gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Θα αλλάζατε περιβάλλον για λίγο σε μιά αδέσποτη γατούλα?

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Θα αλλάζατε περιβάλλον για λίγο σε μιά αδέσποτη γατούλα? Empty Θα αλλάζατε περιβάλλον για λίγο σε μιά αδέσποτη γατούλα?

Δημοσίευση από Lina Τρι Απρ 12, 2011 9:33 am

Δεν ξέρω αν ο τίτλος είναι ο κατάλληλος όμως θάθελα να μοιραστώ μαζί σας, κάτι που με απασχολεί καιρό και δεν βρήσκω λύση. Από τον Οκτώβρη φιλοξενώ μιά αδέσποτη γατούλα, που την φρόντιζα από μωράκι. Δυστυχώς δεν μπορούσα να την έχω στο σπίτι λόγω της σκυλίτσας της μαμάς μου(έπεστρεψε τώρα σ'εκείνη) που ήθελε πάντα να ... κατασπαράξει οποιαδήποτε γατούλα. Η γατούλα γέννησε πριν ένα μήνα στο σπίτι τα 5 μικρούλια που έχω ήδη βάλει την αγγελία υιοθεσίας. Είναι απίστευτα φιλική όμως έχει μάθει το έξω, θέλει να κάνει τις βολτίτσες της, με όλους τους κινδύνους βέβαια και να ...ζητιανεύει στα τραπέζια της γειτονικής ταβέρνας. Μένει αρκετές ώρες στο σπίτι τρώει, κοιμάται αλλά μπορεί στις 5 το πρωί να γρατζουνάει την πόρτα για έξω. Όταν μας συναντήσει στο δρόμο κάνει σαν τρελή από τις κραυγές και τρέχει κοντά μας. Αυλή υπάρχει όμως δεν έχει πρόσβαση στο δρόμο να βγει από μόνη της αν δεν τις ανοίξουμε. Αν είναι έξω και δεν ακούμε, ανεβαίνει στο παράθυρο και φωνάζει να μπει μέσα. Κάποιο Σαββατοκύριακο που έλειπα αναγκαστικά την άφισα με τα μωρά της μέσα. Όταν γύρισα έκανε σαν τρελή περισότερο γιά χάδια και μετά να βγει έξω φυσικά. Με προβληματίζει αφάνταστα τι θα κάνω τις 15 μέρες του Πάσχα και βέβαια τους 3 μήνες του καλοκαιριού που δεν θα είμαι εδώ. Να την πάρω μαζί με τα μωρά και όταν γυρίσω να την φέρω πάλι πίσω? Φοβάμαι κι εκεί μην τη χάσω ή θα νιώθει τα μικρά και θα είναι κοντά μας? Έχετε καμμιά ιδέα?
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Θα αλλάζατε περιβάλλον για λίγο σε μιά αδέσποτη γατούλα? M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα αλλάζατε περιβάλλον για λίγο σε μιά αδέσποτη γατούλα? Empty Απ: Θα αλλάζατε περιβάλλον για λίγο σε μιά αδέσποτη γατούλα?

Δημοσίευση από Smokys Τρι Απρ 12, 2011 9:41 am

Ισως στο κήπο με μια ταίστρα ξηράς τροφής, μπόλικο νερό, αν μη τι αλλο θα είναι εξω και θα έχει και τα μωρά της μαζί.

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

 
Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : Θα αλλάζατε περιβάλλον για λίγο σε μιά αδέσποτη γατούλα? Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα αλλάζατε περιβάλλον για λίγο σε μιά αδέσποτη γατούλα? Empty Απ: Θα αλλάζατε περιβάλλον για λίγο σε μιά αδέσποτη γατούλα?

Δημοσίευση από SuperCatz Τρι Απρ 12, 2011 11:00 am

Θα υπάρχει κάποιος να την βλέπει το καλοκαίρι?
Γιατί οκ το 15ήμερο για το Πάσχα, αλλά 3 μήνες είναι αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα..

Αν την πάρεις μαζί σου, θα πρέπει να την έχεις περιορισμένη για κάποιο καιρό (ειδικά για το καλοκαιρινό 3μηνο) γιατί η αλλαγή περιβάλλοντος τα στρεσάρει και αποπροσανατολίζονται με αποτέλεσμα να χάνονται εύκολα..
Μέχρι το καλοκαίρι θα έχουν απογαλακτιστεί τα μικρά, οπότε δεν θα την "κρατάει" ιδιαίτερα το γεγονός ότι θα είναι με τα μικρά της..
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Θα αλλάζατε περιβάλλον για λίγο σε μιά αδέσποτη γατούλα? M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα αλλάζατε περιβάλλον για λίγο σε μιά αδέσποτη γατούλα? Empty Απ: Θα αλλάζατε περιβάλλον για λίγο σε μιά αδέσποτη γατούλα?

Δημοσίευση από Lina Τρι Απρ 12, 2011 1:50 pm

dgriman έγραψε:Ισως στο κήπο με μια ταίστρα ξηράς τροφής, μπόλικο νερό, αν μη τι αλλο θα είναι εξω και θα έχει και τα μωρά της μαζί.
Κάπως έτσι την άφηνα Σαββατοκύριακο και όταν γύριζα έκανε σαν τρελή. Από το κλείσιμο που δεν μπορούσε να βγει ή που ζητούσε χάδια?
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Θα αλλάζατε περιβάλλον για λίγο σε μιά αδέσποτη γατούλα? M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα αλλάζατε περιβάλλον για λίγο σε μιά αδέσποτη γατούλα? Empty Απ: Θα αλλάζατε περιβάλλον για λίγο σε μιά αδέσποτη γατούλα?

Δημοσίευση από Lina Τρι Απρ 12, 2011 1:56 pm

SuperCatz έγραψε:Θα υπάρχει κάποιος να την βλέπει το καλοκαίρι?
Γιατί οκ το 15ήμερο για το Πάσχα, αλλά 3 μήνες είναι αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα..

Αν την πάρεις μαζί σου, θα πρέπει να την έχεις περιορισμένη για κάποιο καιρό (ειδικά για το καλοκαιρινό 3μηνο) γιατί η αλλαγή περιβάλλοντος τα στρεσάρει και αποπροσανατολίζονται με αποτέλεσμα να χάνονται εύκολα..
Μέχρι το καλοκαίρι θα έχουν απογαλακτιστεί τα μικρά, οπότε δεν θα την "κρατάει" ιδιαίτερα το γεγονός ότι θα είναι με τα μικρά της..
Κι εγώ αυτό σκέφτομαι. Είμαι ικανή να έρχομαι κάθε δεύτερη μέρα, άλλωστε Σαλαμίνα Πειραιάς δεν είναι μακριά. Δεν υπάρχει κάποιος άλλος να έρχεται να βλέπει τι γίνεται εδώ. Σκέφτομαι και το ..ξύλο που έχει να πέσει με τις άλλες γατούλες στον καινούριο χώρο αν την πάρω και δυστυχώς αυτή δεν είναι μαθημένη να μένει μέσα για πολύ όσο να το προσπαθήσω.
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Θα αλλάζατε περιβάλλον για λίγο σε μιά αδέσποτη γατούλα? M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα αλλάζατε περιβάλλον για λίγο σε μιά αδέσποτη γατούλα? Empty Απ: Θα αλλάζατε περιβάλλον για λίγο σε μιά αδέσποτη γατούλα?

Δημοσίευση από SuperCatz Τρι Απρ 12, 2011 2:40 pm

Αν μπορείς να πηγαίνεις να την βλέπεις να της βάζεις φαγάκι και να της αφήνεις πολύυυυ νερό, θα είναι μια χαρούλα πιστεύω! Θα αλλάζατε περιβάλλον για λίγο σε μιά αδέσποτη γατούλα? 742497 Θα αλλάζατε περιβάλλον για λίγο σε μιά αδέσποτη γατούλα? 270712
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Θα αλλάζατε περιβάλλον για λίγο σε μιά αδέσποτη γατούλα? M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα αλλάζατε περιβάλλον για λίγο σε μιά αδέσποτη γατούλα? Empty Απ: Θα αλλάζατε περιβάλλον για λίγο σε μιά αδέσποτη γατούλα?

Δημοσίευση από psika Τρι Απρ 12, 2011 6:24 pm

Βασικά εγώ θα σου πρότεινα και να την στειρώσεις αφού χαρίσεις τα γατάκια σου γιατί έτσι θα ηρεμήσει από τις ορμόνες κλπ και θα σου είναι πολύ πιο εύκολο να την παίρνεις μαζί αν θέλεις και επιπλεόν θα κάθεται πολύ πιο εύκολα και περισσότερες ώρες μέσα στο σπίτι. Επειδή στην γειτονιά στείρωσα και 2 γατούλες μιας κυρίας που δεν είχε ούτε οικονομική άνεση να το κάνει ούτε τρόπο κλπ, τις οποίες τις είχε στην αυλή της, την συνάντησα τις προάλλες και μου είπε ότι κάθονται όλη μέρα σπίτι και βγαίνουν μόνο για την ανάγκη τους πλέον, ενώ παλιότερα που ήταν αστείρωτες δεν θέλανε να κάθονται τόσο μέσα. Νομίζω ότι αυτό συμβαίνει επειδή με την στείρωση ηρεμούν τα ζωάκια από τις ορμόνες, οπότε πιστεύω ότι η στείρωση θα σε βοηθήσει ώστε να κάθεται περισσότερες ώρες μέσα στο σπίτι και μετέπειτα θα μπορείς πιο εύκολα να την παίρνεις μαζί σου καθότι δεν θα την ενοχλεί να την περιορίζεις.
psika
psika
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/09/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα αλλάζατε περιβάλλον για λίγο σε μιά αδέσποτη γατούλα? Empty Απ: Θα αλλάζατε περιβάλλον για λίγο σε μιά αδέσποτη γατούλα?

Δημοσίευση από SuperCatz Τρι Απρ 12, 2011 7:09 pm

psika έγραψε:Βασικά εγώ θα σου πρότεινα και να την στειρώσεις αφού χαρίσεις τα γατάκια σου γιατί έτσι θα ηρεμήσει από τις ορμόνες κλπ και θα σου είναι πολύ πιο εύκολο να την παίρνεις μαζί αν θέλεις και επιπλεόν θα κάθεται πολύ πιο εύκολα και περισσότερες ώρες μέσα στο σπίτι. Επειδή στην γειτονιά στείρωσα και 2 γατούλες μιας κυρίας που δεν είχε ούτε οικονομική άνεση να το κάνει ούτε τρόπο κλπ, τις οποίες τις είχε στην αυλή της, την συνάντησα τις προάλλες και μου είπε ότι κάθονται όλη μέρα σπίτι και βγαίνουν μόνο για την ανάγκη τους πλέον, ενώ παλιότερα που ήταν αστείρωτες δεν θέλανε να κάθονται τόσο μέσα. Νομίζω ότι αυτό συμβαίνει επειδή με την στείρωση ηρεμούν τα ζωάκια από τις ορμόνες, οπότε πιστεύω ότι η στείρωση θα σε βοηθήσει ώστε να κάθεται περισσότερες ώρες μέσα στο σπίτι και μετέπειτα θα μπορείς πιο εύκολα να την παίρνεις μαζί σου καθότι δεν θα την ενοχλεί να την περιορίζεις.

+1000 Θα αλλάζατε περιβάλλον για λίγο σε μιά αδέσποτη γατούλα? 742497 Θα αλλάζατε περιβάλλον για λίγο σε μιά αδέσποτη γατούλα? 270712
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Θα αλλάζατε περιβάλλον για λίγο σε μιά αδέσποτη γατούλα? M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα αλλάζατε περιβάλλον για λίγο σε μιά αδέσποτη γατούλα? Empty Απ: Θα αλλάζατε περιβάλλον για λίγο σε μιά αδέσποτη γατούλα?

Δημοσίευση από psika Τετ Απρ 13, 2011 12:21 pm

για τους κτηνιάτρους τέτοιες επεμβάσεις είναι πλέον ρουτίνας δεν χρειάζεται να φοβάσαι και έτσι στο γατάκι του εξασφαλίζεις υγεία αφού ζευγαρώνοντας είναι επικύνδινο να κολλήσει οτιδήποτε. Η στείρωση είναι πάρα πολύ σημαντική πλέον. Άσε που στειρώνοντας την γατούλα σου δίνεις περισσότερες πιθανότητες σε 'αλλα αδεσποτάκια να χαριστούν πολύ πιο εύκολα. Γιατί άμα δεν στειρώνεις εσύ την γατούλα και γεννάει διαρκώς άμα δεν την στειρώσω εγώ και γεννάει τότε θα γεννιούνται γατάκια με την σέσουλα και άντε μετά να χαριστούν. Ενώ άμα στειρώσουμε εμείς τα γατάκια που φροντίζουμε στις αυλές μας κλπ τότε αυτός που θα έπαιρνε ένα δικό σου γατάκι από μια αγγελία σου θα πάρει ένα άλλο το οποίο δεν το φροντίζει κανείς ούτε σε αυλή ούτε πουθενά αλλά είναι πεταμένο σε ρεματιές στα σκουπίδια πολύ συνηθισμένες δυστυχώς καταστάσεις σήμερα. 'Ηδη χτες που στείλανε πόσες αγγελίες για γατάκια τέτοια.
psika
psika
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/09/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα αλλάζατε περιβάλλον για λίγο σε μιά αδέσποτη γατούλα? Empty Απ: Θα αλλάζατε περιβάλλον για λίγο σε μιά αδέσποτη γατούλα?

Δημοσίευση από SuperCatz Τετ Απρ 13, 2011 2:34 pm

Κι εγώ στην θέση σου θα την στείρωνα. Ταλαιπωρείται με την εγκυμοσύνη και τις γέννες και μπορεί να μείνει έγκυος πάνω από 1 φορά τον χρόνο, με ό,τι αυτό συνεπάγεται και για τον οργανισμό της και για το πλήθος των αδέσποτων..
Φυσικά η απόφαση είναι δική σου..
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Θα αλλάζατε περιβάλλον για λίγο σε μιά αδέσποτη γατούλα? M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα αλλάζατε περιβάλλον για λίγο σε μιά αδέσποτη γατούλα? Empty Απ: Θα αλλάζατε περιβάλλον για λίγο σε μιά αδέσποτη γατούλα?

Δημοσίευση από Billy Τετ Απρ 13, 2011 2:37 pm

Psika πόσο δίκιο έχεις.......
Billy
Billy
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Άλιμος
Αριθμός γατουνίων : 10+
Motto : Δεν μπορείς να σώσεις όλα τα ζώα στον κόσμο, αλλά αυτό ΤΟ ΕΝΑ που θα σώσεις είναι ο κόσμος!
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/08/2008
Mood : Θα αλλάζατε περιβάλλον για λίγο σε μιά αδέσποτη γατούλα? M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης