gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πρησμένο πόδι

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Πρησμένο πόδι  Empty Πρησμένο πόδι

Δημοσίευση από Xontronionios Παρ Οκτ 29, 2021 8:09 pm

Καλησπέρα σε όλους τους γατόφιλους.
Ο γάτος μου τραυμάτιστηκε σε καβγά μάλλον στο ποδαράκι του. Τις τελευταίες δύο μέρες πρήστηκε αρκετά και σταμάτησε να τρώει οπότε πήγαμε στον κτηνίατρο. Επειδή έλειπε ο δικός μου με έστειλε σε μια κτηνίατρο που συνεργάζεται και κανει ακτινογραφίες, στο Κερατσίνι... Με χρέωσε 40 ευρώ για μια απλή ακτινογραφία...Ελεος... Sad Ξαναπήγα στο ιατρείο του δικού μου κτηνιάτρου και ζήτησα από την αναπληρώτρια που είχε να μου πει τι να κάνω. Ευτυχώς μου έγραψε δύο αντιβιωσεις. Zodon των 88mg ,να παίρνει μισό χαπακι πρωί-βράδυ. Και η δεύτερη αντιβίωση Synulox των 50mg πάλι πρωί βράδυ. Έχω αγχωθει λιγάκι με την συμπεριφορά των επαγγελματιών. Ρώτησα εάν χρειάζεται να ανοιχτεί και να καθαριστεί το τραύμα εφόσον είναι πρησμένο. Μου είπε πρώτα αντιβίωση και σε μια βδομάδα τα ξαναλέμε. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία? Ευχαριστώ... Απλά οι γάτες είναι σχετικά ευαίσθητες και δύο αντιβιωσεις σερί??? Sad((

Xontronionios
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2021

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πρησμένο πόδι  Empty Απ: Πρησμένο πόδι

Δημοσίευση από kouix Σαβ Οκτ 30, 2021 7:51 pm

αν δεν εχει πληγή με αιματα, τοτε η αντιβίωση μόνο αρκεί. Αν υπάρχει πληγη ανοιχτή με αίματα τοτε ναι θα έπρεπε να την κλείσουν με ράματα, αφου την καθαρίσουν.

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Πρησμένο πόδι  Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Πρησμένο πόδι  M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πρησμένο πόδι  Empty Απ: Πρησμένο πόδι

Δημοσίευση από psipsa Κυρ Οκτ 31, 2021 5:55 pm

αφηστε μερικες μερες να περασουν να δρασει η αντιβιωση και αν δεν υπαρχει βελτιωση πηγαιντε τον σε αλλο γιατρο. Αν δεν εμπιστευεστε κανεναν ρωτηστε εδω για γιατρους στην περιοχη σας. Επισης απ οτι αντιλαμβανομαι ο γατουλης βγαινει εξω μονος του. Αν ισχυει, αποφασιστε να μην τον ξανααφησετε εξω γιατι αργα η γρηγορα θα κινδυνευσει περισσοτερο. Κι εμενα η πρωτη γατα εβγαινε εξω γιατι ετσι ειχε μαθει πριν ακομα την κρατησω εγω στο σπιτι αλλα αρχισα να βλεπω τα μειονεκτηματα της καταστασης εφοσον μου γυρναγε αλλοτε με αποστημα στην πλατη αλλοτε με μισοκομμενη ουρα αλλοτε να παραπαταει. Της απαγορευσα το εξω και σωθηκε και εκεινη και εγω που αγωνιουσα και ταιζα τους κτηνιατρους καθε τρεις και λιγο. Τα κατοικιδια μας εφοσον δεν ειναι αδεσποτα πια τα κραταμε αυστηρα εντος της οικιας μας και αν βγουν σε μπαλκονι φροντιζουμε να το εχουμε με πλεγμα ως επανω. Ιδεες θα σας δωσουμε πολλοι απο εμας που εχουμε βαλει πλεγμα σε μπαλκονια. Και σε αυλες γινεται να μπει περιφραξη δειτε στο ιντερνετ cat fence η cat enclosure για ιδεες. Αλλα προς Θεου μην αφηνετε εξω το ζωακι η τα ζωακια σας αν εχετε κι αλλα. Κινδυνευουν να μη ξαναγυρισουν ποτε, να πεθανουν απο φολα αυτοκινητο αγρια σκυλια η να κολλησουν ασθενειες απ τα εξω ζωα. Και μονο οτι θα πανε πανω στα σκουπιδια η θα κυνηγησουν καποιο ποντικι ειναι αρκετος λογος να μην τα αφηνουμε εξω και για τη δικη μας ασφαλεια...
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Πρησμένο πόδι  Welcome

Αρέσει στον χρήστη Xontronionios

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πρησμένο πόδι  Empty Απ: Πρησμένο πόδι

Δημοσίευση από Xontronionios Παρ Νοε 05, 2021 1:14 pm

Καλησπέρα πάει πολύ καλά ευτυχώς. Η πληγή του βέβαια τώρα φαίνεται ξεκάθαρα. Πρέπει να είναι δάγκωμα... Sad Σκέφτομαι να το ξαναπάω σε κτηνίατρο να δουν την πληγή επειδή είναι ανοικτή και φοβάμαι μην ξαναμολυνθει. Βέβαια μου είπαν ότι θα πάρει ένα μήνα να κλείσει και να μην βάλω τίποτα πάνω πάνω στο τραύμα (σκέφτηκα πουλβο). Το μειονεκτήμα μου είναι ότι ζω σε μονοκατοικία και όσες φορές και αν βάλω μέτρα και όρια πάντα βγαίνουν. Τις πιο πολλές φορές στον κήπο. Δεν απομακρύνονται αλλά τελευταία εμφανίστηκε ένας νεαρός γάτος και μάλλον μπλέξανε σε καβγά. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Τώρα κάθεται σπίτι ούτως η άλλως.

Xontronionios
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2021

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πρησμένο πόδι  Empty Απ: Πρησμένο πόδι

Δημοσίευση από kouix Παρ Νοε 05, 2021 2:05 pm

Ρωτησε τον/την κτηνιατρο σου για το πουλβο. Κακό δεν θα κανει νομιζω.
Περαστικά ευχομαι.

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Πρησμένο πόδι  Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Πρησμένο πόδι  M_yoohoo

Αρέσει στον χρήστη Xontronionios

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πρησμένο πόδι  Empty Απ: Πρησμένο πόδι

Δημοσίευση από Xontronionios Παρ Νοε 05, 2021 2:32 pm

Ευχαριστούμε! Smile

Xontronionios
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2021

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πρησμένο πόδι  Empty Απ: Πρησμένο πόδι

Δημοσίευση από belezza Παρ Νοε 05, 2021 10:56 pm

Καλησπερα σας .Δεν ειχα δει νωριτερα  την αναρτηση σας ,γιατι εχω σχετικα προσφατη εμπειρια και μαλιστα διπλη .Ειμαι απολυτα ενημερωμενη με γνωμη 3 κτηνιατρων.1) Ο  ενα απο τους γατους μου που  τον εχουμε μεσα εξω ,περυσι το Φεβρουαριο παρουσιασε  οιδημα μαζι με ανορεξια και  αδυναμια στο περπατημα των πισω ακρων.Αρχικα νομιζαμε οτι τον χτυπησε αυτοκινητο.Μετα  την ακτινογραφια το πορισμα ηταν ή γατοκαυγας (τσακωνεται πολυ με αλλο γατουλη που εχουμε στην αυλη μας)  ή δαγκωμα απο σφιγγα .Η   φλεγμονη ειχε δημιουργησει το οιδημα.Του εκαναν ενεση αντιβιωτικη   ,η οποια θα επρεπε να δειξει τα αποτελεσμα τα της  εντος 3 ημερων .Σημ.το κτηνιατρειο που τον πηγαμε  δεν  ηταν   το δικο μας (απλα τον πηγα ,γιατι ειχε ακτινογραφικο μηχανημα ,πληρωσαμε τα ιδια  με σας μαζι και η ενεση )  Ομως  δεν ειχε αποτελεσμα ιδιαιτερο (τον κρατησα μεσα στο σπιτι)  ,ετσι μιλησα με το δικο μου γιατρο ο οποιος μου συνεστησε presolon την ελαχιστη δοση για τρεις ημερες .Ξεπρηστηκε αμεσως .Εμεινε μεσα 10 ημερες και συνηλθε τελειως.
Η   2η   περιπτωση αφορα αδεσποτο γατουλη που φροντιζω  και την ημερα που θα τον πηγαινα για στειρωση ,ειδα τη φλεγμονη ,η οποια ανοιξε  στα χερια μου.Αμεσως ειδοποιησα την κτηνιατρο   η οποια ηρθε επι τοπου και του εδωσε την ιδια αντιβιωση με σας (synolox) για 10  ημερες .Θεραπευτηκε γρηγορα.Ο κτηνιατρος μου παντως ,οταν του ανεφερα και αυτη την περιπτωση μου ειπε οτι αν θελω να κανω αντισηψια  να βαζω   μονο οξυζενε .Δυστυχως αυτα συμβαινουν με τα γατια ,οταν ειναι εξω .Φυσικα το καλυτερο ειναι να ειναι μεσα στο σπιτι.Σας ανεβαζω φωτογραφια του δικου μου γατου για να δειτε το τραυμα (το οποιο   μετα το  presolon ανοιξε   και βγηκε  ολο το πυο και το αιμα)Πρησμένο πόδι  Dscn4414
Πρησμένο πόδι  Dscn4415
Πρησμένο πόδι  Dscn4416
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πρησμένο πόδι  Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πρησμένο πόδι  Empty Απ: Πρησμένο πόδι

Δημοσίευση από Xontronionios Δευ Νοε 08, 2021 3:31 pm

Καλησπέρα ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες λοιπόν ανεβάζω και εγώ για να δείτε το πόδι του όμως είναι πιο άσχημη η κατάσταση του ποδιού του. :/ Εμένα δυστυχώς ήταν πάρα πολύ πρησμένο και όταν έφυγε το οίδημα διαπιστώσαμε ότι αυτό που νομίζαμε για γρατζουνιά ήταν ένα τραύμα. Σαν ερεθιστική δερματίτιδα... δεν είμαι και ειδικος.Απλά δεν ξέρω αν μπορώ να του κάνω ράμματα. Φαίνεται ξεκάθαρα η δαγκωνια όμως. Ναι μετά από αυτό το συμβάν δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναβγεί έξω. Στεναχωριέμαι γιατί δεν έφευγε πουθενά κυρίως στο κήπο καθόταν με το άλλο μου γατί αλλά αναγκαστικά θα εφαρμόσω τα ίδιο μέτρο κι εγώ κρατώντας τον σπίτι για να αποφύγω τα χειρότερα.Πρησμένο πόδι  Img-2010

Xontronionios
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2021

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πρησμένο πόδι  Empty Απ: Πρησμένο πόδι

Δημοσίευση από Xontronionios Δευ Νοε 08, 2021 3:33 pm

Πρησμένο πόδι  Img-2011

Xontronionios
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2021

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πρησμένο πόδι  Empty Απ: Πρησμένο πόδι

Δημοσίευση από Xontronionios Δευ Νοε 08, 2021 3:37 pm

Γενικά είναι πολύ ευδιάθετος και τρώει καλά. Αλλά εμένα αυτό το τραύμα με προβληματίζει. Σκεφτόμουν να αγοράσω πούλβο και να του βάλω προστατευτικό κολάρο για μερικές μέρες γιατί το γλείφει και μήπως ερεθίζει έτσι την πληγή. Πάντως τα φάρμακα ζοντον και συνολουξ τον βοήθησαν πάρα πολύ αλλά τώρα που φαίνεται ξεκάθαρα το τραύμα πάλι ανησυχώ..

Xontronionios
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2021

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πρησμένο πόδι  Empty Απ: Πρησμένο πόδι

Δημοσίευση από kouix Δευ Νοε 08, 2021 7:34 pm

Η γνωμη μου ειναι να μην βαλεις πουλβο απο μόνη σου. Ρωτησε τον κτηνιατρό σου πρώτα.
Αν σου πει να μην βάλεις, να μην βαλεις.

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Πρησμένο πόδι  Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Πρησμένο πόδι  M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πρησμένο πόδι  Empty Απ: Πρησμένο πόδι

Δημοσίευση από Xontronionios Δευ Νοε 08, 2021 7:58 pm

Θα τον ξαναπάω στον κτηνίατρο επειδή δεν θα επουλωθεί μόνο του αυτό το τραύμα. Είναι αρκετά μεγάλο το έλλειμμα. Ένας κτηνίατρος που ρώτησα μου σύστησε είτε να συνεχίσει την αντιβίωση ώστε να επουλωθεί είτε με προστατευτικό κολάρο και τοπική θεραπεία εάν όμως ανεχτεί το ζωντανό να το φοράει για καιρό είτε να γίνει χειρουργικός κρημνός για να καλυφθεί :/ Αυτά. Σας ευχαριστώ.

Xontronionios
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2021

Αρέσει στον χρήστη belezza

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πρησμένο πόδι  Empty Απ: Πρησμένο πόδι

Δημοσίευση από kouix Τρι Νοε 09, 2021 12:16 am

οπως το βλέπω εγώ ειναι 2-3 ραματα υποθεση. Γι' αυτο, πήγαινέ τον στο γιατρό για να τον ράψει...
Ειναι η πιο σωστή λύση οπως το βλεπω (ξαναλέω και πάλι, ΔΕΝ ειμαι κτηνιατρος)

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Πρησμένο πόδι  Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Πρησμένο πόδι  M_yoohoo

Αρέσει στον χρήστη Xontronionios

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πρησμένο πόδι  Empty Απ: Πρησμένο πόδι

Δημοσίευση από Xontronionios Τρι Νοε 09, 2021 11:01 pm

Πρησμένο πόδι  Img-2014

Xontronionios
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2021

Αρέσει στον χρήστη Marjary

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πρησμένο πόδι  Empty Απ: Πρησμένο πόδι

Δημοσίευση από Xontronionios Τρι Νοε 09, 2021 11:02 pm

Εύχομαι περαστικά αυτή τη φορά Veryhappy

Xontronionios
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2021

Αρέσει στον χρήστη belezza

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πρησμένο πόδι  Empty Απ: Πρησμένο πόδι

Δημοσίευση από YNL Τρι Νοε 09, 2021 11:34 pm

Περαστικά κι από μας !!!!
flower flower flower
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : Πρησμένο πόδι  M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πρησμένο πόδι  Empty Απ: Πρησμένο πόδι

Δημοσίευση από Xontronionios Πεμ Νοε 11, 2021 4:13 pm

Ευχαριστούμε! Λοιπόν βγήκαν και οι εξετάσεις αίματος. Γενικά ο γάτος φαίνεται υγιέστατος, ορεξατος κλπ αφού τον κατασυμπαθησαν οι κτηνίατροι για το πόσο κοινωνικός είναι. Του πήραν αίμα,τον εξέτασαν του έκαναν περίδεση κλπ Ήταν σωστός κύριος. Τα αιμοπετάλια μόνο είναι χαμηλά....... Αλλάξαμε αγωγή συνεχίζουμε Zodon των 88μγ 1/4 χάπι την ημέρα και αουγκμεντιν 1,6μλ πρωί-βράδυ για 8 μέρες ... Κάτι για ένα νόσημα μου είπαν αιμομπαρτωνελωση.... Χωρίς όμως να είναι σίγουροι. Θα ξανακάνουμε σε μια βδομάδα εξέταση αίματος να δούμε πως θα ανταποκριθεί ο οργανισμός.

Xontronionios
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2021

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πρησμένο πόδι  Empty Απ: Πρησμένο πόδι

Δημοσίευση από kouix Παρ Νοε 12, 2021 12:38 pm

ευχάριστα τα νέα σας λοιπον... Veryhappy
περαστικά κι απο εμάς. gatoula

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Πρησμένο πόδι  Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Πρησμένο πόδι  M_yoohoo

Αρέσει στον χρήστη Xontronionios

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης