gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!!

+2
nosyparker
Lilianna_Loca
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! Empty ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!!

Δημοσίευση από Lilianna_Loca Παρ Αυγ 07, 2015 10:49 am

Καλησπέρα στην ομάδα, ειμαι καινούρια εδώ. Γραφτηκα επειδη κάνω οτι μπορώ εδώ και μια βδομάδα που βρήκα τα μικράκια μου σε μια κούτα στο δρόμο, για να τα κρατήσω στη ζωή! Ηταν 3 το ένα σε πολύ άσχημη καταταση, μολις μπηκαμε σπίτι πέθανε.. τώρα παλευω για α άλλα 2. πρέπει τώρα να είναι περίπου 13-15 ημερών, το λεω αυτό επειδη το ένα άνοιξε τα ματια του πριν 3 μέρες και του αλλου τώρα αρχιζουν σιγά σιγά να ανοιγουν, σε 2 μέρες θα ειναι ανοιχτά περιπου. Είναι 2 αρσενικά! Απο την αρχή ήταν πολύ φαγανά και τα δυο τους, τους δίνω Lactopet για γατακια και πινουν σχεδόν 10ml σε καθε τάισμα, δεν τα ζορίζω! Βουτάνε με το στόμα το μπιμπερό και γκλου-γκλου το κατεβάζουν! Τα ταιζω κάθε 3-4 ώρες, όμως το βράδυ απ' την κούραση (γιατι δουλευω κιόλας) πέφτω ξερή.. περιμένω μέχρι τις 2:30 το βράδυ προσπαθώ με νυχια και με δόντια να μεινω ξύπνια για να φάνε και μετά τα ταιζω 8:30 το πρωι.. Σημερα όμως το πρωι ο ένας ήταν πολύ αδύναμος και δεν ειχε κουράγιο ουτε να νιαουρήσει! που αλλες μέρες μας εσπαγε το τυμπανο! ηταν υποτονικός και δεν ήθελε να φάει... του έδωσα 2ml περιπου με το ζορι.. τι να κανω?? υποσχομαι να ειμαι πιο τυπική στο ωράριο των ταισματων.. αλλα τι νακανω για να επανελθει η ορεξη του? πρεπει να αφυδατώθηκε.. να δώσω ζαχαρώνερο? πως το φτιαχνω? ένας φίλος δουλευει σε νοσοκομειο και μου ειπε να μου φερει αμπουλες γλυκοζης σημερα, μηπως ειναι καλυτερο?σε 2 γιατρους που τα πηγα εδώ κοντά δεν έδωσαν και πολύ σημασια, μου πηραν τα λεφτα και δεν μου ειπαν κατι που δεν το ξέρω.. το μόνο που μου ειπε για την δυσκοιλιοτητα ηταν να δώσω ρυζονερο στο ενα και όντως βοήθησε. Ειναι και Αυγουστος και λειπουν οι υπόλοιποι κτηνιατροι της γειτονιας και δεν οδηγώ να παω αλλου.. Sad
Lilianna_Loca
Lilianna_Loca
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/08/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!!

Δημοσίευση από nosyparker Παρ Αυγ 07, 2015 10:54 am

Kαλή μου βάζε ξυπνητήρι κάθε 2-2μισυ ώρες, ειναι πολύ μωρά για να μείνουν νηστικά μέχρι το πρωί. Δώσε ζαχαρονερο ΤΩΡΑ, απλά διαλύεις ζάχαρη σε λίγο ζεστό νερό και το αφήνεις να κρυώσει. Δεν ξέρω αναλογίες, εγώ θα έβαζα ένα κουταλάκι του γλυκού σε ένα δάχτυλο νερό. Παίρνεις και δίνεις με σύριγγα. Ή το βάζεις στο μπιμπερό. Αν δεις ότι δεν συνέρχεται, του ξαναδίνεις.
nosyparker
nosyparker
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Λιακάδα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/01/2009
Mood : ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!!

Δημοσίευση από Lilianna_Loca Παρ Αυγ 07, 2015 10:58 am

nosyparker έγραψε:Kαλή μου βάζε ξυπνητήρι κάθε 2-2μισυ ώρες, ειναι πολύ μωρά για να μείνουν νηστικά μέχρι το πρωί. Δώσε ζαχαρονερο ΤΩΡΑ, απλά διαλύεις ζάχαρη σε λίγο ζεστό νερό και το αφήνεις να κρυώσει. Δεν ξέρω αναλογίες, εγώ θα έβαζα ένα κουταλάκι του γλυκού σε ένα δάχτυλο νερό. Παίρνεις και δίνεις με σύριγγα. Ή το βάζεις στο μπιμπερό. Αν δεις ότι δεν συνέρχεται, του ξαναδίνεις.

Σε ευχαριστώ πολύ!
Ξέρει κάποιος σε τι αναλογίες να φτιάξω το ζαχαρόνερο?? φοβάμαι μη βάλω πολύ ζάχαρη και το ''στείλω''...
Lilianna_Loca
Lilianna_Loca
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/08/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!!

Δημοσίευση από Lilianna_Loca Παρ Αυγ 07, 2015 11:01 am

Αν στα 15ml του μπιμπερό τα 5 ειναι ζάχαρη ειναι καλά? δηλαδή 1:3
Lilianna_Loca
Lilianna_Loca
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/08/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!!

Δημοσίευση από kouix Παρ Αυγ 07, 2015 11:13 am

Δεν γνωριζω για το ζαχαρονερο.
ΟΜΩΣ κατι ακόμη πιο δραστικο οταν υπαρχει αφυδατωση ειναι το: ΒΟΥΡ ΣΤΟΝ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΥΠΟΔΟΡΙΟ ΟΡΟ.

Επεισης αν τα πας, να του πεις να τους μετρησει και την θερμοκρασια. ΑΝ εχουν υποθερμία δεν μπορουν και ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ να φανε. Πρεπει πρωτα να ανεβει η θερμοκρασια τους, και μετα. Στην περιπτωση υποθερμιας, ζεσταινονται γρήγορα με "σεσουαρ" (προσοχη μην τα καψεις ομως).

ΥΓ:
Τον ορο εγω, τον βλεπω να ειναι μονόδρομος....... και πάτα γκάζι πριν ειναι αργά.


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!!

Δημοσίευση από Lilianna_Loca Παρ Αυγ 07, 2015 11:19 am

Υποθερμία ευτυχώς δεν εχουν, τους έχω μπουκαλάκι με ζεστο νερό που πάνε και το αγκαλιάζουν, ειναι αρκετά ζεστα και τα σωματάκια τους..
θα παρω τηλ τον γιατρό μου, γιατι είναι στο ιατρειο μόνο απογευματα να τα πάρω μετά με ταξι να περάσω απο 'κει να τα δει και κεινος.. έχω παει ήδη σε 2 άλλους γιατρους πιο κοντά και τα αντιμετώπιζαν σαν ψιλοτελειωμενη υποθεση.. μονο τα λεφτα ήθελαν να αρπάξουν.. δυστυχως..
Lilianna_Loca
Lilianna_Loca
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/08/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!!

Δημοσίευση από kouix Παρ Αυγ 07, 2015 11:23 am

Πηγαινε στο φαρμακειο και παρε ΑΛΜΟΡΑ.

φτιαξε το αλμορα βαση των οδηγιων της συσκευασιας με ενα φακελακι σε οσο νερο λεει, και δινε τους γουλίτσες απο αυτο ΜΕΧΡΙ Να τα πας στο γιατρο, και ασε το ζαχαρονερο. Το αλμορα την ιδια δουλεια κανει.

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!!

Δημοσίευση από kouix Παρ Αυγ 07, 2015 11:30 am

ΥΓ:  ειναι δυσκοιλια τα μωρα  ή ευκοίλια...?

Για  την ΕΥΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ  δινουμε  ρυζονερο.
Για  την δυσκοιλιοτητα ΟΧΙ γιατι θα  στουμπωσουν κι άλλο.

ΑΝ ειναι ευκοίλια  τοτε ΝΑΙ  εχουν αφυδατωθει....  και ΠΡΕΠΕΙ να  τους δωσεις  αλμορα για  μερικες ωρες.  Δινε  τους γουλιτσες γουλιτσες μην τα ζορίσεις να πιουν πολυ.....  καθε μια ωρα  ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΤΟΝ  ΓΙΑΤΡΟ  ΓΙΑ  ΟΡΟ.  (επισης  στον  ορο  μπορει να τους βαλει και βιταμίνες....)

Την ευκοιλιοτητα την παθαίνουν τα μωρα,  οταν  ανα  ταϊσμα,  τους  δινουμε  πολυ φαγητο  που δεν μπορει να  επεξεργαστει  ο οργανισμος, ή  απο  ενδοπαρασίτα....
10 μλ  ανα  ταισμα σε  13  ημερων  γατακια ειναι ...  περιπου το διπλασιο  που  αντέχουν....

Η  σωστη  δοσολογια  για τα μωρα ειναι:  30γρ γαλα  ανα  100  γραμμαρια  σωματικού βαρους  ΗΜΕΡΙΣΙΩΣ  που τα  χωριζουμε  σε  7-10  γευματα  την μερα (και την νυχτα) το 24ωρο

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!!

Δημοσίευση από Lilianna_Loca Παρ Αυγ 07, 2015 11:46 am

Του έδωσα ζαχαρόνερο και το νιαούρισμά του δυνάμωσε λίγο! αυτό το συγκεκριμένο έκανε ψιλοδιάρροα εχθές που τα τάισα γύρω στις 3:30 το βράδυ, τα κακά ήταν μουσταρδί λίγο στερεά, σαν υγρή πάστα να το πω..
Lilianna_Loca
Lilianna_Loca
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/08/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!!

Δημοσίευση από Lilianna_Loca Παρ Αυγ 07, 2015 11:49 am

Ok, οπότε θα τους δίνω λιγότερο απο 10ml γάλα ανά τάισμα, θα δίνω 5-6ml γιατι μπορει απ αυτό να προκαλειται..
Lilianna_Loca
Lilianna_Loca
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/08/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!!

Δημοσίευση από Lilianna_Loca Παρ Αυγ 07, 2015 1:00 pm

Ξέρει κανένας άλλος τι μπορώ να κάνω με το μικρό που του κόπηκε η όρεξη?? ειναι αρκετά νωχελικό και κοιμάται πάνω στο μπουκαλάκι με το ζεστο νερο... το απογευμα θα παω στο γιατρο.. αλλά δεν ξέρω τι να του πω, που οφείλεται αυτό? στο ότι 5-6 ώρες δεν ταΐστηκε? στο ότι κάνει ψιλοδιάρροιες? ή στο ότι μπορει να μην διαλύω σωστά τη σκονη σε αναλογια με το νερο? μπορει να ειναι και κάτι άλλο? αφυδάτωση? σε ποια περίπτωση παθαινουν υπογλυκαιμια??
Lilianna_Loca
Lilianna_Loca
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/08/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!!

Δημοσίευση από kouix Παρ Αυγ 07, 2015 1:07 pm

υπογλυκαιμία παθαινουν απο ασιτία. (δεν ξερω αν παθαινουν και απο αφυδατωση....)
αφυδατωση παθαίνουν απο διαρροιες.
διαρροιες παθαίνουν ή απο υπερβολικη δοση φαγητου, ή απο ενδοπαρασιτα (κατα κυριο λογο, φυσικα και μπορει να υπαρχουν και άλλοι λόγοι που δεν γνωριζω)

Το μωρο που δεν τρωει, δινε του καθε 1 ωρα ΑΛΜΟΡΑ (οπωσ σου ειπα και νωριτερα)
γουλιτσες (3-4 γουλιτσες καθε μια ωρα ΑΡΚΟΥΝ για να κρατηθει στην ζωη μεχρι να τα πας στον γιατρο)


Διαβασα οτι ειχε λιγο ρευστα κακακια (δεν ειδα να λες οτι το πηγαινε ζουμι.... ΣΕ ΚΑΘΕ γευμα)
αυτο ειναι διαρροια βασικα. Σε καθε γευμα να κανει εντελως υδαρή κακακια με το που τρωει, αμεσως.


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!!

Δημοσίευση από Lilianna_Loca Παρ Αυγ 07, 2015 1:13 pm

όχι τελειως ζουμί δεν είναι, καποιες φορες βγάζει και ζουμί, αλλά ελάχιστο και όχι σε κάθε ταισμα, μπορει σε 1-2 ταισματα τη μέρα να βγάλει λίγο κίτρινο ζουμί, αλλά σοβαρή διάρροια όχι..
Lilianna_Loca
Lilianna_Loca
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/08/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!!

Δημοσίευση από Lilianna_Loca Παρ Αυγ 07, 2015 1:18 pm

Οκ! Πάω να πάρω Αλμόρα να το ταΐσω και επανέρχομαι!!
Lilianna_Loca
Lilianna_Loca
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/08/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!!

Δημοσίευση από Zaxy Παρ Αυγ 07, 2015 1:26 pm

Το βασικό είναι να πας στον γιατρό για υποδόριο ορό. Η συμπεριφορά των γιατρών είναι λίγο-πολύ γενικευμένη σε ό,τι αφορά μωρά γατιά... Αγνόησε το ύφος τους και κάνε αυτό που πρέπει. Ο ορός είναι μπορεί να ανατρέψει καταστάσεις που δείχνουν πολύ άσχημες. Το να αναλώνεσαι στο τι μπορεί να φταίει είναι φυσιολογικό όταν φροντίζεις τόσο μικρά πλασματάκια, όμως δεν βοηθάει τελικά σε κάτι. Είναι τόσο εύθραυστα και ευαίσθητα που το παραμικρό μπορεί να τα καταβάλλει. Συνέχισε να τα φροντίζεις έτσι και ευχόμαστε κάθε καλό για τα μωράκια!
Zaxy
Zaxy
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Κοντά στο νεράκι...
Αριθμός γατουνίων : 2 νιάου + 1 γαβ
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/06/2014
Mood : ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!!

Δημοσίευση από Lilianna_Loca Παρ Αυγ 07, 2015 1:31 pm

Ευχαριστώ πολύ!
Μια ερώτηση ακομα! Αγόρασα Αλμόρα απ' το φαρμακειο, του δίνω καθε μια ώρα 3-4 γουλίτσες και καθόλου γάλα? (τελευταιο τάισμα με γάλα ήταν στις 9:00 το πρωι)
Lilianna_Loca
Lilianna_Loca
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/08/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!!

Δημοσίευση από Lilianna_Loca Παρ Αυγ 07, 2015 2:03 pm

Μόλις του έδωσα Αλμόρα και το έτριψα και έκανε διάρροια, πολύ σε ποσότητα και τελειως ζουμί κίτρινο.. Sad
Lilianna_Loca
Lilianna_Loca
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/08/2015

Αρέσει στον χρήστη Nikos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!!

Δημοσίευση από Lilianna_Loca Παρ Αυγ 07, 2015 4:38 pm

Του έδωσα Αλμόρα 2 φορές με διαφορα μιας ώρας η μιά φορα απ΄την επόμενη και μετά τάισα γάλα, δυνάμωσε λιγάκι και το κλάμα του και το σωματάκι του, αλλά μου ξαναέκανε διάρροια!
Πάντως μετα την αλμόρα τεράστια διαφορα! Η αλμόρα πώς φυλάσσεται για αύριο? θέλει ψυγείο??
Τα γαλατάκι το αναζήτησε από μόνο του και πήρε το μπιμπερό στο στόμα, αλλα ήπιε λιγότερο απ τις άλλες φορες, περιπου 2-3ml, δεν ήθελα να τον ζορίσω άλλο..
Lilianna_Loca
Lilianna_Loca
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/08/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!!

Δημοσίευση από Lilianna_Loca Παρ Αυγ 07, 2015 4:41 pm

Τι να του δώσω για την διάρροια? Αραίωσα κι άλλο το γάλα μήπως του έπεφτε βαρύ.. Τι να του δώσω για να σφίξει? Χαμομήλι ή Τσάι Κεϊλάνης που διάβασα σε κάποιο topic???
Lilianna_Loca
Lilianna_Loca
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/08/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!!

Δημοσίευση από πατουσακια Παρ Αυγ 07, 2015 8:08 pm

Να το πας στο γιατρο επειγοντος γιατι αυτό να κουγεται αρκετο σοβαρη διαρροια. Εχω ακουσει για ρυζονερο και κοτοζουμο αν και στη δικη μας περιπτωση δεν βοηθησαν. Η Χιονατη σωθηκε με ριζαλευρο για μωρα ανακατεμενο με γαλα και με αντιδιαρροικο συροπι. Επειδή ηταν σε πρωχωρημενο σταδιο επερνε περα από το ορο αντιβιωση και κορτιζονη σε ενεση και βιταμηνες βεβαίως. Αλλα ηταν παρα πολύ δυσκολη περιπτωση οποτε εσυ δεν θα τα χρειαστείς ολλα αυτά.
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!!

Δημοσίευση από kouix Σαβ Αυγ 08, 2015 1:10 pm

Το αλμορα το δινουμε σαν "πυροσβεστική" λύση, οταν το γατακι εχει αφυδατωθει ΠΟΛΥ και εμεις, δεν μπορουσε να το παμε ΑΜΕΣΑ στον γιατρο.

ΔΕΝ ΛΥΝΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ το αλμορα.

ΑΠΛΑ το κραταει ζωντανο μερικες ωρες (ή/και μερα)


Το γατακι για να λειτουργησει και παλι σωστα θα πρεπει να ενυδατωθεί ΣΩΣΤΑ (με υποδοριο ορό απο τον γιατρο ιδανικά, ΜΕ βιταμίνες στον ορο....)
Και....
ΝΑ ΚΟΨΟΥΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ για τουλαχιστον μια μερα.

Τα βηματα λοιπον, ειναι τα εξης:

1) αλμορα γουλιτσες ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΜΕ στον γιατρο
2) το παμε στον γιατρο για ενυδατωση (υποδοροιο ορο ιδανικα με βιταμίνες μεσα)
3) στο σπιτι ΔΕΝ του ξαναδινουμε γαλα για τουλαχιστον 1 24ωρο (ή μεχρι να δουμε οτι η διαρροια εχει υποχωρήσει αισθητά.
Αφου λοιπον γυρισουμε απο τον γιατρο, του δινουμε δυναμοτική παστα (πχ nutri plus zel ) - 0.1 μλ το πρωι και 0.1 μλ το βραδυ) και ΑΝΤΙ για γευματα με γαλα, του δινουμε ή γευματα με ρυζο-κοτοζουμο ή ρυζονερο με λιωμενο μεσα πατέ για μωρα (πχ το πατε της royal canin, με το μπλεντερακι, και λιγο ρυζονερο, γινεται πολυ ρευστο, και το πινει με ευκολία.)

ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ προσεχουμε να ΜΗΝ το παραταϊζουμε κι ας ζηταει αυτο παραπανω φαγητο...! Δεν πρεπει (ΕΙΔΙΚΑ αφου ειχαμε συμπτωματα διαρροιας) να το δινουμε πανω απο την συνειστωμενη ποσοτητα φαγητου που εγραψα παραπανω , και ξαναγραφω και τωρα:

Τα μωρα γατακια που ταϊζουμε με μπιμπερο πρεπει να τρωνε 30 γρα φατηγου για καθε 100 γραμμαρια σωματικου βαρους ανα 24ωρο. Την ποσοτητα αυτη, την χωρίζουμε σε ισοποσες ποσοτητες στο όσα γευματα του δινουμε μεσα στο 24ωρο (τα οποία γευματα, για γατακι 14 ημερων θα πρεπει να ειναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 7, τωρα που το γατακι εχει ήδη παρουσιασει προβλημα, ακόμη καλύτερα να κανεις 10 γευματα)


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!!

Δημοσίευση από Lilianna_Loca Δευ Αυγ 10, 2015 11:54 pm

Καλησπέρα, πήγαμε την Παρασκευή στη γιατρό τους έκανε υποδόριο ορό για ενυδάτωση και μια ένεση με βιταμίνες.
Μου είπε για τη διάρροια να δίνω κοροτόζουμο, είτε να διαλύω το γάλα-σκόνη σε καροτόζουμο, είτε να τους δίνω το γάλα τους κανονικά και καροτόζουμο ενδιάμεσα απ' τα γεύματα.. εγώ κανω το πρώτο.. Σήμερα, μετά από 3 μερες που δίνω καροτόζουμο πράγματι έσφηξαν τα κακά τους!
Είναι πολύ φαγανά τα μωράκια μου και συνεχίζω ακάθεκτη να τα μεγαλώνω όσο καλύτερα μπορώ! Με τις ώρες είμαι πλέον πιο τυπική!
Lilianna_Loca
Lilianna_Loca
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/08/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!!

Δημοσίευση από Lilianna_Loca Τρι Αυγ 11, 2015 3:03 pm

Το ένα γατάκι που απ' την αρχή ήταν πολύ φαγανό (10ml σε κάθε τάισμα!), τώρα δεν τρώει, πίνει το πολύ 1ml μόνο του και εγω με το ζόρι τον μπουκώνω άλλο ένα! Γιατι αυτο? Τι μπορεί να εχει? Δεν ειναι νωχελικό και έκανε στερεά κακάκια! Όλη η κλινική εικόνα ειναι καλή, άλλα γιατι δεν τρώει??
Lilianna_Loca
Lilianna_Loca
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/08/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!!

Δημοσίευση από πατουσακια Τρι Αυγ 11, 2015 4:32 pm

Δοκημασε να του δινεις λιγο σιροπι γλυκοζης (αυτο που βαζουμε στα γλυκα), επειδη μπορει απλως να του λειπει η ενεργια...αν αρνειται να το γληφει, αλειψε το στα ουλα (θα αποροφηθει απο κει).
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!!

Δημοσίευση από Mariannaj Κυρ Μάης 15, 2022 9:43 pm

πως φτιαχνεις καροτοζουμο ρε παιδια;

Mariannaj
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 18/03/2021

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ!!!!

Δημοσίευση από Mariannaj Κυρ Μάης 15, 2022 9:48 pm

kouix έγραψε:Το  αλμορα  το  δινουμε  σαν  "πυροσβεστική"  λύση,  οταν  το  γατακι  εχει  αφυδατωθει ΠΟΛΥ και  εμεις,  δεν μπορουσε  να το παμε  ΑΜΕΣΑ  στον  γιατρο.

ΔΕΝ  ΛΥΝΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ  το  αλμορα.

ΑΠΛΑ  το κραταει  ζωντανο  μερικες  ωρες (ή/και μερα)


Το  γατακι  για να  λειτουργησει και παλι  σωστα  θα πρεπει να  ενυδατωθεί  ΣΩΣΤΑ  (με  υποδοριο  ορό απο τον  γιατρο  ιδανικά, ΜΕ  βιταμίνες στον  ορο....)
Και....
ΝΑ  ΚΟΨΟΥΜΕ  ΤΟ ΓΑΛΑ  για  τουλαχιστον μια  μερα.

Τα βηματα λοιπον, ειναι τα  εξης:

1)  αλμορα  γουλιτσες  ΜΕΧΡΙ  ΝΑ  ΠΑΜΕ  στον  γιατρο  
2)  το  παμε  στον  γιατρο  για  ενυδατωση  (υποδοροιο  ορο  ιδανικα  με  βιταμίνες μεσα)
3)  στο  σπιτι  ΔΕΝ  του ξαναδινουμε  γαλα  για τουλαχιστον  1  24ωρο (ή  μεχρι να  δουμε οτι  η  διαρροια  εχει υποχωρήσει  αισθητά.
Αφου λοιπον  γυρισουμε απο τον  γιατρο, του δινουμε  δυναμοτική  παστα (πχ nutri plus zel  )  - 0.1 μλ  το πρωι  και  0.1  μλ  το  βραδυ)  και ΑΝΤΙ  για  γευματα  με  γαλα,  του δινουμε  ή  γευματα με  ρυζο-κοτοζουμο  ή  ρυζονερο με λιωμενο μεσα πατέ  για μωρα (πχ  το πατε  της  royal canin,  με  το μπλεντερακι,  και λιγο  ρυζονερο, γινεται  πολυ  ρευστο,  και το πινει  με  ευκολία.)

ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ προσεχουμε να  ΜΗΝ  το παραταϊζουμε  κι ας  ζηταει αυτο παραπανω  φαγητο...!   Δεν  πρεπει  (ΕΙΔΙΚΑ  αφου  ειχαμε  συμπτωματα  διαρροιας)  να  το  δινουμε πανω απο  την  συνειστωμενη  ποσοτητα  φαγητου  που  εγραψα παραπανω  ,  και  ξαναγραφω  και τωρα:

Τα  μωρα  γατακια που ταϊζουμε  με μπιμπερο   πρεπει να  τρωνε  30 γρα  φατηγου  για  καθε  100  γραμμαρια  σωματικου  βαρους  ανα  24ωρο.  Την ποσοτητα  αυτη,  την χωρίζουμε  σε ισοποσες ποσοτητες  στο  όσα  γευματα του δινουμε μεσα  στο  24ωρο  (τα οποία γευματα,  για  γατακι  14  ημερων  θα πρεπει  να ειναι  ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ  7,  τωρα που το  γατακι  εχει  ήδη  παρουσιασει προβλημα,  ακόμη καλύτερα να κανεις  10  γευματα)

ετσι οπως το γραφετε κανεις μπορει να καταλαβει οτι δεν πρεπει να πινει γαλα για ενα 24ωρο και τιποτα αλλο.γραψτε οτι αντι για γαλα να δινεται τζελ και ρυζοζουμο .
εχω και εγω γατακια εχουν διαρροια τους κανω μονη μου ορο 2 ml ,και ξεκινησα ρυζοζουμο ,αυριο θα παω να παρω κονσεβρες απογαλακτισμου ,και σκεφτομαι να τους δινω και απο εκει .Φοβαμαι να τα παω στον κτηνιατρο μηπως κανει τπτ και τα στειλει γτ εχουμε και άσχετες εδω .

Mariannaj
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 18/03/2021

Αρέσει στον χρήστη ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης