gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΓΑΤΟ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ

+15
nosyparker
Milly
Anatoli
ladycat
markello
Tiger Lilly
Gatadministrator
Souggy
marmanga
BokSurat
Marcos
Chouzouris
SuperCatz
gatoras
Queen
19 απαντήσεις

Σελίδα 4 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Πήγαινε κάτω

ΓΑΤΟ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΓΑΤΟ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ

Δημοσίευση από Chouzouris Τρι Απρ 06, 2010 12:07 am

Queen έγραψε:Επίσης η κυρία φροντίζει κι άλλες 10 γάτες μόνο της εκεί γειτονιάς, απ'οτι ξέρω φροντίζει και σε άλλες περιοχές της Ν.Σμύρνης και δεν είναι "δικιά" της η γάτα. Πόσο θα μπορέσει να μοιράσει την απαραίτητη φροντίδα που χρειάζονται οι άρρωστες γάτες τουλάχιστον ?
Δεν καταλαβαίνω γιατί οι επισημάνσεις, οι αμφιβολίες και οι παρατηρήσεις σε κάτι καλό που πάει να γίνει και που υπήρχαν λόγια βοήθειας και υποστηρίξης αρχικά. Η γάτα αν δεν είχε πρόβλημα ίσως να μη χρειαζόταν φιλοξενία αλλά έχει.

Αυτό ποιός θα το κρίνει; Εμείς; Με ποιό δικαίωμα; Γιατί εμείς είμαστε σε θέση να κρίνουμε πώς φροντίζει τις γάτες της η συγκεκριμένη κυρία...

Να εξηγηθώ: Δεν διαφωνώ για την βοήθεια. Υπό την προϋπόθεση όμως ότι γίνεται με σεβασμό στο ζώο και στον άνθρωπο που το έχει υπό την προστασία του.

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Live long and pawspurr!...
ΓΑΤΟ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - Σελίδα 4 02t480

I used to be schizophrenic, but WE are OK now.

ΓΑΤΟ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - Σελίδα 4 Gatota10

Chouzouris
Chouzouris
Owner of Administrator ^ο-ο^
Owner of Administrator ^ο-ο^

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Τόπος : Γάλημος
Αριθμός γατουνίων : 8 + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γαταχείμωνο....
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μπάστακα, τον Ερμή & τον Σείριο
Motto : When I die I want someone fertilize my grave with catnip and every so often bring stray cat to my grave so that theyʼ ll be going all crazy and rubbing themselves all over my grave and everyone will think I was some kind of Cat God. Meow.
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2007
Mood : ΓΑΤΟ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - Σελίδα 4 Welcome

http://www.gatospito.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΤΟ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΓΑΤΟ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ

Δημοσίευση από Marcos Τρι Απρ 06, 2010 12:15 pm

Queen έγραψε:Επίσης η κυρία φροντίζει κι άλλες 10 γάτες μόνο της εκεί γειτονιάς, απ'οτι ξέρω φροντίζει και σε άλλες περιοχές της Ν.Σμύρνης και δεν είναι "δικιά" της η γάτα. Πόσο θα μπορέσει να μοιράσει την απαραίτητη φροντίδα που χρειάζονται οι άρρωστες γάτες τουλάχιστον ?
Δεν καταλαβαίνω γιατί οι επισημάνσεις, οι αμφιβολίες και οι παρατηρήσεις σε κάτι καλό που πάει να γίνει και που υπήρχαν λόγια βοήθειας και υποστηρίξης αρχικά. Η γάτα αν δεν είχε πρόβλημα ίσως να μη χρειαζόταν φιλοξενία αλλά έχει.
Για τον απλούστατο λόγο, ότι δεν έχουμε αντίρρηση να βοηθηθεί η γατούλα, αλλά στην αρχή είχαμε την εντύπωση ότι είναι αδέσποτη και χωρίς φροντίδα από κανέναν.
Στην συνέχεια μάθαμε ότι υπάρχει μιά κυρία που κάνει ό,τι μπορεί για την γατούλα, και εγώ τουλάχιστον θεωρώ αυτονόητο ότι ό,τι γίνει πρέπει να έχει την συγκατάθεσή της.
Και επίσης δεν μου αρέσει καθόλου η απαξία που διαβάζω για την φροντίδα που δίνουν άλλοι, θεωρώντας ότι η δικιά μας είναι η καλύτερη και καμία σημασία δεν έχει ο άνθρωπος που την ταΐζει συστηματικά και την νοιάζεται....
Κι αυτό δεν το λέω μόνο για αυτή τη γάτα, αλλά είναι συχνό φαινόμενο.
"Εμείς ξέρουμε καλύτερα". Δεν συμφωνώ.
Είναι θαυμάσιο να μπορέσουμε να βοηθήσουμε την γατίτσα, όσο και την κυρά της.
Αλλά όχι να αποφασίζουμε σαν η γάτα να μην έχει κανέναν.
Και το ότι φροντίζει κι άλλες πολλές μόνο αρνητικό δεν το βρίσκω. Αντίθετα το βρίσκω θετικό.
Κι αν αυτό σημαίνει ότι δεν έχει την δυνατότητα να κάνει το καλύτερο για όλες τις γατούλες της, τότε, μετά χαράς να την βοηθήσουμε σε αυτά που αδυνατεί να παράσχει, εφόσον θέλει να βοηθηθεί.
Αλλά όχι να της πάρουμε την γατούλα με το έτσι θέλω γιατί "εγώ ξέρω καλύτερα".
Καλό είναι να υπάρχει μέτρο και σεβασμός στον άλλο.
Γι' αυτό. Ελπίζω να κατάλαβες γιατί εγώ τουλάχιστον θύμισα ότι η γατίτσα έχει κυρά.
Marcos
Marcos
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : Μόνο 1 πιά... Το ΑΠΑΙΣΙΟ ΜΑΡΙΚΑΚΙ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μαντού ασυζητητί._
Motto : Hey!!! Hey!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/04/2008
Mood : ΓΑΤΟ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - Σελίδα 4 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΤΟ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΓΑΤΟ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ

Δημοσίευση από Queen Τρι Απρ 06, 2010 3:57 pm

Marcos έγραψε:
Queen έγραψε:Επίσης η κυρία φροντίζει κι άλλες 10 γάτες μόνο της εκεί γειτονιάς, απ'οτι ξέρω φροντίζει και σε άλλες περιοχές της Ν.Σμύρνης και δεν είναι "δικιά" της η γάτα. Πόσο θα μπορέσει να μοιράσει την απαραίτητη φροντίδα που χρειάζονται οι άρρωστες γάτες τουλάχιστον ?
Δεν καταλαβαίνω γιατί οι επισημάνσεις, οι αμφιβολίες και οι παρατηρήσεις σε κάτι καλό που πάει να γίνει και που υπήρχαν λόγια βοήθειας και υποστηρίξης αρχικά. Η γάτα αν δεν είχε πρόβλημα ίσως να μη χρειαζόταν φιλοξενία αλλά έχει.
Για τον απλούστατο λόγο, ότι δεν έχουμε αντίρρηση να βοηθηθεί η γατούλα, αλλά στην αρχή είχαμε την εντύπωση ότι είναι αδέσποτη και χωρίς φροντίδα από κανέναν.
Στην συνέχεια μάθαμε ότι υπάρχει μιά κυρία που κάνει ό,τι μπορεί για την γατούλα, και εγώ τουλάχιστον θεωρώ αυτονόητο ότι ό,τι γίνει πρέπει να έχει την συγκατάθεσή της.
Και επίσης δεν μου αρέσει καθόλου η απαξία που διαβάζω για την φροντίδα που δίνουν άλλοι, θεωρώντας ότι η δικιά μας είναι η καλύτερη και καμία σημασία δεν έχει ο άνθρωπος που την ταΐζει συστηματικά και την νοιάζεται....
Κι αυτό δεν το λέω μόνο για αυτή τη γάτα, αλλά είναι συχνό φαινόμενο.
"Εμείς ξέρουμε καλύτερα". Δεν συμφωνώ.
Είναι θαυμάσιο να μπορέσουμε να βοηθήσουμε την γατίτσα, όσο και την κυρά της.
Αλλά όχι να αποφασίζουμε σαν η γάτα να μην έχει κανέναν.
Και το ότι φροντίζει κι άλλες πολλές μόνο αρνητικό δεν το βρίσκω. Αντίθετα το βρίσκω θετικό.
Κι αν αυτό σημαίνει ότι δεν έχει την δυνατότητα να κάνει το καλύτερο για όλες τις γατούλες της, τότε, μετά χαράς να την βοηθήσουμε σε αυτά που αδυνατεί να παράσχει, εφόσον θέλει να βοηθηθεί.
Αλλά όχι να της πάρουμε την γατούλα με το έτσι θέλω γιατί "εγώ ξέρω καλύτερα".
Καλό είναι να υπάρχει μέτρο και σεβασμός στον άλλο.
Γι' αυτό. Ελπίζω να κατάλαβες γιατί εγώ τουλάχιστον θύμισα ότι η γατίτσα έχει κυρά.


Η κοινή λογίκη μόνο μου λέει οτι ένα άτομο εργαζόμενο όπως η κα.Μαριάννα μπορεί να φροντίζει υπεύθυνα κάποιες γάτες ως ένα σημείο και όχι παραπάνω. Γάτες αδέσποτες και άρρωστες που δεν μπορεί να τις βρίσκει ανα πάσα στιγμή για την ανάλογη θεραπεία. Δεν αμφιβάλλω για την υπευθυνότητα και ικανότητα άλλων ατόμων και ούτε ισχυρίζομαι τη φράση του "εγώ ξέρω καλύτερα"! Όμως εδώ είναι γεγονός οτι ενα μικρόβιο θα πλήξει μια μικρή γατο-γειτονιά σιγά σιγά με την αναμετάδοση του. Το ένα θα θεραπεύεται, θα κολλάει το άλλο..όπως έχει αρχίσει να γίνεται. Μετά, σε πόσα γατάκια μαζί θα προλαβαίνει να δίνει αντιβίωση?

Τέλος διαφωνώ οτι οι γάτες αυτές είναι δικιές της. Όποιος θέλει μια γάτα "δικιά του" που ζεί έξω, το πρώτο που κάνει τουλάχιστον είναι να το ανακοινώνει με το να της φορέσει ενα λουράκι έστω, ώστε να γνωρίζει ο κόσμος οτι η γάτα ανήκει κάπου και άμα του τη στερήσει θα λυπηθεί. Ο καθένας θα μπορούσε να της πάρει τις γάτες και εκείνη θα το ανακάλυπτε αργά..Εαν φροντίζω 500 γάτες σε διάφορες γειτονιές απο φιλοζωϊα και καλή καρδιά αυτό δεν τις κάνει δικιές μου. Ήρθαμε εντελώς τυχαία σε επαφή μαζί της και το γεγονός οτι τη ρωτάμε είναι απο καλή καρδιά και ακριβώς επειδή σεβόμαστε τον αγώνα της.
Όμως να ξεκαθαρίσω οτι αν ήταν επείγον να σώσω την κάθε Ριρίκα απο όποιον κίνδυνο και στεκόταν εμπόδιο, δε θα περιμένα την έγκρισή της. Ακριβώς επειδή δεν της ανήκει.
Queen
Queen
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 5
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όποια έχει "μουντζούρα" στο μουστακάκι-με τρελαίνει !!!
Motto : Cat bless you !
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/10/2009
Mood : ΓΑΤΟ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - Σελίδα 4 M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΤΟ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΓΑΤΟ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ

Δημοσίευση από Tiger Lilly Τρι Απρ 06, 2010 4:21 pm

Queen έγραψε:
Marcos έγραψε:
Queen έγραψε:Επίσης η κυρία φροντίζει κι άλλες 10 γάτες μόνο της εκεί γειτονιάς, απ'οτι ξέρω φροντίζει και σε άλλες περιοχές της Ν.Σμύρνης και δεν είναι "δικιά" της η γάτα. Πόσο θα μπορέσει να μοιράσει την απαραίτητη φροντίδα που χρειάζονται οι άρρωστες γάτες τουλάχιστον ?
Δεν καταλαβαίνω γιατί οι επισημάνσεις, οι αμφιβολίες και οι παρατηρήσεις σε κάτι καλό που πάει να γίνει και που υπήρχαν λόγια βοήθειας και υποστηρίξης αρχικά. Η γάτα αν δεν είχε πρόβλημα ίσως να μη χρειαζόταν φιλοξενία αλλά έχει.
Για τον απλούστατο λόγο, ότι δεν έχουμε αντίρρηση να βοηθηθεί η γατούλα, αλλά στην αρχή είχαμε την εντύπωση ότι είναι αδέσποτη και χωρίς φροντίδα από κανέναν.
Στην συνέχεια μάθαμε ότι υπάρχει μιά κυρία που κάνει ό,τι μπορεί για την γατούλα, και εγώ τουλάχιστον θεωρώ αυτονόητο ότι ό,τι γίνει πρέπει να έχει την συγκατάθεσή της.
Και επίσης δεν μου αρέσει καθόλου η απαξία που διαβάζω για την φροντίδα που δίνουν άλλοι, θεωρώντας ότι η δικιά μας είναι η καλύτερη και καμία σημασία δεν έχει ο άνθρωπος που την ταΐζει συστηματικά και την νοιάζεται....
Κι αυτό δεν το λέω μόνο για αυτή τη γάτα, αλλά είναι συχνό φαινόμενο.
"Εμείς ξέρουμε καλύτερα". Δεν συμφωνώ.
Είναι θαυμάσιο να μπορέσουμε να βοηθήσουμε την γατίτσα, όσο και την κυρά της.
Αλλά όχι να αποφασίζουμε σαν η γάτα να μην έχει κανέναν.
Και το ότι φροντίζει κι άλλες πολλές μόνο αρνητικό δεν το βρίσκω. Αντίθετα το βρίσκω θετικό.
Κι αν αυτό σημαίνει ότι δεν έχει την δυνατότητα να κάνει το καλύτερο για όλες τις γατούλες της, τότε, μετά χαράς να την βοηθήσουμε σε αυτά που αδυνατεί να παράσχει, εφόσον θέλει να βοηθηθεί.
Αλλά όχι να της πάρουμε την γατούλα με το έτσι θέλω γιατί "εγώ ξέρω καλύτερα".
Καλό είναι να υπάρχει μέτρο και σεβασμός στον άλλο.
Γι' αυτό. Ελπίζω να κατάλαβες γιατί εγώ τουλάχιστον θύμισα ότι η γατίτσα έχει κυρά.


Η κοινή λογίκη μόνο μου λέει οτι ένα άτομο εργαζόμενο όπως η κα.Μαριάννα μπορεί να φροντίζει υπεύθυνα κάποιες γάτες ως ένα σημείο και όχι παραπάνω. Γάτες αδέσποτες και άρρωστες που δεν μπορεί να τις βρίσκει ανα πάσα στιγμή για την ανάλογη θεραπεία. Δεν αμφιβάλλω για την υπευθυνότητα και ικανότητα άλλων ατόμων και ούτε ισχυρίζομαι τη φράση του "εγώ ξέρω καλύτερα"! Όμως εδώ είναι γεγονός οτι ενα μικρόβιο θα πλήξει μια μικρή γατο-γειτονιά σιγά σιγά με την αναμετάδοση του. Το ένα θα θεραπεύεται, θα κολλάει το άλλο..όπως έχει αρχίσει να γίνεται. Μετά, σε πόσα γατάκια μαζί θα προλαβαίνει να δίνει αντιβίωση?

Τέλος διαφωνώ οτι οι γάτες αυτές είναι δικιές της. Όποιος θέλει μια γάτα "δικιά του" που ζεί έξω, το πρώτο που κάνει τουλάχιστον είναι να το ανακοινώνει με το να της φορέσει ενα λουράκι έστω, ώστε να γνωρίζει ο κόσμος οτι η γάτα ανήκει κάπου και άμα του τη στερήσει θα λυπηθεί. Ο καθένας θα μπορούσε να της πάρει τις γάτες και εκείνη θα το ανακάλυπτε αργά..Εαν φροντίζω 500 γάτες σε διάφορες γειτονιές απο φιλοζωϊα και καλή καρδιά αυτό δεν τις κάνει δικιές μου. Ήρθαμε εντελώς τυχαία σε επαφή μαζί της και το γεγονός οτι τη ρωτάμε είναι απο καλή καρδιά και ακριβώς επειδή σεβόμαστε τον αγώνα της.
Όμως να ξεκαθαρίσω οτι αν ήταν επείγον να σώσω την κάθε Ριρίκα απο όποιον κίνδυνο και στεκόταν εμπόδιο, δε θα περιμένα την έγκρισή της. Ακριβώς επειδή δεν της ανήκει.

Αυτό όμως ισχύει και για τον καθένα που ασχολείται με αδεσποτάκια. ΓΑΤΟ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - Σελίδα 4 43833

Από ότι βλέπω έχετε 5 γάτες ήδη, ασχολείστε και με ζωάκια έξω, λογικά εργάζεστε, οπότε έχετε τους ίδιους χρονικούς περιορισμούς με αυτήν την κυρία. Αν λοιπόν η ίδια κρίνει ότι μπορεί να ασχοληθεί, δεν βλέπω το λόγο να φύγει το ζωάκι από το χώρο του και την κυρία που το αγαπάει.
Δεν νομίζω ότι είναι θέμα "ιδιοκτησίας" (το βρίσκω και άστοχο να μιλάμε για ιδιοκτησία ζωντανών πλασμάτων), ούτε ότι θα σήμαινε κάτι περισσότερο ή λιγότερο αν φόραγε λουράκι.


Ο κτηνίατρος είπε ότι χρειάζεται να απομονωθεί;
Tiger Lilly
Tiger Lilly
Γατοπαγίτης
Γατοπαγίτης

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : Δύο: Μatou, και Miles.
Motto : Never underestimate the power of denial.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2009
Mood : ΓΑΤΟ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - Σελίδα 4 M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΤΟ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΓΑΤΟ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ

Δημοσίευση από Queen Τρι Απρ 06, 2010 4:58 pm

Tiger Lilly έγραψε:
Queen έγραψε:
Marcos έγραψε:
Queen έγραψε:Επίσης η κυρία φροντίζει κι άλλες 10 γάτες μόνο της εκεί γειτονιάς, απ'οτι ξέρω φροντίζει και σε άλλες περιοχές της Ν.Σμύρνης και δεν είναι "δικιά" της η γάτα. Πόσο θα μπορέσει να μοιράσει την απαραίτητη φροντίδα που χρειάζονται οι άρρωστες γάτες τουλάχιστον ?
Δεν καταλαβαίνω γιατί οι επισημάνσεις, οι αμφιβολίες και οι παρατηρήσεις σε κάτι καλό που πάει να γίνει και που υπήρχαν λόγια βοήθειας και υποστηρίξης αρχικά. Η γάτα αν δεν είχε πρόβλημα ίσως να μη χρειαζόταν φιλοξενία αλλά έχει.
Για τον απλούστατο λόγο, ότι δεν έχουμε αντίρρηση να βοηθηθεί η γατούλα, αλλά στην αρχή είχαμε την εντύπωση ότι είναι αδέσποτη και χωρίς φροντίδα από κανέναν.
Στην συνέχεια μάθαμε ότι υπάρχει μιά κυρία που κάνει ό,τι μπορεί για την γατούλα, και εγώ τουλάχιστον θεωρώ αυτονόητο ότι ό,τι γίνει πρέπει να έχει την συγκατάθεσή της.
Και επίσης δεν μου αρέσει καθόλου η απαξία που διαβάζω για την φροντίδα που δίνουν άλλοι, θεωρώντας ότι η δικιά μας είναι η καλύτερη και καμία σημασία δεν έχει ο άνθρωπος που την ταΐζει συστηματικά και την νοιάζεται....
Κι αυτό δεν το λέω μόνο για αυτή τη γάτα, αλλά είναι συχνό φαινόμενο.
"Εμείς ξέρουμε καλύτερα". Δεν συμφωνώ.
Είναι θαυμάσιο να μπορέσουμε να βοηθήσουμε την γατίτσα, όσο και την κυρά της.
Αλλά όχι να αποφασίζουμε σαν η γάτα να μην έχει κανέναν.
Και το ότι φροντίζει κι άλλες πολλές μόνο αρνητικό δεν το βρίσκω. Αντίθετα το βρίσκω θετικό.
Κι αν αυτό σημαίνει ότι δεν έχει την δυνατότητα να κάνει το καλύτερο για όλες τις γατούλες της, τότε, μετά χαράς να την βοηθήσουμε σε αυτά που αδυνατεί να παράσχει, εφόσον θέλει να βοηθηθεί.
Αλλά όχι να της πάρουμε την γατούλα με το έτσι θέλω γιατί "εγώ ξέρω καλύτερα".
Καλό είναι να υπάρχει μέτρο και σεβασμός στον άλλο.
Γι' αυτό. Ελπίζω να κατάλαβες γιατί εγώ τουλάχιστον θύμισα ότι η γατίτσα έχει κυρά.


Η κοινή λογίκη μόνο μου λέει οτι ένα άτομο εργαζόμενο όπως η κα.Μαριάννα μπορεί να φροντίζει υπεύθυνα κάποιες γάτες ως ένα σημείο και όχι παραπάνω. Γάτες αδέσποτες και άρρωστες που δεν μπορεί να τις βρίσκει ανα πάσα στιγμή για την ανάλογη θεραπεία. Δεν αμφιβάλλω για την υπευθυνότητα και ικανότητα άλλων ατόμων και ούτε ισχυρίζομαι τη φράση του "εγώ ξέρω καλύτερα"! Όμως εδώ είναι γεγονός οτι ενα μικρόβιο θα πλήξει μια μικρή γατο-γειτονιά σιγά σιγά με την αναμετάδοση του. Το ένα θα θεραπεύεται, θα κολλάει το άλλο..όπως έχει αρχίσει να γίνεται. Μετά, σε πόσα γατάκια μαζί θα προλαβαίνει να δίνει αντιβίωση?

Τέλος διαφωνώ οτι οι γάτες αυτές είναι δικιές της. Όποιος θέλει μια γάτα "δικιά του" που ζεί έξω, το πρώτο που κάνει τουλάχιστον είναι να το ανακοινώνει με το να της φορέσει ενα λουράκι έστω, ώστε να γνωρίζει ο κόσμος οτι η γάτα ανήκει κάπου και άμα του τη στερήσει θα λυπηθεί. Ο καθένας θα μπορούσε να της πάρει τις γάτες και εκείνη θα το ανακάλυπτε αργά..Εαν φροντίζω 500 γάτες σε διάφορες γειτονιές απο φιλοζωϊα και καλή καρδιά αυτό δεν τις κάνει δικιές μου. Ήρθαμε εντελώς τυχαία σε επαφή μαζί της και το γεγονός οτι τη ρωτάμε είναι απο καλή καρδιά και ακριβώς επειδή σεβόμαστε τον αγώνα της.
Όμως να ξεκαθαρίσω οτι αν ήταν επείγον να σώσω την κάθε Ριρίκα απο όποιον κίνδυνο και στεκόταν εμπόδιο, δε θα περιμένα την έγκρισή της. Ακριβώς επειδή δεν της ανήκει.

Αυτό όμως ισχύει και για τον καθένα που ασχολείται με αδεσποτάκια. ΓΑΤΟ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - Σελίδα 4 43833

Από ότι βλέπω έχετε 5 γάτες ήδη, ασχολείστε και με ζωάκια έξω, λογικά εργάζεστε, οπότε έχετε τους ίδιους χρονικούς περιορισμούς με αυτήν την κυρία. Αν λοιπόν η ίδια κρίνει ότι μπορεί να ασχοληθεί, δεν βλέπω το λόγο να φύγει το ζωάκι από το χώρο του και την κυρία που το αγαπάει.
Δεν νομίζω ότι είναι θέμα "ιδιοκτησίας" (το βρίσκω και άστοχο να μιλάμε για ιδιοκτησία ζωντανών πλασμάτων), ούτε ότι θα σήμαινε κάτι περισσότερο ή λιγότερο αν φόραγε λουράκι.


Ο κτηνίατρος είπε ότι χρειάζεται να απομονωθεί;

Ακριβώς επειδή φροντίζω κι εγώ γάτες μέσα κι έξω το λέω αυτό. Εγώ έχω 5 γάτες μέσα στο σπίτι. Τις φροντίζω υπεύθυνα και βρίσκω χρόνο έστω και αν είναι δύσκολα. Όμως είναι εκεί για να τις φροντίσω και να τους δώσω κάθε απαραίτητη θεραπεία. Η κα.Μαριάννα φροντίζει πολλές αδέσποτες γάτες (όχι μόνο 5) έξω, που δε θα μπορεί να της βρίσκει για κάποια θεραπεία πάντα όταν απαιτείται, υποθέτω.
Τις γάτες που φροντίζω έξω, που τυχαίνει πια να είναι μόνο η Σίλβεριν, αν μου την έπαιρνε κάποιος θα στενοχωριόμουν αλλά δε θα μπορούσα να του το απαγορέψω. Τη στιγμή που σκέφτηκα οτι δεν μπορώ να φανταστώ να παθαίνει κάτι η Wendy, την πήρα μέσα όπως και τον Άρτσι. Ναί εγωϊστικό είναι, το ξέρω.
Αλλά κακά τα ψέματα υπάρχει μια διαχωριστική γραμμή που τραβάς όταν θέλεις στ'αλήθεια να έχεις κάτι δικό σου, όσο εγωϊστικό κι αν ακούγεται. Άλλο η γάτα να μην έχει ''ταυτότητα'', άλλο να έχει λουράκι, άλλο να έχει τσιπάκι και άλλο να την έχεις μέσα στο σπίτι. Αν το θεωρείς αστοχασία να μιλάμε για ιδιοκτησία ζωντανών, μήπως πέφτεις σε παγίδα ''υποκρισίας'' ? Εσύ έχεις γατούλα μέσα στο σπίτι ? Αν την είχες έξω χωρίς λουράκι ? Σκέψου εναν να έρχεται να σου τις πάρει και στις 2 περιπτώσεις.
1) Στο σπίτι του στρίβεις το λαρύγγι.
2) Έξω και χωρίς λουράκι κάνεις ενα μορφασμό, τσακώνεσαι αλλά δεν μπορείς να κάνεις και πολλά μετά.
Έχεις κάνει την επιλογή σου.
Queen
Queen
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 5
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όποια έχει "μουντζούρα" στο μουστακάκι-με τρελαίνει !!!
Motto : Cat bless you !
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/10/2009
Mood : ΓΑΤΟ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - Σελίδα 4 M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΤΟ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΓΑΤΟ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ

Δημοσίευση από Fotoula Τρι Απρ 06, 2010 5:27 pm

Ο αιώνιος καυγάς. Πως πιστοποιείς την ιδιοκτησία σε ένα ζώο και απέναντι σε ποιον; Για μένα τσιπάκια λουράκια και άλλα τέτοιου είδους έχουν να κάνουν με τη προσωπική μας σχέση με τη γάτα όπου απλά έρχονται να νομιμοποιήσουν την αδιαπραγμάτευτη για μας σχέση ιδιοκτησίας με τα ζώα μας. Ω σίγουρα γίνεται με τις καλύτερες των προθέσεων και σίγουρα είμαστε η καλύτερη επιλογή από το δρόμο και τους κινδύνους τους, αλλά κακά τα ψέμματα εάν είχαν δικαίωμα επιλογής τα ζώα μας θα την έκαναν με μικρά πηδηματάκια και απλά θα μας επισκέπτονταν σα σταθερούς παροχείς τροφής. Αυτή είναι η αλήθεια. Άρα η πιστοποίηση, για μένα πάντα, άπτεται ψυχολογικών προεκτάσεων -το ψυχαναλυτικό με έχει πιάσει σήμερα- και ως εκ τούτου ότι βολεύει τον καθένα είναι και το καλύτερο. Δεν ξέρω τι κάνει η κυρία με τις γάτες της ούτε πως έχει οργανώσει τη ζωή της με αυτές και έξω από αυτές και θεωρώ ότι είμαι και η τελευταία που θα έχει και άποψη, γιατί ξέρω πολύ καλά πως θα αντιμετώπιζα κάποιον που θα τολμούσε να έχει άποψη για τη δική μου ζωή, εξίσου δεν ξέρω και τίποτα για τη ζωή τη δική σου για να μπορέσω έστω και τυπικά να κάνω τη σύγκριση. Αυτό που σίγουρα αρνούμαι να δεχτώ είναι ότι η ύπαρξη ενός τσιπακίου και ενός κολλάρου θα κατοχυρώσει από μόνη της αδιαπραγμάτευτα δικαιώματα ζωής πάνω σε μία ύπαρξη. Κοντά μου ζουν γάτες με τσιπάκια 20 ώρες το 24ωρο χειμώνα καλοκαίρι σε ένα μπαλκόνι. Να υποθέσω ότι δε νομιμοποιούμαι να νοιαστώ για αυτές; Και επίσης ο Μαντού δεν έχει ούτε κολλάρο ούτε τσιπάκι, δεν ξέρω γιατί αλλά με τρομάζουν τα τσιπάκια, χωρίς να αρνούμαι τη χρησιμότητά τους...

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
έχω και εγώ αποκλίνουσα συμπεριφορά .....
Και lipothymia
και Proud Member των απανταχού Α.Δ. arrogant
και Proud Member των απανταχού Embarassed
Fotoula
Fotoula
Citrullus lanatus Mod/Πρωτερ-γάτα
Citrullus lanatus Mod/Πρωτερ-γάτα

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 103
Τόπος : Σπίτι
Αριθμός γατουνίων : ενάμισο...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παλιόκαιρος όλων των αποχρώσεων......
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ντύλαν, Κουασιμόδο & Πανδώρα !
Motto : ΝΕΡΙΝΑΣΚΑΣΜΟΥΛΗΣ
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/11/2007
Mood : ΓΑΤΟ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - Σελίδα 4 M_caseclosed

http://www.nerinanasia.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΤΟ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΓΑΤΟ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ

Δημοσίευση από Tiger Lilly Τρι Απρ 06, 2010 5:35 pm

Ναι, έχω δύο γάτες, εμβολιασμένες και στειρωμένες, μέσα στο σπίτι και με τα όλα τους.

Είναι μια πολύ μεγάλη συζήτηση το πώς βλέπουμε τη σχέση μας με τα ζώα. Προσωπικά δεν τα νιώθω ιδιοκτησία μου, αλλά παρέα μου, και φυσικά αυτό μου γεννάει πολλούς προβληματισμόυς για τον τρόπο ζωής που έχω επιλέξει για αυτά (για τον εγκλεισμό στο διαμέρισμα μιλάω). Τα περί υποκρισίας θα τα προσπεράσω. ΓΑΤΟ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - Σελίδα 4 442890

Το ένα δεν έχει λουρί γιατί δεν το ανέχεται. Στο πατρικό μου είχαμε πάντα γάτες που μπαινοβγαίναν στο σπίτι και καμία ποτέ δεν φόρεσε λουρί. Σε καμία περίπτωση δεν ένιωσα λιγότερο ή περισσότερο "ιδιοκτήτρια" (για να χρησιμοποιήσω την δική σας έκφραση) επειδή φόραγαν ή δεν φόραγαν κάτι στο λαιμό τους.

Δεν ξέρω πώς θα αντιδρούσα αν κάποιος μου έπαιρνε κάποιο από αυτά τα ζώα. ΓΑΤΟ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - Σελίδα 4 43833

Νομίζω ότι αν ερχόταν ουρανοκατέβατος και το επιχείρημά του στηριζόταν στην "ιδιοκτησία" (στο παίρνω γιατί ΔΕΝ φρόντισες να το μαρκάρεις, άρα ΔΕΝ είναι δικό σου, άρα ΔΕΝ δικαιούσαι να μιλάς), θα γινόμουν έξαλλη. Όχι τόσο γιατί μου πήραν το ζώο, αλλά για τον αυταρχισμό, τον οποίο πραγματικά δεν ανέχομαι.

Και δυστυχώς, κατά τη γνώμη μου πάντα, σε αυτές τις περιπτώσεις τις όποιες καλές προθέσεις ο αυταρχισμός τις αναιρεί.

Έχει τοοοοοοοοσα αδέσποτα ζώα που τα αποθέματα ενέργειας, χρόνου, χρημάτων κλπ που μπορεί να διαθέτει κάποιος δεν θα φτάσουν ποτέ για όλα. Γιατί δηλαδή πρέπει οπωσδήποτε να "σωθούν" αυτά που είναι ήδη παρέα κάποιου άλλου ανθρώπου, ο οποίος με τον τρόπο του τα φροντίζει και αν του τα στερήσουμε με το στανιό ουσιαστικά τον ακυρώνουμε;

Και επανερχόμαστε στο πώς "πρέπει" να φροντίζουμε ένα ζώο, και αν υπάρχει "πρέπει", και η συζήτηση κάνει κύκλους.

Κάποια στιγμή όμως ίσως θα πρέπει να ανοίξουμε τη συζήτηση του πώς "πρέπει" να σεβόμαστε τους άλλους ανθρώπους, κι ας μην έχουν "μαρκάρει" την περιοχή τους. Δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να είναι φιλόζωος αν δεν είναι πρώτα φιλάνθρωπος (και δεν μιλάω για την φιλανθρωπία με την έννοια της ενίσχυσης του φιλόπτωχου ταμείου, αλλά για τον ανθρωπισμό).

Αυτό που συζητάμε είναι θέμα κοινωνικής ευαισθησίας κατά τη γνώμη μου, τόσο απλά.
Tiger Lilly
Tiger Lilly
Γατοπαγίτης
Γατοπαγίτης

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : Δύο: Μatou, και Miles.
Motto : Never underestimate the power of denial.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2009
Mood : ΓΑΤΟ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - Σελίδα 4 M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΤΟ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΓΑΤΟ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ

Δημοσίευση από BokSurat Τρι Απρ 06, 2010 9:55 pm

λοιπόν... επειδή γράφτηκαν πολλά εδώ μέσα, και επειδή το σπίτι φιλοξενίας που συζητιέται είναι δικό μου και νιώθω λίγο υπεύθυνη για όλο αυτό που γίνεται εδώ... θα γράψω κάποια πράγματα και όποιος θέλει ας τα καταλάβει, όποιος όχι, λυπάμαι αλλά δεν θα έχει άλλη ευκαιρία να του τα εξηγήσω!
1. βάζω λουράκι στα γατιά μου σπανιότατα (μόνο στο γάτο το κατακαλόκαιρο για να τον ακουν και να φεύγουν τα ποντίκια), και δεν τις περιορίζω μέσα στο σπίτι, αλλά είναι ελεύθερες να βγαίνουν και έξω όποτε γουστάρουν το χειμώνα (είμαι δεν είμαι σπίτι), και το καλοκαίρι μόνο όταν είμαι σπίτι και αυτό για λόγους ασφαλείς επειδή έχει πολύ περισσότερο κόσμο.
2. δεν θα κρύψω ότι ένιωσα μια ειρωνεία σε κάποια από τα ποστ της σελίδας 2 στο πρόσωπό μου... ελπίζω να κάνω λάθος, αν όμως δεν κάνω λάθος... και είναι όντος έτσι... σκέφτομαι την περίπτωση που ο κτηνίατρος θα δώσει το "ΠΡΕΠΕΙ" να απομονωθεί η γατούλα... και που φυσικά η "κυρία" θα πρέπει να ρωτηθεί, και αν συμφωνήσει στην προσωρινή σε εμένα φιλοξενία της... γιατί αν είναι να έχω τον έλεγχο και την επικριτική μετά όσο θα έχω την γατούλα ή τις γατούλες και θα κάνω ότι θεωρώ εγώ σωστό (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα τα κάνω όλα σωστά και όπως πρέπει), όπως την δέχθηκε σε αυτό το τόπικ η "κυρία" που στην τελική δεν ξέρουμε τι και αν κάνει με την/τις αδέσποτες γατούλα/λες... τότε λοιπόν αν είναι να υπάρξει τέτοια περίπτωση τότε και εγώ απλά και πεισματάρικα :
Queen έγραψε:δεν πειράζει δεν τίθεται θέμα φιλοξενίας. Τέλος.
3. αν η γατούλα έχει μια τόσο μεταδοτική ασθένεια, και κριθεί απαραίτητη η απομόνωση της, και αποφασιστεί να γίνει στο σπίτι μου, ξεκαθαρίζω ότι θα την φιλοξενήσω στο μπάνιο (που είναι πλακάκια) και όχι στο υπνοδωμάτιο (που είναι κουβέρτες και χαλί), για να αποφύγω αρχικά μετάδοση του ιού στα δικά μου γατιά μέσα από εισχώρησή του σε κάποιο μαλλιαρό αντικείμενο (χαλί, κουβέρτα κλπ), και κατά 2ον το μπάνιο καθαρίζει πολύ εύκολα με μαι χλωρίνη ενώ το στρώμα, η κουβέρτα, το χαλί ΟΧΙ!
4. δεν θυμάμαι τι άλλο ήθελα να γράψω, αν θυμηθώ θα γράψω αργότερα αν κ θα ήθελα να αποφύγω τα περαιτέρω ποστ μου σε αυτό το τόπικ!
5. θεωρώ σωστό να μαθαίνουμε νέα της γατούλας, και μπράβο σου queen που ασχολείσαι τόσο πολύ με τα αδεσποτάκια, και θεωρώ σωστό να αναλωθούμε περισσότερο σε αυτό από εδώ και πέρα και όχι στις διαφωνίες περί τι είναι, και αν υπάρχει ιδιωτικοποίηση ενός ζώου κλπ.
6. συμφωνώ απόλυτα με το παρακάτω ειδικά σε αυτά που έχω βάλει με κόκκινο, και θα κάνω και την αντιπρόταση να της αγαράσω η ίδια ότι φάρμακα χρειαστεί, καθώς και ότι άλλο χρειαστεί για τις γατούλες "της" από πλευράς υγείας.
Marcos έγραψε:Είναι θαυμάσιο να μπορέσουμε να βοηθήσουμε την γατίτσα, όσο και την κυρά της.
Αλλά όχι να αποφασίζουμε σαν η γάτα να μην έχει κανέναν.
Και το ότι φροντίζει κι άλλες πολλές μόνο αρνητικό δεν το βρίσκω. Αντίθετα το βρίσκω θετικό.
Κι αν αυτό σημαίνει ότι δεν έχει την δυνατότητα να κάνει το καλύτερο για όλες τις γατούλες της, τότε, μετά χαράς να την βοηθήσουμε σε αυτά που αδυνατεί να παράσχει, εφόσον θέλει να βοηθηθεί.
Αλλά όχι να της πάρουμε την γατούλα με το έτσι θέλω γιατί "εγώ ξέρω καλύτερα".
Καλό είναι να υπάρχει μέτρο και σεβασμός στον άλλο.
και κλείνω - Ε Δ Ω - !
BokSurat
BokSurat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 108
Τόπος : Άγιος Νικόλαος Αναβύσσου
Αριθμός γατουνίων : 1γάταρο, 1 γάτα, 1 σκύλα, + το Στριγγλοαγγελουδάκι μου στον ουρανό
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ουτε πολύ κρυο ούτε πολύ ζέστη... φθηνόπωρο θα έλεγα που βρέχει!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Κίρκη
Motto : ωρα μηδεν στα Ζωνιανα, ωρα μηδεν στη Κρητη που ξεπατωσαν τα ΕΚΑΜ ολο το Ψηλορειτη
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/04/2008
Mood : ΓΑΤΟ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - Σελίδα 4 Parta10

http://www.gate21.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΤΟ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΓΑΤΟ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ

Δημοσίευση από Nickpes Τρι Απρ 06, 2010 10:00 pm

BokSurat έγραψε:
3. αν η γατούλα έχει μια τόσο μεταδοτική ασθένεια, και κριθεί απαραίτητη η απομόνωση της, και αποφασιστεί να γίνει στο σπίτι μου, ξεκαθαρίζω ότι θα την φιλοξενήσω στο μπάνιο (που είναι πλακάκια) και όχι στο υπνοδωμάτιο (που είναι κουβέρτες και χαλί), για να αποφύγω αρχικά μετάδοση του ιού στα δικά μου γατιά μέσα από εισχώρησή του σε κάποιο μαλλιαρό αντικείμενο (χαλί, κουβέρτα κλπ), και κατά 2ον το μπάνιο καθαρίζει πολύ εύκολα με μαι χλωρίνη ενώ το στρώμα, η κουβέρτα, το χαλί ΟΧΙ!
Καλά αυτό είναι εκ τον ούκ άνευ. Αυτό μετά τον Jango (καλα να ειναι στον ουρανο ο γατουλης) που κάναμε ένα χρόνο να ανοίξουμε τρια δωμάτια για να εξαφανιστει η πανλευκοπενία μην και κολήσουν οι άλλες γάτες δεν χρειάζεται να το ξανακάνουμε.
Nickpes
Nickpes
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Τόπος : Άγιος Νικόλαος Αναβύσσου
Αριθμός γατουνίων : 3 και 1 σκύλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη-Καλοκαίρι-Φθινόπωρο-Χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον χοντρό...μα τι ρωτάτε, ένας ειναι ο χοντρός
Motto : Always look on the bright side of life
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/12/2008
Mood : ΓΑΤΟ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - Σελίδα 4 M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΤΟ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΓΑΤΟ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ

Δημοσίευση από Queen Τρι Απρ 06, 2010 11:23 pm

Παιδιά θα γούσταρα πολύ σε όσους μου την πέσατε έτσι ομαδικά και ωραία να υπογραμμίζω προτάσεις σας και να παραθέτω τη γνώμη μου, αλλά επειδή είστε και κανα 2-3 και οι απαντήσεις θα μου πάρουν ώρα για τον καθένα σας ξεχωριστά, προτιμώ καλύτερα να κοιμηθώ γιατί δουλεύω κι αύριο το πρωϊ.
Πάντως κάποιοι ξεφύγατε απο το θέμα και κάποιοι τα μεταφράσατε αλλιώς τα λεγόμενά μου. Δεν πειράζει ας είναι. Το θέμα μου δεν είναι να κάνω την έξυπνη αλλά να βοηθήσω μια άρρωστη γατούλα.
Όσο για τη φιλοξενία, πραγματικά δεν τίθεται θέμα πια. Ευχαριστώ πολύ και καλό σας βράδυ.
Queen
Queen
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 5
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όποια έχει "μουντζούρα" στο μουστακάκι-με τρελαίνει !!!
Motto : Cat bless you !
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/10/2009
Mood : ΓΑΤΟ-ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - Σελίδα 4 M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 4 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης