gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες)

+4
Zastina
Gerasimos
zeledaki
WannaBeFree
8 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες) Empty Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες)

Δημοσίευση από WannaBeFree Τρι Φεβ 04, 2014 3:40 am

Καλημέρα σε όλους τους γατογονείς!
Σήμερα (χτες τώρα πια) κάναμε στείρωση στον γατούλη μας, τον Charlie.
Γενικά δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία με γατάκια οπότε είναι και η πρώτη φορά που βλέπω γατούλη μετά από στείρωση.
Ουσιαστικά από από την ώρα που γυρίσαμε στο σπίτι κοιμάται συνεχώς με μερικά μικρά διαλείμματα.  Sleep 
Μαζί με την στείρωση κάναμε και εγχείρηση κήλης αλλά ουσιαστικά με μία νάρκωση. Τις πρώτες 2 ώρες μας είπε ο γιατρός ότι πρέπει να τον αφήσουμε μέσα στη γατοφόρο σε ένα δωμάτιο με λίγο ή καθόλου φως και να αποφεύγονται οι δυνατοί ήχοι γιατί μπορεί να είχε παραισθήσεις  Shocked Shocked  Μετά να του ανοίξουμε την πόρτα και να τον αφήσουμε να διαλέξει αν θα βγει ή όχι και αν έβγαινε να του φορέσουμε και το χωνί, καθώς είναι απ' του γάτους που γλύφονται 10 ώρες την ημέρα!
Τον λυπάμαι όμως τον κακομοίρη και δεν του το χω βάλει παρόλο που βγήκε κατευθείαν. Τον παρακολουθώ συνέχεια και είμαι από πάνω του και ξενυχτάω. Αν αποφασίσω να πέσω για ύπνο θα πρέπει να του το βάλω όμως... Πριν περάσουν οι 2 ώρες που θα 'πρεπε να μείνει μέσα, είχε αρχίσει να νιαουρίζει και να προσπαθεί να βγει. Όταν του άνοιξα ήρθε κατευθείαν κοντά στο κρεβάτι, γαντζώθηκε απ το πάπλωμα και προσπάθησε να ανέβει χωρίς επιτυχία (τον ανέβασα μετά εννοείται). Από τότε ζήτημα να έχει κουνηθεί καθόλου, που και που ανοίγει τα ματάκια του και κοιτάει δεξιά κι αριστερά...  heart 
Διάβασα και σε άλλες συζητήσεις ότι όλο αυτό είναι φυσιολογικό αλλά όπως και να το κάνουμε εγώ ανησυχώ.. (είμαι και λίγο υστέρω..)  happy2 happy2 
Σκέφτηκα λοιπόν να ανοίξω τούτο το θέμα για να μάθω από όποιον θέλει και την δική του εμπειρία.. Τα πως, τα τι, τα πότε.. όλα!
Μήπως και μάθουμε και οι καινούριοι να μην φρικάρουμε τόσο εύκολα...
 thanks
WannaBeFree
WannaBeFree
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1 Charlie
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κρυάκι αλλά όχι υπερβολές
Ημερομηνία Εγγραφής : 13/09/2013
Mood : Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες) Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες) Empty Απ: Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες)

Δημοσίευση από zeledaki Τρι Φεβ 04, 2014 2:56 pm

Kαλησπερα και περαστικα στο γατουλη σου happy2  ολα αυτα ειναι πολυ φυσιολογικα μην ανησυχεις καποια γατακια κοιμουνται ξυπνανε και ειναι αρκετα καλα συνηθως ομως ιδιως τα κοριτσακια χρειαζονται σιγουρα 2 μερες για να εχουν παλι ορεξη για τα παντα επειδη το χειρουργειο ειναι πιο δυσκολο, για τα αγορακια παλι ολα ειναι πιο ευκολα....
zeledaki
zeledaki
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη θα έλεγα είναι η καλύτερη εποχή
Motto : Keep Walking!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/08/2011
Mood : Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες) M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες) Empty Απ: Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες)

Δημοσίευση από Gerasimos Τρι Φεβ 04, 2014 6:00 pm

κι εγω οταν εκανα στειρωση τον δικο μου ηταν ετσι κοιμοταν ξυπνουσε και ηθελε να ειναι διπλα μας .
ειναι φυσιολογικη η αντιδραση του. το κολαρο καλο ειναι να το εχει για να μη δαγκωνει τα ραμματα με κινδυνο να μολυνθουν οι ουλες.

απο κει και περα ο δικος μου ηταν που ηταν τρυφερος το ξεφτυλισε μετα την εγχειρηση. ολο φιλια και αγκαλιες. δε εχασε τπτ απο την ενεργητικοτητα του παντως
Gerasimos
Gerasimos
Kitten
Kitten

Άντρας
Χοίρος
Ηλικία : 41
Τόπος : Καλαμαρια
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2014
Mood : Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες) M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες) Empty Απ: Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες)

Δημοσίευση από Zastina Τρι Φεβ 04, 2014 6:40 pm

Κι εμένα έτσι έκανε τη στείρωση παρεπιπτόντως μια που ήταν και ναρκωμένος για εξετάσεις αίματος. Το θέμα με μένα ήταν ότι τον κράτησε σε κλουβί στο ιατρείο, γιατί έπρεπε να επαναλάβει τις εξετάσεις. Νομίζω ότι ο γάτος αυτές τις μέρες που ήταν στο κλουβί έπαθε σοκ. Όταν τον πήρα ήταν σε άθλια κατάσταση, κατουρημένος, φοβισμένος, δεν με αναγνώριζε καν. Και οι κόρες του ήταν διεσταλμένες. Με το που τον πήρα σπίτι όμως μετά από μια μέρα άρχισε να συνέρχεται. Δεν φόρεσε κολάρο, αλλά πήρε αντιβίωση για 10 μέρες.
Zastina
Zastina
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1 (Justin)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : άνοιξη, καλοκαίρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2013
Mood : Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες) M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες) Empty Απ: Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες)

Δημοσίευση από Fidela2 Σαβ Ιουλ 12, 2014 10:11 am

Καλημέρα!
Εχθές πήγα τον γατούλη μου για στείρωση.. Ολα πηγαν καλα και μολις γυρισαμε σπιτι, βγηκε απο το κλουβι του, εκανε τη βόλτα του (σε 8αρια απο τη ζαλάδα του) αλλα δεν ήθελε ουτε νερο, ούτε φαγητο.. Εκανε εμετο και την έπεσε για ύπνο...Σήμερα ξύπνησε πολύ καλύτερα!
Εφαγε, ήπιε πηγε στην άμμο, όλα καλα.. Τα θέματα μου είναι δυο : πρώτον, γλύφει συνέχεια την πληγη. Προσπαθω να είμαι πάνω απο το κεφάλι του συνέχεια αλλά πάει και μου κρύβεται για να γλυφτει....
Δευτερον, είναι φυσιολογικο που είχε πάλι ορεξούλες σήμερα;
Πήγε πάλι στην πάντοφλα μου και κόντεψε να της κάνει τρύδιμα...
Fidela2
Fidela2
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/10/2013
Mood : Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες) M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες) Empty Απ: Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες)

Δημοσίευση από YNL Σαβ Ιουλ 12, 2014 10:42 am

Ναι, έτσι που τα περιγράφεις πηγαίνει καλά.
Τα αγοράκια με την πρώτη μέρα πάνε καλά και ανακτούν την ζωηράδα τους πιο εύκολα από τα κοριτσάκια.
Το γλύψιμο της πληγής είναι ένα θέμα Όσο μπορείς μην τον αφήνεις να την γλυφει Τα ίδια είχα κι εγώ με τον προηγούμενο γάτο μου αλλά δεν παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα με το γλύψιμο.
Πάντως για καλό και για κακό παρακολούθα την πληγή αν την δεις πολύ ερεθισμένη ρώτησε τον γιατρό
Φαντάζομαι πως θα του έκανε ένεση αντιβίωσης
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες) M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες) Empty Απ: Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες)

Δημοσίευση από Fidela2 Σαβ Ιουλ 12, 2014 10:52 am

Πολυ άμεση η απάντηση! Ευχαριστω πολύ!
Ναι κι εμενα καλυτερα μου φαινεται σήμερα..Ναι του έχει κάνει ένεση αντιβίωσης... Τι να κάνω προσπαθω να μην γλύφεται αλλα ο χαζος κρυβεται πισω απο τον καναπε για να γλυφτει! Και όταν θα παω στη δουλεια και μεινει μόνος του θα το ευχαριστηθεί!
Τωρα αυτο με τις ορεξουλες του, τι είναι; Υπάρχει περίπτωση να μην εγινε σωστα η στείρωση;
Fidela2
Fidela2
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/10/2013
Mood : Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες) M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες) Empty Απ: Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες)

Δημοσίευση από YNL Σαβ Ιουλ 12, 2014 11:03 am

Για τις ορεξούλες του οι ορμές θα υπάρχουν για λίγο καιρό ακόμα μέχρι να εξαλειφθούν. Μου είχε πει ο γιατρός ότι έχει καταχωρηθεί πως μέχρι και 8 μήνες μπορεί να διαρκέσουν (αλλά είναι ακραίες περιπτώσεις).
Στον δικό μου είχα παρατηρήσει πως μέχρι και δύο περίπου μήνες μετά την στείρωση το μαξιλάρι του καναπέ το είχε ρημάξει με την μανία του.
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες) M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες) Empty Απ: Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες)

Δημοσίευση από Fidela2 Σαβ Ιουλ 12, 2014 11:05 am

Α ωραια ! αφου εχει συμβει και σε άλλους ησυχασα λιγο... Ευχαριστώ πολύ!
Fidela2
Fidela2
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/10/2013
Mood : Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες) M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες) Empty Απ: Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες)

Δημοσίευση από Fidela2 Κυρ Ιουλ 13, 2014 4:08 pm

Καλησπέρα!
Επανέρχομαι στο ιδιο θέμα γιατι ανησυχω και θέλω την βοήθεια σας..
Μετα την στείρωση την Παρασκευή έχει επανέλθει εντελως, τρωει, πινει νερο, παει στην άμμο του, όλα κανονικά.
Σήμερα παρατήρησα οτι η πληγη του είναι ελαφρως κόκκινη και νομιζω οτι βγαζει κατι σαν πυον. Δεν γλείφεται ιδιαιτερα, όταν είμαι σπίτι έχω το νου μου αλλά όταν λείπω δεν ξερω τι γινεται..
Είναι σημαδι οτι θρέφει η πληγη η πρέπει να τρέξω στον κτηνίατρο;;
Τον παίρνω και στο κινητο αλλα δεν απαντάει κυριακάτικα....
Fidela2
Fidela2
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/10/2013
Mood : Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες) M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες) Empty Απ: Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες)

Δημοσίευση από Coney- Κυρ Ιουλ 13, 2014 6:25 pm

Μετά από εξι μήνες που έχει στειρωμένος ,είδα αλλαγή εξ αρχης σταμάτησε τα περίεργα νιαααοο αλλα στον τρόπο που παίζει η αλλαγή ήταν στους τεσσερις μήνες. Θυμάμαι για 6-8 ωρες παραπατουσε μετα την στείρωση.Την επομένη ηταν μια χαρα και πηρε αντιβιωση για 10 μερες.
Coney-
Coney-
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/05/2014
Mood : Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες) M_playtrain

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες) Empty Απ: Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες)

Δημοσίευση από kouix Κυρ Ιουλ 13, 2014 8:32 pm

Απο την στιγμη που ο γατουλης ειναι ζωηρός και τρωει και πίνει και δεν ενοχλει (εμφανως εστω) την πληγή, δεν νομιζω οτι πρεπει να σε πιανει πανικος.

Χαλάρωσε, και παρακολούθα (πως παει η πληγουλα), και αυριο το πρωι μιλα με τον γιατρο σας για να τον πας (αν χρειαστει) να τον δει.

 gatoula 

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες) Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες) M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες) Empty Απ: Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες)

Δημοσίευση από Fidela2 Κυρ Ιουλ 13, 2014 8:46 pm

Απο θεμα ζωηράδας ειναι μια χαρα... Μαλιστα δεν εχω δει διαφορα σε αυτο πριν και μετα τη στειρωση! Και στο θεμα ορεξης τα ιδια!
Θα περιμένω να δω αυριο πως θα είναι και αλλιως θα τον παω να τον δει...Ευχαριστώ για την βοήθεια!
Fidela2
Fidela2
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/10/2013
Mood : Στείρωση ναι! Και μετά; (Εμπειρίες) M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης