gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..

+2
belezza
psipsa
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Empty εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..

Δημοσίευση από psipsa Παρ Φεβ 05, 2021 6:05 pm

Η Ψιψα μας ειναι πλεονν17 ετων.. και οσο ναναι ειναι λιγο μεγαλοκοπελα.. παρατηρησα λοιπον οτι (προν λιγους μηνες ξεκινησε αυτο) οτι για λιγα λεπτα της ωρας επεφτε κατω και τιναζε λιγακι τα ποδαρακια της η τα κρατουσε αγκυλωμενα ακινητα.. μετα προσπαθωντας να σηκωθει παραπατουσε η περπατουσε καπως πλαγιαστα σα να ηταν μεθυσμενη.. Εσπευσα να τηλ τη γιατρο μας αρχικα και μου εδωσε κορτιζονη για δυο τρεις ημερες και μαζι και ενα σιροπι με βιταμινη β. Μου ειπε να μη τη μετακινησω ισα ισα να τη βαλω σε ησυχο σκιερο μερος χωρις πολυ φως και εκεινη μου ανεφερε οτι ειναι κατι σαν εγκεφαλικο. Εξετασεις δε μπορει να δειξουν κατι.. Μετα αφου οι κρισεις επαναληφθηκαν πηρα γνωμη αλλου γιατρου κι εκεινος μου ζητησε να τη δει. ΠΗγαμε εκανε αιματολογικες εξετασεις και ηταν πεντακαθαρες.. Εκεινος μου εδωσε αλλη αγωγη ενα σε σταγονες σκευασμα το effortil που ειναι για τα νευρολογικα και επισης μας εκανε δωρο και σταγονες κανναβιδελαιο για γατες(cbd feline) που ειχε παρει για καποιο αλλο ασθενη του και μου εδωσε να της δινω απ αυτο.. Καλυτερα τη βλεπω τουλαχιστον δεν εχουμε συνεχομενες κρισεις αλλα απο τοτε που πηρε τη δευτερη αγωγη μια κριση μονο μου εκανε ακομα.. εδω και ενα μηνα δηλαδη...
Τι αλλο να της κανω μεχρι εναλλακτικη θεραπεια κανει η κυρια.. Μεγαλεια!!! Αν καποιος αλλος εχει αντιμετωπισει κατι παρομοιο να ανταλλαξουμε αποψεις!!!
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Empty Απ: εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..

Δημοσίευση από belezza Σαβ Φεβ 06, 2021 5:59 pm

Πως ειναι το κοριτσι ? filaki
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Empty Απ: εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..

Δημοσίευση από psipsa Κυρ Φεβ 07, 2021 11:09 am

απο τοτε που παιρνει την αγωγη εχει κανει μια κριση. Ευτυχως δεν ειναι συνεχεις και συχνες... Κατα τα άλλα τρωει πινει και νευριαζει οπως παντα.. αυτο ειναι καλο σημαδι..
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Empty Απ: εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..

Δημοσίευση από gatisios Κυρ Φεβ 07, 2021 2:37 pm

To Effortil αν δεν κάνω λάθος είναι για την υπόταση. Θα πρότεινα να ρωτήσεις τον γιατρό αν πρέπει να γίνει και μέτρηση αρτηριακής πίεσης στην γάτα. Κτηνίατρος δεν είμαι αλλά μου ακούγεται λίγο ανάποδο το να προτείνει κάποιος φάρμακο για την πίεση χωρίς πρώτα να έχει γίνει μέτρηση.

gatisios
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 8
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/06/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Empty Απ: εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..

Δημοσίευση από Gatoplikti Κυρ Φεβ 07, 2021 6:15 pm

Διαβάζω για το φαρμακο λέει ότι επαναφέρει την πίεση και διευκολύνει την κυκλοφορία. Τώρα για υπόταση υπέρταση δεν καταλαβαίνω. Μπας είναι αντιπηκτικό εφόσον διευκολύνει την κυκλοφορία που δίνουν σε εγκεφαλικό επεισόδιο; Δάφνη ρώτα να σου διευκρινίσουν τι συμβαίνει. Και τι πάει να πει κάτι σαν εγκεφαλικό; Δηλαδή έπαναλαμβονται εγκεφαλικά; Ε δεν νομίζω να εννοούν αυτό; Άλλο οι επιληπτικες κρίσεις όπου βασικά πρέπει να βρεθεί η αιτία και άντε βρες την δηλαδή σε νευρολογικό πρόβλημα. Η εναλλακτική θεραπεία είναι η κάνναβη βεβαιωσου για την φαρμακευτική θεραπεία. Πολλοί για κρίσεις χρησιμοποιούν σκέτη κάνναβη.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Empty Απ: εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..

Δημοσίευση από gatisios Κυρ Φεβ 07, 2021 7:14 pm

Για να σε βοηθήσω στην ερμηνεία της υπότασης: https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A5%CF%80%CF%8C%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7
To συγκεκριμένο φάρμακο είναι για την υπόταση.
Αντιγράφω από το φυλλάδιο οδηγιών: http://mail.ifet.gr/drugs/ingredients/EFFORTIL_INJ.pdf
"Based on the above considerations, EFFORTIL 10 mg/1 ml can be used in all conditions where a decreased tissue perfusion is assumed. One of the leading symptoms of reduced tissue perfusion is a drop in blood pressure."
Στις παρενέργειες αναφέρει: "...arrhythmias and unwanted increase in blood pressure cannot be excluded. "
Θα επιμείνω οτι για να χορηγήσει ο κτηνίατρος φάρμακο για την πίεση, θα πρέπει να έχει μετρήσει την πίεση και να ξέρει οτι δεν είναι αυτή που πρέπει. Και πιθανόν μια μέτρηση να μην είναι αρκετή. Φάρμακα γενικά για την επαναφορά της πίεσης υπάρχουν πολλά και αμιγώς κτηνιατρικά, π.χ. Semintra το οποίο είναι για την υπέρταση. Οπότε καλό είναι να διευκρινίζουμε αν πρόκειται για υπόταση ή υπέρταση. Psipsa ίσως θα πρέπει να αναζητήσεις κάποιον/ κάποια κτηνίατρο που να ειδικεύεται σε παρόμοια περιστατικά (2η γνώμη)

gatisios
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 8
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/06/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Empty Απ: εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..

Δημοσίευση από psipsa Τρι Φεβ 09, 2021 2:54 am

Τη γατούλα την έχει εξετάσει ο κτηνίατρος και μαλιστα πηρε και αιμα για να κανει πληρη εξεταση δε θυμαμαι ακριβως αν μου ειπε κατι για την πιεση και ευχαριστω που μου το λετε θα το ψαξω και εν αναγκη θα παρω και αλλη (τριτη ) γνωμη. Μια την εχω (την πρωτοτοκη γιατι απο γατες αλλο τιποτα) την προσεχω σαν τα ματια μου.... Γατοπληκτουλα δε μου ειπε κανεις τους για επιληπτικες κρισεις την εχω και σε βιντεο πως συμπεριφερεται για να εχουν πληρη εικονα του τι βλεπουμε εμεις οταν το παθαινει.. θα το αναρτησω και εδω να μου πειτε.. Και αν μοιαζει αυτο με επιληψια..
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Empty Απ: εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..

Δημοσίευση από psipsa Κυρ Φεβ 14, 2021 8:44 pm

ανεβάζω και το βίντεο που τράβηξα με το τελευταιο επεισοδιο που της συνεβη, δε φαινεται πολυ καλα αλλα αν παρατηρησετε οταν ειναι ξαπλωμενη ειναι ακαμπτη και οταν πηγε να σηκωθει και να περπατησει φαινεται λιγο οτι παραπαταει,.. ΑΝ εχει καποιος απο εσας βιωσει κατι αντιστοιχο να ανταλλαξουμε πληροφοριες..
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Empty Απ: εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..

Δημοσίευση από Lina Κυρ Φεβ 14, 2021 8:58 pm

Δάφνη μου ίσως αυτή τη στιγμή η Αθανασία μπορεί να σου πει με τα περιστατικά της Αγάπης.Και μήπως πρέπει να πάρεις και τρίτη γνώμη.Εμείς έχουμε βιώσει ανάλογο περιστατικό με σκυλίτσα 14 ετών που ο γιατρός το χαρακτήρισε επιληψία.Παραπατούσε και την ώρα που ξεκινούσε η κρίση σαν να μην έβλεπε το ζώο κουτουλούσε σε ότι βρισκόταν μπροστά του.Με την κατάλληλη αγωγή τα πράγματα είχαν μπει σε κάποια ισορροπία.
Όλα καλά να πάνε περαστικούλια της.
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Empty Απ: εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..

Δημοσίευση από belezza Κυρ Φεβ 14, 2021 10:27 pm

Μακαρι να πανε ολα καλα για το κοριτσι ! kissss kissss
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Empty Απ: εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Φεβ 15, 2021 2:13 pm

Δάφνη μου να ξεκαθαρισουμε μερικα πράγματα?
1ον Πριν πάρεις νέες γνωμες μπορεις να μιλησεις με τον γιατρο που εδωσε την θεραπεια και να ρωτησεις ποια ειναι η διαγνωση του ή η εκτιμώμενη διαγνωση του ? Εγκεφαλικο ? Νευρολογικο προβλημα ? επιληπτικη κριση ?
2ον Το φάρμακο αυτο που έδωσε ως θεραπεια, γιατι το έδωσε διοτι διάβασες σου ειπαν πχ οτι ειναι για την υποταση, έχει υποταση? Ισως το κυριοτερο που μας ενδιαφέρει για να ξερουμε οτι παιρνει την σωστή αγωγη.
3ον η επιληπτικη κριση δεν ειναι απαραιτητα η κλασσικη κριση που ξερουμε κοπανιεμαι στο πατωμα και τρεμω. Υπάρχει σε πολλες μορφές ακομα και να σηκωνεται και να κανει κυκλο αργα γυρω απο τον εαυτο της
4ον Αυτο που τράβηξες ειναι επεισοδιο? Αυτο παθαινει ? Εδω φαινεται κατατρομαγμενη και χανει την ισορροπια της βλεπω που κατεβηκε , αντιλμβάνεται οτι χανει επαφη κατι συμβαινει.
Νομιζω οτι εαν ειναι νευρολογικο προβλημα θα ειναι μονιμο και οχι μια κριση. Αν ειναι κριση πρεπει να παρει αντιεπιληπτικη θεραπεια παντως και αναλογα την ενταση και κυριως την συχνοτητα. Πχ αν εχει καθε μέρα ή πολλες φορες μεσα στην ημερα.\
Στους γιατρους πας με τα βιντεο , οι εξετάσεις δυσκολα θα δειξουν αν ειναι ιδιοπαθής.
Πρεπει να απαντηθουν αυτά τα ερωτήμετα για εμενα και κυριως το θεμα του φαρμακου. εξακολουθει να το παιρνει ? γιατι το παιρνει ? ποσο θα το παιρνει ?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Empty Απ: εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..

Δημοσίευση από ZIZIKOS Δευ Φεβ 15, 2021 3:34 pm

Βρε Δάφνη μου, κι εμένα μου φαίνεται ότι παραπατάει κάπως και δείχνει φοβισμένη.
Το πιο σημαντικό είναι να βρεθεί ΤΙ έχει κι αν παίρνει τη σωστή θεραπεία.

Γράψε μας τα νέα σου

ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Empty Απ: εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Φεβ 15, 2021 5:26 pm

Αυτό μοιάζει πάντως με ελαφριά κρίση δεν φαίνεται στην κίνηση αλλά από το ύφος φαίνεται ότι πάει να χάσει προσωρινά τον έλεγχο του σωματος της. Το αντιλαμβάνεται και φοβάται, παραπατάει. Μου θυμίζει την δικιά μου σαν αντίδραση. Εμένα βέβαια μετά έχανε εντελώς την συνηδειση. Τώρα είναι και ένα γατι μεγάλο , μπορεί απλα να υπάρχει κάποιος νευρολογικος εκφυλισμός στο κεφάλι. Σε όλα αυτό υπάρχει θεραπεία και βοηθά αλλά πρέπει να το εντοπίσεις μην περάσει καιρός και γίνει χειρότερο.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Empty Απ: εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..

Δημοσίευση από psipsa Δευ Φεβ 15, 2021 5:34 pm

σας ευχαριστω για τις συμβουλες και τις κατευθυνσεις. εχω ως τωρα απευθυνθεί σε δυο κτηνιατρους για το ζητημα αυτο η μια μου ειπε για μικρα εγκεφαλικα λογω ηλικιας και μας εδωσε την κορτιζονη οταν ειχε εμφανισει την πρωτη κριση. και σε δευτερη παλι κορτιζονη την οποια επαιρνε για τρεις η τεσσερις ημερες(την σταματουσε σταδιακα) και σε συνδυασμο με βιταμινη Β.ο αλλος κτηνιατρος που της εκανε και εξετασεις ειπε καποιου ειδους νευρολογικη διαταραχη λογω ηλικιας και αυτος και μας εδωσε το effortil σε σταγονες και το cbd. δε εχω αντιρρηση να παω και σε τριτο γιατρο και μαλιστα σκεφτομουν τον ομοιοπαθητικο που ειναι και κτηνιατρος και θα αντιμετωπισει πιο ηπια το θεμα. Αυτον που ειχες παει κι εσυ Χαρα με τα ζουζουνια σου. Αθανασια εχεις αλλο κτηνιατρο να προτεινεις ; εσεις την επιληψια πως τη διαγνωσατε; ειναι και μεγαλη η δικη μου και δεν ειναι σωστο να στρεσαρεται απο τα πηγαινε ελα. Στην πρωτη κριση μου ειχε πει η γιατρος να μη της την παω γιατι θα στρεσαριζοταν παραπανω και να την αφησω να ηρεμησει καπου σκοτεινα. Και πραγματι οταν το παθαινει τρεχει μονη της και καβατζωνεται στο βεστιαριο που ειναι μια γωνια που της αρεσει πολυ σκοτεινη... Στο βιντεο δε φαινεται αρκετα το τι εχει γιατι δεν το προλαβα στην αρχη και ηταν και ηπιο περιστατικο, οταν της συμβαινει μενει ακαμπτη σαν κοκκαλωμενη και μετα σηκωνεται εκνευρισμενη η και φοβισμενη και παραπαταει...
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Empty Απ: εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Φεβ 15, 2021 5:47 pm

Και να μετακινηθεί το γατί αν δεν κάνει εξετάσεις δεν ωφελεί. Ξέρεις τι δείχνει αν θα δείξει; Μαγνητική. Εγώ δεν καλύπτονται από την δεύτερη γιατρό σαν αθανασία και ρωτώ για ποιο λόγο παίρνει χάπι για τη. Πίεση; Μπορούμε να μάθουμε; Αν ήταν για υπέρταση + εγκεφαλικό ίσως έχει εξήγηση. Για τι είναι αυτό το φάρμακο; Μπορεί να μας διαφωτίσει;
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Empty Απ: εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Φεβ 15, 2021 5:53 pm

Θα με κάνει ς να πάρω την γιατρό μου δηλαδή, θέλεις να σου δώσω το τηλ να μιλήσεις εκ.μεριυς μου; Εμείς πως το διαγνωσαμε; Χτυποοταν κάτω χειρότερα από το ψάρι σαν σε τριπλό ηλεκτροσόκ. Έκανε κρίση και στο ιατρείο μέσα. Χτυποοταν κάθε τρεις και λίγο.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Empty Απ: εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Φεβ 15, 2021 6:03 pm

Εκτός ξαναλέω αν είναι για το κυκλοφορικό και δεν εστιάζουμε στην πίεση. Όλοι όσοι παθαίνουν εγκεφαλικό παίρνουν κάτι σαν αντιπηκτικό ας πουμε
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Empty Απ: εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Φεβ 16, 2021 11:14 am

Λοιπον Δαφνη μιλησα με την γιατρο μου το φάρμακο αυτο δεν το ήξερε το κοιταξε λιγο ειναι για την υποταση.... Μου τονισε και εκεινη οτι πρεπει να μετρηθει η πιεση πραγμα ιδιαιτερα δύσκολο στην γάτα.

Απο το google διαβαζω επισης αυτο με μετάφραση
What is effortil for?

Effortil για κυκλοφορική ανεπάρκεια και κυκλοφορική κατάρρευση σε κωματώδη συνθήκες. Το Effortil είναι ένα αξιόπιστο από του στόματος κυκλοφορικό αναληπτικό με διεγερτική επίδραση στο καρδιαγγειακό σύστημα. Αυξάνει τη χαμηλή αρτηριακή πίεση στο φυσιολογικό, βελτιώνει την καρδιακή απόδοση, μειώνει το χρόνο κυκλοφορίας, και αυξάνει την ποσότητα του κυκλοφορούντος αίματος.

Δεν ξερω γιατι το δινει αυτο, θεωρει λογω ηλικιας οτι θελει τονωση ? πρεπει να το ξεκαθαρισεις αυτο και να βρεις καποιον να ασχοληθει με το θεμα μεγάλης ηλικιας ζωο που παρολα αυτα ειναι σε πολυ καλη φυσικη κατάσταση. Εγω δεν αμφισβητησα αρχικα τον γιατρο ουτε μιλησα για δευτερη γνώμη ειπα να μας εξηγήσει τι κανει αυτο το φάρμακο γιατι το δινει και αν μετρησε πιεση.  Τελικα μγπως πρεπει να κανεις κατι αλλο για να προστατευτει συντηρητικα το ζωο , το cbd ακουγεται πολυ καλη ιδεα. Τελος η μετακινηση της γάτας στον γιατρο δεν έχει νοημα αν δεν ειναι να κανει εκει το επισοδειο να το δει ή αν δεν της γινει καποια εξέταση. Ισα ισα χειροτερο ειναι , συνεπως πας με τις εξετάσεις της και βιντεο ή μιλάς πριν και λες εχω αυτο το θεμα και αυτες τις εξετάσεις να την φερω?

Αυτο που με ανησυχει στην περιπτωση σας εναι μην η αυξηση της πιεσης επιδράσει αρνητικα.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Empty Απ: εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..

Δημοσίευση από gatisios Τρι Φεβ 16, 2021 7:22 pm

Αν η γάτα σου δεν είναι επιθετική, η μέτρηση της πίεσης δεν είναι δύσκολη. Είναι πιο ήπια εξέταση σε σχέση π.χ. με τον υπέρηχο για το στρες που προκαλεί. Επίσης έχει μικρότερη διάρκεια. Το γράφω επειδή έχω πάει σε κτηνίατρο που έκανε μέτρηση πίεσης σε γάτα. Η συνολική διάρκεια δεν υπερβαίνει τα 3-4 λεπτά. Θέλει ειδική συσκευή και δεν είναι όλες οι συσκευές το ίδιο αξιόπιστες. Η μέτρηση για να είναι αξιόπιστη πρέπει να γίνει περίπου 4 φορές επειδή την πρώτη είναι υψηλή λόγω στρες. Επειδή διάβασα για μαγνητική, να ξέρεις οτι όποια εξέταση απαιτεί νάρκωση για να γίνει (και η μαγνητική πολύ πιθανόν να θέλει) είναι ρίσκο για μια γάτα 17 ετών.

gatisios
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 8
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/06/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Empty Απ: εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..

Δημοσίευση από psipsa Σαβ Φεβ 20, 2021 12:51 am

θα ρωτησω για τη μετρηση της πιεσης δεν το εχω ξανακουσει και κυριως οτι υπαρχει ειδικο μηχανημα. Να γιατι ειναι χρησιμο να ανταλλασσουμε πληροφοριες!!! ευχαριστω για τη βοηθεια γατοσπιτοφιλοι οταν εχω νεοτερα θα σας ενημερωσω
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Empty Απ: εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..

Δημοσίευση από psipsa Παρ Μάης 07, 2021 10:20 am

καλημερα στη γατοπαρεα, απο την τελευταια μας συζητηση για το θεμα της υγειας της Ψιψας, και επειδη με κορτιζονη και effortil που εδωσαν οι κτηνιατροι δε μπορει να ζει μακροχρονια κανενας οργανισμος, αποφασισα να το γυρισω στα εναλλακτικα.. Επικοινωνησα λοιπον με ομοιοπαθητικο κτηνιατρο, αυτον που και η Χαρα ειχε συμβουλευτει με τα δικα της γατουνακια και αφου καναμε μιασυνεδρια μεσω τηλεφωνου της εδωσε ομοιοπαθητικο φαρμακο για τις κρισεις. Μετα την πρωτη χορηγηση περιοριστηκαν και μετα απο 15 ημερες που πηρε τη δευτερη δοση σταματησαν σχεδον τελειως. Χτες που ειχε περασει ενας μηνας περιπου απο την θεραπεια, την πηγα στον κτηνιατρο να τη δει. Μου εδωσε και αλλο ομοιοπαθητικο φαρμακο οχι μονο για τις κρισεις που παθαινει αλλα και για το αλλο προβλημα που εχει.Βλεπετε, η Ψιψα πριν ερθει με το ετσι θελω σε μενα, ειχε αλλη οικογενεια. Την αφηναν να βγαινει μονη της εξω και την ειχε χτυπησει αυτοκινητο. εγινε χειρουργειο αλλα τηςαφησε μια μονιμη στραβη εκφραση στο στομα και το κυριοτερο, μια σχισμη στην υπερωα που επικοινωνει οπως φαινεται με τη ρινικη κοιλοτητα. οταν τρωει πατε, πνιγεται και φταρνιζεται γι αυτο και τρεφοταν σχεδον αποκλειστικα με ξηρα τροφη. Ελα ομως που εχει κατεστραμμενα δοντια και στοματιτιδα η οποια με την παροδο του χρονου επιδεινωθηκε.. Τωρα λοιπον δε μπορει να φαει την κροκετα και η υγρη τροφη την πνιγει. Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα... Το να αφαιρεθουν χειρουργικα τα δοντια κανεις κτηνιατρος δεν μου το προτεινε ουτε και αυτος τωρα. Ειναι και αμφιβολο το οτι δε θα εχει φλεγμονη ακομα και χωρις τα δοντια, συν το οτι η ναρκωση η θα τη σκοτωσει αμεσα η θα της χαλασει τα νεφρα και θα τη σκοτωσει σε ενα με δυο μηνες. Παμε λοιπον συντηρητικα, ελπιζοντας πως η ομοιοπαθητικη θα βελτιωσει την κατασταση του στοματος και βλεπουμε...
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Empty Απ: εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..

Δημοσίευση από psipsa Παρ Μάης 07, 2021 10:23 am

και ενα ευτραπελο της επισκεψεως μας... ο γιατρος αυτος με το που την εφερα ανοιγει το κλουβακι της, η Ψιψα νιαουριζε συνεχεια (του ειπα οτι αυτο που ακουει το ακουγα εγω σε ολη τη διαδρομη απο Δροσια στο Χολαργο που ειναι το ιατρειο....) και μου λεει , α ειναι ισχυρη προσωπικοτητα... εν τω μεταξυ ειχε βαλει πανω της το χερι και την χαιδευε. Του λεω οτι ειναι οχι μονο επιμονο ζωο αλλα και τζωρας, πολυ τσαμπουκαλου.. Την κοιταει και μου λεει μπα δε της φαινεται. Και γυριζει και της λεει, εισαι τζωρας; του κανει λοιπον κι αυτη ενα κχχχχχχχχ!!! ξεγυρισμενο.... Αφου δεν τον εφαγε, παλι καλα!!!
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Empty Απ: εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..

Δημοσίευση από ZIZIKOS Παρ Μάης 07, 2021 10:36 am

Δάφνη μου κατ αρχήν Χρόνια πολλά
είχα μέρες να μπώ και τώρα το είδα.

Χαίρομαι που πάνε όλα καλά με τα ομοιοπαθητικά που σας έδωσε ο γιατρός. Τελικά φαίνεται ότι οι εναλλακτικές θεραπείες δουλεύουν πολύ καλύτερα σε αρκετές περιπτώσεις.

Ευτράπελα αυτά που περιέγραψες αλλά τελικά η δικιά σου είναι ποοοοοοολύ καλύτερη απ το μικρό μου ταλιμπανίδιο που όταν τον πάμε τον κρατάνε τρείς Shocked Shocked Shocked
Δεν είναι φοβερός ο γιατρός ??
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Empty Απ: εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..

Δημοσίευση από belezza Παρ Μάης 07, 2021 10:38 am

Ψιψα ειναι αυτη .Αυτο ελλειπε να μη ξεδιπλωσει τη γλυκα του χαρακτηρα της.Ευχομαι τα καλυτερα Δαφνη για την υγεια της
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Empty Απ: εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..

Δημοσίευση από psipsa Παρ Μάης 07, 2021 1:23 pm

Ευχαριστω για τις ευχες σας για την πρωτοτοκη μου!! ειναι οντως μορφη η γατα, το ειπε και ο κτηνιατρος οτι ειναι μουρη με προσωπικοτητα!!! Η Ψιψα ειναι βασιλισσα και ολοι και ολα πρεπει να την υπηρετουν, αλλιως τους βαζει σε ταξη! Δε θα το ξεχασω οτι η επι σειρα ετων κτηνιατρος μας την εμβολιασε μεσα απο κουβερτα, μετα απο απειρες προσπαθειες να την πιασουμε και να την ακινητοποιησουμε χωρις να μας στειλει στο νοσοκομειο... τωρα βεβαια λογω ηλικιας εχει ηρεμησει, καπως, αλλα και παλι φαινεται ο κυριαρχικος χαρακτηρας της. Και απο το σκευασμα που χρησιμοποιησε ο ομοιοπαθητικος φαινεται, γιατι, για οσους δεν το γνωριζουν, τα ομοιοπαθητικα σκευασματα δινονται οχι αναλογα με την παθηση αλλα με το χαρακτηρα του ανθρωπου η και του ζωου...
Διαβασα για το σκευασμα που της εδωσε οτι το δινουν σε ισχυρους χαρακτηρες εσωστρεφεις ... την περιγραφει!!!
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Empty Απ: εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..

Δημοσίευση από belezza Παρ Μάης 07, 2021 2:38 pm

psipsa έγραψε:Ευχαριστω για τις ευχες σας για την πρωτοτοκη μου!! ειναι οντως μορφη η γατα, το ειπε και ο κτηνιατρος οτι ειναι μουρη με προσωπικοτητα!!! Η Ψιψα ειναι βασιλισσα και ολοι και ολα πρεπει να την υπηρετουν, αλλιως τους βαζει σε ταξη! Δε θα το ξεχασω οτι η επι σειρα ετων κτηνιατρος μας την εμβολιασε μεσα απο κουβερτα, μετα απο απειρες προσπαθειες να την πιασουμε και να την ακινητοποιησουμε χωρις να μας στειλει στο νοσοκομειο... τωρα βεβαια  λογω ηλικιας εχει ηρεμησει, καπως, αλλα και παλι φαινεται ο κυριαρχικος χαρακτηρας της. Και απο το σκευασμα που χρησιμοποιησε ο ομοιοπαθητικος φαινεται, γιατι,  για οσους δεν το γνωριζουν, τα ομοιοπαθητικα σκευασματα δινονται οχι αναλογα με την παθηση αλλα με το χαρακτηρα του ανθρωπου η και του ζωου...
Διαβασα για το σκευασμα που της εδωσε οτι το δινουν σε ισχυρους χαρακτηρες εσωστρεφεις ... την περιγραφει!!!


πολυ ενδιαφερον .
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : εγκεφαλικο σε μεγαλοκοπελα..  Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης