gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Λεμφαδενική υπερπλασία

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Λεμφαδενική υπερπλασία Empty Λεμφαδενική υπερπλασία

Δημοσίευση από nen Τρι Μαρ 31, 2020 1:06 pm

Γεια σας μετά από πολύ καιρό.
Έχει κανείς μήπως εμπειρία με όγκο σε λεμφαδένα γατιού;

Στο ένα γατάκι μου βρήκαμε ξαφνικά κάτω από τον λαιμό έναν μεγάλο όγκο 3-4 εκατοστά, ο οποίος πρέπει να βρήκε σε διάστημα 1-2 εβδομάδων.
Έγιναν κάποιες εξετάσεις και το αφαιρέσαμε πριν δύο εβδομάδες. Την μέρα που πήγαμε για την εγχείρηση που το ψηλάφισε πάλι ο κτηνίατρος
είπε ότι του φάνηκε σαν να μίκρυνε λίγο.

Αφού το βγάλαμε το στείλαμε και για βιοψία αλλά έτσι που έχουν τα πράγματα με κορονοϊό, υπολειτουργεί το πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και δεν ξέρουμε πότε θα βγουν αποτελέσματα.
Χθες που την πήγα να αφαιρέσει τα ράμματα μου είπε ότι του φαίνεται ότι ξανά πιάνει κάτι στο ίδιο σημείο, αλλά ίσως και να είναι από το χειρουργείο.
Θα την πάω πάλι σε μία εβδομάδα να το ξανά δει.

Έχει κάποιος σχετική εμπειρία; Αν ναι τι εξετάσεις, θεραπείς και διαγνώσεις έχουν κάνει οι κτηνίατροί σας;

Η κυρία μπροστά.
Λεμφαδενική υπερπλασία Viber_10
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Λεμφαδενική υπερπλασία M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λεμφαδενική υπερπλασία Empty Απ: Λεμφαδενική υπερπλασία

Δημοσίευση από YNL Τρι Μαρ 31, 2020 11:15 pm

Κσλησπέρα
Επειδή βλέπω πως ο κορονοτέτοιος κυριολεκτικά αποδεκατίζει και το φορουμ μας με τις παρουσίες των συμφορουμιτών/τριών να είναι πολύ περιορισμένες και μαλλον θα αργήσετε να πάρετε απάντηση θα σας συνιστούσα αν έχετε Facebook να πάτε στην σελίδα https://www.facebook.com/groups/1883384131990604/?multi_permalinks=2504428666552811&notif_id=1585591336819783&notif_t=group_highlights&ref=notif και πολλές κυρίες θα απαντήσουν στα ερωτήματα σας
Θα πρέπει πάντως να προετοιμαστείτε ψυχολογικά γιατί μερικές απαντήσεις θα σας τρομοκρατήσουν γιατί μερικές από εκεί απαντούν με τέτοιο τρόπο σαν να είναι εξπέρ σε θέματα υγείας. Θα καταλάβετε ποιες είναι οι σοβαρές απαντήσεις

Ξεκαθαρίστε τους πως ζητάτε απάντηση μόνο από τις κυρίες που είχαν παρόμιο πρόβλημα με τις γατούλες τους

Περαστικά της gatoula
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : Λεμφαδενική υπερπλασία M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λεμφαδενική υπερπλασία Empty Απ: Λεμφαδενική υπερπλασία

Δημοσίευση από dagger Τετ Απρ 01, 2020 8:26 pm

Καλησπερα Ευγενία , ελπιζω να είσαι καλα
Λοιπον ο Τζαρβαν εχει ενα μικρο ογκο δεξια στον λαιμο του σχεδόν απο τοτε που τον πηραμε .
Εχει το μεγεθος ρεβυθιου και δεν μεγαλωνει , δεν μικραινει ουτε και δειχνει να τον ενοχλει.
Δυο κτηνιατροι που τον εχουν δει μου εχουν πει να μην το πειραξουμε .
Εχει και ο Ερμης - ο σκυλος μου - ενα στο στηθος στο μεγεθος ενός μεσαιου αυγου τουλαχιστον μια τριετια , και δυο τρια σκορπια πανω στο κεφαλακι του τα οποια επισης δεν πειραζουμε α) επειδη ειναι μεγαλος σε ηλικια - 14 στα 15 - β ) ειναι λιπωματα τα οποια ποτέ δεν γνωριζεις τι μπορει να παρουσιαστει με την αφαιρεση τους.

Θα σου ελεγα να περιμενεις να βγουν τα αποτελεσματα , και να συζητήσεις και με τον γιατρο σου για το τι πιθανον συμβαινει.
Αποκλειεται να μην εχει καποια γνωση πανω σε αυτο.
Ευχομαι τα καλυτερα και περαστικα της


dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Λεμφαδενική υπερπλασία Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λεμφαδενική υπερπλασία Empty Απ: Λεμφαδενική υπερπλασία

Δημοσίευση από nen Τετ Απρ 01, 2020 9:28 pm

Σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας.

YNL Θα κοιτάξω το παραπάνω site να ρωτήσω και εκεί.

Dagger εχω μιλήσει με γιατρο μου και κάνει εξετάσεις και επειδή κατα 90% είναι καρκίνος, ήθελα να δω τι θεραπείες και ενέργειες έχουν προτείνει άλλοι κτηνίατροι σε παρόμοιες περιπτώσεις. Δεν ήταν λίπωμα αυτό ήταν ο λεμφαδένας και άρχισε να μεγαλώνει ξαφνικά χωρίς να έχει κάποια άλλη ασθένεια το γατί ώστε να δικαιολογείται.

Δεν ψάχνω να κάνω διάγνωση ή να βγάλω κάποιο συμπέρασμα από εδώ. Από περιέργεια ρωτάω περισσοτερο να δω την εξέλιξη παρόμοιων περιστατικών και τι έκαναν άλλοι σε αντίστοιχες περιπτώσεις.
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Λεμφαδενική υπερπλασία M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λεμφαδενική υπερπλασία Empty Απ: Λεμφαδενική υπερπλασία

Δημοσίευση από dagger Πεμ Απρ 02, 2020 3:20 pm

Δεν το καταλαβα οτι μιλαμε για καρκινο , σου ζητω συγνωμη , νομιζα οτι ειναι απλα ενα ογκιδιο , ενα λιπωμα ή κατι παρόμοιο και για αυτο εγραψα.
Λυπαμαι παρα πολύ για την γατουλα σου , ελπιζω να γινει καλα
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Λεμφαδενική υπερπλασία Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λεμφαδενική υπερπλασία Empty Απ: Λεμφαδενική υπερπλασία

Δημοσίευση από nen Πεμ Απρ 02, 2020 3:55 pm

dagger έγραψε:Δεν το καταλαβα οτι μιλαμε για καρκινο , σου ζητω συγνωμη , νομιζα οτι ειναι απλα ενα ογκιδιο , ενα λιπωμα  ή κατι παρόμοιο και για αυτο εγραψα.
Λυπαμαι παρα πολύ για την γατουλα σου , ελπιζω να γινει καλα

Και εγώ το ελπίζω για την σκατούλα να βγει αρνητική η βιοψία, του αγίου ποτέ που θα έρθει, έτσι που είναι κλειστά όλα. Sad

Έβαλα και μετά από πολύυυ καιρό φωτογραφίες της κόρρας και βίντεο στη σελίδα μας. Νομίζω μου είχες ζητήσει την τελευταία φορά που είχα μπει.
Μου πήρε κανένα χρόνο αλλά τα κατάφερα Razz
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Λεμφαδενική υπερπλασία M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λεμφαδενική υπερπλασία Empty Απ: Λεμφαδενική υπερπλασία

Δημοσίευση από Gatoplikti Σαβ Απρ 04, 2020 4:29 pm

Πφφφ λεμφαδένας ε ? Σου ειπε για χειρουργειο ? εχετε κανει παρακέντηση τι εκανε? Νομιζω οτι περισσοτερες πληροφοριες θα βρεις στo facebook και επισης προσωπικα αυτο που θα προτεινα ειναι καλη ποιοτητα ζωης διατροφης κλπ ... Κανενα αλλο δειγμα περαν του λεμφαδένα?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Λεμφαδενική υπερπλασία M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λεμφαδενική υπερπλασία Empty Απ: Λεμφαδενική υπερπλασία

Δημοσίευση από nen Σαβ Απρ 04, 2020 6:00 pm

Gatoplikti έγραψε:Πφφφ λεμφαδένας ε ? Σου ειπε για χειρουργειο ? εχετε κανει παρακέντηση τι εκανε? Νομιζω οτι περισσοτερες πληροφοριες θα βρεις στo facebook και επισης προσωπικα αυτο που θα προτεινα ειναι καλη ποιοτητα ζωης διατροφης κλπ ... Κανενα αλλο δειγμα περαν του λεμφαδένα?

Πρώτα κάναμε τεστ aids/λευχαιμία (αρνητικά). Μετά παρακέντηση και αφού έκανε κάτι αλχημείες με κάτι περίεργα υγρά σε ένα γυαλί, είδε το δείγμα μικροσκόπιο και είπε είναι λεμφαδενική υπερπλασία. Το πιο συνηθισμένο είναι καρκίνος σε αυτές τις περιπτώσεις, σπανίως από άλλα αίτια. Εμφανώς δεν έχει πουθενά αλλού κάτι. Την ψιλάφησε και ζούλιξε εξωνυχιστικά παντού. Κάτι σε ακτινογραφία κλπ δεν κάναμε.
Και αυτό πρέπει να μεγάλωσε σε πολύ μικρό διάστημα, επειδή την χαϊδεύω συνέχεια στο λαιμό και ξαφνικά πιάνω ένα τεράστιο πράγμα.
Κάναμε χειρουργείο και το έχουμε στείλει για βιοψία να δούμε αποτελέσματα, αλλά δεν ξέρουμε πότε θα βγουν.
Τώρα μου φαίνεται ξανά πιάνω κάτι στο ίδιο σημείο και δεν είναι από το χειρουργείο. Ή ξανά βγήκε μόνο του ή έμεινε κάποιο κομματάκι;
Δεν ξέρω. Θα πάω να το ξανά δει την επόμενη εβδομάδα και να δούμε τι άλλο θα κάνουμε.

Καλή ποιότητα ζωής/διατροφής έχει. Τρώει mix orijen/acana/κονσερβες/μαγειρευτό, εμβόλια κλπ όλα τακτικά, άνεση στο σπίτι, είναι σε φυσιολογικότατα κιλά, πολύ δραστήρια με παιχνιδάκια είναι, πέλετ στην τουαλέτα να μην τρώει μπετονίτη κλπ..Δεν υπάρχει κάτι παραπάνω να κάνω από αυτήν την άποψη νομίζω.
Με τα ούλα είχε από μικρή μικροπροβλήματα και είπα μην είναι καμιά μόλυνση από αυτά στην αρχή, αλλά δεν το βλέπω για τέτοιο.

Οπότε πάω ξανά επόμενη εβδομάδα να δούμε αν θα ξανά κάνει χειρουργείο να βγάλει και το άλλο κομμάτι ή τι άλλες εξετάσεις/θεραπείες υπάρχουν μέχρι να βγει η βιοψία και να σιγουρευτούμε. Μας έκαψαν και αυτοί οι κορονοϊοί που έχουν παραλύσει τα πάντα και δεν δουλεύει τίποτα γρήγορα, τουλάχιστον να είχαμε τα αποτελέσματα. skatovroxi
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Λεμφαδενική υπερπλασία M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λεμφαδενική υπερπλασία Empty Απ: Λεμφαδενική υπερπλασία

Δημοσίευση από Φυλλίτσα Παρ Απρ 10, 2020 10:25 am

Η συγκεκριμένη ομάδα στο φβ είναι όντως κάπως ''τρομακτική'' από την άποψη ότι σε παίρνουν από τα μούτρα...έχω ρωτήσει αρκετές φορές για ''χαζά'' πραγματάκια και σου απαντάνε ορισμένες λες και έχεις ένα γατί παραπεταμένο στη μοίρα του. Ορισμένες, όχι όλες- γιατί έχω επίσης βοηθηθεί πολλές φορές από αυτούς τους ανθρώπους. Περαστικά στη μικρούλα, μακάρι να πάνε όλα καλά!
Φυλλίτσα
Φυλλίτσα
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 28
Τόπος : SKG
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2015
Mood : Λεμφαδενική υπερπλασία M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης