gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

+6
psipsa
belezza
Lina
Gatoplikti
dagger
Stella M.
10 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 12 Επιστροφή  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Κυρ Δεκ 17, 2017 10:34 pm

να λοιπον που κατι υπαρχει. αν υπαρχουν δενδρα που δε θα πειραχτουν,μπορειτε να φτιαξετε ενα ''γατοσπιτο'' χαχαχα σαναυτο που φτιαξαμε εμεις στα donuts (κοστισε ελαχιστα παρα τη σουπερ κατασκευη του. δεν περναει τιποτα μεσα απο υγρασια και κρυο.το εφτιαξε ο μπαμπας μου σε καταστημα τυπου ''φτιαξτο μονο σου'' σιγουρα εχετε και στη θεσσαλονικη) μετα βαζεις τα πιατακια διπλα και αυτα θα μαθουν αμεσως
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Δεκ 21, 2017 3:44 am

O Μαξ και το Τσαούσι μου!
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Y8fgg1C
και χαριτωμενιές παρακαλώ
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 AlTcdzX

Ο Μαξ δεν ήρθε σήμερα. Και έμαθα από τον περιπτερά λίγο πιο κάτω που φροντίζει κι αυτός μερικά, ότι χθες χτυπήθηκε ένα μαύρο από αυτοκίνητο εκεί μπροστά.. pale με ζώσαν φίδια εννοείται. Ο Μαξ αδιαφορεί πλήρως για τα αμάξια, είναι από τους απρόσεχτους.
Το τραύμα του Τιτάνα πηγαίνει καλύτερα, νομίζω ότι τη γλίτωσε ο κύριος.
Του Μαϊμού, αφού πήρε αντιβίωση φαίνεται καλά. Έχει ακόμη ένα μικρό καρουμπαλάκι που το εντοπίζω όσο τον χαιδεύω, αλλά έχει τρίχωμα, άρα μάλλον βαίνει καλώς.
Το Κοριτσάκι μου ψάχνω...
Το ένα μωρό της της το μαζεύει ο περιπτεράς το βράδυ μέσα, οπότε μάλλον άλλαξε γειτονιά. Τουλάχιστον είναι καλά. Το 2ο ακόμη αγνοείται.
Όπως επίσης έχω μερικές μέρες να δω και το Χοντρό μου. Προβληματίζομαι γιατί δε φαινόταν και πολύ στα καλά του, ξέρω ότι είχε διάρροια, δεν είχε καθαριστεί..έχουμε και την έγνοια της FIP στο κεφάλι μας..πφφ. Μια χαρά, μια λύπη.

Λέω να κλείσω ευχάριστα όμως συστήνοντας τα νεαρότερα μέλη του κοπαδιού. Έτσι γιατί προσπαθώ κι εγώ να "φτιάξω" λίγο διάθεση, γιατί δεν πάμε καθόλου καλά τελευταία.
Το Σπιθούλι λοιπόν,
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 VrUXnxE
(παιδί του Χοντρού λέω...ίδια συμπεριφορά Laughing)
και η αδερφή της το Μπομπάκι
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 DgPwJFy
από το Μπομπ φυσικά..!
Περίπου 6 ( ; ) μηνών. Μας ήρθαν μια μέρα του Σεπτέμβρη από άλλη γειτονιά. Αγριμάκια αρχικά. Μόνιμα μέλη πια.
Το Μπομπάκι ήταν ένα γατί τεράστιο, αλλά τελικά δεν αναπτύχθηκε πολύ. Έλεγα θα γίνει ένα τσαούσικο θυληκό. Τελικά έγινε ίδια ο Γλύκας στο χαρακτήρα! Καλούλα με όλα τα γατιά, πατούσι δε σηκώνει, αντιθέτως τις τρώει από όλα τα υπόλοιπα, ακριβώς όπως ο Γλύκας μου (ο οποίος που και που την υπερασπίζεται μάλιστα) και γενικά είναι ένα χαλβαδάκι!
Το Σπιθούλι βέβαια..πανέμορφη, αλλά μια με χτυπάει μια με ψάχνει και γουργουρίζει! Μικροκαμωμένη, αλλά μεγάλη τσαούσα. Μόνο ο έτερος στριμμενάκος μου ο Σπόρος της βάζει στη θέση της!
Είχαν και τον αδερφούλη τους τον Buddy. Μεγάλη αδυναμία. Από τα πιο τρυφερά και επικοινωνιακά γατιά. Πανέμορφος. Μιλούσα κυριολεκτικά μαζί του. Ήξερε πολλές λέξεις κι ήταν τόσο μικρουλάκος. Έδινε και φιλάκια αν του το ζητούσα. Δεν το έχω ούτε μια φωτογραφία το αστέρι μου. Θέλω να πιστεύω ότι κυλιέται σε κάποιον καναπέ. Μακάρι..

Ακόμη σκέφτομαι την ξανθιά Φουσκάρα μου. Επίσης άφαντη. Τέτοια γατάρα! Και επιβεβαιωμένα μία από τις πιο "ώριμες", από τις παλιές. Αναρωτιέμαι τελικά αν έτσι θα συμβαίνει 4, 5 ετών το πολύ και μετά; Μετά τι;

Άντε πάλι δείχνω μια τάση για μελαγχολία, οπότε θα κλείσω με μερικές ευχάριστες προσθήκες.
Οι πιο πρόσφατες φωτογραφίες μας!
Ο Κλώνος, το πανεμορφόγατό μου!
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 4j4cX6Y
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Rkzp6Mx
Όταν τρέχει να με υποδεχτεί ανεμίζει αυτό το υπέροχο μαλλί του! Απλά τέλειος!
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 KDeWFjh
και εδώ φαίνονται οι αντάυγειες που σας έλεγα!
και μια κοντινή από Μπόμπ
Γάταρος!
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Y6QzPfD
και η πολυαγαπημένη μου Μυτούλα, που για μένα έχει τα πιο όμορφα ματάκια στον κόσμο heart
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 E0GYxmj
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 M3DahF1
Την αγαπώ αυτή τη γάτα!
και κλείνω με τον έρωτά μου, το Γλύκα! Αγαπούλης!
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 RnSucRu
Απλά καθόταν και μου γουργούριζε!

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Bu5qYio
"Αναρωτιέμαι αν θα βγάλει το φτερό να παίξουμε σήμερα.."

Τέλος νομίζω ότι αξίζει μια αναφορά και φιλαράκια μας που ανήκουν σε διαφορετικά είδη, αλλά δίνουν συνέχεια το παρόν.
Ο Ρούλης, τρώει μαζί μας και όχι δεν γίνεται πια μπαλίτσα, αντιθέτως έρχεται στο "Ψι,ψι"
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 BorL8jO
Ενίοτε περιμένει και κάτω από το σπίτι. Κυριολεκτικά περιμένει. Στάθηκα και τον έβλεπα, δεν ήταν περαστικός, αλλά πέρασε μαζί μας απέναντι στα χωράφια όπου στήνουμε το φαγοπότι.
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 DhOLmou
(ακριβώς κάτω από τη σκάλα της πολυκατοικίας είναι το σημείο αυτό)

και τα σαλιγκάρια μας, μου βολτάρουν ανενόχλητα! Μονίμως μέσα στα πιάτα. Τα βγάζω, τους αφήνω συνήθως κι από μια κροκέτα και θαυμάζω σε ζωντανή μετάδοση τις ομορφιές της φύσης!
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 F4hkIX2
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Πεμ Δεκ 21, 2017 9:52 pm

τελειο το γατοκοπαδακι σου στελλα. δεν μπορεις δυστυχως να κανεις τιποτα για οσα φευγουν,πες πως ετσι ηταν να γινει.μπορεις ομως για ολα τα υπολοιπα kissss kissss kissss
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Lina Πεμ Δεκ 21, 2017 10:17 pm

Τι γλυκά που είναι όλα τους, πόσο τα σκέφτομαι όλα με το κρύο No
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Δεκ 22, 2017 10:57 am

Lina έγραψε:Τι γλυκά που είναι όλα τους, πόσο τα σκέφτομαι όλα με το κρύο No

++++ gatoula gatoula gatoula
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Παρ Δεκ 22, 2017 7:22 pm

αχ αυτο το κρυο.πιανω τον εαυτο μου να λεει μη σκεφτεσαι ανθρωποκεντρικα και την ιδια ωρα τρεχω να βαλω τις θερμοφορες για τη λευκοθεα που εντελως αδεσποτουλα δεν τη λες.και μετα βουταω το μπακαρινο ενω λεω αστον μια φορα με τη μαμα του. με σπιτακι κλειστο κουβερτουλες και θερμοφορα ειναι δε θα παθει τιποτα ,και αμεσως ανεβαζω επανω .τι να κανουν τα παντελως ερημα ? No No No No
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Δεκ 25, 2017 10:57 pm

Τα ίδια σκέφτομαι κι εγώ και όλοι όσοι φροντίζουν αδεσποτάκια προφανώς.
Τι να κάνουμε..τουλάχιστον τα Χριστούγεννα μας ήταν χαρούμενα.
Το παλιόσπιτο δεν κατεδαφίστηκε ακόμη κι ο καιρός είναι ασυνήθιστα μαλακός, χθες κάναμε μεγάλο τσιμπούσι κάτω. Χαρούμενα έμοιαζαν όλα όσα ήταν εδώ! Ωραία βραδιά η χθεσινή!
Χρόνια πολλά σε όλους με τις θερμότερες ευχές για μια καλύτερη τύχη για όλα τα λιγότερο τυχερά διαμαντάκια εκεί έξω! Smile
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Ιαν 05, 2018 2:49 am

Ότι έγραφα σε άλλο ποστ σήμερα για τις ελπίδες μου περί ανέμελης αδέσποτης ζωής, έρχονται οι καταστάσεις να με διαψέυσουν.
Έχω θεματάκι με το Γλύκα. Χθες και σήμερα το βράδυ δεν περίμενε κάτω από το σπίτι, πράγμα πολύ ασυνήθιστο. Ήρθε όμως στο φαγητό.
Επίσης και τα δύο βράδια είναι αρκετά επιθετικός με τα υπόλοιπα εκτός από το Μιλού και το Μπομπάκι, που είναι τα προστατευόμενά του.
Αυτό που με ανησύχησε περισσότερο είναι ότι δεν έφαγε απολύτως τίποτα. Του άνοιξα πόσα διαφορετικά κονσερβάκια, του έβαλα χωριστά, αλλά τίποτα.
Με ακολούθησε όπως πάντα και στα 4 σημεία που ταϊζω, αλλά φαινόταν κάπως βαρύς. Μετά το τάϊσμα γύρισαμ στο σημείο που παίζουμε και κάνουμε αγάπες. Τον πήρα αγκαλιά, παραδόξως έκατσε, συνήθως είναι μές την ενέργεια και κατεβαίνει αμέσως, δε γουργούρισε όμως καθόλου, το έψαξα από δω, το είδα από κει, είδα τα ούλα του, όλα καλά, πάτησα κοιλίτσα, δε μου δείχνει να πονάει κάπου.
Η μόνη παρατήρηση που έκανα ήταν στα αυτάκια του, τα οποία μέσα είναι μαύρα. Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι απλά βρώμικα ή αν έχουν πρόβλημα. Λίγο καιρό πριν τον έβλεπα να ξύνεται, αλλά όχι κι εμμονικά. Τώρα δεν τα ξύνει, δεν τα κουνάει περίεργα, οπότε...;;;Δεν είδα ποτέ γάτα με πρόβλημα στα αυτάκια, οπότε σύγκρινα την εικόνα με των υπολοίπων, του Βρωμύλ και του Μαϊμού είχαν μαυράκια, αλλά έμοιαζαν ξεκάθαρα με βρωμιές, της Μυτούλας ήταν πεντακάθαρα.
Το γεγονός ότι δεν έφαγε τίποτα και είναι επιθετικός με άλλες γάτες, ενώ είναι ένας γάτος μάλαμα με ανησυχεί.

Δεν έχω κάτι πιο χειροπιαστό όμως, οπότε τι να πω και στον κτηνίατρο; Τι άλλο λέτε να προσέξω; Ούτε αν τρώει και αλλού ξέρω, ούτε για τις συνήθειες ούρησης, αφόδευσης. Πως παρακολουθούμε την εξέλιξη της υγείας αδέσποτου γατούλη και πότε πρέπει να πάει στο γιατρό;

Γενικότερα πάντως αν και οι γιορτές μας ήταν καλές, εδώ και λίγες μέρες τα βλέπω κάπως ανήσυχα όλα τους. Δεν έρχονται "στην ώρα τους", καμιά φορά κάποια δεν εμφανίζονται και περνάω αρκετή ώρα κάτω κάθε φορά.
Το χειρότερό μου σήμερα είναι πως δεν εμφανίστηκε ο Σποράκος και είναι 5ο βράδυ στη σειρά που λείπει. Ποτέ δεν έχει λείψει τόσο..
Θέλω τόσο πολύ να επιστρέψει! prosefxi
Και δεν ξεχνώ τα κακά μαντάτα της FIP εδώ τριγύρω..και τόλμησα να κάνω τη σκέψη πως μάλλον φθηνά τη γλιτώσαμε. Πφφφ, άντε τώρα..
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Ιαν 05, 2018 3:15 am

Μόλις κατέβασα 1μιση Schesir τόνο που δεν έφαγαν οι δικές μου.
Με περίμενε κάτω στην πόρτα ο έρωτας μου, παρόλο που τα υπόλοιπα είχαν μαζευτεί. Λες και ήξερε πως δε θα τον αφήσω έτσι και θα ασχοληθώ μαζί του. Καθόταν στα όρθιος και περίμενε heart

Του έβαλα παραδίπλα να φάει, μου γουργούρισε κι ενώ άρχισε να τρώει, είδε που έμεινα για να τον παρατηρήσω και σταμάτησε το φαγητό για να χαιδευτεί! Έκατσα για να δω τι θα φάει, το έφαγε σχεδόν όλο, αλλά όλο κοιτούσε τριγύρω σαν να φοβάται.. confused Άρα μπορεί να συμβαίνει απλά κάτι που τα έχει ταράξει και να μην είναι θέμα υγείας σωστά;
Προς το τέλος τον άφησα να ανέβω πάνω και πήγαν κι ο Μιλού με το Μπομπάκι, κιχ δεν ακούστηκε, αυτά τα τρία τα βρίσκουν πολύ.
Ο δε Μιλού, με έβλεπε κι έφευγε...πριν από μισή ώρα τον είχα αγκαλιά και χθες τον βούρτσιζα και γουργούριζε! Τώρα όντως μπερδεύτηκα.
Καμιά ιδέα;
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από dagger Παρ Ιαν 05, 2018 9:57 am

Κοίτα Στελλα , απο την εμπειρία που εχω με τις γατες έχω καταλήξει στο εξης συμπερασμα.
Οταν εχουμε την αισθηση οτι κατι δεν παει καλα με μια γατα , απλά δεν πηγαινει.
Δεν είναι ούτε υπερβολή ούτε υστερία.
Διαισθηση θα το ελεγα λόγω της μεγαλης αγαπης που τους εχουμε. Όταν βλεπεις λοιπόν ή νοιώθεις ή έχεις σαφείς ενδείξεις ότι κάτι δεν είναι οπως πριν / ότι κάτι έχει αλλάξει το βουτας και πας στον γιατρό.
Κι ας είναι αδεσποτάκι.

Τωρα ο γλυκας μπορει να τσακωθηκε και να τις εφαγε , μπορει να εχει τρομαξει απο κατι που δεν φανταζεσαι .
Μπορει να περναει καποια φαση ή μπορει να εφαγε καπου αλλου.
Καποιος εισβολέας ίσως . Καποια ανθρωπινη παρουσία που δεν έχει σχέση με αυτό που έχει μάθει από εσένα.
Καποιος θορυβος ? Εμεις εδω εχουμε μεγαλο θεμα με τα βεγγαλικα και τα βαρελοτα , οι γατες μου αφιονιζονται οταν τα ακουνε.
Κατουριόνται απο τον φόβο.

ο Σιμόν ξαναφάνηκε ??
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Παρ Ιαν 05, 2018 12:02 pm

Μαλλον κατι τα φοβισε λεω εγω .Βεβαια ,οπως και οι ανθρωπο εχουμε τις στραβες μας ετσι και τα ζωακια δεν εχουν παντα ορεξη.για τα αυτακια εχεις προσπαθησει να κανεις αποπαρασιτωση?τα μαυρακια μηπως ειναι καποια ενδειξη?και γενικα μια αποπαρασιτωση χρειαζεται
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Σαβ Ιαν 06, 2018 8:47 pm

Dagger μου συμφωνώ ότι ειδικά για ένα ζώο που το ξέρεις, όταν αντιλαμβάνεσαι ότι κάτι δεν πάει καλά συνήθως ισχύει.
Από την άλλη όμως σε σχετική κουβέντα που είχα με το γιατρό μας, για τη Φούσκα που κάνει διάφορα "διακριτικά" τσαλίμια κατά καιρούς, θυμάμαι που μου έλεγε, αν δεν έχουμε κάτι πολύ τρανταχτό, όπως δεδομένα για ούρηση, αφόδευση, να μην τρώει μέρες ή να δείχνει εμφανώς ότι πονάει, το καλύτερο είναι να παρακολουθούμε το ζώο στο χώρο του.
Εναλλακτικά θα πρέπει να νοσηλευτεί για να το παρακολουθήσει ο γιατρός, αλλά στην περίπτωση της νοσηλείας τα πράγματα είναι πιο δύσκολα, γιατί σίγουρα το κάθε γατί στο κτηνιατρείο είναι πιο κουμπωμένο, θα φάει λιγότερο, στην άμμο θα είναι πιο φειδωλό και πάει λέγοντας.
Ε, ειδικά για το Γλύκα τώρα, που είχει περάσει ο κακομοίρης κοντά 2 μήνες στην κλινική τότε με την ουρά του, δεν ήθελα να τον περιμαζέψω απευθείας.
Πάντως μάλλον τέλος καλό, αφού χθες επανήλθε δριμύτερος ο καλός μου!
Περίμενε στη είσοδο, σηκώθηκε όρθιος με το που με είδε, η επιθετικότητα πήγε περίπατο και έφαγε κανονικότατα ο μπουλούκος μου..ποιος τον ξέρει.
Περισσότερο ανησύχησα, γιατί ο συγκεκριμένος γάτος, όπως έχω πει, με την ουρίτσα στο παρά πέντε να τη χάσει και χτπημένο πόδι, πηδούσε πάνω στο πεζούλι για να φάει. Έτσι τώρα δίχως κάποιο εμφανές πρόβλημα , για να μην τρώει, φοβήθηκα τα χειρότερα.
Belezza μου που λες κι εγώ το σκέφτομαι ότι κάτι τα ενοχλεί και με τρώει λίγο η ανησυχία για το τι μπορεί να είναι αυτό confused
Θα μου πείτε άκρη σε τέτοια δε βγαίνει..
Μπορεί να είναι οι κλασσικοί καυγάδες των αρσενικών, μπορεί να έχουμε μετακινήσεις πληθυσμών, έχω ήδη εντοπίσει 4 (!) καινούργια που προσπαθούν να "κλέψουν" φαγητό, αλλά κυρίως φοβάμαι μην είναι ανθρώπινης προέλευσης η παρέμβαση..
Ένα βράδυ μέσα στο Δεκέμβριο κατέβηκα με τον αδερφό μου, που τον ξέρουν φυσικά κι ο Γλύκας έτρεχε να κρυφτεί, τότε φαινόταν ξεκάθαρα φοβισμένος, αλλά κι αυτό πέρασε γρήγορα. Εκείνο το βράδυ ήμουν πεπεισμένη ότι τον χτύπησαν κι είχα μεγάλη σύγχυση.
Αυτό το θεματάκι με τον όποιο ανισόρροπο μπορεί να ενοχληθεί και το τι "μέτρα" μπορεί να πάρει είναι στις μεγάλες μου έγνοιες με τα αδεσποτάκια.
Αχ, και προσέχω τόσο πολύ, καθαρίζω, μαζεύω σκουπίδια από φαγητά που αφήνουν άλλοι και τα γατάκια εδώ κάτω είναι χορτασμένα και δε σκαλίζουν σε αυλές, ούτε μουρνταρεύουν στα σκουπίδια, πραγματικά δεν ενοχλούν πουθενά κι έκανα κόπο γι'αυτό. Τα κυνηγάω και τα "μαλώνω" όταν πάνε σε αυλές όχι και τόσο φιλικές και πραγματικά κινούνται πια μόνο στα σπίτια όσων είναι φιλικά διακείμενοι απέναντι στα ζώα.

Τι να πω..
Το Σποράκι μου ακόμη δεν φάνηκε. 6ο βράδυ πάει πολύ. pale Ο Σποράκος μεγάλωσε από εμένα, το πιο μικρό αν και ολόκληρος γατούλης πια, το Κορίτσι μου μου τον εμπιστέυθηκε.
Βέβαια ίσως στην απουσία του να οφείλεται η ταραχή του Γλύκα. Τσαμπουκάς στο μέρος τους ήταν ο Σποράκος κι απωθούσε ξένα αρσενικά. Τώρα που λείπει ανέλαβε αυτός, οπότε μπορεί να ζορίστηκε. Εξάλλου δυο μικρά φυλάει ο καλός μου, το Μιλού και το Μπομπάκι.
Α ρε Γλύκα! Τον αγαπώ πολύ αυτό το γάτο!

Αυτή η εκδοχή πατάει αρκετά, οι καυγάδες των αρσενικών δηλαδή. Ακόμη και ο Σποράκος μπορεί να αναχώρησε γι'αυτό το λόγο. Και ο Μαϊμούς πριν από κανένα δίμηνο, αλλά και ο Μαξ πρόσφατα τριγυρνούσαν σε άλλες γειτονιές και δεν έρχονταν στο φαγητό, σαν να έψαχναν να μετακομίσουν. Αρχικά νόμιζα ότι γυρνάνε για θυληκές. Ήταν όμως φοβισμένοι όταν τους βρήκα και μου νιαούρισαν με παράπονο. Τους μάζεψα και τους πήγα κάθεναν στο μέρος που τρώει ο καθένας και διαπίστωσα ότι υπάρχει θέμα με τη βαρβάτη συμμαχία Μπομπ-Τιτάνας, οι οποίοι και τους είχαν εκτοπίσει. Με εναλλαγές μαλώματα-καλωπιάσματα τους επανέφερα. Ο Μαϊμούς επανεντάχθηκε. Με το Μαξ τώρα είμαστε σε καθεστώς παρακολούθησης και νομίζω ότι ο Μπομπ τουλάχιστον τον δέχτηκε ξανά. Θα δούμε.

Σας ζάλισα πάλι με τις γατοιστορίες, αλλά προσωπικά απολαμβάνω τόσο πολύ τα τετρίπια τους και τους κώδικές τους. Η χαρά της διαπίστωσης της αιτίας μιας συμπεριφοράς είναι μεγάλη!

Τέλος ο Σιμονάκος που λέτε ευτυχώς έρχεται πιο συχνά πλέον, αποκρίνεται θετικά στη φωνή μου, μοιάζει να περιμένει να με ακούσει, εξακολουθεί να είναι πολύ κουμπωμένος αν τον χαιδέψω και είναι τα υπόλοιπα τριγύρω, που συνήθως είναι δηλαδή. Νομίζω ωστόσο ότι έχει βρει τις ισορροπίες του, ξέρει που γυρνάει και πως, είναι προσεκτικός. Επίσης τα βρίσκει πολύ με το Μπομπάκι και το Μιλού, όταν τα πετυχαίνει μόνα τους τους κάνει αγάπες. Ο Μιλού μάλλον τον φοβάται όμως λίγο ακόμη. Αδιαμφισβήτητα έγινε ο μικρός αδερφός του Γλύκα και είναι συνήθως είτε μαζί του είτε με το Μπομπάκι Smile




Βelezza
Σπόιλερ:

Dagger
Σπόιλερ:
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Σαβ Ιαν 06, 2018 11:14 pm

Ναι εννοω εξωτερικη αποπαρασιτωση.υπαρχουν τα spray ,εγω βαζω στο baccarat .Bεβαια χωρις να τρελαινεται (το εμαθε βεβαια απο μωρο),ομως το κανουμε γιατι στα εξωτερικα ειναι απαραιτητο. υπαρχει και η αμπουλα (αυτη τη βαζω στο νιαουρελο καθε 3-4 μηνες ,γιατι ειναι μεσα στο σπιτι).Ειδικα για την ψωρα ειναι απαραιτητο και η ψωρα φαινεται στα αυτακια.
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από dagger Κυρ Ιαν 07, 2018 11:15 am

Ναι , ο Σιμον ειναι από αυτά που τα αγαπαω χωρις να τα εχω δει ποτέ .
Ειδικα τωρα που εχω κι εγω ενα τυφλούλι , είμαι πιο ευαισθητη σε οτι αφορα τα τυφλά.
Μ αρέσει και το όνομα πολύ Smile Smile
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Κυρ Ιαν 07, 2018 5:20 pm

Μπροστά σε ένα γατάκι με διαφορετικές ανάγκες νομίζω όλοι μας νιώθουμε ένα τσιμπιματάκι παραπάνω..Είναι γλυκάκος και να τον βλέπεις να λειτουργεί κανονικότατα και να είναι χαρούμενο είναι από τις πιο γλυκές εικόνες.

Τα ακόμη καλύτερα νέα......Γύρισε ο Σπόρος μου!!! elephantrun
Γύρισε γύρισε ο άτιμος και την 7η μέρα ξεκουράστηκε! Smile
Όταν άνοιξα την πόρτα και τον είδα, ενώ είχα αρχίσει να χάνω τις ελπίδες μου, δεν ξέρετε τη χαρά έκανα!!
Τον ζούπηξα και τον έσκασα στο φαγητό, πιο πεινασμένος δεν γινόταν.
Εχθές ήταν ξανά μετά από καιρό όλα εδώ, μετά τις Δεκεμβριανές ακανόνιστες απουσίες!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Ιαν 08, 2018 2:15 pm

belezza έγραψε:Ναι  εννοω  εξωτερικη αποπαρασιτωση.υπαρχουν τα spray  ,εγω βαζω στο  baccarat   .Bεβαια χωρις να τρελαινεται (το εμαθε  βεβαια απο μωρο),ομως το κανουμε  γιατι στα εξωτερικα ειναι απαραιτητο. υπαρχει και η αμπουλα (αυτη τη βαζω στο νιαουρελο  καθε  3-4 μηνες ,γιατι ειναι μεσα στο σπιτι).Ειδικα  για την ψωρα   ειναι απαραιτητο  και η ψωρα  φαινεται στα αυτακια.  

Πρέπει να ενημερωθώ λιγάκι και για αυτά. Δεν έτυχε κάποιο περιστατικό μέχρι στιγμής. Εξωτερική αποπαρασίτωση έχω να κάνω από το καλοκαίρι.
Γενικά πάντως αυτή την περίοδο δεν ξύνονται ευτυχώς.
Η αλήθεια είναι ότι ο Γλύκας στη φροντίδα του γίνεται λίγο στριτζάκος σαν τις δικές μου και με δυσκολεύει κι εγώ σπρεύ χρησιμοποιώ μέχρι στιγμής, αλλά προσπαθώ να βρω οικονομική εναλλακτική σε αμπούλα, γιατί 15 γάτες δεν τις κουμαντάρω με το σπρέυ! Καλά όχι ότι μπορώ να "ψεκάσω" και τις 15 καλά, αλλά στο φαγητό κάτι κάνουμε.

Τα υπόλοιπα νέα μας, ήρθε ο πορτογύρης ο Σπόρος και ξανάφυγε ο παλιογατούλης! Θα τσεκάρω την υπόθεση μου για την αλληλεπίδραση Σπόρος-Γλύκας τώρα. Αν ο μπουμπούκος μου αρχίσει σταδιακά να ζορίζεται πάλι, θα είναι βάσιμο να υποθέτω ότι δυσκολεύεται να διατηρήσει την περιοχή χωρίς το Σπόρο.

Και το γλυκούτσικο μας νέο, πάλι από τον έρωτά μου. Κατεβαίνω χθες να ταϊσω και πέφτω φαρδιά πλατιά στη σκάλα. Αφού έχω λιώσει στο γέλιο και ανασυγκροτούμαι, κατεβαίνω. Ανοίγω πόρτα, "Γλύκα θα σκοτωνόμουνα" δήθεν παραπονιάρικα και σκύβω προς το μέρος του και με κάνει μια αγκαλιά ρε παιδιά...σηκώθηκε στα δύο ποδαράκια, ένα πατούσι στον ένα ώμο ένα στον άλλο...με σκλαβώνει κάθε μέρα αυτός ο γάτος ο μπουνταλάς, με σκλαβώνει!
Ποιος ξέρει, μπορεί και να με ένιωσε, έχει πέσει κι αυτός ουκ ολίγες φορές από τη σκάλα! Laughing
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Ιαν 08, 2018 2:52 pm

Ελα μωρε το γλυκάκι ακου αγκαλια! heart heart heart
Αποπαρασιτωση εξω σιγουρα χρειάζεται καπως πιο συχνά οκ το χειμώνα εχει κρυο, δεν νομιζω να εχουν ψυλλους γενικα δεν επιβιωνουν, θελουν ζέστη οι ψύλλοι. Εγω δεν ειμαι υπερ του σπρεϋ γιατι το γλειφουν. Στα μέσα βάζω μολις μια φορα το χρονο αμπούλα το καλοκαιρι και αυτο προληπτικα.
Η ψώρα τώρα αν υπάρχει ειναι καιτ πολυυ επιμονο και πρεπει το φάρμακο να την πιανει.. ευτυχως πολλα αδεσποτάκια δεν έχουν.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Ιαν 10, 2018 12:33 am

Κι εγώ δεν το προτιμώ το σπρευ για τους ίδιους ακριβώς λόγους, αλλά για τα αδεσποτούδια μου δεν είναι οικονομική λύση οι αμπούλες. Βρήκα κάποιες φθηνές, με έλαιο margosa φυτικές, δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικές θα είναι, θα δοκιμάσω κάποια στιγμή, αλλά και πάλι σε μηνιαία βάση..δύσκολα.
Προσπαθώ τουλάχιστον να παίζουμε και να τα απασχολώ, μετά το ψέκασμα.
Η "ειρωνία" είναι, ότι την τελευταία φορά που αγόρασα σπρευ, από πετ σοπο κτηνιατρείο της γειτνονιάς, ο κτηνιάτρος έδωσε οδηγίες ότι το λούζεις κανονικά το ζώο. Ακολούθησε η εύλογη φυσικά ερώτηση "Δεν πειράζει που θα το γλύψουν;" Όχι καθόλου, αλλά εγώ να κάνω τη χορήγηση με γάντια...οδηγίες κτηνιάτρου..πάρε λόγια!
Πιο πρόσφατα τη Χιονόμπαλα είχα ψεκάσει και μετά παίζαμε μαζί της, αλλά η αλήθεια είναι ότι εκείνη δεν γλύφτηκε σχεδόν καθόλου την πρώτη μέρα Suspect
Στα κορίτσια κι εγώ αμπούλα χρησιμοποιώ, συνήθως πριν τις διακοπές, άντε και μετά καμιά φορά, αν δω κανένα ξύσιμο ύποπτο.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Τετ Ιαν 10, 2018 3:53 pm

Στο νιαουρελο βαζω κι εγω την αμπουλα ,η οποια ομως στοιχιζει 5-7  ευρω. δυσκολο και για τα εξω. οσο ειχα   αναλαβει και τα 4 donuts   μαζι με τη Λευκοθεα  δεν εβγαινα για την αγορα αμπουλας και πηρα το σπρέ υ ,το οποιο  εχει ποσοτητα. ακομα εχω .Στον  baccarat  αυτο βαζω  .
Η  αληθεια ειναι οτι  ψιλογλυφτηκε   χθες  που του εκανα  ,πρωτη φορα μετα τη στειρωση  αλλα   παιξαμε  λιγο μετα και το ξεχασε καπως  .
ρωτησα τη γιατρο  και μου ειπε οτι   ο κινδυνος ειναι καποια αλλεργικη αντιδραση.αλλα αλλεργικη αντιδραση μπορει να κανει και με  οποιδηποτε  χαπι αν χρειαστει   να   παρει  . εγω παντως   με τα χερια μου  τον  ετριβα  .τα γαντια δεν τα δεχεται
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Ιαν 10, 2018 6:40 pm

Απαπα Πέπη μην το τριβεις με τα χέρια εισχωρει μέσα στο δερμα αυτο. Παρε λεπτά γάντια αν ειναι μιας χρήσης, εκεινα τα μπλε δεν θυμάμαι πως τα λένε ειναι οτι πρεπει νομιζω. Χειμωνας ειναι τωρα παντως παιδια δεν επιζουν εύκολα οι ψύλλοι θελουν ζέστη.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Ιαν 10, 2018 9:23 pm

Πρέπει κανονικά να χρησιμοποιούμε γάντια, αλλά όντως ειδικά τα κάτω δεν τα δέχονται εύκολα.
Το χειμώνα κι εγώ δεν πολυψεκάζω και δεν ξύνονται, το καλοκαίρι είναι το θέμα.
Πάντως ακόμη και με την αμπούλα, δεν πρόκειται να ξεχάσω τη Φόρεστ μια φορά που κατάφερε και την έγλειψε, μιλάμε για μαλάκιο όχι για γατί, είχε τόσο έντονη σιελόρροια που την έπιασε αφιόνι. Αρχικά ξαφνιάστηκε και μετά έτρεχε πάνω κάτω για να "ξεφύγει" από τα σάλια που κρέμονταν..
Η άλλη εναλλακτική που σκέφτηκα πάντως για την αποπαρασίτωση των αδεσπότων, αλλά δεν γνωρίζω την αποτελεσματικότητά της, είναι να ψεκάζω τη βούρτσα και να τα βουρτσίζω, τι λέτε; Εντάξει δεν αρέσει σε όλα το βούρτσισμα, αλλά και 5 μάχες αποπαρασίτωσης λιγότερες να δώσω είναι υπόθεση Laughing
Στο Μαξ το δοκίμασα το καλοκαίρι, που είναι και μακρύτριχος και νομίζω πως κάτι τσιμπούρια που είχε φύγανε. Δεν έπιασα ξανά κάτι επάνω του.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Σαβ Ιαν 20, 2018 8:44 pm

Η κολοκυθούλα μου, το Κορίτσι μου επέστρεψε μόνιμα πια στη βάση, με εμφανώς φουσκωμένη κοιλίτσα πάλι, νομίζω ότι όπου να'ναι θα φέρει στον κόσμο τα γατίνια της.
Προς το παρόν την σκάω στο φαγητό και τη γεμίζω χάδια. Είναι τόσο τρυφερή.
Θέλω όμως να τη στειρώσω πια. Δεν την προλαβαίνω. Πόσο καιρό αφού γεννήσει να περιμένω τελικά; Αυτή τη φορά δεν πρόλαβα πάλι με το "Να μαθαίνει τα γατάκια της να κινούνται.."2 μήνες από τη μέρα που θα γεννήσει είναι καλά; Αν δεν τα έχει εμφανίσει, γιατί γενικά αργεί να τα βγάλει, να την πάρω παρόλα αυτά;
Ήρθε η ώρα να ξεκουραστεί και λίγο, τόσο γόνιμη γάτα!
Και γι'αυτό πιστέυω έφυγε, μου είχαν πει γνωστοί ότι την έβλεπαν να τριγυρνάει κάποια στενά παραπάνω, όπου υπάρχουν άλλες γατοαποικίες με περισσότερους αστείρωτους γάτους.
Τα ίδια μου κάνει ο γιόκας της ο Σπόρος, άργησε αλλά έχει τον ασυμμάζευτο, που και που τον βλέπω πια..

Και κάτι ακόμη για τις στειρώσεις των αδεσπότων, τώρα με τα κρύα, κάνει λέτε να στειρώσω θυληκιά; Εννοώ ότι θα είναι γυμνή για αρκετές μέρες η κοιλίτσα τους, θα μπορούν να ζεσταθούν; Embarassed
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Σαβ Ιαν 20, 2018 9:23 pm

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 DLGUuZC

Άντε να αρνηθείς το οτιδήποτε σε αυτά τα μάτια! Η κυρία που μας γέμισε σποράκια, τα κατάφερε πάλι να με κάνει να την ταϊζω τα καλύτερα! Είναι η πιο κακομαθημένη από όλα στο φαγητό, αφού τα κατάφερε να κάνει τόσες γέννες υπό την εποπτεία μου..
Να ξέρεις κολοκυθούλα, σε λίγο θα μπεις κι εσύ στο γκρούπ με τη Μυτούλα και λοιπούς και θα είσαι κι εσύ γερή, ευτυχισμένη και θα σε νοιάζει μόνο να παίξεις και να χαιδευτείς, δεν θα ανησυχήσεις ξανά για τα μικρά σου!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Lina Σαβ Ιαν 20, 2018 9:50 pm

Αχ αυτά τα αγαπημένα μας!Τι αγωνία κάθε φορά που κάποιο λείπει. Όλο τα χειρότερα βάζει το μυαλό.Και τι ανακούφιση όταν εμφανίζονται Veryhappy
Φατσούλα η κολοκυθούλα, έχω την εντύπωση ότι αυτά τα πλάσματα εκεί έξω νιώθουν πιο πολύ την αγάπη μας.Κάποια αδεσποτάκια που στείρωσα χειμώνα κοίταζα τουλάχιστον να είναι εκείνες τις μέρες λίγο ήπιος καιρός και να μην βρέχει.Το πρώτο να βράδυ να μην είναι έξω και κάπως προστατευμένα.Τώρα αν έχουν γεννήσει πιστεύω όχι νωρίτερα από τους δύο μήνες.Αν υπάρχουν μικρά, γιατί αν όχι μπορεί πάλι να δεις κοιλίτσες φουσκωμένες σύντομα.
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Σαβ Ιαν 20, 2018 10:40 pm

καθε φορα που ακουω για στειρωση , ο νους μου τρεχει στη λευκοθεα
και τις περιπετειες μας. λοιπον η μανουλα πρεπει να στειρωνεται 2,5 μηνων και πανω.μεχρι τοτε τα ταιζει και δεν κανει (υπαρχει κινδυνος να πετρωσει το γαλα ή οταν τη θηλαζει να την πληγωσουν αθελα τους τα μωρα. τωρα σχετικα με την προστασια της ,μπορεις να ζητησεις 2 ημερων φιλοξενια(εμεις ετσι καναμε) ,μετα αν εχεις κανενα σπιτακι σκυλου μικρο ή να φτιαξεις ενα ακομα και απο χαρτονι μπορεις, αφου το ντυσεις γυρω -γυρω με αυτοκολητο ναυλον για την υγρασια. μεσα βαζεις φλις και αν εχεις θερμοφορα για 1-2 βραδια ειναι οκ. εμεις ετσι καναμε με τα macaron (την προηγουμενη γεννα της λευκοθεας)
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Σαβ Ιαν 20, 2018 11:13 pm

Κι εγώ έτσι λέω περί τους 2-2μιση μήνες να την πάρω, αλλά σκέφτομαι να δεν τα έχει εμφανίσει και τα έχει κάπου καταχωνιασμένα, μήπως δεν τα καταφέρουν.
Έτσι όπως τη βλέπω την Κολοκυθούλα, μάλλον θα γεννήσει όπου να'ναι.
Και τώρα φοβάμαι περισσότερο, γιατί εκκρεμεί η κατεδάφιση του σπιτιού εδώ μπροστά που το έχουν κάνει μαιευτήριο.
Λύση για σπιτάκι ακόμη δεν έχω βρει. Αν εντωμεταξύ γκρεμιστεί το σπίτι εδώ μπροστά σπιτάκι δύσκολα να της βάλω, γιατί είναι πολύ πιθανό να μου το πετάξουν μαζί με τα γατάκια, τους έχω ικανούς.

Για φιλοξενία 2ήμερη ή και παραπάνω, θα μπορούσα μόνο στον κτηνίατρο, αλλά εκεί θα είναι σε κλουβάκι. Έχει και πιο μεγάλα βέβαια για να είναι άνετη, αλλά δεν ξέρω..Ίσως η γειτόνισα που φιλοξενεί στην αυλή της το Βρωμυλ, να μπορούσε, αλλά το Κορίτσι μου δεν τη θέλει καθόλου, δεν την πλησιάζει καν, πως να την κρατήσει;
Να την κρατήσω εγώ είναι πολύ πολύ δύσκολο. Και για λόγους υγείας, δεν ξεχνώ τα κρούσματα FIP προ ολίγων μηνών, αλλά και γιατί όποιο από τα κάτω γατίνια πέρασε από εδώ μέσα, τώρα είναι ταγμένο, να βρει τρόπο να μπει μέσα και φυλάει συνέχεια στην είσοδο. Μη μου κολλήσει κι αυτή εδώ, γιατί ήδη έχω ψιλοθεματάκια με τους γείτονες.
Πάντως σε 2 μιση μήνες από τώρα, ανάλογα και πότε θα γεννήσει, ε θα έχει μπει σχεδόν άνοιξη, οπότε ελπίζω να μη μας τα χαλάσει πολύ ο καιρός. Θα δούμε, να μείνει μόνο εδώ η πορτογύρω! Ποτέ δεν έφευγε η γλυκιά μου, αλλά μάλλον άρχισαν να περιορίζονται εδώ τα ενεργά αρσενικά και την έκανε. Χαίρομαι τουλάχιστον που γύρισε!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Leviathan Κυρ Ιαν 21, 2018 12:16 am

O δικός μας κτηνίατρος πάντως είναι της άποψης πως οι αδέσποτες μανούλες μπορούν να στειρωθούν αφού τα μωρά τους κλείσουν τις 40 ημέρες. Αν περιμένουμε ως τους 2,5 μήνες συνήθως είναι πάλι έγκυες ως τότε...
Μιλάω πάντα για στείρωση από το πλάι βέβαια, όπου δεν υπάρχει πρόβλημα να πληγώσουν τα μωρά τη μαμά κατά το θηλασμό και δεν χρειάζεται φιλοξενία πάνω από 24ώρο.

Κούκλα η Κολοκυθούλα.
love love love
Leviathan
Leviathan
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Άλλο / Γράψτε κατάσταση
Κόκκορας
Ηλικία : 30
Τόπος : Κάπου στον κόσμο μου.
Αριθμός γατουνίων : x + 2 που είναι πλέον μακρυά μου ...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κανένας.
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Είμαι υπερπλήρης.
Motto : ...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2014
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Ιαν 22, 2018 11:16 am

Leviathan έγραψε:O δικός μας κτηνίατρος πάντως είναι της άποψης πως οι αδέσποτες μανούλες μπορούν να στειρωθούν αφού τα μωρά τους κλείσουν τις 40 ημέρες. Αν περιμένουμε ως τους 2,5 μήνες συνήθως είναι πάλι έγκυες ως τότε...
Μιλάω πάντα για στείρωση από το πλάι βέβαια, όπου δεν υπάρχει πρόβλημα να πληγώσουν τα μωρά τη μαμά κατά το θηλασμό και δεν χρειάζεται φιλοξενία πάνω από 24ώρο.

Κούκλα η Κολοκυθούλα.
love love love

Θα συμφωνήσω αντε περιπου μεχτι τους 2 μήνες. Οντως σε στειρωση απο το πλάϊ εχω κανει και εγώ δεν χρειάζεται πανω απο ενα 24ωρο, εκτος αν συντρέχει ιδιαιτερος λογος.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Ιαν 24, 2018 3:34 am

Περίεργα πράγματα συμβαίνουν στο κοπάδι μετά τις γιορτές.. Suspect
Με τις ισορροπίες τους; Μου αρρώστησαν; Δεν ξέρω, αλλά κάτι πιάνω..
Ξεκινώ με το κορίτσι μου, εντάξει, θα το περιμένω να γεννήσει και στους 2 μήνες μάζεμα για στείρωση.
Ο Σπόρος, όπου φύγει φύγει! Εντάξει ψάχνει θυληκές, αλλά πρώτη φορά είχε να φανεί 2 βδομάδες.
Σήμερα κατέβασα μετά το τάϊσμα τα σκουπίδια και τον βρήκα να τρώει λαίμαργα. Χάρηκα προφανώς που περνάει τουλάχιστον να φάει. Αλλά και το τρίχωμά του δεν μου άρεσε πολύ και ήταν κάπως αγριεμένος. Δεν ξέρω, τον άφησα στην ησυχία του να φάει, αφού τον χάιδεψα λίγο και γρύλιζε.
Μετά είναι ο Μαϊμούς, έχει κολλήσει πάνω μου εδώ και δυο εβδομάδες και δεν έχω διαπιστώσει ακόμη τι θέλει. Τον ψαχούλεψα, όσο μ'αφήνει δηλαδή δεν εντόπισα κάτι. Τρώει κανονικά, αλλά αν φύγω παρατάει το φαγητό του και τρέχει πίσω μου και νιαουρίζει. Ζηλεύει πάρα πολύ, αν και πάντα ήταν λίγο διπολικός γατούλης και πρέπει να τα "τσούγγρισαν" με το Γλύκα. Εχθές όταν ανέβαινα, είδα το Γλύκα να του ορμάει και πήγε κι η Μυτούλα που ήταν παραδίπλα και τον χτύπησε. Εντάξει, τους είπα "όχι" και το διέλυσαν αμέσως.
Σήμερα πάλι, όταν κατέβηκα 2η φορά, πάλι έτρεχε πίσω μου και ήρθε και ο Γλύκας να χαιδευτεί και τον άρπαξε ο Μαϊμούς από το λαιμό. Τα ψεκάσανε; Δεν μπόρεσα να ερμηνεύσω ακόμη τη συμπεριφορά τους. Αυτά τα δυό πάντα ήταν δεμένα κι όταν έμπλεκε κάπου ο Γλύκας, ο Μαϊμούς πάντα έτρεχε να τον υπερασπιστεί, παρά το γεγονός ότι συνήθως είναι χεστρούλης.
Επίσης εμφανίστηκε ξανά ο Μπομπ, πάντα ωραίος, πάντα ήρεμος, αλλά είχε κι αυτός μέρες να φανεί και μου είχε λείψει.
Κι ήρθε κι ο Χοντρός μου..που μόνο χοντρός δεν είναι πια. Αδυνάτισε πολύ και προβληματίστηκα. Τον πασπάτεψα κι αυτόν και αν δεν τον ήξερα χοντρό, δε μπορώ να πω ότι θα μου έδινε εικόνα άρρωστου ζώου. Το τρίχωμα του είναι φυσιολογικό, έγινε πανέμορφος, από εκεί που ήταν καρτουνόφατσα. Τρώει κανονικά. Πρέπει να ανησυχήσω; Η αλήθεια είναι ότι έλειψε κι αυτός αρκετές μέρες και όταν υπάρχουν κι άλλες γάτες του παίρνουν όλες μα όλες το φαγητό κι υποχωρεί. Δεν ήταν πάντα έτσι. Από τότε που γλύκανε μαζί μου κι άρχισε να ψιλοχαιδεύεται, έγινε πολύ πιο υποχωρητικός στο φαγητό και περιμένει να του ξεχωρίσω εγώ.
Το ίδιο πράγμα κάνει και η Μυτούλα και το Κορίτσι μου. Από εκεί που έριχναν ξύλο, τώρα περιμένουν από μένα να επιβάλλω την τάξη, αλλά άρχισα να σκέφτομαι, είναι όντως αυτό ή είναι θέμα υγείας. Η Μυτούλα και το Κορίτσι μου πάντως είναι έτσι εδώ και αρκετό καιρό.
Ειδικά για τη Μυτούλα όμως έχω να πω πως εδώ και μερικές μέρες την έχω υπό παρακολούθηση. Προχθές δεν έφαγε και μου φάνηκε πως ανεπαίσθητα αδυνάτισε. Σαν να μπήκε λίγο μέσα η κοιλίτσα, μόνο στο χάδι το καταλαβαίνω, δεν φαίνεται. Τις κατέβασα δυο μέρες κονσέρβες από τις δικές μου και επανήλθε και τρώει με αρκετή όρεξη.
Σήμερα είχα την τύχη ( ; ) να την πετύχω την ώρα που ενεργείται, πολύ βολικά κάτω από λάμπα oksmily3 , και τα κόπρανα είναι σχηματισμένα μεν, αλλά πολύ πολύ μαλακά και ιδιαίτερα ανοιχτόχρωμα, ενώ στο τέλος έβγαλε μια σταγόνα καθαρό αίμα. Το αίμα μπορεί να υποδηλώνει φλεγμονή οποιασδήποτε προέλευσης, τα πολύ ανοιχτόχρωμα κόπρανα ξέρουμε τι μας δείχνουν;
Θα τηλεφωνήσω αύριο στο γιατρό, για να δω τι μπορώ να κάνω για αρχή, πως να βοηθήσω και συνεχίζω την παρακολούθηση.
Τα βρίσκω γενικότερα πάντως αλαφιασμένα.
Μόνο η τριάδα, το αγαπημένο παρεάκι φαίνεται καλά, Γλύκας, Μιλού και Μπομπάκι.

Ε και να κλείσω με το αστείο της υπόθεσης..το Τσαούσι μου νομίζω ότι ερωτεύτηκε Laughing happy2 Αν και δεν έχει στειρωθεί, δεν έμεινε ποτέ έγκυος και δεν ήρθε σε οίστρο και γενικότερα ποτέ δεν την κυνήγησε αρσενικό, όπως και την Κάλι. Εδώ και μερικές μέρες τη βλέπω, όλο βγαίνει με έναν μαύρο γατούλη και μοιάζουν τόσο χαρούμενα ρε παιδιά! Λες και βρήκε το καθένα τους το τέλειο φιλαράκι. Έρχεται το Τσαούσι, χαιρετά τον αδερφό της τον Κλώνο και το "θετό πατέρα" το Μαξούλη μου, τρώει μαζί τους και περιμένει ο άλλος παραδίπλα. Γάτος μαγκάκος, επιφυλακτικός. Του έβαλα κι αυτού κανα δυό μέρες τώρα χωριστά κι αμέσως γλύκανε και τώρα κάθεται παραδίπλα και περιμένει. Τελειώνουν το φαγητό τους και φέυγουν πάλι μαζί. Τόσο γλυκά! heart Ένας παραπάνω λόγος που το χαίρομαι είναι γιατί το Τσαούσι μου είναι τόσο τρυφερό, αλλά τόσο μοναχικό. Μένει κάποια μέτρα πιο κάτω και δεν συναναστρέφεται ιδιαίτερα με τα άλλα που τριγυρνάνε εδώ μπροστά, ενώ ο Μαξ κι ο Κλώνος που είναι η δική της"οικογένεια" μονίμως αλωνίζουν.
Και δεν έχω προσέξει κανένα τελετουργικό ζευγαρώματος. Εξάλλου υπάρχει περίπτωση να μπει μετά την ηλικία των 2 ετών σε οίστρο, εφόσον δεν έχει μπει μέχρι στιγμής ποτέ;; scratch
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Ιαν 24, 2018 3:32 pm

Οσο πιο μαλακα γινονται τα κοπρανα ανοιγει το χρώμα τους. Οταν λεμε ανοιχτά εννουουμε καφέ ανοιχτο κιτρινο? Αυτο που ειναι επικίνδυνο ειναι το ασπρο παντως. Υποπτεύομαι πως απλα θα υπάρχει καποιο παράσιτο και αν εκανε και διάρροιες μπορει να εχει σφυδατωθει.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Ιαν 24, 2018 6:20 pm

Πολύ πολύ ανοιχτόχρωμα ήταν.
Μίλησα με το γιατρό, μου είπε ότι μπορεί να είναι από παγκρεατίτιδα ως κάτι πολύ πιο απλό.
Πάμε συντηρητικά αυτή τη στιγμή, με ercefuryl & levure και την παρακολουθώ.
Με παρηγορεί ότι στην περίπτωση της παγκρεατίτιδας το ζώο είναι εμφανώς άρρωστο και καταπονημένο. Μου είπε ότι πρώτα θα είχα προσέξει άλλα πράγματα και θα ήταν το τελευταίο που θα με απασχολούσε τα κόπρανα.
Άντε εγώ την παρακολουθώ, αλλά πως θα γίνει αυτό; Μετά από τόσο καιρό πρώτη φορά έτυχε να τα κάνει μποροστά μου. Τώρα άρχισα να αγχώνομαι. Δε θέλω να έχει κάτι σοβαρό το κοριτσάκι μου..
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Ιαν 24, 2018 6:45 pm

Αχ να σας ρωτήσω και κάτι ακόμη πριν βγω για φαρμακείο.
Θα της κάνω σήμερα κοτοπουλάκι με ρύζι, να πάρω κάτι άλλο να βάλω, κάτι που βοηθάει γενικά τον οργανισμό; Από βιταμίνες μέχρι γαστρεντερικό. Κανένα καροτάκι ή αρακά ας πούμε να βάλω;
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Ιαν 24, 2018 6:54 pm

Οσο περισσοτερο νερο έχουν τοσο πιο ανοιχτα θα ειναι. Τι εννοεις πολυ ανοιχτα, αποχρωση του καφε ιδιαιτερα ανοικτη? Το ασπρο ειναι επικύνδυνο οπως εγραψα πριν. Να μην αγχώνεσαι οπως σου πε και ο ντοκ πρωτα θα έβλεπες αλλα. Δεν εχεις καπου να την βαλεις μπαλκονι αποθηκακι για λιγες μερες να παιρνει και τα φαρμακα?

Οχι καλυτερα μην βάλεις τιποτε αλλο μεσα κοτοπουλο ρυζι αρκει ειναι ερεθισμενο το εντερο. Οχι τα προβιοτικα αρκουν προς το παρον. Αν νομιζεις οτι χρειάζεται ενδυνάμωση παρτης καμια παστα δυναμωτικη αλλα δεν νομιζω οτι ειναι σε τετοια κατάσταση απο οτι εγραψες ειναι?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Ιαν 24, 2018 7:05 pm

Όπως μου είπε κι ο γιατρός "στο χρώμα του πιο ανοιχτόχρωμου λαμπραντόρ".
Τώρα σε βραδινό φώς, δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα.
Να την πάρω σπίτι μου είναι τεχνικά πολύ δύσκολο για διάφορους λόγους, αλλιώς θα την είχα μαζέψει από χθες για να την παρακολουθήσω.
Εννοείται πως αν παρατηρήσω οτιδήποτε άλλο, θα δω τι θα κάνω. Πιο εύκολο θα ήταν να την πάω λίγες μέρες στον κτηνίατρο να τη δει αυτός κι αφού θα την έχει εκεί να κάνει ότι εξέταση χρειαστεί.
Λέω κι εγώ να περιμένω λίγο και προς το παρόν θα κατεβαίνω δεύτερη φορά μήπως την ξαναπετύχω.
Είναι όντως σε καλή κατάσταση και προσπαθώ να μη φέρω την καταστροφή.
Με προβληματίζει η στροφή στο χαρακτήρα της, που σας έγραψα πιο πάνω κάποια στιγμή, δε μαλώνει πια, περιμένει από εμένα τις ισορροπίες, αλλά αυτό έχει πολλούς μήνες που συμβαίνει. Αν είχε σοβαρό πρόβλημα φαντάζομαι θα είχε επιδεινωθεί και θα είχε εμφανή συμπτώματα. Όλα τα υπόλοιπα είναι φυσιολογικά. Παίζει, τρέχει, σκαρφαλώνει κι έχει ωραίο τρίχωμα. Ο γιατρός είπε ότι στην παγκρεατίτιδα θα έβλεπα ένα ζώο άρρωστο.
Ξέχασα να τον ρωτήσω όμως, για τις επόμενες μέρες να της πάρω καμιά ειδική τροφή; Νομίζω πως ο γιατρός θα πει δεν χρειάζεται ακόμη. Εμπειρικά αν κάποιος είχε τέτοια θέματα, τι λέτε, θα βοηθήσει;
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Τετ Ιαν 24, 2018 9:11 pm

Καλησπερα Στελλα ,εγω στον baccarat που εκανε καποιας μορφης διαρροια ειχα παρει την i/d της hill's και της proplan μου την ειχαν συστησει απο το pet αλλα και στη γιατρο που πηγαμε για τα εμβολια αργοτερσ ,ειπε οτι καλα εκανα και του την εδωσα. Βεβαια οχι παραπανω απο 3-4 ημερες και παντα εφόσον ψαχνεις και κατι αλλο απ'αυτο που δινεις ηδη. Βεβαια μπορει να σου πουν κι αλλες γνωμες ,αναλογα με το γιατρο που πηγαινει κανεις και την αποψη του. Ειδικος σιγουρα κανενας απο μας δεν ειναι ,οσες γνωσεις και να εχει αποκτησει απο πειρα
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 12 Επιστροφή  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης