gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Συμπληρώματα διατροφής

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Συμπληρώματα διατροφής Empty Συμπληρώματα διατροφής

Δημοσίευση από Vinou Τετ Απρ 18, 2012 12:36 am

Παιδιά, τι γνώμη έχετε για τα συμπληρώματα διατροφής??

Δίνεται στα παιδιά σας, ή τελικά η τροφούλα τους τα "καλύπτει" ??
Μιλάω κυρίως για τη πρόληψη ασθενειών και για την πρόσληψη βιταμινών και ουσιών..

Διαβάζοντας άρθρα για τη διατροφή κι εδώ στο φόρουμ, απ'οτι κατάλαβα, εκτός απο την ξηρά τροφή είναι καλό να τους δίνουμε και κονσερβούλα ή "υγρή τροφούλα".
Πρόσφατα πήρα να δοκιμάσω "μπουκίτσες", τύπου μπισκοτάκια για γατιά, που απ'έξω έχουν δημητριακά και μέσα ζελεδάκι με ψάρι και διάφορες βιταμινούλες, είναι χωρίς ζάχαρη και λέει οτι συμβάλουν στο να υπάρχει υγιές ουροποιητικό, είναι για γατούλες που ζούν μέσα και βοηθάει στο να μήν μυρίζουν πολύ τα κακάκια scratch

Εγώ τώρα δεν έχω δώσει και πολλές φορές και γενικά είμαι λίγο καχύποπτη με τις τροφές κτλ. αλλά θέλω να δοκιμάζει διάφορα και να έχουμε μια ποικιλία.. πάντως κάνει σαν τρελός όποτε πάω να του δώσω salia

Για πείτε αν έχετε ακούσει κάτι ή καμιά γνώμη.. Smile
Vinou
Vinou
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1 ,o Thomas O'Malley (ο ουρανογατέβατος!!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ..μα είναι τόσα πολλά..!!
Motto : Keep Calm and Sing Soft Kitty <3
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/02/2012
Mood : Συμπληρώματα διατροφής M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμπληρώματα διατροφής Empty Απ: Συμπληρώματα διατροφής

Δημοσίευση από koneko Τετ Απρ 18, 2012 11:19 am

Υποτιθεται οτι οι τροφες του εμποριου ειναι οκ και δεν χρειαζονται συμπληρωματα. Θα σου προτεινα να αποφευγεις τις επιπλεον βιταμινες καθως σε ορισμενες περιπτωσεις η υπερβιταμινωση μπορει να τα βλαψει. Η βιταμινη Α για παραδειγμα μπορει να γινει επικινδυνη σε μεγαλη ποσοτητα για μεγαλο χρονικο διαστημα. Νομιζω προκαλει προβληματα στα οστα. Αν θελεις να συμπληρωνεις την διατροφη τους, θα σου προτεινα να τους δινεις ποικιλια απο τροφες ή/και μαγειρεμενο ή ωμο κρεας. Οι κονσερβες προτεινονται κυριως επειδη περιεχουν περισσοτερο υγρασια απο την ξηρα τροφη και κραταει ενυδατωμενες τις γατες.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Συμπληρώματα διατροφής M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμπληρώματα διατροφής Empty Απ: Συμπληρώματα διατροφής

Δημοσίευση από Anatoli Τετ Απρ 18, 2012 11:43 am

Κατα καιρους τους εχω δωσει κι εγω διαφορες λιχουδιτσες. αλλα τελικα κατεληξα οτι δεν προσφερουν κατι σημαντικο οποτε τις εκοψα. εχω αρκεστει στο να τους δινω καθε μερα ενα γευμα κονσερβας και τσ υπολοιπα σε κροκετες.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Συμπληρώματα διατροφής Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμπληρώματα διατροφής Empty Απ: Συμπληρώματα διατροφής

Δημοσίευση από Vinou Πεμ Απρ 19, 2012 6:16 pm

Αχ "koneko" δεν το ήξερα αυτο για τιη βιταμίνη Α !! Σ'ευχαριστώ πολύ !! blinking

Μα τί γρίφος κι αυτός με τη γατοδιατροφή.......
Ότι και να του δώσω να φάει, με καχυποψία το δίνω.. πφφφ dizzy

..Για τα γουναρικάκια, κανένα tip ???
Vinou
Vinou
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1 ,o Thomas O'Malley (ο ουρανογατέβατος!!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ..μα είναι τόσα πολλά..!!
Motto : Keep Calm and Sing Soft Kitty <3
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/02/2012
Mood : Συμπληρώματα διατροφής M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμπληρώματα διατροφής Empty Απ: Συμπληρώματα διατροφής

Δημοσίευση από alexandrakicat Σαβ Ιουλ 07, 2012 3:04 pm

Παιδια βρηκα τρεις παστες με βιταμινες και τετοια σας βαζω τα κειμενακια που γραφουν απο κατω

1)ΤΡΟΦΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΓΑΤΩΝ  

Γενικη Περιγραφη 
Η πάστα πολυβιταμινών για τις γάτες περιέχει Ταυρίνη.

Είναι ένα ιδανικό συμπλήρωμα διατροφής για τη βελτιστοποίηση της καθημερινής απαίτησης βιταμινών από τον οργανισμό.

Οι βιταμίνες ενισχύουν τη φυσική αντίσταση και προωθούν την ικανότητα.

Η Ταυρίνη υποστηρίζει την όραση καθώς επίσης και τις λειτουργίες της καρδιάς.

Ενισχύει το ανοσοποιητικό σύστημα και προστατεύει από το σύμπτωμα ανεπάρκειας σχετικά με την καρδιά, τα νεύρα και τον εγκέφαλο.

Η βιταμίνη Β προάγει το μεταβολισμό και δίνει ένα λαμπρό τρίχωμα.

2)ΤΡΟΦΗ ΒΙΤΑΜΙΝΗ ΒΥΝΗΣ  

Γενικη Περιγραφη  
Η βύνη γατών είναι νόστιμη και χωνευτική.

Αποτρέπει το σχηματισμό των σφαιρών τρίχας μέσα στο γαστροεντερικό μέρος και εξασφαλίζει την ευημερία της γάτας σας.

3)ΤΡΟΦΗ ΒΙΤΑΜΙΝΗ ΓΑΤΩΝ ΣΕ ΚΡΕΜΑ  

Γενική Περιγραφη
Η κρέμα βιταμινών για τα γατάκια είναι ένα πολύτιμο συμπλήρωμα στην καθημερινή διατροφή.

Υποστηρίζει την ανάπτυξη της νεαρής γάτας σας και προάγει την υγεία της.

Η ισορροπημένη σύνθεση των βιταμινών, η ζύμη και τα ισορροπημένα στοιχεία γάλακτος ενισχύουν το ανοσοποιητικό σύστημα, υποστηρίζουν το μεταβολισμό και δίνουν ένα σταθερά λαμπρό τρίχωμα.

Η Ταυρίνη υποστηρίζει την όραση και τη λειτουργία της καρδιάς και αποτρέπει τα συμπτώματα ανεπάρκειας της καρδιάς, των νεύρων και του εγκεφάλου.

Με το συνδυασμό των ενεργών ουσιών η πάστα είναι κατάλληλη ακόμα και για γηραιότερες γάτες, άρρωστες ή υπερδραστήριες.

Λετε να παρω κανενα στον Μαικ?
alexandrakicat
alexandrakicat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 24
Τόπος : Μυκονος
Αριθμός γατουνίων : Ενα διαολι,τον Μημ (απτό Μητσος!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας και βέβαια !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Sushi,την Μπαριλλα,την Pupa,ολα της marinas289 και της Δωρας!
Motto : Live now Think later
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/01/2011
Mood : Συμπληρώματα διατροφής M_love

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000631149520

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμπληρώματα διατροφής Empty Απ: Συμπληρώματα διατροφής

Δημοσίευση από Δ² Σαβ Ιουλ 07, 2012 3:15 pm

Η βιταμίνη Α σε μεγάλες ποσότητες δηλητηριάζει το συκώτι του οργανισμού που την προσλαμβάνει. Αυτό επειδή είναι λιποδιαλυτή και δεσμεύεται κυρίως από τα λιπίδια του συκωτιού. Γι'αυτό και λέμε να μη δίνουμε στα ζώα μας (και στον εαυτό μας) συχνά συκώτι, γιατί εκεί βρίσκεται όλη η βιταμίνη Α του ζώου που καταναλώνουμε. Πάντως οι γάτες έχουν λίγο μεγαλύτερη ανεκτικότητα στη βιταμίνη Α σε σχέση με τον άνθρωπο. Οπως και να 'χει, δεν πρέπει να δίνουμε βιταμίνες και συμπληρώματα χωρίς τη σύμφωνη γνώμη κτηνιάτρου (ο οποίος καλό είναι να έχει κάνει αιματολογική ανάλυση στο ζώο πριν αποφανθεί).
Οι υδατοδιαλυτές βιταμίνες (C, K κλπ) δεν δημιουργούν πρόβλημα γιατί αποβάλλονται με τα ούρα.

Αλέσσα δεν θα έδινα τίποτα χωρίς τη συμβουλή κτηνιάτρου. Δική σου η απόφαση.
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Συμπληρώματα διατροφής M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμπληρώματα διατροφής Empty Απ: Συμπληρώματα διατροφής

Δημοσίευση από Anatoli Σαβ Ιουλ 07, 2012 7:33 pm

Θα αναφερω μονο μια περιπτωση που ξερω απο την Ασπα, για το λαδι σολωμου. Κυκλοφορει αυτο το λαδι σολωμου που ειναι για γατες, για πιο λαμπερο τριχωμα.Μαλιστα καποιοι το προσθεταν σε σπιτικο φαγητο προκειμενου να φανε οι γατες τους μαζι με το κρεας καποια λαχανικα. Στον Χιονη δημιουργησε ζαχαρο και μαλιστα σε τετοιο ποσοστο που το γατι πηγαινε σουμπιτο για ινσουλινες. Με την διακοπη του συγκεκριμενου σκευασματος, μεσα σε 1-2 εικοσιτετραωρα το ζαχαρο επανηλθε στα φυσιολογικα του ορια. Μαλιστα ο γιατρος μας ξερω οτι θα το εθετε ως ερωτηση σε συνεδριο του εξωτερικου αλλα δεν γνωριζω τα αποτελεσματα. Γι αυτο προσοχη σε οτι δινετε. Και τοποιο αθωο μπορει να γινει βλαβερο. Που να φανταστει τωρα καποιος οτι το λαδι σολωμου θα αυξησει το ζαχαρο.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Συμπληρώματα διατροφής Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμπληρώματα διατροφής Empty Απ: Συμπληρώματα διατροφής

Δημοσίευση από koneko Σαβ Ιουλ 07, 2012 9:45 pm

Τα συμπληρωματα εγω τα φοβαμαι πολυ. Το βρισκω πιο ευκολο να παθει ενα ζωο ή ενας ανθρωπος υπερβιταμινωση, παρα υποβιταμινωση (ειδικα οταν καποιος τρεφεται με ποικιλια τροφων). Λαδι σολωμου δεν δινω στον γατο μου. Προτιμω να φαει ψαρι και να παρει απο εκει τις βιταμινες και τα ω-3 λιπαρα, παρα μεσω συμπληρωματος. Η βιταμινη D ειναι επισης επικινδυνη σε μεγαλες ποσοτητες. Προσοχη στα λαδια ψαριων γιατι πολλα απο αυτα (πχ λαδι συκωτι μπακαλιαρου) περιεχουν σε τεραστιες ποσοτητες βιταμινη Α και D. Για ταυρινη μπορειτε να δινετε κρεας ή μυδια (εχουν τεραστιες ποσοτητες ταυρινης), αν και πιστευω οτι χρειαζεται. Εγω παντως θεωρω οτι ειναι πολυ κακη ιδεα να δινουμε συμπληρωματα χωρις λογο και κυριως χωρις να ρωταμε καποιον ειδικο. Εδω στους ανθρωπους γινεται χαμος με τις βιταμινες και πολλοι εμφανιζουν προβληματα, φανταστειτε τι μπορουν να παθουν οι γατες. Η ηλιθιοτητα ορισμενες φορες πεφτει συννεφο. Ειχε ερθει μια φιλη μου επισκεψη και εμεινε για 2 μηνες περιπου στο σπιτι μου και την εβλεπα καθε μερα να παιρνει βιταμινη C. Εντελως ακυρο ατομο. Ολη μερα ετρωγε φρουτα και λαχανικα τα οποια ειναι φουλ στην βιταμινη C, αλλα αυτη επεμενε να παιρνει συμπληρωμα βιταμινης C. Η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Συμπληρώματα διατροφής M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμπληρώματα διατροφής Empty Απ: Συμπληρώματα διατροφής

Δημοσίευση από alexandrakicat Σαβ Ιουλ 07, 2012 10:33 pm

Εγω λεω να του δινω συμπληρωματα γιατι τρωει μονο κροκετες οποτε δεν νομιζω οτι παιρνει τις απαραιτητες βιταμινες!Θα ρωτησω και τον γιατρο ομως.
alexandrakicat
alexandrakicat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 24
Τόπος : Μυκονος
Αριθμός γατουνίων : Ενα διαολι,τον Μημ (απτό Μητσος!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας και βέβαια !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Sushi,την Μπαριλλα,την Pupa,ολα της marinas289 και της Δωρας!
Motto : Live now Think later
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/01/2011
Mood : Συμπληρώματα διατροφής M_love

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000631149520

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμπληρώματα διατροφής Empty Απ: Συμπληρώματα διατροφής

Δημοσίευση από koneko Κυρ Ιουλ 08, 2012 12:50 am

εχμ, οι κροκετες ειναι συμπληρωμενες με βιταμινες. Δεν βρισκω καποιον λογο να δινεις επιπροσθετες βιταμινες. Ασε που πολλες τροφες του εμποριου ειναι ηδη φορτωμενες με βιταμινες και επιπροσθετα. Εγω παντως δεν θα εδινα επιπροσθετες βιταμινες σε καμια περιπτωση.
Δες εδω περισσοτερα:
http://en.wikipedia.org/wiki/Hypervitaminosis_A
http://en.wikipedia.org/wiki/Hypervitaminosis_D
http://en.wikipedia.org/wiki/Hypervitaminosis_E
http://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_K#Toxicity (η συνθετικη Κ ειναι επικινδυνη)
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Συμπληρώματα διατροφής M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης