gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια !

+3
Serenata
SuperCatz
vanessouli
7 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια ! Empty Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια !

Δημοσίευση από vanessouli Τρι Οκτ 19, 2010 12:45 pm

βρηκα έναν γατούλη χθες μες στη βροχη και το κρύο δεν είχε κάπου να κρυφτεί και τον πήρα σπίτι..είναι ΄περίπου 2 μηνών και κάνει όλο ζημιούλες και τρέχει σαν παλαβό... το πρόβλημα όμως είναι οτι εκεί που τού εκανα χαδάκια ειδα κατι μικρα μαύρα ζωιφια πάνω του!
πήγα πρωι πρωι στον κτηνίατρο και μου έδωσε κατι αμπούλες stronghold..
μου είπε να βάλω τη μια.. αλλα μήπως δεν κατάλαβε οτι ειναι πολλοιιιιιιι!
φοβουμαι...να του ριξω αλλη μια?
εχω και φλοκάτες θα γεμισουν ψυλλους και μετα θα είναι για πέταμα...
vanessouli
vanessouli
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Αριθμός γατουνίων : Έναν παιχνιδιάρη Τίγρη, και ενα ασπρο μικροσκοπικό γατούλι την Aneira
Motto : life is not the number of breaths you take it's the number of the moments that take your breath away
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/10/2010
Mood : Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια ! M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια ! Empty Απ: Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια !

Δημοσίευση από SuperCatz Τρι Οκτ 19, 2010 1:13 pm

Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια ! 71431 Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια ! 71431 Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια ! 71431 Όχι καλέεεεε!!!!

Μην του βάλεις και την άλλη αμπούλα, είναι πολύ ισχυρές αυτές οι αμπούλες!!! Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια ! 71431 Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια ! 71431

Δεν φεύγουν αμέσως οι ψύλλοι, αλλά σε 2 μέρες περίπου θα δεις αποτέλεσμα.

Και πιστεύω ότι για την ηλικία που είναι ο γατούλης, μάλλον θα ήταν καλύτερα να τον ψέκαζες με σπρέυ, παρά να του δώσεις την αμπούλα.

Από μια ηλικία κι έπειτα, κανονικά δίνονται οι αμπούλες. Ωστόσο γιατρός δεν είμαι κι αν το έκρινε σκόπιμο ο γιατρός σου, πάω πάσο.

Πάντως σε καμία περίπτωση μην του δώσεις και τη 2η αμπούλα.. Μπορεί να δημιουργήσεις πολύ μεγαλύτερα προβλήματα - και ίσως μη αναστρέψιμα - στο ζωάκι από αυτά που πας να λύσεις..
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια ! M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια ! Empty Απ: Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια !

Δημοσίευση από Serenata Τρι Οκτ 19, 2010 3:04 pm

Μην του βάλεις 2η αμπούλα. Η 1 αρκεί. Αν μετά από καιρό δεις ότι έχει ακόμα ψύλλους, ξαναρώτα το γιατρό σου.
Δεν θέλω να σε τρομάξω, απλά ενημερωτικά σου λέω τη δική μου εμπειρία. Εγώ όταν είχα 5 μικρά γατάκια μέσα στο σπίτι, είχαν και τα 5 ψύλλους, άργησα να τα ψεκάσω γιατί δεν το είχα αντιληφθεί, και βρήκα ψύλλο και στο κρεββάτι μου και σ άλλα δωμάτια.... Οπότε κατά τη γνώμη μου να προσέξεις αρκετά. Μόλις ο γατούλης ξεμπερδέψει από τους ψύλλους, πλύνε όλα τα καλύματα, παπλώματα κλπ (όχι στους 30 βαθμούς), πέρνα όλο το σπίτι καλά με την ηλεκτρική και δεν θα χεις πρόβλημα. Α! Και μάζεψε τη φλοκάτη από τώρα! Μην τον αφήνεις να κυλιέται γιατί οι φλοκάτες δεν καθαρίζουν εύκολα.
Serenata
Serenata
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Χαλάνδρι
Αριθμός γατουνίων : Αμελί, Καραμέλα, Σερενάτα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γαταχείμωνο
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/05/2010
Mood : Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια ! M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια ! Empty Απ: Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια !

Δημοσίευση από Πούπσυ Τρι Οκτ 19, 2010 3:17 pm

η δική μου γνωμη ειναι οτι αφου του έβαλες αμπούλα, οι ψύλλοι θα φύγουν και απο το σπίτι γιατί δεν ζουν μακρια απο τη γάτα. θα πανε στο τριχωμά της και μετά θα πεθάνουν. Η δική μου εμπειρία ειναι οτι φεύγουν αμέσως. μόνο που θα πρεπει να το επαναλάβεις-θα σου πει ο γιατρος πότε- γιατι θα έχουν κάνει αβγά που θα επωαστούν. Μην ανησυχείς δεν ειναι κατι τι επικίνδυνο.
σιγουρα ΜΗ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ!!!!
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια ! M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια ! Empty Απ: Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια !

Δημοσίευση από ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ Τρι Οκτ 19, 2010 3:22 pm

Περισσότερους από τον Μέρλυν μου αποκλείεται να έχει οι δικοί μας έκαναν πάρτυ είχαν στήσει και εξέδρα μπροστά στο μετωπάκι του .
Αγόρασε σπρευ και μπορείς να ψεκάσεις τους χώρους που μπορεί να υπάρχουν αλλά μην φοβάσαι δεν αγαπούν τον άνθρωπο
ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ
ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Μυτιλήνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : ένα λατρεμένο αγόρι , το μπεμπέ μου , το αγγελούδι,ο Μέρλυν,η Άνθια και η Αγγελίδα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχή και μόνο βροχή
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : την Μάγια τον Ντακίρι και τον Χιόνη
Motto : Δεν ύπάρχει κανείς που να γεννήθηκε με άσχημο αστέρι.Είναι που δεν ξέρει να διαβάσει τον ουρανό!
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/04/2008
Mood : Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια ! M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια ! Empty Απ: Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια !

Δημοσίευση από SuperCatz Τρι Οκτ 19, 2010 3:30 pm

Σε τελική ανάλυση, περιόρισέ τον σε ένα χώρο για 2-3 μέρες, μέχρι να καθαρίσει..
Η αμπούλα αυτή είναι πολύ ισχυρή και θα έχει άμεσα αποτελέσματα.
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια ! M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια ! Empty Απ: Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια !

Δημοσίευση από vanessouli Τρι Οκτ 19, 2010 6:03 pm

λετε ε? γιατι τα βλεπω να περπατανε πανω του και πανικοβάλομαι.
εντωμεταξυ μπανάκι απο πότε μπορώ να του κάνω?
vanessouli
vanessouli
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Αριθμός γατουνίων : Έναν παιχνιδιάρη Τίγρη, και ενα ασπρο μικροσκοπικό γατούλι την Aneira
Motto : life is not the number of breaths you take it's the number of the moments that take your breath away
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/10/2010
Mood : Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια ! M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια ! Empty Απ: Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια !

Δημοσίευση από SuperCatz Τρι Οκτ 19, 2010 6:40 pm

vanessouli έγραψε:λετε ε? γιατι τα βλεπω να περπατανε πανω του και πανικοβάλομαι.
εντωμεταξυ μπανάκι απο πότε μπορώ να του κάνω?

4 μέρες τουλάχιστον, μετά την εφαρμογή της αμπούλας, αλλιώς δεν θα έχει προστασία για το χρονικό διάστημα που παρέχει προστασία κανονικά η αμπούλα.

Αν δεν είναι απαραίτητο το μπανάκι, μην του κάνεις.

Λίγο αφότου σπιτωθούν τα γατάκια, κι επειδή δεν βρίσκονται πια έξω να βρωμίζονται, με το πλύσιμο που κάνουν τα ίδια στο σωματάκι τους, καθαρίζονται..

Αν το κρίνεις απαραίτητο, πάρε μερικά μωρομάντηλα και καθάρισέ το..
Το μπάνιο, καλό είναι να το έχεις σαν τελευταία επιλογή, και αν το κάνεις, πρώτα θα πρέπει να του έχεις κοψει τα νύχια για να μην βρεθείς ριγέ..
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια ! M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια ! Empty Απ: Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια !

Δημοσίευση από Serenata Τρι Οκτ 19, 2010 8:51 pm

Ναι, καλύτερα έχε τον σ ένα μόνο δωμάτιο για κανα 2 μέρες.. Θα τον κρατήσεις???? Smile Smile Smile
Serenata
Serenata
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Χαλάνδρι
Αριθμός γατουνίων : Αμελί, Καραμέλα, Σερενάτα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γαταχείμωνο
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/05/2010
Mood : Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια ! M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια ! Empty Απ: Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια !

Δημοσίευση από M81 Πεμ Οκτ 21, 2010 2:08 am

Να ψεκάσεις πχ. με Frontlne όπου νομίζεις πως μπορεί να έχουν πάει ψύλλοι στο χώρο σου.
Επίσης, οι ψύλλοι δεν αγαπάνε τον ήλιο και δεν τους αρέσει ο θόρυβος: βγάλε τη φλοκάτη στον ήλιο, βάλε την ηλεκτρική σκούπα στο δυνατό και πέρασε τη φλοκάτη, το στρώμα σου, κλπ, όπου νομίζεις πως μπορεί να -έχει- πάει ψύλλος. Smile
M81
M81
Catarazzi
Catarazzi

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : Την Σουλτανίτσα, τον Γαργαρούλη και την Essie!
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/03/2009
Mood : Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια ! M_bubbles

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια ! Empty Απ: Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια !

Δημοσίευση από dianna.claudia Πεμ Οκτ 21, 2010 6:37 pm

Σε μια-δυο μερες μετα την αμπουλα ψωφανε οι ψυλλοι, μην φοβασαι καθολου.Κανε οτι ειπανε τα παιδια και ολα ΟΚ, οσο για τις φλοκατες τωρα, γενικως δεν ειναι καλη ιδεα να εχεις στο σπιτι επειδη ειναι τεραστια πηγη σκονης και ακαραιων τα οποια μονο καλο δεν κανουν.Θα πρωτεινα να τα βγαλεις για την δικη σου υγεια πρωτα απο ολα.

dianna.claudia
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αθηνα, Ν.Ψυχικο
Αριθμός γατουνίων : 2 και κανα 12 και βαλε αδεσποτακια υπεροχα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ολα
Motto : Minds are like parachutes,they function only when opened.
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/09/2010
Mood : Ψύύύύλλοι!!!βοηθεια ! Welcome

https://www.facebook.com/dianna.claudia#!/dianna.claudia

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης