gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Sucre(υγρο στην κοιλιακη χωρα)

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Sucre(υγρο στην κοιλιακη χωρα) Empty Sucre(υγρο στην κοιλιακη χωρα)

Δημοσίευση από belezza Σαβ Απρ 23, 2022 9:27 am

Kαλημερα και καλη Ανασταση να ευχηθω για ολους, επισης Καλο Πασχα με υγεια   .
Για  μας η Μ.Πεμπτη και η Μ.Παρασκευη ηταν   ημερες με κυριολεκτικη σημασια .Θλιβερες.
Η  Sucre   ,αδελφουλα της μαντολινας μου   (που εχει υιοθετηθει απο τον πατερα μου  3 χρονων ).εμφανισε διογκωση  στην κοιλια ,σαν υπερβολικο παχος .
Αρχικα   ελεγα οτι την παραταίζει και οτι παχυνε πολυ (στειρωμενη γαρ).Ο μπαμπας μου ομως ηταν ανησυχος και δεν πειθοταν ,διοτι παρατηρησε και μια αλλαγη στην υπερβολικη της ζωντανια και δραστηριοτητα.Δεν ετρεχε πια και δεν  κυνηγουσε οτι πεταει .Την Μ.Πεμπτη που την ειδα  διαπιστωσα οτι ειχε περιεργο παχος και ετοιμαζομουν να ανεβασω φωτογραφιες  της για να ρωτησω   για   καταλληλοτερη τροφη ,οταν με προλαβαν τα γεγονοτα.Ο πατερας μου την πηγε ,λογω της   ανησυχιας του  στο κτηνιατρικο κεντρο  Γερακα ,οπου διαπιστωσαν οτι ειναι γεματη  υγρο στην κοιλιακη χωρα .(δε θυμαμαι απο συγχυση αν ειπαν και στο θωρακα).Αρχικα  και μεχρι να βγουν οι βιοχημικες εξετασεις η λοιμωδης περιτονιτιδα ηταν  στον οριζοντα μας,οπου η σκεψη και μονο μας  διελυσε. Ταυτοχρονα   θα επρεπε να ψαξω   και τη μαντολινα για γονιδιακο προβλημα (αφου τις εχω απο 15 ημερων,χωρις ποτε να εχουν βγει εξω)
Το βραδυ χθες   αργα  και μετα απο συνεχη  δικα μου τηλεφωνηματα  στην κλινικη (εχουν υπερβολικη δουλεια και η επικοινωνια μαζι τους ειναι λιγο δυσκολη)  μας ηρθαν καλα νεα .Δεν εχουμε λοιμωδη περιτονιτιδα αλλα παρουσιαζει οιδημα στα ακρα απο υψηλες πρωτείνες ,αναιμια (οχι σε μεγαλη κλιμακα)  και τωρα ψαχνουμε για προβλημα στο ηπαρ. Σημερα περιμενουμε  τις εγαστηριακες αναλυσεις του υγρου.Συνεχιζουν να την κρατανε στην κλινικη ,διοτι  παρα τον αποκλεισμο της λοιμωδους περιτονιτιδας φοβουνται για καποια ξαφνικη δυσπνοια.Ειναι συνεργασιμη και τρωει κανονικα ,καθως επισης κανονικα κανει και την αναγκη της.
Γνωμες   και γνωσεις  δεκτες   ,οπως  παρακαλω και τις θετικες σας σκεψεις  Οι φωτογραφιες ειναι απο την Μ.Πεμπτη
Sucre(υγρο στην κοιλιακη χωρα) Img_2010
Sucre(υγρο στην κοιλιακη χωρα) Img_2011
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Sucre(υγρο στην κοιλιακη χωρα) Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Sucre(υγρο στην κοιλιακη χωρα) Empty Απ: Sucre(υγρο στην κοιλιακη χωρα)

Δημοσίευση από ZIZIKOS Τρι Απρ 26, 2022 4:01 pm

Πέπη μου όλα να πάνε καλά για τη μικρή σας

Τη γνώμη μου την ξέρεις αν θελήσεις τηλ και τα σχετικά στείλε μου μνμ ή τηλ.

σας φιλώ και σας στέλνω όλη τη θετική ενεργεια
Όλα θα πάνε καλά

ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Sucre(υγρο στην κοιλιακη χωρα) Welcome

Αρέσει στον χρήστη belezza

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Sucre(υγρο στην κοιλιακη χωρα) Empty Απ: Sucre(υγρο στην κοιλιακη χωρα)

Δημοσίευση από ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ Τρι Απρ 26, 2022 5:27 pm

Αχ......όλες οι τις ευχές για ταχεία ανάρρωση......τρελαίνομαι όταν είναι άρρωστα πεθαίνω κάθε λεπτό. Ενημερώστε μας σας.παρακαλω πως είναι το μωρό
ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ
ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Μυτιλήνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : ένα λατρεμένο αγόρι , το μπεμπέ μου , το αγγελούδι,ο Μέρλυν,η Άνθια και η Αγγελίδα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχή και μόνο βροχή
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : την Μάγια τον Ντακίρι και τον Χιόνη
Motto : Δεν ύπάρχει κανείς που να γεννήθηκε με άσχημο αστέρι.Είναι που δεν ξέρει να διαβάσει τον ουρανό!
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/04/2008
Mood : Sucre(υγρο στην κοιλιακη χωρα) M_hug

Αρέσει στον χρήστη belezza

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Sucre(υγρο στην κοιλιακη χωρα) Empty Απ: Sucre(υγρο στην κοιλιακη χωρα)

Δημοσίευση από belezza Τρι Απρ 26, 2022 7:13 pm

Νεωτερη ενημερωση .Η αληθεια λογω Πασχα και των ημερων ,δεν μπηκα για να γραψω τα νεα μας
Καταρχην λογω συγχυσης ,εγραψα υψηλες πρωτείνες ενω συμβαινει το αντιθετο :πολυ χαμηλες πρωτείνες και χαμηλες αλβουμινες .
Παω παρακατω .Μ.Σαββατο περιμεναμε την απαντηση για τη βιοψια του υγρου .Ομως λογω μεγαλης ανησυχιας του πατερα μου (ειχε καταρρευσει παρα τον αποκλεισμο της FIP) πηγαμε στην κλινικη οι ιδιοι ,χωρις να περιμενουμε ειδοποιηση τους.Τελικα η βιοψια δεν εχει ακομα ολοκληρωθει ,πιστευω να την εχουμε αυριο (μας ειπαν Τριτη με Τεταρτη λογω κλειστων εργαστηριων) Η κλινικη ομως εικονα της μας επετρεψε να την παρουμε σπιτι .Μια πρωτη διαγνωση του κτηνιατρου του Κ.Κ.Γερακα ειναι οτι το προβλημα οφειλεται σε ακαταλληλη διατροφη .Δεν ηταν οτι ο μπαμπας μου την ταιζε κατι πολυ οικονομικο .Μια μεση κατηγορια επαιρνε ,την οποια παιρνω κι εγω ενιοτε .Απλα δεν εκανε για τη Sucre ,η οποια δεν επαιρνε πρωτείνες απο αυτη .Μου εξηγησε πως οπως τα παιδακια στην κατοχη ειχαν τυμπανιασμενη κοιλιτσα απο ασιτια (το φουσκωμα τους ηταν ασκιτης) ,ετσι και η sucre δεν επαιρνε τιποτα απο την τροφη της .Ετσι αλλαξαμμε διατροφη σε Sam's field ( ειδαμε τις πρωτείνες) ,σεζιρ υγρη και μισο ασπραδι αυγου πρωι -βραδυ .Επισης lasix 1/3 πρωι -βραδυ για να φυγει το υγρο .Βεβαιως ,ακομα εχουμε την ανησυχια μεχρι να βγει η εξεταση του υγρου ,το οποιο ενοχοποιειται για ηπαρ και συκωτι επισης .Απλα ελπιζουμε στο καλο σεναριο του προβληματος της διατροφης
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Sucre(υγρο στην κοιλιακη χωρα) Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Sucre(υγρο στην κοιλιακη χωρα) Empty Απ: Sucre(υγρο στην κοιλιακη χωρα)

Δημοσίευση από LAROGATA Τρι Απρ 26, 2022 9:11 pm

Αντε να δούμε και εκείνη τη βιοψία
Και να ηρεμήσετε και εσεις mati
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Sucre(υγρο στην κοιλιακη χωρα) M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Sucre(υγρο στην κοιλιακη χωρα) Empty Απ: Sucre(υγρο στην κοιλιακη χωρα)

Δημοσίευση από gatisios Τρι Απρ 26, 2022 11:46 pm

Ποια τροφή την ταίζατε πριν την sam's field;

gatisios
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 8
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/06/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Sucre(υγρο στην κοιλιακη χωρα) Empty Απ: Sucre(υγρο στην κοιλιακη χωρα)

Δημοσίευση από belezza Τετ Απρ 27, 2022 12:50 am

Της εδινε την Gemon sterlized cat
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Sucre(υγρο στην κοιλιακη χωρα) Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Sucre(υγρο στην κοιλιακη χωρα) Empty Απ: Sucre(υγρο στην κοιλιακη χωρα)

Δημοσίευση από gatisios Τετ Απρ 27, 2022 2:06 am

Λίγο που το έψαξα, πάρχει η light, με γαλοπούλα, και τόνο. Με βάση τα συστατικά που διάβασα εδώ https://www.gatoskilo.gr/ksira-trofi-gatas/8420-gemon-cat-light-sterilized-turkey-15kg.html είναι ένα επίπεδο πιο κάτω από sam's field χωρίς να έχουν μεγάλη διαφορά στην ποιότητα. Από Sam's field ποια ακριβώς του δίνεις;

gatisios
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 8
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/06/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Sucre(υγρο στην κοιλιακη χωρα) Empty Απ: Sucre(υγρο στην κοιλιακη χωρα)

Δημοσίευση από belezza Τετ Απρ 27, 2022 10:45 pm

Σημερα πηγαμε στο δικο μου κτηνιατρο ,για τον μεγαλο μου το γατο .Ειδε τις βιοχημικες και φανηκε διστακτικος στη λυση του θεματος με αιτιολογια τη διατροφη .Μου ειπε οτι η gemon ok ,δεν ειναι κατι εξαιρετικο αλλα δεν ενοχοποιειται για υγρο κ.λ.π.Απο την αλλη οι εξετασεις της ειναι φυσιολογικες ως προς τις τιμες αναφορας κρεατινινης και τρανσαμινασης (δηλ.νεφρα και ηπαρ) .αρα περιμενουμε τη βιοψια του υγρου ,που ακομα δεν μας το εχουν στειλει .
Η FIP με βαση το δικο μου γιατρο ,τελικα δεν ειναι τοσο τρομακτικη οσο ακουγεται ,μου ειπε πολλες λεπτομερειες που δε γνωριζα και εκτος απο την πειραματικη ,πανακριβη θεραπεια υπαρχουν και αλλοι τροποι αντιμετωπισης ,αναλογα με την περιπτωση βεβαια ,κατι που με ενθαρρυνε ως προς την αντιμετωπιση (παρολο που η δικη μας γατουλα εχει βγει αρνητικη σ αυτο ).Επισης μια πληροφορια που μου εδωσε αφορα στο γονιδιακο θεμα FIP ,που μας ελεγαν στο Κ.Κεντρο πως μπορει να υπαρχει ,εφοσον η γατουλα δε βγαινει ποτε εξω .Το γονιδιακο (δηλ.απο την μητερα ή τον πατερα ) αν υπαρχει ,εκδηλωνεται μεχρι τον 1,5 χρονο.(και ουσιαστικα μεχρι τον 1ο χρονο ζωης) .Μετα ειναι εξαιρετικα σπανιο να ενεργοποιηθει .
Τωρα παω στην sam's field παιρνουμε την sterlized.Βρηκα ομως και την Arden που ειναι μια καλη grain free τροφη σε συμβατη τιμη
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Sucre(υγρο στην κοιλιακη χωρα) Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης