gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Mύκητες??

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Mύκητες?? Empty Mύκητες??

Δημοσίευση από Fidela2 Δευ Οκτ 28, 2013 8:31 pm

Καλησπέρα σε όλες τις γατο-μαμάδες και γατο-μπαμπάδες!!
Πρωτη φορά έχω γατούλη και είμαι πολύ αγχωμένη!! Λοιπόν, τον μαζεψα από το δρόμο πολύ μικρό και υποσιτισμένο.
Τον έχω πάει στον κτηνίατρο, κάναμε και το πρώτο εμβόλιο! Το θεμα είναι ότι εγω είχα βγάλει ένα κόκκινο σημάδι στο χέρι, πήγα στο δερματολόγο, μου είπε ότι είναι απο το γατούλη,μου έδωσε μια αλοιφή αλλα όχι μόνο δεν έκανε τίποτα, αλλά κάθε μερα εβγαζα και ένα καινουργιο σημάδι, με αποτέλεσμα τώρα να έχω 6-7 σημάδια. Πήγα στο φαρμακείο και μου άλλαξε την αλοιφή, μου έδωσε dactador. Αύριο πρωι πρωι θα πάω τον γατούλη στο γιατρό αλλά δεν βλέπω να έχει κάποιο σύμπτωμα, ούτε κάποιο κενο στο τρίχωμα του, ούτε φαγούρα, τίποτα.
Είναι μύκητες τελικα?? Τι λέτε εσείς ??
Fidela2
Fidela2
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/10/2013
Mood : Mύκητες?? M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mύκητες?? Empty Απ: Mύκητες??

Δημοσίευση από fsout Δευ Οκτ 28, 2013 8:48 pm

ο γατουλης σου μπορει να ειναι απλα φορεας και να μην εχει νοσησει, αλλα να σε εχει κολλησει. ο δερματολογος σου ειναι ο μονος που μπορει να ξερει και να σου πει για την αγωγη που θα ακολουθησεις για την παθηση. αν τελικα ειναι μυκητες μην ανησυχεις, η θεραπεια κραταει αρκετες μερες αλλα θεραπευεται. μιλα με τον κτηνιατρο σου για να προλαβεις τυχον εκδηλωση και στον γατουλη σου. φροντισε πολυ σχολαστικα την καθαριοτητα του σπιτιου και των ρουχων σου για να μην αναπαραγονται οι μυκητες και διαιωνιζεται το προβλημα. περαστικα!

fsout
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1 στη χωρα του ουρανιου τοξου κ 4 ζουζουνια στο σπιτι!
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/12/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mύκητες?? Empty Απ: Mύκητες??

Δημοσίευση από Fidela2 Δευ Οκτ 28, 2013 8:54 pm

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!
Ο δερματολόγος είναι ένας κόπανος και μισός..εκτός του οτι μου έδωσε λάθος αλοιφή και δεν μου έκανε τίποτα (ο φαρμακοποιός σήμερα μου είπε οτι δεν έχει αντι-μυκητιασιακή δράση), με άρχισε και στο κύρηγμα του στιλ "τι το θες το γατι μες στο σπιτι? όλο αρρώστιες είναι." Το λογικό είναι να πάω σε άλλο δερματολόγο, αλλά απο λεφτα καπούτ, ίσα ίσα τα κρατάω για να πάω αυριο στον κτηνίατρο..λέτε να χρειαστώ αντιβίωση?
Fidela2
Fidela2
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/10/2013
Mood : Mύκητες?? M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mύκητες?? Empty Απ: Mύκητες??

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Δευ Οκτ 28, 2013 9:32 pm

Καλησπέρα. Κατ' αρχάς, ο πρώτος δερματολόγος δεν είναι ακριβώς ενημερωμένος για το θέμα ζώα μέσα στο σπίτι και μου κάνει εντύπωση γιατί οι γιατροί συνήθως είναι πολύ πιο ευέλικτοι σ' αυτά τα θέματα...
Αντιβίωση για τους μύκητες δε θα κάνει τίποτα, μυκητοκτόνο ίσως.happy2 Λογικά δε θα χρειαστείς χάπια/σιρόπι, απ' ό,τι θυμάμαι μάλιστα η αλοιφή που συνήθως δίνουν για τους μήκυτες που κολλάνε από τη γάτα (ένα από τα ΕΛΑΧΙΣΤΑ πράγματα που κολλάνε από γάτα, και μάλιστα υπό συγκεκριμένες συνθήκες) είναι αυτή που ανέφερες.Μην πανικοβάλλεσαι, πήγαινε το γατάκι στο γιατρό και βλέπεις. Λογικά αν υπάρχει υποψία μήκυτα θα το δει με ένα ειδικό πράσινο φως που έχουν, ακόμα κι αν δεν είναι ορατοί με γυμνό μάτι. Περαστικά σας!
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Mύκητες?? M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mύκητες?? Empty Απ: Mύκητες??

Δημοσίευση από Fidela2 Δευ Οκτ 28, 2013 9:38 pm

Όχι μόνο δεν ήταν ενημερωμένος αλλά δεν έχετε ιδέα περι τι τρόμπα προκειται..του έδωσα και 50 ευρω για να μου κανει τα νευρα κροσσια.. τελοσπάντων, με καθυσηχάσατε πάντως.. θα πάω αύριο στον κτηνίατρο, συνεχιζω την κρέμα και βλέπουμε.. έλπιζω να μην βγάλω κανένα καινούργιο μέχρι αύριο..

Χαίρομαι που η γατο-κοινότητα είναι τόσο οργανωμένη!!
Fidela2
Fidela2
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/10/2013
Mood : Mύκητες?? M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mύκητες?? Empty Απ: Mύκητες??

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Δευ Οκτ 28, 2013 9:54 pm

Ναι, βρε, δεν είναι τίποτα, οι μήκυτες από γατάκια περνάνε με αλοιφούλα, μην πανικοβάλλεσαι. Ναι, είμαστε πολύ οργανωμένοι, να μας συστήσεις αν θέλεις το γατάκι σου και να μας έρχεσαι συχνά!Smile 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Mύκητες?? M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mύκητες?? Empty Απ: Mύκητες??

Δημοσίευση από Fidela2 Τετ Οκτ 30, 2013 10:33 am

Καλημέρα!
Επανέρχομαι στο ίδιο θέμα! Λοιπόν, πηγαμε στον κτηνίατρο μας εδωσε ενα σιρόπι για 15 μέρες. Ο γατούλης είναι ασυμπτωματικός φορέας.
Εγω στο μεταξυ, συνεχίζω να βγάζω στίγματα (έχω πάνω απο 10). Πήγα σε άλλο δερματολόγο, μου έδωσε sporanox και dactador για 10 μερες.. μεχρι να περάσουν θα τρελλαθω έχω φοβερη φαγούρα....
Fidela2
Fidela2
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/10/2013
Mood : Mύκητες?? M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mύκητες?? Empty Απ: Mύκητες??

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τετ Οκτ 30, 2013 11:17 am

Ναι, η αλήθεια είναι ότι αυτοί οι μύκητες προκαλούν αρκετή φαγουρά, το έχω ακούσει και από αλλού. Περαστικά και στους δυο σας! Συνήθως τα μικρά ή ταλαιπωρημένα γατάκια (δηλ. κυρίως αυτά που ζούσαν στο δρόμο χωρίς ιδιαίτερη φροντίδα ή δεν έχουν αναπτυγμένο ανοσοποιητικό λόγω ηλικίας) φέρουν/ νοσούν από μήκυτες. Με φροντίδα θα συνέλθει και θα δυναμώσει σύντομα και δε θα έχετε ξανά τέτοια θέματα.gatoula gatoula gatoula 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Mύκητες?? M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης