gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ουλίτιδα απο 6 μηνών!! Το να μετα το άλλο μας βγανει.

+6
LAROGATA
Τζούλι το Κατσούλι
koneko
Μαυρογατος
tia
Gatoplikti
10 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ουλίτιδα απο 6 μηνών!! Το να μετα το άλλο μας βγανει.

Δημοσίευση από xeniaeva Τρι Ιαν 29, 2013 3:04 pm

Αγαπητή μου γατόπληκτη
διάβασα φευγαλέα το τόπικ σου και βλέπω έχουμε πολλά θέματα χα χα
1. για τα μάτια: αυτό δυστυχώς το έχω περάσει με μια γατούλα μου. Δυστυχώς θα ζήσει με αυτό σε όλη της τη ζωή και από καιρό σε καιρό, όταν θα είναι σε έξαρση, θα της βάζεις διάφορα κολλύρια ή αλοιφές που θα σου πει ο γιατρός. Νομίζω μάλιστα ότι πιθανώς δεν βλέπουν από αυτό το ματάκι, ή βλέπουν θολά.
2. για τις δαγκωνιές: αυτό το κάνει και ο δικός μου (είναι 7 μηνών), δαγκώνει τα πάντα και μέχρι πρότινος δάγκωνε με πολλή δύναμη κι εμένα και με είχε σακατέψει. Άρχισα εδώ και μια βδομάδα περίπου να του δείχνω με διάφορους τρόπους ότι δεν γουστάρω να με δαγκώνει και ότι πονάω και σιγά σιγά το σταματάει. Υπάρχουν επίσης διάφορα παιγνίδια που προσφέρονται για δάγκες, μεταξύ άλλων έχω βρει κάτι μαλακά λαστιχένια μπαλάκια που κάνουν γκελ πολύ εύκολα και τα βουτάει και τα δαγκώνει. Γενικώς δαγκώνει τα πάντα και τον αφήνω φυσικά αρκεί να μη δαγκώνει εμένα. Μάλλον είναι η ηλικία.
3. για το ξύσιμο: εδώ υπάρχουν πολλές εκδοχές. Η μία είναι ότι μπορεί να έχει τσιμπήματα από ψύλλους, αυτό θα το δεις αφού εντοπίσεις το σημείο που ξύνεται και το ψηλαφίσεις προσεκτικά. Γενικά ψηλάφισέ την προσεκτικά να δεις τι συμβαίνει στο δερματάκι της. Εμένα ο δικός μου όταν τον πήρα είχα πάνω του και μέσα του ολόκληρο το ζωικό βασίλειο, του έδωσα dexotyl για τ αυτιά, intrafungol για τους μύκητες, drontal (κλασσικό) και stronghold για τους ψύλλους (είναι υγρό που το βάζεις στο σβερκάκι όπως το frontline). Όλα αυτά βέβαια μου τα είπε ο γιατρός και βλέπω ότι τώρα είναι μια χαρά. Παλιά είχα χρησιμοποιήσει το frontline στις άλλες μου γατούλες, τώρα βάζω το stronghold που λέει ο γιατρός, δεν έχω άποψη και τα δύο οκ μου φαίνονται. Το advocate δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Επίσης, τώρα ο δικός μου παρουσίασε ένα άλλο κουφό: είχε μια μαυρίλα κάτω από το σαγονάκι του. Τον πάω στον γιατρό και τι μαθαίνω? έχει εφηβική ακμή παρακαλώ! (δεν ήξερα καν ότι τα ζώα παθαίνουν τέτοιο πράγμα). Δεν ξυνόταν, απλά υπήρχε αυτό το μαυράκι. Του έκανε μια ένεση και θα τον ξαναδεί σε 10 ημέρες.
4. για την ουλίτιδα: εδώ δεν έχω άποψη, δεν έχω τέτοια εμπειρία. Νομίζω ότι η ξηρά τροφή καθαρίζει και τα δόντια τους (αλλά δεν είμαι σίγουρη). Εγώ του τα πλένω όπως σου έγραψα μια φορά την βδομάδα προληπτικά. Ο δικός μου ψιλοκάθεται, διότι είναι μέσα στα πλαίσια μιας γενικότερης φροντίδας που κάνουμε, χτένισμα, νυχάκια, χαμομήλι στα ματάκια (προληπτικά) και άλλα τέτοια. Επίσης του καθαρίζω το κωλλαράκι με μωρομάνδηλο (έχω βρει κάτι μωρομάνδηλα με χαμομήλι), αλλά και αυτό το κάνω μια φορά την εβδομάδα, διότι δεν θέλω να ξεχάσει και τη φύση του, πρέπει να καθαρίζεται και μόνος του.
5. όσο για την κουβέντα που λες, γενικά του μιλάω και μάλιστα κανονικά. έλα να φάμε ή άσε το φαΐ μου, έλα να παίξουμε, μη με δαγκώνεις, άσε με να κοιμηθώ, καλημέρα, καληνύχτα, φεύγω τώρα και θα γυρίσω το βράδυ και άλλα τέτοια χαζά, τα οποία όμως έχω την εντύπωση (εντελώς χαζομαμά είμαι) ότι τα μισοκαταλαβαίνει διότι με κοιτάει και απαντάει. Δε νιαουρίζει ακόμη, αλλά κάνει κάτι σαν τρύλλια, με κλειστό το στόμα μέσα από τον λαιμό του. Αυτή η τρύλλια όμως έχει αποχρώσεις, είναι άλλη όταν ζητάει φαγητό, άλλη όταν ζητάει παιγνίδι, αλλιώς όταν θέλει χάδια, αλλιώς όταν με ξυπνάει το πρωί. Έχει πολλή πλάκα. Επίσης, όταν -σπανίως- δεν είναι δίπλα μου και τον ψάχνω, λέω λχ Μιστράλ πού είσαι? μερικές φορές μου απαντάει πάλι με τρύλλια βέβαια, αλλά απαντάει! και με κουφαίνει!
(νομίζω δεν πάμε καλά, αλλά ευτυχώς έχουμε όλοι εδώ μέσα την ίδια τρέλλα!!!!)
Σε φιλώ και εύχομαι περαστικά στην αγαπούλα σου






xeniaeva
xeniaeva
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 57
Τόπος : Αγ. Παρασκευή
Αριθμός γατουνίων : 1, τον Μιστράλ
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : άνοιξη
Motto : Κανένα ανθρώπινο πλάσμα δεν μπορεί να κάνει σε ένα άλλο το δώρο του ειδυλλίου. Μόνο το ζώο μπορεί, επειδή εκείνο δεν το έδιωξαν από τον παράδεισο. Μ. Κούντερα
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ουλίτιδα απο 6 μηνών!! Το να μετα το άλλο μας βγανει.

Δημοσίευση από koneko Τρι Ιαν 29, 2013 10:59 pm

Gatoplikti έγραψε:Kαλημέρες !!! Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 134150
Πήγαμε εχθές την καθιερωμένη εβδομαδιαία επίσκεψη στον γιατρο μας Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 270712 Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 270712 ελεος Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 300270
Παρολη την καλή εικονα των ματιών η γιατρος είπε να συνεχίσουμε το κολλύριο μέχρι την Δευτέρα οπου θα ξαναπάμε Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 986261 για να δουμε τι γίνεται. Τα φοβάται λοιπον τα ματάκια. Βέβαια το βρίσκω πάρα πολύ καλο και σωστο η γιατρος να κάνει επανεξετάσεις πριν δώσει οδηγίες. Τις περισσοτερες φορες πόυ έχω παει ειναι για επανεξεταση.
Τα ουλάκια μας κάνουν νούμερα πάλι εκει πισω. Κοκκινησε πάλι. Αρχιζω να πιστεύω πως μπορει να υπάρχει μια πιθανοτητα να ειναι αλλεργία. Τι να κάνω λύγισα και τις έδωσα ένα κομματάκι σουβλάκι κοτοπουλο, οχι πολύ ετσι για την ζήλεια γιατι η γιατρος μου έχει απαγορεύσει να της δινω δικο μας φαγητο. Αλλα ζηλεύει το καημένο πια τοσο καιρο. Παρακολουθώ ομως τις αντιδράσεις σε καθε φαγητο και σε βάθος χρονου θα έχω εικονα. Το καλο πάντως ειναι οτι δεν εχει προβλημα να φάει κροκετες και τα δοντια ειναι καλα. Αν κρινω απο τις δαγκωνιες που μου ρίχνει οταν παιζουμε Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 236406 Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 71431 Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 134150 .
Να σας ρωτησω ομως κάτι που το χω απορία. Την βλέπω τελευταιως οτι δαγκώνει συνέχεια σκληρά πράγματα. Εχει τσακίσει κατι καρέκλες δαγκωνει τα αλουμινια, δαγκώνει τα ξύλα πχ τις γωνίες του τραπεζιού και γενικα ροκανίζει. Έχει αυτο να κάνει με τα δόντια ή ειναι γενικοτερο γατικο φαινομενο;
Επίσης άσχετο βέβαια με το θέμα αλλα ήθελα να ρωτήσω και το εξής. Παρατηρώ οτι ξύνεται προς τα αυτιά και κάτω απο το σαγόνι καπως πιο έντονα. Η γιατρος έχει κοιτάξει 100 φορές τα αυτιά της και μου λέει οτι ειναι πεντακάθαρα. Παρολα αυτά αυτο το μήνα αντι για frontline της έβαλα advocate που πιάνει και άλλα πράγματα για πιο σίγουρα. Μπορει να είναι ψώρα αυτο; Και στο σαγονι;

Μου φαινεται λιγο απιθανο να κοκκινιζουν τα ουλα απο αλλεργια, αλλα δεν ξερω, μπορει να συμβαινει και αυτο, δεν ειμαι ειδικος. Τις γωνιες τραπεζιων και αλλων ξυλινων επιπλων τις δαγκωνει και ο δικος μου. Το κανει πιο εντονα και συχνα οταν δεν εχει χορτο να φαει και τον ενοχλει τριχομπαλα. Ισως να το κανει και για να καθαρισει τα δοντια του Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 703780 Αν ξυνεται εντονα στα σημεια που λες ρωτα μηπως εχει καποια αλλεργια. Μεχρι ενα σημειο ειναι φυσιολογικο να ξυνονται αλλα οταν αρχισεις να βλεπεις οτι απο το ξυσιμο φευγουν τουφες στον αερα ή κανει πληγες, τοτε να εισαι σιγουρη οτι κατι την ενοχλει.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ουλίτιδα απο 6 μηνών!! Το να μετα το άλλο μας βγανει.

Δημοσίευση από Gatoplikti Κυρ Φεβ 03, 2013 8:33 pm

xeniaeva έγραψε:Αγαπητή μου γατόπληκτη
διάβασα φευγαλέα το τόπικ σου και βλέπω έχουμε πολλά θέματα χα χα....

Ξένια μου καλησπέρα !!
Αχχ για τα ματάκια αφου περάσαμε το μεγαλο μας προβλημα το πρωτο "κρύωμα" οπου κοντέψαμε να την χάσουμε την αγάπη, ειχα την ελπίδα εφοσον δεν ειδα να υποτροπιάζει μετα απο τοσο καιρο οτι θα το γλυτώσουμε στο μέλλον, μέχρι που έκανε την στειρωση, οποτε κατάλαβα και γω πως οπως τα λές πρεπει να ειναι. Γενικά ετρεχαν κατα διαστήματα αλλα δεν κάνανε θέμα μεχρι τώρα. Την τελευταία φορα αγριέψαν πάντως αρκετά. Δεν κατάλαβα παντως να βλέπει θολα.

Για τα δαγκώματα ειχα την ελπίδα να ειναι επειδή εβγαλε νέα δοντάκια και θελει να τα δουλέψει. Ευσεβεις ποθοι για να φύγει και η ουλίτιδα η οποια μια μπρος παει μια πισω. No Οσο για μένα που με δαγκώνει εχει καταλαβει ποσο πρέπει να με δαγκώνει, οταν ειναι για παιχνίδι. Την βρίσκω που παιζουμε και παλεύουμε και πιστεύω πως οταν παιζει επιβάλλεται να δαγκώσει. Δεν με δαγκώνει στο άσχετο δηλαδή. Ασε που μου ρχεται να την δαγκώσω και γω να την φάω θέλω την γατιτζέ μου!! hungry hungry happy2 Επειδη τρώμε τα παπάκια την μαμάς, η μαμά μας αγορασε τα δικά μας παπάκια απο τα jumbo για να τα τσακιζουμε ελεύθερα !!! Laughing
Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 Papakia


Εννοειται φυσικα οτι έχουμε μπαλάκια ποντικάκια σκατουλάκια ,αλλα τα χαλια τα πατάκια τα καλύμματα τα παπλώματα κλπ τα προτιμάμε.. nio

Για το ξύσιμο που λές και μένα ειχε ενα κάρο ψύλλους στην αρχή καναμε 2 ψεκασμους καπάκι και εκτοτε καθε μήνα βάζουμε αμπούλες. Επειδή λοιπον ο γιατρος την βρίσκει πεντακάθαρη για αυτο ειχα και την απορια. Εβαλα advocate αυτή την φορά που πιάνει και την ψώρα. Παντως δεν ξύνεται τραγικά απλα μου έκανε εντύπωση οτι επιμένει σε ένα σημειο οταν θα ξυθει.

Εσένα πως ειναι τώρα ο δικος σου;
Πολυ καλο ειναι που του καθαριζεις τα δοντια παντως αλλα τον πωπo γιατι; Δεν καθαρίζεται καλα;

Οσο για την κουβέντα, περαν της πλάκας τώρα για την τρέλλα που κουβαλάμε, εγώ το θεωρώ το α και το ω σε ολα τα εμψυχα πλάσματα. Οχι απλώς της μιλάω αλλα καταλαβαινει και τα πάντα. χαχα καλη ώρα τώρα ανέβηκε στο γραφειο και μου έκανε παράπονα επειδή γράφω στο pc. Mην τολμήσω. Smile
Της λέω που ειναι το ποντικάκι σου; Ψαχνει παει το βρισκει και το φέρνει. Της το πετάω το φέρνει πισω σαν σκύλος. Αφου και οταν την μαλώνω μια χαρα διαμαρτυρια μου κάνει. Αμα φοβάται επισης της μιλάω πάρα πολύ και προσπαθώ με το μαλακο να την συνηθισω σε διάφορα. Της μιλώ οπως θαθελα να μου μιλούν και μένα, ειδικά σε θέματα που φοβάμαι. Με αυτον τον τροπο ακριβώς που λές με αυτον τον τροπο μιλάνε. Εδω πήγαινα στην αδέσποτη άγρια μάνα τους και οποτε έβλεπα οτι δεν ερχόταν το ένα απο τα δύο μωρα για ώρα, προσπαθούσα να μιμηθώ τον τροπο που τα φώναζε. Μια 2 τρεις το καταλάβαινε και πήγαινε η ιδια και το έφερνε. Μα ποσο γλυκά και πανέξυπνα πλασματάκια ειναι. heart heart
Μου αρέσει η τρέλλα μας ξένια μου, μου αρέσει πολύ Laughing και σε οποιον αρέσουμε ....
Φιλάκια Πολλά!!
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ουλίτιδα απο 6 μηνών!! Το να μετα το άλλο μας βγανει.

Δημοσίευση από Gatoplikti Κυρ Φεβ 03, 2013 8:50 pm

koneko έγραψε:
Gatoplikti έγραψε:....

Μου φαινεται λιγο απιθανο να κοκκινιζουν τα ουλα απο αλλεργια, αλλα δεν ξερω, μπορει να συμβαινει και αυτο, δεν ειμαι ειδικος. Τις γωνιες τραπεζιων και αλλων ξυλινων επιπλων τις δαγκωνει και ο δικος μου. Το κανει πιο εντονα και συχνα οταν δεν εχει χορτο να φαει και τον ενοχλει τριχομπαλα. Ισως να το κανει και για να καθαρισει τα δοντια του Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 703780 Αν ξυνεται εντονα στα σημεια που λες ρωτα μηπως εχει καποια αλλεργια. Μεχρι ενα σημειο ειναι φυσιολογικο να ξυνονται αλλα οταν αρχισεις να βλεπεις οτι απο το ξυσιμο φευγουν τουφες στον αερα ή κανει πληγες, τοτε να εισαι σιγουρη οτι κατι την ενοχλει.

Kαλησπέρα koneko,
Για αλλέργια στα ούλα μου το χει αναφέρει η γιατρος, οτι πιθανώς να έχει αλλεργια σε κάποια τροφή αλλα δυστυχώς μαλλον ειναι δύσκολο να συμβαίνει αυτο. Ηλπιζα οτι δαγκώνει για να ακονισει τα καινούργια δοντάκια, ακομα ευελπιστώ μήπως η ολη κατάσταση εχει να κάνει και με αυτο.
Για το ξύσιμο οχι δεν ειναι τοσο τραγικά τα πράγματα κάθε άλλο, απλα οποτε ξυνεται ξύνεται σε αυτο το σημειο και αναρωτιομουν μηπως κατι υπάρχει και δεν φαινεται..

edit να ρωτήσω υπάρχει χορτο που φυτεύεις για τριχομπαλα; και πως την βγάζει με εμετο; Νομιζα πως για αυτο τον λογο δινουμε πάστα. Απο 7 μηνών να χει κάνει τριχομπαλλα; αλλα γιατι οχι.
Εμένα μου τρώει τις καρέκλες που εχουν μεσα αφρολεξ το οποιο θέλει να το φάει , καθως και κάθε ειδους χνουδι που βρισκει. spell
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ουλίτιδα απο 6 μηνών!! Το να μετα το άλλο μας βγανει.

Δημοσίευση από koneko Δευ Φεβ 04, 2013 2:24 am

Καποιοι λενε οτι οι γατες που τρωνε χνουδια και διαφορα ξενα αντικειμενα το κανουν επειδη κατι λειπει απο τον οργανισμο τους. Αλλες το κανουν επειδη απλα βαριουνται, οποτε και ειναι ψυχολογικο το θεμα. Ισως η τροφη της να μη της καθεται καλα;

Μικρη ειναι για τριχομπαλες, αλλα αν μαδαει πολυ και αν εχει ευαισθητο γαστρεντερικο δεν θα με παραξενεψει αν την ενοχλει τριχομπαλα. Ο δικος μου ειχε αρχισει τους εμετους και τις τριχομπαλες πριν κλεισει χρονο. Οι παστες για τις τριχομπαλες δεν κανουν απολυτως τιποτα. Τουλαχιστον οχι στον δικο μου. Με το χορτο τις αποβαλει με φυσικο τροπο. Το χορτο που του δινω ειναι αυτο που πουλανε στα pet stores, γρασιδι απο βρωμη ή κριθαρι. Το τρωει και τις βγαζει μαζι με τα κακακια του.

Αν η κτηνιατρος πιστευει οτι η ουλιτιδα μπορει να οφειλεται σε αλλεργια στην τροφη, δοκιμασε να της αλλαξεις την τροφη. Στο λεω γιατι ο δικος μου εχει τροφικη αλλεργια στην πατατα (οποτε τρωει τροφη που περιεχει πατατα βγαζει πληγες στο κεφαλι, πισω απο τα αυτια κυριως). Μου πηρε σχεδον 2 χρονια μεχρι να βρω τι τον πειραζε.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ουλίτιδα απο 6 μηνών!! Το να μετα το άλλο μας βγανει.

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Φεβ 04, 2013 3:38 pm

Ναι ε; Εγω ετσι οπως το αντιλαμβάνομαι νομίζω οτι το κανει για παιχνιδι. Πχ παιζει με το αφρολεξ, το κοβει και μετά παει να φάει τα κομματάκι ή ας πουμε τα χνούδια απο την φορμα μου, ή ακομα και τα χωματα στο μπαλκονι πχ. Σίγουρα τα μυριζει και παιζει μαζι τους πρώτα.
Δεν έχει καθολου ευαισθητο γαστρεντερικο, δεν μου χει κανει ποτε προβλημα ουτε μαδάει. Δεν ήξερα για το χορτο, ή μαλλον ειχα ακούσει οτι στην φύση τους τρώνε χορτο και κάνουν εμετο. Ειναι πολύ ενδιαφέρον.

Η κτηνιατρος για τα δοντια ειπε να αποκλεισουμε πρώτα τις σοβαρές ασθενειες aids λευχαιμια και μετά να παιξουμε με το φαγητο. Αρχικα ειπε να κοψω τα δικα μας φαγητα, συμβουλή την οποια δεν τήρησα απολυτα γιατι υπέκυψα. Embarassed Ομως παρολα αυτα, ειδα αρκετή βελτιωση παρολιγο να γιατρευτει τελειως. Τώρα πάλι υποτροπιασε λιγο χωρις ομως να αλλάξω το οτιδήποτε στην διατροφη.
Αχχ δεν θέλω με καμια δύναμη να αλλαξω την τροφή της. Δινω acana που δεν έχει σιτηρά και αντε βρες τροφή στην Ελλάδα να μην έχει. Orijen και Αpplaws δεν θελω να δώσω, λογω της πολύ αυξημένης πρωτεϊνης. Το εντεράκι της απο την άλλη μεριά δουλεύει τέλεια και άψογα.

Μωρε φοβαμαι οτι η ουλιτιδα εχει να κανει με τον σκατοκαλυκοϊο δυστυχώς και τα χρονια προβλήματα που διαβάζω σε πολύ κοσμο. No
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ουλίτιδα απο 6 μηνών!! Το να μετα το άλλο μας βγανει.

Δημοσίευση από koneko Δευ Φεβ 04, 2013 10:17 pm

Μακαρι να μην ειναι απο τον ιο. Αλλα ακομα και αν ειναι απο καλυκοιο ισως να βελτιωθει η κατασταση της οταν μεγαλωσει ακομα λιγο και δυναμωσει περισσοτερο το ανοσοποιητικο της συστημα. Aids και λευχαιμια τις εχετε αποκλεισει;

Αν τα ξενα αντικειμενα τα βαζει στο στομα της και μετα τα φτυνει τοτε δεν υπαρχει προβλημα, αν ομως τα καταπινει, προσεχε την γιατι καποια αντικειμενα μπορουν να γινουν επικινδυνα (πχ κλωστες). Κανονικα με το χορτο δεν πρεπει να κανουν εμετο. Εγω δεν εχω δει ποτε τον δικο μου να βγαζει τριχομπαλα τρωγοντας χορτο και κανοντας εμετο λογω χορτου. Συνηθως κανει εμετο το χορτο οταν τον αφησω να φαει ολη την γλαστρα και ο εμετος περιεχει μονο χορτο, τιποτα αλλο. Το χορτο βοηθαει περισσοτερο στην σωστη λειτουργια του εντερου, οποτε διευκολυνεται η αποβολη της τριχομπαλας μεσω εντερου Laughing

koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ουλίτιδα απο 6 μηνών!! Το να μετα το άλλο μας βγανει.

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Φεβ 05, 2013 3:24 pm

Mακαρι μακαρι να μην ειναι απο αυτο ! prosefxi Ναι τα έχουμε αποκλεισει aids και λευχαιμια, περιτονιτιδα βγήκε 1/400 αλλα αυτή εχει να κάνει περισσοτερο με έλκη. Αν την πιάσει αυτο βεβαια καήκαμε γενικοτερα. Σκεφτομαι απο την άλλη, η γιατρος μας ειπε τώρα μετα το προβλημα με τα μάτια και για να αποφύγουμε την αντιβιωση να δινουμε λυσινη. Αμινοξυ λέει που μπλοκάρει την αναπτυξη του ιού. Ποιανού ιού; Του ερπητοϊου σίγουρα, μηπως και του καλυκοϊου; Αναρωτιεμαι τώρα γιατι σκεφτομαι οτι η επιδείνωση της ουλίτιδας έγινε κατα το διαστημα που παιρνει αυτο το συμπληρωμα. Τρεχα γύρευε geek
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ουλίτιδα απο 6 μηνών!! Το να μετα το άλλο μας βγανει.

Δημοσίευση από xeniaeva Τρι Φεβ 05, 2013 4:31 pm

συγγνώμη που καθυστέρησα τόσο πολύ να απαντήσω, έχω πνιγεί στη δουλειά (ευτυχώς)

ο δικός μου δυστυχώς με το δάγκωμα δεν έχει όρια.
Το κάνει με δύο τρόπους, είτε πάνω στο παιγνίδι, αλλά με δαγκώνει πάρα πολύ, με πολλή δύναμη, τόσο μικρό στοματάκι κι έχει τόσο δυνατό σαγόνι ο άτιμος.
επίσης με δαγκώνει όταν τα παίρνει, αν ας πούμε μαγειρεύω και δεν του δίνω, ή πλένω τα πιάτα και τολμήσω να τον κατεβάσω από το νεροχύτη, όπου δε μασάει, μόλις τον κατεβάσω, με δαγκώνει και ξανανεβαίνει και αναγκάζομαι να πλένω με μια γάτα μπροστά μου!!!!
είδα κι αποείδα και αποφάσισα να σταματήσουμε το δάγκωμα και στις δύο περιπτώσεις και δυστυχώς τώρα το παιγνίδι μας περιορίζεται να παίζουμε με άλλα πράγματα και όχι ο ένας με τον άλλο.
Και φυσικά ενώ του έχω ένα σωρό παιγνίδια προτιμάει να παίζει με τα χαλάκια, τα ριχτάρια, τα ρούχα μου, τη μπουγάδα, καπάκια, γενικά ό,τι πιάσω έρχεται και μου το παίρνει από τα χέρια να παίξει αυτός!
ευτυχώς εμείς δεν έχουμε προβλήματα με ουλίτιδες, ή κρυώματα και ματάκια να τρέχουν, αλλά έχουμε άλλη ευαισθησία: δερματάκι
όταν τον είχα προωτοφέρει στο σπίτι ήταν γεμάτος ψύλλους. Κάναμε την αποπαρασίτωση και επαναλάβαμε και τις αμπούλες (παρεμπιπτόντως ο κτηνίατρος μου είπε ότι η stronghold είναι πιο καλή από την frontline, χωρίς να εξηγήσει πολλά πολλά) αλλά του έχουν αφήσει κάτι ελάχιστα σπιθουράκια και αυτός ξύνεται και κάνει πληγούλες (τώρα έχει μία πίσω από το αυτάκι) και τον ξαναπήγα τη δευτέρα στον κτηνίατρο, μου είπε ότι εχει δερματίτιδα και του ξαναδίνω αντιβίωση (σνιφ).

Για την ουλίτιδα, δυστυχώς δεν έχω τις γνώσεις να σε βοηθήσω.
Εγώ όπως σου είπα του τα πλένω προληπτικά.
Υπάρχει μια οδοντόκρεμα που είναι για σκύλους και γάτες και πρέπει να έχει ωραία γεύση διότι βλέπω ότι του αρέσει να τη γλύφει και μια οδοντόβουρτσα με μικρό κεφαλάκι και προσέχω να μη του τη τρίβω στα ούλα, αλλά μόνο στα δοντάκια. Του το κάνω μόνο μια φορά την εβδομάδα, διότι φοβάμαι μήπως το πιο συχνό του δημιουργήσει πρόβλημα (μέτρον άριστον!)
Έχω ακούσει πάντως (με επιφύλαξη το λέω) ότι η ξηρά τροφή (η καλής ποιότητας) καθαρίζει και τα δόντια τους
Εγώ του δίνω hills για στειρωμένα νεαρά αρσενικά και επίσης, όταν έχω μόλις ψήσει κρεάς, κοτόπουλο ή ψάρι, το κόβω σε μικρά μικρά κομματάκια, βάζω ωμό λάδι και λίγο cottage και νομίζω του αρέσει πάρα πολύ και πιστεύω ότι του κάνει και καλό. Τον βλέπω ότι το μασάει πολλή ώρα (η αλήθεια είναι ότι το κρέας και το κοτόπουλο τα κάνω και λίγο σκληρά διότι δε μ αρέσουν τα αίματα) αλλά νομίζω καλό του κάνει στα δόντια και το σαγόνι.
Ειλικρινά δεν ξέρω εάν ευθύνεται η τροφή για την ουλίτιδα!
εκτός βέβαια εάν υποκύπτεις και του δίνεις γλυκά ή ζυμαρικά, αλλά δε νομίζω!

για τον εμετό με το χόρτο το έχω ακούσει, αλλά πάντως οι άλλες γάτες που είχα ποτέ δεν έτρωγαν αυτό το χόρτο, προτιμούσαν τα άλλα φυτά και έκαναν εμετό.
Αυτός δεν κάνει εμετό και ομολογώ ότι με προβληματίζει αυτό.

Όσο για το κωλαράκι, όχι μωρέ καθαρός είναι ο φουκαράς, αλλά ένας φίλος μου είπε ότι τη δικιά του τη καθαρίζει με χαμομήλι και μετά της βάζει και ταλκ (!) και ζήλεψα και αποφάσισα να τον καθαρίζω κι εγώ (χωρίς ταλκ, αυτό μου φαίνεται ότι μπορεί και να μην του κάνει και καλό, εμένα πάντως μάλλον δε θα μου άρεσε να έχω ταλκ εκεί χα χα). Μια φορά τη βδομάδα, λίγο χαμομηλάκι εκεί και στα ματάκια, νομίζω καλό κάνει και δεν είναι και υπερβολή.

επίσης έχω προσπαθήσει να του πάρω διάφορα για να δαγκώνει, αλλά δεν τα προτιμάει, δεν τον έχω δει ποτέ να δαγκώνει κάτι άλλο εκτός από μένα!
Τουλάχιστον δεν δαγκώνει τα έπιπλα ή τα παπούτσια μου!

όσο για την κουβέντα, εντάξει αυτό έχει πολλή πλάκα, διότι στ αλήθεια απαντάει και τρελλαίνομαι.

Επίσης, κάνει ένα άλλο κουφό, όταν μιλάω στο τηλέφωνο, αρχίζει να παίζει σαν τρελλός και κάνει φοβερό θόρυβο, ή πειράζει τα πάντα εμποδίζοντάς με στην πραγματικότητα να μιλήσω. Έχω γίνει κάμποσες φορές ρεζίλι αν τύχει να κάνω κανά επαγγελματικό τηλέφωνο από το σπίτι, διότι ακούγεται τρελλός θόρυβος μέχρι που κάποια στιγμή, ένας, στη μέση σοβαρής συζήτησης, με ρώτησε "με συγχωρείτε, τι είναι αυτό που ακούγεται?" τι να απαντήσω? ρόμπα .......... "ε ξέρετε έχω ένα γατάκι....." τρελλάθηκε ο άνθρωπος "και κάνει τόσο θόρυβο?" "ε ναι ... έχει βρει κάτι και παίζει" (τι να του πω ότι παίζει με τα πάντα και είναι αδύνατο να του τα πάρω από τα ....... χέρια και τόση ώρα που μιλάμε προσπαθώ χωρίς να χάσω τη συζήτηση να τον σταματήσω? ότι προσπαθώ να σημειώσω και έρχεται και μου παίρνει το στυλό? το πετάει κάτω και τον κηνυγάω να το πάρω να συνεχίσω να σημειώνω? ότι πάω να ανοίξω το ημερολόγιο ή χαρτιά και πατάει επάνω και κάνει κουτουλιές και δεν μπορώ να δω τα έγγραφα?) τρελλά σκηνικά

γενικά βλέπω ότι με αφήνει στην ησυχία μου μόνο όταν είμαι πτώμα και πέφτω να κοιμηθώ και πάλι με ξυπνάει στις 7 ! έχω απενεργοποιήσει το ξυπνητήρι, και πάλι ο άτιμος με ξυπνάει. Αρχίζει με γουργουρητά και μυτιές και αν αλλάξω πλευρό μετά από λίγο σκάβει, ξύνει, τραβάει, τέλος ο ύπνος!
όσο είμαι όρθια στο σπίτι και κάνω δουλειές είναι πάντα ανάμεσα σε εμένα και τη ..... δουλειά! τραβάει τη σκούπα, παίζει με τη σφουγγαρίστρα, κάθεται μπροστά μου στον ένα πόντο του νεροχύτη που πλένω τα πιάτα, το ίδιο όταν πλένω τα δόντια μου, εάν δεν τον προλάβω μπαίνει στη ντουζιέρα, τραβολογάει τη μπουγάδα, τα ψώνια, τα τάπερ, μιλάμε για μάχη!
τον γουστάρω όμως τον τρελλάρα!

Όσο είμαι στο σπίτι αφήνω ανοιχτά (και κρυώνω φυσικά), προκειμένου να βγει στη βεράντα, αλλά αυτός ΔΕΝ βγαίνει έξω, κάθεται μαζί μου! Τώρα τελευταία, του βγάζω να φάει έξω, τρώει μια μπουκιά, μπαίνει μεσα να δει τι κάνω, ξαναπάει, άλλη μια μπουκιά, ξανά μέσα, μαρτύριο (γι αυτόν δηλαδή, δε ξέρω, τόσο που λέω να μην το ξανακάνω). Έχω επίσης δοκιμάσει να του πετάω κανά μπαλλάκι έξω να παίζει, ούτε αυτό πιάνει, αφού το κυνηγήσει λίγο, το παίρνει στο στόμα και μου το φέρνει στα πόδια! πρώην σκύλος? τι να πω ..... δε παλεύεται το τέρας.

όταν μπαίνω να κάνω μπάνιο, επειδή ξέρει ότι μετά από αυτό φεύγω, αρχίζει η μαύρη κατάθλιψη!
κάθεται έξω από τη ντουζιέρα στο χαλάκι, ΑΝΑΣΚΕΛΑ τελείως και απλώνει τα χεράκια του προς τη ντουζιέρα και παρακαλάει, έλεος!
πριν λίγο καιρό, έμπαινε ανάμεσα σε μένα και την πόρτα και στεκόταν στα πίσω του πόδια παρακαλώντας (να μη φύγω? να τον πάρω μαζί? τι να κάνω πια?)
τώρα έχει βρει άλλο κόλπο, ανεβαίνει σε ένα έπιπλο που είναι δίπλα στην πόρτα, ξαπλώνει μπρούμυτα τελείως, το σαγονάκι κάτω, ματάκια παρακλητικά ........ σα σκύλος.

Φιλιά κορίτσια σε όλες
Γατόπληκτή μου, άργησα μεν να απαντήσω, αλλά ομολογούμε ότι ήμουν πάρα πολύ φλύαρη χα χα
xeniaeva
xeniaeva
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 57
Τόπος : Αγ. Παρασκευή
Αριθμός γατουνίων : 1, τον Μιστράλ
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : άνοιξη
Motto : Κανένα ανθρώπινο πλάσμα δεν μπορεί να κάνει σε ένα άλλο το δώρο του ειδυλλίου. Μόνο το ζώο μπορεί, επειδή εκείνο δεν το έδιωξαν από τον παράδεισο. Μ. Κούντερα
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ουλίτιδα απο 6 μηνών!! Το να μετα το άλλο μας βγανει.

Δημοσίευση από Osi Παρ Φεβ 08, 2013 4:05 pm

xeniaeva έγραψε:.......

happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2
Απιστευτος....!!!!!! Σ'αγαπαει πολυ μωρε... και μενα μου τα κανει αυτα...!
Αν δεν θελει να βγαινει εξω μην τον βγαζεις! πιστεψε με θα στο ζητησει ο ιδιος!!! εμενα μου πιανει το χερουλι με κοιταει και μου νιαουριζει!! happy2 Αλλα φυσικα δεν τον βγαζω!

Τι οδοντοκρεμα χρησιμοποιεις και απο που την παιρνεις??? Ψαχνω να βρω κι εγω και βρηκα μονο μια που ειναι και για γατες αλλα και για σκυλους!
Την βρηκα σε ενα ον λαιν φαρμακειο και σκεφτηκα πως αφου την εχει αυτος αν παω εδω σε ενα φαρμακειο δεν θα μπορουν αραγε να μου την παραγγειλουν??? Απλα δεν ξερω αν υπαρχουν κι αλλες μαρκες, που σιγουρα υπαρχουν, ωστε να τους πω ακριβως ποια θελω! Γνωριζει κανεις????
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ουλίτιδα απο 6 μηνών!! Το να μετα το άλλο μας βγανει.

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Φεβ 08, 2013 5:12 pm

Osi για οδοντοκρεμα θα πας σε πετ σοπ. Εγω δινω το orozyme gel που μπορεις να το βουρτίσεις και με αυτο αλλα ειναι και αντμικροβιακο. Και οι άλλες πρεπει ναναι. Στο Pet4u έχει. Παντα για σκύλους θα ειναι και μετά για γατες. Αμαν πια ολα για τους σκύλους. Καταντάει ενοχλητικο. Αφου θυμάμαι το φαρμακο που πηρα για το αυτι έλεγε, να δινεται μονο σε σκύλους. Και παιρνω το γιατρο και μου λέει ετσι γράφουν, δεν υπάρχει κατι άλλο.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ουλίτιδα απο 6 μηνών!! Το να μετα το άλλο μας βγανει.

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Φεβ 08, 2013 5:51 pm

xeniaeva έγραψε:.......
Πωπωπω ένα σεντονι, Τι να πρωτοαπαντήσω.
Βλέπω οτι ο γατούλης σου σου κάνει διαφορα νούμερα, ναζάκια ζηλειες και πολλες πολλές αγάπες. Γλύκα ειναι,αλλα νομίζω πως πρέπει να του βάλεις και καποια ορια. Πρεπει να μάθει ποτε παιζουμε και ποτε οχι, διοτι διαφορετικα θα σε τρελλάνει. Τώρα που ειναι μικρούλης. Nα τον μαλώνεις πατώντας ελαφρά το σβερκάκι του προς τα κάτω, οταν κανει ζημιές για κάποια δευτερολεπτα ή να υψώνεις τον τονο της φωνης σου και να εισαι σοβαρή, οχι χαδια εκείνη την ώρα. Οταν φέρεται σωστά, να τον επιβραβεύεις, να του λες μπράααβο δυνατά και τον χαϊδευεις. Με το δάγκωμα πρέπει να μάθει ποσο πρέπει να δαγκώνει οταν ειναι για παιχνίδι και ποσο οταν ειναι για να αμυνθει. Οταν σε ποναει να του το δειχνεις. Φώναξε πονάω! Ετσι με το παιχνίδι μαθαίνουν και στην φύση τους με την μαμά και τα αδερφια τους.Και εμένα η μικρή μου μου κανει διάφορα ειδικα με τον υπολογιστή. Παρέα τα γράφουμε τα μηνυματα. Ομως ακούει και σταματαει οταν δεν πρέπει. Το καινουργιο που μου κάνει και εμένα το πρωϊ,ειναι οτι ενω πριν πρώτα ξυπνούσαμε και άρχιζε και αυτη μετά το ρεπερτόριο, τώρα ξυπνάει μονη της ρολοϊ και γκρινιάζει. Αντε τις καθημερινές εχει καλώς τα σκ ομως.
Το δουλεύω και αυτο ομως τώρα. Εχει πλακα το βραδυ που παει για ύπνο και παω και την σκεπάζω. Καλύτερο προγραμμα έχει απο μένα. Laughing Για το έξω που λές, δεν νομιζω να πολυθέλει να βγει τώρα με το κρύο. Και η μικρή μου δεν τρελλένεται, αστον να βγει οταν θέλει και μην κάθεσαι να κρυώνεις. Οταν βγαινεις εσυ θα βγει και αυτος λιγο αν θέλει.
Τα ουλάκια θα σου έλεγα να τα βουρτιζεις λιγο, οπως σε μας τους ανθρώπους στην άκρη απαλά. Το πωπουδινι παλι εγω δεν θα του το καθάριζα. Δεν ξερω....
Δεν ξέρω καθολου να σε βοηθήσω για τα δερματικά προβλήματα... Άλλο μπλέξιμο παλι και τούτο και μου μοιάζει χρονιο και αυτο.
Περαστικα στον μικρούλη.... mati mati

Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ουλίτιδα απο 6 μηνών!! Το να μετα το άλλο μας βγανει.

Δημοσίευση από xeniaeva Παρ Φεβ 08, 2013 7:00 pm

λοιπόν παιδιά
1. η αλήθεια είναι ότι δεν του βάζω κανένα όριο από ενοχές και φοβερές τύψεις, διότι λέω ο καημένος είανι κλεισμένος συνέχεια σε ένα σπίτι 50τμ και πολλές ώρες μόνος του, τον ευνούχισα κιόλας έ πια μην τον στρεσσάρω περισσότερο. Επίσης σκέφτομαι ότι είναι σπίτι του κι έχει δικαίωμα να κάνει ό,τι γουστάρει όπως κι εγώ. Όταν είμαι εκεί καταλαβαίνω ότι κάνει ένα σωρό μούρλιες για να εκτονωθεί και δε μ αφήνει λεπτό να σταθώ, αλλά πάλι δε με νοιάζει, τον καταλαβαίνω τον φουκαρά. Το μόνο όριο που του έχω βάλει είναι να μη με δαγκώνει και να μη μου επιτίθεται, διότι στ αλήθεια είχε παραγίνει το κακό, έχω ακόμη σημάδι στη μύτη από δάγκωμα πριν τις γιορτές ενώ τα χέρια μου και τα πόδια μου ήταν γεμάτα αμυχές και πονούσα. Και πάλι λυπάμαι φρικτά που τον μαλλώνω, μερικές φορές τον έχω χτυπήσει (πώς μπόρεσα να το κάνω δεν ξέρω) διότι καταλαβαίνω ότι γι αυτόν είναι παιγνίδι, αλλά στ αλήθεια πονάω και ευτυχώς τώρα έχουν επιτέλους κλείσει οι πληγές. Τουλέω φυσικά ότι πονάω, και να μη με δαγκώνει και το ξέρω ότι καταλαβαίνει, διότι τώρα πια βλέπω ότι άλλες φορές ενώ είναι έτοιμος να με δαγκώσει, σταματάει και δεν το κάνει και άλλες φορές που το κάνει στέκεται ακίνητος και περιμένει φάπα ή φωνή και εννοείται ότι δεν κάνω ούτε το ένα ούτε το άλλο, απλά του λέω ήρεμα, ξέρεις ότι δεν θέλω να με δαγκώνεις έτσι?
2. για το έξω έχετε δίκιο. Τώρα που ζέστανε ο καιρός, ο τυπάκος ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ άρχισε να χρησιμοποιεί το πορτάκι του. Έχω πεθάνει στο γέλιο, διότι τις τελευταίες δύο μέρες (νύχτες για την ακρίβεια) το έχει βρει παιγνίδι και μπαίνει και βγαίνει συνέχεια, κάνοντας φοβερό θόρυβο. Τρομάζω μέσα στον ύπνο μου (ελπίζω όχι και οι γείτονες), αλλά όταν έρχεται απέξω είναι τόσο περήφανη η μούρη του που μπαίνει και βγαίνει που, όπως καταλαβαίετε, δε με νοιάζει καθόλου ο ύπνος μου
3. για την οδοντόκρεμα, δε θυμάμαι πώς λέγεται, αλλά την πήρα από pet shop και νομίζω αυτό είναι το σωστό και όχι φαρμακεία. Εμένα με βολεύει πολύ ένα pet shop που υπάρχει στην αγ. παρασκευή επί της Μεσογείων, είναι ενα μικρό γωνιακό (Μαδεμοχωρίτης), το οποίο είναι φτηνό, έχει και κτηνιατρικά φάρμακα και το κυριότερο δεν πουλάει ζώα.
4. όσο για το αν με αγαπάει, μακάρι να με αγαπάει, αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι δεν έχει και άλλη λύση, είμαι το μόνο άλλο πλάσμα που βλέπει εξαρτάται η τροφή του από εμένα, αχ δε ξέρω σα φυλακισμένο τον νιώθω (α πα πα θα κόψω τις φλέβες μου)
5. έχω αρχίσει να σκέφτομαι να πάρω άλλο ένα, αλλά ξέρω ότι θα δυσκολευτώ πάρα πολύ και δε θέλω να μπω σ αυτή την περιπέτεια. Υπολογίζω ακόμη ότι το καλοκαίρι θα πάμε διακοπές και θ αλλάξει παραστάσεις, θ ανοίξει ο καιρός και θα βγαίνει στη βεράντα, θα μεγαλώσει κιόλας θα ηρεμήσει, δε ξέρω θέλω στ αλήθεια να είναι ευτυχισμένος.
xeniaeva
xeniaeva
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 57
Τόπος : Αγ. Παρασκευή
Αριθμός γατουνίων : 1, τον Μιστράλ
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : άνοιξη
Motto : Κανένα ανθρώπινο πλάσμα δεν μπορεί να κάνει σε ένα άλλο το δώρο του ειδυλλίου. Μόνο το ζώο μπορεί, επειδή εκείνο δεν το έδιωξαν από τον παράδεισο. Μ. Κούντερα
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ουλίτιδα απο 6 μηνών!! Το να μετα το άλλο μας βγανει.

Δημοσίευση από Osi Παρ Φεβ 08, 2013 8:41 pm

Gatoplikti έγραψε:Osi για οδοντοκρεμα θα πας σε πετ σοπ. Εγω δινω το orozyme gel που μπορεις να το βουρτίσεις και με αυτο αλλα ειναι και αντμικροβιακο. Και οι άλλες πρεπει ναναι. Στο Pet4u έχει. Παντα για σκύλους θα ειναι και μετά για γατες. Αμαν πια ολα για τους σκύλους. Καταντάει ενοχλητικο. Αφου θυμάμαι το φαρμακο που πηρα για το αυτι έλεγε, να δινεται μονο σε σκύλους. Και παιρνω το γιατρο και μου λέει ετσι γράφουν, δεν υπάρχει κατι άλλο.

Δυστυχως εδω που μενω εχουμε μονο ενα πετ σοπ και αυτο πουλαει ζωα οποτε δεν παταω! Ουτε τα κτηνιατρεια ομως πιστευω να εχουν...
Ααα... δεν το ειδα αυτο στο πετ4γιου! ειχα δει ενα αλλο σε αλλη κατηγορια! Βρηκα και ενα αλλο σε πρασινο μπουκαλι! Βασικα πανω στη συσκευασια εχουν φωτογραφια και μια γατα και τα 2! Αρα ειναι για γατες! Ευχαριστω!!!!!! καθε ποτε πρεπει να τα βουρτσιζουμε???
Προσεχε με τα φαρμακα που ειναι για σκυλους! μου ειχε δωσει ο παλιος μου κτηνιατρος και ειχε γινει χαλια ο Οσι! οταν το ειπα στην τωρινη του γιατρο εφριξε και μου ειπε οτιδηποτε παιρνω για το γατο μου να ειναι αποκλειστικα για γατες και οχι για σκυλους! ειτε αφορα αντιβιωση, αμπουλα ή χαπι για παρασιτα!

Το χαμομηλι κανει καλο στον καθαρισμο του πωπου! ειναι αντισηπτικο! το χρησιμοποιουσα καθε μερα οταν ηταν χαλια απο την κολιτιδα και ειχε γινει ο πωπος τριπλασιος! μου το ειχε συστησει η κτηνιατρος! και ματια και αυτια με αυτο τον καθαριζω!
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ουλίτιδα απο 6 μηνών!! Το να μετα το άλλο μας βγανει.

Δημοσίευση από xeniaeva Παρ Φεβ 08, 2013 9:29 pm

σχετικά με το κάθε πότε πρέπει να βουρτσίζουμε δεν ξέρω
με τη λογική και μόνο (εάν διαθέτω) σκέφτομαι ότι το καθημερινό μπορεί να τους ερεθίσει τα ούλα, αφενός διότι η φύση τους δεν είναι να βουρτσίζουν τα δόντια,. αφετέρου επειδή εμείς βουρτσίζοντας μπορεί να τρίψουμε κατά λάθος και ούλα.
εγώ του τα κάνω κάθε κυριακή, μαζί με την υπόλοιπη περιποίηση΄.
Δε ξέρω εάν είναι σωστό, θα ρωτήσω και τον κτηνίατρο και θα επανέλθω
xeniaeva
xeniaeva
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 57
Τόπος : Αγ. Παρασκευή
Αριθμός γατουνίων : 1, τον Μιστράλ
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : άνοιξη
Motto : Κανένα ανθρώπινο πλάσμα δεν μπορεί να κάνει σε ένα άλλο το δώρο του ειδυλλίου. Μόνο το ζώο μπορεί, επειδή εκείνο δεν το έδιωξαν από τον παράδεισο. Μ. Κούντερα
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ουλίτιδα απο 6 μηνών!! Το να μετα το άλλο μας βγανει.

Δημοσίευση από koneko Παρ Φεβ 08, 2013 10:15 pm

εμεις χρησιμοποιουμε αυτην: http://www.amazon.com/Petrodex-Dental-Care-Kits-Cats/dp/B00063KGE6/ref=sr_1_6?s=pet-supplies&ie=UTF8&qid=1360354433&sr=1-6

λογικα ακομα και αν την παραγγειλετε απο αμερικη, δεν πιστευω να πληρωσετε πολυ φορο στον εκτελωνισμο Suspect
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ουλίτιδα απο 6 μηνών!! Το να μετα το άλλο μας βγανει.

Δημοσίευση από Osi Σαβ Φεβ 09, 2013 4:48 pm

koneko έγραψε:εμεις χρησιμοποιουμε αυτην: http://www.amazon.com/Petrodex-Dental-Care-Kits-Cats/dp/B00063KGE6/ref=sr_1_6?s=pet-supplies&ie=UTF8&qid=1360354433&sr=1-6

λογικα ακομα και αν την παραγγειλετε απο αμερικη, δεν πιστευω να πληρωσετε πολυ φορο στον εκτελωνισμο Suspect

Δυστυχως δεν την στελνουν Ελλαδα! Δεν ξερω γιατι! Ισως εδω σε μενα να μην στελνουν! Δεν πειραζει, θα παραγγειλω καποια απο το pet4u! Ευχαριστω παντως!!!!
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ουλίτιδα απο 6 μηνών!! Το να μετα το άλλο μας βγανει.

Δημοσίευση από f.m123 Σαβ Φεβ 09, 2013 11:50 pm

Εγώ βρήκα οδοντόβουρτα μικρούλα σε ένα πετ σοπ εδώ στην πόλη, για σκύλους λέει αλλά είναι αρκετά μικρή. Καλέεεε! Να πάρω δύο, μια για την κάθε γάτα, ή δεν πειράζει να χρησιμοποιώ τη μία και στις δύο αν την πλένω καλά; Και πώς να την πλένω;;;
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ουλίτιδα απο 6 μηνών!! Το να μετα το άλλο μας βγανει.

Δημοσίευση από Gatoplikti Κυρ Φεβ 10, 2013 6:04 pm

xeniaeva έγραψε:...

Ξένια μου; Σκέψου και το άλλο ομως. Στην πραγματικοτητα κανεις δεν μπορει απολυτα να κάνει οτι γουστάρει, ακομα και συ αν εισαι μονη σου. Πρέπει να υπάρχει μια ισσοροπία. Θέλω να πω πως εαν καποια στιγμη εσυ στεναχωρηθεις η θυμώσεις ή καποια στιγμη σε φέρει στα ορια, τοτε κανεις δεν θα ειναι πραγματικά ευτυχισμένος απο τους 2 σας, και αυτο θα σας επηρεάζει.Φαντάσου αυτο να γίνεται πλέον σε μονιμη βάση εσυ να φρικάρεις και να τον μαλώνεις συνέχεια. Για να ειναι ευτυχισμένος ο γατούλης δεν χρειάζεται απαραιτητα να ειναι και ανεξέλεγκτος. Ειναι σαν ένα παιδάκι που βρισκεται πάντα ας πουμε σε ένταση σε μονιμη βάση. Μαμα δεν έχω κάνει και ουτε θελω βέβαια να σου πω εγώ τι θα κάνεις, αλλα νομιζω πρέπει να υπάρχει μια ισσοροπια. Επίσης έχω διαβάσει οτι οταν ειναι σε υπερένταση και παιζει, δεν πολυκαταλαβαινει κιολας πολλά πολλά, οποτε σε τέτοια περίπτωση αστον να ηρεμήσει γιατι θα σε δαγκώνει συνέχεια. Οσο για δεύτερο γατι πρέπει να έχεις στο μυαλο σου οτι θα στραβώσει χοντρα στην αρχή τουλάχιστον ο γατούλης σου, διοτι ειναι ο κυριαρχος του σπιτού και το άλλο θα ειναι εισβολέας. Θέλει προσπάθεια απο την μια απο την άλλη θα έχει παρέα. Εγώ που το κανα πάντως πολύ παλιά, ενω τα βρήκανε τα γατια μου ο πρωτος μου γάτος μου έκοψε τις αγκαλιες No
Αν σε αγαπάει; φυσικά και σε αγαπαει αλιμονο, οχι για το φαϊ αλλα γιατι εισαι η μαμά του εισαι κοντα του τον χαιϊδεύεις τον αγαπάς. Ουτε φυλακισμένο ειναι, έτσι ειναι οι γάτες τους αρέσει το σπιτι. Μην φρικάρεις βρε συ. gatoula gatoula
Για το βούρτισμα συμβουλευτείτε αυτο το άρθρο http://www.gatospito.com/t1668-topic ειναι πολύ κατατοπιστικο και πρέπει να το ξαναδιαβάσω και γώ. Laughing
Φιλάκια ξένια μου. kissss
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ουλίτιδα απο 6 μηνών!! Το να μετα το άλλο μας βγανει.

Δημοσίευση από Gatoplikti Κυρ Φεβ 10, 2013 6:33 pm

Osi έγραψε:
Gatoplikti έγραψε:Osi για οδοντοκρεμα θα πας σε πετ σοπ. Εγω δινω το orozyme gel που μπορεις να το βουρτίσεις και με αυτο αλλα ειναι και αντμικροβιακο. Και οι άλλες πρεπει ναναι. Στο Pet4u έχει. Παντα για σκύλους θα ειναι και μετά για γατες. Αμαν πια ολα για τους σκύλους. Καταντάει ενοχλητικο. Αφου θυμάμαι το φαρμακο που πηρα για το αυτι έλεγε, να δινεται μονο σε σκύλους. Και παιρνω το γιατρο και μου λέει ετσι γράφουν, δεν υπάρχει κατι άλλο.

Δυστυχως εδω που μενω εχουμε μονο ενα πετ σοπ και αυτο πουλαει ζωα οποτε δεν παταω! Ουτε τα κτηνιατρεια ομως πιστευω να εχουν...
Ααα... δεν το ειδα αυτο στο πετ4γιου! ειχα δει ενα αλλο σε αλλη κατηγορια! Βρηκα και ενα αλλο σε πρασινο μπουκαλι! Βασικα πανω στη συσκευασια εχουν φωτογραφια και μια γατα και τα 2! Αρα ειναι για γατες! Ευχαριστω!!!!!! καθε ποτε πρεπει να τα βουρτσιζουμε???
Προσεχε με τα φαρμακα που ειναι για σκυλους! μου ειχε δωσει ο παλιος μου κτηνιατρος και ειχε γινει χαλια ο Οσι! οταν το ειπα στην τωρινη του γιατρο εφριξε και μου ειπε οτιδηποτε παιρνω για το γατο μου να ειναι αποκλειστικα για γατες και οχι για σκυλους! ειτε αφορα αντιβιωση, αμπουλα ή χαπι για παρασιτα!

Το χαμομηλι κανει καλο στον καθαρισμο του πωπου! ειναι αντισηπτικο! το χρησιμοποιουσα καθε μερα οταν ηταν χαλια απο την κολιτιδα και ειχε γινει ο πωπος τριπλασιος! μου το ειχε συστησει η κτηνιατρος! και ματια και αυτια με αυτο τον καθαριζω!
Osi μου η οδοντοβουρτα που έχει το Pet4u εχει 3 κομμάτια και ειναι στα 3 ευρώ περίπου, ενω αλλου εχω βρει το καθένα ξεχωριστα απο 3 ευρώ.Να το εδώ. http://www.pet4u.gr/Product/588/pet_tooth_brush_set_of_3_pcs 3,5 λοιπον. Ειδες εσυ κατι άλλο; Bλέπεις στην κατηγορία για σκύλους το έχει πάλι. Λες για εκεινο που έχει οδοντοβουρτσα και οδοντοπαστα μαζι το πράσινο; Τα ιδια ακριβώς πράγματα ειναι αμα τα δεις απο κοντα στις οδοντοβουρτσες. Θα σου πω και κατι άλλο. Ειδα εκει ένα στοματικο διαλυμα που έλεγε για γατια και σκυλια ας πουμε έτσι; Μπήκα στο εξωτερικο σε φορουμ και διάβασα οτι το συγκεκριμένο προϊον έχει μια ουσια που δεν μεταβολίζει η γάτα. Οποτε τρέχα γυρευε. Τα βάζουν ολα στα σκυλια γιατι ο περισσοτερος κοσμος έχει σκυλιά ! Σου λέω έχει αρχισει να με εκνευριζει αυτο το θέμα. Τι σκυλι έχετε; Γατι έχω!! Ααα γατι ε Ε τα γατια... angry3. Μαρκετινγκ λέμε. Λοιπον εγω ωτικες σταγονες για γάτα δεν ειδα να υπάρχουν ας πουμε.Δεν το γράφουν. Γιατι οταν δινουμε πχ vibramycin ετσι; πολυ συχνο.Γιατι δινουμε ανθρώπινη; Να το πάω πιο πέρα γιατι η ανθρώπινη έχει το 1/5 της τιμής της κτηνιατρικής; Μεγάλα θέματα ανοιγω.
Να καθαριζεις τον πωπω οταν έχει κολίτιδα το αντιλαμβάνομαι και το χαμομήλι μια χαρά καταπραϋντικο και αντισηπτικο ειναι, αλλα οταν δεν έχει προβλημα κατα την αποψη μου δεν χρειάζεται.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ουλίτιδα απο 6 μηνών!! Το να μετα το άλλο μας βγανει.

Δημοσίευση από Gatoplikti Κυρ Φεβ 10, 2013 6:38 pm

f.m123 έγραψε:Εγώ βρήκα οδοντόβουρτα μικρούλα σε ένα πετ σοπ εδώ στην πόλη, για σκύλους λέει αλλά είναι αρκετά μικρή. Καλέεεε! Να πάρω δύο, μια για την κάθε γάτα, ή δεν πειράζει να χρησιμοποιώ τη μία και στις δύο αν την πλένω καλά; Και πώς να την πλένω;;;

Χωρις να ειμαι γιατρος θα σου έλεγα με την λογική, πως ναι να πάρεις 2, μία για την κάθε γάτα, οπως σε μάς τους ανθρώπους δηλαδη γιατι ο ένας μπορει να κολλήσει κατι τον άλλον αν έχει κατι. Να την πλένεις οπως πλένεις την δικια σου. Οι οδοντοπαστες ειναι αντιμικροβιακες. Νομιζω παιδια πως εχω διαβάσει καπου οτι και μια παιδικη οδοντοβουρτσα ανθρώπινη κάνει, απλά για τα ζώα πρέπει να ειναι μακρια για να πηγαινει στα πισω δοντια και μαλακιά.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ουλίτιδα απο 6 μηνών!! Το να μετα το άλλο μας βγανει.

Δημοσίευση από Osi Κυρ Φεβ 10, 2013 9:16 pm

Gatoplikti έγραψε:
Osi έγραψε:
Gatoplikti έγραψε:Osi για οδοντοκρεμα θα πας σε πετ σοπ. Εγω δινω το orozyme gel που μπορεις να το βουρτίσεις και με αυτο αλλα ειναι και αντμικροβιακο. Και οι άλλες πρεπει ναναι. Στο Pet4u έχει. Παντα για σκύλους θα ειναι και μετά για γατες. Αμαν πια ολα για τους σκύλους. Καταντάει ενοχλητικο. Αφου θυμάμαι το φαρμακο που πηρα για το αυτι έλεγε, να δινεται μονο σε σκύλους. Και παιρνω το γιατρο και μου λέει ετσι γράφουν, δεν υπάρχει κατι άλλο.

Δυστυχως εδω που μενω εχουμε μονο ενα πετ σοπ και αυτο πουλαει ζωα οποτε δεν παταω! Ουτε τα κτηνιατρεια ομως πιστευω να εχουν...
Ααα... δεν το ειδα αυτο στο πετ4γιου! ειχα δει ενα αλλο σε αλλη κατηγορια! Βρηκα και ενα αλλο σε πρασινο μπουκαλι! Βασικα πανω στη συσκευασια εχουν φωτογραφια και μια γατα και τα 2! Αρα ειναι για γατες! Ευχαριστω!!!!!! καθε ποτε πρεπει να τα βουρτσιζουμε???
Προσεχε με τα φαρμακα που ειναι για σκυλους! μου ειχε δωσει ο παλιος μου κτηνιατρος και ειχε γινει χαλια ο Οσι! οταν το ειπα στην τωρινη του γιατρο εφριξε και μου ειπε οτιδηποτε παιρνω για το γατο μου να ειναι αποκλειστικα για γατες και οχι για σκυλους! ειτε αφορα αντιβιωση, αμπουλα ή χαπι για παρασιτα!

Το χαμομηλι κανει καλο στον καθαρισμο του πωπου! ειναι αντισηπτικο! το χρησιμοποιουσα καθε μερα οταν ηταν χαλια απο την κολιτιδα και ειχε γινει ο πωπος τριπλασιος! μου το ειχε συστησει η κτηνιατρος! και ματια και αυτια με αυτο τον καθαριζω!
Osi μου η οδοντοβουρτα που έχει το Pet4u εχει 3 κομμάτια και ειναι στα 3 ευρώ περίπου, ενω αλλου εχω βρει το καθένα ξεχωριστα απο 3 ευρώ.Να το εδώ. http://www.pet4u.gr/Product/588/pet_tooth_brush_set_of_3_pcs 3,5 λοιπον. Ειδες εσυ κατι άλλο; Bλέπεις στην κατηγορία για σκύλους το έχει πάλι. Λες για εκεινο που έχει οδοντοβουρτσα και οδοντοπαστα μαζι το πράσινο; Τα ιδια ακριβώς πράγματα ειναι αμα τα δεις απο κοντα στις οδοντοβουρτσες. Θα σου πω και κατι άλλο. Ειδα εκει ένα στοματικο διαλυμα που έλεγε για γατια και σκυλια ας πουμε έτσι; Μπήκα στο εξωτερικο σε φορουμ και διάβασα οτι το συγκεκριμένο προϊον έχει μια ουσια που δεν μεταβολίζει η γάτα. Οποτε τρέχα γυρευε. Τα βάζουν ολα στα σκυλια γιατι ο περισσοτερος κοσμος έχει σκυλιά ! Σου λέω έχει αρχισει να με εκνευριζει αυτο το θέμα. Τι σκυλι έχετε; Γατι έχω!! Ααα γατι ε Ε τα γατια... angry3. Μαρκετινγκ λέμε. Λοιπον εγω ωτικες σταγονες για γάτα δεν ειδα να υπάρχουν ας πουμε.Δεν το γράφουν. Γιατι οταν δινουμε πχ vibramycin ετσι; πολυ συχνο.Γιατι δινουμε ανθρώπινη; Να το πάω πιο πέρα γιατι η ανθρώπινη έχει το 1/5 της τιμής της κτηνιατρικής; Μεγάλα θέματα ανοιγω.
Να καθαριζεις τον πωπω οταν έχει κολίτιδα το αντιλαμβάνομαι και το χαμομήλι μια χαρά καταπραϋντικο και αντισηπτικο ειναι, αλλα οταν δεν έχει προβλημα κατα την αποψη μου δεν χρειάζεται.

Ναι την πρασινη συσκευασια λεω! Που εχει και δυο ειδη οδοντοβουρτσας! Το υγρο αυτο το ειδα κι εγω, καλα που μου το ειπες γιατι ηθελα να το ψαξω!

Δεν μπορω να συμφωνησω περισσοτερο μαζι σου! τις εχουν χεσμενες κυριολεκτικα τις γατες! και μας μαζι... tafos

Ενταξει το καθημερινο καθαρισμα το βρισκω υπεβολικο! μονο στην περιπτωση που η γατα ειναι βρωμυλος ή δεν εχει καθαριστει μονη καλα και κυκλοφορει με τα σκ@τα απο πισω!
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ουλίτιδα απο 6 μηνών!! Το να μετα το άλλο μας βγανει.

Δημοσίευση από Gatoplikti Κυρ Φεβ 10, 2013 11:04 pm

Λοιπον τώρα το ειδα στο site γιατι εγώ το ειχα δει στο μαγαζι. Ναι για το στοματικο διάλυμα μιλαω αυτης της μάρκας. Και μου ειπαν οτι ειναι πολυ καλο και φυτικο και πράγματι, διάβασα τα καλύτερα αλλα για τους σκύλους. Shocked κατατρομαξα τώρα !!! πετάχτηκε η αγάπη απο το πουθενά μες στην ησυχια να πηδήξει επάνω στο γραφειο, γλύστρησε και προσπαθούσε να πιαστει με τα νυχια της !! Τα κανα πάνω μου happy2 . Αχχ ζηλεύει που καθομαι Laughing Λοιπον και να σκεφτει κανεις οτι οι γατες ειναι πιο καλοβολες απο τους σκύλους. Βολτα δεν θέλουν, μονες του πλένονται, δεν σου γκρεμιζουν το σπιτι. Α η γατά ειναι κακια. Α ρε τι υπέροχο παρεξηγημένο ζώο. Διάβασα δε σε ένα περιοδικο οτι η γατα μελαγχωλει πολυ περισσοτερο απο τον σκυλο οταν χασει το αφεντικο της. Δενεται περισσοτερο λεει. Για τα πωπουδινια σωστά τα λές Smile
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ουλίτιδα απο 6 μηνών!! Το να μετα το άλλο μας βγανει.

Δημοσίευση από koneko Δευ Φεβ 11, 2013 12:18 am

Μη πετατε τα λεφτα σας σε οδοντοβουρτσες για γατες. Οσες εχω παρει ειναι υπερβολικα σκληρες και πολυ χαμηλης ποιοτητας, οποτε εχω καταληξει στις sensodyne pronamel (ειναι παρα πολυ μαλακες με πολυ λεπτες τριχες). Οι μαλακες παιδικες ειναι επισης καλες.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ουλίτιδα απο 6 μηνών!! Το να μετα το άλλο μας βγανει.

Δημοσίευση από Osi Δευ Φεβ 11, 2013 11:43 am

koneko έγραψε:Μη πετατε τα λεφτα σας σε οδοντοβουρτσες για γατες. Οσες εχω παρει ειναι υπερβολικα σκληρες και πολυ χαμηλης ποιοτητας, οποτε εχω καταληξει στις sensodyne pronamel (ειναι παρα πολυ μαλακες με πολυ λεπτες τριχες). Οι μαλακες παιδικες ειναι επισης καλες.

Το σκεφτηκα κι εγω Koneko οπως και οτι η μικρες που πουλανε ειναι ιδιες με τις μωρουδιακες που υπαρχουν στα φαρμακεια! Αλλα αφου τα δινουν δωρο με την οδοντοκρεμα ... δεν λεμε οχι! happy2 happy2
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ουλίτιδα απο 6 μηνών!! Το να μετα το άλλο μας βγανει.

Δημοσίευση από xeniaeva Τρι Φεβ 12, 2013 1:26 pm

παιδιά έχετε πολύ ωραίες ιδέες για τα δόντια. Θα τις ακολουθήσω, διότι δε θέλω όταν μεγαλώσει να έχει πρόβλημα στο στοματάκι του!
γατόπληκτη, έχεις δίκιο σε όλα.
Το σκ το σκέφτηκα καλύτερα το θέμα και νομίζω πραγματικά ότι ένα δεύτερο γατάκι (πέρα από τη δική μου τεράστια ταλαιπωρία) στην πραγματικότητα δε θα του κάνει καλό. Άλλωστε προσπαθώ, παρά την κούρασή μου, όταν γυρνάω σπίτι να τον παίζω και να ασχολούμαι γενικά μαζί του για να εκτονώνει την ενέργειά του και πιστεύω ότι αυτό δεν θα κρατήσει και πολύ, κάποτε ο διαβολάκος μου θα ενηλικιωθεί.
όσο για τα όρια, και πάλι έχεις δίκιο. Άλλωστε κι αυτός μου βάζει όρρι και μου δείχνει καθαρά, δαγκώνοντάς με, την ενόχλησή του, όταν λχ αυτός έχει όρεξη για παιγνίδι κι εγώ θέλω να του κάνω αγκαλιές, δεν μ αφήνει, με δαγκώνει για να τον αφήσω και δείχνει καθαρά ότι θέλει να παίξουμε, ή όταν θεωρεί ότι πρέπει να του δώσω από αυτό που τρώω, τότε δε με σώζει τπτ, μου επιτίθεται από όλες τις μεριές για να του δώσω (φυσικά δεν υποχωρώ, διότι ξέρω ότι είναι για το καλό του).
Η αλήθεια είναι ότι μου είναι πιο εύκολο να τον μαλλώσω για το δάγκωμα τα σκ που περνάμε πιο πολλή ώρα μαζί, παρά τις καθημερινές, διότι όταν γυρνάω αργά και αυτός είναι γεμάτος ενέργεια, βλέπω ότι κάνει ένα σωρό παλαβομάρες για να εκτονωθεί ή ίσως και από τη χαρά του που γύρισα. κι εκεί πραγματικά δε με σώζει τπτ, είναι σκέτος σατανάς, ό,τι κρατάω στα χέρια και προσπαθώ να τακτοποιήσω, μου το αρπάζει και παίζει, προσπαθώ να σηκώσω για να τινάξω τα χαλάκια και κρέμεται κι αυτός από κάτω !, με δυσκολία πλένομαι ή πλένω τα πιάτα, διότι πειράζει τα πάντα, με το που ανοίγω μια ντουλάπα ή ντουλάπι καλπάζει και χώνεται μέσα. Ακόμη και το φαγητό του παρατάει εάν αντιληφθεί ότι δεν είμαι δίπλα και τρέχει με ένα απίστευτο ποδοβολητό (αν το ακούν οι γείτονες θα νομίζουν ότι εχω τουλάχιστον λυκόσκυλο) να βρει πού είμαι και να με ....... αποδιοργανώσει. Και αν φυσικά δεν ασχοληθώ και προσπαθώ να κάνω τις δουλειές μου για να ξεκουραστώ, τότε τρώω δάγκες.
Τον κάνω γούστο όμως έτσι που φέρεται, έχει κι ένα υφάκι, σκέτο διαολάκι, αυτά τα γαλάζια του μάτια με λιώνουν. Και φυσικά γουστάρω που με παιδεύει, όσο κουρασμένη κι αν είμαι και σκέφτομαι με λύπη την εποχή που δε θα τα κάνει αυτά, όταν μεγαλώσει και θα τα αναπολώ, ή θα τον τσιγκλάω εγώ για να τα κάνει!
όπως βλέπεις δεν έχει γατρειά η κατάστασή μου.
Πάντως, η αλήθεια είναι ότι τώρα τελευταία το έχει ελαττώσει το δάγκωμα κι επιτέλους τα χέρια μου έχουν ξαναγίνει χέρια ανθρώπου που δεν έχει γάτα.
νομίζω ξέρει πλέον ότι δεν θέλω να με δαγκώνει, διότι βλέπω ότι μερικές φορές ετοιμάζεται να με δαγκώσει, τον κοιτάω και του λέω δε σου είπα να μη με δαγκώνεις? δε θέλω, κι άλλοτε που το κάνει, αμέσως στέκεται ακίνητος με κατεβασμένα αυτιά και περιμένει στωικά τη φάπα του (άντε μωρέ ο σκατούλης, 2-3 του έχω δώσει) και φυσικά με λιώνει και δεν την τρώει!!!!!
πολύ πονηρός ο τυπάκος!
άντε πάλι σεντόνι έγραψα χα χα
ασταμάτητα μπορώ να μιλάω γι αυτόν, ελπίζω με τον καιρό να μου περάσει η καψούρα !
φιλιά σε όλους δίποδους και τετράποδους!
xeniaeva
xeniaeva
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 57
Τόπος : Αγ. Παρασκευή
Αριθμός γατουνίων : 1, τον Μιστράλ
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : άνοιξη
Motto : Κανένα ανθρώπινο πλάσμα δεν μπορεί να κάνει σε ένα άλλο το δώρο του ειδυλλίου. Μόνο το ζώο μπορεί, επειδή εκείνο δεν το έδιωξαν από τον παράδεισο. Μ. Κούντερα
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ουλίτιδα απο 6 μηνών!! Το να μετα το άλλο μας βγανει.

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Φεβ 12, 2013 2:56 pm

Αχχ ξένια μου έχει μεγαλο θέμα συμπεριφορας ο μικρούλης. Ακου. Και εμένα οταν έλειπα απο το σπιτι ώρες λογω δουλειάς, οταν γυρνούσα, ήταν μέσα στα νεύρα δεν ήθελε χαδια και δαγκωνε οταν την έπαιρνα αγκαλια. Το σκ μια χαρα κοιμοταν ολη μέρα αγκαλια. Τι κατάλαβα; Κατα αρχάς μας διαβάζουν και νιώθουν τις τυψεις μας. Δεύτερον αυτο που θα κάνουν θέλουν να το κάνουν επειδή το θέλουν αυτά και οχι εμεις. Λοιπον τώρα μπαινω στο σπιτι σαν να μην τρέχει τιποτα, οτι και να κανει της μιλώ κανονικα, - γεια σου κοπέλα μου - και ας γρινιάζει. Την αφήνω να παει παντού, δεν τις δινω σημασια για λιγα λεπτα, ετοιμάζομαι , βάζω να φάμε παρέα , εμεις το φαγητο και η μπεμπα την κονσερβούλα της. Μετα την παιζω λιγο με το ποντικάκι της μην φανταστεις ισα να κάνει 5-10 γύρους να παει να το πιασει, καθομαι δεν τις δινω σημασια και ω τι θαύμα έρχεται απο μονη της. Χτυπιεται λιγο με το ποντικάκι στα ποδια μου και μετά νανι. Αμα εισαι ήρεμη θα ηρεμήσει και αυτο. Αντιθέτως αν την παρω αγκαλια στάνταρ θα φύγει. Κοιτα το ανοιχτο σηκωμένο χέρι μπροστα του μπορει να σημαινει τσακωμος, παιζουμε τώρα. Πάτημα στο σβέρκο με την παλάμη οπως τα μαλώνει η μάνα τους και μετά νευριαζει και φεύγει για λιγο. Επισης οπως σου πα οταν παιζει και δαγκωνει καλύτερα να τον αφήνεις τελειως να ηρεμει. Επισης ρολο παιζει η φωνή. Αν βρε συ τον μαλώνεις και έχεις σκασει απο τις τύψεις το καταλαβαινει . Οποτε θελει σταθεροτητα. Δεν πιστεύω οτι θα σταματήσει να παιζει τελειως παντως. Δεν του παιρνεις εκει ένα ονυχοδρομιο να βγάζει το άχτι του; Aααα κατι άλλο που ήθελα να σου πω δοκιμασμένο και πιάνει σε μένα τουλάχιστον. Οταν αρχιζει να κάνει επιμονα, πράγματα τρελλά, την κλεινω στο σαλονι, αφου την μαλώσω απλα ανεβάζωντας τον τονο της φωνής μου. Μαζεύεται τρέχει στο σαλονι και κλεινω την πορτα. Μετα απο λιγα λεπτά ηρεμει.

edit : O γατοψυχολος σας Γατοπληκτη με το ονομα ! geiaxara Laughing Laughing
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 Empty Zήτω το βούρτισμα!

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Φεβ 25, 2013 11:14 am

Έχω νέα.
Οπως είχα γράψει το πρωτο μήνα θεραπείας το προβλημα της ουλίτιδας υποχώρησε αρκετά και παρολιγο να φύγει τελειως. Μετα ομως και παρολο που δεν διέκοψα την θεραπεια η κατάσταση επιδεινώθηκε πάλι, οχι οσο ήταν στην αρχή αλλα αρκετά.
Εκτοτε υποχωρει με πολύ αργους ρυθμους.
Το σάββατο αποφάσισα να παρω μια οδοντοβουρτσα, (δεν είχα παρει τοσο καιρο πιστεύωντας οτι δεν θα το δεχτει, αλλα και επειδη της έβαζα το gel απευθειας στα δοντια) και μετά απο μολις 2 μέρες μονο βούρτισμα τα αποτελέσματα ειναι θεαματικα ! Veryhappy Veryhappy
Έφυγε η κιτρινιλα στα δοντια κατα 90%. Εφυγε ο εντονος ερεθισμος στα ούλα. Το απιστευτο μικρο μου ψυχουλίνι δέχτηκε το βούρτισμα απευθείας και πολύ πιο άνετα απο την προηγούμενη διαδικασία. Ισως την ανακούφισε κιόλας.
Την τετάρτη θα παω στην γιατρο οπως είχαμε πει στις αρχες του μήνα, να δει και εκεινη πως πάει το θέμα.
Η οδοντοβουρτσα που πήρε τελικα ειναι αυτή η μακρια με τα 2 βουρτσάκια. Ένα μεγάλο για σκύλους και ένα για γάτες και κουνάβια. Αυτη που πήρα το γράφει απάνω. Τελικά αυτο που γράφουν οτι το βούρτσιμα ειναι το 75% της θεραπειας έχει μεγάλη βάση. Το γεγονος επίσης οτι έφυγε η κιτρινίλα σημαινει πως δεν είχει γινει ακομα πέτρα στα δοντάκια της. Ειμαι πολύ χαρούμενη. fancat cheers.
prosefxi Μακάρι να ηρεμήσουμε τώρα μακάρι. prosefxi
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ουλίτιδα απο 6 μηνών!! Το να μετα το άλλο μας βγανει.

Δημοσίευση από Osi Δευ Φεβ 25, 2013 1:21 pm

Gatoplikti έγραψε:Έχω νέα.
Οπως είχα γράψει το πρωτο μήνα θεραπείας το προβλημα της ουλίτιδας υποχώρησε αρκετά και παρολιγο να φύγει τελειως. Μετα ομως και παρολο που δεν διέκοψα την θεραπεια η κατάσταση επιδεινώθηκε πάλι, οχι οσο ήταν στην αρχή αλλα αρκετά.
Εκτοτε υποχωρει με πολύ αργους ρυθμους.
Το σάββατο αποφάσισα να παρω μια οδοντοβουρτσα, (δεν είχα παρει τοσο καιρο πιστεύωντας οτι δεν θα το δεχτει, αλλα και επειδη της έβαζα το gel απευθειας στα δοντια) και μετά απο μολις 2 μέρες μονο βούρτισμα τα αποτελέσματα ειναι θεαματικα ! Veryhappy Veryhappy
Έφυγε η κιτρινιλα στα δοντια κατα 90%. Εφυγε ο εντονος ερεθισμος στα ούλα. Το απιστευτο μικρο μου ψυχουλίνι δέχτηκε το βούρτισμα απευθείας και πολύ πιο άνετα απο την προηγούμενη διαδικασία. Ισως την ανακούφισε κιόλας.
Την τετάρτη θα παω στην γιατρο οπως είχαμε πει στις αρχες του μήνα, να δει και εκεινη πως πάει το θέμα.
Η οδοντοβουρτσα που πήρε τελικα ειναι αυτή η μακρια με τα 2 βουρτσάκια. Ένα μεγάλο για σκύλους και ένα για γάτες και κουνάβια. Αυτη που πήρα το γράφει απάνω. Τελικά αυτο που γράφουν οτι το βούρτσιμα ειναι το 75% της θεραπειας έχει μεγάλη βάση. Το γεγονος επίσης οτι έφυγε η κιτρινίλα σημαινει πως δεν είχει γινει ακομα πέτρα στα δοντάκια της. Ειμαι πολύ χαρούμενη. fancat cheers.
prosefxi Μακάρι να ηρεμήσουμε τώρα μακάρι. prosefxi


Veryhappy Veryhappy Veryhappy
Τελεια νεα!!!!!
Αντε μακαρι να ησυχασετε!!!!
Τελικα κι εγω αυτη που εχεις πηρα! Δεν τη χρησιμοποιησα ακομα! Νομιζα οτι ειχε και βουρτσακι μαζι αλλα τελικα ηταν το στομιο. Θα παω να παρω απο φαρμακειο!
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ουλίτιδα απο 6 μηνών!! Το να μετα το άλλο μας βγανει.

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Φεβ 25, 2013 3:40 pm

Ευχαριστούμε Osi μας Smile kissss
Δεν πηρα αυτη απο το pet4u γιατι στο κατάστημα δεν την ειχε ποτε στην αχαρνών που πήγα , έχει το σετ με πάστα. Πηρα την σκέτη μακρυά βούρτσα, που έχει στην μια άκρη μεγαλο βουρτσάκι και στην άλλη μικρο. Ιδιες ειναι ολες τελικά. Τα χοντρα βουρτάκια του δακτυλου, ειναι για συνήθεια περισσοτερο παρά για βούρτσισμα. Δεν φτάνουν πισω και ειναι και χοντρά.

Πιάστε δουλειά με το βούρτσισμα !! oksmily3
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ουλίτιδα απο 6 μηνών!! Το να μετα το άλλο μας βγανει.

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τρι Φεβ 26, 2013 6:01 pm

Τέλεια τα νέα σας!!! Veryhappy Veryhappy Veryhappy Μπράβο, μπράβο και φτου φτου φτου, μακάρι να συνεχίσετε έτσι κι ακόμα καλύτερα. Είδες που σε άγχωναν τα δοντάκια; gatoula Μια χαρά τη βρήκατε τη λύση, βούρτισμα ήθελε το κορίτσι. Εγώ τον παρακολουθώ και ακόμα δόξα τω θεώ δε φαίνεται να έχει υποτροπιάσει, αν και έχουμε κόψει 15 μέρες την αντιβίωση, ελπίζω να μην έχουμε προβλήματα άμεσα...
kissss kissss kissss και στις δυο σας!
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ουλίτιδα απο 6 μηνών!! Το να μετα το άλλο μας βγανει.

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Φεβ 27, 2013 1:01 am

Ευχαριστούμε τζούλι μας ! filaki filaki
Αχχ μακάρι μακάρι να πάνε ολα καλα και σε σένα το ιδιο εύχομαι !
Για να δούμε τι θα πει και η γιατρος αύριο. Θέλω να μπορέσω να την ταιζω και τιποτα άλλο εκτος απο τις κονσέρβες και την ξηρα πια!
Σκεφτομουν τελευταια,προ βουρτίσματος, μήπως να προτεινα της γιατρου να κάναμε μια θεραπεια με αντιβιωση να δούμε πως θα παει, αλλα μάλλον το θεωρει ως τελευταια λύση αυτο, αν υπάρχει προβλημα με την μάσηση.Κατι θα ξέρει παραπάνω. Οι αποριες θα λυθουν αύριο αν και δεν παέι πολύς καιρος με το βούρτσισμα για να έχουμε καλύτερη εικονα. Ανησυχώ λιγο και που θα λείψει η γιατρος ένα διάστημα απο το ιατρειο. Παρολο που θα αφήσει αντικαταστάτη εγώ θελω εκεινη.
Σας φιλούμε μαμά και γιους filaki
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ουλίτιδα απο 6 μηνών!! Το να μετα το άλλο μας βγανει.

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τετ Φεβ 27, 2013 7:15 pm

Ευχαριστούμε πολύ πολύ! filaki filaki filaki filaki Όσο για τη γιατρό, μην αγχώνεσαι τόσο πολύ, μια χαρά θα είστε και δε θα τη χρειαστείτε, θα δεις! gatoula Κι αν ω μη γένοιτο προκύψει κάτι που το θεωερείς σχετικά επείγον, φαντάζομαι ότι θα μπορείς να την πάρεις κανένα τηλέφωνο για επιπλέον συμβουλή. Για να άφησε αντικαταστάτρια, δε θα είναι και άσχετη, θα την έχει σίγουρα εκπαιδεύσει καταλλήλως. Smile Να μας ενημερώσεις για τη σημερινή σας επίσκεψη, πώς πήγαν τα σχετικά με τα δοντάκια, πώς τα είδε. Ελπίζω όλα καλά. mati
Σπόιλερ:
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ουλίτιδα απο 6 μηνών!! Το να μετα το άλλο μας βγανει.

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Φεβ 28, 2013 1:05 am

Veryhappy Veryhappy Veryhappy oksmily3 oksmily3
Πηγα στην γιατρο και καταχάρηκε !! Ενθουσιαστηκε και με κοιταγε και κάπως εκπληκτη. Σου καθησε μου λεει να την βουρτίσεις; Λεω ναι 4 μέρες. Μου λεει αν μου το δειχνες εξαρχής αυτο το στομα, θα έλεγα πως ειναι μια φυσιολογική κατάσταση. Το αξιοπερίεργο ειναι οτι εμένα δεν με ικανοποιει η εικονα της και η μυρωδιά της αλλα η γιατρος κατενθουσιάστηκε !! Εγω βλέπω και την εξέλιξη καθε μέρα βέβαια, η γιατρος θα θυμάται ένα χαλι μάλλον. Οποτε της κοβω το διαλυμα δοκιμαστικά να πιει το καημένο καθαρο νεράκι, συνεχιζω καθημερινή φροντιδα με βούρτσισμα και δινω και κανένα δικο μου φαγάκι. Βλέπωντας και κάνωντας. Τα ματακια μας ήταν καλα με ελάχιστες τσιμπλιτσες. Μασημένο καλα αλλα καλα!
Με ολα αυτα που διαβάζω και με τοσα φάρμακα που έχει παρει αυτο το γατι απορώ φτου φτου πως δεν ειχαμε εντερικά. Ρολοι αυτο το εντεράκι.

Αχχ θέλω να μοιραστώ μαζι σας και το άλλο. Καθε φορα που πάω σε αυτήν την γυναικα μου λεει, Αυτο δεν ειναι γατι, ειναι άλλο πλάσμα, ειναι τοσο καλο, τοσα και τοσα έχω δει και τα βάζω μεχρι και στα κλουβια για να τους κάνω πράγματα. Αυτο εδω ειναι σκύλος. Πραγματι θυμάμαι που ειχε κάτσει στήλη αλατος να της πάρει αίμα. Το παραμικρο κούνημα σε τρυπήματα, το παραμικρο νιαούρισμα, παρα μονο μια αγκαλια ζήτησε πανω στην μαμα για 15 λεπτά που χαμε τον ορο η ψυχούλα μου. heart heart Αντε και κανένα παραπονάκι στο θερμομετρο.
Μιλούσαμε και η αγάπη καθοταν μέσα στον μεταφορέα με ανοιχτή την πορτα και μας κοιταζε. Μου λεει πάλι εκπληκτη η γιατρος, σε παρακολουθει, σε κοιτάζει στα μάτια! Λέω μα μιλάμε, της μιλώ με τις ώρες. Ειναι το αγαπίνι μου το μωράκι μου η ψυχούλα μου. Ειναι μια γλυκα γιατι έτσι την μεγάλωσε η ποιο στοργική γατομάνα του κοσμου, η φυσική της μαμά η κοκονελ μου. love love

Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ουλίτιδα απο 6 μηνών!! Το να μετα το άλλο μας βγανει.

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Φεβ 28, 2013 1:21 am

="Τζούλι το Κατσούλι" ....
Τζουλυ μου έχω παθει εθισμο μάλλον με την γιατρο και την θέλω απικο. Εμ καθε εβδομάδα εκει ήμουν πως να το κάνουμε. Laughing Θα της δώσω βομβητη happy2

Σου απαντώ για το σαιτ.
Σπόιλερ:

Θα επανέλθω αυριο γιατι η μπέμπα μου έχει μουρίτσα. Φιλάκια πολλα!! kissss kissss
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Ουλίτιδα απο 6 μηνών!!  Το να μετα το άλλο μας βγανει. - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης