gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

+73
grosper
nontask
selefa
Nontas
βερικοκακι 17
psipsa
Mauros Gatos
Stella M.
Nelly@Virginia
purple penguin
gatoulis2009
gatisios
IrenePeace2
ECLAIR
Spiros82
Ταμαρα
purfect
Aigypti-cat
PiperMaru
Merinta
Bookie
LIZA_T
ExPer
Dreamer
YNL
Messy
Φυλλίτσα
florans
ChocolateCat
ΜαύροςΓάτος
Miss_Ψιψίνη
Serenata
μελινάκι
ZIZIKOS
Smokys
neomat
evol
nen
vaso
zoelev
joyinthesky
tia
πατουσακια
Zaxy
Coney-
marina289
Antilkmene
xorxe
Cat Daddy
spyroid
Belatrix Orionis
alex..niaou
Constant1ne
Mary-Fish
purina
kat-cats
tania g
nikos_x
Gatoplikti
astralel
Karamela
maktoumpis
kouix
LAROGATA
f.m123
cyberkill
Ηρακλένια
Τζούλι το Κατσούλι
manolis_oik
rouli726
Μαυρογατος
houlieta
koneko
77 απαντήσεις

Σελίδα 17 από 30 Επιστροφή  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 23 ... 30  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από houlieta Κυρ Ιουν 21, 2015 8:57 am

Αφορά ερευνα σε σκυλοτροφές..
http://www.allaboutdog.gr/erevna-se-2200-skilotrofes-119-mono-i-ikanopiitikes/

Βεβαια, το γεγονός ότι δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ευρωπαϊκή τροφή στην λίστα, το βρίσκω λίγο ύποπτο, αλλά anyway...
Το βρήκα, το έβαλα!..
Smile
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από koneko Κυρ Ιουν 21, 2015 9:38 am

Παρολο που γνωριζετε οτι δεν εχω ιδιαιτερη συμπαθεια στις εταιριες ζωοτροφων, εχω αρκετους ενδοιασμους με το συγκεκριμενο αρθρο. Για παραδειγμα εχει αποκλεισει ολοκληρη εταιρια, την weruva, επειδη καποια προιοντα της (αυτα που περιεχουν ψαρια) προερχονται απο ταιλανδη. Συγγνωμη, αλλα ο τονος και πολλα αλλα ψαρια, ειτε ειναι για ανθρωπινη καταναλωση ειτε οχι, παρασκευαζονται εκει. Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι εντελως αχρηστα. Εκτος απο τα ψαρια ομως, η εταιρια αυτη παραγει καταπληκτικες κονσερβες κοτοπουλου και αλλων κρεατων. Το αρθρο αποκλειει και μια ακομα τροφη επειδη απλα παρασκευαζεται στην Ουρουγουαη. Ενταξει, μπορει να μην εχουν τα στανταρντς της Β. Αμερικης, αλλα δεν πιστευω οτι μονο η Β. Αμερικη παραγει τελειες τροφες.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από kouix Κυρ Ιουν 21, 2015 12:20 pm

houlieta έγραψε:Αφορά ερευνα σε σκυλοτροφές..
http://www.allaboutdog.gr/erevna-se-2200-skilotrofes-119-mono-i-ikanopiitikes/

Βεβαια, το γεγονός ότι δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ευρωπαϊκή τροφή στην λίστα, το βρίσκω λίγο ύποπτο, αλλά anyway...
Το βρήκα, το έβαλα!..
Smile

συγνωμη κιολας για την χειρονομία, αλλα αφου υπαρχει διαθεσιμη, θα την κοτσάρω. handjob

Εβαλα στο review.com (που εχει και καλα την "αναλυση" των αποτελεσματων....) εκει που σου λεει να επιλεξεις κριτηρια βαση ηλικιας του σκυλου και γενικα αν θες υγρη τροφη ή ξηρα κτλ.... για να μου βγαλει ΤΙΣ καταλληλες τροφες για τα σκυλουμπια μου, και μου εβγαλε ΜΟΝΟ ΜΙΑ.

ΜΟΝΟ ΜΙΑ ξηρα τροφη ειναι καταλληλη για την Ηρα και τον Φιντελ..... Shocked απο τις 2.000 που κυκλοφορουν.............

Τυχαιο...?
δεν νομιζω..... handjob

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από houlieta Κυρ Ιουν 21, 2015 3:59 pm

Εδω δεν έχει ούτε μια Ευρωπαϊκή καλέ!..
Και η Ευρώπη έχει γενικώς πιο "υψηλές" απαιτήσεις στις τροφές..
Τι να λέμε..
Πάντως, Αcana και Orijen δεν λείπουν ποτέ από τις καλές λίστες...
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Smokys Κυρ Ιουν 21, 2015 7:55 pm

kouix έγραψε:
houlieta έγραψε:Αφορά ερευνα σε σκυλοτροφές..
http://www.allaboutdog.gr/erevna-se-2200-skilotrofes-119-mono-i-ikanopiitikes/

Βεβαια, το γεγονός ότι δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ευρωπαϊκή τροφή στην λίστα, το βρίσκω λίγο ύποπτο, αλλά anyway...
Το βρήκα, το έβαλα!..
Smile

συγνωμη κιολας  για  την  χειρονομία,  αλλα  αφου υπαρχει διαθεσιμη,  θα  την  κοτσάρω. handjob

Εβαλα  στο review.com  (που εχει  και καλα  την  "αναλυση"  των αποτελεσματων....)  εκει που  σου  λεει  να  επιλεξεις  κριτηρια  βαση  ηλικιας του  σκυλου και  γενικα  αν  θες  υγρη τροφη ή ξηρα κτλ.... για να μου βγαλει  ΤΙΣ  καταλληλες  τροφες για  τα σκυλουμπια μου,  και μου εβγαλε  ΜΟΝΟ  ΜΙΑ.

ΜΟΝΟ  ΜΙΑ  ξηρα  τροφη ειναι καταλληλη  για την Ηρα και τον Φιντελ.....  Shocked  απο τις  2.000   που κυκλοφορουν.............

Τυχαιο...?
δεν  νομιζω..... handjob

Συγνωμη, αλλα επειδή έχεις κάνει την ΗΡΑ και τον Φιντελ προβληματικά ζώα, και θέλουν μόνο μία, πάει να πει πως το σαϊτ κάνει λάθος !!!!!! Όχι δεν το δέχομαι με τίποτα !!!!
Σπόιλερ:

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

 
Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Zaxy Πεμ Ιουν 25, 2015 12:42 pm

Λοιπόν, πρόσφατα ξεκινήσαμε να μεταβαίνουμε σε Arden Grange sensitive από Acana Wild Prairie. O Λίο αν και δεν είχε πρόβλημα με μαλακά κακά όπως στη φάση κολίτιδας, είναι μόνιμα πρησμένος και τελευταία η ποσότητα παραγωγής ήταν...εξωγήινη. Άσε που είχαν αρχίσει να μυρίζουν κιόλας, άρα κάτι στην πέψη είχε αρχίσει να χαλάει. Το θέμα με τον μικρό βεβαια είναι πως εκτός από το εντερικό, όποια άλλα τροφή είχαμε δοκιμάσει (κυρίως όσες είχαν πουλερικά) προκαλούσε και αλλεργία.

Οπότε είπα να δοκιμάσουμε αυτην που φαίνεται κατάλληλη για αλλεργίες και για θέματα πέψης.

Το θέμα είναι πως δεεεεε μας αρέσει η τροφή αυτή... Την τρώει μόνο επειδή πεινάει και ακόμη καλά καλά δεν έχουμε φτάσει στο 100% δοσολογίας (δηλαδή ακόμη τη μοιράζουμε με acana για να μεταβούμε σταδιακά, μην την πατήσουμε πάλι). Η Νάγια επίσης δεν τρελαίνεται και τρώει αρκετά λιγότερο σε σχέση με πρίν.

Η αδερφή μου έχει πάρει την Arden Grange με σολωμό και πατάτα και ο Μπόμπυ της έχει μέινει μισός... Και τα δυο γατιά της (Μπόμπυ και Λουίζα) για να την φάνε πρέπει να ξαναβάζει στο σακί ό,τι έχει μέινει στο μπωλ -ώστε να παίρνουν πάλι τη μυρωδιά- και να τους ξαναβάζει στο πιάτο ώστε να φάνε την ποσότητα που πρέπει...

Έχει μειωθεί όμως η ποσότητα των κοπράνων και δεν έχω δει κάποια αλλεργική αντίδραση ως τώρα, οπότε είμαι σε δίλημμα να συνεχίσουμε με αυτήν ή όχι Suspect Suspect Suspect
Zaxy
Zaxy
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Κοντά στο νεράκι...
Αριθμός γατουνίων : 2 νιάου + 1 γαβ
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/06/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Serenata Πεμ Ιουν 25, 2015 7:17 pm

Τι ξέρουμε για την meowing heads? Εμένα με μια γρήγορη ματιά στα συστατικά μου φαίνεται καλή? Την παίρνει κανείς από εσάς?
Serenata
Serenata
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Χαλάνδρι
Αριθμός γατουνίων : Αμελί, Καραμέλα, Σερενάτα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γαταχείμωνο
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/05/2010
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από houlieta Πεμ Ιουν 25, 2015 9:31 pm

Νομίζω ότι έχει αρκετά υψηλά ποσοστά μαγνησίου και φωσφόρου και έτσι όσοι έχουμε στειρωμένα γατούνια - όλοι δλδ - την φοβόμαστε λιγάκι..
Smile
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Constant1ne Πεμ Ιουν 25, 2015 9:54 pm

Δε την εχω δοκιμασει αλλα τη θεωρω πανακριβη γι αυτο που ειναι (γυρω στο 60% κρεας). Ηθελα να δοκιμασω κονσερβα αλλα μολις ειδα την τιμη αλλαξα γνωμη! 1,40? τα 85γρ!
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από koneko Πεμ Ιουν 25, 2015 10:27 pm

Τις προαλλες εδωσα $2.60 για μια κονσερβα κουνελι των 156γρ και οταν την ανοιξα μυριζε σαν φρισκις. Τα συστατικα ηταν μια χαρα, αλλα ποιος ξερει τι ειχαν βαλει μεσα για να μυριζει ετσι.

Μου κανει εντυπωση κατι αλλο ομως. Εχω παρει διαφορες κονσερβες χωρις πατατα αλλα την επομενη μερα αφοτου τις φαει, γεμιζει πληγες. Υποψιαζομαι οτι δεν ειναι και τοσο εντιμοι στην λιστα με τα συστατικα γιατι σε πολλες περιπτωσεις δεν εχω βρει κατι εκτος απο πατατα που μπορει να του προκαλεσει αλλεργια.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Constant1ne Πεμ Ιουν 25, 2015 10:30 pm

Καλα και γω οσες κονσερβες εχω παρει δε μυριζουν και πολυ ωραια. Εκτος απο σεζιρ και τις hermmans που πηρα τωρα και ειναι 97% κρεας και μοσχοβολανε. Ε αμα βαζουν καρδιες, συκωτια κτλ λογικο δεν ειναι; Ηρω δεν υπαρχει καμια εξεταση αντιστοιχη της δικια μας για να δεις σε τι εχει αλλεργια;
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από nen Πεμ Ιουν 25, 2015 11:39 pm

Zaxy έγραψε:Λοιπόν, πρόσφατα ξεκινήσαμε να μεταβαίνουμε σε Arden Grange sensitive από Acana Wild Prairie. O Λίο αν και δεν είχε πρόβλημα με μαλακά κακά όπως στη φάση κολίτιδας, είναι μόνιμα πρησμένος και τελευταία η ποσότητα παραγωγής ήταν...εξωγήινη. Άσε που είχαν αρχίσει να μυρίζουν κιόλας, άρα κάτι στην πέψη είχε αρχίσει να χαλάει. Το θέμα με τον μικρό βεβαια είναι πως εκτός από το εντερικό, όποια άλλα τροφή είχαμε δοκιμάσει (κυρίως όσες είχαν πουλερικά) προκαλούσε και αλλεργία.
Οπότε είπα να δοκιμάσουμε αυτην που φαίνεται κατάλληλη για αλλεργίες και για θέματα πέψης.
Το θέμα είναι πως δεεεεε μας αρέσει η τροφή αυτή... Την τρώει μόνο επειδή πεινάει και ακόμη καλά καλά δεν έχουμε φτάσει στο 100% δοσολογίας (δηλαδή ακόμη τη μοιράζουμε με acana για να μεταβούμε σταδιακά, μην την πατήσουμε πάλι). Η Νάγια επίσης δεν τρελαίνεται και τρώει αρκετά λιγότερο σε σχέση με πρίν.
Η αδερφή μου έχει πάρει την Arden Grange με σολωμό και πατάτα και ο Μπόμπυ της έχει μέινει μισός... Και τα δυο γατιά της (Μπόμπυ και Λουίζα) για να την φάνε πρέπει να ξαναβάζει στο σακί ό,τι έχει μέινει στο μπωλ -ώστε να παίρνουν πάλι τη μυρωδιά- και να τους ξαναβάζει στο πιάτο ώστε να φάνε την ποσότητα που πρέπει...
Έχει μειωθεί όμως η ποσότητα των κοπράνων και δεν έχω δει κάποια αλλεργική αντίδραση ως τώρα, οπότε είμαι σε δίλημμα να συνεχίσουμε με αυτήν ή όχι Suspect Suspect Suspect

Είχα δώσει για λίγο καιρό στον Asher την Arden με κοτόπουλο πατάτα (πριν κάνω την αλλαγή έδινα orijen). Τις πρώτες μέρες κι ας έκανα σταδιακά την αλλαγή είχαμε 1-2 μικροπροβληματάκια με τα κακά του. Μετά έφτιαξαν μια χαρά. Ο Asher πάντως την έτρωγε με όρεξη από την πρώτη μέρα.
Μήπως απλά θέλουν λίγο καιρό να συνηθίσουν την νέα γεύση, αν είναι λίγο παραξενιάρικα με το φαγητό;
Είσαι σίγουρη ότι δεν έχουν αλλεργία σε πατάτα;

Πάντως αν έχει αλλεργία ο γατούλης σε διάφορες κροκέτες και δεν του αρέσει και πολύ σαν γεύση, μήπως είναι καλύτερο να τρώει μικρή ποσότητα από αυτές τις κροκέτες και κονσέρβα χωρίς πουλερικά; Η carny για παράδειγμα έχει ως βάση το μοσχάρι, είναι σχετικά καλή και φτηνή.

Την Acana γιατί την άλλαξες;
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από nen Πεμ Ιουν 25, 2015 11:43 pm

Constant1ne έγραψε:Καλα και γω οσες κονσερβες εχω παρει δε μυριζουν και πολυ ωραια. Εκτος απο σεζιρ και τις hermmans που πηρα τωρα και ειναι 97% κρεας και μοσχοβολανε. Ε αμα βαζουν καρδιες, συκωτια κτλ λογικο δεν ειναι; Ηρω δεν υπαρχει καμια εξεταση αντιστοιχη της δικια μας για να δεις σε τι εχει αλλεργια;

Οι 2-3 γεύσεις shezir που έχω πάρει μου βρώμαγαν αρκετά. Ευχάριστα μου μυρίζουν οι applaws, η lily's και λίγο οι leonardo.
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Constant1ne Πεμ Ιουν 25, 2015 11:45 pm

Ο τονος μυριζει σαν ριο μαρε κ το κοτοπουλο σαν βραστο κοτοπουλο! Εσυ ποιες πηρες; Την λιλυ την περιμενα καλυτερη την μυρωδια. Οι μποζιτα μυριζουν περιεργα, λες κ χουν μπαχαρικα μεσα ενα πραμα.
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Zaxy Πεμ Ιουν 25, 2015 11:56 pm

nen έγραψε:
Zaxy έγραψε:Λοιπόν, πρόσφατα ξεκινήσαμε να μεταβαίνουμε σε Arden Grange sensitive από Acana Wild Prairie. O Λίο αν και δεν είχε πρόβλημα με μαλακά κακά όπως στη φάση κολίτιδας, είναι μόνιμα πρησμένος και τελευταία η ποσότητα παραγωγής ήταν...εξωγήινη. Άσε που είχαν αρχίσει να μυρίζουν κιόλας, άρα κάτι στην πέψη είχε αρχίσει να χαλάει. Το θέμα με τον μικρό βεβαια είναι πως εκτός από το εντερικό, όποια άλλα τροφή είχαμε δοκιμάσει (κυρίως όσες είχαν πουλερικά) προκαλούσε και αλλεργία.
Οπότε είπα να δοκιμάσουμε αυτην που φαίνεται κατάλληλη για αλλεργίες και για θέματα πέψης.
Το θέμα είναι πως δεεεεε μας αρέσει η τροφή αυτή... Την τρώει μόνο επειδή πεινάει και ακόμη καλά καλά δεν έχουμε φτάσει στο 100% δοσολογίας (δηλαδή ακόμη τη μοιράζουμε με acana για να μεταβούμε σταδιακά, μην την πατήσουμε πάλι). Η Νάγια επίσης δεν τρελαίνεται και τρώει αρκετά λιγότερο σε σχέση με πρίν.
Η αδερφή μου έχει πάρει την Arden Grange με σολωμό και πατάτα και ο Μπόμπυ της έχει μέινει μισός... Και τα δυο γατιά της (Μπόμπυ και Λουίζα) για να την φάνε πρέπει να ξαναβάζει στο σακί ό,τι έχει μέινει στο μπωλ -ώστε να παίρνουν πάλι τη μυρωδιά- και να τους ξαναβάζει στο πιάτο ώστε να φάνε την ποσότητα που πρέπει...
Έχει μειωθεί όμως η ποσότητα των κοπράνων και δεν έχω δει κάποια αλλεργική αντίδραση ως τώρα, οπότε είμαι σε δίλημμα να συνεχίσουμε με αυτήν ή όχι Suspect Suspect Suspect

Είχα δώσει για λίγο καιρό στον Asher την Arden με κοτόπουλο πατάτα (πριν κάνω την αλλαγή έδινα orijen). Τις πρώτες μέρες κι ας έκανα σταδιακά την αλλαγή είχαμε 1-2 μικροπροβληματάκια με τα κακά του. Μετά έφτιαξαν μια χαρά. Ο Asher πάντως την έτρωγε με όρεξη από την πρώτη μέρα.
Μήπως απλά θέλουν λίγο καιρό να συνηθίσουν την νέα γεύση, αν είναι λίγο παραξενιάρικα με το φαγητό;
Είσαι σίγουρη ότι δεν έχουν αλλεργία σε πατάτα;

Πάντως αν έχει αλλεργία ο γατούλης σε διάφορες κροκέτες και δεν του αρέσει και πολύ σαν γεύση, μήπως είναι καλύτερο να τρώει μικρή ποσότητα από αυτές τις κροκέτες και κονσέρβα χωρίς πουλερικά; Η carny για παράδειγμα έχει ως βάση το μοσχάρι, είναι σχετικά καλή και φτηνή.

Την Acana γιατί την άλλαξες;

Αλλάζουμε την acana για τους λόγους που αναφέρονται στην υπογράμμιση. Αν δεις τον Λίο από πίσω, είναι πρησμένος δεξιά και αριστερά στην κοιλιά μονίμως. Τον τελευταίο δε καιρό είχα τρομάξει με το μέγεθος των ερρ παραγώγων του. Αν και πήγαινε μια φορά, έκανε για δέκα. Είδικά αν τα συγκρίνω με της Νάγιας που τρώει ίδια τροφή και δε λέω είναι και κοριτσάκι, και πάλι όμως...Τρομακτική διαφορά.
Ο γιατρός μας δεν είναι συμφωνος με την αλλαγή βεβαια, θεωρεί πως αφου την δέχτηκε και τα κόπρανα είναι σκληρά-γιατί υποτίθεται θα έπρεπε μόνιμα να τρώει την κτηνιατρική- δεν πρέπει να πειραματιζόμαστε. Και αφου δεν κάνει και το αλλεργικό με την acana.
Όσο για την πατάτα, δεν είμαστε 100% σίγουροι τι προκαλεί την αλλεργία -μόνο αν κάνουμε το τεστ- αλλά το έχουμε τσεκάρει αρκετές φορές. Ειδικά την τελευταία που έφαγε λιχουδιές orijen με πουλερικά αμέσως γέμισε και μετά από αυτό είμαι σχεδόν σίγουρη πως φταίνε τα κοτόπουλα. Το ίδιο και με την applaws κοτόπουλο. Ενώ το βραστό κοτόπουλο που έχουμε δοκιμάσει παλιά στην κολίτιδα αντί να βοηθήσει τα χειροτέρεψε.
Η κονσέρβα δεν ξέρω...όσο φτηνή και αν είναι το καθημερινό είναι μανίκι. Θα δούμε, νηστικός δε μένει πάντως, απλώς ξενερώνει λιγάκι. Αν δούμε πως δεν έχει διαφορά σε λίγο καιρό θα το παρουμε απόφαση πως μόνο acana του κάνει.
Zaxy
Zaxy
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Κοντά στο νεράκι...
Αριθμός γατουνίων : 2 νιάου + 1 γαβ
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/06/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από nen Πεμ Ιουν 25, 2015 11:58 pm

Constant1ne έγραψε:Ο τονος μυριζει σαν ριο μαρε κ το κοτοπουλο σαν βραστο κοτοπουλο! Εσυ ποιες πηρες; Την λιλυ την περιμενα καλυτερη την μυρωδια. Οι μποζιτα μυριζουν περιεργα, λες κ χουν μπαχαρικα μεσα ενα πραμα.

Αν θυμάμαι καλά ήταν μία με κομμάτια κοτόπουλο με ρύζι και μία κοτόπουλο με seaweed ή κάτι τέτοιο. Σε σχέση με τις αντίστοιχες applaws δεν μύριζαν καλά.Οι applaws κοτόπουλο και ότι άλλο έχω πάρει μοσχοβολάνε.

Η lily's κοτόπουλο μύριζε μια χαρά. Την τρίτη μέρα που την είχα στο ψυγείο είχε αρχίσει να μυρίζει κάπως αλλά λογικό. Την τόνο/γαλοπούλα που έχεις εσύ δεν την έχω ανοίξει ακόμα.
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από nen Παρ Ιουν 26, 2015 12:05 am

Zaxy έγραψε:Αλλάζουμε την acana για τους λόγους που αναφέρονται στην υπογράμμιση. Αν δεις τον Λίο από πίσω, είναι πρησμένος δεξιά και αριστερά στην κοιλιά μονίμως. Τον τελευταίο δε καιρό είχα τρομάξει με το μέγεθος των ερρ παραγώγων του. Αν και πήγαινε μια φορά, έκανε για δέκα. Είδικά αν τα συγκρίνω με της Νάγιας που τρώει ίδια τροφή και δε λέω είναι και κοριτσάκι, και πάλι όμως...Τρομακτική διαφορά.
Ο γιατρός μας δεν είναι συμφωνος με την αλλαγή βεβαια, θεωρεί πως αφου την δέχτηκε και τα κόπρανα είναι σκληρά-γιατί υποτίθεται θα έπρεπε μόνιμα να τρώει την κτηνιατρική- δεν πρέπει να πειραματιζόμαστε. Και αφου δεν κάνει και το αλλεργικό με την acana.
Όσο για την πατάτα, δεν είμαστε 100% σίγουροι τι προκαλεί την αλλεργία -μόνο αν κάνουμε το τεστ- αλλά το έχουμε τσεκάρει αρκετές φορές. Ειδικά την τελευταία που έφαγε λιχουδιές orijen με πουλερικά αμέσως γέμισε και μετά από αυτό είμαι σχεδόν σίγουρη πως φταίνε τα κοτόπουλα. Το ίδιο και με την applaws κοτόπουλο. Ενώ το βραστό κοτόπουλο που έχουμε δοκιμάσει παλιά στην κολίτιδα αντί να βοηθήσει τα χειροτέρεψε.
Η κονσέρβα δεν ξέρω...όσο φτηνή και αν είναι το καθημερινό είναι μανίκι. Θα δούμε, νηστικός δε μένει πάντως, απλώς ξενερώνει λιγάκι. Αν δούμε πως δεν έχει διαφορά σε λίγο καιρό θα το παρουμε απόφαση πως μόνο acana του κάνει.

Κατάλαβα. Πάντως αν δεν βγάλετε άκρη και δείτε ότι χρειάζεται κονσέρβα, έχω βρει σε online pet shop και παίρνω την carny που σε κάποιες γεύσεις δεν έχει μοσχάρι, και πουλάνε 24 carny των 400gr με 23 ευρώ. Αν θελήσεις πες μου να σου στείλω pm. Smile
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από kouix Παρ Ιουν 26, 2015 12:08 am

Constant1ne έγραψε:Καλα και γω οσες κονσερβες εχω παρει δε μυριζουν και πολυ ωραια. Εκτος απο σεζιρ και τις hermmans που πηρα τωρα και ειναι 97% κρεας και μοσχοβολανε. Ε αμα βαζουν καρδιες, συκωτια κτλ λογικο δεν ειναι; Ηρω δεν υπαρχει καμια εξεταση αντιστοιχη της δικια μας για να δεις σε τι εχει αλλεργια;

υπαρχει....
δεν θες να ξερεις ΠΟΣΟ ΚΑΝΕΙ, ουτε ποσο "ανακριβής" ειναι............... No

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Constant1ne Παρ Ιουν 26, 2015 12:13 am

Α δεν αξιζει ουτε να ψαξω για προσφορα δηλαδη;; manysmiles
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από kouix Παρ Ιουν 26, 2015 12:36 am

κοιτα, μπορει να σου κατσει και βγαλει αποτελεσμα...
εμας δεν μας εκατσε.
Ειχε η σκυλίτσα μου "αλεργίες" και εσκασα ενα σωρο λεφτα (ΠΟΟΟΛΛΛΛΑ λεφτα λεμε... αν θυμαμαι καλα, γυρο στα 400-500 ευρω ΠΡΙΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 8 χρόνια....)
και τζίφος.

Τωρα πια, απλα επειδη ειναι πλεον 16 χρονων, ΜΑΛΛΟΝ εχει βαρεθει να ξυνεται.... happy2
...και το εχει ελατώσει πολύ.




___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Ιουν 26, 2015 2:21 am

Γενικα με τις αλλεργίες ποτε δεν βγάζεις εύκολα άκρη και στους ανθρώπους δηλαδή. Πρέπει να κάνεις πάρα πολλές εξετάσεις και να ψάξεις την λεπτομέρεια και το κάθε συστατικο και αντε τώρα βγάλε άκρη και τι συστατικο έχει και η κάθε τροφη τώρα με τα ζώα. Τρέχα γύρευε και σιγουρα θέλει πολλά λεφτά.

Θυμάμαι τον πατέρα μου που έκανε χιλιες δυο εξετάσεις.
Τώρα βέβαια μπορει πράγματι να σου κάτσει και να βρεις άκρη...

Ισως η δοκιμη με τις τροφές αποδώσει..
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Miss_Ψιψίνη Παρ Ιουν 26, 2015 10:54 am

Ο Πάρης ξεκίνησε πριν μια εβδομάδα την Royal Canin Baby...ευτυχώς μέχρι σήμερα δε με έχει κουράσει στο φαγητό, τρώει ό,τι του βάζω (και υργή και ξηρά τροφή)...
Η νονά του (ναι, έχουμε και νονά saint ) του έφερε δώρα μια τροφούλα για ενήλικες γάτες...υπάρχει πρόβλημα να του τη δώσω; Λίγη λίγη ποσότητα φυσικά! arrogant
Miss_Ψιψίνη
Miss_Ψιψίνη
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ηλιόλουστος
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Της κολλητής μου
Motto : Βρες το γατονόημα της ζωής
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/06/2015
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από koneko Παρ Ιουν 26, 2015 8:45 pm

Υπαρχει εξεταση αλλα κοστιζει γυρω στο χιλιαρικο, ειναι ταλαιπωρια για το γατι και πιανει κυριως τις μη τροφικες αλλεργιες. Με την ωμη δεν εχουμε κανενα προβλημα, αλλα θελω να του δινω μερικες φορες λιχουδιες και τελευταια παρατηρω οτι ολοενα και περισσοτερες τροφες περιεχουν πατατα. Ισως να εχει αλλεργια και σε αλλα συστατικα, δεν ξερω. Στο σπιτι οταν του δινω μαγειρευτο δεν βγαζει ποτε πληγες. Οποτε στο μαγειρευτο κρεας δεν ειναι σιγουρα αλλεργικος.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Σαβ Ιουν 27, 2015 8:45 pm

Τι γνωμη εχετε για την οκ passion urinary?
Πρεπει να παραγγειλω απο Ναξο γιατι στην Αμοργο δεν εχει ζωοτροφες.
Δινω r/c αλλα με αυτα που βιωνουμε αυτες τις ημερες θελω να βρω τσουβαλια μεγαλα να εχουμε για καποιο διαστημα.
Καποτε ειχα παρει την οκ την απλη αλλα δεν τελειωσε το τσουβαλι και για ασχετο λογο που δεν θυμαμαι,την αλλαξα.
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από πατουσακια Δευ Ιουλ 06, 2015 5:39 pm

Σκεφτομαι να βρω ενναλακτικες τροφες για τα γατονια του σπιτιου για την περιπτωση που δεν βρισκω το happy cat με παπια. Τι λετε για αυτα; Τα εχει δοκημασει κανεις;
http://petshop-gr.eu/gr/category/24609/22542
http://petshop-gr.eu/gr/category/26360/36650
http://www.zoofast.gr/tasteofthewildcanyonriverfelineformula68kg-p-19372.html
http://www.zoofast.gr/britcarecatlillyivesensitivedigestion7kg-p-33288.html
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από kouix Δευ Ιουλ 06, 2015 9:22 pm

την τελευταία δεν θα την επαιρνα ... (λεει "αλευρο αρνιου" "αλευρο ταδε".. δεν λεει ΚΡΕΑΣ ΑΡΝΙΟΥ... αρα , δεν θα την εμπιστευομουν ως προς την βασική πρωτη υλη που περιεχει...)

Τις δυο πρωτες, ... δεν θα τις επελεγα, καθως εγω προσωπικά, θα προτιμουσα ξηρα τροφή με ΚΡΕΑΣ και οχι ΨΑΡΙ. (ψαρακια τους δίνω εγω φρεσκα καθε εβδομαδα απο την λαϊκη...! 1 κιλο γαυρος ή σαρδέλα εχει 2-3 ευρω... γιατι να πληρωνω τα "ξερα μπαλακια" ψαριου 5 ευρω το κιλο...?)
... παιρνω 2 κιλα γαυρο ή σαρδέλα, τα καθαρίζω, -ΔΕΝ βγαζω το μεσαίο κοκκαλο σε μικρα γαυράκια ή μικρες σαρδέλες- τα βαζω σε πολυμπαγκ και στην καταψυξη. Καθε εβδομαδα, τους δίνω 1 φορα τουλαχιστουν αντι για κονσέρβα, ενα ψαρο-γευμα.
Επισης ο λογος που δεν θα επελεγα ψαρο-κροκετες, ειναι οτι το ψαρι πρεπει να τους το δινουμε με σχετικό "μετρο". Δεν κανει καλο το πααααααρα πολυ ψαρι στις γατες.

Η τρίτη μαρκα που εβαλες, και μονο που η συσκευασια της ειναι 6.8 κιλα, με παραπέμπει στην ΑΚΑΝΑ (ιδια συσκευασια εχει, ιδια προελευση...)
ΙΣΩΣ να ειναι η ΑΚΑΝΑ , φασόν για καποιον άλλον με διαφορετικό ονομα....


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από πατουσακια Δευ Ιουλ 06, 2015 9:49 pm

Επειδη εχει τροφικη αλλεργια ο Συλβεστρος μου στενευουν οι επιλογες, το κοτοπουλο και ισως και το μοσχαρι τα εχω υποπτο αρα οτι τροφη περιεχει αυτα ειναι εκτος επιλογης. Τα ψαρικα ειναι συγουρα ασφαλες, μιας και τα εχουμε δοκημασει σε κονσερβες. Αυτη τη στιγμη τρωει happy cat απο την σειρα των grain free με παπια. Ειμαι αρκετα ευχαριστημενοι αν και δεν βγαινει σε μεγαλη συσυκευασια (πανω απο 4κιλο).
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από kouix Δευ Ιουλ 06, 2015 10:01 pm

Την τροφική αλεργια πως την εχεις διαγνώσει...?

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από πατουσακια Δευ Ιουλ 06, 2015 10:20 pm

Ξεκηνησε με τις διαρροιες και τα αερια, και μετα απο καποιο διαστημα εβγαλε εξανθηματα με εντονη φαγουρα. Τον πηγα στο γιατρο και μας ειπε οτι πιθανοτατα εχει τροφικη αλλεργια. Πηρε αντιβιωση και κορτιζονη και ετρωγε για ενα διαστημα την υποαλλεργικη τροφη της ρουαλ. Στη συνεχεια το γαστρεντερικο της ρουαλ η χιλλσ επειδη η υποαλλεργικη τροφη προκαλεσε προβλημα στην Χιονατη και τωρα επιτελους το αλλαζουμε στο χαππι κατ.
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από kouix Δευ Ιουλ 06, 2015 10:46 pm

Το νου σου, γιατι αν δεν τσεκαρεις ΕΝΑ ΕΝΑ τα συστατικα τι πειραζει ποιον και για αρκετο διαστημα (μηνα περιπου), ακρη δεν θα βγαλεις.

Για μενα, ειναι κριμα να τους περιορίζεις μονο σε ψαρι μια ζωη, επειδη "νομιζεις" οτι τους πειραζει το κρεας.

Βεβαια, εσυ ξερεις πως θα το πας το πράμα....
Αλλα τσέκαρε κι άλλες...

Επισης, επειδη ΕΜΕΝΑ η σκυλιτσα μου ειχε (βαση του αλεργοτεστ που ειχε κανει) αλεργια στο ρυζι στο σιταρι και στο κριθαρι...
Τελικα, οτι και να της δωσω που να μην ειναι grain free ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ την πειραζει.
ΠΡΑΚΤΙΚΑ, δεν την πειραζει τιποτα απο αυτα...... γιατι εξακολουθω και τις δινω (που και που) και ρυζι, και σιταρι ...

Οπότε...
Πιίασε το αυγό, και κουρευ'το... happy2



___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από πατουσακια Δευ Ιουλ 06, 2015 10:53 pm

Βασικα εγω πονταρω στο κοτοπουλο, οποτε τρωει κονσερβα που εχει κοτοπουλο τον πιανει διαρροια μετα... Τα αλλα δεν ξερω μεχρη τωρα το ψαρι δοκημασαμε μονο...
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Miss_Ψιψίνη Τετ Ιουλ 08, 2015 2:09 pm

Ο δικός μου έχει φάει τόνο σε νερό και έγλειψε μέχρι τα μουστάκια του...ψαράκι φρέσκο πιθανόν να φάει το ΣΚ που θα τον βγάλω έξω Veryhappy Veryhappy
Miss_Ψιψίνη
Miss_Ψιψίνη
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ηλιόλουστος
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Της κολλητής μου
Motto : Βρες το γατονόημα της ζωής
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/06/2015
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από πατουσακια Τετ Ιουλ 08, 2015 11:00 pm

Παραγειλα τελικα την taste of the wild με τα ψαρικα γιατι από το άλλο πετ σοπ μαλλον θα αργησει η τροφουλα μας.... Αν μας ερθουν ολλα θα εχουμε κροκετες για 4-5 μηνες... Παραγειλα και happy cat με παπια αλλα με πηραν τηλ ότι θα αργησει οποτε πηρα τα μετρα μου... Ελπιζω να το τρωνε μονο γιατι δεν ξερω τι θα κανω με 13 κιλα τροφη... Το εχει δοκημασει και καποιος άλλος την taste of the wild;
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από ChocolateCat Τετ Ιουλ 08, 2015 11:07 pm

Εγώ δίνω το τελευταίο διάστημα κονσέρβες life cat που τους αρέσουν παρα πολύ και 50γρ royal canin.Γενικά η ξηρά τροφή οτι μάρκα και αν είναι δεν είναι ιδιαίτερα καλή τροφή για τη γάτα οπότε οσο μπορείτε περιορίστε την.
Έκανα το λάθος και υπερτάιζα τα γατιά μου.Ο αρσενικός έχει παχύνει πολύ.Αλλα τώρα έχω βάλει όριο 1 κονσέρβα 160γρ και 50 γρ ξηρά και για τις 2
ChocolateCat
ChocolateCat
Prime Cat
Prime Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Παλλήνη
Αριθμός γατουνίων : 2 τη Νάταλιιιιιιιιιιιιιιιιι και την μικρή Άριαααααα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιρινή γατοβροχή
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τώρα πια κανένα.Είμαι υπερπλήρης
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από astralel Πεμ Ιουλ 23, 2015 1:56 pm

από όλες όσες κουβάλησα στο σπιτι (orijin, akana, arden grange ktl)
αυτην που τρώει το τριο στουτζες με ευχαριστηση ειναι η royal canin fit 32.

οι κόπροι του πισω μπαλκονιου και της πυλωτης τρώνε tonus.

αυτά.

(μπαστετ, αγαλμα σε χω κανε κατι για τον ρουρη μου)
astralel
astralel
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/08/2010
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 17 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 17 από 30 Επιστροφή  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 23 ... 30  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης