gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

+11
Stella M.
ΓΟΗΣ
koneko
Nelly@Virginia
Gatoplikti
πατουσακια
Ηρακλένια
Leviathan
kouix
psipsa
Sorina
15 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από belezza Κυρ Ιουν 03, 2018 10:11 pm

χρονια  πολλα  να τον χαιροσαστε !Αλλο ενα   διδυμακι  στο γατοσπιτο. Εμεις  γιορτασαμε  στις  31/5  με   1/6 ( δεν θυμουνται   την ακριβη ημερα  να  μου την πουν )
Πολυχρονος  λοιπον ο  γοηςhapbirthday hapbirthday hapbirthday hapbirthday heart heart
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Τρι Ιουν 05, 2018 8:46 am

psipsa έγραψε:Η Μπουμπουκελα μου που ειναι νευροσπαστη και ξυνεται ειχε κανει μια τεραστια πληφη που ο,τι και να της βαζαμε δεν εκλεινε,ειχα παρει συνταγες και συνταγες απο κτηνιατρους και τελικα σωθηκαμε με ενα φαρμακο σε σκονη που λεγεται madecassol. Εκτοτε το εχω παντα σπιτι για ωρα αναγκης!!!

Χρήσιμη πληροφορία , τη συγκρατώ και την διαδίδω . Καλημέρα!
ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Τρι Ιουν 05, 2018 8:55 am

belezza έγραψε:χρονια  πολλα  να τον χαιροσαστε !Αλλο ενα   διδυμακι  στο γατοσπιτο. Εμεις  γιορτασαμε  στις  31/5  με   1/6 ( δεν θυμουνται   την ακριβη ημερα  να  μου την πουν )
Πολυχρονος  λοιπον ο  γοηςhapbirthday hapbirthday hapbirthday hapbirthday heart heart

Πω πω τούρτες ! Ευχαριστούμε πολύ για τις ευχές και ανταποδίδουμε . Και σε μένα το 3/6/13 προέκυψε γιατί το παιδάκι που είχε υιοθετήσει τους 3 γάτους όταν μετακόμισαν μου είπε ότι δεν μπορούσαν να τους πάρουν στο νέο σπίτι . Αυτό ερχόταν κάποιες φορές στη γειτονιά για να τα δει και να τα ταίσει και επειδή είδε ότι σύχναζαν στην εξώπορτα μου έτσι γνωριστήκαμε και μου είπε ότι η ημερομηνία είναι αυτή . Οι άλλοι 2 γάτοι χάθηκαν και το παιδάκι δεν έρχεται πια .
ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από ZIZIKOS Τρι Ιουν 05, 2018 9:22 am

ΓΟΗΣ έγραψε:

Πω πω  τούρτες  !  Ευχαριστούμε  πολύ   για τις  ευχές  και ανταποδίδουμε  . Και  σε  μένα το  3/6/13   προέκυψε     γιατί  το  παιδάκι   που  είχε  υιοθετήσει  τους  3  γάτους  όταν μετακόμισαν    μου είπε  ότι  δεν μπορούσαν  να  τους  πάρουν  στο νέο  σπίτι  .  Αυτό  ερχόταν    κάποιες  φορές  στη  γειτονιά   για  να τα δει και να τα ταίσει    και  επειδή  είδε  ότι  σύχναζαν   στην εξώπορτα  μου έτσι γνωριστήκαμε   και μου  είπε  ότι η ημερομηνία  είναι αυτή . Οι  άλλοι  2  γάτοι  χάθηκαν και  το παιδάκι  δεν  έρχεται πια .


NoNo

Τυχερός μες την ατυχία του ο γατούλης σου happy2

Χρόνια πολλά λοιπόν και να τον χαίρεσαι πολλά πολλά χρόνια flower flower

Γιατί δε περνάς κι απ την ενότητα "γατοσυστηθείτε" να τον γνωρίσουμε καλύτερα και να τον καμαρώσουμε κιόλας flower flower
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Σαβ Ιουν 09, 2018 7:07 pm

psipsa έγραψε:να το χαιρεστε!!!εμενα η μικρη μου ξυνει το κορμακι της και εχει απο καιρου εις καιρον και φαλακρα σημεια και πληγουλες εκει που ξυνει... δυστυχως δεν την καταφερνω να της κοψω τα νυχακια. Μπας κι εσεις απο ξυσιμο το παθατε;;

Μέσα έπεσες psipsa!Aπό ξύσιμο ήταν . Όλα καλά και γεμίζει γούνα πάλι . Καλό ΣΚ !
ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από psipsa Κυρ Ιουν 10, 2018 10:41 am

ευτυχως!! τελος καλο ολα καλα!!!
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από grosper Δευ Ιουλ 18, 2022 12:18 am

Καλησπέρα. Το βάζω εδώ για να μην ανοίγω νέο νήμα.
Η γάτα μου στο ένα μπροστινό πόδι, της έχει φύγει δέρμα.
Δεν έχει πληγή, αίμα κλπ ούτε πονάει.
Για να το περιγράψω ίσως καλύτερα, σαν να έχει κοπεί ένα κομμάτι γούνας. Δεν φαίνεται κόκκαλο, δέρμα υπάρχει αλλά το πιο εσωτερικό ας πούμε.
Την Τρίτη θα την πάω στον κτηνίατρο, αλλά με ενδιαφέρει τι επούλωση μπορεί να γίνει ώστε μελλοντικά να μη βαθύνει το κόψιμο.
Τι επιλογές έχετε δει σε αναλογες περιπτώσεις από τους κτηνίατρους; Αν και η καθε περιπτωση ειναι εξατομικευμενη.
Εκτός από αλοιφές έχουν μέθοδο να κάνουν μερική ανάπλαση;

grosper
Kitten
Kitten

Άντρας
Σκύλος
Ηλικία : 30
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/07/2020

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από psipsa Δευ Ιουλ 18, 2022 7:30 pm

καλησπερα σας εννοειται οτι απο το φβ δεν δινουμε συνταγες ουτε υποκαθιστουμε το γιατρο που ειναι ο μονος αρμοδιος απλα για τη δικη μου εμπειρια με τη Μπουμπουκελα που εξυνε σε βαθμο να εχει κανει μονιμη πληγη στο σβερκο της πριν χρονια η μονη θεραπεια που τη βοηθησε (ειχαμε παρει απο τρεις κτηνιατρους γνωμη και γιατρικα) ηταν το madecassol σε σκονη.
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  - Σελίδα 2 Empty Πληγή μετά από κάψιμο.

Δημοσίευση από thaliakarajohn Τετ Ιουλ 27, 2022 10:21 pm

Καλησπέρα σας.

Εκτός από τη γάτα που έχω μέσα στο σπίτι, ταΐζω και άλλα γατάκια που έρχονται στην αυλή μας. Μια από αυτές τις γάτες μου έφερε στη βεράντα τα μικρά της. Έφυγαν τα 4 και το ένα έμεινε. Κάποια στιγμή εξαφανίστηκε και επέστρεψε λίγες μέρες μετά καμμένος.  Κάποιος του είχε βάλει φωτιά (οι 2 φωτο παρακάτω). Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  - Σελίδα 2 Screen12
Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  - Σελίδα 2 Screen11

Δυστυχώς είναι ένα γατί το οποίο δεν πιάνεται για να τον πάω σε κτηνίατρο και επίσης δεν έχω κάποιον κτηνίατρο που να μην μου πάρει και τα 2 μου νεφρά. Όταν έγινε αυτό, έστειλα φωτογραφίες σε κτηνίατρο και μου είπε να του δώσω αντιβίωση και κορτιζόνη.
Το θέμα μου είναι ότι δεν αφήνει τη πληγή να κλείσει. Φτάνει σε σημείο που πάει να κλείσει και την ανοίγει πάλι μόνος του. Μέχρι και πριν μια εβδομάδα ήταν σε καλή κατάσταση σχετικά όπως φαίνεται και στη φωτο. Δεν είναι το κακό χάλι που έχει σήμερα.Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  - Σελίδα 2 Screen13
Έφυγα για το χωριό και σήμερα μου είπε ο άντρας μου, που έχει μείνει πίσω, ότι την έχει ανοίξει πάλι. Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  - Σελίδα 2 Screen10
Είδα σε κάποιο άλλο post για την σκόνη Madecassol. Θεωρείται ότι θα βοηθήσει;
Έχει κάποιος/α παρόμοια εμπειρία ;
Συγγνώμηγια το τεράστιο post.
Δεν έχω ξαναγράψει στο forum και ελπίζω να μην είμαι εντελώς "εκτός θέματος"

thaliakarajohn
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 18/10/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από belezza Πεμ Ιουλ 28, 2022 12:52 am

Καλησπερα σας .Οχι δεν ειστε εκτος θεματος.Εδω γραφουμε ολους τους προβληματισμους μας . Για αλοιφη ,βεβαιως θα ελεγα να  παρετε τη συμφωνη γνωμη του οποιου κτηνιατρου μπορειτε ,ισως ομως εξυπηρετουσε η fucidin.Μας την ειχε δωσει κτηνιατρικη κλινικη που ειχαμε νοσηλευσει γατουλη με ασχημο δαγκωμα απο σκυλο.Βεβαια  χρειαζεται και αντιβιωση για τις επικειμενες επιπλοκες οπως η μολυνση.Η κορτιζονη συστηνεται παντα για τη φλεγμονη ,επομενως σωστα σας το ειπε .Η κορτιζονη (δεν ξερω ποια σας συστησε ) αλλα ειναι πολυ οικονομικη,Μην τον αφηνετε ομως χωρις θεραπεια .Σιγουρα ποναει ο καυμενος και υπαρχει και ο φοβος της μολυνσης.Επιπλεον αν παιρνει την αντιβιωση του και την κορτιζονη του συστηματικα ,η πληγη θα κλεισει σταδιακα ,οποτε δε θα την ενοχλει .Για κολαρο ,οπως τα περιγραφετε δε νομιζω να μπορει να εξυπηρετησει
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  - Σελίδα 2 Newher10

Αρέσει στον χρήστη thaliakarajohn

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από thaliakarajohn Πεμ Ιουλ 28, 2022 1:07 am

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αύριο κιόλας θα ψάξω τι μπορώ να κάνω.

thaliakarajohn
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 18/10/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης