gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΓατοSos

+2
koneko
Ελλέβορος
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΓατοSos Empty ΓατοSos

Δημοσίευση από Ελλέβορος Τρι Οκτ 14, 2014 7:50 pm

Καλησπέρα σας!
Έχω 5 γατάκια (το ένα είναι δύο ετών και τα άλλα οκτώ εβδομάδων).
Το ένα από τα μικρά μου είναι πιο μικρόσωμο από τα αδερφάκια του.
Τις τελευταίες μέρες έχει θέμα με το να κάνει την ανάγκη του και ο γιατρός μου είχε πει
να του κάνω ένα κλησματάκι για τα μωρά. Εδώ και δύο μέρες όμως πάλι έχει πρόβλημα
και έχει πρηστεί ο ποπουδάκος του. Αν μπορεί κάποιος να μου πει τι να κάνω σας παρακαλώ.
Ελλέβορος
Ελλέβορος
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 34
Τόπος : Περιστέρι, Αττικής
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΟΛΑ!!
Motto : a beer in the northern sky
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/10/2014
Mood : ΓατοSos M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓατοSos Empty Απ: ΓατοSos

Δημοσίευση από koneko Τρι Οκτ 14, 2014 8:59 pm

καταρχην θεωρω απιστευτη ανευθυνοτητα το γεγονος οτι ανεθεσε ο κτηνιατρος την εφαρμογη κλισματος σε μωρο γατι απο μη ειδικο ατομο. Αυτο ειχε ως συνεπεια να προκαλεσεις τραυμα στο γατακι και να βρισκεσαι τωρα εδω. Γνωμη μου ειναι να αφησεις το γατακι στην ησυχια του προς το παρον και να μη προσπαθησεις παλι να του κανεις κλισμα. Αν χρειαστει κλισμα θα πρεπει να γνει σε κτηνιατρειο ή τελος παντων απο ανθρωπο που γνωριζει. Αυτο ομως που θα ηθελα να ρωτησω ειναι το ποσες μερες ειχε να κανει το γατακι την αναγκη του και αν εισαι βεβαιη οτι το συγκεκριμενο γατι ηταν αυτο που δεν εκανε την αναγκη του και οχι καποιο αλλο. Επισης με προβληματιζει το γεγονος οτι στραφηκατε απευθειας στο κλισμα και οχι σε αλλες ασφαλεστερες μεθοδους (πχ να δωσετε παστα για τριχομπαλες ή παραφινελαιο ή βραστο κολυθι ή ακομα και γαλα). Εγω στην θεση σου θα αλλαζα κατευθειαν κτηνιατρο. Ακου εκει κλισμα με την πρωτη.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΓατοSos M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓατοSos Empty Απ: ΓατοSos

Δημοσίευση από Ελλέβορος Τετ Οκτ 15, 2014 11:56 am

Και εμένα μου φάνηκε περίεργο να πει κατευθείαν να κάνουμε κλήσμα στο γατάκι και ακόμα περισσότερο να το κάνω εγώ που δεν έχω πήρα. Από εχτές τους άλλαξα τροφή και παρακολουθούσα τη συμπεριφορά του και σήμερα το γατάκι μου δείχνει ευδιάθετο. ενεργήθηκε (το είδα μόλις βγήκα έξω να τους αλλάξω την άμμο) και έτρωγε με αρκετή όρεξη. Μπορεί να πω και χαζομάρα αλλά μήπως παίζει ρόλο και η άμμος που τους παίρνω; Είμαι καινούρια γατομαμά και δεν τα ξέρω πολύ καλά. thanks
Ελλέβορος
Ελλέβορος
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 34
Τόπος : Περιστέρι, Αττικής
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΟΛΑ!!
Motto : a beer in the northern sky
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/10/2014
Mood : ΓατοSos M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓατοSos Empty Απ: ΓατοSos

Δημοσίευση από chocoulini Τετ Οκτ 15, 2014 2:51 pm

Καλησπερα.
Δεν ξερω αν εχει σημασια η αμμος ξερω σιγουρα ομως οτι καθοτι πολυ τακτικες με την καθαριοτητα οι γατουλες, θελουν παντα η τουαλετα τους να ειναι καθαρη. Αυτο σημαινει οτι θα πρεπει να αλλαζουμε την αμμο τουλαχιστον 2 φορες την εβδομαδα και να απομακρυνουμε καθημερινα τις ακαθαρσιες...
(τα δικα μου αν τυχει η αμμολεκανη τους να ΜΗΝ ειναι καθαρη τα κανουν ΕΞΩ οπου το εξω μπορει να σημαινει διπλα στην αμμολεκανη, σε εφημεριδες ή και σε πεταμενα ρουχα -φροντιζοντας προφανως για την εξασφαλιση παραπανω χωρου στην ντουλαπα μου happy2 )

Και η Ζωιτσα μου ειχε θεμα δυσκοιλιοτητας οταν ηταν μωρακι και της ειχα δωσει duphalac. Ειναι για ανθρωπους αλλα μπορει να το παρει και γατουλα. Βεβαια παντα σε συνεννοηση με κτηνιατρο ο οποιος θα προτεινει και τη δοσολογια. Δεν θυμαμαι εγω ποσο εδινα στη Ζωουλα αλλα ηταν σιγουρα ελαχιστη ποσοτητα καθε φορα...
Εμεις ειχαμε αποτελεσμα καθε φορα...

Οπως και να εχει ομως εγω θα σου προτεινα να συμβουλευτεις εναν υπευθυνο κτηνιατρο και θα συμφωνησω με την koneko για τον τωρινο σας... Μου φαινεται υπερβολη να προτεινει κλισμα με τη μια και μαλιστα χωρις καν να το αναλαβει ο ιδιος.

Επισης να σου πω οτι μου θυμησες τον Μορφεακο μου! Κι εκεινος ηταν το πιο μικροκαμωμενο και ασθενικο απο τα 4 αδερφακια. Τοσο που φοβηθηκαμε οτι δεν θα τα καταφερει -καθως ηταν και αγαθιαρης μεχρι το σημειο να μην τον αφηνουν τα υπολοιπα να φαει- και τον πηραμε μεσα παροτι ως τοτε αποκλειαμε την πιθανοτητα δευτερου γατιου μεσα στο σπιτι (που να ξεραμε, happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 )...
Εκανε θεραπεια γιατι ηταν και αρρωστουλης, ετρωγε ανενοχλητος πια οτι τραβουσε η ορεξη του, πηρε και πολλα πολλα χαδακια και εγινε ενας γαταρος αγνωριστος! Απο εκει που ηταν το πιο μικροσωμο απ' ολα σημερα ειναι ο μεγαλυτερος, χε χε χε...
Οκ, σταματαω, μ' επιασε παλι η φλυαρια μου τη χαζογατομαμα!!!
chocoulini
chocoulini
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 34
Τόπος : Home is where my cats are...
Αριθμός γατουνίων : 10. Σαντυ, Μορφεας, Ζωη, Φαιδρα, Χρυσουλιτα, Lacta, Μυρσινη, Λυδια, Bella, Μελιτα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας για γατοαγκαλιτσες και γουργουρισματα...
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τα αδέσποτα όλα !
Motto : Heaven...: all the cats that ever loved you.
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/01/2010
Mood : ΓατοSos Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓατοSos Empty Απ: ΓατοSos

Δημοσίευση από kouix Τετ Οκτ 15, 2014 3:44 pm

το  ντουφαλακ  το δινουμε  με  συριγγουλα  ινσουλίνης, (που εχει 1ο μικρες διαγραμμίσεις)  και δινουμε  να πιει  μια  σταγονίτσα ( μια διαγραμμιση  δηλαδη  της  συριγγας  ινσουλίνης) και  εννοειται  οτι  την  συριγγα  την  χρησιμοποιουμε  ΧΩΡΙΣ  την βελονα.

ΕΝΤΙΤ: και μπορουμε να δωσουμε στο μωρο γατακι πρωι και βραδυ απο οσο ανεφερα παραπανω... ΛΟΓΙΚΑ μεσα σε 1.5 μερα ΤΟ ΠΟΛΥ (δηλαδη με 3 δόσεις) θα εχει ενεργηθει.


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

ΓατοSos Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : ΓατοSos M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓατοSos Empty Απ: ΓατοSos

Δημοσίευση από Ελλέβορος Τετ Οκτ 15, 2014 7:24 pm

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!! Από εχτές ο Μπιλμπάκος μου είναι πολύ καλύτερα και τρώει με μεγάλη όρεξη! Τα αδερφάκια του τον προσέχουν πάρα πολύ και νιώθω τεράστια ανακούφιση. Τους πήρα κονσέρβες που μου είπε μια πολύ καλή μου φίλη που βοηθάει αρκετά για τις τρυχόμπαλες.

Chocoulini πραγματικά φοβόμουν (και ακόμα φοβάμαι βασικά) για τον μικρούλη μου αλλά αν γίνει και αυτός θηρίο θα τρέχω και δε θα φτάνω γιατί τα έχω πέντε ζωή να έχουνε. Smile happy2
Ελλέβορος
Ελλέβορος
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 34
Τόπος : Περιστέρι, Αττικής
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΟΛΑ!!
Motto : a beer in the northern sky
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/10/2014
Mood : ΓατοSos M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓατοSos Empty Απ: ΓατοSos

Δημοσίευση από koneko Τετ Οκτ 15, 2014 9:03 pm

αν το γατακι δεν ενεργειται καθημερινα, μη πανικοβαλλεσαι και μην ανησυχεις! Ο δικος μου κανει κακακια καθε 1-3 μερες και η μικρη εκανε μερα παρα μερα. Το ποσο συχνα θα πηγαινει εξαρταται απο την διατροφη τους. Οσο καλυτερη ειναι η τροφη, τοσο πιο αραια θα ενεργουνται. Αν το γατι εχει δυσκοιλιοτητα σιγουρα θα το καταλαβεις απο αλλα συμπτωματα, πχ ανορεξια, θα καθεται για ωρα στην αμμο χωρις να κανει τιποτα, δεν θα ειναι ευδιαθετο κτλ. Αυτο που θελω να πω δηλαδη ειναι να μη βασιζεσαι τοσο στην συχνοτητα που ενεργειται οσο στην εικονα που παρουσιαζει.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΓατοSos M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓατοSos Empty Απ: ΓατοSos

Δημοσίευση από Ελλέβορος Τετ Οκτ 22, 2014 12:16 pm

Δυστυχώς το γατάκι μου δεν τα κατάφερε...Σήμερα το πρωί το βρήκα να κοιμάται και δεν ξανα-άνοιξε τα ματάκια του...Τον πήγα σε άλλο γιατρό και μου είπε ότι δε θα άντεχε για πολύ ακόμα...Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια σας... Sad
Ελλέβορος
Ελλέβορος
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 34
Τόπος : Περιστέρι, Αττικής
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΟΛΑ!!
Motto : a beer in the northern sky
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/10/2014
Mood : ΓατοSos M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓατοSos Empty Απ: ΓατοSos

Δημοσίευση από Lina Τετ Οκτ 22, 2014 12:32 pm

Λυπάμαι πολύ, κρίμα το καυμενούλι Sad
rainbow rainbow rainbow
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : ΓατοSos M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓατοSos Empty Απ: ΓατοSos

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Οκτ 22, 2014 2:50 pm

No No rainbow rainbow rainbow
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : ΓατοSos M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης