gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή

+4
koneko
YNL
nikos_x
joyinthesky
8 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή Empty Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή

Δημοσίευση από joyinthesky Τετ Οκτ 15, 2014 1:20 am

Καλησπέρα!

Υιοθέτησα ένα γατάκι 2.5 μηνών πριν πέντε μέρες. Η κοπέλα μου έδωσε λίγη ξηρά τροφή από αυτή που έδινε στα γατάκια. Τις πρώτες δύο μέρες έτρωγε από λίγο έως καθόλου αλλά υπέθεσα ότι είναι και από την αλλαγή περιβάλλοντος. Την τρίτη μέρα για να δοκιμάσω, είπα να της πάρω ένα από αυτά τα φακελάκια whiskas που έχουν κοτόπουλο σε ζελε. Δεν πρόλαβα να κάνω το σκίσιμο στο φακελάκι και η μικρή αφηνίασε! Το έφαγε όλο σε λίγα δευτερόλεπτα! Το βράδυ άρχισε να μου νιαουρίζει και κατάλαβα ότι θέλει να φάει κι άλλο. Της άνοιξα άλλο ένα φακελάκι και έγινε το ίδιο! Δύο μέρες τώρα κάθε πρωί που με βλέπει να γυρίζω στο δωμάτιο από έξω με σακούλα καταλαβαίνει ότι θα έχω φαί και μου νιαουρίζει! Και δε μπορώ να της αντισταθώ! Σήμερα προσπάθησα να της μπλέξω την υγρή τροφή με την ξηρά μήπως και αρχίσει να τρώει.. Της έδωσα ένα φακελάκι μόνο και έφαγε έτσι και λίγο ξηρά. Πήρα τηλέφωνο την κοπέλα και μου είπε ότι της έδινε φακελάκι whiskas, έτσι εξηγείται ότι μόλις το μύρισε πήγε να μου φάει τα χέρια.! Αλλά λέει ο γιατρός της είπε ότι η ξηρά είναι καλύτερη. Το πρόβλημα είναι ότι από όσα διάβασα στο ιντερνετ τα γατάκια δεν κάνει να τρώνε ακόμα τέτοια.. και όντως έχω παρατηρήσει ότι μάλλον κάνει διάρροιες και έχει αέρια. Σκοπεύω να πάρω και τις επόμενες μέρες μεγάλη ποσότητα (και ακριβή) ξηρά και αναρωτιέμαι αν θα την πετάξω στο τέλος. Πως θα μάθει να τρώει ξηρά τροφή; Ποια είναι η άποψή σας;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Πάντα αγαπούσα τις γάτες αλλά δεν ξαναείχα ποτέ οπότε θα ήθελα τα φώτα σας!

joyinthesky
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/10/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή Empty Απ: Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή

Δημοσίευση από nikos_x Τετ Οκτ 15, 2014 10:36 am

Καλημερα! Να σου ζησει το μικρο!

Η αληθεια ειναι πως λιγα ζωα δεν παρατανε την κροκετα μολις φανε κονσερβα. Ειναι σαν να τους δινεις σουβλακια,εθιστικο το σκηνικο χαχα
Μπορεις να κοψεις μαχαιρι την κονσερβα και να επιμεινεις στην κροκετα. Δεν νομιζω να λοιμοκτονισει. Εχουν ενστικτα επιβιωσης.
Θα κανεις πολυ σωστα να παρεις ΚΑΛΗΣ ποιοτητας ξηρα τροφη .Εγω θα σε συμβουλευα να μην παρεις κανενα 10κιλο-15κιλο σακι γιατι ειναι παρα πολυ για το μικρο σου. Δεν ειναι μονο η ποσοτητα αλλα και το οτι μπορει να μην του ταιριαξει σαν τροφη(να κανει διαρροια,να του προκαλει εμμετο κτλ) ωστε παλι μετα βλεπω να την δινεις στα αδεσποτα(ΔΕΝ πεταμε φαι!).
Δοκιμασε σακουλια 1,5-3 κιλων και βλεπεις πως θα παει.Αν βρειτε την τροφη σας τοτε μετα παιρνεις και 10κιλο. blinking

Y.Γ. Ο λογος που ισως σου κανει μαλακα κοπρανα ειναι η ποσοτητα της κονσερβας.Αν δωσεις το 1/3 σαν λιχουδια ισως δεν το πειραξει οσο το πειραζει να φαει ολο το σακετ.
Σαφως υπαρχουν και καλυτερες κονσερβες. Γνωμη μου ομως ειναι προς το παρον να μεινεις μονο στην ξηρα.
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή Empty Απ: Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή

Δημοσίευση από YNL Τετ Οκτ 15, 2014 11:00 am

Να σας ζήσει το μικρό
Ότι σου έγραψε ο Nikos_x είναι πολύ σωστά. Επέμενε με την ξηρά τροφή. Το δικό μου πατσαβουράκι με ταλαιπώρησε για ένα 6μηνο περίπου μέχρι να βρεθεί η τροφή που της άρεσε για να πέσει με τα μούτρα να την τρώει.

τα παράπονα που έκανα με τον κτηνίατρο μου είχε πει να επιμείνω στην ξηρά τροφή και κανένα γατάκι δεν θα πεθάνει από την πείνα αν δεν του αρέσει η τροφή. Θέλει δεν θέλει όταν πεινάσει θα φάει όσο και να μην του αρέσει. Αλλά εμείς που τα βλέπουμε να πίνουν μόνο νερό και να μη τρώνε τα λυπόμαστε (φυσικό δεν είναι??) και υποκύπτουμε στα γούστα τους.

Κι εγώ αγόραζα διάφορες επώνυμες τροφές σε μικρές ποσότητες ( συνήθως ξεκινούν από 400 γρ) και τις έδινα και φυσικά την εποχή εκείνη τα αδέσποτα έκαναν πάρτυ, μέχρι εκεί που ήμουν απελπισμένος μου συνέστησαν μια κτηνιατρική κι από τότε έπεσε με τα μούτρα στο φαΐ.

Υπομονή θέλει και επιμονή εκ μέρους σου. Και τελικά τώρα της δίνω 2 φορές την εβδομάδα κονσερβούλα των 50 γραμμαρίων σαν ανταμοιβή.
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή Empty Απ: Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή

Δημοσίευση από koneko Τετ Οκτ 15, 2014 9:05 pm

εγω θα συνεχιζα με κοσνερβες και θα εκοβα ή τουλαχιστον θα μειωνα στο ελαχιστο την ξηρα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή Empty Απ: Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή

Δημοσίευση από joyinthesky Πεμ Οκτ 16, 2014 1:24 am

nikos_x έγραψε:Καλημερα! Να σου ζησει το μικρο!

Η αληθεια ειναι πως λιγα ζωα δεν παρατανε την κροκετα μολις φανε κονσερβα. Ειναι σαν να τους δινεις σουβλακια,εθιστικο το σκηνικο χαχα
Μπορεις να κοψεις μαχαιρι την κονσερβα και να επιμεινεις στην κροκετα. Δεν νομιζω να λοιμοκτονισει. Εχουν ενστικτα επιβιωσης.
Θα κανεις πολυ σωστα να παρεις ΚΑΛΗΣ ποιοτητας ξηρα τροφη .Εγω θα σε συμβουλευα να μην παρεις κανενα 10κιλο-15κιλο σακι γιατι ειναι παρα πολυ για το μικρο σου. Δεν ειναι μονο η ποσοτητα αλλα και το οτι  μπορει να μην του ταιριαξει σαν τροφη(να κανει διαρροια,να του προκαλει εμμετο κτλ) ωστε παλι μετα βλεπω να την δινεις στα αδεσποτα(ΔΕΝ πεταμε φαι!).
Δοκιμασε σακουλια 1,5-3 κιλων και βλεπεις πως θα παει.Αν βρειτε την τροφη σας τοτε μετα παιρνεις και 10κιλο. blinking

Y.Γ. Ο λογος που ισως σου κανει μαλακα κοπρανα ειναι η ποσοτητα της κονσερβας.Αν δωσεις το 1/3 σαν λιχουδια ισως δεν το πειραξει οσο το πειραζει να φαει ολο το σακετ.
Σαφως υπαρχουν και καλυτερες κονσερβες. Γνωμη μου ομως ειναι προς το παρον να μεινεις μονο στην ξηρα.

Τώρα προσπαθώ να της την κόψω σταδιακά αλλά ίσως είναι καλύτερα μαχαίρι. Από ότι κατάλαβα η κοπέλα που την είχε της έδινε άφθονη ποσότητα και τώρα μου ζητάει συνέχεια. Είναι δύσκολο να κρατηθώ όταν την ακούω να νιαουρίζει εκλιπαρώντας αλλά θα προσπαθήσω! Παρεμπιπτόντως, μάλλον πρέπει να γνωρίσουμε τα γατιά μας, την έχω βγάλει Νάλα!

joyinthesky
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/10/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή Empty Απ: Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή

Δημοσίευση από joyinthesky Πεμ Οκτ 16, 2014 11:10 am

Πάντως κάνω ένα search στο ιντερνετ και διαβάζω ότι η υγρή τροφή είναι καλύτερη.. από την άλλη ο κτηνίατρος είχε πει ξηρά.. έχω μπερδευτεί

joyinthesky
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/10/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή Empty Απ: Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή

Δημοσίευση από nikos_x Πεμ Οκτ 16, 2014 12:12 pm

Αν μπορεις να ταιζεις καλης ποιοτητας υγρη (και να το σηκωνει το στομαχι του γατιου) τοτε ναι.Αν παλι οχι,γιατι οικονομικα ειναι πιο "βαρυ", τοτε περνα σε μια καλη ξηρα κ θα ειναι οκ.
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή Empty Απ: Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή

Δημοσίευση από YNL Πεμ Οκτ 16, 2014 12:47 pm

Πάντως στο θέμα των υγρών τροφών πολλές φορές έχω διαβάσει πως μένουν υπολείμματα των τροφών αυτών ανάμεσα στα δόντια που μακροπρόθεσμα προκαλούν προβλήματα. Κι εγώ στην αρχή είχα μπερδευτεί για υγρά ή ξηρά τροφή αλλά κατέληξα σε κτηνιατρική τροφή αφού της άρεσε.
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή Empty Απ: Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή

Δημοσίευση από nikos_x Πεμ Οκτ 16, 2014 1:00 pm

Oτι μενουν περισσοτερα υπολειμματα σε σχεση με την ξηρα,ειναι γεγονος.
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή Empty Απ: Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή

Δημοσίευση από nikos_x Πεμ Οκτ 16, 2014 1:24 pm

Παρεμπιπτόντως, μάλλον πρέπει να γνωρίσουμε τα γατιά μας, την έχω βγάλει Νάλα!
oksmily3
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή Empty Απ: Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή

Δημοσίευση από joyinthesky Παρ Οκτ 17, 2014 8:55 am

Της πήρα σήμερα την ξηρά που ήθελα, την orijen, και δε μου παραπονιέται, πάει κάθε τόσο και τρώει!!! Νομίζω ότι λύθηκε το πρόβλημα!
Στο δεύτερο μπωλ άρχισε να νιαουρίζει και το καταβρόχθισε!

joyinthesky
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/10/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή Empty Απ: Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή

Δημοσίευση από nikos_x Παρ Οκτ 17, 2014 9:40 am

Προσοχη στις ποσοτητες!
Οι Orijen ειναι ΥΠΕΡ-πλουσια τροφη. Αν παρατηρησεις μαλακα κοπρανα ή διαρροια να μειωσεις και να ελεγχεις την ποσοτητα.
Κατα τα αλλα ειναι τροφαρα. blinking
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή Empty Απ: Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή

Δημοσίευση από joyinthesky Παρ Οκτ 17, 2014 2:14 pm

Ναι το έψαξα αυτό πριν την πάρω! Στο site της διάβασα ότι για γατάκια από πέντε εβδομάδων έως πέντε μηνών προτείνουν 60 γραμμάρια τροφής ανά κάθε κιλό βάρους! Έτσι της δίνω από 20 γραμμάρια το πρωί, μεσημέρι, βράδυ!

joyinthesky
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/10/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή Empty Απ: Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή

Δημοσίευση από koneko Παρ Οκτ 17, 2014 8:15 pm

καλα κανεις και δινεις συγκεκριμενο αριθμο γευματων, αλλα αν δεις οτι το γατακι ειναι πιο αδυνατο απο οτι θα επρεπε, θα πρεπει να αυξησεις την ποσοτητα τροφης. Το λεω γιατι η καθε γατα διαφερει και οι ενδεικτικες ποσοτητες δεν αντιστοιχουν παντα στην πραγματικοτητα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή Empty Απ: Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή

Δημοσίευση από ChocolateCat Παρ Οκτ 17, 2014 10:15 pm

Ξηρά καταπληκτική για γατάκια Orijen.Για καλυτερη γευση royal canin.Καμμια γατα δεν μπορει να της αντισταθει.Καμμία ξηρά δεν μπορεί να αντικαταστήσει τα οφέλη της υγρής.Και το μαγειρευτο σπιτικό φαγητο τα ξεπερνάει όλα.Πάρε συκωτακια για κοτόπουλο και μαγειρεψε τα.Εγώ τα ψηνω στο ρομποτ μάγειρα και τρελαινονται.Και τα αγοραζω1,6 ευρώ το κιλο.
Και λίγο ώμο μοσχάρι δεν κανει κακό.Συκωτακια κοτόπουλο το μεσημερι και το βράδυ κονσέρβα gourmet η φακελάκι whiskas το πρωι και 100 γρ ξηρά σε ενα μπωλ διαθέσιμο όλη τη μέρα ειναι η διατροφή που τους δίνω εγώ.
ChocolateCat
ChocolateCat
Prime Cat
Prime Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Παλλήνη
Αριθμός γατουνίων : 2 τη Νάταλιιιιιιιιιιιιιιιιι και την μικρή Άριαααααα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιρινή γατοβροχή
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τώρα πια κανένα.Είμαι υπερπλήρης
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/03/2012
Mood : Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή Empty Απ: Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή

Δημοσίευση από joyinthesky Παρ Οκτ 17, 2014 10:30 pm

Η Royal Canin λίγο που είδα συστατικά βρήκα πολλούς υδατάνθρακες καλαμπόκια κλπ.. Από όσο διάβασα οι γάτες χρειάζονται ελάχιστες φυτικές ίνες και λίγο υδατάνθρακα, τα σιτηρά έχουν πολύ. Η orijen έχει 80% πρωτεΐνη, 20% φρούτα και λαχανικά και 0% σιτηρά, με πρώτα συστατικά κοτόπουλο, ρέγγα, γαλοπούλα και αυγά! Οπότε προτίμησα αυτή.
Πάντως σκέφτομαι όντως να συμπληρώνω τη διατροφή της αντί για κονσέρβες με βραστό κοτόπουλο ή κάτι τέτοιο!

joyinthesky
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/10/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή Empty Απ: Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή

Δημοσίευση από Gatoplikti Σαβ Οκτ 18, 2014 12:21 am

Τα σιτηρα δεν ειναι οτι έχουν πολλούς υδατάνθρακες αλλα δεν ενδυκνεινται για την διατροφή του σαρκοφάγου. Η οριτζεν δεν εχει 80% πρωτεϊνη αλλα 80% κρέας στην κροκέτα. Η πρωτεϊνη ειναι γυρω στο 42% και ειναι ζωϊκής προέλευσης. Ειναι το μοναδικο ας πουμε μειον που πρέπει να έχεις στο μυαλο σου για το μέλλον ,δεδομένου οτι το συνιστώμενο ποσοστο πρωτεϊνης ειναι γύρω στο 30 με 35%.
Εχε στο νου σου και την ακανα της ιδιας εταιρειας που διαφοροποιειται σε αυτο το θέμα.
Λεγεται οτι η πολλή πρωτεϊνη κουράζει τα νεφρά σε βάθος χρονου, αλλα και απο μονη της η ξηρά κουράζει επισης διοτι δεν έχει υγρασια. Ξηρα σε συνδυασμο με υγρή ειναι ισως η καλύτερη μέση λυση.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή Empty Απ: Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή

Δημοσίευση από joyinthesky Σαβ Οκτ 18, 2014 4:46 am

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Κ εγώ αυτό σκεφτόμουν για το συνδυασμό. Ωστόσο αναρωτιόμουν μήπως είναι καλύτερο αντί για υγρή να της δίνω μαγειρευτό φαγητό.

joyinthesky
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/10/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή Empty Απ: Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή

Δημοσίευση από ChocolateCat Σαβ Οκτ 18, 2014 10:26 am

Σίγουρα είναι καλύτερο το βραστό κοτόπουλο η άλλο μαγειρευτό κρέας η ψάρι σε σχέση με την έτοιμη κονσέρβα.Το πρωί όμως που ακόμα δεν έχει ανοίξει το μάτι μου τους ανοίγω μια κονσέρβα γιατί είναι η πιο εύκολη λύση.Επίσης οι κονσέρβες-φακελάκια συνήθως περιέχουν και ταυρίνη που τους κάνει καλό.Η ποικιλία κάνει καλό για να μή βαριούνται.
Πάρε και λίγο γατόχορτο και φύτεψε.Τρώνε και λίγο από αυτό και έτσι συμπληρώνεται η διατροφή τους καλύτερα.Τα γατάκια τα αδέσποτα που ταΐζω 2ης διαλογής τροφές αλλά και ότι δεν τρώνε τα δικά μου μια χαρά είναι.Τα δικά μου που τα έχω κακομάθει τους δίνω φιλέτο ψαριού και βραστό κοτόπουλο και τα σνομπάρουν.Μόλις τα κατεβάσω στα αδέσποτα γίνεται μάχη ποιος θα πρωτοφάει.
ChocolateCat
ChocolateCat
Prime Cat
Prime Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Παλλήνη
Αριθμός γατουνίων : 2 τη Νάταλιιιιιιιιιιιιιιιιι και την μικρή Άριαααααα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιρινή γατοβροχή
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τώρα πια κανένα.Είμαι υπερπλήρης
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/03/2012
Mood : Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή Empty Απ: Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή

Δημοσίευση από koneko Σαβ Οκτ 18, 2014 10:32 am

το ωμο θα ηταν καλυτερο γιατι θα επαιρνε περισσοτερα θρεπτικα συστατικα, αλλα και το μαγειρεμενο καλο ειναι ως συμπληρωμα. Το bonus του ωμου ειναι οτι θα κραταει τα δοντια της σε καλυτερη κατασταση.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή Empty Απ: Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή

Δημοσίευση από Gatoplikti Κυρ Οκτ 19, 2014 2:16 am

Το μαγειρευτο φαγητο σίγουρα θα ειναι το καθαρο κρέας πχ που θα πάρεις καλύτερης ποιοτητας κλπ, αλλα θα υστερει στο οτι δεν θα ειναι η τροφή πλήρης με ολα τα συστατικα που χρειάζεται το ζώο. Βέβαια απο την άλλη θα τα παιρνει αυτά απο την ξηρά. Πολλές καλές και νοιστιμες κονσέρβες επισης, δεν ειναι πλήρεις. Αυτες που ειναι το γράφουν.
Μια ακομα λοιπον καλή μεση λύση ειναι και τα 3 μαζι. Ξηρα μαγειρευτο και κονσέρβα οπως κανουμε οι περισσοτεροι.

Στο μαγειρευτο προσοχή οχι κρεμμύδι οχι σκορδο , αυτα τα 2 ειναι πολύ ασχημα, ουτε τσιγαρισμένα κρέατα, οχι καρυκεύματα. Οχι ζαχαρες γλυκά και σοκολάτα αν ζηλέψει καμια φορα πχ.
Συμπληρώστε με αν υπάρχουν άλλες επικύνδυνες τροφές. Νομιζω σταφύλι;
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή Empty Απ: Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή

Δημοσίευση από kouix Κυρ Οκτ 19, 2014 9:54 am

με  το  καρυκεύματα  εννοεις  το πιπερι φανταζομαι...

γιατι  τα υπολοιπα  (ριγανη μαϊντανος  ανιθος θυμαρι κτλ)  δεν  εχω  δει να  απαγορεύονται, αντιθετως  εχω  διαβασει για καποια  οτι  εχουν πλουσια  θρεπτικα  συστατικα  για  τις γατες, βεβαια  σε  μια  πολυ μικρή ποσοστοση  σε  σχεση με  το  κρεας.

ΕΝΤΙΤ: το σταφύλι και η σταφίδα απαγορευονται γιατι προκαλουν τσιρλιπιπί.... Laughing Laughing
Επίσης ΜΑΛΛΟΝ απαγορευεται και το σαφραν (κρόκος κοζάνης) καθως στην ουσια ειναι ενας στειμονας ενος κρινειδούς λουλουδιού, και ΑΦΟΥ τα περισσοτερα κρινα (lilly) ειναι τοξικα για τις γατουλες, εγω δεν θα επιχειρούσα να δωσω ουτε σπυρί απο ρυζι ή κρεας με ιχνη σαφραν.

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή Empty Απ: Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή

Δημοσίευση από Gatoplikti Κυρ Οκτ 19, 2014 2:05 pm

Με τα καρυκεύματα δεν εννοούσα κατι συγκεκριμένο, γιατι δεν το ξέρω και ουτε έχω βρει καποια πληροφορηση σχετικα με αυτά και τις γάτες.
Τώρα περα απο αυτα που αναφέρεις τα καρυκεύματα ειναι παρα πολλα.
Εγω δεν βάζω κατι καλου καλου. Καλο ομως ειναι αν υπάρχει καποιο αρθρο για αυτά να το έβαζες στο θέμα της διατροφής να ξέρουμε.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή Empty Απ: Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή

Δημοσίευση από joyinthesky Κυρ Οκτ 19, 2014 11:52 pm

Gatoplikti έγραψε:Το μαγειρευτο φαγητο σίγουρα θα ειναι το καθαρο κρέας πχ που θα πάρεις καλύτερης ποιοτητας κλπ, αλλα θα υστερει στο οτι δεν θα ειναι η τροφή πλήρης με ολα τα συστατικα που χρειάζεται το ζώο. Βέβαια απο την άλλη θα τα παιρνει αυτά απο την ξηρά. Πολλές καλές και νοιστιμες κονσέρβες επισης, δεν ειναι πλήρεις. Αυτες που ειναι το γράφουν.

Έχεις να προτείνεις κάποιες; Της πήρα 2-3 applaws γιατί μου φάνηκαν πολύ ποιοτικές αλλά δεν νομίζω ότι γράφει κάτι τέτοιο πάνω!

joyinthesky
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/10/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή Empty Απ: Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή

Δημοσίευση από kouix Δευ Οκτ 20, 2014 2:30 pm

Gatoplikti έγραψε:Με τα καρυκεύματα δεν εννοούσα κατι συγκεκριμένο, γιατι δεν το ξέρω και ουτε έχω βρει καποια πληροφορηση σχετικα με αυτά και τις γάτες.
Τώρα περα απο αυτα που αναφέρεις τα καρυκεύματα ειναι παρα πολλα.
Εγω δεν βάζω κατι καλου καλου. Καλο ομως ειναι αν υπάρχει καποιο αρθρο για αυτά να το έβαζες στο θέμα της διατροφής να ξέρουμε.

καποια "καρυκεύματα' ειναι πολυ καλα για τα ζωακια (και τους ανθρωπους φυσικα....)
Ξεφυλιζα σημερα το διαφημιστικό της pronature και βλεπω μεσα που γραφει για "Αρωματικά και βοτανα"...

συγκεκριμενα:

Γιαπωνεζικο πράσινο τσάι (κανει καλο στο ανοσοποιητικό και στα δόντια)
Φύλλα μέντας (κανονουν καλο στο πεπτικό, στην αντισημία και στην μυική ενδυνάμωση)
Μαϊντανος (διουρητικές ιδιοτητες, καθαρση αίματος και άλλες ευεργετικές ιδιοτητες)
Δενδρολίβανο (ισχυρό αντιοξειδωτικό)
Θυμάρι (αντισηπτικές αντιιικες ιδιοτητες, διεγείρει την γαστρική λειτουργία, ανακουφίζει απο τις πεπτικες διαταραχες)
Κουρκούμη (αντιμικροβιακες και ισχυρα αντιοξειδωτικές ιδιοτητες)
Σπόροι Γλυκάνισου (καρδια - αναπνευστικό)
Κινόα (εξισορροπεί τα επίπεδα της χοληστερίνης της γλυόζης και της ινσουλίνης στο αίμα)
yucca schidigera (δεν ξερω τι ειναι αυτο... ) ΑΛΛΑ .... μειωνει την παραγωγή αμμωνίας σε κόπρανα και ούρα και εξουδετερώνει την δυσσοσμία.... οποτε ... καλό ακουγεται... happy2

Περα απο τα παραπανω, αναφερονται ως "Συστατικα" και τα παρακατω:

Πολτός Μήλου
Αβοκάντο
Μύρτιλλος
Κράνμπερυ
Πορτοκάλι
Ανανας
Μπρόκολο
Χαρούπι
Καρότο
Κουνουπίδι
Σπανάκι
Γλυκοπατάτα
Κανέλα
Τριγωνέλλα
Τζίντζερ
Αλόη βέρα
Μέλι
Αγγουράκι θάλασσας

(και άλλα )

Laughing

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή Empty Απ: Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Οκτ 20, 2014 3:16 pm

joyinthesky έγραψε:
Gatoplikti έγραψε:Το μαγειρευτο φαγητο σίγουρα θα ειναι το καθαρο κρέας πχ που θα πάρεις καλύτερης ποιοτητας κλπ, αλλα θα υστερει στο οτι δεν θα ειναι η τροφή πλήρης με ολα τα συστατικα που χρειάζεται το ζώο. Βέβαια απο την άλλη θα τα παιρνει αυτά απο την ξηρά. Πολλές καλές και νοιστιμες κονσέρβες επισης, δεν ειναι πλήρεις. Αυτες που ειναι το γράφουν.

Έχεις να προτείνεις κάποιες; Της πήρα 2-3 applaws γιατί μου φάνηκαν πολύ ποιοτικές αλλά δεν νομίζω ότι γράφει κάτι τέτοιο πάνω!

Nαι καλές οικονομικές και πλήρεις ειναι η animonda carny βγαινει σε 400 και 200γρ απο τις καλύτερες. Βozita επισης και τα ταψάκια στουζυ ειναι καλα και οικονομικά.
Οι applaws επισης πολύ καλες , στα φακελλάκια τους θα δεις ας πουμε και ένα κομμάτι κοτοπουλο οπως ακριβως θα το αγοραζες απο τον χασάπη, απλα δεν ειναι πλήρεις. Ομως αν τρώει ξηρά παιρνει και απο κει τα συστατικα που χρειάζεται. Οι σεζιρ επισης πολύ νοστιμες και η αδυναμια πολλών γατιών τσιμπημένες και οχι πλήρεις.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή Empty Απ: Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή

Δημοσίευση από joyinthesky Δευ Νοε 17, 2014 12:07 am

Οι Schesir που της πήρα, φιλετάκια κοτόπουλου με αλόη για γατάκια, φαίνονται να είναι πλήρεις! Όχι; Αναγράφονται από πίσω τα εξής:
NUTRITIONAL ADDITIVES/KG: vit. A 1700  U.I., vit. D3 120 U.I., vit. E 180 mg, taurine 200 mg, zinc sulphate heptahydrate 383 mg, ferrous sulphate monohydrate 38 mg, manganous sulphate monohydrate 12 mg, potassium iodide 12 mg, cupric sulphate pentahydrate 6 mg.
ANALYTICAL CONSTITUENTS AND Kcal/Kg: protein 12%, crude oils and fats 2%, crude fibre 0,5%, crude ash 1%, moisture 83%.

joyinthesky
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/10/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή Empty Απ: Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή

Δημοσίευση από rouli726 Τρι Νοε 18, 2014 3:20 am

να το χαίρεσαι το γατούνι σου!
πολύ καλές επιλογές τροφής έκανες(orijen-applaws-schezir), οι whiskas είναι οι χειρότερες.
για να ξέρεις ποια είναι πλήρης και ποια όχι, το γράφουν συνήθως. πχ "πλήρης τροφή για γατάκια" ή "συμπληρωματική τροφή για γατάκια".
εμένα η μικρή μου τρελαίνεται και για τις κονσέρβες naturea.
rouli726
rouli726
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : δε σκεφτονται ολοι οπως εγω.
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2014
Mood : Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή Empty Απ: Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή

Δημοσίευση από Gatoplikti Σαβ Νοε 22, 2014 4:56 pm

joyinthesky έγραψε:Οι Schesir που της πήρα, φιλετάκια κοτόπουλου με αλόη για γατάκια, φαίνονται να είναι πλήρεις! Όχι; Αναγράφονται από πίσω τα εξής:
NUTRITIONAL ADDITIVES/KG: vit. A 1700  U.I., vit. D3 120 U.I., vit. E 180 mg, taurine 200 mg, zinc sulphate heptahydrate 383 mg, ferrous sulphate monohydrate 38 mg, manganous sulphate monohydrate 12 mg, potassium iodide 12 mg, cupric sulphate pentahydrate 6 mg.
ANALYTICAL CONSTITUENTS AND Kcal/Kg: protein 12%, crude oils and fats 2%, crude fibre 0,5%, crude ash 1%, moisture 83%.

Αν ειναι πλήρεις το γράφουν επάνω. Αλλα σου ξαναλέω οτι αν ειναι πλήρης η ξηρα που τρώνε η κύρια τροφη τοτε δεν χρειάζεται να ανησυχεις για τις κονσέρβες...
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Το γατάκι μου δε θέλει να φάει ξηρά τροφή M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης