gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΔΙΑΡΡΟΙΑ

+11
Fotoula
vaso
houlieta
Дanae
Chouzouris
tia
FluffyKitty
koneko
Πούπσυ
doremi
elpiss
15 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Πήγαινε κάτω

ΔΙΑΡΡΟΙΑ  - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΙΑΡΡΟΙΑ

Δημοσίευση από elpiss Δευ Δεκ 03, 2012 9:15 pm

η αλήθεια είναι ότι θέλω να πάω στον άλλον μας γιατρό αν και πέφτει πάρα πολύ μακριά και δεν έχω μεταφορικό και θα πάω με τρένο και τραμ μάλλον .από την προηγούμενη βδομάδα είχα πάρει να κλείσω ραντεβού αλλά επειδή δεν είχε καθόλου μέρα να μας βάλει και επειδή φοβήθηκε η κυρία στον τηλέφωνο μην αφυδατωθεί ο καημένος μου είπε να τον ξαναπάω καλύτερα στον δικό μου γιατρό . έχετε δίκιο θα τον πάω αλλού. Την τροφή για ηλικιωμένη γάτα μου είπε να την πάρω επειδή έχει πιο πολλές πρωτείνες (ή πιο λίγες?? ) δεν θυμάμαι κι εγώ πια Sad
elpiss
elpiss
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1,τον Ορφέα κι ένα ακόμα τον Φοξ στην καρδιά μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : συννεφία-βροχή-κρύο-χιόνι
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/09/2011
Mood : ΔΙΑΡΡΟΙΑ  - Σελίδα 3 Newher10

https://www.facebook.com/epissanou

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΙΑΡΡΟΙΑ  - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΙΑΡΡΟΙΑ

Δημοσίευση από Osi Δευ Δεκ 03, 2012 10:28 pm

Μη στεναχωριεσαι ολα θα γινουν! grouphug
εγω για να παω στην καινουρια κτηνιατρο φευγω 1 ωρα πριν απο το σπιτι! ειναι σε αλλη πολη! αλλα αξιζει! ο Οσι εκανε 4 μηνες διαρροια και δεν αφυδατωθηκε, ευτυχως! αν εκανε και εμετο να φοβοσουν πιο πολυ για αφυδατωση!
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : ΔΙΑΡΡΟΙΑ  - Σελίδα 3 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΙΑΡΡΟΙΑ  - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΙΑΡΡΟΙΑ

Δημοσίευση από koneko Δευ Δεκ 03, 2012 11:43 pm

εφοσον κανει μαλακα κακακια και οχι διαρροια (διαρροια=νερουλα, 3 και περισσοτερες φορες την ημερα), θα δοκιμαζα να αλλαξω την διατροφη του. Δοκιμασε σκετο βρασμενο/ψητο ή ωμο κρεας (ειναι πολυ πιο ευπεπτη τροφη και σχεδον οτι τρωνε το απορροφανε, οποτε δεν βγαζουν πολλα κακακια και αυτα που βγαζουν ειναι εντελως στεγνα). Του δικου μου κυριολεκτικα του εστρωσαν την επομενη μερα με την αλλαγη της τροφης. Απο μαλακα και σχηματισμενα με την ειδικη διατροφη, πηγαμε στην "τουρτα" με τις απλες κονσερβες (που περιειχαν λαχανικα) και επειτα στα σκληρα και σχηματισμενα με την κονσερβα που περιειχε μονο κρεας και τελος στα σκληρα, στεγνα, και ιδανικα κακακια με την ωμη. Πραγματικα δεν εχεις να χασεις απολυτως τιποτα αν δοκιμασεις μαγειρευτο ή ωμο κρεας!
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΔΙΑΡΡΟΙΑ  - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΙΑΡΡΟΙΑ  - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΙΑΡΡΟΙΑ

Δημοσίευση από doremi Τρι Δεκ 04, 2012 5:12 pm

Και για να μπούμε στο πνεύμα των ημερών, δηλ. διάρροιες, ξύπνησα τα χαράματα με μια ευχάριστη ευωδία. shitfan Κάποιο , υποψιάζομαι ο Ορφέας αλλά δεν ξέρω ακόμα, κάνω ποποαυτοψία αλλά τίποτα, tongueout τα είχε κάνει μέσα σε ένα καλαθάκι-φωλιά . Είχαν και αίμα. Πήρα κοτόπουλο στήθος να βράσω με ρυζάκι. No γμτ.
doremi
doremi
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 64
Τόπος : Aθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3 τον Πίπη , τον Ορφέα και την Στέλλα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι έως 32 βαθμούς όμως
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : πολλά , μα πάρα πολλά
Motto : είμαι γατομάνα τι να κάνουμε!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2010
Mood : ΔΙΑΡΡΟΙΑ  - Σελίδα 3 M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΙΑΡΡΟΙΑ  - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΙΑΡΡΟΙΑ

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τρι Δεκ 04, 2012 5:19 pm

Μα καλά, τι επιδημία είναι αυτή;;;; Κι εμένα ο δικός μου φιλοξενούμενος αρρωστάκος ακόμα μαλακά κάνει... Sad
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : ΔΙΑΡΡΟΙΑ  - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΙΑΡΡΟΙΑ  - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΙΑΡΡΟΙΑ

Δημοσίευση από elpiss Τρι Δεκ 04, 2012 9:24 pm

Μα τι τα έχει πιάσει βρε παιδιά ? ναι η αλήθεια είναι ότι δεν κάνει διάρροια με την έννοια του νερού. Απλά κάνει πρωί και μεσημέρι αυτό που περιγράφω τούρτα. Δε μπορώ να πω ότι υπάρχει περίπτωση αφυδάτωσης αφού πίνει νερό κανονικά. Σήμερα μας ξεκίνησε ο γιατρός φάρμακο για σκουλίκια για 3 μέρες μήπως δεν έχει πιάσει η αποπαρασίτωση. ήδη του δίνω και ρύζι με κοτόπουλο, αυτές τις μέρες έκανε και δυο φορές κανονικά κακά, θα πάω άυριο να του πάρω την i/d hills μπας και κάνει και αυτή τίποτα.
elpiss
elpiss
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1,τον Ορφέα κι ένα ακόμα τον Φοξ στην καρδιά μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : συννεφία-βροχή-κρύο-χιόνι
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/09/2011
Mood : ΔΙΑΡΡΟΙΑ  - Σελίδα 3 Newher10

https://www.facebook.com/epissanou

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΙΑΡΡΟΙΑ  - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΙΑΡΡΟΙΑ

Δημοσίευση από koneko Τετ Δεκ 05, 2012 2:58 am

elpiss έγραψε:Μα τι τα έχει πιάσει βρε παιδιά ? ναι η αλήθεια είναι ότι δεν κάνει διάρροια με την έννοια του νερού. Απλά κάνει πρωί και μεσημέρι αυτό που περιγράφω τούρτα. Δε μπορώ να πω ότι υπάρχει περίπτωση αφυδάτωσης αφού πίνει νερό κανονικά. Σήμερα μας ξεκίνησε ο γιατρός φάρμακο για σκουλίκια για 3 μέρες μήπως δεν έχει πιάσει η αποπαρασίτωση. ήδη του δίνω και ρύζι με κοτόπουλο, αυτές τις μέρες έκανε και δυο φορές κανονικά κακά, θα πάω άυριο να του πάρω την i/d hills μπας και κάνει και αυτή τίποτα.

αν του εκατσε καλα το κοτοπουλο με ρυζι, συνεχισε με εκεινο για μερικες εβδομαδες ακομα μεχρι να συνελθει εντελως και μετα κανε σταδιακη μεταβαση σε αλλη τροφη. Μπορει να εχει IBD το καημενο και οι περισσοτερες τροφες να μη του καθονται καλα ΔΙΑΡΡΟΙΑ  - Σελίδα 3 504504 Εγω παντως πιστευω οτι με βαση τα κανονικα κακακια που εκανε οταν εφαγε ρυζι με κοτοπουλο, θα του κατσει πιο καλα μια διατροφη η οποια απορροφαται καλυτερα απο τον οργανισμο του. Στην πλειοψηφεια τους οι τροφες του εμποριου δημιουργουν τεραστιες ποσοτητες κοπρανων που σημαινει οτι ο οργανισμος της γατας δεν μπορει να απορροφησει πολλα απο τα συστατικα που περιεχουν. Το σκετο κρεας (ειδικα το ωμο) απορροφαται σχεδον εξ' ολοκληρου απο τον οργανισμο τους (ο δικος μου αν φαει σκετο ωμο κοτοπουλο - χωρις κοκκαλα ή εντοσθια, θα κανει ελαχιστα κακακια καθε 3 ημερες!). Γι' αυτο και πιστευω οτι στην παρουσα φαση ειναι καλυτερο να τον ταιζεις με κρεας (δοκιμασε και χωρις ρυζι... πχ μπορεις να βρασεις/ψησεις κοτοπουλο ή κιμα μοσχαρισιο - γυρω στα 100-150γρ την ημερα θα πρεπει να τρωει) μεχρι να επανελθει η χλωριδα του εντερου του απο τις αντιβιωσεις. Ξερω οτι δεν ειναι βολικο να μαγειρευεις, αλλα αν μαγειρεψεις μια φορα μεγαλη ποσοτητα, μπορεις να την χωρισεις σε μεριδες και να την βαλεις σε σακουλακια ziploc στην καταψυξη.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΔΙΑΡΡΟΙΑ  - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΙΑΡΡΟΙΑ  - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΙΑΡΡΟΙΑ

Δημοσίευση από elpiss Τετ Δεκ 05, 2012 1:38 pm

koneko έγραψε:
elpiss έγραψε:Μα τι τα έχει πιάσει βρε παιδιά ? ναι η αλήθεια είναι ότι δεν κάνει διάρροια με την έννοια του νερού. Απλά κάνει πρωί και μεσημέρι αυτό που περιγράφω τούρτα. Δε μπορώ να πω ότι υπάρχει περίπτωση αφυδάτωσης αφού πίνει νερό κανονικά. Σήμερα μας ξεκίνησε ο γιατρός φάρμακο για σκουλίκια για 3 μέρες μήπως δεν έχει πιάσει η αποπαρασίτωση. ήδη του δίνω και ρύζι με κοτόπουλο, αυτές τις μέρες έκανε και δυο φορές κανονικά κακά, θα πάω άυριο να του πάρω την i/d hills μπας και κάνει και αυτή τίποτα.

αν του εκατσε καλα το κοτοπουλο με ρυζι, συνεχισε με εκεινο για μερικες εβδομαδες ακομα μεχρι να συνελθει εντελως και μετα κανε σταδιακη μεταβαση σε αλλη τροφη. Μπορει να εχει IBD το καημενο και οι περισσοτερες τροφες να μη του καθονται καλα ΔΙΑΡΡΟΙΑ  - Σελίδα 3 504504 Εγω παντως πιστευω οτι με βαση τα κανονικα κακακια που εκανε οταν εφαγε ρυζι με κοτοπουλο, θα του κατσει πιο καλα μια διατροφη η οποια απορροφαται καλυτερα απο τον οργανισμο του. Στην πλειοψηφεια τους οι τροφες του εμποριου δημιουργουν τεραστιες ποσοτητες κοπρανων που σημαινει οτι ο οργανισμος της γατας δεν μπορει να απορροφησει πολλα απο τα συστατικα που περιεχουν. Το σκετο κρεας (ειδικα το ωμο) απορροφαται σχεδον εξ' ολοκληρου απο τον οργανισμο τους (ο δικος μου αν φαει σκετο ωμο κοτοπουλο - χωρις κοκκαλα ή εντοσθια, θα κανει ελαχιστα κακακια καθε 3 ημερες!). Γι' αυτο και πιστευω οτι στην παρουσα φαση ειναι καλυτερο να τον ταιζεις με κρεας (δοκιμασε και χωρις ρυζι... πχ μπορεις να βρασεις/ψησεις κοτοπουλο ή κιμα μοσχαρισιο - γυρω στα 100-150γρ την ημερα θα πρεπει να τρωει) μεχρι να επανελθει η χλωριδα του εντερου του απο τις αντιβιωσεις. Ξερω οτι δεν ειναι βολικο να μαγειρευεις, αλλα αν μαγειρεψεις μια φορα μεγαλη ποσοτητα, μπορεις να την χωρισεις σε μεριδες και να την βαλεις σε σακουλακια ziploc στην καταψυξη.


εντάξει αυτό θα κάνω τότε Smile θα του κάνω κρεατάκι να φάει. τί είναι το IBD? ? Sad
elpiss
elpiss
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1,τον Ορφέα κι ένα ακόμα τον Φοξ στην καρδιά μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : συννεφία-βροχή-κρύο-χιόνι
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/09/2011
Mood : ΔΙΑΡΡΟΙΑ  - Σελίδα 3 Newher10

https://www.facebook.com/epissanou

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΔΙΑΡΡΟΙΑ  - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΙΑΡΡΟΙΑ

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τετ Δεκ 05, 2012 4:28 pm

http://www.halopets.com/pet-education/pet-articles/Inflammatory-Bowel-Disease-in-Cats.html

Εδώ τα λέει πολύ αναλυτικά. Ελπίζω να μην έχετε κάτι τέτοιο πάντως. gatoula
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : ΔΙΑΡΡΟΙΑ  - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης