gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

επιπεφυκίτιδα σε νεαρο γατακι.

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

επιπεφυκίτιδα σε νεαρο γατακι. Empty επιπεφυκίτιδα σε νεαρο γατακι.

Δημοσίευση από WhiteTIgerGR Τετ Οκτ 24, 2018 9:01 pm

Καλησπερα
Μεσα Σεμπτεμβριου υιοθετησα ενα πανεμορφο γατακι απο εναν Εθελοντη που το ΦΙλοξενουσε στην Αθηνα.
Μολις μου την εφεραν στο σπιτι μου ειπαν να της βαλω λιγο Τομπρεξ διοτι ειχε το ματακι της ενα μικρο τραυμα.
Η αληθεια ειναι οτι αυτη η απαντηση που πηρα δεν με αφησε ησυχο μιας και ξερω αρκετα απο ζωα. ΤΗν επομενη μερα την πηγα σε ενα κτηνιατρο για να μου επιβεβαιώσει την αρχική μου σκέψη οτι πρόκειται για επιπεφυκίτιδα , η γιατρος μου ειπε να συνεχίσω το τομπρεξ , σε μια εβδομάδα ομως τα πράγματα πήγαν χειρότερα και στην δεύτερη επίσκεψη μου είπε να δωσω και την πιο ελαφρια ογμεντιν που δινουμε και στα μωρα. Η κατασταση ηταν θεαματική ομως μετα απο 10 μερες μετα το τελος της το πρόβλημα επανήλθε , ετσι λοιπον πηγα σε άλλη γιατρο και μετα απο τεστ που εκανε μου ειπε οτι υπαρχει ακομα μια ελαφρια επιπεφυκιτιδα και να αλλαξω το κολύριο στο fucithalmic μετα απο 10 μερες εφαρμογής μπορω να πω οτι τα πράγματα πανε καλα , ομως ρε παιδια γιατι αυτη η επιπεφυκίτιδα επιμένει τοσο . Να σημειώσω οτι βηχας φτερνισμα δεν ειχαμε ποτε , απλα ενα ελαφρα ερεθισμένο ματάκι.

WhiteTIgerGR
Kitten
Kitten

Άντρας
Φίδι
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/10/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επιπεφυκίτιδα σε νεαρο γατακι. Empty Απ: επιπεφυκίτιδα σε νεαρο γατακι.

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Οκτ 30, 2018 12:23 am

Οι επιπεφυκίτιδες στις γατούλες μπορεί να προκύψουν είτε ως σύμπτωμα των γνωστών ιών των γατών (καλικοϊοί, ερπητοϊοί) που είναι πολύ συνηθισμένο ή/και λόγω βακτηριακής μόλυνσης, ακόμη και σαν αλλεργία και γενικότερα είναι ένα σύμπτωμα πολλαπλής αιτολογίας που στις ελαφριές περιπτώσεις σπάνια διαπιστώνουμε από που προέκυψε.

Στην περίπτωσή σας, επειδή αναφέρεις ότι υπήρχε και τραυματισμός δεν είναι απίθανο να έχετε κάποιο επίμονο βακτήριο, ανθεκτικό. Είναι και νεαρό γατάκι, άρα σίγουρα δεν έχει τις άμυνες του ενήλικου.

Αν για κάποιο λόγο δεν εμπιστεύεσαι τη διάγνωση του τωρινού σας γιατρού, να συμβουλευτείς και κάποιον άλλο. Όταν δεν μας καλύπτουν αυτά που ακούμε, συνήθως υπάρχει λόγος.

Βλέπω ότι έχουν περάσει κάποιες μέρες βέβαια από την αρχική ανάρτηση.
Πως είστε τώρα με τη νέα αγωγή; Συνήλθε το μικράκι;
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : επιπεφυκίτιδα σε νεαρο γατακι. M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επιπεφυκίτιδα σε νεαρο γατακι. Empty Απ: επιπεφυκίτιδα σε νεαρο γατακι.

Δημοσίευση από WhiteTIgerGR Παρ Νοε 02, 2018 12:15 am

Stella M. έγραψε:Οι επιπεφυκίτιδες στις γατούλες μπορεί να προκύψουν είτε ως σύμπτωμα των γνωστών ιών των γατών (καλικοϊοί, ερπητοϊοί) που είναι πολύ συνηθισμένο ή/και λόγω βακτηριακής μόλυνσης, ακόμη και σαν αλλεργία και γενικότερα είναι ένα σύμπτωμα πολλαπλής αιτολογίας που στις ελαφριές περιπτώσεις σπάνια διαπιστώνουμε από που προέκυψε.

Στην περίπτωσή σας, επειδή αναφέρεις ότι υπήρχε και τραυματισμός δεν είναι απίθανο να έχετε κάποιο επίμονο βακτήριο, ανθεκτικό. Είναι και νεαρό γατάκι, άρα σίγουρα δεν έχει τις άμυνες του ενήλικου.

Αν για κάποιο λόγο δεν εμπιστεύεσαι τη διάγνωση του τωρινού σας γιατρού, να συμβουλευτείς και κάποιον άλλο. Όταν δεν μας καλύπτουν αυτά που ακούμε, συνήθως υπάρχει λόγος.

Βλέπω ότι έχουν περάσει κάποιες μέρες βέβαια από την αρχική ανάρτηση.
Πως είστε τώρα με τη νέα αγωγή; Συνήλθε το μικράκι;
δυστυχώς οχι , σταμάτησα οπως μου είπε η γιατρος τις σταγόνες και σήμερα παλι τα ίδια , το ματι της ξανα ερεθιστικέ και το τρεμοπαίζει με το βλεφαρό της

WhiteTIgerGR
Kitten
Kitten

Άντρας
Φίδι
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/10/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης