gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μυκητίαση;;

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Μυκητίαση;; Empty Μυκητίαση;;

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Νοε 24, 2017 3:40 am

Παραθέτω τις φωτογραφίες.
Μυκητίαση;; Img_2041
Μυκητίαση;; Img_2040

Πρόκειται για το αυτί της Γκρίνιας. Σήμερα το εμφάνισε, αύριο θα στείλω και στον κτηνίατρο τις φωτογραφίες.

Σε μικρά αδέσποτα γατάκια το έχω δει αρκετές φορές, και τις περισσότερες φορές περνάει μόνο του, αλλά δεν έτυχε να διαπιστώσω "επίσημα" περί τίνος πρόκειται.
Είχε και η Χιονομπαλίτσα κι ο γιατρός που την είδε μας είπε μπορεί να είναι και μυκητίαση, αλλά νομίζω θα περάσει μόνο του.
Σε άλλους δύο τύπους μυκητιάσεων που είναι πολύ χαρακτηριστικοί είχε πεί απευθείας τι κάνουμε στο παρελθόν, στη Φούσκα μου και στο Μαϊμούδαρο κάτω. Της Χιονόμπαλας δεν τον απασχόλησε, αφού είδε ότι μέσα ήταν καθαρά τα αυτάκια.

Και να είναι βέβαια μύκητες, ντάξει θα περάσει..Με απασχολεί όμως από που μπορεί να κόλλησε;;;
Η Χιονομπαλίτσα έχει πόσο καιρό που υιοθετήθηκε και από τα κάτω δεν είναι ενδεχόμενο, θέλω να πιστεύω, αφού ειδικά τελευταία καθαρίζομαι σαν νευρωτικό ρακούν όταν ανεβαίνω σπίτι!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Μυκητίαση;; M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μυκητίαση;; Empty Απ: Μυκητίαση;;

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Νοε 24, 2017 11:13 am

Xμμμμμμ...
Πιανει μύκητα εκει? Υποτιθεται οτι ο μύκητας παει και σε σημειια οπου υπάρχει υγρασια ας πουμε. Αν ήταν καλοκαιρι θα σου ελεγα πιο βέβαιη να σκεφτεις το ξεφλουδισμα απο τον ήλιο η δικια μου το παθαινει αυτο οκ ειναι και άσπρη με ανοιχτα ροζ αυτάκια. Ο μύκητας δεν κανει κατι σαν κακαδάκια? Εμενα δεν μου μοιαζει κατι φοβερο. Μπας ξύθηκε μωρε απο μεσα ειναι οκ το αυτάκι?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Μυκητίαση;; M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μυκητίαση;; Empty Απ: Μυκητίαση;;

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Νοε 24, 2017 8:06 pm

Ναι μέσα είναι μια χαρά το αυτάκι και δεν το ξύνει, ούτε το κουνάει περίεργα.
Οι δερματικοί μύκητες οπουδήποτε μπορούν να βγουν. Έχει κι αυτό κακαδάκι αλλά δεν φαίνεται καλά στη φωτογραφία. Στην υφή μοιάζει με ξηροδερμία μπορεί να πει κανείς.
Ε, θα βάλω λίγο betadine και βλέπουμε..
Περισσότερο όπως κατάλαβες με τρώει το από που να κόλλησε αν είναι μύκητας, γιατί μετά αρχίζουν τα σενάρια για πιο σοβαρούς λόγους Embarassed
Στελλιλές...
Δεν το έστειλα ούτε στο γιατρό ακόμη, γιατί λέω πως αν κάνω αυτή την ερώτηση, που θα την κάνω αν μιλήσουμε, ανοίγω πάλι τον ασκό του Αιόλου και θα σκέφτομαι διάφορα..οπότε θα τη δω κανά δυο μέρες με το μπεταντίν, ας περάσει έτσι, για να διατηρήσουμε την ηρεμία μας Laughing

Αυτό που λες για τον ήλιο το έχω ακούσει για ανοιχτόχρωμες γάτες και σκύλους, αλλά δεν ήξερα ότι όντως ισχύει!
Πως γίνονται δηλαδή τα αυτάκια της;
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Μυκητίαση;; M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μυκητίαση;; Empty Απ: Μυκητίαση;;

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Νοε 27, 2017 10:18 am

Η εικονα που βλέπω μου κανει για ξηροδερμια εμενα καπως ετσι ξεκινάει δηλαδη και κοκκινιζει. Δεν βάζεις λιγη κρεμούλα αν έβαλες betadine και δεν ειναι μύκητας θα το ξεράνει και αλλο.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Μυκητίαση;; M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μυκητίαση;; Empty Απ: Μυκητίαση;;

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Νοε 27, 2017 10:17 pm

Suspect
Κρεμούλα ε; Αυτό δεν το είχα σκεφτεί!
Λες να είναι από το κρύο;
Μα το φλωρογατάκι μου! Θα δοκιμάσω.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Μυκητίαση;; M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μυκητίαση;; Empty Απ: Μυκητίαση;;

Δημοσίευση από evikapa Τρι Νοε 28, 2017 1:34 am

Καλησπέρα σας, είμαι νέο μέλος στο forum σας και η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει πολύ και χαίρομαι που βρήκα ανθρώπους να μοιράζομαι ανησυχίες κλπ σχετικά με τις γάτες μας. Εχω ένα γατάκι περίπου δύο μηνών τον Frodo. Τον πήρα όταν ήταν 30 ημερών αλλά πριν δύο εβδομάδες και για μια εβδομάδα τον είχε φιλοξενήσει μια φίλη μου γιατί έλειπα εξωτερικό. Τον είχε αφήσει όμως στον κήπο παρέα με ένα γατάκι που είχε βρει στο δρόμο. Το θέμα είναι ότι όταν τον πήρα πίσω την δεύτερη μέρα αρρώστησε με πυρετό και ο κτηνίατρος του έκανε αντιπυρετικες ενέσεις δύο μέρες και ακολούθησε αντιβίωση για μια εβδομάδα με augmentin. Έγινε καλά και χάρηκα πολύ γιατί η αλήθεια είναι ότι είχα στεναχωρηθει πάρα πολύ και είχα πολλές τύψεις που τον άφησα. Πριν τρεις μέρες όμως εμφάνισε μύκητες και το γατάκι είναι σε άσχημη κατάσταση.. Το πρόσωπο του είναι κόκκινο και έχει σε αρκετά σημεία κοκκινίλες με αραίωση τρίχας.. Τον πήγα χτες στον κτηνίατρο και μου έδωσε αλοιφή dactador μέχρι την Τετάρτη που θα έχω στα χέρια μου το clarifarm (αν δεν κάνω λάθος έτσι λέγεται). Οπότε έχουμε ξεκινήσει από χτες θεραπεία.. Επίσης, έκανα απολύμανση σε όλο το σπίτι και έπλυνα σχεδόν τα πάντα διότι έχω πολύ πεσμένο ανοσοποιητικο λόγω αυτοανοσου και φοβάμαι πως θα κολλήσω και πραγματικά σε εμένα όλα φεύγουν δύσκολα. Έχω στεναχωρηθει πάρα πολύ για το γατάκι, μου λείπει πολύ, πάω μέσα στο δωμάτιο του και δεν μπορώ να το αγκαλιάσω.. Πόσες μέρες μπορεί να του πάρει για να γίνει καλά; Τι πιστεύετε εσείς; Σας ευχαριστώ πολύ που με ακούσατε..
evikapa
evikapa
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μυκητίαση;; Empty Απ: Μυκητίαση;;

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Νοε 28, 2017 2:20 pm

Καλησπερα και καλως τον δέχτηκες τον μικρούλη. Κριμα που εμεινε το γατάκι εξω, αυτο δεν ειναι φιλοξενια, θα μπορουσε να ερχεται η φιλη σου σπιτι σου ας πουμε και να αποφύγει το γατάκι τις ιωσεις και τους μύκητες. Tελος παντων δεν ξερω τι προβλημα υγειας εχεις ουτε γιατρος ειμαι, θαρρω ομως πως οι μυκητες κολλάνε με την επαφή και θα μπορούσες πιστεύω με ένα ζευγάρι γάντια και  συγκεκριμένα ρουχα που θα φορας να παιρνεις αγκαλια τον γατούλη και να καθεσαι μαζι του καποιες φορες την ημερας μεχρι να αναρρώσει. Συμβουλέψου τον κτηνιατρο ή τον γιατρο σου.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Μυκητίαση;; M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μυκητίαση;; Empty Απ: Μυκητίαση;;

Δημοσίευση από evikapa Τρι Νοε 28, 2017 2:43 pm

Καλησπέρα, ναι έχεις δίκιο. Αλλά είχε ήδη ένα γατάκι και μου είχε πει πως θα είναι σε εσωτερικό χώρο το γατάκι και δεδομένου ότι μένουμε πολύ μακριά η μία από την άλλη, θεωρήσαμε πως θα ήταν πιο εύκολο να παραμείνει στο δικό της χώρο. Λάθος μου το ξέρω. Σε ευχαριστώ για αυτά που μου έγραψες. Θα το δοκιμάσω αυτό με τα ρούχα και τα γάντια. Απλώς ήθελα να ρωτήσω, από την εμπειρία σας πόσο καιρό μπορεί να του πάρει για να γίνει καλά; Και άπαξ και φύγουν οι μηκυτες, αυτό σημαίνει μετά ότι μπορεί να βγάζει επειδή το έπαθε μια φορά; Σκέφτομαι επίσης ότι επειδή δεν έχει γερό ανοσοποιητικο (καθώς δεν θήλασε από όσο ξέρω) να του πάρω και βιταμίνες κλπ Σκέφτεστε εσείς κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω;
evikapa
evikapa
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μυκητίαση;; Empty Απ: Μυκητίαση;;

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Νοε 28, 2017 3:11 pm

Aν σου ειχε πει οτι θα ναι μεσα και το άφησε εξω τοτε νομιζω πως δεν ειναι ατομο υπεύθυνο να του εχεις εμπιστοσύνη. Θα μπορουσε να βάλει το μικρούλι σε ένα δωματιο καπου απομονωμένο απο το δικο της. Εν τέλει οι μύκητες απο οσο εχω ακουστα παιρνουν ένα μεγαλουτσικο διάστημα να φύγουν, αλλα εξαρτάται και την περιπτωση. Αυτο δεν μπορουμε να στο απαντήσουμε εμεις απολυτα αλλα ο γιατρος σου. Ποσο καιρο σου ειπε θεραπεια. Οχι δεν σημαινει οτι επειδη έβγαλε μια φορα θα βγαζει και μετα. Βιταμινες? παρουσιάζει κατι τωρα? Για μένα καλο φαγητο να του δινεις και κονσέρβα και οχι τροφές τύπου σουπερ μαρκετ.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Μυκητίαση;; M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μυκητίαση;; Empty Απ: Μυκητίαση;;

Δημοσίευση από evikapa Τρι Νοε 28, 2017 3:18 pm

Όχι δεν παρουσιάζει κάτι άλλο. Σκέφτηκα τις βιταμίνες για να ανέβει λίγο το ανοσοποιητικο του. Ο γιατρός μου είπε γύρω στις 15-20 μέρες θεραπεια. Σκέφτομαι όμως να τον πάω και σε άλλον κτηνίατρο για δεύτερη γνώμη. Εννοείται πως δεν ήταν τελικά άτομο εμπιστοσύνης.. Επίσης, πήγα πριν λίγο με γάντια και ρούχα και έκατσα λίγο μαζί του 😊 Όσο σκέφτομαι όμως ότι θα τον επισκεφτομαι τον γάτο έτσι για τόσες μέρες τρελαίνομαι 😔 Σε ευχαριστώ ξανά για τις απαντήσεις σου!
evikapa
evikapa
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μυκητίαση;; Empty Απ: Μυκητίαση;;

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Νοε 28, 2017 3:31 pm

Επίσης μπορείς να διευκρινήσεις το είδος της μυκητίασης, αν για παράδειγμα κολλάει και σε ανθρώπους, δεν ξέρω αν δυνητικά κολλάνε όλοι, κάνε μια ερώτηση.
Κάποιοι μύκητες είναι επίμονοι και κάποιο φεύγουν πιο εύκολα.
Έχε υπόψη ότι παίζει ρόλο και η ψυχολογία του ζώου στην ανάρρωσή του, οπότε προσπάθησε να περνάς αρκετό χρόνο μαζί του να μη νιώθει απομονωμένο και να παίζετε όταν είσαι μαζί του.
Σε όλα τα υπόλοιπα που έχουν γραφεί συμφωνώ.
Μη φοβάσαι που δεν θήλασε. Είναι γεγονός ότι χτίζουν ανοσοποιητικό με το θηλασμό, αλλά με καλή διατροφή και γενικότερα συνθήκες διαβίωσης μπορεί να γίνει ένα κατάγερο γατάκι!
Απλά θα ξέρεις που δεν θα το αφήσεις ξανά να φιλοξενηθεί Smile
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Μυκητίαση;; M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μυκητίαση;; Empty Απ: Μυκητίαση;;

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Νοε 28, 2017 3:35 pm

Αν ειναι να τον πας σε αλλο κτηνιατρο κανε οσο πιο γρήγορα γινεται να το δει οπτικα διοτι οι αλοιφες που βάζεις αλλοιώνουν την εικονα και το αποτέλεσμα. Δεν δειχνει βελτιωση δηλαδη με το φάρμακο?  Εκει γυρω στον μηνα η θεραπεια νομιζω και γω. Νομιζω οτι καλλιστα θα μπορούσες να τον βγάλεις απο το χωρο εκεινο να κατσεις σε ένα καναπε με συγκεκριμένα ρουχα και γαντια και να το εχεις αγκαλια για ώρα και να βλεπεις τηλεοραση πχ ή να του έχεις μια κουβερτούλα που θα ακουμπαει.

Επισης να συμπληρώσω και γω στα γραφομενα της Στέλλας , ρώτησε τον κτηνιατρο οπως ειπαμε για σενα ναι και επισης για το ανοσοποιητικο του, αφου δεν θήλασε και επιβιωσε εξω τοτε οκ απο μια άποψη.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Μυκητίαση;; M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μυκητίαση;; Empty Απ: Μυκητίαση;;

Δημοσίευση από evikapa Τρι Νοε 28, 2017 3:38 pm

Ναι! Θα τον πάω αύριο κι όλας!! Μόνο δύο μέρες κάνει θεραπεία τώρα οπότε δεν έχω δει διαφορά αλλά τουλάχιστον δεν έχει εξαπλωθεί και αλλού.. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα!! Όταν θα έχω νέα, θα σας ενημερώσω ❤️
evikapa
evikapa
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μυκητίαση;; Empty Απ: Μυκητίαση;;

Δημοσίευση από LIZA_T Τετ Νοε 29, 2017 8:31 am

Καλημέρα. Όλα τα γατάκια που βρήκα στο δρόμο εμφάνισαν μύκητες. Η θεραπεία κρατάει πολλές ημέρες. Στο ένα γατί μου ξαναεμφανίστηκαν μύκητες μετά από λίγους μήνες και έκτοτε ποτέ ξανά. Στα υπόλοιπα δεν ξαναεμφανίστηκαν, οπότε υπομονή!
Ο μικρός είναι πολύ όμορφος! (αυτός στη φωτογραφία είναι σωστά?). Όμως, αν βγαίνει και σε εξωτερικό χώρο εγώ θα φοβόμουν να του έχω λουράκι. Αν σου χαθεί θα βρεθεί με ένα μικρό λουράκι που δε θα μπορεί να βγάλει και όταν μεγαλώσει ο λαιμός του θα έχει πρόβλημα.

LIZA_T
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/09/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μυκητίαση;; Empty Απ: Μυκητίαση;;

Δημοσίευση από evikapa Τετ Νοε 29, 2017 10:47 am

Καλησπέρα Λίζα!! Αυτός είναι στη φωτογραφία ναι! Όχι δεν βγαίνει καθόλου έξω, θα τον έχω μόνο μέσα στο σπίτι. Του έχω ήδη αγοράσει και άλλο λουράκι για όταν θα μεγαλώσει που επιμηκυνεται. Τώρα φυσικά του το έχω βγάλει αυτό που φόραγε γιατί ήδη ταλαιπωρειται από τους μύκητες και δεν θέλω να τον ενοχλεί και αυτο. Έχω σκοπό να δω σήμερα πως θα πάει με το νέο φάρμακο (περίμενα δύο μέρες για να μου το φέρει το Pet Shop), το clarifarm σπρέι. Και σε λίγες μέρες να τον πάω σε άλλον κτηνίατρο και φυσικά να μου πει τι να κάνω και προληπτικά για να μην ξαναβγάλει. Όμως ανησυχώ.. Υπάρχει περίπτωση να μην του περάσουν τώρα οι μηκυτες που έχει; 😔 Έχω στεναχωρηθει αφόρητα και όλη μέρα ψάχνω στα φόρουμ να δω τι γράφουν και άλλοι..
evikapa
evikapa
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μυκητίαση;; Empty Απ: Μυκητίαση;;

Δημοσίευση από dagger Τετ Νοε 29, 2017 12:48 pm

evikapa έγραψε:Καλησπέρα Λίζα!! Αυτός είναι στη φωτογραφία ναι! Όχι δεν βγαίνει καθόλου έξω, θα τον έχω μόνο μέσα στο σπίτι. Του έχω ήδη αγοράσει και άλλο λουράκι για όταν θα μεγαλώσει που επιμηκυνεται. Τώρα φυσικά του το έχω βγάλει αυτό που φόραγε γιατί ήδη ταλαιπωρειται από τους μύκητες και δεν θέλω να τον ενοχλεί και αυτο. Έχω σκοπό να δω σήμερα πως θα πάει με το νέο φάρμακο (περίμενα δύο μέρες για να μου το φέρει το Pet Shop), το clarifarm σπρέι. Και σε λίγες μέρες να τον πάω σε άλλον κτηνίατρο και φυσικά να μου πει τι να κάνω και προληπτικά για να μην ξαναβγάλει. Όμως ανησυχώ.. Υπάρχει περίπτωση να μην του περάσουν τώρα οι μηκυτες που έχει; 😔 Έχω στεναχωρηθει αφόρητα και όλη μέρα ψάχνω στα φόρουμ να δω τι γράφουν και άλλοι..

Μυκητες εμφανιζουν σχεδόν όλες οι γατες που ζουνε σε κηπους , δρομο λόγω της γενικότερης βρωμιας που υπαρχει εκει.
Η θεραπεια τους κραταει περιπου 20-30 μερες .
Θεραπευονται με κρεμουλες και ενιοτε με καποιο χαπακι που δινει ο κτηνιατρος.
Καποιοι μηκυτες μεταδιδονται στον ανθρωπο καποιοι αλλοι οχι.
Σχεδον ποτε δεν επανεμφανιζονται - εκτος και αν η γατα μπαινοβγαινει απο κηπο/δρομο στο σπιτι και τουμπαλιν.

Προσωπικη μου αποψη μιας και σχεδον ολα τα γατακια που φερανε στο σπιτι ειχαν μηκυτες και επρεπε να ειναι απομονωμένα.
Βρες ενα γιατρο και κρατα τον.
Τοσα χρονια με γατες εναν γιατρο εχω. Δηλαδη μια φορα τον αλλαξα κι ακομα κλαιω τον γατουλη μου.
Εκατο γιατροι εκατο γνωμες , αυτο ξέρω εγώ.Και αν αλλαξεις φαρμακο πως στην ευχή θα έχει γινει η θεραπεια ?
Δεν εξαφανιζονται οι μηκυτες μεσα σε μια βδομαδα , να το ξερεις αυτο.

Εκτος απο αυτο , ν μην στεναχωριεσαι και να μην ανησυχεις , οι μηκυτες περνανε .
Και δεν παθαινουν τιποτα αν μεινουν κλεισμενα για λιγες μερες μονα τους.
Ο γκαλαξυ δηλαδη που εμεινε ενα μηνα μονος του επαθε τιποτα ? η Κουην ? μια χαρα ειναι σε πληροφορώ , ειδικα η μικρη είναι μονιμα μεσα στην τρελή ευτυχία.
Τωρα αν θελεις να εισαι κοντα του , βαλε γαντακια μιας χρησης οπως σου ειπαν , παιξε μαζι του και μετα αλλαξε ρουχα ωστε να μην εχεις κανενα απολυτως φόβο.

Οσο για το οτι μπαινεις στα φορουμ και διαβαζεις τι γραφει ο κοσμος
Δεν θα στο συνιστουσα , πρωτον καποιοι "κυκλοφορουν" και σε αλλα φορουμ οποτε ότι σου γραψουν στο ενα φορουμ θα σου γραψουν και στο αλλο.
Δεν βρισκω για ποιο λόγο θα πρεπει να βαζεις τον εαυτο σου στην διαδικασία των πολλών αποψεων .
Κατα την ταπεινη μου αποψη , κακο κανουν καλο δεν κανουν.

Περαστικα στο ομορφουλι σου και υπομονη.


dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Μυκητίαση;; Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μυκητίαση;; Empty Απ: Μυκητίαση;;

Δημοσίευση από evikapa Τετ Νοε 29, 2017 12:56 pm

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Είναι η πρώτη φορά που έχω γάτα για αυτό έχω αγχωθεί με αυτό που της συμβαίνει και διαβάζω διάφορα στα φόρουμ. Φυσικά μόνο εδώ έχω γράψει και πουθενά αλλού. Αλλά έχεις δίκιο ο, τι δεν οφελει να διαβάζω όλα αυτά, στο τέλος θα καταντήσει εμμονή. Το νέο φάρμακο που αναφέρω είναι αυτό που μου έγραψε εξαρχής ο κτηνίατρος, απλά μου είχε πει να βάζω dactador μέχρι να το βρω. Και σήμερα θα το έχω στα χέρια μου. Το κάνω ήδη με ρούχα και γάντια πάω και κάθομαι μαζί του. Συμφωνώ για τον κτηνίατρο να είναι μόνο ένας αλλά προτιμώ μόλις του περάσουν οι μύκητες να πάω σε ένα άλλο που θεωρώ πως είναι καλύτερο και να πηγαίνω μόνο εκεί μετά. Ναι πρέπει να κάνω υπομονή.. Είναι που ρε γαμωτο δεν τον έχω χαρεί καθόλου μέχρι τώρα 😞
evikapa
evikapa
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μυκητίαση;; Empty Απ: Μυκητίαση;;

Δημοσίευση από dagger Τετ Νοε 29, 2017 1:02 pm

Υπομονη και θα τον χαρεις
Ετυχε τωρα και εγινε μια στραβη , δεν σημαινει οτι θα γινει και αυριο.
αν νομιζεις οτι ο αλλος γιατρος ειναι καλος οκ , εσυ ξερεις καλυτερα.
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Μυκητίαση;; Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μυκητίαση;; Empty Απ: Μυκητίαση;;

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Νοε 29, 2017 3:33 pm

Κακως καθεσαι και αγχώνεσαι και στεναχωριέσαι για ενα θέμα οπως οι μύκητες. Οκ ειναι λιγο δύσκολο να φύγει αλλα θα φύγει. Δεν ειναι κατι σοβαρο και δεν ξέρω αν εχει νοημα να πας σε άλλο γιατρο για τον λογο που αναφέρεις. Δηλαδη την προληψη για τους μύκητες να μην ξαναβγάλει. Γιατι να ξαναβγάλει? Αλλο αμα θες στο μελλον να αλλαξεις γιατρο.
Ουτε ειναι καμια ιδιαζουσα περιπτωση και ένα σοβαρο θέμα που χρειάζεται να μπεις στην διαδικασια να διαβάζεις αποψεις για μια δερματικη μολυνση. Χαλαρωσε κα απολαυσε το γατουνάκι με τον τροπο που προτάθηκε. Το μονο που μπορεις να κανεις επιπλέον για μενα ειναι να ρωτήσεις τον γιατρο τι ειδους μύκητας ειναι και αν κολλάει στον άνθρωπο εύκολα. Περαιτέρω κανε την θεραπεια και χαλάρωσε.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Μυκητίαση;; M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μυκητίαση;; Empty Απ: Μυκητίαση;;

Δημοσίευση από evikapa Τετ Νοε 29, 2017 10:09 pm

Η αραίωση του μεγαλώνει στα σημεία που έχει τις κοκκινίλες (κεφάλι και σβέρκο)... Είναι φυσιολογικό; Οι κοκκινίλες βέβαια στο πρόσωπο έχω την αίσθηση ότι ψιλο έχει φύγει από ένα σημείο. Βέβαια είναι πολύ νωρίς ακόμη απλά η αραίωση έχει μεγαλώσει..
evikapa
evikapa
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μυκητίαση;; Empty Απ: Μυκητίαση;;

Δημοσίευση από dagger Πεμ Νοε 30, 2017 10:01 am

evikapa έγραψε:Η αραίωση του μεγαλώνει στα σημεία που έχει τις κοκκινίλες (κεφάλι και σβέρκο)...  Είναι φυσιολογικό; Οι κοκκινίλες βέβαια στο πρόσωπο έχω την αίσθηση ότι ψιλο έχει φύγει από ένα σημείο. Βέβαια είναι πολύ νωρίς ακόμη απλά η αραίωση έχει μεγαλώσει..

Φυσιολογικοτατο ειναι.
Γλυκεια μου μην περιμενεις να περασουν σε λιγες μερες
θα κανουν τον κυκλο τους και θα περασουν , ακολουθα τις οδηγιες του γιατρου και ολα καλα θα πανε.
Μην υποβαλλεις τον εαυτο σου σε αυτο το μαρτυριο , μεγαλωσε η αραιωση , μικρυνε η αραιωση , ειναι κοκκινες ειναι ροζ ...
Αντιλαμβανομαι οτι ειναι η πρωτη φορα που εχεις γατακι αλλα κουλαρε λιγο
Στο τελος οπως παει θα εχεις εφιαλτες με μηκυτες να σε κυνηγανε απο ολουθε
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Μυκητίαση;; Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μυκητίαση;; Empty Απ: Μυκητίαση;;

Δημοσίευση από evikapa Πεμ Νοε 30, 2017 11:52 am

Καλημέρα!! Χαχαχα έχεις δίκιο!! Θα το αφήσω στην άκρη γιατί αλλιώς θα μουρλαθω και ο δικός μου αυτό λέει.. Σας ευχαριστώ 😊
evikapa
evikapa
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης