gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γατομωρακι

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Γατομωρακι Empty Γατομωρακι

Δημοσίευση από Freja Τετ Αυγ 17, 2022 10:50 am

Καλημέρα σας!!
Βρήκα χθες ένα γατομωρακι σε κάτι χωράφια. Πιστεύω ότι είναι πάνω από 20 ημερών, τα μάτια του δεν είναι πλέον μπλε, έχει βγάλει κυνόδοντες, αλλά όχι όλα τα υπόλοιπα δόντια, τρώει πατε μόνο του και πάει στην άμμο (για τσισα προς το παρόν). Επίσης καλλωπίζεται μόνο του. Δεν του δίνω γαλατάκι γιατί δεν νομίζω ότι είναι εύκολο να βρω γάλα για γατάκια εδώ που είμαι διακοπές. Έχει φάει σε μια μέρα περίπου 85 γρμ πατε
Αυτά που με προβληματίζουν λίγο είναι τα εξής:
1. Είναι πολύ ήσυχο. Δεν φωνάζει/ γκρινιάζει καθόλου, όταν μπαίνει στο αυτοσχέδιο καλαθάκι του στο μπάνιο, κοιμάται ή κάθεται ήσυχο, μέχρι να το ξυπνήσω εγώ για φαγητό. Επίσης δεν τρώει αν δεν του βάλω μπροστά του το πιατακι, παρότι του αφήνω φαγητό.
2. Περπατάει και κυκλοφορεί, αλλά για λίγο. Καμιά φορά τρέμουν λίγο τα πίσω ποδαράκια του, αλλά του περνάει. Δεν είναι άτονο το γατί κατά τα άλλα, καλά φαίνεται να είναι.
3. Από χθες που το βρήκα, κακά δεν έχει κάνει.
4. Καμιά φορά ρίχνει κανένα φτέρνισμα, όχι συχνά - συνέχεια. Τα μάτια του είναι καθαρά τελείως και η αναπνοή του φαίνεται κανονική.
Είμαι υπερβολική μάλλον, αλλά είναι πρώτη φορά που μου τυχαίνει τόσο μωρό. Εσείς που έχετε μεγαλύτερη εμπειρία πιστεύετε ότι είναι οκ; Πρέπει να προσέξω κάτι για την ποσότητα ή τους χρόνους που τρώει;

Με τις δύο δικές μου θέλει να συναναστραφεί, αλλά αυτές προς το παρόν δεν θέλουν. Αυτό τις πλησιάζει το έρμο, αλλά αν πλησιάσει πολύ αρχίζουν τα κχχχ...

Και επειδή δε βλέπω να το δέχεται μια ημιδεσποζομενη γατομανα εδώ και σε τρεις μέρες φεύγω, μάλλον θα έρθει Αθήνα να μεγαλώσει λίγο και να ψάξουμε για σπίτι. Οπότε θα προτιμούσα να πάει πρώτη φορά κτηνίατρο στον δικό μου, εδώ δεν νομίζω καν να έχει κτηνίατρο, μόνο για παραγωγικά ζώα...

Freja
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/05/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατομωρακι Empty Απ: Γατομωρακι

Δημοσίευση από belezza Τετ Αυγ 17, 2022 5:35 pm

Γεια σας .Επειδη γραφετε οτι το υπολογιζετε περιπου 20 ημερων ,νομιζω οτι λειτουργει φυσιολογικα .Δηλ.τρεμουν τα ποδαρακια του ,γιατι τωρα αρχισε να περπαταει .Το φαγακι ,μπορει να μην το αναγνωριζει ακομα ,προφανως ,οταν το βρηκατε θα ειχε μολις χασει τη μαμα του που θα το ταιζε .Φανταζομαι κυτταξατε ,μηπως ηταν καπου κοντα . Για τα κακακια πρεπει να το βοηθησετε .Τριψτε λιγο την κοιλιτσα και το πωπουδακι με μπαμπακακι με λιγο λαδι ή βρασμενο χαμομηλι .Αν εχετε δυνατοτητα .Υπαρχει ειδικο φαρμακο γι αυτο αλλα που να το βρειτε τωρα? Μολις ερθετε κατευθειαν κτηνιατρο .Φανταζομαι εχετε καθαρισει τα ματακια του .Καλη επιτυχια
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Γατομωρακι Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατομωρακι Empty Απ: Γατομωρακι

Δημοσίευση από Freja Τετ Αυγ 17, 2022 6:45 pm

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! Όλα νομίζω βαίνουν καλώς! Έφαγε κι άλλο, έκανε και κακά και μια χαρά δείχνει. Ξεψαρωσε και λίγο οπότε είναι πιο κινητικό. Παραμένει πολύ ήσυχο, δε γκρινιάζει καθόλου, ούτε κλαίει, αλλά δεν νομιζω να είναι ανησυχητικό. Τη μαμά του δυστυχώς δεν την έχω βρει, παρότι έχω ψάξει σε διαφορετικές ώρες, από χθες μέχρι σήμερα... Θα την ξαναψαξω αλλά δεν είμαι πολύ αισιόδοξη...

Freja
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/05/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατομωρακι Empty Απ: Γατομωρακι

Δημοσίευση από belezza Πεμ Αυγ 18, 2022 12:15 pm

ωραια ολα καλα .Ευχομαι ολα να πανε καλα για το μικρακι kissss
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Γατομωρακι Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατομωρακι Empty Απ: Γατομωρακι

Δημοσίευση από Freja Πεμ Αυγ 18, 2022 12:41 pm

Ευχαριστούμε!!! Και όλο και ζωηρευουμε!!

Freja
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/05/2015

Αρέσει στον χρήστη belezza

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης