gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΦΡΟΥ -ΦΡΟΥ (ΘΕΛΟΥΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ)

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

 ΦΡΟΥ -ΦΡΟΥ (ΘΕΛΟΥΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ) Empty ΦΡΟΥ -ΦΡΟΥ (ΘΕΛΟΥΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ)

Δημοσίευση από belezza Σαβ Ιουλ 10, 2021 9:55 pm

Τη φρου-φρου ,τη θυμαστε ολοι νομιζω (μακαρον και γαλλικη φινετσα η μικρη) .Εχει φτασει αισιως 4 χρονων ,μοσχοαναθρεμμενη και καμαρι των γατογονιων της.
Χτες ελαβα μηνυμα απελπισιας απο τον μπαμπα της ,οπου ζητουσε τη συμβουλη μου .Η χιουμανοκορη της οικογενειας βρηκε με τον συζυγο της ενα μωρο ,μολις 1,5 μηνων θηλυκο εγκλωβισμενο σε μηχανη αυτοκινητου .Εκλαιγε σπαρακτικα και αφου το απεγκλωβισαν ,το καθαρισαν και το πηραν στο σπιτι .Σκεφτηκαν οτι η φρου-φρου (τωρα μπουμπου ) ,θα εχει παρειτσα .Ομως η μανδαμ οχι μονο δεν το θελει αλλα σταματησε να τρωει και παραλληλα επιτιθεται στον μπαμπα της ,ενω μεχρι τωρα κοιμοταν στο κρεββατι μαζι τους .Δε σκεφτονται να δωσουν το μωρο γατακι ,γιατι το αγαπησαν ,ομως ειναι σε απελπισια με τη φρου -φρουNo .Παρακαλω θερμα οποια συμβουλη -τακτικη δεκτη .Εχω ηδη πει τα βασικα αλλα ζηταω και τη δικη σας γνωμη .Οι ανθρωποι ειναι πολυ στεναχωρημενοι ,γιατι νιωθουν οτι και η φρου -φρου στεναχωριεται .(Μου ειπαν οτι δεν επιτιθεται παντα αλλα οταν την πιανει....) Embarassed
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood :  ΦΡΟΥ -ΦΡΟΥ (ΘΕΛΟΥΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ) Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

 ΦΡΟΥ -ΦΡΟΥ (ΘΕΛΟΥΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ) Empty Απ: ΦΡΟΥ -ΦΡΟΥ (ΘΕΛΟΥΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ)

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Ιουλ 12, 2021 1:01 pm

Άλλη ντίβα απο κει τι περίμενες από τέτοια κακομαθημένη μοναχοκόρη να χάσει την πρωτοκαθεδρία της; Αχχ αχχ υπομονή και επιμονή αυτά τα στάδιακα και πιστεύω θα πέσει το κάστρο. Curiosity killed the cat όπως παντα
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood :  ΦΡΟΥ -ΦΡΟΥ (ΘΕΛΟΥΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ) M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

 ΦΡΟΥ -ΦΡΟΥ (ΘΕΛΟΥΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ) Empty Απ: ΦΡΟΥ -ΦΡΟΥ (ΘΕΛΟΥΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ)

Δημοσίευση από belezza Δευ Ιουλ 12, 2021 1:22 pm

Αχ πλεον με τις ντιβες .Ναι ετσι ειναι ,απλα οι οι ανθρωποι εχουν παθει πλακα .Τους εστειλα χθες και νεωτερες συμβουλες και ελπιζω για το καλυτερο . Ελπιζω να πιασουν
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood :  ΦΡΟΥ -ΦΡΟΥ (ΘΕΛΟΥΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ) Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

 ΦΡΟΥ -ΦΡΟΥ (ΘΕΛΟΥΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ) Empty Απ: ΦΡΟΥ -ΦΡΟΥ (ΘΕΛΟΥΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ)

Δημοσίευση από kalicat Πεμ Ιουλ 15, 2021 6:12 pm

Η γάτα έχει γενικά πρόβλημα με τις γατες; Η μόνο με το συγκεκριμένο;
Η Καλι μου για παράδειγμα παρόλο που την έχω έξω(το χειμώνα μπαίνει μεσα) δεν τα πάει καλά με καμία γατα, δεν τις χωνεύει καθόλου. Με τα σκυλιά πάλι δεν έχει κανένα θέμα. Γενικά για γατα είναι πολύ περίεργη. Για να καταλάβεις η αδερφή μου έχει μια γατα(την έχει ένα χρόνο τωρα) η οποία είναι μόνιμα μέσα και βγαίνει έξω στην αυλη χωρίς να φεύγει όμως από αυτήν. Όταν συναντάει η Λουσι(η γάτα της αδερφής μου) την Καλι θέλει να παίξει με την δικιά μου αλλά την αγριεύει χωρίς να την πειράζει όμως. Τα γατιά που έχει ο γείτονας μου στην αυλη παρόλο που τα ξέρει 3 χρόνια τώρα όταν τα συναντάει πέφτουν σφαλιάρες.
Για να επανέλθω στο θέμα, η γάτα των φίλων σου απλώς αισθάνεται απειλή με το νεοφερμενο, γενικά οι γάτες από ότι έχω καταλάβει είναι πολύ κυρίαρχες με τον χώρο τους και δύσκολα δέχονται καινούργια γάτα στο σπίτι τους ειδικά όταν έχουν μεγαλώσει μόνες τους. Εγώ αυτό που σκέφτομαι σαν μια λύση (αν δεν το δοκιμάσατε ηδη) είναι η "απομακρυνση" και ο περιορισμός. Δηλαδή να κρατάνε σε απόσταση το ένα από το άλλο(μέσα στο σπίτι ομως)και σταδιακά αυτή η απόσταση να μικραίνει. Για παράδειγμα μπορούν να κλείσουν το μωρό σε ένα δωμάτιο για μια βδομάδα, έπειτα να ανοίγουν κάθε μέρα και από λίγο την πόρτα ξεκινώντας από μια χαραμαδα μέχρι να φτασουν στο σημείο να την ανοίξουν ολόκληρη. 
Τώρα το ότι δεν τρώει και δείχνει επιθετικοτητα απλά δηλώνει την δυσαρέσκεια της. Πιστεύω τώρα που ήρθε το γατάκι θα πρέπει να ασχολούνται περισσότερο μαζί της με παιχνίδια και χαδια έτσι ώστε να καταλάβει ότι δεν θα χάσει την προσοχή και το σπίτι της. Ο ερχομός ενός νέου γατιου στο σπίτι προσφέρει μεγάλο άγχος και ανασφάλεια στις ήδη υπάρχουσες γατες. 
Δεν ξέρω αν βοήθησα καθόλου. Embarassed
kalicat
kalicat
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 30
Τόπος : Θεσσαλονικη
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 18/07/2016
Mood :  ΦΡΟΥ -ΦΡΟΥ (ΘΕΛΟΥΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ) M_bye

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

 ΦΡΟΥ -ΦΡΟΥ (ΘΕΛΟΥΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ) Empty Απ: ΦΡΟΥ -ΦΡΟΥ (ΘΕΛΟΥΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ)

Δημοσίευση από belezza Παρ Ιουλ 16, 2021 12:36 am

Καλησπερα και ευχαριστω για το ενδιαφερον σου.Η γατιτσα ηταν γεννα δικης μου γατουλας που την εχουμε μεσα -εξω (τωρα πιο πολυ εξω ,γιατι ετσι θελει ) και την εδωσα στην συγκεκριμενη οικογενεια για υιοθεσια.Εγω την ειχα μεχρι 2 μηνων μαζι με τα αδελφια της .Σε μενα ηταν μια χαρα αλλα ηταν μωρο .Δεν μπορω να ξερω τις αλλες εκδηλωσεις της στο σπιτι τους.Εγω εδωσα ακριβως τις οδηγιες που αναφερεις .Το προβλημα ειναι και αυτο δεν μπορουσαν να καταλαβουν την επιθετικοτητα εναντιον οχι τοσο προς το νεο γατακι αλλα προς αυτους τους ιδιους .Τους εξηγησα οσα μου εγραψες και εσυ .Ελπιζω να πηγαινει καλυτερα η κατασταση .Και παλι ευχαριστω
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood :  ΦΡΟΥ -ΦΡΟΥ (ΘΕΛΟΥΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ) Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης