gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

επιπλοκες απο στειρωση αδεσπωτης.

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

επιπλοκες απο στειρωση αδεσπωτης. Empty επιπλοκες απο στειρωση αδεσπωτης.

Δημοσίευση από meligata Παρ Ιαν 15, 2021 5:16 pm

Καλησπερα Γατοφιλοι!! Εχω ενα θεμα με μια αδεσποτη γατα την οποια ειχα παει για στειρωση αρχες Δεκεβριου. Η γατα ειναι περιπου 6-7 μηνων και ενω ολα πηγαν καλα με το χειρουργειο, 10 μερες μετα ανοιξε τμημα της τομης , οποτε παλι την επιασα, πηγα στο κτηνιατρο , ο οποιος την κρατησε τρεις μερες και της εκανε εξωτερικα ραμματα. ολα καλα, η τομη εκλεισε , η γατα παλι εξω, μια χαρα.......την ταιζα μαζι με τα αλλα καθε μερα. Χθες το πρωι που ειπα να την κοιταξω λιγο τι γινεται αν εχει βγει τριχωμα, γιατι ειναι και ξυρισμενη στην κοιλια και κανει κρυο, βλεπω μια μικρη πληγη που μοιαζει πιο πολυ με ελκος , οχι εκει που εναι η τομη αλλα πιο αριστερα. κοντεψα να τρελαθω, πηρα τηλ. το γιατρο μου λεει βαλε λιγο αραιωμενο μπεταντιν.......οκ....το εκανα . μετα την εφερα σπιτι, γιατι αγχωθηκα οτι θα μολυνθει η πληγη. Η γατα ειναι ζωηρη και τρωει πολυ. αλλα τι ειναι αυτο παλι. σας εχει τυχει κατι αναλογο.??? σκεφτομαι να την παω σε αλλο γιατρο , μηπως και ητανε καμια βλακεια με το χειρουργειο, θελω να στειρωσω αλλες γατες γιατι ειναι αρκετες και γινεται ο κακος χαμος εξω, ζευγαρωνουν παλι......με εχει αγχωσει αυτη η ιστορια.....και δεν λεει να τελειωσει.....Μηπως ειναι θεμα διατροφης?? εγω δινω στα αδεσποτα αρκετα καλη ξηρη τροφη αλλα αλλοι τους βαζουν μακαρονια , κονσερβες , φαγητα οτι να ναι....ειναι λογω ηλικιας , μηπως πρεπει οι αδεσποτες να στειρωθουν σε μεγαλυτερη ηλικια . ???

meligata
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 49
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : φθινοπωρο καπου με πολλα δεντρα.
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Scottish fold σιγουρα...
Motto : Πρρρρ
Ημερομηνία Εγγραφής : 13/12/2018
Mood : επιπλοκες απο στειρωση αδεσπωτης. M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επιπλοκες απο στειρωση αδεσπωτης. Empty Απ: επιπλοκες απο στειρωση αδεσπωτης.

Δημοσίευση από Gatoplikti Σαβ Ιαν 16, 2021 1:41 pm

Nα την δει ενας γιατρος να σου πει τι ειναι και αν σχετιζεται με το χειρουργειο. Μπορει να ειναι και χτύπημα ετσι οπως το περιγράφεις. Οχι δεν φταει η ηλικια , αν ειναι και σε ενα κανονικο βάρος ουτε η διατροφή. Ενα διαστημα μετα την στειρωση 2-3 μερες καλο ειναι να ειναι μεσα να επανέλθει και φυσικα παιζει ρολο και ο γιατρος και οι μεθοδοι που χρησιμοποιει. Τα αδεσποτάκια συνηθως τα στειρώνουν απο το πλαϊ. Μπορεις να γινεις μελος της animal action και απευθειας με την πρωτη συνδρομη κανεις στειρωση.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : επιπλοκες απο στειρωση αδεσπωτης. M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επιπλοκες απο στειρωση αδεσπωτης. Empty Απ: επιπλοκες απο στειρωση αδεσπωτης.

Δημοσίευση από belezza Τετ Ιαν 20, 2021 11:03 pm

Καλησπερα και απο μενα .Δεν εχω να προσθεσω κατι σε οσα ηδη εγραψε η ''γατοπληκτη'' ,παραμονο οτι εγω δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενη απο αποψη υγιεινης απο το συνεργαζομενο με την action κτηνιατρο .Φοβηθηκα για επιπλοκες ,οταν διαπιστωσα σε τι κατασταση ηταν η γατουλα και ολο αυτο παροτι πληρωσα επιπλεον για δυο διανυκτερευσεις για να μην την βγαλω στον κηπο .Επισης αλλη τιμη μου ειπαν για τη διανυκτερευση αλλη πληρωσα λογω επιπλεον αντιβιοτικων που μου ειπαν οτι παρειχαν .Βεβαια μπορει να εχουν και αλλους συνεργαζομενους κτηνιατρους και οχι μονο εναν .Αν αποφασισετε ρωτηστε περιοχη και αποφυγετε το Μαρουσι
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : επιπλοκες απο στειρωση αδεσπωτης. Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επιπλοκες απο στειρωση αδεσπωτης. Empty Απ: επιπλοκες απο στειρωση αδεσπωτης.

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Ιαν 21, 2021 1:05 am

Δηλαδη δεν καθάρισαν την γάτα αυτές τις δύο μέρες εννοείς;  Έχω πάει κάποια γατιά εκεί και μάλιστα έγκυμονουσα μιας φίλης σε δυσκολη κατάσταση με επιπλοκές που χρειαζόταν χειρουργείο και από την άποψη του χειρουργείου έχω να πω τα καλύτερα. Έχω πάρει και γω γάτα στειρωμένη το ίδιο βράδυ που είχε ενεργήθει και όντως δεν την είχαν καθαρίσει, αλλά τέλεια πλαϊνή τομη η γατούλα έξω μια χαρά.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : επιπλοκες απο στειρωση αδεσπωτης. M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επιπλοκες απο στειρωση αδεσπωτης. Empty Απ: επιπλοκες απο στειρωση αδεσπωτης.

Δημοσίευση από belezza Πεμ Ιαν 21, 2021 1:38 am

Gatoplikt[b]i έγραψε:Δηλαδη δεν καθάρισαν την γάτα αυτές τις δύο μέρες εννοείς; [/b] Έχω πάει κάποια γατιά εκεί και μάλιστα έγκυμονουσα μιας φίλης σε δυσκολη κατάσταση με επιπλοκές που χρειαζόταν χειρουργείο και από την άποψη του χειρουργείου έχω να πω τα καλύτερα. Έχω πάρει και γω γάτα στειρωμένη το ίδιο βράδυ που είχε ενεργήθει και όντως δεν την είχαν καθαρίσει, αλλά τέλεια πλαϊνή τομη η γατούλα έξω μια χαρά.
Ναι Αθανασια .Ειχαμε παει τη Λευκοθεα (με συνοδευσε η Δαφνη ) .Την αφησαμε Τεταρτη και την πηρα κατοπιν συμφωνιας το Σαββατο.Κατι μου ψελισε ο γιατρος σχετικα με μα τα της καθαριοτητας αλλα δεν το καταλαβα αρχικα (ή μαλλον δεν το φανταστηκα τι εννοουσε).Η Λευκοθεα εκλαιγε σε ολη την επιστροφη κι εγω νομιζα απο την αλλαγη και την ταλαιπωρια.Οταν την εφερα και ανοιξα το κλουβακι επαθα σοκ.Η περιγραφη δεν μπορει να δειξει την κατασταση .Τρεις στην ουσια ημερες και ενω χειρουργηθηκε ηταν ακαθαριστη.Ουτε ενα υποσεντονο που αν μου το ζητουσαν ,θα το πηγαινα εγω .Πανω σε βρωμικες εφημεριδες .Την απολυμανα αμεσα με betadin και ετρεμα μην ειχε παθει μολυνση . Ξοδεψα 2 μπουκαλια χλωρινη να καθαρισω το κλουβακι (που ηταν της ψιψουλας).Απαραδεκτοι .Προπαντων γιατι δεν με ενημερωσαν για να τους πηγαινα υλικα.Βεβαιως οπως εγραψα ,μπορει να συνεργαζονται και με αλλους ,οποτε η δικη σου εμπειρια να ειναι διαφορετικη .
Παντως υπαρχουν κτηνιατροι πολυ οικονομικοι ( καλυτερες τιμες απο τους συγκεκριμενους)Αν η κοπελα ενδιαφερεται μπορουμε να της πουμε με π.μ (εγω στειρωσα με πολυ ικανοποιητικο αποτελεσμα)
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : επιπλοκες απο στειρωση αδεσπωτης. Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης