gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Νεογέννητο γατάκι

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Νεογέννητο γατάκι  Empty Νεογέννητο γατάκι

Δημοσίευση από Berry Τρι Απρ 13, 2021 11:13 pm

Καλησπέρα σας!
Πριν μια βδομάδα ακριβώς βρήκαμε στον κήπο του σπιτιού μας ένα γατάκι 3-4 ημερών το πολύ. Περιμέναμε λίγες ώρες μήπως γυρίσει η μαμά του αλλά δεδομένου ότι τόσο μικρά δύσκολα ζουν χωρίς φαγητό και ζέστη έστω κ για λίγες ώρες, στο τέλος το πήραμε σπίτι. Τάισμα τακτικό κάθε δύο ώρες με ειδικό γάλα για γατάκια, θερμοφορα και φλις κουβερτακι και το γατάκι μας ενώ αρχικά δεν είχε όρεξη για φαγητό άρχισε να τα καταφέρνει. Στο ζύγισμα του έπαιρνε κατά μέσο όρο 10γρ. την ημέρα. Εδώ και μιαμιση μέρα δεν έχει κάνει κακα του, μίλησα με τον κτηνίατρο και μου είπε να μην ανησυχώ γιατί δεν κάνουν υποχρεωτικά κάθε μέρα και να μιλήσουμε πάλι αν δεν έχει κάνει για τρεις μέρες. Εντωμεταξυ πριν λίγο το ζυγισα κι είναι στάσιμο σε σχέση με εχθές. Υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει κάτι που μπορώ να προλάβω?? Γενικά είναι ορεξατο, πλέον τρώει 10-13γρ φαγητό κάθε τρεις ώρες κ έχει δυναμώσει αρκετά, θέλει δύναμη για να το ακινητοποιήσω! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας!

Berry
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 13/04/2021

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεογέννητο γατάκι  Empty Απ: Νεογέννητο γατάκι

Δημοσίευση από belezza Τετ Απρ 14, 2021 12:44 am

Καλησπερα σας και καλως μας ηρθατε.Και αλλο νεο μελος εγραψε εδω για το ιδιο με το δικο σας προβλημα.Λογικα δεν υπαρχει καποιο θεμα ,συμφωνα και με οσα σας ειπε ο γιατρος.Ομως αν εχετε ανησυχια ,μπορειτε να τριψετε το πωπουδακι με λιγο λαδακι ή να βαλετε πολυ ελαφρα ενα θερμομετρο με μπαμπακακι με λιγο λαδι στην ακρη,πολυ σιγα στον πωπω του και θα δειτε
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Νεογέννητο γατάκι  Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεογέννητο γατάκι  Empty Απ: Νεογέννητο γατάκι

Δημοσίευση από Berry Τετ Απρ 14, 2021 1:12 am

Ευχαριστώ πολύ, νομίζω θα το δοκιμάσω αν μέχρι το πρωί δεν τα καταφέρει μόνο του.. αυτό που με ανησύχησε περισσότερο είναι το σταθερό βάρος από χθες, είναι φυσιολογικό ή υπάρχει περίπτωση να οφείλεται σε κάτι άλλο?

Berry
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 13/04/2021

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεογέννητο γατάκι  Empty Απ: Νεογέννητο γατάκι

Δημοσίευση από psipsa Τετ Απρ 14, 2021 1:37 am

για μια μερα δεν υπαρχει προβλημα αλλα θα πρεπει να παρει λιγο βαρος σε μια δυο μερες τουλαχιστον. Αν δεν ενεργηθει δοκιμαστε να το βοηθησετε οπως σας ειπε και η belezza και ξαναμιληστε με το γιατρο.
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Νεογέννητο γατάκι  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεογέννητο γατάκι  Empty Απ: Νεογέννητο γατάκι

Δημοσίευση από Berry Τετ Απρ 14, 2021 1:39 am

Θα σας ενημερώσω για την πορεία του, θέλω τόσο πολύ να τα καταφέρει το μικρουλι!

Berry
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 13/04/2021

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεογέννητο γατάκι  Empty Απ: Νεογέννητο γατάκι

Δημοσίευση από anektar Τετ Απρ 21, 2021 9:05 pm

Επειδή έσωσα πρόσφατα ένα γατάκι που το βρήκα κι εγώ νεογέννητο να πω ότι πρέπει να κάνει τα κακάκια του έστω και λίγο (κάτι σαν αλοιφή βγάζει στις πρώτες μέρες) κάθε μέρα όμως

anektar
Kitten
Kitten

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/10/2020

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεογέννητο γατάκι  Empty Απ: Νεογέννητο γατάκι

Δημοσίευση από anektar Τετ Απρ 21, 2021 9:06 pm

Η διαδικασία για να μπορέσει να κάνει τα κακάκια του είναι σε ένα μπωλάκι βάζουμε ζεστό νεράκι, παίρνουμε ένα βαμβακάκι και τρίβουμε το σημείο μεταξύ των γεννητικών οργάνων και του πρωκτού από πάνω προς τα κάτω, σαν να προσπαθούμε να "σπρώξουμε" το εσωτερικό των εντέρων προς τα έξω.

anektar
Kitten
Kitten

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/10/2020

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεογέννητο γατάκι  Empty Απ: Νεογέννητο γατάκι

Δημοσίευση από anektar Τετ Απρ 21, 2021 9:08 pm

Τα νεογνά γατάκια δεν μπορούν να το κάνουν αυτό μόνα τους και είναι ο νουμερο ένα λόγος που πεθαίνουν, γιατί παθαίνουν σηψαιμία. Αν έχει παραπάνω από 3 μέρες να κάνει κακάκια πρέπει να πάτε επειγόντως στον κτηνίατρο και θα σας δείξει πώς να κάνετε ένα μικροκλύσμα με σύριγγα (χωρίς βελόνα) με τη βοήθεια του οποίου θα ανακουφιστεί το ζωντανό.

anektar
Kitten
Kitten

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/10/2020

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεογέννητο γατάκι  Empty Απ: Νεογέννητο γατάκι

Δημοσίευση από anektar Τετ Απρ 21, 2021 9:09 pm

Θα πρέπει να παίρνει περίπου 90-100 γραμμάρια την εβδομάδα αν θυμάμαι καλά τις πρώτες εβδομάδες. Πρέπει να τρώει ΜΟΝΟ το γάλα σκόνη που ομοιάζει αυτό της μαμάς του. Παρεμπιπτόντως μου περισσεύει αν θέλετε σας το χαρίζω μαζί με τα μπιμπερό.

anektar
Kitten
Kitten

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/10/2020

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεογέννητο γατάκι  Empty Απ: Νεογέννητο γατάκι

Δημοσίευση από Berry Τετ Απρ 21, 2021 9:36 pm

Καλησπέρα! Ειλικρινά ευχαριστω πάρα πολύ και για τις συμβουλές και για το γάλα! Το ίδιο βράδυ ενεργήθηκε το μικρουλι κι από ότι μίλησα κ με τον γιατρό την επόμενη μέρα μου είπε πως μέχρι δύο μέρες δεν ανησυχούμε. Μέχρι στιγμής πλέον πηγαίνει καθημερινά, έχει όμως λίγο φουσκωμένη κοιλίτσα που με κάνει να σκέφτομαι για ενδοπαρασιτα αλλά αφού δε δημιουργεί κάποιο σοβαρό πρόβλημα ως τώρα, θα περιμένω να φτάσει στην κατάλληλη ηλικία για θεραπεία. Σήμερα έπιασα τα πρώτα της δοντακια κ σιγά σιγά από βδομάδα θα ξεκινήσει κ λίγη νερωμενη κονσέρβα.

Berry
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 13/04/2021

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεογέννητο γατάκι  Empty Απ: Νεογέννητο γατάκι

Δημοσίευση από Berry Τετ Απρ 21, 2021 9:40 pm

Όσο για το βάρος της αυξάνεται σταθερά πλέον, είναι 17 ημερών 230γρ. Όταν τη βρήκαμε ήταν 3-4 ημερών 105 γρ.

Berry
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 13/04/2021

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεογέννητο γατάκι  Empty Απ: Νεογέννητο γατάκι

Δημοσίευση από Berry Σαβ Απρ 24, 2021 7:08 pm

Καλησπέρα και πάλι! Το γατάκι μας μετά απο ελαφρά διάρροια ήπιε γάλα με ρυζονερο όπως μας είπε ο κτηνίατρος για ένα 24ωρο και τώρα μάλλον γύρισε μπούμερανγκ.. είναι η 3η μέρα που δεν έχει ενεργηθει και δε λειτούργησε ούτε λαδακι στο γάλα ούτε θερμόμετρο στον ποπό του. Το θέμα είναι ότι οι κτηνίατροι του νησιού άλλος λείπει κ άλλος δεν απαντάει και δεν ξέρω τι να κάνω

Berry
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 13/04/2021

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεογέννητο γατάκι  Empty Απ: Νεογέννητο γατάκι

Δημοσίευση από Bibic Πεμ Μάης 06, 2021 8:35 pm

Καλησπέρα. Θα ήθελα τις συμβουλές σας. Πριν δύο μήνες γέννησε μια από τις αδέσποτες γατούλες που φροντίζω στη γειτονιά κ γέννησε σπίτι μου. Έκανε 4 υγιέστατα μικρά κ φιλοξενώ κ τα 5 μέσα στο σπίτι από τότε. Τα δύο πιο ανεπτυγμένα την Κυριακή ξεκίνησαν να πηγαίνουν στην τροφή της μαμάς κ με μεγάλη λαχτάρα έφαγαν. Εγώ τους είχα αγοράσει κ για kitten όμως αυτά ήθελαν της μαμάς. Από την Τρίτη μου έκαναν ευκοιλια 3-4 φορές κ είχε λίγο αίμα με βλενα, όμως ήταν πολύ ορεξατα κ ζωηρά. Την Τετάρτη επικοινώνησα με τον κτηνίατρο της περιοχής κ μου είπε ότι συμβαίνει όταν τα μικρά μπαίνουν στη στερεα τροφή, ερεθίζεται το έντερο, κ μου πρότεινε να ταιζω με kitten  και τη μαμά για να μην τρώνε αυτήν για ενήλικες γάτες τα μικρά που τους πέφτει δυσπεπτη. Επίσης μου έδωσε μια παστουλα για αποπαρασιτωση να δώσω σε τρεις μέρες. Είναι πολύ καλύτερα, πολύ ζωηρά, όμως ανησυχώ κ θα ήθελα τη γνώμη σας. Τα δύο μικρότερα τρώνε μόνο γάλα κ δεν έχουν τίποτα ούτε η μαμά που τα θηλάζει όλα αρκετά κ έχει γάλα.
Ευχαριστώ πολύ

Bibic
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/05/2021

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεογέννητο γατάκι  Empty Απ: Νεογέννητο γατάκι

Δημοσίευση από belezza Πεμ Μάης 06, 2021 10:30 pm

Καλησπερα σας .Σωστα σας ειπε ο κτηνιατρος .Συνηθως δινουμε την royal canin mum and baby.Θα ειστε σε επικοινωνια με το γιατρο και αφου δωσετε την παστα θα δειτε πως θα πανε .Οτι χρειαστειτε μας ξαναγραφετε
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Νεογέννητο γατάκι  Newher10

Αρέσει στον χρήστη Bibic

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεογέννητο γατάκι  Empty Απ: Νεογέννητο γατάκι

Δημοσίευση από psipsa Παρ Μάης 07, 2021 9:49 am

Berry έγραψε:Καλησπέρα και πάλι! Το γατάκι μας μετά απο ελαφρά διάρροια ήπιε γάλα με ρυζονερο όπως μας είπε ο κτηνίατρος για ένα 24ωρο και τώρα μάλλον γύρισε μπούμερανγκ.. είναι η 3η μέρα που δεν έχει ενεργηθει και δε λειτούργησε ούτε λαδακι στο γάλα ούτε θερμόμετρο στον ποπό του. Το θέμα είναι ότι οι κτηνίατροι του νησιού άλλος λείπει κ άλλος δεν απαντάει και δεν ξέρω τι να κάνω

τι κανατε με το γατακι; αν δεν κανει τα κακακια του δοκιμαστε κλυσμαπου εχουν τα φαρμακεια για μωρα, εμενα ο κτηνιατρος μου το ειχε συστησει.
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Νεογέννητο γατάκι  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης