gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Για τον αδεσποτογατουλη που δεν καταφερα να σωσω...

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Για τον αδεσποτογατουλη που δεν καταφερα να σωσω... Empty Για τον αδεσποτογατουλη που δεν καταφερα να σωσω...

Δημοσίευση από Deadendx Τρι Απρ 21, 2015 7:24 pm

Ανοιγω αυτο το θεμα πιο πολυ γιατι εχω την αναγκη να το μοιραστω μπας και καταφερω να το ξεπερασω.Τρεις μερες πριν ενα πιτ μπουλ αρπαξε εναν απο τους αδεσποτογατους μας στον δρομο που μενω, ο οποιος ξεψυχησε 5 λεπτα αργοτερα στα χερια μου και ενω εψαχνα κτηνιατρο.Ο σκυλος ηταν μαζι με την ''ιδιοκτητρια'' του ,δεμενος με σαμαρακι (μη με παρεξηγησετε αλλα οταν βλεπω σαμαρακια σε τοσο δυνατα σκυλια βαζω τα γελια και τα κλαμματα μαζι) και ενω ΄΄δεν το εχει ξανακανει'' του κανε το κλικ και τον αρπαξε τον γατο.
Ξερω οτι τον γατο απο την στιγμη που τον αρπαξε δεν θα τον εσωνα.Ακομα και αμεσως να τον αφηνε ο γατος θα αργοπεθαινε.
Αυτο που με συγκλονησε ειναι οτι ηταν πραγματικα αδυνατον να κανω κατι, οτιδηποτε για να τον σωσω απο τα δοντια του σκυλου.Δεν μου εχει ξανασυμβει κατι τετοιο, οτι ζωο εχω βρει το εχω βρει μετα το συμβαν.Και ενω θεωρητικα ξερω πως τα πιτ μπουλ θελουν κεφαλοκλειδωμα για να ξεκλειδωσουν τα σαγονια τους εκεινη τη στιγμη φοβηθηκα.Βαλε το οτι φορουσε σαμαρακι και δεν μπορουσες να το κουμανταρεις, βαλε αυτην την ''ψυχρη'' ψυχραιμια του σκυλου που σε κοιταει μες τα ματια και σου λεει ''δικο μου ειναι!'' συν την παγερη αδιαφορια του για την ιδιοκτητρια, βαλε και την ιδιοκτητρια σε αμοκ που της ''ειχαν πει αμα γινει κατι να τον τραβαει απο το σαμαρακι προς το πανω'', ε βαλε στο τελος οτι ηταν πιτ μπουλ και οχι κανις...παρελυσα.Βαλε και που τοσοι αντρες σαυτη τη γειτονια δε βγηκε κανεις να βοηθησει!Να σκοτωθεις και να μην ασχοληθει κανεις......γαμωτο μου δηλαδη!Μεχρι να τα επεξεργαστω ολα αυτα της εριξε μια γερη δαγκωματια και την αφησε ικανοποιημενος.
Και απο τη μια εχω φρικαρει γιατι ακομα ακουω τα κοκαλα της γατας να σπανε απο την αλλη με εχουν πιασει και τα νευρα μου με ολο το συμπαν!
Με οσους πανε και περνουν σκυλια και δεν ξερουν τι να τα κανουν!Μιση σταλια κοπελα κυκλοφορεις με ανεκπαιδευτο πιτ μπουλ.Τι σκατα θα κανεις αν αυριο αρπαξει το αδεσποτογατο,το κανις του γειτονα η το παιδι της γειτονισας...θα το τραβας απο το σαμαρακι και θα οριεσαι που σε γραφει επιδικτικα?Και γιατι να σε σεβαστει αλωστε αμα κανεις ετσι..!
Με τους κτηνιατρους που σου δινουν ''τηλεφωνο αναγκης'' και οταν τους περνεις επειδη ειναι κυριακη δε στο σηκωνουν??Μια ευθανασια ηθελα να του κανω το γατου να μην υποφερει, 2 λεπτα υποθεση αλλα ηταν Κυριακη και ως δια μαγειας τα τηλεφωνα αναγκης τις Κυριακες χαλανε!
Με τους γειτονες που κοιτανε σαν τις κυρατσες πισω απο τις κουρτινες και στο τεεεελος ρωτανε τι εγινε για ναχουν να ασχολουνται!Πριν λιγους μηνες παραλιγο να πιανε φωτια το σπιτι μου, ειχα βγει στο μπαλκονι και φωναζα βοηθεια για κανα μισαωρο και δεν ασχοληθηκε ΚΑΝΕΙΣ!Και τελικα σταματησε και με βοηθησε ενας ασχετος που περναγε απο κατω με το μηχανακι του!!
Και με ολους εμας τους φιλοζωους που καλομαθαινουμε τα αδεσποτα αφηνωντας τα ετσι ερμαια σε καθε λογης κινδυνους!
Δεν χρειαζεται επειδη ο σκυλος σου ειναι φιλικος με τις αδεσποτες γατες,να μαθεις τις γατες πως δεν κινδυνευουν απο τους σκυλους!Μην τις ταιζεις παρεα με τον σκυλο σου γιατι ετσι μαθαινουν οτι σκυλος=καλο και καθονται σαν χαζες μετα!Ειναι ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ.Ετσι την πατησε ο πορτοκαλιενος αδεσποτογατος μας!
Δεν χρειαζεται να ξαμολας τον σκυλο σου ελευθερο σε παρκα-γατοαποικιες!Οσο καλα και να νομιζεις πως τον ξερεις, σκυλος ειναι και τον βαζεις σε πειρασμο!Και κατα πασα πιθανοτητα δεν τον εχεις εκπαιδευσει!
Δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να χαιδολογας με το παραμικρο τα αδεσποτα.Ειναι υπεροχη η αγαπη που της δινεις αλλα τα κανεις μαλθακα!Μετα απο σενα θα πανε να ζητησουν αυτο το χαδι απο τον μ@λ@κα και θα καταληξουν με σπασμενες λεκανες .Τα ζωα που μενουν στον δρομο ειναι ΥΠΕΡ της μακροζωιας τους να ειναι καχυποπτα με τους ανθρωπους!Ταισε τα, μιλησε τους,δωστους την αγαπη σου, μη τα τσαλαπιανεις,χαιδευονται και μεταξυ τους!
Μην ταιζεις τα ζωα σε κεντρικα σημεια!Κινδυνεουν να τα χτυπησουν τα αμαξια!
Μην τα ταιζεις φακες ,κοκινιστες πατατες και μαγειρευτα!Θα τους αλλαξεις τα φωτα στο στομαχι!ΜΗΝ ταιζεις ψαρια τις γατες!Το μονο που καταφερνεις ειναι να τις βαζεις σε κινδυνο να πεθανουν βασανιστικα!
Και αν εισαι ΚΤΗΙΝΑΤΡΟΣ και τα τηλεφωνα αναγκης τις Κυριακες ειναι στο αθορυβο ΑΛΛΑΞΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ!!!

ΑΥτα.Πολλα ''μην'' εχω παραπανω.Ειναι που ως δια μαγειας οτι στραβο γινεται με τα αδεσποτα καταληγεις να τρεχεις παντα μονος σου.Εσυ και αλλοι δεκα νοματεοι......

Deadendx
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/07/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για τον αδεσποτογατουλη που δεν καταφερα να σωσω... Empty Απ: Για τον αδεσποτογατουλη που δεν καταφερα να σωσω...

Δημοσίευση από Lina Τρι Απρ 21, 2015 8:26 pm

Να ήξερες πόσο σε νιώθω! 
rainbow rainbow rainbow
Καλό ταξίδι γατούλη!
Δυστυχώς αυτή είναι η μοίρα των περισσότερων που ζουν έξω No
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Για τον αδεσποτογατουλη που δεν καταφερα να σωσω... M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για τον αδεσποτογατουλη που δεν καταφερα να σωσω... Empty Απ: Για τον αδεσποτογατουλη που δεν καταφερα να σωσω...

Δημοσίευση από joygreek Τρι Απρ 21, 2015 8:28 pm

αχ καταλαβαινω την αγανακτιση σου!!! και κριμα στον γατουλη!!!!
joygreek
joygreek
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 26
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκαλοκαίρι
Motto : Για σένα είναι ένα μικρό κομμάτι της ζωής σου. Για αυτό είσαι όλη του η ζωή!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/09/2013
Mood : Για τον αδεσποτογατουλη που δεν καταφερα να σωσω... M_bye

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για τον αδεσποτογατουλη που δεν καταφερα να σωσω... Empty Απ: Για τον αδεσποτογατουλη που δεν καταφερα να σωσω...

Δημοσίευση από Deadendx Τετ Απρ 22, 2015 12:21 am

Καλο ταξιδι του ευχηθηκα και εγω, και σε αυτο και σε καθε ψυχη που φευγει ετσι.Και ελπιζω τουλαχιστον ο θανατος του γατουλιου να γινει μαθημα στην ιδιοκτητρια και να ειναι πιο προσεχτικη για να μην την πατησει και αλλος ψιψινος Sad
Και να φανταστειτε πως ο ψιψινος αυτος ειχε γλυτωσει απο ''2 περιοδους φολας'' στη γειτονια, κριμα πραγματικα....

Deadendx
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/07/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για τον αδεσποτογατουλη που δεν καταφερα να σωσω... Empty Απ: Για τον αδεσποτογατουλη που δεν καταφερα να σωσω...

Δημοσίευση από psipsa Τετ Απρ 22, 2015 1:04 am

δε μπορω να πω πως σε νοιωθω γιατι το μονο που εχω εγω βιωσει ειναι το μετα... Μπορω να πω ομως πως ακομα κι ετσι στοιχειωνει τη σκεψη μου ο θανατος του Αρκουδου κι ολων των αλλων αδεσποτογατων που εφυγαν με τον ιδιο αυτο τροπο.
Οσο γι αυτους που αγοραζουν σκυλια για επιδειξη, δεν εχω λογια. Τελεια.
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Για τον αδεσποτογατουλη που δεν καταφερα να σωσω... Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για τον αδεσποτογατουλη που δεν καταφερα να σωσω... Empty Απ: Για τον αδεσποτογατουλη που δεν καταφερα να σωσω...

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Απρ 24, 2015 4:34 am

Δεν ξέρω τι να σου πω.... No No No
Ειναι φρικτο αυτο που έζησες και ακομα πιο φρικτο για τον γατούλη...
Καλο ταξιδι πορτοκαλένιε rainbow rainbow rainbow
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Για τον αδεσποτογατουλη που δεν καταφερα να σωσω... M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης