gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μύκητες ή αλλεργία?

+4
psipsa
gatisios
belezza
Niaourita's mama
8 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Μύκητες ή αλλεργία?  Empty Μύκητες ή αλλεργία?

Δημοσίευση από Niaourita's mama Τρι Απρ 27, 2021 4:48 am

Καλησπερα στην ομάδα είμαι νέο μέλος και ζητώ την βοήθεια οποίου το γατάκι έχει περάσει ανάλογο ζόρι😢
Ιστορία μας ξεκινάει 1.5 χρόνο πίσω όπου η νιαουριτα (η γάτα μου) άρχισε να εχει πιο κοντό τρίχωμα στην περιοχή της κοιλιάς. Την πήγα στην κτηνίατρο που είχα. Της έδωσε πρώτα για 1 μηνα χάπια για μύκητες. (δίχως να κάνει καλλιέργεια) τελικά συνέχισε να ξύνεται οπότε το απέδωσε σε αλλεργία και χοριγησε κορτιζόνη όπου στην εβδομάδα πάνω έγινε χειρότερα οπότε και σταμάτησαμε την αγωγή.
Σκέφτηκα να πάω την νιαουριτα στην φιλοζωικη αγιων αν αργυρών όπου με παραπάνω εμπειρία μήπως δώσουν λύση στο πρόβλημα της.
Τελικα κάναμε καλλιέργεια και βγήκε θετική. Καναμε περίπου 7! Θεραπείες με intrazol. Πότε μετά το πέρας της αγωγής δεν ήταν 100% καλά, πάντα είχε άδεια σημεια(κοιλιά πόδια κυρίως)
Οποτε κάθε φορά που τελειωνε την θεραπεία περίμεναμε 20 μέρες και ξανά κάναμε καλλιέργεια και περίμεναμε άλλες 20 μέρες να βγούνε τα αποτελέσματα και φτου κι από την αρχή.
Να σημειώσω ότι της έκανα στις τελευταίες αγωγές και μπάνιο με ειδικό σαμπουαν για μύκητες. Τον δε περιβάλλοντα χώρο το αποστειρωνα τακτικοτατα.
Και εκεί που πίστευα ότι όντως θα γίνει καλά η νιαουριτα ήταν την περιοδο που λόγο μετακόμισης έμεινε 2.5 μήνες μόνη της σε περιβάλλον δίχως να ναι ντυμένο από έπιπλα και χάλια οπότε μη επαναμολυνσημο.
Αλλά δε! Ούτε τότε.
Ειπα να το ψάξω λίγο ακόμα.
Πήγα στον κτηνίατρο δερματολόγο Παπαδογιαννακη στον Άλιμο. Του είπα το ιστορικό και πήρε μια τούφα από την περίοχη της κοιλιάς που είναι ακόμα κοντοτριχη και την είδε στο μικροσκόπιο. Μου είπε το ζώο είναι πεντακαθαρο(η απορία μου είναι αν φενοταν ο μύκητας τόσο εύκολα με ένα μικροσκόπιο γιατί τότες καλλιέργειες όλον αυτόν τον καιρό)
Τον ρώτησα γιατί οι καλλιέργειες που εκανα έβγαιναν θετικές για μύκητες. Το απέδωσε σε λάθος εργαστήριο.
Η διάγνωση του ήταν αλλεργία.
Μου έδωσε το apoquel 3.6mg.(πατολο που λέει για σκύλους έχουν γίνει έρευνες και κάνει και για γάτες) δεν μου είπε τίποτα άλλο
Που μπορεί Ννα οφείλεται η αλλεργία για πόσο καιρό θα κάνω την αγωγή. Και όταν τον ρώτησα.μου είπε ολα αυτά σε δεύτερο χρόνο
Και κατι μου πέταξε για εξετάσεις αίματος που τα στέλνουμε Γερμανία (λίγο που το ψαξα κόστος 800 ευρώ)
Οποτε Τωρα είμαι λίγο διχασμένη... Να τον εμπιστεύτω? Όντως να έχει αλλεργία? Όντως γίνεται διάγνωση αν έχει μύκητες η γάτα από ενα μικροσκόπιο, οντως ένα χρόνο τώρα έβγαιναν λάθος οι καλλιέργειες.
Και αν είναι αλλεργική που είναι δεν θα έπρεπε πρώτα αυτό να εξετάσουμε?
Είναι από τους γιατρούς που δυστυχώς δεν μπορείς πολλά να τον ρωτήσεις, θέλει εκείνος να κατεύθυνει την συζήτηση και αν πας να αναφέρεις και τι (όχι άσχετο αλλά για το ιστορικό) σε κόβει! Τύπου δεν σε ρωτήσα τώρα αυτό.
Αλλά είναι ο μοναδικός δερματολόγος για ζώα... Μ
Αυτά κούρασα το ξέρω.. Οποία εμπειρία καλοδεχουμενη

Niaourita's mama
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/04/2021

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητες ή αλλεργία?  Empty Απ: Μύκητες ή αλλεργία?

Δημοσίευση από Niaourita's mama Τρι Απρ 27, 2021 11:41 am

Έλαβα από belezza π μνμ αλλά δεν μπορώ να απαντήσω (λόγω ότι έχω 1 μόνο ποστ) ναι με ενδιαφέρει να μάθω το Όνομα του κτηνιατρου και σε ποια περιοχή είναι. Ευχαριστώ
Οποίος έχει να προτείνει κάποιον είτε να μου πει ανάλογη εμπειρία και πως την έλυσε ας απαντήσει στο ποστ
Νιαου😜

Niaourita's mama
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/04/2021

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητες ή αλλεργία?  Empty Απ: Μύκητες ή αλλεργία?

Δημοσίευση από belezza Τρι Απρ 27, 2021 2:44 pm

Γεια σας και παλι ,δεν ηξερα τον περιορισμο του forum .Σας στελνω π.μ
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Μύκητες ή αλλεργία?  Newher10

Αρέσει στον χρήστη Niaourita's mama

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητες ή αλλεργία?  Empty Απ: Μύκητες ή αλλεργία?

Δημοσίευση από gatisios Κυρ Μάης 09, 2021 10:09 pm

Τελικά τι έγινε με τη γάτα; Καλό είναι να ενημερώνουμε το forum.

gatisios
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 8
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/06/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητες ή αλλεργία?  Empty Απ: Μύκητες ή αλλεργία?

Δημοσίευση από psipsa Δευ Μάης 10, 2021 10:25 am

δοκιμαστε και ομοιοπαθητικη ισως λυσει το προβλημα σας,.
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Μύκητες ή αλλεργία?  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητες ή αλλεργία?  Empty Απ: Μύκητες ή αλλεργία?

Δημοσίευση από belezza Δευ Μάης 10, 2021 10:46 pm

Μπαινω στο θεμα  περι αλλεργιας ή μυκητιασης με αφορμη  ,δικο μου αδεσποτακι που φροντιζω αυτον τον καιρο τον bianco πορτοκαλι .Ο πορτοκαλης ηταν να παει για στειρωση  και για αυτο  6 ημερες πριν  τη στειρωση του εβαλα αμπουλα για να ειναι καθαρος και αποπαρασιτωμενος.Λογω ενος αποστηματος που δεν το ειχα προσεξει και εσπασε ξαφνικα, αναβαλαμε τη στειρωση (το αποστημα ανοιξε την ημερα που θα τον πηγαιναμε για τη στειρωση) .Εκανε θεραπεια με αντιβιωση 10ημερη  μετα απο εξεταση της κτηνιατρου και ολα μια χαρα.Ξαφνικα ειδα στο τριχωμα του κενα σημεια . Ειδικα   στο σημειο του σβερκου που βαζουμε  την αμπουλα .Η ιδια  κτηνιατρος (φιλης που τον φροντιζουμε μαζι)
,αφου της εστειλε φωτογραφιες, μας ειπε   αλλεργικη αντιδραση απο την αμπουλα .Ετσι   τωρα δε θα ξανααποπαρασιτωθει με τις γνωστες αμπουλες για ενδοπαρασιτα και εξωπαρασιτα αλλα μονο με οικολογικη -φυτικη .Σημερα τον ειδα καπως  καλυτερα.
Παραθετω φωτογραφιες για να τον δειτε
Μύκητες ή αλλεργία?  Dscn5613
Μύκητες ή αλλεργία?  Dscn5616


Μύκητες ή αλλεργία?  Dscn5413
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Μύκητες ή αλλεργία?  Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητες ή αλλεργία?  Empty Απ: Μύκητες ή αλλεργία?

Δημοσίευση από gatisios Δευ Μάης 10, 2021 10:55 pm

Αν θέλεις κάνε μια ενημέρωση ποια αμπούλα προκάλεσε το πρόβλημα και την δεύτερη (φυτική που έβαλες). Αν δεν κάνω λάθος οι φυτικές είναι μόνο για να απωθούν τους ψύλλους και όχι για να τους σκοτώνουν.

gatisios
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 8
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/06/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητες ή αλλεργία?  Empty Απ: Μύκητες ή αλλεργία?

Δημοσίευση από belezza Τρι Μάης 11, 2021 11:37 pm

Καλησπερα σας Φανταζομαι οτι δεν υπαρχει προβλημα στο forum με την αναφορα στην αμπουλα .Εβαλα stronghold. Η φυτικη της οποιας δε θυμαμαι την μαρκα ,πωλειται παντως στο petcity.Ναι διωχνει ψυλλους αλλα οχι ενδοπαρασιτα.Θα δουμε τι θα πει και ο δικος μου κτηνιατρος
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Μύκητες ή αλλεργία?  Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητες ή αλλεργία?  Empty Απ: Μύκητες ή αλλεργία?

Δημοσίευση από gatisios Τετ Μάης 12, 2021 12:35 am

Παραθέρω άρθρο του FDA που κάνει αναφορά στα συστατικά selamectin και sarolaner:
https://www.fda.gov/animal-veterinary/cvm-updates/animal-drug-safety-communication-fda-alerts-pet-owners-and-veterinarians-about-potential-neurologic
Είναι τα ίδια συστατικά που έχει και η stronghold plus:
https://www.ktiniatriki.gr/images/products/2019/10/Stronghold_Plus_Spot_On_Cat_1ml.pdf
Πιθανόν να σου το πει και η κτηνίατρος, οι φυτικές δεν είναι τόσο αποτελεσματικές όσο αυτές που πωλούνται στα κτηνιατρεία. Επίσης, επειδή είναι φυτικές δεν σημαίνει οτι δεν είναι τοξικές για τις γάτες. Το φυτικό δεν είναι απαραίτητα καλό για την γάτα.

gatisios
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 8
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/06/2017

Αρέσει στον χρήστη belezza

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητες ή αλλεργία?  Empty Απ: Μύκητες ή αλλεργία?

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Μάης 17, 2021 5:16 pm

Κρατάω αυτό που αναφέρετε για την περίοδο της μετακόμισης.
Αυτό το χρονικό διάστημα ήταν σίγουρα στρεσογόνο για τη Νιαουρίτα.

Τώρα, αυτό που δεν κατάλαβα η γατούλα έχει και σημεία με απώλεια τριχώματος ή απλά είναι πιο κοντό το τρίχωμα στην κοιλίτσα και γενικά ξύνεται;

Όσον αφορά τις μυκητιάσεις, κατά κανόνα κάνουν καλλιέργειες απ'όσο ξέρω κι έγω, τώρα ίσως κάποιος εξειδικευμένος, ανάλογα με το μύκητα να βλέπει κάποιο άλλο "παράπλευρο" σύμπτωμα. όσες φορές αντιμετώπισα μυκητίαση η διάγνωση από διάφορους γιατρούς σε διάφορα περιστατικά έγινε δίχως καλλιέργειες κτλ. Η αγωγή για όσα αδεσποτάκια το εμφάνισαν ήταν για αρκετό καιρό, όμως δεν είχαμε επανεμφάνιση. Το ένα το δικό μου το κορίτσι εμφάνισε ένα σημαδάκι μόνο 3-4 φορές μέσα σε ένα χρόνο, δεν πήρε καμία αγωγή και πέρασε μόνο του. Επίσης αποδόθηκε σε μυκητίαση.

Όσον αφορά τις αλλεργίες και αφού έχει αποκλειστεί οτιδήποτε άλλο παθολογικό, εγώ θα λειτουργούσα συντηρητικά και με μπόλικη παρατήρηση στη συμπεριφορά της γατούλας.
Για ειδικές εξετάσεις και διερεύνηση αλλεργιών, δεν έχω εμπειρία από γατούλες, αλλά από το σκύλο μου πριν από αρκετά χρόνια και μου είχαν προτείνει εξετάσεις, οι οποίες όπως και στην περίπτωση σας διενεργούνταν στο εξωτερικό και ήταν ιδιαίτερα κοστοβόρες.
Προτείνω σίγουρα να παρατηρήσετε πότε ξύνεται περισσότερο.

Όταν τρομάζει ή/και όταν ενθουσιάζεται κατά τη διάρκεια παιχνιδιού;

Αν μιλάμε πάντα για αλλεργίες το ότι έμεινε για μία μεταβατική περίοδο σε άδειο διαμέρισμα, είναι μάλλον καλό, διότι πιθανότατα αποκλείει την περιβαλλοντική αλλεργία.
Μένει η άμμος της, σαν δυνητικό αλλεργιογόνο και βεβαίως η τροφή.
Η διευρέυνηση της διατροφικής αλλεργίας είναι ένα κεφάλαιο από μόνο του.
Θα βρω να παραθέσω κάποια παλιότερα ποστ, νομίζω υπάρχει σαν θέμα,αν σας ενδιαφέρει.

Τέλος ρωτάω για το πότε κυρίως ξύνεται γιατί υπάρχει ένα ενδεχόμενο να είναι ξεκάθαρα λόγο στρες και πρακτικά αντιμετωπίζεται με..κανάκεμα!
Μου έτυχε με αδεσποτούλα και είναι ήδη καλύτερα.
Βέβαια ήταν τυχαία παρατήρηση γιατί την πρόσεξα που ξυνόταν έντονα και όσο παίζαμε και το ανέφερα στους γιατρούς. Δεν είχα δει κάτι παρόμοιο.
Κλείνοντας για το στρες στις γατούλες θέλω να προσθέσω ότι πολλές φορές περνά απαρατήρητο, η επηρεάζει γάτες που κάθε άλλο παρά αγχώδεις φαίνονται.
Οπότε κάντε ένα βήμα πίσω και παρατηρήστες τη Νιαουρίτα σας καλύτερα.
Αργά ή γρήγορα μας κατευθύνουν τα ίδια τα γατούλια μας! Smile
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Μύκητες ή αλλεργία?  M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητες ή αλλεργία?  Empty Απ: Μύκητες ή αλλεργία?

Δημοσίευση από gatisios Σαβ Ιουν 05, 2021 7:17 pm

Νιαουρίτα αν θέλεις κάνε μια ενημέρωση για την εξέλιξη του περιστατικού. Το forum δεν είναι μόνο για να ζητάμε βοήθεια αλλά και για να ενημερώνουμε και τα υπόλοιπα μέλη

gatisios
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 8
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/06/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητες ή αλλεργία?  Empty Απ: Μύκητες ή αλλεργία?

Δημοσίευση από kalicat Παρ Ιουν 25, 2021 4:33 pm

Υπάρχει και το Credelio το οποίο είναι χάπι και κάνει πραγματικά θαύματα. Δίνεται και για ψύλλους και για τσιμπούρια. Βγαίνει σε δύο δοσολογίες, δηλαδή υπάρχει και για γάτες και για μικρά γατάκια τα οποία όμως θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 0,5kg και άνω (0,5-2 κιλα).

Υ.Γ.: το Credelio το βρήκα τυχαία, όταν έψαχνα τι μπορούσα να κάνω τα γατάκια(Ήβη, Μάρκο, Φοίβο) που ήταν γεμάτα ψύλλους σε βαθμό να με έχουν κατά φάει και εμένα. Αφού ήξερα ότι λόγω της ηλικίας τους δεν μπορούσα να τα βάλω αμπούλα. Το πρόβλημα ήταν ότι δυσκολεύτηκα πολύ να  το βρω, αφού δεν υπήρχε στο ίντερνετ και έτσι άρχισα τα τηλεφωνήματα μέχρι που πέτυχα κάποιο με κτηνιατρικα να το πουλάει. Επομένως το παρειγγειλα και αφού τα ζυγισα για να βεβαιωθώ ότι είναι πάνω από μισό κιλό (ή έστω μισό) τους το έδωσα.  Το αποτέλεσμα; την επόμενη  μερα ήταν πεντακάθαρα, δεν υπήρχε δείγμα από ψύλλους. Veryhappy 
Επιπλέον κοστιζει όσο μια αμπουλα.
kalicat
kalicat
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 30
Τόπος : Θεσσαλονικη
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 18/07/2016
Mood : Μύκητες ή αλλεργία?  M_bye

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητες ή αλλεργία?  Empty Απ: Μύκητες ή αλλεργία?

Δημοσίευση από kalicat Παρ Ιουν 25, 2021 5:08 pm

Niaourita's mama έγραψε:Καλησπερα στην ομάδα είμαι νέο μέλος και ζητώ την βοήθεια οποίου το γατάκι έχει περάσει ανάλογο ζόρι😢
Ιστορία μας ξεκινάει 1.5 χρόνο πίσω όπου η νιαουριτα (η γάτα μου) άρχισε να εχει πιο κοντό τρίχωμα στην περιοχή της κοιλιάς. Την πήγα στην κτηνίατρο που είχα. Της έδωσε πρώτα για 1 μηνα χάπια για μύκητες. (δίχως να κάνει καλλιέργεια) τελικά συνέχισε να ξύνεται οπότε το απέδωσε σε αλλεργία και χοριγησε κορτιζόνη όπου στην εβδομάδα πάνω έγινε χειρότερα οπότε και σταμάτησαμε την αγωγή.
Σκέφτηκα να πάω την νιαουριτα στην φιλοζωικη αγιων αν αργυρών όπου με παραπάνω εμπειρία μήπως δώσουν λύση στο πρόβλημα της.
Τελικα κάναμε καλλιέργεια και βγήκε θετική. Καναμε περίπου 7! Θεραπείες με intrazol. Πότε μετά το πέρας της αγωγής δεν ήταν 100% καλά, πάντα είχε άδεια σημεια(κοιλιά πόδια κυρίως)
Οποτε κάθε φορά που τελειωνε την θεραπεία περίμεναμε 20 μέρες και ξανά κάναμε καλλιέργεια και περίμεναμε άλλες 20 μέρες να βγούνε τα αποτελέσματα και φτου κι από την αρχή.
Να σημειώσω ότι της έκανα στις τελευταίες αγωγές και μπάνιο με ειδικό σαμπουαν για μύκητες. Τον δε περιβάλλοντα χώρο το αποστειρωνα τακτικοτατα.
Και εκεί που πίστευα ότι όντως θα γίνει καλά η νιαουριτα ήταν την περιοδο που λόγο μετακόμισης έμεινε 2.5 μήνες μόνη της σε περιβάλλον δίχως να ναι ντυμένο από έπιπλα και χάλια οπότε μη επαναμολυνσημο.
Αλλά δε! Ούτε τότε.
Ειπα να το ψάξω λίγο ακόμα.
Πήγα στον κτηνίατρο δερματολόγο Παπαδογιαννακη στον Άλιμο. Του είπα το ιστορικό και πήρε μια τούφα από την περίοχη της κοιλιάς που είναι ακόμα κοντοτριχη και την είδε στο μικροσκόπιο. Μου είπε το ζώο είναι πεντακαθαρο(η απορία μου είναι αν φενοταν ο μύκητας τόσο εύκολα με ένα μικροσκόπιο γιατί τότες καλλιέργειες όλον αυτόν τον καιρό)
Τον ρώτησα γιατί οι καλλιέργειες που εκανα έβγαιναν θετικές για μύκητες. Το απέδωσε σε λάθος εργαστήριο.
Η διάγνωση του ήταν αλλεργία.
Μου έδωσε το apoquel 3.6mg.(πατολο που λέει για σκύλους έχουν γίνει έρευνες και κάνει και για γάτες) δεν μου είπε τίποτα άλλο
Που μπορεί Ννα οφείλεται η αλλεργία για πόσο καιρό θα κάνω την αγωγή. Και όταν τον ρώτησα.μου είπε ολα αυτά σε δεύτερο χρόνο
Και κατι μου πέταξε για εξετάσεις αίματος που τα στέλνουμε Γερμανία (λίγο που το ψαξα κόστος 800 ευρώ)
Οποτε Τωρα  είμαι λίγο διχασμένη... Να τον εμπιστεύτω? Όντως να έχει αλλεργία? Όντως γίνεται διάγνωση αν έχει μύκητες η γάτα από ενα μικροσκόπιο, οντως ένα χρόνο τώρα έβγαιναν λάθος οι καλλιέργειες.
Και αν είναι αλλεργική που είναι δεν θα έπρεπε πρώτα αυτό να εξετάσουμε?
Είναι από τους γιατρούς που δυστυχώς δεν μπορείς πολλά να τον ρωτήσεις, θέλει εκείνος να κατεύθυνει την συζήτηση και αν πας να αναφέρεις και τι (όχι άσχετο αλλά για το ιστορικό) σε κόβει! Τύπου δεν σε ρωτήσα τώρα αυτό.
Αλλά είναι ο μοναδικός δερματολόγος για ζώα... Μ
Αυτά κούρασα το ξέρω.. Οποία εμπειρία καλοδεχουμενη

Λάθος; σαν τι λάθος μπορεί να έγινε στο εργαστήριο; Επειδή σπούδασα Β.Ι.Ε θα σου πω ότι το μόνο λάθος που θα μπορούσε να γίνει είναι στον κλιβανο όταν ρυθμίζεις τις κατάλληλες συνθήκες,ώστε να αναπτυχθεί οργανισμός που θες είτε είναι μυκητες, ιοί, μικρόβια κλπ(δεν αναπτύσσονται όλοι στις ίδιες συνθήκες δηλαδή άλλοι θέλουν οξυγόνο, άλλοι όχι, άλλοι θέλουν να είναι σε θερμοκρασία σώματος(37°C)άλλοι λίγο πιο ψηλά η πιο χαμηλά και πάει λέγοντας). Που σε αυτήν την περίπτωση δεν θα είχανε αποτέλεσμα, γιατί θα καταστρεφονταν η καλλιέργεια. Το άλλο που θα μπορούσε να γίνει αν δεν είσαι προσεκτικός με την καλλιέργεια, δηλαδή να φροντίσεις τα πάντα να είναι αποστειρωμενα μέχρι και ο αέρας, είναι στο τρυβλιο να αναπτυχθούν διάφορα άλλα μικρόβια, μετά τρέχα γύρευε.
Ωραία αφού βγήκε θετικό, σου είπαν ποίος ήταν ο μύκητας που ευθύνονται για την κατάσταση;  Στο μικροσκόπιο φυσικά και μπορείς να δεις τον μύκητα, όπως και πολλά άλλα, απλά η καλλιέργεια γίνεται ώστε να δεις το είδος του μύκητα που ευθύνεται για την βλάβη ώστε να πάρεις την κατάλληλη θεραπεία. Πάνω κάτω αυτά τα ολίγα...
kalicat
kalicat
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 30
Τόπος : Θεσσαλονικη
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 18/07/2016
Mood : Μύκητες ή αλλεργία?  M_bye

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητες ή αλλεργία?  Empty Απ: Μύκητες ή αλλεργία?

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Ιουν 29, 2021 10:26 am

happy2 happy2 Διαβασα αυτο το μήνυμα και μου ρθε ατάκα απο ελληνική ταινιά, "ωραιος γιατρος!!! " happy2 , δεν μας νοιάζει τι λενε οι εξετάσεις το εμπειρο μάτι λεει αλλέργια αμα σου βγαινει εσενα μύκητας κακως σου βγαινει!!

Αν και το ποστ ειναι παλιο εγω να συμπληρώσω οτι ο μυκητας ειναι πολυ πολυ επιμονος
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Μύκητες ή αλλεργία?  M_choco

Αρέσει στον χρήστη kalicat

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητες ή αλλεργία?  Empty Απ: Μύκητες ή αλλεργία?

Δημοσίευση από kalicat Τετ Ιουν 30, 2021 10:47 am

Εν το μεταξύ, η αλλεργία δεν ανιχνεύεται με το μικροσκόπιο, πρέπει να κάνεις τη μεδοδο elisa για δεις αν είσαι αλλεργικός και σε τι. Και αυτό γίνεται μόνο στα μικροβιολογικα εργαστήρια.  happy2
kalicat
kalicat
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 30
Τόπος : Θεσσαλονικη
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 18/07/2016
Mood : Μύκητες ή αλλεργία?  M_bye

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητες ή αλλεργία?  Empty Απ: Μύκητες ή αλλεργία?

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Ιουλ 05, 2021 2:09 pm

Kοίτα εξ οσων θυμάμαι η δικη μου κτηνιατρος επαρινει δειγμα απο το δερμα, το έβαζε στο πλακάκι μεφάρμακα και μετα στο μικροσκοπιο. Μου έλεγε λοιπον πχ εχει πολλα ηωσινόφίλα που σημαινει αλλεργια. Μου χε πει και το θεϊκο ελα να δεις γιατι ξερει οττι ψαχνομαι γενικοτερα αλλα σε τετοιο σημειο οχι κοπελια δεν εφτασα ακομα. Ασε που δεν βλεπω happy2 happy2
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Μύκητες ή αλλεργία?  M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητες ή αλλεργία?  Empty Απ: Μύκητες ή αλλεργία?

Δημοσίευση από kalicat Δευ Ιουλ 05, 2021 2:18 pm

Κατάλαβα, έκανε νωπο παρασκευασμα. Έβαλε το επίχρισμα πάνω στην αντικειμενοφορο πλάκα, το κάλυψε με καλυπτριδα και το μικροσκοπισε. Απλά με αυτόν τον τρόπο δεν μπορείς να ξέρεις που οφείλετε η αλλεργία χρειάζονται άλλες εξετάσεις, όπως είναι η eliza για παράδειγμα.
kalicat
kalicat
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 30
Τόπος : Θεσσαλονικη
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 18/07/2016
Mood : Μύκητες ή αλλεργία?  M_bye

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητες ή αλλεργία?  Empty Απ: Μύκητες ή αλλεργία?

Δημοσίευση από kalicat Δευ Ιουλ 05, 2021 2:25 pm

Στο πλακάκι με φαρμακα; (τώρα το ειδα), τι φαρμακα; μήπως εννοείς χρωσεις; αν χρωματισε το δείγμα τότε έκανε ξηρο παρασκευασμα.
kalicat
kalicat
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 30
Τόπος : Θεσσαλονικη
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 18/07/2016
Mood : Μύκητες ή αλλεργία?  M_bye

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητες ή αλλεργία?  Empty Απ: Μύκητες ή αλλεργία?

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Ιουλ 05, 2021 2:29 pm

Και γω τωρα το εγραψα Laughing Ξερω γω μωρε τι βάζει ναι πολυ πιθανο ντε ξέρει απο αυτα..
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Μύκητες ή αλλεργία?  M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητες ή αλλεργία?  Empty Απ: Μύκητες ή αλλεργία?

Δημοσίευση από kalicat Δευ Ιουλ 05, 2021 2:30 pm

happy2 happy2
kalicat
kalicat
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 30
Τόπος : Θεσσαλονικη
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 18/07/2016
Mood : Μύκητες ή αλλεργία?  M_bye

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητες ή αλλεργία?  Empty Απ: Μύκητες ή αλλεργία?

Δημοσίευση από Ψιψινογατο Τετ Ιουλ 28, 2021 10:01 am

Καλησπέρα!
Εδω και χρονια αντιμετωπιζουμε το ιδιο προβλημα με την γατουλα μου. Καθε χρονο απο π
Γυρω στην ανοιξη ξεκιναγε να ξυνεται και να γλυφεται σε τετοιο βαθμο που επεφτε το τριχωμα(μετα απο λιγο εκανε πληγες) κυριως στη κοιλιά λαι τα ποδαρακια. Σε καθε εξεταση στον γιατρο δεν βρισκαμε κανεναν μυκητα ή καποιο παράσιτο. Καναμε 1-2βδομαδες Θεραπεία με κορτιζονη και σταδιακα εφευγε. Δυστυχώς ομως τα τελευταια Χρόνια το προβλημα εχει χειροτερεψει. Πλεον ξυνεται και γλυφεται ολο τον χρονο με αποτελεσμα να μην εχει καθολου τριχα στην κοιλιτσα της και καποιες φορες πληγωνει και τα ματια της. Μεσα στα χρονια εχει παρει πολλη κορτιζονη που πλεον με το που την κοβουμε τα συμπτωματα ξαναερχονται. Την εχουμε παρει και σε ενα εξειδίκευμενο κεντρο για αλλεργιες και μας ειπαν και εμας πως πρεπει ν αστειλουμε δειγμα στο εξωτερικο. Ειναι οντως πανακριβο αλλα το προβλημα ηταν πως μας ειπαν πως και αυτο αν καναμε μπορει να μη μαθαιναμε και πλαι ποιο ειναι το αλλεργιογονο που της τα δημιουργει ολα αυτα.. και επισης πως η θεραπεια (αν βρισκαμε τι ηταν) θα ηταν με χαπια ή ενεσεις που εκτος του ότι και αυτες κοστιζουν παρα πολυ, επειδη θ πρεπει να λαμβανονται εφορου ζωης μπορει σε βαθος χρονου να δημιουργησουν αλλα σοβαρα προβληματα υγειας.. Οπως καταλαβαινετε δεν μπηκαμε στη διαδιαδικασια. Σημερα το γατουλι ειναι σε μεγαλη εξαρση και ο γιατρος μας εδωσε apoquel για δεκα μερες(ειμαστε στην πρωτη.). Παραλληλα να σας πω πως το ψαξαμε και με ομοιοπαθητικη.. τον τελευταιο μηνα της δινουμε ειδικες φυτικες σταγονες και ελπιζουμε για το θαυμα.. Η ομοιοπαθητικος που πηρε το ιστορικό της μας ειπε πως δεν εχει αλλεργιες αλλα καποιο μετατραυματικο στρες και για αυτο γλυφεται και ξυνεται ασταματητα μετα απο τοσο καιρό.. μεχρι στιγμης δεν εχουμε δει καποια διαφορα😔
Αυτα! Συγγμωμη για το σεντονι. (Αα επισης εχουμε κανει απειρες προσπαθειες με αντιαλλεργικη τροφη)
(Σας βαζω φωτογραφιες για να δειτε κοιλιτσα και ματακια..)
Μύκητες ή αλλεργία?  20210710
Μύκητες ή αλλεργία?  16274510Μύκητες ή αλλεργία?  20210710
Μύκητες ή αλλεργία?  16274510

Ψιψινογατο
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/07/2021

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητες ή αλλεργία?  Empty Απ: Μύκητες ή αλλεργία?

Δημοσίευση από belezza Τετ Ιουλ 28, 2021 10:38 am

Πω πω το καυμενο .Πραγματικα ταλαιπωρειται.Δεν εχω γνωση δάυτο τον τομεα αλλα και εγω θα πιθανολογουσα την περιπτωση του στρες.Σχετικα μάυτο εχω ακουσει για πολυ καλο συμπεριφοριστη κτηνιατρο .που χρησιμοποιησε μελος του forum και φιλη (βεβαια για συγκεκριμενο διαπιστωμενο λογο) και ειδε μεγαλη διαφορα.Θα στειλω π.μ με το ονομα του μελους αν θελετε να απευθυνθειτε με π.μ ,μηπως σας βοηθησει σε κατι
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Μύκητες ή αλλεργία?  Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητες ή αλλεργία?  Empty Απ: Μύκητες ή αλλεργία?

Δημοσίευση από gatisios Τετ Ιουλ 28, 2021 11:22 am

Ίσως να βοηθούσε να ρωτήσεις και δερματολόγο.

gatisios
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 8
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/06/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητες ή αλλεργία?  Empty Απ: Μύκητες ή αλλεργία?

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Ιουλ 28, 2021 1:21 pm

Ψιψινογατο έγραψε:Καλησπέρα!
Εδω και χρονια αντιμετωπιζουμε το ιδιο προβλημα με την γατουλα μου. Καθε χρονο απο π
Γυρω στην ανοιξη ξεκιναγε να ξυνεται και να γλυφεται σε τετοιο βαθμο που επεφτε το τριχωμα(μετα απο λιγο εκανε πληγες) κυριως στη κοιλιά λαι τα ποδαρακια. Σε καθε εξεταση στον γιατρο δεν βρισκαμε κανεναν μυκητα ή καποιο παράσιτο.  Καναμε 1-2βδομαδες Θεραπεία με κορτιζονη και σταδιακα εφευγε. Δυστυχώς ομως τα τελευταια Χρόνια το προβλημα εχει χειροτερεψει. Πλεον ξυνεται και γλυφεται ολο τον χρονο με αποτελεσμα να μην εχει καθολου τριχα στην κοιλιτσα της και καποιες φορες πληγωνει και τα ματια της. Μεσα στα χρονια εχει παρει πολλη  κορτιζονη που πλεον με το που την κοβουμε τα συμπτωματα ξαναερχονται. Την εχουμε παρει και σε ενα εξειδίκευμενο κεντρο για αλλεργιες και μας ειπαν και εμας πως πρεπει ν αστειλουμε δειγμα στο εξωτερικο. Ειναι οντως πανακριβο αλλα το προβλημα  ηταν πως μας ειπαν πως και αυτο αν καναμε μπορει να μη μαθαιναμε και πλαι ποιο ειναι το αλλεργιογονο που της τα δημιουργει ολα αυτα.. και επισης πως η θεραπεια (αν βρισκαμε τι ηταν) θα ηταν με χαπια ή ενεσεις που εκτος του ότι και  αυτες κοστιζουν παρα πολυ, επειδη θ πρεπει να λαμβανονται εφορου ζωης μπορει σε βαθος χρονου να δημιουργησουν αλλα σοβαρα προβληματα υγειας.. Οπως καταλαβαινετε δεν μπηκαμε στη διαδιαδικασια. Σημερα το γατουλι ειναι σε μεγαλη εξαρση και ο γιατρος μας εδωσε apoquel για δεκα μερες(ειμαστε στην πρωτη.). Παραλληλα να σας πω πως το ψαξαμε και με ομοιοπαθητικη.. τον τελευταιο μηνα της δινουμε ειδικες φυτικες σταγονες και ελπιζουμε για το θαυμα.. Η ομοιοπαθητικος που πηρε το ιστορικό της μας ειπε πως δεν εχει αλλεργιες αλλα καποιο μετατραυματικο στρες και για αυτο γλυφεται και ξυνεται ασταματητα μετα απο τοσο καιρό.. μεχρι στιγμης δεν εχουμε δει καποια διαφορα😔
Αυτα! Συγγμωμη για το σεντονι. (Αα επισης εχουμε κανει απειρες προσπαθειες με αντιαλλεργικη τροφη)
(Σας βαζω φωτογραφιες για να δειτε κοιλιτσα και ματακια..)
Μύκητες ή αλλεργία?  20210710
Μύκητες ή αλλεργία?  16274510Μύκητες ή αλλεργία?  20210710
Μύκητες ή αλλεργία?  16274510

Mια απο τα ιδια εχουμε καιομεις τελευταια οχι σε τετοια έξαρση ,τα μάτια εφ ορου τα αντιμετωπιζουμε. Ειναι αλλεργια στα ματια της δικιας σου και αυτο φαινεται ξεκάθαρα διοτι το εσωτερικο του ματιου ειναι πεντακάθαρο ενω φαινεται να έχει κανει και βλεφαριτιδα τριγυρω , ετσι και η δικια μου γάτα. Στην κοιλια επισης δεν έχουμε τριχωμα ουτε εμεις το τρωνε γιατι το πειράζουν συνέχεια. Ακρη για μονιμη θεραπεια δυσκολα θα βρεις αν βρεις.
ΟΜΩΣ !
Εγω το αντιμετωπιζω συμβατικα δηλαδή  ο γιατρος μιλά για χαπια και κορτιζονες και αντισταμινικα οκ αλλα παμε απο την αρχη. Θελω να πω πριν παρω κορτιζονη απο το στομα που ειναι βαρυ πράγμα θα επαιρνα αντισταμινικα και πριν παρω γενικα κατι απο το στομα, θα παω τοπικα βρε αδερφε. Τουτέστην εμεις το προβλημα στην κοιλια το έχουμε λυσει με λιγες μερες τοπικη αλοιφη κορτιζονη elocon οπου το βαλαμε για να φύγουν οι πληγές που εκανε. Η δικη σου γάτα πληγές τώρα δεν έχει το τριχωμα ας λειπει αδιαφορο, θα βγει με τον καιρο. Το ζητουμενο ειναι να μην υποφέρει να μην κανει πληγές και να μην φαγουριζεται. Ειναι εποχικη κυριως κατάσταση και πολυ λογικο ειναι αυτο. Παμε στα μάτα τωρα.  Πολυ απλα παρτε αντιαλλεργικα δάκρυα artelac ectoin να έχετε backup γενικα καμια vita-pos και ενυδατώνετε καθημερινα. Κορτιζοντες απο το στομα εγω θα ελεγα μονο σε εξάρσεις και πριν απο ουτο αντισταμινικο, πολλες φορες και για λιγες μερες οχι πολλες. Διωχνει τον κνησμο την αιτια που πειράζουν τα μάτια. Τα ματια της η γάτα μου τα έχει απο μηνών και ειμαστε 9 χρονών . Εχω χρονια να  της βάλω εστω και τομπρεξ.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Μύκητες ή αλλεργία?  M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητες ή αλλεργία?  Empty Απ: Μύκητες ή αλλεργία?

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Ιουλ 28, 2021 1:37 pm

Δες πως ηταν η κοιλια

Μύκητες ή αλλεργία?  Viber_11

Μετά την κρέμα 5 μερες μονο το βραδυ (τώρα που μιλαμε δεν έχει τιποτα απο πληγες)
Μύκητες ή αλλεργία?  Viber_12


Μια συνηθισμενη κατάσταση στα ματια υποχωρει με το σκευασμα που σου γραψα

Μύκητες ή αλλεργία?  Viber_13

υγ Πραγματικα θα σου ελεγα να δοκιμασετε ζιρτεκ αν δεν ΄έχετε δοκιμάσει στην εξαρση.

Και αυτια μην χάσουμε
Μύκητες ή αλλεργία?  Viber_14
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Μύκητες ή αλλεργία?  M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητες ή αλλεργία?  Empty Απ: Μύκητες ή αλλεργία?

Δημοσίευση από Ψιψινογατο Τετ Ιουλ 28, 2021 1:55 pm

Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες!
Ποτε δεν μας ειπαν για τοπικες αλοιφες ειναι η αληθειΑ!
Να σε ρωτησω, την αλοιφη δεν την γλυφει οταν της τη βαζετε? Της φοράτε κολαρο? Δυστυχως κανει και πολλες πληγες και στη κοιλιτσα. Και πλεον απο το γλυψιμο το συνεχομενο κανει καθε μερα 3-4 εμετους με τριχομπαλες..
Υγ. Συγνώμη που δεν εχω απαντησει σε καποιους σε προσωπικα μηνυματα που στειλατε,αλλα ειμαι καινουργια στο φορουμ και πρεπει να κανω 5ποστ για να μπορέσω να σας στειλω. Θα στειλω ομως με την πρωτη ευκαιρια!

Ψιψινογατο
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/07/2021

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητες ή αλλεργία?  Empty Απ: Μύκητες ή αλλεργία?

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Ιουλ 28, 2021 2:06 pm

Εχω μπλεχτει με αρκετους γιατρους και ειδικα το τελευταιο διάστημα για να καταλάβω οτι το μυαλο τους παει παντα σε μια θεραπεια τι έχουμε Α αυτο β εκεινο. Ειναι λογικο ομως  χρόνιες καταστάσεις εδικα τετοιου τυπου σε τετοιες εποχες κιολας, μιλω και για τους ανθρωπους θελουν συντηρητικα και τις περισσοτερες φορες ο ιδιιος ο ασθενης εχει καλυτερη εμπειρια. Μα ειναι δυνατον να μην λενε για κατι τοπικο την στιγμη που έχουμε φαγουρα? Λοιπον ναι την αλοιφη κοιτάω να την βάζω κλεφτά οταν κοιμάται και αν δω οτι παει να γλειφτει βάζω κολλαρο ιγα κανα δυο ωρες μεχρι να αποροφηθει. Εχετε δοκιμασει αντισταμινικα? ζιρτεκ πχ? ΑΝ οχι προτεινε το στον γιατρο.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Μύκητες ή αλλεργία?  M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητες ή αλλεργία?  Empty Απ: Μύκητες ή αλλεργία?

Δημοσίευση από kalicat Τετ Ιουλ 28, 2021 3:16 pm

Συμφωνώ απόλυτα με ότι σου γράφουν παραπάνω οι συμφουριτες. 
Απλά εγώ ήθελα να πω το εξης: σκεφτήκατε ποτέ αντί για επεξεργασμένη τροφη να δίνατε μαγειρεμένο φαγητό ή barf;  ειδικά για την barf έχω διαβάσει και έχω ακούσει παρα πολλά καλά πράγματα σε γενικό επίπεδο και σε δερματολογικα προβλήματα είτε αυτά οφείλονται σε αλλεργίες είτε όχι.
Επίσης σκέφτητε πως αν οφείλεται σε κάποια τροφική αλλεργία δεν σημαίνει απαραίτητα ότι οφείλεται σε κάποια πρώτη ύλη αλλά μπορεί να οφείλεται σε κάποιο πιθανό συντηρητικό(η κάποια άλλη χημική ουσία) που λίγο πολύ όλες οι επεξεργασμενες τροφές έχουν(ακόμα και οι υπό αλλεργικές). Βέβαια μπορεί να είναι βλακειες όλα αυτά που λέω και να μην έχουν καμία σχέση με την περίπτωση σας, όμως αν έχετε εξαντλήσει όλα τα άλλα ενδεχόμενα, πιστεύω πως δεν θα χάνατε τίποτα να δοκιμάσατε και αυτό.
Το παρακάτω link σχετίζεται με το τι μπορεί να βάζουν μέσα σε μια σκυλοτροφη, ο λόγος που το βάζω είναι γιατί εξηγεί διαφορά συστατικά που μπαίνουν μέσα σε μια τροφή και είναι κοινά με τις γατοτροφες.
https://www.allaboutdogfood.co.uk

Υ.γ και εγώ ξηρα ταιζω spell
kalicat
kalicat
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 30
Τόπος : Θεσσαλονικη
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 18/07/2016
Mood : Μύκητες ή αλλεργία?  M_bye

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητες ή αλλεργία?  Empty Απ: Μύκητες ή αλλεργία?

Δημοσίευση από Ψιψινογατο Τετ Ιουλ 28, 2021 4:36 pm

Ειλικρινά δεν ξερω πως να σας ευχαριστησω ολους! Θα ξεκινησω να δοκιμαζω καποια απο αυτα που μου προτείνατε (αλοιφες, τροφη κτλ!). Για να σκεφτειτε σε τι απογνωση ειμαστε εδω και δυο τρια χρονια εχουμε καταργησει ολα τα τα χημικα απορρυπαντικα,καθαριστικα κτλ που χρησιμοποιουμε στο σπιτι και χρησιμοποιουμε μονο οικολογικα .Για απορρυπαντικα και μαλακτικα ρουχων εχουμε αυτα που βαζουν στα μωρακια που ειναι υποαλλεργικα.. 🙁 και κανουμε επαγγελματική συντήρηση των ερκοντισιων 2φορες το χρόνο.. Και το γατουλι μας μονο χειροτερεύει..

Ψιψινογατο
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/07/2021

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητες ή αλλεργία?  Empty Απ: Μύκητες ή αλλεργία?

Δημοσίευση από gatisios Τετ Ιουλ 28, 2021 8:13 pm

Να ξέρεις οτι η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Το οτι κάποια μέλη δοκίμασαν μια θεραπεία και απέδωσε, δεν σημαίνει οτι θα αποδόσει και στη δική σου περίπτωση. Θα σου πρότεινα να μην αρχίσεις να πειραματίζεσαι με διάφορα πάνω στην απελπισία σου γιατί μπορεί να σου γυρίσει και μπούμεραγκ. Τα μέλη του forum δεν μπορούν και δεν πρέπει να υποκαταστήσουν τον κτηνίατρο.

gatisios
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 8
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/06/2017

Αρέσει στον χρήστη kalicat

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητες ή αλλεργία?  Empty Απ: Μύκητες ή αλλεργία?

Δημοσίευση από kalicat Τετ Ιουλ 28, 2021 10:08 pm

Ο gatisios έχει απόλυτο δικό. Εμείς μπορούμε να πούμε μόνο την γνώμη μας ή κάποια παρόμοια εμπειρία που μπορεί να έχουμε (προσωπικά δεν έχω εμπειρία πάνω στο θεμα). Έπειτα εάν θες να δοκιμάσεις κάτι από αυτά που σου γράφει το κάθε μέλος θα πρέπει να γίνεται ΜΟΝΟ  εφόσον έχεις ρωτήσει τον κτηνίατρο και το εγκρίνει.
kalicat
kalicat
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 30
Τόπος : Θεσσαλονικη
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 18/07/2016
Mood : Μύκητες ή αλλεργία?  M_bye

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητες ή αλλεργία?  Empty Απ: Μύκητες ή αλλεργία?

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Ιουλ 28, 2021 11:50 pm

Αν αναφέρεσαι σε μένα gatisios το σκεύασμα που πρότεινα για τα μάτια είναι ενυδατικα δάκρυα και όχι φάρμακο. Η vita pos είναι βιταμινη. 2ον η αλοιφή που έβαλα είναι η πασίγνωστη σκέτη ΑΛΟΙΦΗ κορτιζόνη και το είπα εναλλακτικά του χαπιού που ήδη έχει πάρει με θεραπεία κτηνιάτρου Κάτα κόρον! Καμιά σχέση το χάπι με μια αλοιφή Τέλος ανέφερα αντισταμινικά ρώτησα αν έχει πάρει και είπα να προτεινει και να συμβουλευτεί τον κτηνίατρο. Είναι η πρώτη λύση που δίνουν οι γιατροί προ της κορτιζόνης. Προσωπικά προσπαθώ να αποφύγω βαριές θεραπείες και φάρμακα σε χρόνιες καταστάσεις που δεν υποχωρούν για αυτό τα αναφέρω για ευνόητους λόγους. Ότι κάνω το κάνω με συνεννόηση με τον κτηνίατρο και ναι συνηθίζω να προτείνω εναλλακτικές και εξαντλώ τα θεματα. Οι αλλεργίες είναι καταστάσεις που και οι ίδιοι γιατροί πειραματίζονται και όχι μόνο. Υποφέρω από εκζεμα 28 χρόνια καθως και από άλλη χρονιά κατάσταση και το γνωρίζω πολύ καλά το θέμα του πειραματισμού. Για το δέρμα υπάρχει η αντιβίωση όπου υπάρχει μόλυνση , φάρμακα για μύκητες όπου έχουν διαπιστωθεί με καλλιέργεια για να υπάρχει σιγουριά και κορτιζόνη. Ακόμα και μια καθημερινή ενυδάτωση του δέρματος μπορεί να βοηθήσει τέτοιου τύπου καταστάσεις.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Μύκητες ή αλλεργία?  M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύκητες ή αλλεργία?  Empty Απ: Μύκητες ή αλλεργία?

Δημοσίευση από kalicat Πεμ Ιουλ 29, 2021 12:16 am

Παιδιά, πέρα από τα φάρμακα που προτείνει ο γιατρός εγώ πιστεύω παααρα πολύ στα βοτανα. Για κάθε πρόβλημα υπάρχει και ένα βοτανο που αντιστοιχεί σε αυτο. Εγώ τα χρησιμοποιώ εδώ και πολλά χρόνια και έχω δει πράγματα που απλά πίστευα ότι δεν γινόταν. Τα χρησιμοποιώ και στα σκυλια μου. Όσο αφορά τις γατες επειδή δεν έχω ψαχτεί στον ιδιο βαθμό που ψαχτηκα για σκυλους και για ανθρώπους, δεν ξέρω ποια βοτανα είναι ασφαλή για τις γατες και ποια όχι.

*ΠΡΟΣΟΧΗ: αν κάποιος θέλει να χρησιμοποιήσει βοτανο για κάποιο πρόβλημα ενώ παίρνει ήδη φαρμακευτικη αγωγή θα πρέπει να ρωτήσει τον γιατρό του ώστε να μην υπάρξουν παρενέργειες.
kalicat
kalicat
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 30
Τόπος : Θεσσαλονικη
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 18/07/2016
Mood : Μύκητες ή αλλεργία?  M_bye

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης