gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Help ! 2 μηνων γατουλης με σκουλικακια

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Help ! 2 μηνων γατουλης με σκουλικακια  Empty Help ! 2 μηνων γατουλης με σκουλικακια

Δημοσίευση από Judita Δευ Ιουν 10, 2013 10:33 am

Καλημερα σε ολους. Δεν προλαβα να φτιαξω ενα προφιλ για να συστηθω καλυτερα οποτε εν συντομια θα σας πω πως ειμαι μια εμπειρη σχετικα γατομαμα απο Θεσσαλονικη και στο σπιτι μας ζουν χαρουμενα 3 μεγαλες γατουλες , ο Ταζ, η Σιμπα και η Νινα. Εδω και ενα μηνα ομως εχουμε και εναν υπεροχο καινουριο μπομπιρα τον Ιζι που ειναι 2 μηνων τωρα. Το προβλημα μου λοιπον ειναι με τον συγκεκριμενο τοσοδουλι που εχει πολλα ( παρα πολλα ομως ) σκουλικακια . Του δινουμε παστουλα Banminth ανα 15ημερο για 3 συνεχομενες μερες και ταυτοχρονως ταιζουμε i/d Hills για την διαρροια που ναι μεν δεν ειναι τραγικη οπως στην αρχη αλλα τα κακακια δεν εχουν ακομη σχημα . Παρολα αυτα η κατασταση δεν δειχνει να βελτιωνεται και μετα απο τοσο καιρο βγαζοντας σκουληκακια και ολα αυτα ο πωπος του ειναι παρα πολυ ερεθισμενος σε σημειο που δεν θελει να τον ακουμπαμε καθολου εκει ουτε για να τον καθαρισουμε. Ο κτηνιατρος μας ειναι καθησυχαστικος αλλα επειδη ειμαι αρκετα ταλαιπωρημενη και δεν εχω συναντησει αλλη περιπτωση με τοσο επιμονα παρασιτα θα ηθελα καποια συμβουλη και απο σας ειδικα οσον αφορα το πως να τον ανακουφησω τον κακομοιρουλη. Διευκρινιζω οτι του εχουμε ξεχωριστη λεκανιτσα με αμμο που την κραταμε διαρκως καθαρη και κατα τ'αλλα δειχνει μια χαρα στην υγεια του, παιζει , τρωει , πινει νερακι και ειναι πολυ πολυ γουργουριστος . Plz help αν μπορειται dizzy

Judita
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 55
Τόπος : Θεσσαλονικη
Αριθμός γατουνίων : 4, τον Taz,την Shiba , την Νινα και τον μικρουλη Ιζι
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ανοιξιατικες λιακαδες να απλωνουμε τις κοιλιτσες μας
Motto : Οι σκυλοι εχουν αφεντικα, οι γατες εχουν υπηρετες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/10/2011
Mood : Help ! 2 μηνων γατουλης με σκουλικακια  Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Help ! 2 μηνων γατουλης με σκουλικακια  Empty Απ: Help ! 2 μηνων γατουλης με σκουλικακια

Δημοσίευση από Osi Δευ Ιουν 10, 2013 10:51 am

Αχ... καλη μου ακριβως τα ιδια και χειροτερα περασαμε και εμεις!!! Τελικα αυτη η Banmith δεν κανει τιποτα μου φαινεται... tafos και εγω αυτη του εδινα και δεν ελεγαν να φυγουν! παθαμε κολιτιδα στο τελος! 2 κτηνιατρους αλλαξαμε αλλα αξιζε! Σε κτηνιατρο το πηγες? τι ειπε? εμεις ξεκινησαμε με αντιπαρασιτικο χαπι milbemax. 3 φορες δωσαμε χαπι ανα 15 ημερες και μετα στον μηνα. Παραλληλα του εδινα την κλινικη τροφη της purina EN Gastroenteric, υπαρχει κροκετα και κονσερβα. Απο την πρωτη εβδομαδα που πηρε το αντιπαρασιτικο χαπι ειδαμε διαφορα! στις 15 ημερες ηταν περδικι! Βεβαια αυτο για να εχει αποτελεσματα θα πρεπει να του δινεις για τουλαχιστον κανενα 2μηνο κλινικη διατροφη! και μετα εφοσον ολα πανε καλα κανεις σταδιακη αλλαγη σε καποια τζουνιορ τροφη!
Επισης μαζι με το Milbemax βαζαμε και αμπουλα! Την Advocate! Η συγκεκριμενη πιανει εκτος απο τα εξωτερικα παρασιτα και εσωτερικα. Και η stronghold κανει την ιδια δουλεια σε περιπτωση που δεν βρισκεις απλα εμενα μου μυριζει περιεργα. Και την αμπουλα την βαζαμε στο λαιμο του σε ιδιες δοσεις με τα χαπια! 3 φορες ανα 15 ημερες και μετα μια φορα το μηνα! Ελπιζω να γινετε γρηγορα καλα!!!
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Help ! 2 μηνων γατουλης με σκουλικακια  M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Help ! 2 μηνων γατουλης με σκουλικακια  Empty Απ: Help ! 2 μηνων γατουλης με σκουλικακια

Δημοσίευση από Judita Δευ Ιουν 10, 2013 11:01 am

Τον πηγαμε στον κτηνιατρο μας ο οποιος ειναι και απολυτου εμπιστοσυνης γιατι ειναι ο γατογιατρος μας εδω και 12 χρονια και γιατροπορευει τα παπουδακια μας απο μωρα. Εμφανιζεται καθησυχαστικος και μου λεει υπομονη αλλα εγω αισθανομαι οτι τραβαει πολυ αυτη η υποθεση γιατι και τα αλλα μου παιδακια ειχαν σκουληκακια μικρα αλλα κανενα δεν βασανιστηκε τοσο , με ολους ειχε τελειωσει στο 10ημερο το θεμα. Σημερα θα ξαναπαω να δω αν θα βγει ακρη γιατι τωρα ειναι και το προβλημα του ερεθισμενου πωπου . Suspect Μαλλον θα ζητησω κατι δραστικοτερο παντως οπως το χαπακι που ανεφερες .

Judita
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 55
Τόπος : Θεσσαλονικη
Αριθμός γατουνίων : 4, τον Taz,την Shiba , την Νινα και τον μικρουλη Ιζι
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ανοιξιατικες λιακαδες να απλωνουμε τις κοιλιτσες μας
Motto : Οι σκυλοι εχουν αφεντικα, οι γατες εχουν υπηρετες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/10/2011
Mood : Help ! 2 μηνων γατουλης με σκουλικακια  Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Help ! 2 μηνων γατουλης με σκουλικακια  Empty Απ: Help ! 2 μηνων γατουλης με σκουλικακια

Δημοσίευση από kouix Δευ Ιουν 10, 2013 11:19 am

Καλημέρα.

Πριν απο 2 μήνες είχα βρει και εγώ 2 γατομωράκια.
Περίπου ενός μηνός ο κτηνίατρος τους έδωσε μισο χαπακι (αντιπαρασιτικο) στο καθενα τους.
Μου ειπε μετα απο 3 μερες να τους δώσω το άλλο μισό, και μετα απο 15 μέρες ακόμη ένα μισαδάκι.
Και όλα οκ.

Το ένα απο τα δύο γατοαδερφάκια, υιοθετήθηκε πριν προλάβω να του δώσω το τελευταίο μισαδάκι (μετα απο 15 μερες) και η κοπέλα που το πήρε, το πήγε στην δική της γιατρό, η οποία δεν ηταν υπερμαχη του χαπιού, και της έδωσε παστούλα.
Ε.. η κοπέλα ταλαιπωρήθηκε με τα σκουλικάκια του δικού της (πλεον) μωρου, ενω εγω εδω με την αδερφουλα του δεν ειχα πρόβλημα.

ΒΕΒΑΙΑ καθε περιπτωση ειναι και διαφορετική..... (και ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ ΑΥΤΟ) αλλα απο την στιγμή που είναι πλέον 2 μηνων ο μπόμπιράς σου, δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον λόγο γιατι να μην του δωσει ΕΣΤΩ "μισαδάκι" χάπακι.... είναι αρκετά μεγάλο πια.....

Αυτο να κάνεις. Να ζητήσεις απο το γιατρο να του δώσει χαπάκι (εστω ΜΙΣΟ) κι αν σου πει όχι, να τον ρωτήσεις ΓΙΑΤΙ.

ΥΓ: εγω πολλες φορες αρπάζομαι με τον δικο μου κτηνιατρο, γιατι συνεχεια ΡΩΤΑΩ..... "γιατι αυτο...? γιατι όχι εκείνο....? υπαρχει άλλο....?" γιατι θελω να ξέρω... κι αυτος μερικες φορες νομιζει οτι τον αμφισβητώ και "αρπάζεται"...χαχαχα
αλλα δεν με πειράζει.... αυτος την δουλειά του, κι εγώ την δική μου.... ;-)

Περαστικά στον μικρούλη.
Smile
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Help ! 2 μηνων γατουλης με σκουλικακια  M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Help ! 2 μηνων γατουλης με σκουλικακια  Empty Απ: Help ! 2 μηνων γατουλης με σκουλικακια

Δημοσίευση από tia Δευ Ιουν 10, 2013 11:31 am

καταρχήν καλως ήρθατε!!
μήπως πρέπει να πάρει χάπι που είναι πιο δυνατό?
είναι μικρο ακόμη βέβαια αλλα ίσως να ρωτούσατε τον κτηνίατρο?
tia
tia
Gatus Xenitemenus
Gatus Xenitemenus

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Ιταλία
Αριθμός γατουνίων : 4 ζουζούνια σπίτι: τον Othello την Luna τον καρπό του έρωτα τους τον Liu και την Brighitta + 2 τσουτσουκάκια τον Luther και την Goldene που ζούνε με τους γονείς μου!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας κρύοο παγωνιαααά
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Freddochino amore mio ti voglio solo mio!!
Motto : La felicita' puo' essere misurata in gatti...piu' gatti hai,piu' felice sei!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/01/2012
Mood : Help ! 2 μηνων γατουλης με σκουλικακια  M_tour10

http://www.walkurepersians.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Help ! 2 μηνων γατουλης με σκουλικακια  Empty Απ: Help ! 2 μηνων γατουλης με σκουλικακια

Δημοσίευση από Osi Δευ Ιουν 10, 2013 11:59 am

Βασικα υπαρχουν αρκετα ειδη χαπιων. Το καθε χαπι καθε εταιρειας αναφερεται σε συγκεκριμενα κιλα. Για παραδειγμα το Μιλμπεμαξ πιανει απο 2kg-8kg! υπαρχει και για πιο λιγα κιλα, για πιο μωρα δηλαδη. Το Ντρονταλ που δεν πιανει τοσα οσα το Μιλμπεμαξ βγαινει για μεχρι 4 κιλα(αν ειναι λιγοτερα το σπας) και για 4 και πανω. Την αναλογια καλυτερα να την ρωτησεις στον κτηνιατρο οπου θα ζυγισει κι ολας το γατακι!
Για μενα σιγουρα να δωσεις χαπι! τα περασα γι αυτο σου το λεω! και να συνεχισετε με την κλινικη διατροφη! Μην ξεχασεις ομως και την αμπουλα! ειναι και αυτη σημαντικη και βοηθαει αρκετα! πρεπει να γινει συστηματικη αντιμετωπιση!
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Help ! 2 μηνων γατουλης με σκουλικακια  M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Help ! 2 μηνων γατουλης με σκουλικακια  Empty Απ: Help ! 2 μηνων γατουλης με σκουλικακια

Δημοσίευση από Judita Τρι Ιουν 11, 2013 9:39 am

Ευχαριστω πολυ παιδια Smile Τελικα ντρονταλ (μισο χαπακι τωρα και αλλο μισο σε 15 μερες ) του εδωσε και κρεμα για τον πωπο και φυσικα συνεχιζουμε διατροφη . Ηδη ομως απο χθες το μεσημερι δειχνει καλυτερα και μαλιστα με εμφανη διαφορα oksmily3

Judita
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 55
Τόπος : Θεσσαλονικη
Αριθμός γατουνίων : 4, τον Taz,την Shiba , την Νινα και τον μικρουλη Ιζι
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ανοιξιατικες λιακαδες να απλωνουμε τις κοιλιτσες μας
Motto : Οι σκυλοι εχουν αφεντικα, οι γατες εχουν υπηρετες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/10/2011
Mood : Help ! 2 μηνων γατουλης με σκουλικακια  Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Help ! 2 μηνων γατουλης με σκουλικακια  Empty Απ: Help ! 2 μηνων γατουλης με σκουλικακια

Δημοσίευση από tia Τρι Ιουν 11, 2013 9:42 am

μπράβο!!!
πολύ ευχάριστα τα νέα σας!! oksmily3
tia
tia
Gatus Xenitemenus
Gatus Xenitemenus

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Ιταλία
Αριθμός γατουνίων : 4 ζουζούνια σπίτι: τον Othello την Luna τον καρπό του έρωτα τους τον Liu και την Brighitta + 2 τσουτσουκάκια τον Luther και την Goldene που ζούνε με τους γονείς μου!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας κρύοο παγωνιαααά
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Freddochino amore mio ti voglio solo mio!!
Motto : La felicita' puo' essere misurata in gatti...piu' gatti hai,piu' felice sei!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/01/2012
Mood : Help ! 2 μηνων γατουλης με σκουλικακια  M_tour10

http://www.walkurepersians.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Help ! 2 μηνων γατουλης με σκουλικακια  Empty Απ: Help ! 2 μηνων γατουλης με σκουλικακια

Δημοσίευση από Osi Τετ Ιουν 12, 2013 10:10 am

Μπραβο μωρε!! περαστικουλια σας!! θα δεις θα γινει γρηγορα καλα!
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Help ! 2 μηνων γατουλης με σκουλικακια  M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Help ! 2 μηνων γατουλης με σκουλικακια  Empty Απ: Help ! 2 μηνων γατουλης με σκουλικακια

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τετ Ιουν 12, 2013 5:19 pm

Είναι πολύ ευαίσθητο το πεπτικό ειδικά στα μικρά γατάκια και θέλει επιμονή κι υπομονή για να ιαθεί. Περαστικά σας! Κι εμάς και οι δύο γιατροί που έχω πάει είναι υπέρ του χαπιού όσο πιο νωρίς γίνεται. απ' ό,τι θυμάμαι έχει βγει προσφάτως milbemax για μικρά γατάκια που πιάνει από 500-2000gr, αναλόγως τη δόση. Αλλά αφού βολευτήκατε με drontal όλα καλά!mati
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Help ! 2 μηνων γατουλης με σκουλικακια  M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης