gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Οι δασκάλες μου οι γάτες

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Οι δασκάλες μου οι γάτες Empty Οι δασκάλες μου οι γάτες

Δημοσίευση από Belatrix Orionis Τρι Αυγ 29, 2017 1:29 pm

Αυτούς τους μήνες που παρακολουθώ το μεγάλωμα των γατιών μου, τις μάνες τους, τις γύρω γάτες, πήρα πολλά μαθήματα. Αν σιωπάς και παρακολουθείς τότε μπαίνεις στον κόσμο της φύσης και μαθαίνεις. Εμείς οι άνθρωποι συχνότατα έχουμε κλειστά μάτια και αυτιά και προσπερνάμε τα σπουδαία μαθήματα της φύσης, αυτά με τα οποία πρωτοξεκίνησε ο άνθρωπος στη Γη κι ύστερα αλλοιώθηκε κι άλλαξε, κι έγινε τυφλός και κουφός και μονοκόμματος.
Η συμπεριφορά των δύο μητέρων που έκαναν ειρήνη και κοινοπραξία, με δίδαξε ότι η φύση έτσι πάει μπροστά. Έτσι προχωρεί, με τις συμμαχίες και τις κοινοπραξίες. Έχω κι άλλα τέτοια παραδείγματα. Ένας γάτος, μεγάλος και μάγκας, αλάνι, ερχόταν καμιά φορά να φάει με τα γατάκια. Ο Ραίην, το γατάκι της βροχής, είχε την κακή συνήθεια να μπαίνει στο πιάτο και να σκεπάζει με το σώμα του το φαγητό. Ήρθε λοιπόν, ο Μάγκας, για να φάει μαζί με τον Ραίην. Τα χρειάστηκα. Λέω ''τώρα θα του χυμήξει για να του πάρει το φαγητό του μικρού'' και δεν προλάβαινα και να κατέβω πριν γίνει κακό, από το δεύτερο όροφο στον πίσω κήπο... Σκέφτηκα όμως, ότι αν ορμούσε ο γάτος θα πετούσα εκεί κοντά, ένα μανταλάκι από το σχοινί, για να τον τρομάξω να φύγει. Ο Ραίην είχε καλύψει όλο το φαγητό κι ο Μάγκας περίμενε υπομονετικά. Κάποια στιγμή, αφού ο Ραίην δεν έφευγε του έδωσε μια απαλή σπρωξιά με το πόδι του. Ο Ραίην δεν έφυγε και εκεί, κατέβηκα πριν γίνει γατοκαυγάς με θύμα μωρό! Ο γάτος έφυγε. Μια άλλη μέρα, τον βλέπω να τρώει από τα πιάτα των μωρών και τα μωρά γύρω να γλύφουν τα ποδαράκια τους, σημάδι ότι είχαν φάει και είχαν χορτάσει. Η πρώτη μου σκέψη ήταν να τον διώξω για να μην τους τρώει το φαγητό κι έτσι κι έκανα. Μετά, όμως, το ξανασκέφτηκα. Λέω ''ρε, αφού αυτός και τα μικρά τα βρίσκουν μεταξύ τους, εσύ τι χώνεσαι; Γιατί το κάνεις αυτό, μήπως δεν ξέρεις ότι οι γάτες συνεργάζονται, δεν το είδες;'' Αποφάσισα να μην τον ξαναδιώξω ποτέ πια. Τον είδα μετά από καιρό να κάθεται κάτω από τη λεμονιά. Μόλις με είδε σηκώθηκε να φύγει κι εδώ έγινε το ωραίο: Του λέω ''δεν σε διώχνω!'' και αυτός ξανακάθισε !!!! Μετά από λίγο, ήρθε, έφαγε δυο μπουκίτσες από το φαγητό των μικρών κι έφυγε. Πολλές φορές έχει δείξει ότι καταλαβαίνει λέξεις αλλά το θεώρησα συμπτωματικό. Πριν τρεις μέρες τον ξαναείδα στην πυλωτή. Μόλις με είδε έκανε μεταβολή να φύγει. Του λέω ''δεν πειράζει, έλα, ξανακάτσε.'' Και γύρισε και κάθισε κάτω. Δεν θα τον ξαναδιώξω ποτέ. Τον έχω δει να κάθεται και δίπλα σε μάνα με νεογέννητα. Τι παράξενος γάτος... δεν ξέρω αν είναι στειρωμένος και δεν το φαντάζομαι γιατί είναι αδέσποτος και δεν πλησιάζει ανθρώπους. Πάντως αυτό που θέλω να πω, είναι ότι η νοημοσύνη της φύσης, θα έπρεπε να μας διδάσκει κι εμάς κάτι.
Το ''μαζί'' είναι καλύτερο από το ''μόνος μου'', το ''εμείς'' καλύτερο από το ''εγώ''. Το ''δεν μιλώ τη γλώσσα σου'' δεν σημαίνει ότι είμαι ηλίθιος γι΄αυτό να με σέβεσαι.
Belatrix Orionis
Belatrix Orionis
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 59
Αριθμός γατουνίων : 2 κι ο Ματούκος, το τέρας της κολάσεως
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Προχωρημένη άνοιξη για να μην παγώνουν τ'αδεσποτάκια.
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ρωτήστε καλύτερα ποια δεν θα βούταγα!
Motto : Όποιος δεν έχει μυαλό έχει πόδια.
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/09/2014
Mood : Οι δασκάλες μου οι γάτες M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι δασκάλες μου οι γάτες Empty Απ: Οι δασκάλες μου οι γάτες

Δημοσίευση από IrenePeace2 Παρ Σεπ 01, 2017 3:35 pm

Είναι αλήθεια πως δεν καθόμαστε να παρακολουθήσουμε πολλές φορές αυτά τα εκπληκτικά πλάσματα.
Πάντα το μαζί είναι καλύτερο και ακόμα και εκεί.
Το καθένα έχει την δική του μοναδική συμπεριφορά.
IrenePeace2
IrenePeace2
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 27
Τόπος : Γαλάτσι
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/06/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι δασκάλες μου οι γάτες Empty Απ: Οι δασκάλες μου οι γάτες

Δημοσίευση από belezza Παρ Σεπ 01, 2017 8:57 pm

+1000
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Οι δασκάλες μου οι γάτες Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι δασκάλες μου οι γάτες Empty Απ: Οι δασκάλες μου οι γάτες

Δημοσίευση από dagger Παρ Σεπ 01, 2017 9:19 pm

Η μπεμπα μου ειναι μια στριγκλα , δεν φτανει βεβαια το επιπεδο της Αλασκας αλλά είναι εντελως ανθρωποκεντρική και με τις αλλες γατες ειναι αναλογα με τα κεφια της. Σταθερα καλα τα παει μόνο με την Ακάλι.
Οταν φερνω μωρο στο σπιτι το αγνοει επιδεικτικά , δεν το πλησιαζει παρα μόνο για να του ριξει σφαλιαρα και να καταλαβει το μικρο οτι αρχηγος είναι αυτή.
Ολα αυτα μεχρι την στιγμή που η Κουήν τελειωσε την θεραπεια με τους μύκητες και άρχισε να κυκλοφορεί στο σπίτι.
Την είδα να πηγαινει στο δωματιο της κόρης μου , να ξαπλωνει διπλα στην Κουήν , να την καθαρίζει , να την αφηνει να της κανει πατουσακια , μέχρι που έψαχνε η κουην να την θηλάσει.
Στην αρχη ειπα ότι είναι συμπτωση.
Προχθες η κουην ήταν με την Τζασμιν στο δωματιο των αγοριων.
Η μπεμπα γυριζε μεσα στο σπίτι και νιαουριζε. Φαινοταν ότι κάτι έψαχνε .
Βρε λες  ? σκεφτηκα και εβγαλα την κουην εξω.
Αμέσως την είδα να τρεχει να την μυρίζει να κανει κατι γουργουρ ,μουρμουρ νιαρ νιαρ , ανεβαινει στο κρεβατι μου "τακτοποιεί " το σκεπασμα του κρεβατιου να είναι άνετα tafos tafos και μετα από λίγο είδα και αποθανάτισα την παρακατω φωτογραφία.

Οι δασκάλες μου οι γάτες XhFYCnr

Και όχι μόνο αυτό.
Η κουήν έχει πρόβλημα με το βαδισμα , γενηθηκε ετσι , ειναι νευρολογικο περιμενουμε να μεγαλωσει να δουμε αν βελτιωθει ή αν παραμεινει ετσι , με την ελπιδα ότι δεν θα χειροτερέψει .
Καποιες στιγμές πέφτει , παει να τρεξει και σαβουριαζεται
Η μπεμπα είναι παντα διπλα της , τρεχει της κανει κουτουλιτσες , κι αν καποια στιγμη δει τον Πιξελ να την ζοριζει στο παιχνιδι μπαινει στην μέση , δεν ξερω με τι τροπο κανει την κουήν να την ακολουθεί .

Τι είναι αυτό που κάνει την μπέμπα να έχει αυτή την στάση δεν ξέρω.
Μητρικό ένστικτο ? Νοιώθει / βλέπει ένα αδυνατο πλάσμα και το βοηθάει ?
Δεν έχω ιδέα.
Εδώ να πω ότι και με τον Τζαρβαν ηταν το ίδιο προστατευτική , λες και καταλαβαινει ολα οσα ακουγε να λεμε , τι να πω δεν ξέρω.
100 χρονων θα φτασω , εχω /συμβιωνω με γατες πανω από 30 χρόνια κι ακόμα δεν τις έχω μάθει
Ακόμα με εκπλήσουν με την συμπεριφορα τους και με κανουν να τις σεβομαι και να τις αγαπαω ακομα περισσότερο.
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Οι δασκάλες μου οι γάτες Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι δασκάλες μου οι γάτες Empty Απ: Οι δασκάλες μου οι γάτες

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Σεπ 04, 2017 12:59 pm

grinning4 grinning4 grinning4 grinning4 σε αυτα τα πλάσματα!
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Οι δασκάλες μου οι γάτες M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι δασκάλες μου οι γάτες Empty Απ: Οι δασκάλες μου οι γάτες

Δημοσίευση από Belatrix Orionis Δευ Σεπ 04, 2017 3:02 pm

Αλήθεια, είναι εκπληκτικά πλάσματα, δασκάλες, θα έπρεπε να παραδειγματιζόμαστε από τη συμπεριφορά τους και να ακολουθούμε το βλέμμα τους για να δούμε τον αθέατο δρόμο της φύσης. Dagger, τι πλασματάκια έχεις κοντά σου! ( Η ασπρόμαυρη γατούλα είναι ολόιδια ο Άβερέλ μου). Η Μπέμπα ξέρει τι κάνει κι η Κουήν επίσης. Αυτές οι δύο έχουν χημεία, κάτι κοινό που εμείς δεν διακρίνουμε. Άστες να σου πουν το μυστικό τους, με τον καιρό...
Belatrix Orionis
Belatrix Orionis
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 59
Αριθμός γατουνίων : 2 κι ο Ματούκος, το τέρας της κολάσεως
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Προχωρημένη άνοιξη για να μην παγώνουν τ'αδεσποτάκια.
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ρωτήστε καλύτερα ποια δεν θα βούταγα!
Motto : Όποιος δεν έχει μυαλό έχει πόδια.
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/09/2014
Mood : Οι δασκάλες μου οι γάτες M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης