gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή..

+22
Annajean
kouix
Γιώργος βασιλωττος
ΤΖΟ ΤΖΟ
Μαυρογατος
Belatrix Orionis
vaso
alex..niaou
MARAKI099
f.m123
koneko
DimisK
Anatoli
stavroula
life
christiana
ismini
brea
XIONIS
Βετούλι
Φωτεινή
Chouzouris
26 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή.. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή..

Δημοσίευση από ΤΖΟ ΤΖΟ Παρ Φεβ 13, 2015 5:40 pm

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!
Η δίκη μου της αρέσει να τρώει γιαούρτι, κίτρινα τυριά, ψωμί μαύρο, κ κρόκο αυγού!!!!
Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να της τα δίνω!!! Μπορείτε να μου πείτε;
Σας ευχαριστώ πολύ!!!! thanks thanks wow thanks
ΤΖΟ ΤΖΟ
ΤΖΟ ΤΖΟ
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Αριθμός γατουνίων : 1+7 αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΑΝΟΙΞΗ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΟΛΕΣ
Motto : ΤΡΑΒΑ ΜΠΡΟΣ ΚΑΙ ΜΗ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2014
Mood : Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή.. - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή.. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή..

Δημοσίευση από Γιώργος βασιλωττος Παρ Ιουν 05, 2015 5:32 pm

το γατακι μου κανει να του δινουμε μουρταδελα η σαλαμι και τυρι ολανδικο?Τι πρεπει να του δινω?
Γιώργος βασιλωττος
Γιώργος βασιλωττος
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 24
Τόπος : ηρακλειο-Κρητη
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμωνας
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/06/2015
Mood : Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή.. - Σελίδα 2 M_bye

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή.. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή..

Δημοσίευση από Γιώργος βασιλωττος Παρ Ιουν 05, 2015 8:38 pm

το γατακι μου κανει να του δινουμε μουρταδελα η σαλαμι και τυρι ολανδικο?Τι πρεπει να του δινω?
Γιώργος βασιλωττος
Γιώργος βασιλωττος
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 24
Τόπος : ηρακλειο-Κρητη
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμωνας
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/06/2015
Mood : Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή.. - Σελίδα 2 M_bye

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή.. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή..

Δημοσίευση από kouix Σαβ Ιουν 06, 2015 10:47 am

Δεν κανει να τους δίνουμε "πιπερια, αλλατια κρεμύδια σκορδα κτλ".


ΑΥΤΟ, πρεπει να το προσεξετε....

ΑΝ θελετε να του δινετε μια στο τόσο κατι απο αυτα που τρωτε, δεν πειραζει.... (ακρει να ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ κρεμύδια πιπερια και σκορδα τουλαχιστον)

Προσοχη ομως:

Μαγειρευτό φαγητο, αυτο που τρωμε εμεις, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να θεωρηθει ως πληρης τροφη για ενα γατάκι (ειδικα αν ειναι ακόμη στην αναπτυξη)
Καθως δεν περιεχει ΑΣΒΕΣΤΙΟ ουτε ΤΑΥΡΙΝΗ.




___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή.. - Σελίδα 2 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή.. - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή.. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή..

Δημοσίευση από Annajean Δευ Οκτ 12, 2015 3:30 pm

Καλησπερα σας θα ηθελα να μαγειρεψω στη γατα μου μοσχαρακι με πατατουλες βραστες μπορω να βαλω σαλτσα ντοματας μεσα?

Annajean
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/10/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή.. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή..

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Τρι Μάης 15, 2018 9:53 am

Kαλημέρα ! Σας έχει τύχει ο γάτος σας από μεγάλος φαγάνας να κάνει νάζια με την τροφή ? Να μην υπάρχει πρόβλημα υγείας αλλά να περιορίζεται στη μισή ποσότητα του φαγητού του κάθε φορά ? Κάποιο κόλπο να το ξεπεράσουμε ?Η κτηνίατρος μου είπε να του αφήνω το μπολάκι για λίγο καθε φορά και μετά να το αποσύρω . Σκέφτηκα να αλλάξω και γεύση αλλά τσιγκουνεύομαι γιατί έχω αρκετή απ αυτήν που τρώει . Είναι ζωηρός παιχνιδιάρης στειρωμένος , 5 ετών και από το μπαλκόνι απλά παρακολουθεί τους έρωτες στο δρόμο . Δεν φαίνεται να υποφέρει για αυτό .

ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή.. - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή.. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή..

Δημοσίευση από Lina Τρι Μάης 15, 2018 10:31 am

Έχω την εντύπωση ότι κάποια στιγμή βαριούνται την ίδια τροφή.Μπορείς να αλλάξεις τη γεύση σταδιακά για ένα διάστημα και μετά να επανέλθεις.Τουλάχιστον αυτό έχω διαπιστώσει με τα δικά μου.
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή.. - Σελίδα 2 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή.. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή..

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Τρι Μάης 15, 2018 11:15 am

Αυτ'ο σκέφτομαι ..μόνο που την νέα πρέπει να του την κρατήσω για κάποιο καιρό και αναρωτιέμαι αν θα χαλάσει αυτή που θα φυλάξω . Είναι σε σάκκο με zip και είναι σίγουρα 1 1/2 κιλό . Ας φάει και βλέπουμε ....
ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή.. - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή.. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή..

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Μάης 15, 2018 1:20 pm

Eγω θα σου ελεγα να αφησεις τον γατο σου να τρώει οσο θέλει. Ειναι ευλογια θα ελεγα να μπορει να ρυθμιζει το φαγητο του και να διατηρειται καλα στο βάρος του. Τρωέι λιγοτερο τοσο το καλυτερο ειδικα αν ετρωγε πολυ. Το καλοκαιρι παντα κοβουν την ποσοτητα φαγητου και ερχονται στα ισα τους προσωπικη μου άποψη ...
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή.. - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή.. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή..

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Τετ Μάης 16, 2018 12:12 am

Η κτηνίατρος υποστηρίζει ότι εφόσον ήταν συνηθισμένος να τρώει 2 φορές την ημέρα αυτό το νέο σύστημα τρώω από λίγο κάθε φορά που πηγαίνω στην κουζίνα θα του χαλάσει το στομάχι .Eπίσης έχω διαβάσει ότι τα πολλά γεύματα επηρεάζουν το ph των ούρων , τη συχνότητα της ούρησης και μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα στο ουροποιητικό .Από την άλλη επειδή λείπω κάποιες ώρες από το σπίτι και μένει και μόνος του, αλλά ποτέ βέβαια δεν παραλείπω τα γεύματά του, νομίζω ότι έχει μία πιο ζωηρή ....ρουτίνα . Τις ώρες των γευμάτων τις αναγνωρίζει , τις απαιτεί και έχει και κάτι να περιμένει .
ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή.. - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή.. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή..

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Μάης 16, 2018 12:30 am

Δεν αντιλέγω αλλά γιατί να φάει περισσότερο από αυτό που θέλει. 2 γεύματα πολύ δύσκολο για την δική μου περίπτωση.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή.. - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή.. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή..

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Τετ Μάης 16, 2018 9:42 am

Η κάθε περίπτωση ξεχωριστή και η δύναμη της συνήθειας πολύ ισχυρή .
Καλημέρα ! fancat
ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή.. - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή.. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή..

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Μάης 16, 2018 12:54 pm

Και τα δυο μοτίβα ταϊσματος έχουν τα υπέρ και τα κατά τους.
Το μεν τσιμπολόγημα, όσο θέλει μέσα στη μέρα θεωρητικά προσομοιάζει περισσότερο τον τρόπο που τρώει η γάτα ελεύθερη στη φύση, πολλά μικρά γεύματα, όταν θέλει κυνηγάει.
Από την άλλη στα ρυθμισμένα γεύματα αφενός μεν ξέρουμε πάντα τι τρώνε, αν και στη δική σας περίπτωση με ένα γατούλη δεν είναι θέμα αυτό, αφετέρου όντως είναι μέρος της ρουτίνας τους, ξέρουν πότε θα ζητήσουν φαγητό και ρουτίνα που περιλαμβάνει φαγητό και λιχουδιές είναι για όλους μας ωραία Laughing
Εγώ προσπαθώ τουλάχιστον πριν το βραδινό να παίζουμε, υποτίθεται "κυνήγησαν" και μετά τρώνε, τρώνε με περισσότερη όρεξη κι είναι γενικά ευχάριστη διαδικασία.

Πάντως αυτό περί συνήθειας και στομαχικών προβλημάτων, εγώ δεν το παρατήρησα στα κορίτσια μου. Κάνω εναλλαγές μεταξύ των δύο τρόπων ταϊσματος. Τους αφήνω φαγητό, όταν έχουμε κάποια φιλοξενία, που αποσυντονίζονται λίγο και δεν τρώνε κανονικά στις ώρες τους. Δεν έχουν κάποιο θέμα.

Τέλος απαντώντας παραπάνω, κι εγώ νομίζω ότι βαριούνται συνέχεια μια τροφή κι επιπλέον για λόγους "διασφάλισης ποιότητας" προτιμώ να κάνω αλλαγές, όπως και τα ανθρώπινα τρόφιμα. Εμπιστεύεσαι μια εταιρεία, βγαίνει ένα σκάνδαλο και λες μετά "Πω, τόσα χρόνια αυτό έτρωγα.."
Καθαρά προσωπική φιλοσοφία βέβαια αυτό.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή.. - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή.. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή..

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Τετ Μάης 16, 2018 10:56 pm

Aυτό με την συχνότητα των γευμάτων ξεκίνησα να το τηρώ αφότου τον στείρωσα και μετά . Έχω πάντα στην άκρη του μυαλού μου ότι είναι αγόρι και με φοβίζουν οι ουρολιθιάσεις και τα συναφή .
Όσο για την επιλογή τροφής , του αλλάζω 3 γεύσεις ετησίως και τώρα σκέφτομαι να τον βάλω να δοκιμάσει μία νέα σειρά grain free της ίδιας εταιρείας , αλλά καθυστερούν να μου στείλουν το δείγμα και σκέφτομαι μήπως αυτό είναι μία ένδειξη να δοκιμάσω κάτι άλλο . Ακριβώς για λόγους διασφάλισης ποιότητας που ανέφερες και συ .
ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : Ας κάνουμε στη γάτα μας το τραπέζι για μια ευτυχισμένη ζωή.. - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης