gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Σκουληκάκι και καθαριοτητα

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Σκουληκάκι και καθαριοτητα Empty Σκουληκάκι και καθαριοτητα

Δημοσίευση από Allen Δευ Απρ 12, 2021 10:22 am

Καλημέρα σας!! Είμαι νέα φίλη. Έχω μια γάτα 3 ετών που την είχαν πετάξει μόλις γεννήθηκε και με πολύ πείσμα και θέληση καταφέραμε να την μεγαλώσουμε. Η Λούφη μας (νομίζαμε για αρκετές μέρες ότι είναι αρσενικό ούτε ο γιατρός δεν μπορούσε να το καταλάβει τόσο μικρό που ηταν) δεν γνωρίζει τίποτε άλλο από το διαμέρισμά μας (110 τμ) και τις βεράντες. Εμείς είμαστε ο κόσμος της, δεν έχει κοινωνικοποιηθεί, δεν πιάνεται, φοβάται εύκολα, δεν της αρέσουν τα χάδια, δαγκώνει και γρατζουνάει όταν νευριάζει αλλά μας δείχνει πόσο μας αγαπά και μας χρειάζεται - μας ξυπναει τα πρωινά, κάθεται πάντοτε μαζι μας, κάνει σκερτσα όταν την κανακευουμε και θέλει παιχνίδια, κάνει υπομονή για να τη χτενίσω.... Την αγαπάμε πολύ!!!! Πριν 10 μέρες βρήκαμε να περιφέρεται στην αυλή της πολυκατοικίας μας μια υπέροχη μικρούλα περίπου 6-7 μηνών που δεν την άφηναν σε ησυχία αδέσποτα αλλά σκυλιά και γατιά. Είναι χαδιάρα, κοιμάται με το κεφαλάκι της πανω στα χέρια μας, παίζει πολύ, μας μιλάει κυριολεκτικά. Την κάναμε μπάνιο, της κοψαμε τα νύχια, της αγοράσαμε "προικιά" και βέβαια πρώτα από όλα την πήγαμε στο γιατρό, της κάναμε αποπαρασιτισμό με αμπούλα stronghold και εμβόλιο κι απλο το περασμένο Σάββατο κοιμάται στο σπίτι μας, περιορισμένη όμως στο δωμάτιο του γιου μου ώστε να μην ζηλέψει η Λούφη και τσακωθούν, καθώς η Λούφη μόλις την είδε σήκωσε την τρίχα της. Μέχρι σήμερα έχουμε καταφέρει να καθομαστε όλοι μαζί στο καθιστικό το βραδυ και να ξαπλώνουν και οι δύο σε διαφορετικά σκαμπό γύρω απο το τραπεζάκι του σαλονιού. ΣΗΜΕΡΑ διαπίστωσα ότι από τον ποπό της μικρής (Έλλη ή Ελλάκι τη φωνάζουμε) βγαίνουν σκουληκάκια άλλα νεκρά άλλα ζωντανά και έχω καταστεναχωρηθεί. Η αμπούλα ήταν αρκετή; Κοιμάται και πάνω στο κρεβάτι του γιου μου, μπορεί να του μεταδώσει κάτι; Μπορεί να κολλήσει κάτι τη Λούφη μας; Και χάπι να της δώσω επιπλέον τώρα θα την αφήσω μέσα στο σπίτι; Τι πρέπει να κάνω ; Δεν μπορώ να αφήσω τη γατούλα μόνο στο μπαλκόνι μέχρι να καθαρίσει!

Allen
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/04/2021

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκουληκάκι και καθαριοτητα Empty Απ: Σκουληκάκι και καθαριοτητα

Δημοσίευση από belezza Τρι Απρ 13, 2021 12:35 am

Καλησπερα σας.Κατ αρχην μην πανικοβαλεστε .Συμβαινει πολλες φορες να μην αρκει η αμπουλα και να θελει κατι επιπλεον.Εμενα ο κτηνιατρος μου ,αρχικα μου ειχε δωσει την αμπουλα advocate (ειναι και για μεσα και εξω παρασιτα ,παρομοια με την stronghold),ομως για τις μικρες ηλικιες και κυριως για την περιπτωση που η αμπουλα δεν πιασει μου εχει δωσει το εναιωρημα vermox το οποιο εχω χρησιμοποιησει με επιτυχια πολλες φορες και το εχω παντα στο συρταρι .Ειναι ανθρωπινο φαρμακο και το δινουν και στα ανθρωπομωρα φυσικα σε αλλη δοσολογια . Ρωτηστε φυσικα τον κτηνιατρο σας αλλα να ξερετε οτι για μωρα δεν ειναι ολοι οι κτηνιατροι εξειδικευμενοι .
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Σκουληκάκι και καθαριοτητα Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκουληκάκι και καθαριοτητα Empty Απ: Σκουληκάκι και καθαριοτητα

Δημοσίευση από psipsa Τρι Απρ 13, 2021 5:09 pm

για να μη σας λεμε ο καθενας τα δικα μας, το καλυτερο ειναι να την πατε στο γιατρο η απλα να του κανετε ενα τηλεφωνημα. Μη φοβαστε αυτα τα παρασιτα θα τα αποβαλει και δεν αποτελουν κινδυνο για εσας και την οικογενεια σας ειναι παρασιτα της γατας. Ομως με αυτα που γραφετε καλο ειναι να σκεφτειτε τα εξης. Πρωτον για να γινει σταδιακη γνωριμια στις γατουλες χρειαζεται και τροπο και καιρο. Απο τα λεγομενα σας πολυ καλα αντεδρασε η πρωτοτοκη γατουλα σας αφου μπορεσατε και τις βαλατε και τις δυο στο ιδιο μερος εστω και για λιγο. Κανονικα οι κανονες της γνωριμιας λενε σε χωριστα δωματια τα ζωακια και να ανταλλασσετε τα πραγματα τους (κρεβατακι κουβερτακι μπωλακικλπ) για να μαθουν η μια τη μυρωδια της αλλης. μετα σταδιακα ανοιγουμε λιγο την ενδιαμεση πορτα και γινεται για λιγη ωρα η γνωριμια και μετα απο πολυ καιρο τις βαζετε μονιμα στον ιδιο χωρο. Εγω σας τα εγραψα εν συντομια, αναλυτικα πατηστε πως γνωριζουμε τη μια γατα στην αλλη στο ιντερνετ και θα διαβασετε ολοκληρα αρθρα για το savoir vivre της καλης γατικης συμπεριφορας!!! Ενα δευτερο ζητημα που θα ηθελα να σας επιστησω να προσεξετε ειναι τα μπαλκονια. Τα οικοσιτα μας ζωα ταα αντιμετωπιζουμε σαν ενα παιδι 4χρονο, με μια διαφορα, Οτι τα παιδια δε σκαρφαλωνουν ενω οι γατες πανε μεχρι σχεδον το ταβανι αν το θελησουν. Οπως δε θα αφηνατε ποτε ενα παιδακι να ειναι μονο στο μπαλκονι η να παει βολτα στο δρομο μονο του ετσι και ακομα χειροτερα πρεπει να προσεχουμε τη γατα. Οσο κι αν νομιζουμε πως ΔΕ φευγει και ΔΕ σκαρφαλωνει, δεν το ρισκαρουμε να δουμε αν θα το κανει. Ασφαλιστε με πλεγμα το μπαλκονι στο οποιο αφηνετε τη γατα σας να βγαινει το πλεγμα ειναι σωτηριο, ειναι διαφανες και μπορει να το κανετε και να ανοιγοκλεινει αν ο μαστορας ειναι καλος και του κοβει. Κοστιζει ελαχιστα και σας γλιτωνει για παντα απο τον κοπο να ψαχνετε τη γατα σας η να ρισκαρετε να τη δειτε να σκοτωνεται.. Το εχουμε βαλει πολλοι εδω μεσα κι ακομα περισσοτεροι οπως βλεπω απ τα φιλοζωικα σαιτ , που διαβαζω. Αν θελετε περισσοτερες πληροφοριες, μας το λετε και σας γραφουμε ο,τι γνωριζουμε.
Καλως ορισατε στο γατοσπιτο και να σας ζησουν τα γατακια σας
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Σκουληκάκι και καθαριοτητα Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκουληκάκι και καθαριοτητα Empty Απ: Σκουληκάκι και καθαριοτητα

Δημοσίευση από Allen Τετ Απρ 14, 2021 1:56 pm

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Πήγανε όντως την μικρή στο γιατρό και της έδωσε χάπι. Από χθες δεν έχω ξαναδεί σκουληκάκια, μάλλον αποβλήθηκαν και με την αφόδευση. Οι γατούλες μου κάθονται κλαθε μέρα και πιο κοντά η μία στην άλλη (έχουμε φτάσει το 1 μέτρο). Η πολύ ευχάριστη έκπληξη είναι η μεγάλη η καλομαθημένη στρίτζω μου, που όταν τη ρωτάω που είναι η Έλλη (λέγαμε το όνομα της μικρής συνέχεια όταν παίζαμε και η Λούφη μεγαλωμένη μόνο με ανθρώπους καταλαβαίνει άπταιστα την ελληνική 🥰🥰) κοιτάζει στο διάδρομο προς το δωμάτιο που είναι η μικρή και μάλιστα τρεμοπαίζει λίγο την ουρίτσα της σαν να έχει μια χαρά! Επιπλέον έχει αλλάξει, μοιάζει να είναι πιο κεφάτη, μέχρι που ανέβηκε στα πόδια μου την ώρα που έτρωγα (ούτε να το διανοούμασταν) και περίμενε να της δώσω να δοκιμάσει (καθότι φαγωμένη)! Σαν να γίνεται πιο μικρούλα! Και μας αφήνει να τη χαϊδεύουμε (όχι με τις ώρες... μην παίρνουμε και θάρρος!) Η Έλλη τη φοβάται ακόμη. Η μικρούλα αυτή φωνάζει δυνατά όταν η Λουφη την πλησιάζει. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΝΥΠΟΜΟΝΗΣΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΔΩ ΜΑΖΙ ΑΓΚΑΛΙΑ. Δεν βιάζομαι αλλά νομίζω ότι πιο γρήγορα από ό,τι περίμενα πλησίασαν η μία την άλλη... Τι λέτε;

Allen
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/04/2021

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκουληκάκι και καθαριοτητα Empty Απ: Σκουληκάκι και καθαριοτητα

Δημοσίευση από belezza Πεμ Απρ 15, 2021 12:49 am

Μπραβο σας για την τοσο γρηγορη προσεγγιση .Σταδιακα ολα θα γινουν καλυτερα.Νομιζω πως με το χαπι δε θα ξαναεχει προβλημα
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Σκουληκάκι και καθαριοτητα Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης