gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας

+33
psipsa
anta
zeledaki
kouix
drummerboy
Rupi
koneko
mpoulaalekoula
SuperCatz
zaharitsa
houlieta
Kikiriki
arianna
psika
mairy
Anatoli
nosyparker
ladycat
alexfiestat
ellaki
Πούπσυ
doremi
Fotoula
Chouzouris
Smokys
NiaR
melitta
LAROGATA
marianthia
flokatoula
XIONIS
Φωτεινή
Paw
37 απαντήσεις

Σελίδα 4 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας

Δημοσίευση από Πούπσυ Κυρ Απρ 29, 2012 9:22 pm

δεν ξέρω τι να σου πω... εν μέρει είναι και για το καλό του. γιατί μεγαλώνει ο κύκλος ζωής του, γιατί γλυτώνει πολλά βάσανα. και όταν μένει μέσα στο σπίτι, επιβάλλεται να είναι στειρωμένο. αλλά και αυτά του δρόμου αν δεν στειρωθούν θα υποφέρουν. εμένα πριν ένα μήνα μου δηλητηρίασαν τα γατιά του κήπου. αν ήταν στειρωμένα δεν θα ουρλιάζαν τα βράδια ώστε να τραβήξουν την προσοχή και να προκαλέσουν τον ψυχάκια να τα σκοτώσει.
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας

Δημοσίευση από houlieta Κυρ Απρ 29, 2012 9:30 pm

Πούπσυ έγραψε:δεν ξέρω τι να σου πω... εν μέρει είναι και για το καλό του. γιατί μεγαλώνει ο κύκλος ζωής του, γιατί γλυτώνει πολλά βάσανα. και όταν μένει μέσα στο σπίτι, επιβάλλεται να είναι στειρωμένο. αλλά και αυτά του δρόμου αν δεν στειρωθούν θα υποφέρουν. εμένα πριν ένα μήνα μου δηλητηρίασαν τα γατιά του κήπου. αν ήταν στειρωμένα δεν θα ουρλιάζαν τα βράδια ώστε να τραβήξουν την προσοχή και να προκαλέσουν τον ψυχάκια να τα σκοτώσει.

Ο ψυχάκιας δεν ενοχλείται επειδή τα ακούει να νιαουρίζουν.. Ενοχλείται επειδή είναι ψυχάκιας!...
Έχω μια γειτόνισα που φροντίζει γατάκια στην αυλή της.. Όλα αστείρωτα, πολλαπλασιάζονται διαρκώς αλλά πάντα έχει στην αυλή της 10 με 20 γάτες... Στο μπαλκόνι της, πιο ειδικά, ζει μια γατούλα που την έχει από τον καιρό που μετακόμισε στην γειτονιά μας δλδ 18 χρόνια!!!
Φοβάμαι ότι εμείς οι ίδιοι είμαστε η δυστυχία για τα ζωάκια, είτε το δούμε έτσι είτε αλλιώς...
Ουφ...
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας

Δημοσίευση από Πούπσυ Κυρ Απρ 29, 2012 9:34 pm

θα ήθελα τόσο πολύ να έχω κι εγώ στην αυλή μου γατες. και είχα. και ήθελα να κάνουν και γατούλια. και να φανταστείς ότι δεν ήταν συνεχώς εκεί. γύριζαν και αλήτευαν στη γειτονιά και ήταν ευτυχισμένα. τώρα ερήμωσαν τα πάντα. ευτυχώς ένας γατουλης είναι ζωντανός, αλλά δεν έρχεται πια. και η Λούσυ κοιμάται αλλού, μόνο για να φάει έρχεται. και άλλη μία τριγυρίζει στη γειτονιά. απλώς δεν έρχονται πια στην αυλή μου. μάλλον αντιλήφθηκαν τον κίνδυνο.
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας

Δημοσίευση από SuperCatz Κυρ Απρ 29, 2012 9:36 pm

Πούπσυ έγραψε:δεν ξέρω τι να σου πω... εν μέρει είναι και για το καλό του. γιατί μεγαλώνει ο κύκλος ζωής του, γιατί γλυτώνει πολλά βάσανα. και όταν μένει μέσα στο σπίτι, επιβάλλεται να είναι στειρωμένο. αλλά και αυτά του δρόμου αν δεν στειρωθούν θα υποφέρουν. εμένα πριν ένα μήνα μου δηλητηρίασαν τα γατιά του κήπου. αν ήταν στειρωμένα δεν θα ουρλιάζαν τα βράδια ώστε να τραβήξουν την προσοχή και να προκαλέσουν τον ψυχάκια να τα σκοτώσει.

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 71431 Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 72784 Τί λες βρε Ελίζα?Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 72784
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας

Δημοσίευση από Πούπσυ Κυρ Απρ 29, 2012 9:40 pm

SuperCatz έγραψε:
Πούπσυ έγραψε:δεν ξέρω τι να σου πω... εν μέρει είναι και για το καλό του. γιατί μεγαλώνει ο κύκλος ζωής του, γιατί γλυτώνει πολλά βάσανα. και όταν μένει μέσα στο σπίτι, επιβάλλεται να είναι στειρωμένο. αλλά και αυτά του δρόμου αν δεν στειρωθούν θα υποφέρουν. εμένα πριν ένα μήνα μου δηλητηρίασαν τα γατιά του κήπου. αν ήταν στειρωμένα δεν θα ουρλιάζαν τα βράδια ώστε να τραβήξουν την προσοχή και να προκαλέσουν τον ψυχάκια να τα σκοτώσει.

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 71431 Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 72784 Τί λες βρε Ελίζα?Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 72784
ναι, δες εδω http://www.gatospito.com/t8283-topic
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας

Δημοσίευση από Chouzouris Κυρ Απρ 29, 2012 11:34 pm

Την στείρωση την κάνουμε πρωτίστως για εμάς....

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Live long and pawspurr!...
Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 02t480

I used to be schizophrenic, but WE are OK now.

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Gatota10

Chouzouris
Chouzouris
Owner of Administrator ^ο-ο^
Owner of Administrator ^ο-ο^

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Τόπος : Γάλημος
Αριθμός γατουνίων : 8 + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γαταχείμωνο....
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μπάστακα, τον Ερμή & τον Σείριο
Motto : When I die I want someone fertilize my grave with catnip and every so often bring stray cat to my grave so that theyʼ ll be going all crazy and rubbing themselves all over my grave and everyone will think I was some kind of Cat God. Meow.
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2007
Mood : Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Welcome

http://www.gatospito.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας

Δημοσίευση από houlieta Κυρ Απρ 29, 2012 11:38 pm

Chouzouris έγραψε:Την στείρωση την κάνουμε πρωτίστως για εμάς....
Τότε πραγματικά, πρέπει να αφήσουμε τα αδέσποτα στην ησυχία τους...
Ας στειρώνουμε όσα σχετίζονται άμεσα με εμάς και ας φέρουμε αυτό το βάρος..
(καλά, ποτέ δεν θα το ξεπεράσω που τα στείρωσα, που τα έκελισα στους 4 τοίχους..... Embarassed )
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας

Δημοσίευση από Chouzouris Κυρ Απρ 29, 2012 11:47 pm

Συμφωνώ απόλυτα....

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Live long and pawspurr!...
Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 02t480

I used to be schizophrenic, but WE are OK now.

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Gatota10

Chouzouris
Chouzouris
Owner of Administrator ^ο-ο^
Owner of Administrator ^ο-ο^

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Τόπος : Γάλημος
Αριθμός γατουνίων : 8 + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γαταχείμωνο....
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μπάστακα, τον Ερμή & τον Σείριο
Motto : When I die I want someone fertilize my grave with catnip and every so often bring stray cat to my grave so that theyʼ ll be going all crazy and rubbing themselves all over my grave and everyone will think I was some kind of Cat God. Meow.
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2007
Mood : Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Welcome

http://www.gatospito.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας

Δημοσίευση από Fotoula Κυρ Απρ 29, 2012 11:51 pm

Και εγώ. Για αυτό οι αγγελίες που δεν αντέχω να βλέπω είναι αυτές με ζώα που πρέπει να φύγουν από το σπίτι τους. Από τη στιγμή που τις εντάσσουμε στο μικρόκοσμό μας και με τους όρους μας θεωρώ ότι γινόμαστε υπεύθυνες για πάντα για αυτές. Είναι το τίμημα που πρέπει εμείς να πληρώσουμε για όσα αποφασίζουμε για αυτές ερήμην τους. Και η στείρωση μέσα σ' αυτά... Embarassed

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
έχω και εγώ αποκλίνουσα συμπεριφορά .....
Και lipothymia
και Proud Member των απανταχού Α.Δ. arrogant
και Proud Member των απανταχού Embarassed
Fotoula
Fotoula
Citrullus lanatus Mod/Πρωτερ-γάτα
Citrullus lanatus Mod/Πρωτερ-γάτα

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 103
Τόπος : Σπίτι
Αριθμός γατουνίων : ενάμισο...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παλιόκαιρος όλων των αποχρώσεων......
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ντύλαν, Κουασιμόδο & Πανδώρα !
Motto : ΝΕΡΙΝΑΣΚΑΣΜΟΥΛΗΣ
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/11/2007
Mood : Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 M_caseclosed

http://www.nerinanasia.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας

Δημοσίευση από mpoulaalekoula Δευ Απρ 30, 2012 2:17 am

Suspect Suspect Suspect
Δύσκολο θέμα..Δύσκολη και η προσέγγισή του..

Εγώ σε γενικές γραμμές είμαι υπέρ της στείρωσης..Έχω στειρώσει αρκετές γατούλες της γειτονιάς μου τα τελευταία χρόνια.. Δεν αισθάνομαι καθόλου τύψεις για αυτό..
Ζω σε μια γειτονιά όπου κάποια οργάνωση από τη Βρετανία, έχει θέσει σε κάποια κυρία να ταίζει τις γάτες της ευρύτερης περιοχής με προυπόθεση τη στείρωσή τους..Το θέμα στείρωσης, κάπου στην πορεία το εγκατέλειψε..Σταμάτησε να στειρώνει (εδώ και 5-6 χρόνια) αλλά δε σταμάτησε να τα ταίζει καθημερινά, ανελλειπώς! Φυσική συνέπεια είναι ότι ο αριθμός τους έχει υπερπολλαπλασιαστεί..Γίνεται ένας χαμός!

Σε αυτή την περίπτωση καθώς και σε οποιαδήποτε περίπτωση υπερπληθυσμού σε "γατοσυνοικείες" όπου διατίθεται τροφή, κρίνω απαραίτητη τη στείρωση. Όταν συνοστίζονται τόσα πολλά ζώα σε μία μόνο περιοχή, αρχίζει να τίθεται υπο αμφισβήτηση και το θέμα της υγιεινής. Απλό παράδειγμα, οι ψύλλοι που ως γνωστόν πρόκειται για ιδιαίτερα μολυνσματικά παράσιτα μαζί με τα τσιμπούρια βέβαια. Κάτι άλλο ακόμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι η τοξοπλάσμωση!
Ένας ακόμη λόγος που υποστηρίζω τη στείρωση σε ζώα ταίζονται είναι ότι με τον τρόπο αυτό μπορεί να διευκολυνθεί και η υιοθεσία τους.
Τέλος, κρίνοντας από όσα βλέπω γύρω μου...Στο χωριό μου και γενικότερα σε χωριά, βλέπω γάτες οι οποίες σε γενικές γραμμές μοιάζουν να είναι ένα με τη φύση και να απολαμβάνουν το περιβάλλον τους..
Στην πόλη, βλέπω ζωάκια ταλαιπωρημένα και μονίμως αγχωμένα, χωρίς ουρές, να μισοσαπίζουν πολλές φορές..Ζώα ταλαιπωρημένα από τους ανελέητους οίστρους (πόσες θηλυκές να υπάρχουν σε μια περιοχή?!?!)..Μια μίζερη ζωή που γίνεται ακόμα χειρότερη εάν στο τοπίο προσθέσει κανείς και τα αυτοκίνητα και τους ανθρώπους.. Το ίδιο ίσχυε και για τα ζωάκια που έχω στειρώσει και ζουν εκεί έξω..Από τότε που στειρώθηκαν όμως, ζουν σχεδόν αποκλειστικά στην αυλή μου, είναι σε απόλυτη γαλήνη, τρέχουν, παίζουν, κυνηγούν, πιάνουν πουλιά και ποντίκια σχεδόν κάθε μέρα και είναι ευτυχισμένα! Αυτό το βλέπω στο βλέμμα τους και είμαι πεπεισμένη!Ταυτόχρονα, δεν εμπλέκονται σχεδόν ποτέ σε καβγάδες γεγονός που σε κάποιο βαθμό τα προστατεύει από νοσήματα που μεταδίδονται και κυρίως τα λοιμώδη...

Το να πιάνει κανείς ό, τι βλέπει και να το στειρώνει, δε με βρίσκει σύμφωνη..Εγώ προτίνω να στειρώνονται τα γατάκια που συστηματικά ταίζονται, για να μην υπάρξει υπερπληθυσμός..Άλλωστε ο υπερπληθυσμός ενός είδους ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ μπορεί να ταράξει πολύ εύκολα τις ισορροπίες μιας τροφικής αλυσίδας..

Σε μια ιδανική κατάσταση, θα ήθελα να δω στη χώρα μου να λειτουργούν σοβαρές κρατικές οργανώσεις για την προστασία των ζώων καθώς και καταφύγια που να μπορούν να δεχτούν ικανοποιητικά μεγάλο αριθμό ζώων όπου από εκεί θα παίρνουν την πορεία τους(δυστυχώς κάποιες φορές η πορεία αυτή θα ήταν η ευθανασία)..Θα ήθελα με κάποιο τρόπο οι μεγαλουπόλεις να άδειζαν από ζώα που αντικειμενικά, σπαράζουν στους δρόμους..
Έτη φωτός η Ελλάδα ε? Suspect
mpoulaalekoula
mpoulaalekoula
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Motto : Fly free...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2012
Mood : Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας

Δημοσίευση από koneko Δευ Απρ 30, 2012 7:28 am

Εδω που ζω δεν υπαρχουν αδεσποτες γατες στην πολη (τουλαχιστον δεν εχω δει σε τετοιο βαθμο οπως στην Ελλαδα). [Στην επαρχια εχω δει αδεσποτες]. Δεν βλεπεις γατες στους δρομους, δεν βλεπεις γατες στους καδους, ουτε γατες να ξεψυχουν στον δρομο. Γενικα δεν βλεπεις γατες (ουτε σκυλους), παρα μονο καμια με κολλαρο να κανει την βολτα της (και αυτη σε ησυχη γειτονια, μακρια απο δρομους με κινηση). Αυτο που εχω παρατηρησει ομως ειναι οτι πλεον σχεδον σε καθε αυλη βλεπω μαυρα κουτια. Αυτα τα μαυρα κουτια περιεχουν μια μικρη τρυπα για τα ποντικια και περιεχουν δολωματα με δηλητηριο ή παγιδες για ποντικια. Σε μια φαση, στην καρδια της πολης, εκει που η πρασιναδα ειναι ελαχιστη, υπηρξε σοβαρο προβλημα με αρουραιους. Τους εβλεπες μερα μεσημερι να περιφερονται ανενοχλητοι. Τα συνεργεια μυοκτονιων δεν μπορουσαν να τους ξεφορτωθουν.

Υποθετω οτι αν υπηρχαν γατες, τα ποντικια και οι αρουραιοι δεν θα δημιουργουσαν τοσο εντονο προβλημα. Τωρα εχουν πολλαπλασιαστει τα συνεργεια για pest control και εξοντωνονται ποντικια, αρουραιοι, και σκιουροι (και αλλη αγρια ζωη, πχ ρακουν) που εχουν κανει φωλιες σε σοφιτες, υπογεια και αποθηκες. Κατα μια εννοια το βρισκω αδικο απο την μια να καταδικαζουμε τις φολες, αλλα να κανουμε τα στραβα ματια στις φολες που στοχευουν τρωκτικα (τα οποια παρεπιπτοντως το βρισκω πολυ χαριτωμενα).

Πιστευω οτι για να βλεπουμε λιγοτερες νεκρες γατες (και ζωα γενικοτερα) πρεπει πανω απο ολα να προστατευουμε τα σκουπιδια μας. Οσο δεν υπαρχουν ανοιχτοι καδοι, και σκουπιδια εκτεθειμενα, τοσο λιγοτερο θα προσελκυονται οι γατες. Αλλωστε, η γατα πλησιασε τον ανθρωπο λογω των υπολειμματων τροφης που αφηνε. Επισης θεωρω οτι πρεπει πρωτα να στειρωνουμε και μετα να ταιζουμε τα αδεσποτα και οχι το αντιστροφο. Οπου εχω δει εστιες ταισματος αστειρωτων, εχω παρατηρησει οτι ο αριθμος των γατων ειναι τεραστιος και φυσικα πολλα απο αυτα βρισκουν τραγικο θανατο απο φολες, γιατι οι γειτονες δεν μπορουν να τα ανεχτουν.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας

Δημοσίευση από Paw Δευ Απρ 30, 2012 10:50 am

Δεν εχω διαβάσει για το πώς και τί ασθένειες μπορούν να μεταδοθούν με τα ποντίκια και τα αρούρια αλλά τα έχω συνδέσει με "κακό", ότι δηλαδή αν είμαι σε ένα χωριό και δω ποντικάκια να περιφέρονται στο σπίτι ή έξω από αυτό μπορεί να μου φανούν χαριτωμένα απ'τη μία αλλά απ'την άλλη, θα έχω και μια ανησυχία μη μας κάνουν κανα ντου στον ύπνο και μας φάνε κανα αυτί Embarassed geek Μπορεί να είναι υπερβολική αυτή η σκέψη, αφού δεν έχω ενημερωθεί για το ζήτημα, ό,τι και να πω δεν μπορώ να το στηρίξω πουθενά.

Προσεχώς θα κοιτάξω να ενημερωθώ κι αν προλάβω "κίνηση" στο παρόν τόπικ, θα ενημερώσω Smile
Paw
Paw
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 34
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1 γαταγγελουδάκι.
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο γουργουρίζω και Άνοιξη λιάζομαι με μισόκλειστα μάτια
Motto : Μην αφήσεις αυτό που σε τρώει να χορτάσει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/02/2011
Mood : Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 M_violi

http://www.freakout.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας

Δημοσίευση από Rupi Τετ Μάης 02, 2012 1:42 am

alexfiestat έγραψε:H φύση, έχει τους μηχανισμούς της για να ρυθμίσει τους πλυθυσμούς όλων των ζωων.

Η πόλη όμως δεν έχει κανένα απο τα χαρακτηριστικά του φυσικού περιβάλλοντος. Εκεί η γάτα βρίσκει τροφή σχετικά εύκολα (στα σκουπίδια) και ο μόνος εχθρος της είναι τα οχήματα που τις χτυπανε ανελέητα. Επειδή όμως η γάτα είναι πανέξυπνο ζώο και μαθαίνει να ζει με τ' αυτοκίνητα, ο πλυθυσμος των γατων στις πόλεις αυξανεται όσο αυξανονται τα απορρίματα των ανθρώπων.


Νομίζω όμως οτι η ζωη της αδέσποτης γάτας είναι εξαιρετικά δύσκολη για να επιτρέπουμε να υπάρχουν τόσες πολλές αδεσποτες γάτες, επομένως είμαι υπερ της στείρωσης, αλλα μέσα σε ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα διαχείρησης αδεσποτων ζώων. Αλλα στην χώρα μας δεν υπαρχει πρόγραμμα διαχείρησης για τόσους φτωχούς μετανάστες, θα υπαρχει ολοκληρωμένο πρόγραμμα διαχείρησης αδέσποτων?

Λόγω των προηγουμένων νομίζω οτι το καλύτερο είναι να φροντίζουμε να υιοθετούμε αδέσποτες γάτες τις οποίες να στειρωνουμε άν τις αφήνουμε να γυρνένε έξω απο το σπίτι

Συμφωνώ απόλυτα!
H ζωή στην πόλη δεν είναι φυσικό περιβάλλον και δυστυχώς ακόμα κι ένα ζώο με τις ικανότητες της γάτας δεν μπορεί να συντηρηθεί σε μεγάλη διάρκεια και πληθυσμούς για πάρα πολλούς λόγους.
Φροντίδα απο την κεντρική διοίκηση υπάρχει μόνο μεσω δήμων κι αυτή αποκλειστικά για σκύλους και όχι γάτες ή οποιοδήποτε άλλο ζώο.
Ο πληθυσμός των αδέσποτων γατιών είναι τεράστιος αφού λόγω νοοτροπίας, προτιμήσεων και άγνοιας πετάγονται δεκάδες ή εκατοντάδες φορές πιο εύκολα απο τους σκύλους.
Αυτό σε συνδυασμό με το μικρό μέγεθος και την ικανότητα προασαρμογής, δημιουργεί μεγάλους αριθμούς αδέσποτων που κυριολεκτικά λιμοκτονούν ή γίνονται σκουπιδοφάγοι και ζητιάνοι τροφής, παρά κυνηγοί, λόγω της ιδιαιτερότητας του αστικού περιβάλλοντος.
Το ιδανικό θα ήταν αν θέλαμε να μιλήσουμε με ακραίους όρους, όλα τα πλάσματα να ζούσαν στο φυσικό τους περιβάλλον , που εμεις οι άνθρωποι έχουμε σιγα σιγά εξαφανίσει και να μην υπήρχαν καθόλου κατοικίδια.
Απο την στιγμή που τα μεταφέραμε άμεσα ή έμμεσα στις πόλεις η στείρωση για τα αδέσποτα είναι δυστυχώς η πιό υπεύθυνη και "ευαίσθητη" λύση.
Η θέση ότι η γάτα πλησίασε τον άνθρωπο είναι επιεικώς αστεία, αφού όλα τα ζώα, πλησίασαν και πλησιάζουν την ανθρώπινη κοινωνία λόγω οσμών τροφής και για κανένα άλλο λόγο.
Ακριβώς το ίδιο έκανε κι ο σκύλος που ακολούθησε τους νομάδες ανθρώπους πριν 20.000 χρόνια σαν "σκουπιδοφάγος" όσων αφήνανε πίσω τους.
Ακριβώς το ίδιο κάνουν σήμερα οι μπαμπουίνοι στην νότια αφρική, οι μαιμούδες της ινδίας, οι αλεπούδες της ισπανίας, οι ελέφαντες της Ναμίμπια και τόσα άλλα ζώα που η εξάπλωση του ανθρώπου τα φέρνει πιο κοντά του.
Οποιος είναι κατά της στείρωσης των γατιών, ας μας πει άν είναι και κατά της στείρωσης των σκύλων ή κατά των εκτρώσεων.
Ηθικοπλαστικά διλλήματα δεν έχουν θέση σε ένα τέτοιο πρόβλημα, όπως και στο ότι λόγω της υπερβολικής κατανάλωσης κρέατος απο τις σύγχρονες κοινωνίες, υπάρχουν εκατομμύρια επιπλέον σφαγιασμένα ζώα κάτω από άθλιες συνθήκες, ενώ πολλοί λίγοι απο εμας πιάνουν το νήμα από την αρχή του προβλήματος.
Rupi
Rupi
Kitten
Kitten

Άντρας
Κόκκορας
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 1+7
Ημερομηνία Εγγραφής : 11/02/2012
Mood : Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας

Δημοσίευση από ladycat Τετ Μάης 02, 2012 2:54 am

koneko έγραψε:Εδω που ζω δεν υπαρχουν αδεσποτες γατες στην πολη (τουλαχιστον δεν εχω δει σε τετοιο βαθμο οπως στην Ελλαδα). [Στην επαρχια εχω δει αδεσποτες]. Δεν βλεπεις γατες στους δρομους, δεν βλεπεις γατες στους καδους, ουτε γατες να ξεψυχουν στον δρομο. Γενικα δεν βλεπεις γατες (ουτε σκυλους), παρα μονο καμια με κολλαρο να κανει την βολτα της (και αυτη σε ησυχη γειτονια, μακρια απο δρομους με κινηση). Αυτο που εχω παρατηρησει ομως ειναι οτι πλεον σχεδον σε καθε αυλη βλεπω μαυρα κουτια. Αυτα τα μαυρα κουτια περιεχουν μια μικρη τρυπα για τα ποντικια και περιεχουν δολωματα με δηλητηριο ή παγιδες για ποντικια. Σε μια φαση, στην καρδια της πολης, εκει που η πρασιναδα ειναι ελαχιστη, υπηρξε σοβαρο προβλημα με αρουραιους. Τους εβλεπες μερα μεσημερι να περιφερονται ανενοχλητοι. Τα συνεργεια μυοκτονιων δεν μπορουσαν να τους ξεφορτωθουν.

Υποθετω οτι αν υπηρχαν γατες, τα ποντικια και οι αρουραιοι δεν θα δημιουργουσαν τοσο εντονο προβλημα. Τωρα εχουν πολλαπλασιαστει τα συνεργεια για pest control και εξοντωνονται ποντικια, αρουραιοι, και σκιουροι (και αλλη αγρια ζωη, πχ ρακουν) που εχουν κανει φωλιες σε σοφιτες, υπογεια και αποθηκες. Κατα μια εννοια το βρισκω αδικο απο την μια να καταδικαζουμε τις φολες, αλλα να κανουμε τα στραβα ματια στις φολες που στοχευουν τρωκτικα (τα οποια παρεπιπτοντως το βρισκω πολυ χαριτωμενα).

Πιστευω οτι για να βλεπουμε λιγοτερες νεκρες γατες (και ζωα γενικοτερα) πρεπει πανω απο ολα να προστατευουμε τα σκουπιδια μας. Οσο δεν υπαρχουν ανοιχτοι καδοι, και σκουπιδια εκτεθειμενα, τοσο λιγοτερο θα προσελκυονται οι γατες. Αλλωστε, η γατα πλησιασε τον ανθρωπο λογω των υπολειμματων τροφης που αφηνε. Επισης θεωρω οτι πρεπει πρωτα να στειρωνουμε και μετα να ταιζουμε τα αδεσποτα και οχι το αντιστροφο. Οπου εχω δει εστιες ταισματος αστειρωτων, εχω παρατηρησει οτι ο αριθμος των γατων ειναι τεραστιος και φυσικα πολλα απο αυτα βρισκουν τραγικο θανατο απο φολες, γιατι οι γειτονες δεν μπορουν να τα ανεχτουν.
αυτο με τους καδους ειναι ενα θεμα κ μιας κ ολοι μας ξερουμε οτι στξην ελλαδα δεν υπαρχει περιπτωση να μην ειναι χυμα τα σκουπιδια εξω απο το καδο ολη η σκεψη ειναι ακυρη κ για να στο εξηγησω πιο καλα εδω που μενω εχει 2 καδους στην γωνια του δρομου για 4 οικοδομικα τετρασγωνα κ οι καδοι να μην υπηρχαν εγω θα συνεχιζα να βγαζω φαι στα αδεσποτα γατακια γιατι εαν η γατα δεν σε εμππιστευτει δεν προκειτε να την πιασεις ποτε για στειρωση θα ειναι παντα ενα αγριο γατι που θα σεβλεπει κ θα φευγει τρεχοντας κ μετα αντε πιαστο γιασ στειρωση ενω αμα πιασεις φιλιες με το γατι σοθ ερχετε πιο ευκολα για να το στειρωσης σου μιλαω εκ πειρας εχω μια θυλικια που 3 χρονια παιδευομαι να την πιασω γιατι απλα δεν με εμπιστευτικε ποτε Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad
ladycat
ladycat
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : πειραιας εδω εκει περα παραπερα σαν αλανιαρα γατα απο την Χιο
Αριθμός γατουνίων : ΕΥΑ ,ΖΥΛΙΤΟ ,ΠΙΣΣΑΣ ,ΛΑΜΠΗΣ,ΓΚΡΙΝΙΑΡΗΣ, ΦΕΛΙΞ,ΤΙΓΡΑΚΗΣ ,ΠΟΚΥ ΟΛΟΔΙΚΑ ΜΟΥ!!!! ΦΟΙΒΟΣ, ORLANDO ΤΙΑ , ΜΠΕΜΠΑ ΤΑ ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΑ .ΚΑΡΑΜΟΥΖΑΣ ΠΑΤΟΥΝΟΣ ΦΕΛΙΤΣΙΑ ΧΑΙΤΑΚΙΑΣ, ΑΝΩΝΥΜΟΣ, ΚΛΠ...............ΤΑ ΕΞΩ
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ανοιξη,φθινοπωρο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΤΟΝ ΧΟΥΖΟΥΡΙ ΤΗΣ ΑΝΤΜΙΝ
Motto : Να είχα 2 χειροβομβίδες να τα κάνω όλα βίδες σπίτια αυτοκίνητα κινητά κ ακίνητα να είχα άλλη μια για μένα να κάνω χάρη κ σε εσένα Νότης σφακιανάκης
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/11/2007
Mood : Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 M_tears

https://darkstoriesbyef.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας

Δημοσίευση από drummerboy Σαβ Ιουν 29, 2013 1:15 am

Δηλαδή εγκρίνετε την στείρωση όλο και περισσότερων γατών? Με την ίδια λογική υπάρχει και υπερπληθυσμός των ανθρώπων. Είδατε να πιάνουν και να στειρώνουν με το ''έτσι θέλω'' κανέναν? Είναι στην φύση του ζώου να αναπαράγεται αλλιώς θα εξαφανιστεί. Δεν καταλαβαίνετε αν στειρωθούν ΟΛΕΣ οι γάτες μια περιοχής σε 7 χρόνια το πολύ θα εξαφανιστούν?? Και επίσης τι λογική είναι αυτή: ''από το να υπάρχουν πολλά γατάκια και να υπάρχει κίνδυνος να πάθουν κάτι 1-2 καλύτερα να μην υπάρχει κανένα.'' ?? Δηλαδή για να μην πάθει κακό ένα ή δύο στερείτε τη ύπαρξη εκατοντάδων? Τι να πω...

drummerboy
Kitten
Kitten

Άντρας
Κόκκορας
Ηλικία : 30
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1 ο ξανθούλης ο Έλβις!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χάδια να έχει και δε τον νοιάζει!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ξανθούλα!!
Motto : The only easy day was yesterday..
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/06/2013
Mood : Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας

Δημοσίευση από kouix Σαβ Ιουν 29, 2013 1:42 am

Αναρωτιεμαι....
Τι ειναι πιο παραλογο....?

Το να θεωρει καποιος οτι σε 7 χρονια θα εξαφανιστει το ειδος της γατας (χωρις να μπορει να το αποδειξει) επειδη καποιοι άλλοι προσπαθουν να βελτιωσουν το επιπεδο ζωής της...?

ή το να θεωρεί κάποιος πως μόνο 1 -2 γατακια χανουν την ζωη τους απο φολες αυτοκινητα και ανωμαλους ...?

Επισης δεν ξερω τι ειναι πιο λογικο...
Να στειρωνονται ΜΟΝΟ αυτα τα αδεσποτα που ειναι κατω απο τα σπιτια ανωμαλων και φωνιάδων? ή να στειρονονται όσα προλαβαινουν να στειρωσουν οι φιλοζωικες και οι φιλόζωοι....?


Το σιγουρο παντως ειναι, οτι όλοι θα θελαμε να βλεπαμε ΤΙ θα εκαναν μερικοι, ΑΝ κυκλοφορουσαν κατω απο το σπιτι τους 100 αστειρωτα αδεσποτα γατακια (που σε 1 χρονο με μαθηματική ακρίβεια θα εχουν γίνει ΠΑΝΩ απο 2.000 τεμαχια....) -μη συμπεριλαμβανομενων αυτων που θα εχουν γίνει ΛΙΑΤΣΑ κατω απο τις ροδες των διερχομενων αυτοκινητων φυσικα.....
Εκει αρχιζουν τα "δυσκολα"....

Καλα ειναι να τα θελουμε κατω -και ΕΞΩ- απο το σπιτι μας.......
ΑΛΛΑ τι κανουμε γι' αυτα (ή τι ΘΑ μπορουμε να κανουμε πια) οταν θα εχουν γινει 2.000 τεμαχια σε εναν χρονο...????? και 40.000 τεμαχια σε δυο χρόνια.....?
(κτλ κτλ κτλ...)


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας

Δημοσίευση από drummerboy Σαβ Ιουν 29, 2013 1:51 am

Προσωπικά θα έκανα τα πάντα για να μένουν ΟΣΑ γατιά θέλουν ΜΕΣΑ στο σπίτι μου. Αλλά δυστυχώς δε μένω μόνος και περιορίζομαι στο ένα. Επίσης θα το ξαναθέσω: Έστω ότι τίθενται σε κίνδυνο 2 γατάκια από τα έκατο που πρόκειται να γεννηθούν, θα στερήσεις την ζωή και των 100??

drummerboy
Kitten
Kitten

Άντρας
Κόκκορας
Ηλικία : 30
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1 ο ξανθούλης ο Έλβις!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χάδια να έχει και δε τον νοιάζει!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ξανθούλα!!
Motto : The only easy day was yesterday..
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/06/2013
Mood : Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας

Δημοσίευση από houlieta Σαβ Ιουν 29, 2013 1:55 am

Δεν κινδυνεύουν μόνο δυο γατακια, εκεί είναι το θέμα...
Αν σε μια γειτονιά οι γατες ξεπεράσουν τις 10-15, οι φόλες πέφτουν σύννεφο..
Ναι, σε κάθε γειτονιά...
Χωρια τα αυτοκινητα, οι αρρωστιες, οι κακομεταχειρίσεις...
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας

Δημοσίευση από koneko Σαβ Ιουν 29, 2013 2:15 am

drummerboy έγραψε:Δηλαδή εγκρίνετε την στείρωση όλο και περισσότερων γατών? Με την ίδια λογική υπάρχει και υπερπληθυσμός των ανθρώπων. Είδατε να πιάνουν και να στειρώνουν με το ''έτσι θέλω'' κανέναν? Είναι στην φύση του ζώου να αναπαράγεται αλλιώς θα εξαφανιστεί. Δεν καταλαβαίνετε αν στειρωθούν ΟΛΕΣ οι γάτες μια περιοχής σε 7 χρόνια το πολύ θα εξαφανιστούν?? Και επίσης τι λογική είναι αυτή: ''από το να υπάρχουν πολλά γατάκια και να υπάρχει κίνδυνος να πάθουν κάτι 1-2 καλύτερα να μην υπάρχει κανένα.'' ?? Δηλαδή για να μην πάθει κακό ένα ή δύο στερείτε τη ύπαρξη εκατοντάδων? Τι να πω...

Η γατα ειναι ενα απο τα πιο επιτυχημενα (ως προς την προσαρμογη τους σε ενα οικοσυστημα) ζωα στον πλανητη. Οπου και αν εχουν βρεθει (ειτε μονες τους ειτε με την βοηθεια ανθρωπων), προσαρμοστηκαν αριστα και μαλιστα οδηγησαν σε εξαφανιση πολλα αλλα ειδη. Η μονη ηπειρος που δεν εχει γατες ακομα ειναι ανταρκτικη. Θεωρητικα αλλα και πρακτικα ειναι αδυνατον να εξαφανιστουν οι γατες απο μια περιοχη. Η περιοχη αυτη ειναι ενα δυναμικο οικοσυστημα. Καποια ατομα φευγουν, καποια ερχονται. Ακομα και αν στειρωσεις ή εξαφανισεις, πχ τις γατες ολου του νομου αττικης, θα δεις οτι σε λιγους μηνες ή χρονια, γατες απο τους γειτονικους νομους θα εχουν δημιουργησει νεες αποικιες. Οπου υπαρχει τροφη, θα υπαρχει και γατα. Αυτο που λες οτι μπορει να συμβει ισχυει κυριως για τα νησια. Απο εκει ναι, μπορουν να εξαφανιστουν θεωρητικα, αλλα πρακτικα το βρισκω απιθανο λογω μετακινησεων των κατοικων του νησιου (ολο και καποιος θα φερει γατα την οποια καποια στιγμη θα παρατησει ή θα την ζευγαρωσει με αλλη).

Οσο γι' αυτο που λες για τους ανθρωπους, προσωπικα πιστευω οτι σε καποιες χωρες πρεπει να επιβαλλονται οι στειρωσεις. Ο ανθρωπινος πληθυσμος εχει ξεφυγει αρκετα και δεν αργει η μερα που θα αρχισουμε να βλεπουμε ελλειψεις σε τροφιμα. Σε ενα αρθρο σε οικονομικες ειδησεις προσφατα διαβασα οτι το 2050 θα υπαρξουν ελλειψεις στα σιτηρα και το ρυζι. Σε λιγοτερο απο 10 χρονια ο παγκοσμιος πληθυσμος θα ξεπερασει τα 8 δις. Η Γη δεν αντεχει αλλο.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας

Δημοσίευση από houlieta Σαβ Ιουν 29, 2013 2:23 am

Στην Κινα στειρωνονται ήδη...
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας

Δημοσίευση από kouix Σαβ Ιουν 29, 2013 2:23 am

οταν κατι ΔΕΝ εχει γεννηθει, δεν του στερεις την ζωη.
Απλα δεν γεννιεται.

(δηλαδη εχω στερησει ΕΓΩ την ΖΩΗ στο παιδι μου επειδη ΔΕΝ εχω παιδι...?)


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας

Δημοσίευση από drummerboy Σαβ Ιουν 29, 2013 2:56 am

Koneko έθεσες πολύ ωραία επιχειρήματα! Απλά πιστεύω ότι ακόμα και χωρίς στειρώσεις ο πληθυσμός της γάτας από τους φυσικούς εχθρούς όπως σκυλιά (είναι βάρβαρο δυστυχώς..) θα έρθει σε μια ισορροπία ακόμα και στο ''οικοσύστημα'' της πόλης (αν μπορείς να το πεις έτσι) όπως και κάθε άλλο είδος στη φύση. Στους εχθρούς εννοείται δε συγκαταλέγεται η φόλα καθώς σε όλες σχεδόν τις γειτονιές ο ''άνθρωπος'' που θα το κάνει αυτό καταδικάζεται από την κοινή γνώμη και βαρέως κιόλας.

drummerboy
Kitten
Kitten

Άντρας
Κόκκορας
Ηλικία : 30
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1 ο ξανθούλης ο Έλβις!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χάδια να έχει και δε τον νοιάζει!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ξανθούλα!!
Motto : The only easy day was yesterday..
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/06/2013
Mood : Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας

Δημοσίευση από drummerboy Σαβ Ιουν 29, 2013 7:39 am

kouix, το πιο παράλογο είναι να τα στειρώνεις με το έτσι θέλω. Μιας και έχουμε υπερπληθυσμό γιατί δεν πας να στειρώσουν κι εσένα? Για πες.

drummerboy
Kitten
Kitten

Άντρας
Κόκκορας
Ηλικία : 30
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1 ο ξανθούλης ο Έλβις!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χάδια να έχει και δε τον νοιάζει!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ξανθούλα!!
Motto : The only easy day was yesterday..
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/06/2013
Mood : Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας

Δημοσίευση από zeledaki Σαβ Ιουν 29, 2013 1:29 pm

Παραλογο ειναι να υπαρχουν αποψεις σαν τις δικες σου μια στειρωμενη γατα ειναι πιο υγιης και ζει περισσοτερα χρονια ζεις σε μια χωρα που οι περισσοτεροι μισουν τα ζωα και τα βασανιζουν και επισης δεν αντεχω να βλεπω αλλα νεκρα ζωα στο δρομο οποτε ναι πρεπει να στειρωθουν ολα τα αδεσποτα δηλαδη λεγονται ετσι γιατι δεν εχουν δεσποτη κυριο αυτο ομως δεν σημαινει πως δεν θα υπαρχουν γατες αλλα πως δεν θα υπαρχουν αδεσποτες γατες και σκυλοι οπως και σε αλλες χωρες που δεν εχουν αδεσποτα αλλα φυσικα εχουν γατες σπιτι τους.angry Μπες στους εθελοντες κτηνιατρους και δες τα οφελη της στειρωσης τωρα κανουν καμπανιες.
zeledaki
zeledaki
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη θα έλεγα είναι η καλύτερη εποχή
Motto : Keep Walking!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/08/2011
Mood : Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας

Δημοσίευση από houlieta Σαβ Ιουν 29, 2013 4:53 pm

Και τέλος πάντων, είναι ΛΑΘΟΣ να υπάρχουν αδέσποτα ζωα στους δρόμους μιας πόλης, όπως ειναι ΛΑΘΟΣ να υπάρχουν και αστεγοι στα παγκάκια...
Η πόλη δεν φτιάχτηκε για τα ζωα και δεν ειναι ευτυχισμένα σε αυτες.
Στα χωρια/νησιά είναι αλλιώς, μπορω να δεχτω ενα ζωο σε αυλές, στις πόλεις όχι...
Το φυσικό περιβάλλον μιας γατας ειναι το δάσος και οι αγροτικές περιοχές, όχι οι κάδοι, το τσιμέντο και οι μηχανές αυτοκινητων.
Αυτό πρέπει να το καταλάβουμε όλοι, ετσι απλά.
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας

Δημοσίευση από drummerboy Σαβ Ιουν 29, 2013 5:57 pm

Zeledaki, τα οφέλη της στείρωσης τα έχω μελετήσει διεξοδικά. Όπως και το μειονέκτημα του αν όπως λες στειρωθούν όλα τα αδέσποτα δε θα υπάρχουν και ζώα στην πόλη. Επίσης για να μην υπάρχουν αδέσποτα μπορούν να ληφθούν μέτρα όπως η εκτροφή τους σε άλλους χώρους και όχι στην πόλη αλλά και όχι η στείρωση όλων. Παράλογη άποψη??

drummerboy
Kitten
Kitten

Άντρας
Κόκκορας
Ηλικία : 30
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1 ο ξανθούλης ο Έλβις!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χάδια να έχει και δε τον νοιάζει!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ξανθούλα!!
Motto : The only easy day was yesterday..
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/06/2013
Mood : Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας

Δημοσίευση από zeledaki Σαβ Ιουν 29, 2013 8:25 pm

Για αυτο ακριβως εξηγησα οτι στειρωση πρεπει να γινει σε ολα τα αδεσποτα κι οχι σε καποια δεσποζομενα που ισως καποιος να μη θελει να στειρωσει αλλα να μπορει να τα φροντισει και ολα αυτα που θα αποκτησει αλλωστε υπαρχουν και τα εκτροφεια γιαυτο ποτε δεν θα εκλειψει η γατα επισης η γατα δεν ειναι για την πολη τις γατες τις μετεφεραν σε ολο τον κοσμο οι ναυτικοι πολυ πολυ παλια ανηκουν στην ερημο ωστοσο εχω χασει απο αυτοκινητα αδεσποτακια και εχω πονεσει πολυ προσφατα αλλο ενα γιαυτο ξαναλεω οτι ναι τα αδεσποτα ολα πρεπει να στειρωθουν γιατι δεν ειναι οτι υποφερει ενα δυο τα περισσοτερα σχεδον ολα ειναι δυστυχισμενα και αρρωστα και επειδη ειναι και αγρια πολλες φορες δεν μπορουμε να βοηθησουμε...Ευχομαι τα επομενα χρονια νε μην υπαρχουν αδεσποτα στο δρομο.stop 
zeledaki
zeledaki
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη θα έλεγα είναι η καλύτερη εποχή
Motto : Keep Walking!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/08/2011
Mood : Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας

Δημοσίευση από anta Κυρ Ιουλ 21, 2013 8:41 pm

τελειωσαν τα ψέματα
αύριο θα στειρώσω ενα γατούλη που μένει στην αυλή μου εδω και 2 μήνες.Θα τον πάω αυριο το πρωί.
Καμμια γατοσυμβουλή?Ο κτηνιατρος θα του κάνει αναισθησία με ένεση θα αργήσει να συνέλθει?

anta
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/07/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας

Δημοσίευση από psipsa Κυρ Ιουλ 21, 2013 9:23 pm

ολα καλα θα πανε μην ανησυχεις, ιδιως τα αρσενικα γατια συνερχονται σχεδον αμεσως μετα απο τη στειρωση, απλα μην τον ταισεις πριν τον πας για τη ναρκωση.. καλη επιτυχια!!
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Κυρ Ιουλ 21, 2013 9:25 pm

Καλησπέρα! Η αναισθησία με ένεση είναι λίγο πιο βαριά από την αναισθησία με αέριο, αλλά εξαρτάται από τον οργανισμό, την εμπειρία του γιατρού κλπ πόσο θα τον επιρρεάσει. Καλώς εχόντων των πραγμάτων, ο γατούλης μέσα σε ένα 24ωρο θα είναι καλά, αλλά θέλει προσοχή τις πρώτες ώρες και φυσικά να μη βγει έξω, αφού διάβασα ότι ζει σε αυλή. Να ακολουθήσεις με ακρίβεια τις οδηγείες του γιατρού για το φαγητό (πόσες ώρες πριν να μη φάει και πότε θα του ξαναβάλεις). Όλα καλά να πάνε, γράψε μας νέα! Εγώ έχω στειρώσει 6 γατούλες στον κήπο και συνήλθαν πολύ γρήγορα, ελπίζω το ίδιο και ο μικρός σας.
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας

Δημοσίευση από anta Κυρ Ιουλ 21, 2013 11:52 pm

Ευχαριστώ για τη θετική σκέψη! μετα δεν ξέρω αν πρέπει να τον αφησω εξω,μιας και μας επισκέπτονται αγριόγατοι αφου έχουμε και θυληκια,θέλω να τον κρατήσω μεσα τουλάχιστον στο μπαλκόνι αφου δεν μπορεί σε εσωτερικό χώρο,αλλά πάλι φοβάμαι μη στρεσαριστεί και τα κάνω χειρότερα,σίγουρα θα περάσουμε τη νύχτα μαζί,το πολυ πολύ θα κατσω μαζι του στην αυλή ολη νύχτα.
Κατι άλλο,μετα θα μπορεί να αμύνεται σε καυγάδες?και αν είναι όλα στειρωμένα θα σταματησουν οι γατοφασαρίες?

anta
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/07/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας

Δημοσίευση από kouix Κυρ Ιουλ 21, 2013 11:58 pm

αν δεν στειρωθουν τα "θηλυκά" της γειτονιας, δύσκολα να σταματησουν οι καυγάδες, γιατι γι' αυτα γίνονται όλα.... Smile 

οσο για το αν θα μπορει να αμυνεται, η απαντηση ειναι "οχι και τόσο", ομως, δεν θα μπλεκει σε "τσαμπουκαδες", δεν θα αναζητα καβγάδες με αλλα αρσενικά αφου δεν θα διεκδικεί θηλυκά....

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας

Δημοσίευση από anta Δευ Ιουλ 22, 2013 12:27 am

εχει αρχίσει και το ψεκασμα οπότε πανω στην ωρα.Να πω την αλήθεια νιώθω τρομερές τύψεις!!!!

anta
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/07/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας

Δημοσίευση από houlieta Δευ Ιουλ 22, 2013 12:33 am

Καλύτερα να ξεκινούσες από τα θηλυκά τις στειρώσεις...
Αυτες επείγουν...

Πάντως γενικά, μην ανησυχεις, όλα καλά θα πάνε! Smile 
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Στείρωση αδεσποτογατων και οι γάτες ως μέρος της διατροφικής αλυσίδας

Δημοσίευση από anta Δευ Ιουλ 22, 2013 12:37 am

το θυληκό θα το πάω την επόμενη Δευτερα,τα αλλα δύο είναι 2 μηνων οπότε έχουμε καιρό.Νομίζω οτι θα με μισήσουν τα ζώα μου....

anta
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/07/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 4 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης