gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ GRAIN FREE ΤΡΟΦΕΣ ΣΕ RC URINARY S/O?

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ  ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ  ΑΠΟ  GRAIN FREE  ΤΡΟΦΕΣ  ΣΕ RC URINARY S/O? Empty ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ GRAIN FREE ΤΡΟΦΕΣ ΣΕ RC URINARY S/O?

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Τρι Νοε 17, 2020 11:32 pm

Πέντε χρόνια που συγκατοικώ με τον 7 χρονο γάτο μου είχα μάθει να αντιπαθώ τροφές τύπου royal canin , hill s... και τώρα η γιατρός του, μετά από μία εξέταση ούρων που βρέθηκε εντονότατη παρουσία κρυστάλλων στρουβίτη , μου είπε ότι για 3 μήνες τουλάχιστον η τροφή του πρέπει να είναι αποκλειστικά Royal Canin Urinary S/O ( ξηρά τροφή και φακελλάκι ) Επίσης μου έδωσε και κάτι υγρές αμπούλες ( urino vet cat ) . Απ την αρχή είχα ψαχτεί πολύ με τις τροφές και πολύ γρήγορα κατέληξα σε grain free και μόνο . Οι κονσέρβες ήταν applaws , schesir στον ατμό , χωρις τζελ ... Tα ερωτήματα είναι ...σας έχει συμβεί αυτή η μετάβαση ?? τελικά λειτουργεί αυτή η διατροφή ?? οι γάτες επανέρχονται στις προηγούμενες διατροφικές συνήθειες ή μετά θέλουν να τρώνε μόνο αυτή ? ( διάβασα τα συστατικά και έφριξα ) Επίσης μου είπε αν μπορώ να του δίνω νερό εμφιαλωμένο με χαμηλό φώσφωρο . ( δεν βρήκα τέτοιο στοιχείο στην ανάλυση των νερών που έψαξα και δεν ξέρω αν θα το κάνω κιόλας ) Επίσης δεν ξέρω αν για 3 μήνες μπορεί να τρώει σερί την ίδια τροφή . Ανησυχώ για αυτό που του συνέβη , νομίζω ότι ακομη δεν έχει συνέλθει εντελώς από τη χθεσινή νάρκωση ( έκανε και καθαρισμό δοντιών ) , φοβάμαι αν θα έχει συνέχεια η περιπέτεια αλλά ας πούμε ότι το θέμα είναι η royal canin . Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη διάθεση να μοιραστείτε τις εμπειρίες σας και τις γνώσεις σας .
ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ  ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ  ΑΠΟ  GRAIN FREE  ΤΡΟΦΕΣ  ΣΕ RC URINARY S/O? Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ  ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ  ΑΠΟ  GRAIN FREE  ΤΡΟΦΕΣ  ΣΕ RC URINARY S/O? Empty Απ: ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ GRAIN FREE ΤΡΟΦΕΣ ΣΕ RC URINARY S/O?

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Νοε 18, 2020 3:09 am

Δεν έχω εμπειρία με ουροποιητικό μόνο μια έμφραξη του μικρού από στρες, η animonda integra πρέπει να βγάζει φαρμακευτικές για ουροποιητικό και grain free. Είχα πάρει τότε , δεν την έφαγε , μετά γύρισα στα κανονικά.  Όμως πραγματικά αναρωτιέμαι , έρευνα δεν έχω κάνει, αλλα ποιος ο λόγος να δίνεις ξηρά με πρόβλημα στο ουροποιητικό και όχι αποκλειστικά υγρή. Συζητά το λίγο με το γιατρό σου. Τι κόλλημα τελοπαντων με την royal. Από κει και πέρα αν απαιτείται οι royal αρέσουν πολύ στα γατιά ,τελιτσες.. Κάπου εδώ θύμαμαι ένα θέμα που μιλούσε για ουροποιητικό και το συμπέρασμα είναι ότι περισσότερο είναι θέμα ph της τροφής πάρα το μαγνήσιο.. Ψαξτο το θέμα. Α και κάποιο συμπλήρωμα έχω πάρει θα δω και θα σου πω.
Υγ μια φορά είχα κάτι royal φακελάκια από κάποια έκθεση θυμάμαι , ο μικρός ήταν ακόμη μηνών. Το άνοιξα το μύρισε και έκανε εμετο απευθείας. Έβαλα τα γέλια, λέω δεν υπάρχει αυτό διαφήμιση σκέτη.... Laughing
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ  ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ  ΑΠΟ  GRAIN FREE  ΤΡΟΦΕΣ  ΣΕ RC URINARY S/O? M_choco

Αρέσει στον χρήστη ΓΟΗΣ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ  ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ  ΑΠΟ  GRAIN FREE  ΤΡΟΦΕΣ  ΣΕ RC URINARY S/O? Empty Απ: ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ GRAIN FREE ΤΡΟΦΕΣ ΣΕ RC URINARY S/O?

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Τετ Νοε 18, 2020 9:04 am

Καλημέρα! Χτες σοκαρίστηκα με το αποτέλεσμα και δεν λειτούργησε πολύ καλά και ο εγκέφαλός μου . Οι γιατροί γενικά δεν τη σηκώνουν την αμφισβήτηση στη θεραπεία. Όσο για τη συγκεκριμένη που είναι πήχτρα στα καλαμπόκια και τα σιτηρά δεν θέλει και πολλές γνώσεις για να καταλάβεις ότι είναι απλά χημεία μέσα σε ...τροφή γ κατηγορίας . Ειλικρινά θα προτιμούσα να συνέχιζε την τροφή του και απλά να έπαιρνε αυτή τη χημεία σε χαπάκια. Γενικά η RC που έχει τόσο ...εξιδεικευμένες τροφές με υποψιάζει . Από την άλλη η γιατρός είχε stand μόνο με RC Αυτή λοιπόν πήρα και μάλιστα μου είπαν ότι δεν μπορώ να παίξω με τροφές του ίδιου τύπου αυτό το διάστημα . Όσο για υγρή και μόνο ...μπορεί ίσως αυτό να μην ήταν καλή επιλογή για τα δόντια. Δεν ξέρω...Γενικά αισθάνομαι ότι ενώ θα έπρεπε να εστιάζω στο πρόβλημα το μυαλό μου έχει κολλήσει στη διατροφή .
ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ  ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ  ΑΠΟ  GRAIN FREE  ΤΡΟΦΕΣ  ΣΕ RC URINARY S/O? Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ  ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ  ΑΠΟ  GRAIN FREE  ΤΡΟΦΕΣ  ΣΕ RC URINARY S/O? Empty Απ: ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ GRAIN FREE ΤΡΟΦΕΣ ΣΕ RC URINARY S/O?

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Τετ Νοε 18, 2020 9:14 am

Επίσης να ρωτήσω και κάτι άλλο ...σε αντίστοιχο πρόβλημα υπάρχει γιατρός που να συνέστησε μόνο θεραπεία με χάπι χωρίς να αλλάξει τη τροφή του ζώου ;
ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ  ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ  ΑΠΟ  GRAIN FREE  ΤΡΟΦΕΣ  ΣΕ RC URINARY S/O? Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ  ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ  ΑΠΟ  GRAIN FREE  ΤΡΟΦΕΣ  ΣΕ RC URINARY S/O? Empty Απ: ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ GRAIN FREE ΤΡΟΦΕΣ ΣΕ RC URINARY S/O?

Δημοσίευση από Coney- Τετ Νοε 18, 2020 5:22 pm

Γιατι δεν δοκιμαζεις την παστα Uro-Pet της Vetoquinol? 2 μηνες θεραπεια .Ετσι εκανα και γω εχω 7 χρονων γατο. Και κανεις συντηρηση μια εβδομαδα καθε μηνα μετα. Αν εδινες applaws ξηρα τροφη να την αλλαξεις
Coney-
Coney-
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/05/2014
Mood : ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ  ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ  ΑΠΟ  GRAIN FREE  ΤΡΟΦΕΣ  ΣΕ RC URINARY S/O? M_playtrain

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ  ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ  ΑΠΟ  GRAIN FREE  ΤΡΟΦΕΣ  ΣΕ RC URINARY S/O? Empty Απ: ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ GRAIN FREE ΤΡΟΦΕΣ ΣΕ RC URINARY S/O?

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Τετ Νοε 18, 2020 5:47 pm

Coney- έγραψε:Γιατι δεν δοκιμαζεις την παστα Uro-Pet της Vetoquinol? 2 μηνες θεραπεια .Ετσι εκανα και γω εχω 7 χρονων γατο. Και κανεις συντηρηση μια εβδομαδα καθε μηνα μετα. Αν εδινες applaws ξηρα τροφη να την αλλαξεις

Μου είπε και αυτές τις αμπούλες με πάστα 2 φορές την ημέρα urine vet cat ,κάτι αντίστοιχο φαντάζομαι .Μ8νο φακελάκια apllaws έτρωγε και τελευταία naturea , orijen ξηρά τροφή ..Aναρωτιέμαι γιατί πρέπει να τρώει την αηδία RC και να μην παίρνει μ8νο κάποιο φάρμακο για τους λίθους....


ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ  ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ  ΑΠΟ  GRAIN FREE  ΤΡΟΦΕΣ  ΣΕ RC URINARY S/O? Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ  ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ  ΑΠΟ  GRAIN FREE  ΤΡΟΦΕΣ  ΣΕ RC URINARY S/O? Empty Απ: ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ GRAIN FREE ΤΡΟΦΕΣ ΣΕ RC URINARY S/O?

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Νοε 18, 2020 6:05 pm

Γιατι αυτή ξερουν , σιγουρα η διατροφη θα πρεπει να εχει καποιες ιδιαιτεροτητες, εγω αναρωτιεμαι ακομη περισσοτερο για ποιο λογο το προβλημα ουροποιητικου πρεπει να αντιμετωπιζεται με ξηρά και οχι με υγρή τροφη ,χελλου, υγρη τροφη, νερο, ξεπλενονται ολα, δεν επιβαρύνονται τα νεφρά. Την τελευταια φορα που ρώτησα κτηνιατρο μου ειπε θεμα οικονομικο!!!! Οσο αφορα τα δοντια και τα ξηρά ειναι μια ηλιθιοτητα ολικης αυτη αποψη. Απο ποτε οι κροκετες καθαριζουν τα δοντια τι ειναι ωμο κρεας με κοκκαλα? Εμενα που το γατι εχει προβλημα με τα δοντια χοντρο απλα την καταπινει. Αν μπορουσα θα εδινα αποκλειστικα υγρή τροφη αλλα τα σκασμένα ολο κονξες κανουν , αν δεν έχει ξηρά κατεβαινουν σε απεργια εκτος αν τους δινεις φιλετα.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ  ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ  ΑΠΟ  GRAIN FREE  ΤΡΟΦΕΣ  ΣΕ RC URINARY S/O? M_choco

Αρέσει στον χρήστη ΓΟΗΣ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ  ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ  ΑΠΟ  GRAIN FREE  ΤΡΟΦΕΣ  ΣΕ RC URINARY S/O? Empty Απ: ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ GRAIN FREE ΤΡΟΦΕΣ ΣΕ RC URINARY S/O?

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Νοε 18, 2020 6:21 pm

Διαβασε αυτο το θέμα εδω.
https://www.gatospito.com/t203-topic
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ  ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ  ΑΠΟ  GRAIN FREE  ΤΡΟΦΕΣ  ΣΕ RC URINARY S/O? M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ  ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ  ΑΠΟ  GRAIN FREE  ΤΡΟΦΕΣ  ΣΕ RC URINARY S/O? Empty Απ: ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ GRAIN FREE ΤΡΟΦΕΣ ΣΕ RC URINARY S/O?

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Τετ Νοε 18, 2020 6:52 pm

[quote="Gatoplikti"]Διαβασε αυτο το θέμα εδω.
https://www.gatospito.com/t203-topic[/quote

Σε ευχαριστώ πολύ ! Ναι ο γάτος μου τους τελευταίους μήνες παρουσίαζε κατά διαστήματα μικρούς σβώλους ούρων και ουρούσε και σε διάφορα σημεία εκτός αμμολεκάνης . Αυτό αρχικώς είχε ερμηνευτεί και από τη γιατρό ως αντίδραση στις εξωτερικές γάτες . Το άρθρο είναι γραμμένο από τη hill s, κλινική τροφή που στηρίζεται σε όλη αυτή τη γνώση για να προμοταρει τις τροφές της . Η ερώτησή μου είναι γιατί δεν μπορεί να κάνει τη θεραπεία του και η τροφή να είναι κάποια απλά καλή τροφή . Είναι εντελώς ψεύτικη αυτή η κροκέτα ,την καταλαβαίνεις και με το που την βλέπεις . Άσε που κάνει και σαν τρελός για αυτήν . Σαν να τον έχωσες στο KFC με δωρεάν κουπόνια για πάντα . Τέλος πάντων. Ας μην φρικάρω ...Ας ξεχειμωνιάσει με αυτήν , αφού 3 μήνες είναι το διάστημα που λογικά θα τους διαλύσει τους κρυστάλλους η RC. Aς μην τη
βαρεθεί ,ώστε να πρέπει να την αλλάζουμε
.Δεν ξέρω ...όπως πάει . Εύχομαι να σταματήσουμε εδώ και να μην έχει και άλλο κεφάλαιο η ιστορία .
ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ  ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ  ΑΠΟ  GRAIN FREE  ΤΡΟΦΕΣ  ΣΕ RC URINARY S/O? Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ  ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ  ΑΠΟ  GRAIN FREE  ΤΡΟΦΕΣ  ΣΕ RC URINARY S/O? Empty Απ: ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ GRAIN FREE ΤΡΟΦΕΣ ΣΕ RC URINARY S/O?

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Τετ Νοε 18, 2020 7:06 pm

Gatoplikti έγραψε:Γιατι αυτή ξερουν , σιγουρα η διατροφη θα πρεπει να εχει καποιες ιδιαιτεροτητες, εγω αναρωτιεμαι ακομη περισσοτερο για ποιο λογο το προβλημα ουροποιητικου πρεπει να αντιμετωπιζεται με ξηρά και οχι με υγρή τροφη ,χελλου, υγρη τροφη, νερο, ξεπλενονται ολα, δεν επιβαρύνονται τα νεφρά. Την τελευταια φορα που ρώτησα κτηνιατρο μου ειπε θεμα οικονομικο!!!! Οσο αφορα τα δοντια και τα ξηρά ειναι μια ηλιθιοτητα ολικης αυτη αποψη. Απο ποτε οι κροκετες καθαριζουν τα δοντια τι ειναι ωμο κρεας με κοκκαλα? Εμενα που το γατι εχει προβλημα με τα δοντια χοντρο απλα την καταπινει. Αν μπορουσα θα εδινα αποκλειστικα υγρή τροφη αλλα τα σκασμένα ολο κονξες κανουν , αν δεν έχει ξηρά κατεβαινουν σε απεργια εκτος αν τους δινεις φιλετα.

Καταλαβαίνω ,έχεις πάνω από ένα και έχουν κάνει συνδικάτο🤣 . Ναι...αυτό που λες με την υγρή τροφή έχει λογική αλλά κοινή λογική και σε τέτοιες περιπτώσεις οι ειδικοί δεν την υπολογίζουν . Από την άλλη νομίζω ότι τέτοιες τροφές είναι σκέτη χημεία και μία χαρά τους κάθεται στην κάθε εταιρεία η παρασκευή σε ξηρά τροφή . Άσε που το φακελλάκι, ένα που του άνοιξα το πρωί βρώμισε ο τόπος όλος . Καταλαβαίνεις και από τη μυρωδιά τη σύσταση . Επειδή πρέπει να ευθυγραμμιστώ λέω να καταλήξω στο ότι ... 3 μήνες είναι και βλέπουμε τί καταφέραμε τέλος Φλεβάρη . Εύχομαι το μπεμπάκι μου να γίνει καλά και να μην του αλλάξει τις διατροφικές συνήθειες , αλλά ούτε και τη γατοπαρδίσια κορμοστασιά .
ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ  ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ  ΑΠΟ  GRAIN FREE  ΤΡΟΦΕΣ  ΣΕ RC URINARY S/O? Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ  ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ  ΑΠΟ  GRAIN FREE  ΤΡΟΦΕΣ  ΣΕ RC URINARY S/O? Empty Απ: ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ GRAIN FREE ΤΡΟΦΕΣ ΣΕ RC URINARY S/O?

Δημοσίευση από Coney- Τετ Νοε 18, 2020 7:48 pm

¨Η παστα θα δινεις ή ειδικη τροφη urinary .Οχι και τα δυο μαζι.
Κοιτα σε natural trainer πρεπει να εχει urinary, εχει πολυ καλα συστατικα .
Coney-
Coney-
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/05/2014
Mood : ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ  ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ  ΑΠΟ  GRAIN FREE  ΤΡΟΦΕΣ  ΣΕ RC URINARY S/O? M_playtrain

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ  ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ  ΑΠΟ  GRAIN FREE  ΤΡΟΦΕΣ  ΣΕ RC URINARY S/O? Empty Απ: ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ GRAIN FREE ΤΡΟΦΕΣ ΣΕ RC URINARY S/O?

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Τετ Νοε 18, 2020 7:56 pm

Coney- έγραψε:¨Η παστα θα δινεις ή ειδικη τροφη urinary .Οχι και τα δυο μαζι

Μου είπε ειδική τροφή RC Urinary s/o 3 μήνες και η πάστα κανα 20ημερο . Άρα μου λες ότι ο δικός σου ο γιατρός συνέστησε μόνο πάστα και συνέχισες την τροφή που του έδινες ; Έγινε καλά ο γατούλης ; Στη δική μου περίπτωση βέβαια η διάγνωση είναι εντονότατη παρουσία κρυστάλλων στρουβίτη .Σε εσένα πώς κατέληξε μόνο στην πάστα ; με εξέταση ούρων ή διάγνωση βάσει συμπτωμάτων .
ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ  ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ  ΑΠΟ  GRAIN FREE  ΤΡΟΦΕΣ  ΣΕ RC URINARY S/O? Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ  ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ  ΑΠΟ  GRAIN FREE  ΤΡΟΦΕΣ  ΣΕ RC URINARY S/O? Empty Απ: ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ GRAIN FREE ΤΡΟΦΕΣ ΣΕ RC URINARY S/O?

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Νοε 19, 2020 1:08 pm

Βρε συ, αυτο που ρωτάς ειναι εύλογο. Αν εσυ εμφανισεις μια πετρα που εισαι ανθρωπος σου πει ο γιατρος τι πρεπει να τρώς και τι πρεπει να αποφεύγεις και τι φάρμακο να παρεις πχ. Στο γατι αντιστοιχα το ιδιο θα πρεπε να σου πει, επειδη ομως μπορει και να μην ξερει να σου πει τι πρεπει να αποφύγει σου έχει η royal έτοιμη την συνταγη καποιων στοιχειων για αυτο το θέμα + την κλασσικη της συνταγη με σιτηρα σε ολες της τις τροφες. Ο γιατρος δεν ειναι διατροφολογος. Οποτε ναι κάλλιστα μπορει να δινεις ενα φάρμακο και να ξερεις τι πρεπει να τρώει και τι οχι ώστε να μπορεις να επιλέξειες την σωστή τροφη. Αυτην ξέρει ο γιατρος σου , αυτην σου λεει. Αλλο ομως η συζήτηση για το ποια τροφή να επιλέξεις ,που δεν δεχεται ο γιατρος σου να την κανει και αλλο να συζητήσεις την προσληψη μονο υγρής τροφης πχ. Στο θέμα που σου έστειλα μην διαβάσεις μονο το αρθρο αλλα και την περαιτερω συζήτηση των μελων. Πρεπει να το ψάξεις το θεμα αν θες απαντήσεις στα ερωτήματα σου. Καποιοι το ψάχνουν καποιοι μενουν στο οτι παιρνουμε royal για το καθε ιατρικο προβλημα και τέλος , αν το λυσουν έχει καλως αν οχι το ψαχνουν.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ  ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ  ΑΠΟ  GRAIN FREE  ΤΡΟΦΕΣ  ΣΕ RC URINARY S/O? M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ  ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ  ΑΠΟ  GRAIN FREE  ΤΡΟΦΕΣ  ΣΕ RC URINARY S/O? Empty Απ: ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ GRAIN FREE ΤΡΟΦΕΣ ΣΕ RC URINARY S/O?

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Πεμ Νοε 19, 2020 1:36 pm

Καλημέρα! Ναι δεν είχα διαβάσει τα σχόλια . Αυτό με την αλλαγή φύλου με σόκαρε . Στους ανθρώπους οκ ,το αποφασίζουν οι ίδιοι... ήδη εδώ και 2 μέρες με τις αλλαγές που έχουν προκύψει στο γιατί αισθάνομαι σαν να ε7ναι άλλο . Ε7ναι chat από το 2012 δεν ξέρω τί μπορεί να έχει αλλάξει από τότε αλλά η RC καλά κρατεί .
ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ  ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ  ΑΠΟ  GRAIN FREE  ΤΡΟΦΕΣ  ΣΕ RC URINARY S/O? Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ  ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ  ΑΠΟ  GRAIN FREE  ΤΡΟΦΕΣ  ΣΕ RC URINARY S/O? Empty Απ: ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ GRAIN FREE ΤΡΟΦΕΣ ΣΕ RC URINARY S/O?

Δημοσίευση από Coney- Πεμ Νοε 19, 2020 7:04 pm

Με εξεταση ουρων φυσικα και αποφραξη στο ιατρειο. Δεν ξερω αν το δικο σου γατι εχει πιο εντονο προβλημα  απο το δικο μου. Παντως εκανα 2 μηνες θεραπεια με παστα και περασε . Απο τοτε δινω την natural trainer και κανενα προβλημα. Τους χειμερινους μηνες απο Νοεμβριο ως Απριλιο του δινω 1 βδομαδα καθε μηνα την παστα δυο φορες την ημερα προληπτικα
Coney-
Coney-
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/05/2014
Mood : ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ  ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ  ΑΠΟ  GRAIN FREE  ΤΡΟΦΕΣ  ΣΕ RC URINARY S/O? M_playtrain

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ  ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ  ΑΠΟ  GRAIN FREE  ΤΡΟΦΕΣ  ΣΕ RC URINARY S/O? Empty Απ: ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ GRAIN FREE ΤΡΟΦΕΣ ΣΕ RC URINARY S/O?

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Πεμ Νοε 19, 2020 11:48 pm

Coney- έγραψε:Με εξεταση ουρων φυσικα και αποφραξη στο ιατρειο. Δεν ξερω αν το δικο σου γατι εχει πιο εντονο προβλημα  απο το δικο μου. Παντως εκανα 2 μηνες θεραπεια με παστα και περασε . Απο τοτε δινω την natural trainer και κανενα προβλημα. Τους χειμερινους μηνες απο Νοεμβριο ως Απριλιο του δινω 1 βδομαδα καθε μηνα την παστα δυο φορες την ημερα προληπτικα

Εμένα  μου είπε 3  μήνες  RC  και για κανά  μήνα αυτές τις αμπούλες    πρωί - βράδυ  ( το αντίστοιχο καταλαβαίνω της δικιάς  σου πάστας  ) Δεν  χρειάστηκε απόφραξη  , δεν είχε  φτάσει  σε  αυτό το στάδιο . Δεν ξέρω ... θα τον παρακολουθώ κιόλας  ...αλλά επέστρεψε  ένα διαφορετικό γατί .  Κοιμάται πάρα πολύ , τρώει   με μανία εξαρτώμενου  το νέο φαγητό , σε  1  ημέρα πήρε  200  γρ (τον φούσκωσαν   τα καλαμπόκια  _  5 χρόνια  grain free ...και ούτε καν καταναλώνει  την συνιστώμενη   ποσότητα    από την εταιρεία  ) Επίσης βρίσκω και κάτι τεράστιες μπάλες ούρων.   Είμαι ακόμη  αναστατωμένη και κάπως πελαγωμένη . Αισθάνομαι  ότι ο γάτος μου πέρασε   πια σε  αυτό που λέμε ευπαθή ομάδα .
ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ  ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ  ΑΠΟ  GRAIN FREE  ΤΡΟΦΕΣ  ΣΕ RC URINARY S/O? Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ  ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ  ΑΠΟ  GRAIN FREE  ΤΡΟΦΕΣ  ΣΕ RC URINARY S/O? Empty Απ: ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ GRAIN FREE ΤΡΟΦΕΣ ΣΕ RC URINARY S/O?

Δημοσίευση από Coney- Παρ Νοε 20, 2020 5:04 pm

Μπορεις να πας και για δευτερη γνωμη σε αλλον κτηνιατρο αφου η RC δεν σου καθεται καλα και να βρεις τις απαντησεις που θες! Το εκανα απειρες φορες μεχρι που βρηκα μια ειδικη σε γατες και δεν μου αφηνει ερωτηματα οπως ολοι οι αλλοι . Οπως παμε για κατι σοβαρο σε 2,3 γιατρους για δικο μας θεμα ετσι να κανεις και για τα ζωακια μας. Αφου δεν εκανες αποφραξη δεν ειναι τοσο σοβαρα,μπορεις να αλλαξεις θεραπεια ,τροφη καντο!
φιλικα
Coney-
Coney-
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/05/2014
Mood : ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ  ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΑΣΗ  ΑΠΟ  GRAIN FREE  ΤΡΟΦΕΣ  ΣΕ RC URINARY S/O? M_playtrain

Αρέσει στον χρήστη ΓΟΗΣ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης