gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μύκητες ή αλλεργία?

Πήγαινε κάτω

Μύκητες ή αλλεργία?  Empty Μύκητες ή αλλεργία?

Δημοσίευση από Niaourita's mama Τρι Απρ 27, 2021 4:48 am

Καλησπερα στην ομάδα είμαι νέο μέλος και ζητώ την βοήθεια οποίου το γατάκι έχει περάσει ανάλογο ζόρι😢
Ιστορία μας ξεκινάει 1.5 χρόνο πίσω όπου η νιαουριτα (η γάτα μου) άρχισε να εχει πιο κοντό τρίχωμα στην περιοχή της κοιλιάς. Την πήγα στην κτηνίατρο που είχα. Της έδωσε πρώτα για 1 μηνα χάπια για μύκητες. (δίχως να κάνει καλλιέργεια) τελικά συνέχισε να ξύνεται οπότε το απέδωσε σε αλλεργία και χοριγησε κορτιζόνη όπου στην εβδομάδα πάνω έγινε χειρότερα οπότε και σταμάτησαμε την αγωγή.
Σκέφτηκα να πάω την νιαουριτα στην φιλοζωικη αγιων αν αργυρών όπου με παραπάνω εμπειρία μήπως δώσουν λύση στο πρόβλημα της.
Τελικα κάναμε καλλιέργεια και βγήκε θετική. Καναμε περίπου 7! Θεραπείες με intrazol. Πότε μετά το πέρας της αγωγής δεν ήταν 100% καλά, πάντα είχε άδεια σημεια(κοιλιά πόδια κυρίως)
Οποτε κάθε φορά που τελειωνε την θεραπεία περίμεναμε 20 μέρες και ξανά κάναμε καλλιέργεια και περίμεναμε άλλες 20 μέρες να βγούνε τα αποτελέσματα και φτου κι από την αρχή.
Να σημειώσω ότι της έκανα στις τελευταίες αγωγές και μπάνιο με ειδικό σαμπουαν για μύκητες. Τον δε περιβάλλοντα χώρο το αποστειρωνα τακτικοτατα.
Και εκεί που πίστευα ότι όντως θα γίνει καλά η νιαουριτα ήταν την περιοδο που λόγο μετακόμισης έμεινε 2.5 μήνες μόνη της σε περιβάλλον δίχως να ναι ντυμένο από έπιπλα και χάλια οπότε μη επαναμολυνσημο.
Αλλά δε! Ούτε τότε.
Ειπα να το ψάξω λίγο ακόμα.
Πήγα στον κτηνίατρο δερματολόγο Παπαδογιαννακη στον Άλιμο. Του είπα το ιστορικό και πήρε μια τούφα από την περίοχη της κοιλιάς που είναι ακόμα κοντοτριχη και την είδε στο μικροσκόπιο. Μου είπε το ζώο είναι πεντακαθαρο(η απορία μου είναι αν φενοταν ο μύκητας τόσο εύκολα με ένα μικροσκόπιο γιατί τότες καλλιέργειες όλον αυτόν τον καιρό)
Τον ρώτησα γιατί οι καλλιέργειες που εκανα έβγαιναν θετικές για μύκητες. Το απέδωσε σε λάθος εργαστήριο.
Η διάγνωση του ήταν αλλεργία.
Μου έδωσε το apoquel 3.6mg.(πατολο που λέει για σκύλους έχουν γίνει έρευνες και κάνει και για γάτες) δεν μου είπε τίποτα άλλο
Που μπορεί Ννα οφείλεται η αλλεργία για πόσο καιρό θα κάνω την αγωγή. Και όταν τον ρώτησα.μου είπε ολα αυτά σε δεύτερο χρόνο
Και κατι μου πέταξε για εξετάσεις αίματος που τα στέλνουμε Γερμανία (λίγο που το ψαξα κόστος 800 ευρώ)
Οποτε Τωρα είμαι λίγο διχασμένη... Να τον εμπιστεύτω? Όντως να έχει αλλεργία? Όντως γίνεται διάγνωση αν έχει μύκητες η γάτα από ενα μικροσκόπιο, οντως ένα χρόνο τώρα έβγαιναν λάθος οι καλλιέργειες.
Και αν είναι αλλεργική που είναι δεν θα έπρεπε πρώτα αυτό να εξετάσουμε?
Είναι από τους γιατρούς που δυστυχώς δεν μπορείς πολλά να τον ρωτήσεις, θέλει εκείνος να κατεύθυνει την συζήτηση και αν πας να αναφέρεις και τι (όχι άσχετο αλλά για το ιστορικό) σε κόβει! Τύπου δεν σε ρωτήσα τώρα αυτό.
Αλλά είναι ο μοναδικός δερματολόγος για ζώα... Μ
Αυτά κούρασα το ξέρω.. Οποία εμπειρία καλοδεχουμενη

Niaourita's mama
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/04/2021

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητες ή αλλεργία?  Empty Απ: Μύκητες ή αλλεργία?

Δημοσίευση από Niaourita's mama Τρι Απρ 27, 2021 11:41 am

Έλαβα από belezza π μνμ αλλά δεν μπορώ να απαντήσω (λόγω ότι έχω 1 μόνο ποστ) ναι με ενδιαφέρει να μάθω το Όνομα του κτηνιατρου και σε ποια περιοχή είναι. Ευχαριστώ
Οποίος έχει να προτείνει κάποιον είτε να μου πει ανάλογη εμπειρία και πως την έλυσε ας απαντήσει στο ποστ
Νιαου😜

Niaourita's mama
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/04/2021

Δημοσίευση από belezza Τρι Απρ 27, 2021 2:44 pm

Γεια σας και παλι ,δεν ηξερα τον περιορισμο του forum .Σας στελνω π.μ
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Τόπος : αθηνα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Μύκητες ή αλλεργία?  Newher10

Αρέσει στον χρήστη Niaourita's mama

Δημοσίευση από gatisios Κυρ Μάης 09, 2021 10:09 pm

Τελικά τι έγινε με τη γάτα; Καλό είναι να ενημερώνουμε το forum.

gatisios
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Αριθμός γατουνίων : 8
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/06/2017

Δημοσίευση από psipsa Χθες στις 10:25 am

δοκιμαστε και ομοιοπαθητικη ισως λυσει το προβλημα σας,.
psipsa
psipsa

Θηλυκό
Άλογο
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 15
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Μύκητες ή αλλεργία?  Welcome

Δημοσίευση από belezza Χθες στις 10:46 pm

Μπαινω στο θεμα  περι αλλεργιας ή μυκητιασης με αφορμη  ,δικο μου αδεσποτακι που φροντιζω αυτον τον καιρο τον bianco πορτοκαλι .Ο πορτοκαλης ηταν να παει για στειρωση  και για αυτο  6 ημερες πριν  τη στειρωση του εβαλα αμπουλα για να ειναι καθαρος και αποπαρασιτωμενος.Λογω ενος αποστηματος που δεν το ειχα προσεξει και εσπασε ξαφνικα, αναβαλαμε τη στειρωση (το αποστημα ανοιξε την ημερα που θα τον πηγαιναμε για τη στειρωση) .Εκανε θεραπεια με αντιβιωση 10ημερη  μετα απο εξεταση της κτηνιατρου και ολα μια χαρα.Ξαφνικα ειδα στο τριχωμα του κενα σημεια . Ειδικα   στο σημειο του σβερκου που βαζουμε  την αμπουλα .Η ιδια  κτηνιατρος (φιλης που τον φροντιζουμε μαζι)
,αφου της εστειλε φωτογραφιες, μας ειπε   αλλεργικη αντιδραση απο την αμπουλα .Ετσι   τωρα δε θα ξανααποπαρασιτωθει με τις γνωστες αμπουλες για ενδοπαρασιτα και εξωπαρασιτα αλλα μονο με οικολογικη -φυτικη .Σημερα τον ειδα καπως  καλυτερα.
Παραθετω φωτογραφιες για να τον δειτε
Μύκητες ή αλλεργία?  Dscn5613
Μύκητες ή αλλεργία?  Dscn5616

Μύκητες ή αλλεργία?  Dscn5413
belezza
belezza

Θηλυκό
Σκύλος
Τόπος : αθηνα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Μύκητες ή αλλεργία?  Newher10

Δημοσίευση από gatisios Χθες στις 10:55 pm

Αν θέλεις κάνε μια ενημέρωση ποια αμπούλα προκάλεσε το πρόβλημα και την δεύτερη (φυτική που έβαλες). Αν δεν κάνω λάθος οι φυτικές είναι μόνο για να απωθούν τους ψύλλους και όχι για να τους σκοτώνουν.

gatisios
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Αριθμός γατουνίων : 8
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/06/2017

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης