δίαιτας μπορείς να δώσεις σκέτο κρέας χωρίς να ανησυχείς για τα συμπληρώματα (όπως ασβέστιο, κλπ).

Έχω διαβάσει ότι το ωμό ψάρι περιέχει ένα ένζυμο που called thiaminase–an enzyme that destroys Vitamin B-1 (thiamin). A thiamin-deficient diet can lead to neurological problems and seizures in cats. No good.

Για τις γάτες με γαστρεντερολογικά προβλήματα καλό κάνει να δίνουμε probiotic όπως για παράδειγμα αυτό στο κατωτέρω λινκ:
http://www.naturalfactors.com/caen/products/detail/2878/acidophilus-and38-bifidus
Αυτό είναι για ανθρώπους και το πουλάνε στα φαρμακεία (το έχουν στο ψυγείο). Κάτι αντίστοιχο φαντάζομαι κυκλοφορεί και στην Ελλάδα.

ZACHARIAS
ZACHARIAS
Kitten
Kitten

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 56
Τόπος : ΑΛΙΜΟΣ
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/12/2012
Mood : main coon τροφη - Σελίδα 2 M_bye

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη - Σελίδα 2 Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από nikos_x Κυρ Φεβ 10, 2013 9:54 am

Osi dear, ΟΧΙ ωμα στον γατι με το ταλαιπωρημενο εντερακι...... tafos Περιμενε να ειναι 100% οκ κ μετα δοκιμαζεις. Με τα μετρα υγιεινης στο ζενιθ να ξερεις.....

Οσο για το acana OR royal canin......Εγω θα διαλεγα την δευτερη.
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : main coon τροφη - Σελίδα 2 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη - Σελίδα 2 Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από Osi Κυρ Φεβ 10, 2013 11:52 am

f.m123 έγραψε:Καταρχάς έχεις σκοπό να το γυρίσεις σε αποκλειστικά ωμή διατροφή ή να του δίνεις ωμό ή/και μαγειρευτό σαν συμπλήρωμα; Βασικά δίνε του λίγο κρέας βρασμένο σε κομματάκια μια φορά τη μέρα για λίγο καιρό, σε συνδοιασμό με την οποιαδήποτε ξηρά (νομίζω δεν παίζει ρόλο ποιά ξηρά είναι, το ίδιο κάνει), καθώς και ωμά κομματάκια κρέατος (κοτόπουλο, μοσχαράκι) να δεις πώς θα του φανεί, να δεις τι τρώει κλπ και μετά βλέπεις blinking

Οχι για μαγειρευτο κρεας μιλαω! Ετσι σκεφτομαι να κανω, να του εχω και ενα μπολακι με κροκετες! Πιστεψε με θα φαει οτιδηποτε εκτος απο κροκετα...! happy2 happy2 πιστευω την εχει σιχαθει! το προβλημα μου ειναι σε τι αναλογιες να του τα εχω, μη παχυνει! εχει ηδη υποδοροιο λιπος αν και πλεον κομψος!

ZACHARIAS έγραψε:Εμείς τον γάτο μας τον ταΐζουμε 60% κονσέρβα και 40% ωμό κρέας. Το ωμό κρέας και τα πουλερικά τα κόβουμε και του τα δίνουμε κομματάκια. Επίσης δίνουμε για το ασβέστιο φτερούγες κότας ή λαιμός της .Κάποιες φορές όταν δεν βάζουμε κόκαλα συμπληρώνουμε σκόνη από τσόφλια αυγού τα οποίο πρώτα τα ψήνουμε στο φούρνο για 20 λεπτά και μετά τα χτυπάμε στο μπλέντερ. Η αναλογία της σκόνης αυτής είναι ένα κουταλάκι γλυκού σε ένα κιλό κρέας. Επίσης προσθέτουμε κάψουλες με λάδι ψαριού για Ω3 για να ισορροπήσουμε την τροφή. Το κρέας περιέχει πολύ Ω6 και λίγο Ω3. Παλαιά βάζαμε και κρόκους αυγών αλλά παρατηρήσαμε ότι του δημιουργεί αλλεργία (ξυνότανε στον λαιμό και κεφάλι) και το σταματήσαμε. Εμείς δίνουμε που και που συκώτι, νεφρά, καρδούλες κότας (τελευταίες περιέχουν πολύ ταυρίνη).

Η σωστή δοσολογία για ισορροπημένη διατροφή είναι να ταΐζεις 80% κρέας,
10% κόκαλα, 10% όργανα (5% συκώτι , 5% όργανα που εκκρίνουν όπως νεφρά, σπλήνες).

Η καλύτερη εναλλακτική λύση σε περίπτωση που κάποιος δεν θέλει να ταΐσει το γατάκι του με ωμό κρέας είναι να ψήσει το κρέας στο φούρνο. Έτσι συντηρούνται καλύτερα όλα τα συστατικά του κρέατος ή του πουλερικού από ότι να το βράσουμε. Μέχρι 15% της δίαιτας μπορείς να δώσεις σκέτο κρέας χωρίς να ανησυχείς για τα συμπληρώματα (όπως ασβέστιο, κλπ).

Έχω διαβάσει ότι το ωμό ψάρι περιέχει ένα ένζυμο που called thiaminase–an enzyme that destroys Vitamin B-1 (thiamin). A thiamin-deficient diet can lead to neurological problems and seizures in cats. No good.

Για τις γάτες με γαστρεντερολογικά προβλήματα καλό κάνει να δίνουμε probiotic όπως για παράδειγμα αυτό στο κατωτέρω λινκ:
http://www.naturalfactors.com/caen/products/detail/2878/acidophilus-and38-bifidus
Αυτό είναι για ανθρώπους και το πουλάνε στα φαρμακεία (το έχουν στο ψυγείο). Κάτι αντίστοιχο φαντάζομαι κυκλοφορεί και στην Ελλάδα.


Ζαχαρια σ'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες! Καλα που ειπες για ψησιμο στο φουρνο! εγω θα τα εβραζα!!
Τα ψαρια ειτε θα τα βρασω (κανει?) ειτε θα τα ψησω! τηγανητα ψαρια κανει?

Για το εντερακι του, του δινω ενα κουταλακι του γλυκου γιαουρτι καθε μερα! του αρεσει παρα πολυ!
Επισης σκεφτομαι να του παρω και το fortiflora της purina σε περιπτωση που μου κανει καμια διαρροια!

Τα ψημενα κρεατα θα χασουν πολλα συστατικα??? πχ ταυρινη? μηπως να παρω καμια βιταμινη με γευση κρεατος να τα ανακατευω?



nikos_x έγραψε:Osi dear, ΟΧΙ ωμα στον γατι με το ταλαιπωρημενο εντερακι...... tafos Περιμενε να ειναι 100% οκ κ μετα δοκιμαζεις. Με τα μετρα υγιεινης στο ζενιθ να ξερεις.....

Οσο για το acana OR royal canin......Εγω θα διαλεγα την δευτερη.

Εννοειται βρε!! Δεν υπαρχει περιπτωση μετα απο τοοοση ταλαιπωρια να τον επιβαρυνω κι αλλο!! μονο μαγειρεμενα!!! 100% δεν ξερω πραγματικα ποτε θα ειναι...!
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : main coon τροφη - Σελίδα 2 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη - Σελίδα 2 Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Φεβ 10, 2013 4:48 pm

αααα,δεν ήξερα ότι μέχρι 15% της διατροφής μπορεί να μην είναι συμπληρωμένη! Πολύ χρήσιμο Ζαχαρία oksmily3
Κι εγώ τα διάβασα αυτά για το ψάρι, για αυτό και καλό είναι να δίνουμε 1 φορά την εβδομάδα ψάρι και όχι περισσότερο.
Η αλήθεια είναι ότι όντως το ψημένο κρέας κρατάει περισσότερα συστατικά, και πάλι όμως χάνει μεγάλη ποσότητα ταυρίνης:
http://www.wildkittycatfood.com/taurine.htm
Στα βρασμένα κρατάς οπωσδήποτε το ζωμό, γιατί εκεί έχει ταυρίνη ΄που χάνεται από το κρέας.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : main coon τροφη - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη - Σελίδα 2 Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από Gatoplikti Κυρ Φεβ 10, 2013 4:59 pm

[quote="koneko"]
Osi έγραψε:
Gatoplikti έγραψε:
Εγω δεν είπα οτι με την ξηρά τροφή καθαριζονται τα δοντια, η γιατρος μου μου ειπε οτι δεν θέλει να τρώει κονσέρβα που ειναι μαλακια τροφή , αλλα να τρώει και ξηρά για να δουλεύουν τα δοντια οχι να καθαριζονται. Πραγματι επισης παρατηρώ οτι οταν φαει μονο κονσέρβα ή ανθρώπινη τροφη τοτε κοκκινίζουν τα ούλα της περισσοτερο. Την ανθρώπινη τροφη μάλιστα μου ειπε να την κοψω για ένα διαστημα. Βέβαια μιλάμε για μαγειρεμένη τροφη έτσι; Ωμο δεν έχω δοκιμάσει. Τι γίνεται με τις γάτες που έχουν σοβαρά προβλήματα με ούλα και απο οτι έχω διαβάσει τους βγάζουν μέχρι και δοντια για να ηρεμήσουν;

τα δοντια δουλευουν μονο οταν την μασαει, αν δεν την μασαει αδικος κοπος Razz Κατι παρομοιο μου ειχε πει η προηγουμενη κτηνιατρος μας. Την ειχα ρωτησει τι ταιζε τις γατες τις και μου ειχε πει οτι δινει 2 γευματα κονσερβα (πρωι βραδυ) και ενα γευμα ξηρα το μεσημερι για να εξασκουν την γναθος τους. Αν δεν φοβασαι δοκιμασε και ωμο να δεις πως θα παει με τα ουλα της.

Κονεκο και υπολοιποι συμφορουμίτες ακουγονται πολύ λογικά και ενδιαφέροντα ολα αυτα που λέτε για τα ωμά και φρέσκα σπιτικα πράγματα, και γω για θελω να ταϊζω τα καλύτερα την μικρούλα μου. Για ωμο βέβαια δεν δοκιμασα ποτε το φοβομουν, αλλα εδινα κοτοπουλάκι καθαρο κρεατάκι, ψαρακι με λαδάκι. Ομως επιδεινώθηκε το θέμα των δοντιών και έχω στεναχωρηθει πολυ που σταματησα να της δινω. Κονεκο οταν εντοπισα το προβλημα η μικρή καταπινε την ξηρά τροφή. Τώρα μετα απο τα οδοντικα αντισηπτικα που της δινω τις σπαει τις κροκετες. Μάλιστα κάθομαι κάθε μερα και το παρακολουθώ αυτο, για να ξέρω την κατάσταση των δοντιών της και το κατα ποσον μπορει να μασήσει, διοτι διαφορετικα πρεπει να δώσω αντιβιωση. Την ξηρα τροφή της την έχω μονιμα ολη μέρα, σε συγκεκριμένη ποσοτητα.Εσύ απο την άλλη μερια με τον γάτο σου ειχες και την κακή εμπερια της αλλεργιας και περασες διαφορα. Η γιατρος μου δεν μου προωθει κάποια τροφη, ουτε νομιζω οτι το κανει για αυτο. Το συζήτησα λιγο μάζι της το θέμα για τα ωμα και μου ανέφερε τον ιδιο ενδοιασμο που εχω και γώ. Τι γίνεται με τα διαφορα μικροβια σαλμονέλες και τετοια που πιθανως μπορει να υπάρχουν στα ωμά κρέατα;
Η λογική μου μου λέει οτι ολα πρέπει να συμπεριλαμβάνονται σε μια διατροφή ωμο ψημένο, παν μετρον άριστον απο μια αποψη, γιατι οχι και μια καλη ξηρά τροφή εκει που χρειάζεται. Τωρα ομως με αυτο το προβλημα δεν ξέρω τι να κάνω. Απο την άλλη δουλευέι τοσο καλα το εντεράκι της δεν έχει κάνει ποτε θεμα. Εχουμε περάσει και ένα καρο προβλήματα υγειας το ένα μετα το άλλο και δεν θέλω να της δημιουργήσω και εντερικα.


Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : main coon τροφη - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη - Σελίδα 2 Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από koneko Δευ Φεβ 11, 2013 1:42 am

nikos_x έγραψε:Osi dear, ΟΧΙ ωμα στον γατι με το ταλαιπωρημενο εντερακι...... tafos Περιμενε να ειναι 100% οκ κ μετα δοκιμαζεις. Με τα μετρα υγιεινης στο ζενιθ να ξερεις.....

Οσο για το acana OR royal canin......Εγω θα διαλεγα την δευτερη.

Αν κρινω απο τον γατο μου ο οποιος μεσα σε 1 μερα πηγε απο διαρροια σε ιδανικα περιττωματα (στεγνα, λιγα και αοσμα), θα εδινα κατευθειαν ωμα Laughing . Υπαρχουν περιπτωσεις που το εντερο ταλαιπωρειται λογω της τροφης και οταν η τροφη αλλαζει σε μια που βρισκεται πιο κοντα στην φυση της γατας, τοτε η γατα μπορει να ανακαμψει σε χρονο dt. Εγω παντως αν ειχα γατα με διαρροια που να διαρκουσε πανω απο βδομαδα, θα αλλαζα την διατροφη χωρις 2η σκεψη. Λιγοι ειναι επισης οι κτηνιατροι που εμπιστευομαι σε θεματα διατροφης γιατι οι περισσοτεροι ειναι πραγματικα ασχετοι. Γνωριζω κτηνιατρο με διδακτορικο σε μεγαλα ζωα εκτροφης, ο οποιος απορριπτει την φυσικη διατροφη (πχ βιολογικη εκτροφη) χωρις καν να εχει κανει ερευνα πανω σε αυτην και χωρις να εχει διαβασει κειμενα που να σχετιζονται με αυτη tafos

Υπαρχουν περιπτωσεις που εχουν κολλησει ανθρωποι σαλμονελλα απο τα ζωα τους που τρεφονταν με ξηρα τροφη. Δεν εχω δει περιπτωση ανθρωπου να κολλησει σαλμονελλα απο το ζωο του που τρεφεται με ωμα. Οι περισσοτερες ερευνες μιλανε για πιθανο κινδυνο, δεν αναφερονται σε περιστατικα που εχουν συμβει scratch .

Gatoplikti έγραψε:
Κονεκο και υπολοιποι συμφορουμίτες ακουγονται πολύ λογικά και ενδιαφέροντα ολα αυτα που λέτε για τα ωμά και φρέσκα σπιτικα πράγματα, και γω για θελω να ταϊζω τα καλύτερα την μικρούλα μου. Για ωμο βέβαια δεν δοκιμασα ποτε το φοβομουν, αλλα εδινα κοτοπουλάκι καθαρο κρεατάκι, ψαρακι με λαδάκι. Ομως επιδεινώθηκε το θέμα των δοντιών και έχω στεναχωρηθει πολυ που σταματησα να της δινω. Κονεκο οταν εντοπισα το προβλημα η μικρή καταπινε την ξηρά τροφή. Τώρα μετα απο τα οδοντικα αντισηπτικα που της δινω τις σπαει τις κροκετες. Μάλιστα κάθομαι κάθε μερα και το παρακολουθώ αυτο, για να ξέρω την κατάσταση των δοντιών της και το κατα ποσον μπορει να μασήσει, διοτι διαφορετικα πρεπει να δώσω αντιβιωση. Την ξηρα τροφή της την έχω μονιμα ολη μέρα, σε συγκεκριμένη ποσοτητα.Εσύ απο την άλλη μερια με τον γάτο σου ειχες και την κακή εμπερια της αλλεργιας και περασες διαφορα. Η γιατρος μου δεν μου προωθει κάποια τροφη, ουτε νομιζω οτι το κανει για αυτο. Το συζήτησα λιγο μάζι της το θέμα για τα ωμα και μου ανέφερε τον ιδιο ενδοιασμο που εχω και γώ. Τι γίνεται με τα διαφορα μικροβια σαλμονέλες και τετοια που πιθανως μπορει να υπάρχουν στα ωμά κρέατα;
Η λογική μου μου λέει οτι ολα πρέπει να συμπεριλαμβάνονται σε μια διατροφή ωμο ψημένο, παν μετρον άριστον απο μια αποψη, γιατι οχι και μια καλη ξηρά τροφή εκει που χρειάζεται. Τωρα ομως με αυτο το προβλημα δεν ξέρω τι να κάνω. Απο την άλλη δουλευέι τοσο καλα το εντεράκι της δεν έχει κάνει ποτε θεμα. Εχουμε περάσει και ένα καρο προβλήματα υγειας το ένα μετα το άλλο και δεν θέλω να της δημιουργήσω και εντερικα.



Λογικο να μην τις μασαει αν πονανε τα ουλα της No
Το προβλημα με τους κτηνιατρους ειναι οτι εχουν μια ταση να εξομοιωνουν τα ζωα με τον ανθρωπο. Ο ανθρωπος δεν ειναι σαρκοφαγο ον και το γαστρεντερικο του δεν μπορει να "σηκωσει" μεγαλο αριθμο παθογονων βακτηριων, οπως η σαλμονελλα. Η γατα ομως ειναι διαφορετικος οργανισμος. Το γαστρεντερικο της ειναι κατασκευασμενο για να αντεχει σε ολους αυτους τους "κινδυνους". Οπως ο γυπας τρωει ψοφιμια τα οποια ειναι γεματα παθογονα και μη βακτηρια χωρις να αρρωσταινει (μεχρι και βακιλο του ανθρακα μπορει να φαει χωρις να παθει απολυτως τιποτα), ετσι και η γατα μπορει να τραφει με ωμο χωρις να νοσησει. Για γινω πιο καταννοητη, μπορεις να πεις οτι η σαλμονελλα αποτελει μερος της χλωριδας του εντερου της γατας. Ακομα και ζωα που τρεφονται αποκλειστικα με ξηρα τροφη, μπορει να εχουν σαλμονελλα στο εντερο τους!
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : main coon τροφη - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη - Σελίδα 2 Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από nikos_x Δευ Φεβ 11, 2013 8:46 am

Εγω δεν βλεπω τιποτα αλλο φυσικο στην καθημερινοτητα των ζωων μας.Ουτε το που κοιμουνται,ουτε το που κανουν τα κακα τους,ουτε στα αντιπαρασιτικα που τους δινουμε...Ετσι δεν μου κολαει να ταιζω την γατα μου ωμο κρεας.Και αν οι κυνδινοι ειναι μικροι,δεν θελω ουτε αυτους στο κεφαλι μου... tafos
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : main coon τροφη - Σελίδα 2 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη - Σελίδα 2 Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από koneko Δευ Φεβ 11, 2013 9:54 am

nikos_x έγραψε:Εγω δεν βλεπω τιποτα αλλο φυσικο στην καθημερινοτητα των ζωων μας.Ουτε το που κοιμουνται,ουτε το που κανουν τα κακα τους,ουτε στα αντιπαρασιτικα που τους δινουμε...Ετσι δεν μου κολαει να ταιζω την γατα μου ωμο κρεας.Και αν οι κυνδινοι ειναι μικροι,δεν θελω ουτε αυτους στο κεφαλι μου... tafos

Νικολακη μη το παιρνεις προσωπικα, o καθενας πραττει οτι νομιζει οτι ειναι καλυτερο για το ζωο του. Αν εισαι ευχαριστημενος με την διατροφη που κανει τωρα, δεν υπαρχει λογος να την αλλαξεις! Smile Εμενα αυτο που με απασχολει ειναι το αυριο και οχι το τωρα (μιλαω για τον εαυτο μου παντα). Η νεφρικη ανεπαρκεια στις γατες θεριζει κυριολεκτικα, ο διαβητης, η παχυσαρκια και τα προβληματα του ουροποιητικου ειναι επισης σε υψηλα επιπεδα (55% των γατιων στην αμερικη ειναι παχυσαρκα ή υπερβαρα). Αλλες ασθενειες οπως η αρθριτιδα, η περιοδοντιτιδα και ο υπερθυροειδισμος επισης ειναι ανεβασμενες, το ιδιο και οι καρκινοι (αν και κρατω επιφυλλαξεις πανω σε αυτο γιατι οσο πιο πολλα χρονια ζει το ζωο, τοσο πιο πολυ κινδυνευει απο καρκινο). Οι γατες πλεον ζουν μεσα και κινουνται ελαχιστα και σε συνδιασμο με την τυποποιημενη τροφη η υγεια τους παει απο το κακο στο χειροτερο. Σιγουρα δεν μπορει και δεν θελει ο καθενας μας να ταιζει ωμα, αλλα νομιζω οτι τουλαχιστον το μαγειρευτο και η κονσερβα σε τακτα χρονικα διαστηματα επιβαλλονται (πραγματικα δεν ξερω αν πρεπει να βαλω τα γελια ή τα κλαμματα οταν ακουω κτηνιατρους να λενε οχι στο μαγειρευτο ακομα και αν δινεται ως λιχουδια). Δεν μπορω να διαννοηθω γατα να τρεφεται σε ολη της την ζωη αποκλειστικα με ξηρα τροφη.

Σημερα ειδα μια ερευνα που ελεγε οτι τα φυτικα λαδια (πλην του ελαιολαδου) και οι μαργαρινες δεν μειωνουν τον κινδυνο καρδιοπαθειας στον ανθρωπο. Μεχρι χθες ελεγαν να μη τρωμε βουτυρο και να τρωμε μαργαρινη. Σημερα λενε να τρωμε βουτυρο και να αποφευγουμε την μαργαρινη. Αυριο τι θα λενε; scratch Το ιδιο ισχυει και με τις γατοτροφες. Χθες τους εφταιγε το μαγνησιο, σημερα τους φταιει το pH των ουρων, αυριο τι; Εχουμε χασει το δασος. Εχουμε μπροστα μας την αιτια και την αγνοουμε. Ταιζουμε ενα αποκλειστικα σαρκοφαγο ζωο με φυτα και μετα αναρωτιομαστε γιατι αρρωστησε η γατα μας. Αναλωνομαστε στις "ειδικες" τροφες και στις τιμες της πρωτεινης, των λιπαρων, του μαγνησιου, κτλ, αντι να κοιταμε πρωτα απο ολα τα συστατικα. Τι να την κανω την ειδικη τροφη για κουνακια, αν περιεχει περισσοτερο καλαμποκι και απο τις ορνιθοτροφες; Θαρρω οτι ειμαστε πολυ τυχεροι/ες που δεν καταληξαμε να εχουμε ζωα με σπογγωδη εγκεφαλοπαθεια οπως εγινε με τις αγελαδες που τις ταιζαν κρεαταλευρα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : main coon τροφη - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη - Σελίδα 2 Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από nikos_x Δευ Φεβ 11, 2013 10:01 am

Ναι βρε Ηρω,δεν παιρνω τιποτα προσωπικα,ουτως η αλλως συζηταμε δεν τσακωνομαστε blinking
Eγω δεν ειμαι κατα του μαγειρευτου.Ισα ισα το θεωρω κορυφη σαν διατροφη γιατι το ειχα εφαρμοσει για εναν χρονο στο σκυλι μου κ ηταν σουπερ. Μακαρι να μπορουσα ξανα να ταισω ολα μου τα ζωα μαγειρευτο.
Οι ενδιασμοι μου ειναι στα ωμα κ στο κομματι της υγιεινης.
Αυτα για τις ασθενειες μου κανουν λιγο "λαχειο".Αυτο που λεμε αν σου τυχει,γ@μα τα....

Εχω επισης στο μυαλο μου οτι τα κατοικιδια ζωα δεν ειναι οπως θα ηταν αν ζουσαν στην φυση(κ δεν εννοω τους δρομους της πολης). scratch
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : main coon τροφη - Σελίδα 2 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη - Σελίδα 2 Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από houlieta Δευ Φεβ 11, 2013 10:09 am

Ας πω και εδω αυτό που λέω πάντα!
Η ζωη θέλει ποικιλία!...
Το ίδιο και η τροφή της γάτας!
happy2
Δωστε στα ζώα σας λίγο από όλα...

ΑΑΑΑ....
Και ζήτω το ελληνικό ελαιόλαδο!...
geek
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : main coon τροφη - Σελίδα 2 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη - Σελίδα 2 Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από f.m123 Δευ Φεβ 11, 2013 11:55 am

houlieta έγραψε:Ας πω και εδω αυτό που λέω πάντα!
Η ζωη θέλει ποικιλία!...
Το ίδιο και η τροφή της γάτας!
happy2
Δωστε στα ζώα σας λίγο από όλα...

ΑΑΑΑ....
Και ζήτω το ελληνικό ελαιόλαδο!...
geek
happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2
Μετά από αυτό αρνούμαι να δώσω οποιαδήποτε σοβαρή απάντηση happy2 happy2 happy2
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : main coon τροφη - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη - Σελίδα 2 Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Φεβ 11, 2013 3:08 pm

houlieta έγραψε:Ας πω και εδω αυτό που λέω πάντα!
Η ζωη θέλει ποικιλία!...
Το ίδιο και η τροφή της γάτας!
happy2
Δωστε στα ζώα σας λίγο από όλα...

ΑΑΑΑ....
Και ζήτω το ελληνικό ελαιόλαδο!... :geek:
happy2 oksmily3 oksmily3 oksmily3
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : main coon τροφη - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης