gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΚΟΥ! ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΤΖΕΡΑΚΙ!(ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ...)

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΚΟΥ! ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΤΖΕΡΑΚΙ!(ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ...) Empty ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΚΟΥ! ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΤΖΕΡΑΚΙ!(ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ...)

Δημοσίευση από trelofoufou Δευ Μαρ 11, 2013 12:47 pm

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τον χαμό του αγαπημένου μας Jerry, 9 ετών, πριν από 1 εβδομάδα. Θέλω να μου πείτε αν γνωρίζετε τη γνώμη σας γιατί κοντεύω να τρελαθώ. Το Τζεράκι μας, ήταν ένα γατάκι που το βρήκαμε από μωρό στο δρόμο, το κρατήσαμε, το στειρώσαμε και το είχαμε μαζί μας, στο υπόγειο του σπιτιού κοιμόταν και γενικά όλα πήγαιναν καλά. Περίπου σε ηλικία νομίζω 1-2 ετών παρουσίασε αλλεργία στο τρίχωμα του, ήταν μακρύτριχο, σαν πέρσικο, και άρχισε να ξύνεται και να δημιουργεί πληγές από το ξύσιμο και να του πέφτουν τα μαλλιά σε κάποια σημεία, στη ράχη κυρίως. Το πήγαμε στο γιατρό, μας είπε ότι μάλλον έχει αλλεργία σε κάτι, πχ. σκόνη, ακάρεα κτλ. λόγω του τριχώματος του και ότι αυτό δεν λύνεται ακόμη κι αν βρούμε το ακριβές αίτιο μετά απο εξετάσεις που έπρεπε να γίνουν στο εξωτερικό και ότι δεν είχε νόημα να γίνει. Μας έδινε λοιπόν αγωγή με αντιβίωση και κορτιζόνη για την φαγούρα όταν είχε έξαρση. Δηλαδή σκεφτείτε ότι μπορεί έως και 4 φορές το χρόνο να έπαιρνε κορτιζόνη από 1-2 μήνες μέχρι να του φύγει η φαγούρα. Ο γιατρός έλεγε ότι η κορτιζόνη δεν είναι σίγουρα ότι καλύτερο αλλά δεν δημιουργεί και πολλά προβλήματα και ότι τα ζώα έχουν μεγάλες αντοχές. Μετά αρχίσαμε να του βάζουμε και χωνί για να μην ξύνεται και του πέρναγε πιο γρήγορα το πρόβλημα. Έτσι λοιπόν πορευόμασταν σχεδόν μέχρι 4-5 χρονών που ήταν το ζώο και ήταν σχετικά καλά. Αργότερα σκεφτήκαμε με τον γιατρό να το κουρεύουμε για να μην παίρνει συνέχεια φάρμακα, οπότε σχεδόν 1-2 φορές το χρόνο κουρευόταν και ήταν πολύ καλύτερα (με ολική νάρκωση) και δεν έπαιρνε φάρμακα. Τα τελευταία 2 χρόνια μάλιστα δεν είχε πάρει καθόλου. Με το χωνί και το κούρεμα το είχαμε αποτρέψει. Απλά το κούρεμα γινόταν λίγο πιο συχνά, πχ. κάθε 2-3 φορές το χρόνο. Την προηγούμενη εβδομάδα λοιπόν πήγαμε ξανά για το καθιερωμένο κούρεμα μιας και το ζωάκι πάλι είχε πολύ μαλλί και είχε φαγούρα και άρχιζε να ξύνεται σε σημεία που δεν το πιάνει το χωνί και να χάνει το τρίχωμα του. Με την ευκαιρία αυτή είπαμε στο γιατρό να κάνει και καθαρισμό στα δοντάκια του μιας και είχε πέτρα. Έγινε λοιπόν όλο αυτό, πήραμε το ζωάκι και τις επόμενες 2 μέρες ήταν μια χαρά. Έτρωγε, έπινε, ουρούσε, όλα κανονικά. Κρύωνε λίγο βέβαια όπως πάντα μετά από το κούρεμα και στο υπόγειο είχε λίγο υγρασία, βέβαια του είχαμε καλάθι με κουβέρτες να κοιμάται και το έπαιρνα και στο σπίτι που είχαμε καλοριφέρ για να ζεσταίνεται όσες ώρες μπορούσα. Την 3η μέρα όμως άρχισε να μην τρώει, να μην μπορεί καν να ανέβει τις σκάλες και έβλεπα ότι με δυσκολία ανάσαινε. Το πήραμε και το πήγαμε αμέσως σε άλλο γιατρό, το ακροάστηκε και είπε ότι η νάρκωση μάλλον του δημιούργησε πρόβλημα αναπνευστικό. Το είχε σε ορό και μας είπε ότι είναι σοβαρό αυτό που έχει και ότι συνήθως μετά από 2-3 μέρες παρουσιάζονται τα προβλήματα νάρκωσης και ότι ο συνάδελφος δεν έφταιγε σε κάτι. Εγώ πιστεύω ότι έφταιγε και ότι του έβαλε παραπάνω νάρκωση για να κάνει και τα δόντια του χωρίς να μας πει ότι υπάρχει κίνδυνος για τη ζωή του αλλά επειδή υπάρχει συναδελφική αλληλεγγύη δεν το χρέωσε πάνω του. Του έκανε και εξετάσεις αίματος και βγήκαν όλες καλές. Μετά από 2 μέρες όμως το ζωάκι μας έφυγε. Έτσι ξαφνικά. Έγειρε το κεφαλάκι του, μας είπε ο γιατρός και έφυγε. Λοίμωξη αναπνευστικού είπε. Ακόμη δεν μπορώ να το πιστέψω αυτό που πάθαμε. Τι μπορεί να έφταιξε? Η δόση της νάρκωσης που ο άλλος γιατρός το αρνείται κατηγορηματικά? Μήπως έφταιγα εγώ που δεν έπρεπε να το κουρέψω τώρα και μου κρύωσε? Μήπως οι ναρκώσεις αυτές όλα αυτά τα χρόνια και τα φάρμακα λειτούργησαν σωρευτικά και επιβαρυντικά για τον οργανισμό του και το έπαθε? Σας παρακαλώ, αν υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει ας μου πει μια γνώμη…Κοντεύω να τρελαθώ. Θέλω να μάθω τι μπορεί να έφταιξε…Μου κάνει εντύπωση που μετά από 3 μέρες συνέβη όλο αυτό….Και τώρα μετάνιωσα που το πήγα, αν και πάλι θα έπρεπε να παίρνει κορτιζόνη…μια ή άλλη ήτανε αλλά τι άλλο μπορούσα να κάνω….Τι άλλο? Εμείς το πήραμε στο λαιμό μας και έφυγε?

trelofoufou
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 42
Τόπος : ΓΕΡΑΚΑΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
Αριθμός γατουνίων : 3 μέσα....πολλά έξω...(άπειρα μέσα στην καρδιά μου)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΔΕΚΕΜΒΡΗΣ...
Motto : Όταν δίνεις αγάπη...σίγουρα θα σου επιστραφεί...ιδίως όταν πρόκειται για ζώα...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΚΟΥ! ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΤΖΕΡΑΚΙ!(ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ...) Empty Απ: ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΚΟΥ! ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΤΖΕΡΑΚΙ!(ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ...)

Δημοσίευση από Kikiriki Δευ Μαρ 11, 2013 3:20 pm

Λυπάμαι για τον γατούλη σας... Μην έχεις τύψεις πως τον πήρες στο λαιμό σου. Αντίθετα του χαρίσατε 9 χρόνια γεμάτα αγάπη και ασφάλεια. Πόσο θα ζούσε αν ήταν αδεσποτάκι;
Τώρα αυτό που έβγαλε στη ράχη, μάλλον ήταν κάποια αλλεργία. Και η δική μου γατούλα είχε φέτος πληγούλες με κακαδάκι στη ράχη και τις έξυνε μετά μανίας. Αντιμετωπίστηκε σχετικά εύκολα. Με αμπούλα αποπαρασίτωσης και τοπική εφαρμογή κορτιζονούχας κρέμας.
Αλλά στη δική σας περίπτωση μπορεί να ήταν κάτι πιο σοβαρό.
Πάντως αν ξαναπάρετε άλλο γατάκι, θα έλεγα να πάτε σε άλλο κτηνίατρο. Γιατί μου "χτυπάει" κάπως άσχημα που έτσι αβίαστα νάρκωνε τόσες πολλές φορές ένα ζωάκι...
Κουράγιο για τον γατούλη σας και εύχομαι γρήγορα να ανοίξει η αγκαλιά σας για ένα άλλο γατάκι που θα χρειάζεται την αγάπη σας.
Kikiriki
Kikiriki
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Zωγράφου
Αριθμός γατουνίων : Δυο διαβολάκια και τον Μαγιούλη, στην καρδιά......
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίριιιιιιι !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Φρέγια και Ντάκιρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/07/2008
Mood : ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΚΟΥ! ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΤΖΕΡΑΚΙ!(ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ...) M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΚΟΥ! ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΤΖΕΡΑΚΙ!(ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ...) Empty Απ: ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΚΟΥ! ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΤΖΕΡΑΚΙ!(ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ...)

Δημοσίευση από trelofoufou Δευ Μαρ 11, 2013 4:05 pm

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου κοπέλα μου, ογατούλης δυστυχώς έφτανε με τη γλώσσα στην ράχη και αν του έβαζα το παραμικρό πχ. αλοιφη, betadin και τέτοια, την έπλενε με την τραχια του γλώσσα και το μάτωνε συνέχεια. Το χωνί προστάτευε μόνο τα αυτάκια του και τους κροτάφους. απλά δεν ξέρω τελικά αν η κορτιζόνη θα ήταν καλύτερη της νάρκωσης και αν το ζωακι έφυγε λόγω νάρκωσης πράγματι ή αν έτυχε γενικά να αρρωστήσει ή αν μας κρύωσε. Έχω τύψεις μήπωσ δεν το φρόντισα σωστά και δεν το προστάτεψα αν και οι λύσεις μου ήταν μόνο αυτές οι 2. Κούρεμα ή χάπια κορτιζόνης....και κανεις γιατρός δεν μου λέει δυστυχώς πιστεύω την αλήθεια λόγω συναδελφικότητας...όχι ότι θα φέρω το ζωάκι μου πίσω αλλά τουλάχιστον να ξέρω τι πήγε στραβά...εχω αλλες 2 γατουλες δικές μου πάλι μακρύτριχες που λόγω εγκυμοσύνης έλεγα να τις κουρέψω αλλά μετά από αυτό δεν τολμώ...και πολλα πολλα αδεσποτάκια που στειρώνω ανεληπώς και εμβολιάζω...τα πονάω τα ζώα μου όλα...αλλά αυτό που από τη μια στιγμή στην άλλη έχασα το λιονταράκι μου δεν το χωράει ο νους μου...ήταν το πρώτο μας γατάκι...δεν θα το ξεχάσουμε ποτέ...

trelofoufou
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 42
Τόπος : ΓΕΡΑΚΑΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
Αριθμός γατουνίων : 3 μέσα....πολλά έξω...(άπειρα μέσα στην καρδιά μου)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΔΕΚΕΜΒΡΗΣ...
Motto : Όταν δίνεις αγάπη...σίγουρα θα σου επιστραφεί...ιδίως όταν πρόκειται για ζώα...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΚΟΥ! ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΤΖΕΡΑΚΙ!(ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ...) Empty Απ: ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΚΟΥ! ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΤΖΕΡΑΚΙ!(ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ...)

Δημοσίευση από trelofoufou Τρι Μαρ 12, 2013 11:29 am

ΧΘΕΣ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΚΟΥΡΕΜΑ ΝΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΩ. ΑΡΝΗΘΗΚΕ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ΟΤΙ ΕΦΤΑΙΓΕ Η ΝΑΡΚΩΣΗ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΝΑΡΚΩΣΗ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΕΜΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΠΡΟΝΑΡΚΩΣΗ ΚΑΙ ΝΑΡΚΩΣΗ ΜΕ ΣΩΛΗΝΑ (ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΖΩΟ ΞΥΠΝΑΕΙ ΑΜΕΣΩΣ. ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΛΑΦΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΑΝ ΤΙΣ ΝΑΡΚΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΑ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΖΩΟ ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΤΗΚΕ, ΕΠΕΣΕ ΤΟ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΗ ΖΕΣΤΑΝΕΙ ΠΗΡΕ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΡΥΩΣΕ, ΔΗΛ ΕΠΑΘΕ ΠΝΕΥΜΟΝΙΑ... ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ...Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΛΕΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑ ΤΟΥ...ΑΝΤΕ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ...ΠΟΛΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ, ΤΟΤΕ ΕΓΩ ΕΦΤΑΙΓΑ...ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΓΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ...ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΣΥΓΧΩΡΗΣΩ ΣΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΜΟΥ...

trelofoufou
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 42
Τόπος : ΓΕΡΑΚΑΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
Αριθμός γατουνίων : 3 μέσα....πολλά έξω...(άπειρα μέσα στην καρδιά μου)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΔΕΚΕΜΒΡΗΣ...
Motto : Όταν δίνεις αγάπη...σίγουρα θα σου επιστραφεί...ιδίως όταν πρόκειται για ζώα...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΚΟΥ! ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΤΖΕΡΑΚΙ!(ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ...) Empty Απ: ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΚΟΥ! ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΤΖΕΡΑΚΙ!(ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ...)

Δημοσίευση από YNL Τρι Μαρ 12, 2013 11:59 am

Να μην κατηγορείτε τον εαυτό σας για τον χαμό του. Κάνατε ότι έπρεπε και οι αποφάσεις που παίρνατε ήταν μετά από οδηγίες του γιατρού. Όπως είπε και η Κικιρίκη του δώσατε 9 χρόνια ζωής. Δεν θα ζούσε τόσα χρόνια στο δρόμο με το πρόβλημα αυτό. Και σε τελική ανάλυση μη το ψάχνετε περισσότερο γιατί δεν θα βρείτε άκρη με ότι σας λέει ο ένας γιατρός με τον άλλο.

Μόνο που η προσωπική μου άποψη είναι πως δεν θα ξαναπήγαινα στον γιατρό σας όχι γιατί έχω αμφιβολίες για τις γνώσεις του αλλά γιατί μου ξένισε ο τρόπος με τον οποίο την νάρκωση την είχε σαν ασπιρίνη
Κουράγιο λοιπόν και συνεχίστε έτσι απλόχερα να δίνετε την αγάπη σας στα άλλα γατάκια είτε δικά σας είτε αδέσποτα
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΚΟΥ! ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΤΖΕΡΑΚΙ!(ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ...) M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΚΟΥ! ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΤΖΕΡΑΚΙ!(ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ...) Empty Απ: ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΚΟΥ! ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΤΖΕΡΑΚΙ!(ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ...)

Δημοσίευση από AngelNonh Τετ Μαρ 13, 2013 11:27 am

Λυπάμαι πάρα πολύ...... Sad Sad Sad Πάντως έχουν δίκιο τα κορίτσια, έζησε αρκετά χρόνια που δύσκολα θα ζούσε ως αδέσποτος. Ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά προσπάθησε να σκέφτεσαι μόνο τις χαρές και την αγάπη που του χάρισες. Δυστυχώς δεν είμαστε ειδικοί και δε μπορούμε να ξέρουμε πάντα ποιο είναι το σωστό........ Η υποκειμενική μου γνώμη είναι ότι ο γιατρός παραείχε εύκολες τις ναρκώσεις και σίγουρα αυτό δε φαίνεται σωστό. Έχασα κι εγώ το κοριτσάκι μου πέρυσι μετά από στείρωση. Ο κτηνίατρος μου είπε ότι σίγουρα η νάρκωση επιβάρυνε τον ήδη οργανικά αδύναμο πνεύμονα της αλλά ότι ήταν κάτι που δε μπορούσε να προβλεφθεί. Η Νόνη μου στειρώθηκε Τρίτη και το πρόβλημα εμφανίστηκε ξεκάθαρα την Παρασκευή (η ιστορία της είναι εδώ http://www.gatospito.com/t8200-topic). Απ' τη δική μου εμπειρία λοιπόν και απ' το ψάξιμο που έκανα και εγώ μετά συμπέρανα και έμαθα τα εξής: η προνάρκωση που γίνεται σε κουρέματα, καθαρισμούς δοντιών κτλ....είναι λιγότερο ισχυρη και υπάρχει αντίδοτο αν κάτι δεν πάει καλά. Παρ' όλα αυτά δεν παύει να είναι φάρμακο και αν ήδη ο οργανισμός είναι εξασθενημένος να έχει συνέπειες. Οπότε αυτό που σου είπε ο κτηνίατρος που έκανε το κούρεμα δεν είναι ψέμα εκτός και αν η νάρκωση δεν έφτασε και για τα δόντια και έκανε στο καπάκι δεύτερη, τι να πω? angry2 Αυτό δε ξέρω αν μπορείς να το ξέρεις εκτός κι αν ήσουν μπροστά σε όλη τη διαδικασία. Όσο για τη συναδελφική αλληλεγγύη σίγουρα υπάρχει αλλά εγώ ρώτησα άλλους 3 κτηνιάτρους από κοντά, 2 στο διαδίκτυο ( αν έχεις facebook απευθύνσου και στους "ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΙ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΟΡΑ" να σου πούνε μια γνώμη), σε 2 φοιτητές κτηνιατρικής και σε έναν κτηνίατρο που πάει ένας γνωστός μας στη Θεσ/νίκη. Όλοι μου είπαν ότι δύσκολα ο κτηνίατρος έχει ευθύνη, ότι πολλά πράγματά δεν ελέγχονται και ότι κανείς γιατρός δε θέλει να χάνει τον ασθενή του. Παρ' όλα αυτά επειδή είναι πρόσφατο και σε καταλαβαίνω κάνε αυτό που σου λέει η καρδούλα σου και το ένστικτό σου. Εγώ ένα χρόνο μετά με δυσκολία πάω στο ίδιο κτηνιατρείο (κυρίως για ψυχολογικούς λόγους) και τις υπόλοιπες στειρώσεις τις έκανα αλλού. Βρες κάποιον άλλο κτηνίατρο που να εμπιστεύεσαι και εφόσον το θες κράτα τους και τους 2 να παίρνεις γνώμες για διάφορα ακόμα και ασήμαντα που θα χρειαστείς. Έτσι θα αρχίσεις να κάνεις συγκρίσεις γενικά για το ενδιαφέρον τους και για το επίπεδό τους μέχρι να καταλήξεις στον ιδανικό. Για εμένα ένα ακόμα βασικό στοιχείο είναι η αγάπη των κτηνιάτρων γι' αυτά τα πλασματάκια. Θέλω πέρα από καλός γιατρός να δουλεύει και από αγάπη και όχι μόνο από συμφέρον. Θέλω να βλέπω ότι νοιάζεται πραγματικά ακόμα κι αν δε φταίει για κάτι που μπορεί να συμβεί. Ελπίζω να βοήθησα κάπως. Καλό του ταξίδι rainbow Τώρα θα κάνει παρέα και με τα δικά μας γατοαγγελουδάκια.... Sad
AngelNonh
AngelNonh
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : ΛΑΡΙΣΑ
Αριθμός γατουνίων : 5 σπιτογατουλίνια, 6 που κάνουν διακοπές στο κτήμα, 1 αδεσποτoύλα, τη Νονούλα, τη Χαρούλα, το Γκριζάκη και άλλα αγγελούδια στον ουρανό
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΑΝΟΙΞΗ!!!!!!!!!
Motto : Οι άνθρωποι που δεν αγαπάνε τις γάτες, σε προηγούμενη ζωή τους ήταν ποντίκια!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/03/2012
Mood : ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΚΟΥ! ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΤΖΕΡΑΚΙ!(ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ...) M_icecream

https://www.facebook.com/kosmhmanatasa

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΚΟΥ! ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΤΖΕΡΑΚΙ!(ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ...) Empty Απ: ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΚΟΥ! ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΤΖΕΡΑΚΙ!(ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ...)

Δημοσίευση από trelofoufou Τετ Μαρ 13, 2013 3:18 pm

σε ευχαριστω πολυ για την απάντησή σου. Το θέμα είναι ότι προκειμένου να παίρνει κορτιζόνη θεωρούνταν καλύτερο το συχνότερο κούρεμα. σκέψου ότι 4 διμηνα το χρόνο έπρεπε να παίρνει κορτιζόνη. αρα 3 κουρέματα το χρόνο θεωρούνταν λιγότερο επιβαρυντικά θεωρητικά. Ο συγκεκριμένος γιατρός ήταν 10 λεπτά από το σπίτι μας και λόγω στρες του ζώου, απέφευγα να το πάω κάπου πιο μακριά γιατί υπέφερε στο αυτοκίνητο. έτσι πήγαινα πάντα εκεί. ο ίδιος η αλήθεια είναι ΄΄οτι είναι ψυχρός επαγγελματίας, δεν μου δίνει την αίσθηση οτι τρελαίνεται κιόλας αλλά ως τώρα δεν είχα ποτέ πρόβλημα γιατί του είχα πάει πααααρα πολλά ζώα. το θέμα του ήταν ότι δεν του άρεσε να κουρεύει. όποτε του έλεγα να το κουρέψει στράβωνε. έλεγε ότι δεν μπορεί να ειναι 1,5 ώρα να κουρεύει και κανονικά το κάνει μόνο και μόνο επειδή το ζώο έχει πρόβλημα και επειδή χρειάζεται νάρκωση, κάτι που δεν μπορεί να κάνει κάποιος που ασχολείται με καλλωπισμούς ζώων. Την τελευταία λοιπόν φορά, πήρα τηλ να κλείσω ραντεβού για κούρεμα και άρχισε να δυσανασχετεί, ότι δεν μπορεί, δεν έχει χρόνο, να πάω κάπου αλλού να μου συστήσει κτλ. με τα 1000 ζορια κλείσαμε ραντεβού και πρωι πρωι ενώ είχα το ζώο καθοδον με πήρε τηλ να μην το παω, και καλά ότι προέκυψε πολύ δουλειά. το γύρισα το καημένο πίσω αν και ήδη είχε στρεσαριστεί πολύ, και ξαναπήγαμε την επομένη μέρα. θεωρώ λοιπον οτι το έκανε με τοση βαρυγκωμια που το έστειλε το ζωντανό. μόνο και μόνο η ξυνιλα που ειχε εφτανε. θεωρω οτι δεν το προσεξε. αλλα το πηγα εκει για να μην το στρεσαρω καπου αλλου πιο μακρια (δεν εχουμε αλλο κτηνιατρο στην περιοχή κοντα, αυτο είναι το κακό). αρα το στρες αυτο 2 συνεχομενες μερες ρίξαν το ανοσοποιητικό,είχε και ψύχρα εκείνες τις μέρες και κρύωσε αμέσως και μάλλον μαζί με τη ναρκωση όλο αυτό ξέκανε το δύστυχο ζωακι. μακάρι να είχα φερθεί πιο συνετά, και να καταλάβαινα απο την αρχή οτι αν κάτι κάποιος το κάνει με το ζόρι καλύτερα να μην το κάνει. αν το είχα καταλάβει θα είχε σωθεί. και θα το πήγαινα άνοιξη που είναι ζεστός ο καιρός...αλλά δεν μου έκοψε κι εμένα. προκειμένου να μην πάρει φάρμακα τον πίεσα να το κάνει...και να το αποτέλεσμα...είναι να μην έχεις τύψεις...δεν έχασα ζώο...άνθρωπο έχασα...για μένα έτσι είναι...μπορούσε να ζήσει άλλο τόσο...και δεν το χειρίστηκα σωστά...

ελπίζω να με συγχωρέσεις ψυχή μου...δεν φανταζόμουνα ότι αντί να σου κάνω καλό θα σου έκανα κακό...

trelofoufou
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 42
Τόπος : ΓΕΡΑΚΑΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
Αριθμός γατουνίων : 3 μέσα....πολλά έξω...(άπειρα μέσα στην καρδιά μου)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΔΕΚΕΜΒΡΗΣ...
Motto : Όταν δίνεις αγάπη...σίγουρα θα σου επιστραφεί...ιδίως όταν πρόκειται για ζώα...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΚΟΥ! ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΤΖΕΡΑΚΙ!(ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ...) Empty Απ: ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΚΟΥ! ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΤΖΕΡΑΚΙ!(ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ...)

Δημοσίευση από Kikiriki Τετ Μαρ 13, 2013 4:34 pm

Δεν νομίζω πως αν μας βλέπει από εκεί ψηλά ο γατούλης σου να σου κρατάει κακία.
Όλα αυτά τα χρόνια κατάλαβε την αγάπη σου!
Πραγματικά μπορεί να στρεσαρίστηκε τόσο πολύ από το κούρεμα και τη νάρκωση, αλλά πως να το προβλέψεις.
Τελικά αυτό το άτιμο το στρες είναι πιο επικίνδυνο απ' όσο νομίζουμε.
Ακου τώρα μια περίπτωση που έμαθα σήμερα και που πραγματικά είναι να λες πως για καλό πήγαινα και κοίτα τι έγινε.
Πίσω από το σπίτι μου ταίζουμε αρκετοί γείτονες κάποια γατάκια. Ο κύριος που τα προσέχει κυρίως έχει διαμέρισμα ισόγειο ( περίπου) και εκεί πάνε και λουφάζουν τα γατάκια, ειδικά όταν βρέχει ή κάνει κρύο.
Ενα από αυτά το οποίο δεν ξέρουμε πως "προέκυψε¨ στη γειτονιά ήταν γύρω στο χρόνο και το ένα ματάκι του ήταν κάπως χαλασμένο. Ο κύριος λοιπόν αυτός με μια άλλη γειτόνισσα πήγαν να του βάλουν κολλύριο μπας και υποχωρήσει κάπως το πρήξιμο. Το γατάκι όμως ήταν πολύ άγριο και αναγκάστηκαν να το πιάσουν με πετσέτα. Την πρώτη φορά τα κατάφεραν. Τη δεύτερη όμως το έπιασε με την πετσέτα, αυτό άρχισε να χτυπιέται και μόλις πήγε να του ξεσκεπάσει το κεφαλάκι ο γατούλης είχε πεθάνει από το φόβο του. ( από την καρδιά του δηλαδή).
Ποιος να το περίμενε; Ποιος να το σκεφτόταν;
Γι΄ αυτό σου λέω, μην γεμίζεις με τύψεις το μυαλό σου. Εσύ έκανες ο,τι νόμιζες καλύτερο για το λιονταράκι σου. Ο γιατρός τώρα.... ναι νομίζω πως δεν θα έπρεπε να κάνει τις ναρκώσεις έτσι εύκολα.
Kikiriki
Kikiriki
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Zωγράφου
Αριθμός γατουνίων : Δυο διαβολάκια και τον Μαγιούλη, στην καρδιά......
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίριιιιιιι !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Φρέγια και Ντάκιρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/07/2008
Mood : ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΚΟΥ! ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΤΖΕΡΑΚΙ!(ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ...) M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΚΟΥ! ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΤΖΕΡΑΚΙ!(ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ...) Empty Απ: ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΚΟΥ! ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΤΖΕΡΑΚΙ!(ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ...)

Δημοσίευση από enoplos Πεμ Μαρ 14, 2013 1:04 am

Sad Sad Sad μην στεναχωριεσαι εκανες οτι μπορουσες και του εδωσες αγαπη και φροντιδα που δεν θα τα εβρισκε εξω
enoplos
enoplos
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 46
Τόπος : ΒΟΙΩΤΙΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 τον JUINOR
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΟΛΟΙ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΤΟΝ ΤΖΟΥΝΙΟΡ ΜΟΥ.
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/09/2011
Mood : ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΚΟΥ! ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΤΖΕΡΑΚΙ!(ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ...) M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΚΟΥ! ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΤΖΕΡΑΚΙ!(ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ...) Empty Απ: ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΚΟΥ! ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΤΖΕΡΑΚΙ!(ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ...)

Δημοσίευση από trelofoufou Πεμ Μαρ 14, 2013 11:41 am

ΚΑΛΑ ΚΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΓΑΤΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟ ΜΑΤΑΚΙ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΤΡΟΜΕΡΟ....Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΘΑ ΕΠΑΘΕ ΣΟΚ. ΚΡΙΜΑ ΤΗΝ ΨΥΧΟΥΛΑ, ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΤΗΚΕ ΚΙ ΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ. ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΜΕ ΠΡΗΣΜΕΝΑ ΜΑΤΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΕΝΑ ΖΩΑΚΙ ΜΟΥ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΘΕΛΕΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΟΝΣΕΡΒΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΠΡΗΣΤΕΙ ΤΟ ΜΑΤΑΚΙ (SYNOULOX Η' ΖΙΤΗRΟΜΑΧ ΣΥΝΗΘΩΣ). ΜΟΝΟ ΜΕ ΚΟΛΥΡΙΟ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΚΑΗΜΕΝΟΣ, ΚΑΛΟ ΠΗΓΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ...

trelofoufou
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 42
Τόπος : ΓΕΡΑΚΑΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
Αριθμός γατουνίων : 3 μέσα....πολλά έξω...(άπειρα μέσα στην καρδιά μου)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΔΕΚΕΜΒΡΗΣ...
Motto : Όταν δίνεις αγάπη...σίγουρα θα σου επιστραφεί...ιδίως όταν πρόκειται για ζώα...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΚΟΥ! ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΤΖΕΡΑΚΙ!(ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ...) Empty Απ: ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΚΟΥ! ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΤΖΕΡΑΚΙ!(ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ...)

Δημοσίευση από AngelNonh Παρ Μάης 17, 2013 10:03 pm

trelofoufou έγραψε:σε ευχαριστω πολυ για την απάντησή σου. Το θέμα είναι ότι προκειμένου να παίρνει κορτιζόνη θεωρούνταν καλύτερο το συχνότερο κούρεμα. σκέψου ότι 4 διμηνα το χρόνο έπρεπε να παίρνει κορτιζόνη. αρα 3 κουρέματα το χρόνο θεωρούνταν λιγότερο επιβαρυντικά θεωρητικά. Ο συγκεκριμένος γιατρός ήταν 10 λεπτά από το σπίτι μας και λόγω στρες του ζώου, απέφευγα να το πάω κάπου πιο μακριά γιατί υπέφερε στο αυτοκίνητο. έτσι πήγαινα πάντα εκεί. ο ίδιος η αλήθεια είναι ΄΄οτι είναι ψυχρός επαγγελματίας, δεν μου δίνει την αίσθηση οτι τρελαίνεται κιόλας αλλά ως τώρα δεν είχα ποτέ πρόβλημα γιατί του είχα πάει πααααρα πολλά ζώα. το θέμα του ήταν ότι δεν του άρεσε να κουρεύει. όποτε του έλεγα να το κουρέψει στράβωνε. έλεγε ότι δεν μπορεί να ειναι 1,5 ώρα να κουρεύει και κανονικά το κάνει μόνο και μόνο επειδή το ζώο έχει πρόβλημα και επειδή χρειάζεται νάρκωση, κάτι που δεν μπορεί να κάνει κάποιος που ασχολείται με καλλωπισμούς ζώων. Την τελευταία λοιπόν φορά, πήρα τηλ να κλείσω ραντεβού για κούρεμα και άρχισε να δυσανασχετεί, ότι δεν μπορεί, δεν έχει χρόνο, να πάω κάπου αλλού να μου συστήσει κτλ. με τα 1000 ζορια κλείσαμε ραντεβού και πρωι πρωι ενώ είχα το ζώο καθοδον με πήρε τηλ να μην το παω, και καλά ότι προέκυψε πολύ δουλειά. το γύρισα το καημένο πίσω αν και ήδη είχε στρεσαριστεί πολύ, και ξαναπήγαμε την επομένη μέρα. θεωρώ λοιπον οτι το έκανε με τοση βαρυγκωμια που το έστειλε το ζωντανό. μόνο και μόνο η ξυνιλα που ειχε εφτανε. θεωρω οτι δεν το προσεξε. αλλα το πηγα εκει για να μην το στρεσαρω καπου αλλου πιο μακρια (δεν εχουμε αλλο κτηνιατρο στην περιοχή κοντα, αυτο είναι το κακό). αρα το στρες αυτο 2 συνεχομενες μερες ρίξαν το ανοσοποιητικό,είχε και ψύχρα εκείνες τις μέρες και κρύωσε αμέσως και μάλλον μαζί με τη ναρκωση όλο αυτό ξέκανε το δύστυχο ζωακι. μακάρι να είχα φερθεί πιο συνετά, και να καταλάβαινα απο την αρχή οτι αν κάτι κάποιος το κάνει με το ζόρι καλύτερα να μην το κάνει. αν το είχα καταλάβει θα είχε σωθεί. και θα το πήγαινα άνοιξη που είναι ζεστός ο καιρός...αλλά δεν μου έκοψε κι εμένα. προκειμένου να μην πάρει φάρμακα τον πίεσα να το κάνει...και να το αποτέλεσμα...είναι να μην έχεις τύψεις...δεν έχασα ζώο...άνθρωπο έχασα...για μένα έτσι είναι...μπορούσε να ζήσει άλλο τόσο...και δεν το χειρίστηκα σωστά...

ελπίζω να με συγχωρέσεις ψυχή μου...δεν φανταζόμουνα ότι αντί να σου κάνω καλό θα σου έκανα κακό...

Εσύ δεν έφταιγες, δε μπορούσες να ξέρεις............ Κανείς μας δε μπορεί δυστυχώς και αυτό θα το καταλάβεις όταν περάσει ο χρόνος και ψιλογιατρευτεί η ψυχούλα σου κι αρχίσεις να σκέφτεσαι πιο "ψύχραιμα". Καλό ταξίδι και πάλι στο γατουλίνι σου, σίγουρα ξέρει πως το αγαπούσες!!!!!!! rainbow
AngelNonh
AngelNonh
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : ΛΑΡΙΣΑ
Αριθμός γατουνίων : 5 σπιτογατουλίνια, 6 που κάνουν διακοπές στο κτήμα, 1 αδεσποτoύλα, τη Νονούλα, τη Χαρούλα, το Γκριζάκη και άλλα αγγελούδια στον ουρανό
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΑΝΟΙΞΗ!!!!!!!!!
Motto : Οι άνθρωποι που δεν αγαπάνε τις γάτες, σε προηγούμενη ζωή τους ήταν ποντίκια!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/03/2012
Mood : ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΚΟΥ! ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΤΖΕΡΑΚΙ!(ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ...) M_icecream

https://www.facebook.com/kosmhmanatasa

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης