gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Σίτιση με γαστροστομία

Πήγαινε κάτω

Σίτιση με γαστροστομία Empty Σίτιση με γαστροστομία

Δημοσίευση από Serenata Δευ Οκτ 10, 2022 6:33 pm

Έχει κανείς προσωπική εμπειρία από σίτιση γάτας με σωληνάκι στο λαιμό;
Ρωτάω συγκεκριμένα για τη γάτα μου την Καραμέλα που διαγνώστηκε τα Χριστούγεννα με πεπτικό λέμφωμα και από τέλος Αυγούστου έχει μεγάλη ανορεξία και απώλεια βάρους. Αφού νοσηλεύτηκε λίγο με ρινοοισοφαγικό σωληνάκι μήπως ανακάμψει, την πήρα σπίτι με αυτό για να την ταΐζω από αυτό, αλλά το έβγαλε μέσα σε μια μέρα. Έκτοτε προσπαθώ με ένα ενισχυτικό της όρεξης χάπι. Τρώει, αλλά λιγότερο από όσο πρέπει κι έτσι συνεχίζει και χάνει. Την προηγούμενη βδομάδα κάναμε και αξονική παντού μήπως υπάρχει και κάτι άλλο, αλλά δε βρήκαμε κάτι που να σχετίζεται με την ανορεξία. Και τώρα προτείνει ο κτηνίατρος να της βάλουμε με μικροεπέμβαση σωληνάκι στον οισοφάγο για να την ταΐζω από εκεί για όσο χρειαστεί, μπορεί βδομάδες μπορεί και μήνες, μέχρι και αν ανακάμψει. Δεν ξέρουμε αν και πότε θα γίνει αυτό. Εγώ δεν συμφωνώ πολύ, δεν μου αρέσει καθόλου η ιδέα να ζει η Καραμέλα έτσι. Και επιπλέον δεν ξέρω αν μπορώ και εγώ να το κάνω....μου φαίνεται πολύ αγχωτικό και ένα βουνό....Αλλά και άλλος να το αναλάμβανε αντί για μένα, που δεν υπάρχει άλλος, πάλι δεν θεωρώ ότι είναι ζωή αυτή για την Καραμέλα. Ο κτηνίατρος λέει πως δεν θα το νιώθει και πως στη χειρότερη περίπτωση της βάζουμε ένα κολάρο για να μην το πειράζει....
Θα ήθελα πολύ αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία να την μοιραστεί....
Serenata
Serenata
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Χαλάνδρι
Αριθμός γατουνίων : Αμελί, Καραμέλα, Σερενάτα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γαταχείμωνο
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/05/2010
Mood : Σίτιση με γαστροστομία M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σίτιση με γαστροστομία Empty Απ: Σίτιση με γαστροστομία

Δημοσίευση από Serenata Πεμ Οκτ 13, 2022 9:47 pm

Παρακαλώ θα ήθελα να κλειδώσει το θέμα. Ευχαριστώ
Serenata
Serenata
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Χαλάνδρι
Αριθμός γατουνίων : Αμελί, Καραμέλα, Σερενάτα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γαταχείμωνο
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/05/2010
Mood : Σίτιση με γαστροστομία M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης