gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Τροφές και συστατικά

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Τροφές και συστατικά  Empty Τροφές και συστατικά

Δημοσίευση από IrenePeace2 Τετ Σεπ 06, 2017 3:47 pm

Διάβασα ένα θέμα και είδα πως στις τροφές το κρέας είναι πολύ λιγότερο από ότι λέει ουσιαστικά αν είναι φρέσκο από ότι αποξηραμένο.
Και ρωτάω λοιπόν καθώς δεν ξέρω. Είναι καλύτερα να είναι φρέσκο η αποξηραμένο? Που βρίσκεται εκεί η διαφορά; Για ένα γατί που τρώει μόνο ξηρά είναι καλύτερο να είναι φρέσκο το κρεας ώστε να έχει νερό;
Μιλάμε πάντα για grain free τροφές.
Εγώ παίρνω Essential Food Jaguar για τον Κορβο και λέει 80% κρέας. Αλλά τώρα που την κοίταζα έβλεπα ότι από το 80% το 50% είναι φρέσκο.
https://www.essentialfoods.dk/international/selection/jaguar/
Δηλαδή πέρα από το 30% που όντως είναι κρέας πόσο ακόμα έχει;
Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη από την τροφή και το πως την δέχεται ο Κόρβο αλλά αν στα ίδια λεφτά ή έστω και λίγο πιο ακριβή μπορώ να πάρω κάτι καλύτερο ε τότε να το ψάξω.

Η Applaws Kitten πχ λέει ότι έχει 62% αποξηραμένο.
https://www.applaws.co.uk/product/dry-kitten-chicken/

Επίσης το ασβέστιο και το φώσφορο που πρέπει να βρίσκονται για μια καλή τροφή;
IrenePeace2
IrenePeace2
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 27
Τόπος : Γαλάτσι
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/06/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροφές και συστατικά  Empty Απ: Τροφές και συστατικά

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Σεπ 06, 2017 6:53 pm

Επιασες τώρα ένα θέμα που θέλουμε σεμινάρια οι περισσοτεροι. Εχουν κατα καιρους ειπωθει και επεξηγηθει καποια πράγματα στα διαφορα θέματα και θέλουν ψάξιμο και μελέτη η αληθεια ειναι. Ισως καποια στιγμη πρέπει να ανοιξουμε ένα θέμα που να λεει πως διαβάζουμε τα συστατικα μιας ξηράς τροφής και τι σημαινουν. Στο κομμάτι αυτο έχει κανει μια παρα πολυ μεγάλη δουλεια η Ηρω koneko.

Θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω 2-3 πράγματα γιατι σε αυτο το κομμάτι εχω και γω καποια κενά.
Οταν λέμε φρεσκο κρέας , σημαινει οτι το κρεάς αυτο προστέθηκε φρέσκο στον φούρνο oταν μαγειρεύτηκε η τροφή για να γινει ξηρα. Οταν λεμε αποξηραμένο σημαινει οτι το κρέας προστέθηκε σε μορφή σκονης στο φούρνο για να μαγειρευτει η ξηρα. Μιλαμε λοιπον για ποιοτικη διαφορα.
Εκει που εγω έχω κενο ειναι οτι οταν λενε λεει φρέσκο κρεάς, οταν μαγειρευτει αυτο θα μεινει λιγοτερη ποσοτητα αφου θα φύγουν τα υγρά. Πολυ σωστο αυτο ,αλλα δεν έχω καταλάβει αν πχ λεει 50 φρεσκο εινα αυτο που απομένει? Νομιζω τα παιδια εδω έγραφαν οτι ειναι το αρχικο ... τελος παντων..

Τώρα στο κρεας στην ξηρα αυτοι υπολογιζουν ακομα και το λιπος ως κρεας. Δηλαδη το 80 μπορει να ειναι λιπος ψαριού και κρεας σε αποξηραμένη μορφη και λιπος γαλοπουλας και διαφορα. Περα απο το 80% δεν έχει αλλο κρεας , έχει υδατανθρακες φρουτα λαχανικά αναλογα. Το αβέστιο και το φωσφωρο πρεπει να ειναι σε μια αναλογια περιπου 1 προς 1 έγραφε ένα παλαιοτερο ποστ.

Κοιταξε μην δινεις τοση βάση σε αυτα τα πράγματα αρχικα τουλαχιστον ειναι πολυ προχωρημένα, Κοιταξε καταρχας να παρεις μια τροφή πλουσια σε κρεας που να να μην εχει πολυ υψηλο μαγνήσιο <= 0,1 και να γραφει ποσοστο κρέατος και ιδανικα την προελευση του. Να μην εναι καλαμποκια πχ με κράς απο παράγωγα κρέατος που ειναι οτι δεν μπορει να φανταστει το μυαλο σου.
Λοιπον η τροφη που διάλεξες ειναι μια χαρά και η applaws καλη ειναι , θα προτιμούσα μια με χαμηλοτερη πρωτεϊνη απο το 40φεύγα αν θυμαμαι καλα.

edit
Να συμπληρώσω επισης οτι το ιδανικο ειναι να επιλέξεις τροφή χωρις δημητριακα grain free και να δινεις υγρή τροφη οσο πιο συχνα μπορεις.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Τροφές και συστατικά  M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροφές και συστατικά  Empty Απ: Τροφές και συστατικά

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Παρ Απρ 05, 2019 11:45 am

Καλημέρα σε όλους μας! Ο γάτος μου το τελευταίο καιρό δεν ήταν πολύ φαγανός, αν και ζωηρός πολύ .Τελικά διαπίστωσα ότι είχε βαρεθεί την τροφή που του έδινα αν και του άλλαζα κάθε εποχή γεύσεις . Του έδινα την pronature την κλασική σειρά που έχει και grain free αλλά τώρα του πήρα τη νέα σειρά της pronature ( nordico) που αν και ακόμη του την αναμιγνύω με την προηγούμενη τον έχει ξετρελάνει . Το θέμα μου είναι το επίπεδο μαγνησίου . Είναι στειρωμένος και ήξερα ότι οι τροφές ειδικά στους αρσενικούς δεν πρέπει να ξεπερνάνε το 0.9 %σε mg . Η προηγούμενη τροφή ήταν ακριβώς στο όριο αυτό . Η νέα έχει 1.1 ..Λέτε να υπάρχει θέμα;
ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : Τροφές και συστατικά  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροφές και συστατικά  Empty Απ: Τροφές και συστατικά

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Απρ 05, 2019 12:46 pm

Δινε και υγρή τροφή να λαμβάνει υγρα και παρε και κανενα συνριβανάκι να πινει περισσοτερο νερο ή βαλε περισσοτερα μπολάκια με νερο. Το θεμα ειναι πιο συνθετο απο το μαγνησιο και πλέον δεν ενοχοποιειται αυτο για το ουροποιητικο τελευταια παρα το ph της τροφής. Τρέχα γυρευοπουλος. Απλα πρακτκά πράγματα , υγρά να προσλαμβάνει και απο κει και περα φυσικα ειναι και θεμα προδιάθεσης. Ο δικος μου επαθε εμφραξη απο στρες... παρε και κατάλαβε
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Τροφές και συστατικά  M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροφές και συστατικά  Empty Απ: Τροφές και συστατικά

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Παρ Απρ 05, 2019 9:33 pm

Κατάλαβα ...το στρες το έχω εγώ στο σπιτι και όχι αυτός .
ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : Τροφές και συστατικά  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροφές και συστατικά  Empty Απ: Τροφές και συστατικά

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Παρ Απρ 05, 2019 9:38 pm

Μου εφαγε το μήνυμα . Η συνέχεια ήταν ότι ..Μπολάκια του έχω 2 -3 πίνει και τα βρώμικα νερά αλλά χωρίς λιπάσματα από τις γλάστρες στο μπαλκόνι , με κυνηγάει όταν πάω στο νιπτήρα για να πιει από τη βρύση . Μερικές φορές λέω να βάλω μία βρύση με φωτοκυτταρο. Του δίνω 2 ημέρες την εβδομάδα και κονσέρβα ,μπορώ να της κάνω και τρεις . Από κει και πέρα η τύχη ή η προδιάθεση που είπες παίζει και αυτή το ρόλο της .
ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : Τροφές και συστατικά  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροφές και συστατικά  Empty Απ: Τροφές και συστατικά

Δημοσίευση από kalicat Δευ Ιουν 21, 2021 6:00 pm

Καλησπέρα, 
Η ερωτηση που θέλω να κάνω δεν σχετίζεται απόλυτα με το θέμα αλλά είπα να μην ανοίξω καινούργιο.
Γίνεται μία υπό αλλεργική grain free τροφη να δημιουργήσει γαστρεντερικα προβληματα;;;;;
kalicat
kalicat
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 30
Τόπος : Θεσσαλονικη
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 18/07/2016
Mood : Τροφές και συστατικά  M_bye

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροφές και συστατικά  Empty Απ: Τροφές και συστατικά

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Ιουν 22, 2021 12:37 pm

kalicat έγραψε:Καλησπέρα, 
Η ερωτηση που θέλω να κάνω δεν σχετίζεται απόλυτα με το θέμα αλλά είπα να μην ανοίξω καινούργιο.
Γίνεται μία υπό αλλεργική grain free τροφη να δημιουργήσει γαστρεντερικα προβληματα;;;;;

Γινεται, για παράδειγμα αμα κάνει αποτομη αλλαγη τροφης απο τροφή με σιτηρα σε τροφη με πολλη πρωτεϊνη.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Τροφές και συστατικά  M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροφές και συστατικά  Empty Απ: Τροφές και συστατικά

Δημοσίευση από kalicat Τρι Ιουν 22, 2021 3:01 pm

Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση. Εφόσον γίνει σταδιακά γινεται;

Ρωτάω γιατί ενώ προσπαθησα(και όταν λέω προσπάθησα εννοώ ότι έβαλα παλιά με καινούργια τροφη μαζι, έτρωγαν την καινούργια και μου άφηναν την παλιά στον πάτο  confused.  Βέβαια κάποια στιγμή την έτρωγαν αλλά αφού είχαν φάει πρώτα την καινούργια.
Το θέμα είναι ότι μου κάνουν διαρροιες(όχι νερό,σαν ταχίνι μοιάζει καπως)από την αρχή, δηλαδή πριν ξεκινήσουν να τρώνε ακόμα ξηρα τροφη. Όσο τα καθάριζε η μάνα τους δεν ξέρω τι έκαναν, αλλά από την πρώτη μέρα που άρχισαν να πηγαίνουν στην άμμο, έβλεπα και βλέπω μόνο διαρροιες. Στην αρχή πίστευα ότι ήταν παράσιτα, αλλά αφού έχει γίνει πλήρη απαπαρασιτωση, εσωτερικά και εξωτερικά αυτά συνεχίζουν. Παντός από ενέργεια δόξα το Θεό είμαστε τούρμπο, δεν βάζουν κ@λ@ κατω, τρέχουν,παίζουν, πηδανε, σκαρφαλώνουν, μάλιστα το ένα έχει κάνει την πλάτη μου ορειβατικό τοιχο  happy2.
Μίλησα με τον κτηνίατρο και σήμερα θα τον ξαναπάρω να δούμε τι θα κάνουμε.


Υ.σ: Επειδή σίγουρα θα χρειαστεί να τα πάω στον κτηνίατρο και για να τα δει αλλά και για εμβόλια, να δω πως θα το πω στην μαμά μου να με πάει(επειδή εγώ δεν οδηγαω) , δεν έχει ιδέα για τα γατσουνια, ταμπλας θα της έρθει. Shocked lipothymia
kalicat
kalicat
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 30
Τόπος : Θεσσαλονικη
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 18/07/2016
Mood : Τροφές και συστατικά  M_bye

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης