gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αλλεργια..

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Αλλεργια.. Empty Αλλεργια..

Δημοσίευση από sissydespoina Παρ Νοε 30, 2012 3:00 pm

Καλησπερα δεν ξερω αν εβαλα το θεμα μου στη σωστη ενοτητα γι'αυτο και ζητω εξαρχης συγνωμη σε περιπτωση που ειναι λαθος. Λοιπον το προβλημα μου ειναι το εξης.. Μενω με την οικογενεια μου και εχουμε τη γατουλα μας τη Σισσυ απο τον Αυγουστο του 2011 δηλαδη ενα χρονο και.. Απο τοτε που την εχουμε και μετα απο λιγο καιρο η μητερα μου αρχισε να εχει ενα ειδους αλλεργια,πηγε στο γιατρο κτλ και τις εδινε να παιρνει σταγονες για τα ματια κλπ κλπ. Με τον καιρο ομως αντι το προβλημα να ηρεμει,γινοταν χειροτερο..και για να ειμαι πιο ακριβης..τα ματια της κατακοκκινισαν,δακρυζαν συνεχεια και ψιλοπριστηκαν,η μυτη της φαγουριζοταν ειχε μια ενοχληση. Ειπε να το ψαξει περισσοτερο...και ετσι φτασαμε στο σημερα που γυρισε απο τον γιατρο που κανανε το τεστ για να δουνε που εχει αλλεργια...και δυστηχως εχει αλλεργια στη γατουλα μας τη Σισσυ.. Sad
Την ειπε ο γιατρος οτι υπαρχει ενα "εμβολιο" που πρεπει για 5 χρονια να βαζει καποιες σταγονες απο αυτο κατω απο τη γλωσσα της και σε 5 χρονια θα παθει ανοσια στη γατα, το "εμβολιο" αυτο κοστιζει 63ε το τριμηνο θα'ναι η συμμετοχη η δικια μας..αλλιως κανονικα κοστιζει 400ε... Το προβλημα δεν ειναι τα 63ε το τριμηνο αλλα οτι για 5 χρονια η μητερα μου θα ειναι ακομα ετσι οπως ειναι τωρα..και θα χειροτερευει.. Δεν ξερω τι να κανω... Ειμαι παρα πολυ στεναχωρημενη.. Εχει αντιμετοπισει κανεις το ιδιο προβλημα να με βοηθησει? Δεν θελω να φυγει η Σισσυ μου απο το σπιτι.. Sad
sissydespoina
sissydespoina
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Θεσσαλονικη
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/11/2012
Mood : Αλλεργια.. M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργια.. Empty Απ: Αλλεργια..

Δημοσίευση από koneko Παρ Νοε 30, 2012 8:10 pm

Δε νομιζω οτι θα πρεπει να περιμενει 5 χρονια μεχρι να δει αποτελεσματα. Συνηθως υπαρχει σταδιακη βελτιωση μεχρι να τελειωσει με το εμβολιο. Ειμαι και εγω αλλεργικη στις γατες. Πριν παρω τον γατο μου ειχα κοιμηθει σε σπιτι με περσικη γατουλα για ενα βραδυ και τα ματια μου με φαγουριζαν, δακρυζαν, φτερνιζομουν, με φαγουριζε ο λαιμος μου, η μυτη μου ετρεχε και ενιωθα τον λαιμο μου να κλεινει. 2 χρονια αργοτερα αποφασισα να παρω γατουλα. Τον πηρα μικρο και δεν ειχε πολλα αλλεργιογονα πανω του και στην αρχη δεν με ενοχλουσε καθολου. Μεγαλωνοντας ομως αρχισαν να εμφανιζονται συμπτωματα και τελικα κατεληξα να τον κανω μπανιο με σκετο νερο σχεδον καθε εβδομαδα για μερικους μηνες και μετα το αραιωσα 1-2 φορες τον μηνα (ειχα δει βελτιωση πανω μου). Σιγα σιγα αρχισα να συνηθιζω οποτε στον 2ο χρονο, ισως και νωριτερα, δεν θυμαμαι, σταματησα να τον κανω μπανιο και απο τοτε η αλλεργια μου εχει σχεδον εξαφανιστει (εχουν περασει πανω απο 2 χρονια απο τοτε). Με πιανει πολυ σπανια και ειναι αρκετα ηπια σε βαθμο που δεν χρειαζεται να παρω αντιισταμινικο χαπι. Ουσιαστικα απευαισθητοποιηθηκα σταδιακα στο αλλεργιογοννο.

Θα προτεινα να παρετε ενα καλο HEPA air purifier στο σπιτι σας (αφαιρει τα αλλεργιογοννα που αιωρουνται στον αερα), να μην αφηνετε την γατα να πηγαινει στο υπνοδωματιο της μαμας σου, να κανετε συχνα μπανιο την γατα (μειωνετε τα αλλεργιογοννα απο την γατα) ειτε με σκετο νερο, ειτε με ειδικα μαντηλακια, οπως αυτα
Επισης θα πρεπει να αλλαζετε πιο συχνα σκεπασματα και να καθαριζετε πιο συχνα το σπιτι και κυριως τα σημεια στα οποια συχναζει η γατουλα. Εγω θα ξεκινουσα πρωτα με το καθαρισμα σπιτιου σε συνδιασμο με το μπανιο της γατας και αν εβλεπα οτι υπαρχει ακομα προβλημα, θα δοκιμαζα και το air purifier. Μπορει να δοκιμασει και χαπια η μαμα σου, οπως benadryl, και σιγα σιγα να τα αραιωνει (σε συνδιασμο βεβαια με τα μετρα που πρεπει να παρεις παραπανω) για να ανακουφιζεται απο τα συμπτωματα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αλλεργια.. M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργια.. Empty Απ: Αλλεργια..

Δημοσίευση από sissydespoina Σαβ Δεκ 01, 2012 12:07 am

Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες. Θα τις εφαρμοσω σιγουρα. Μου δινεις λιγο κουραγιο.. Αυτο το HEPA air purifier τι ακριβως ειναι και που το πουλανε? Οσο για τα αντισταμηνικα χαπια που λες,πρεπει να το συζητησει πρωτα με το γιατρο αν μπορει να τα παρει ή θα μπορουσαμε να τα παρει και ετσι? Και αυτα τα benadryl επισης τι ακριβως κανουν?
sissydespoina
sissydespoina
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Θεσσαλονικη
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/11/2012
Mood : Αλλεργια.. M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργια.. Empty Απ: Αλλεργια..

Δημοσίευση από sissydespoina Σαβ Δεκ 01, 2012 12:38 am

P.S: για ποια μαντηλακια λες?
sissydespoina
sissydespoina
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Θεσσαλονικη
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/11/2012
Mood : Αλλεργια.. M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργια.. Empty Απ: Αλλεργια..

Δημοσίευση από koneko Σαβ Δεκ 01, 2012 11:50 am

sissydespoina έγραψε:Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες. Θα τις εφαρμοσω σιγουρα. Μου δινεις λιγο κουραγιο.. Αυτο το HEPA air purifier τι ακριβως ειναι και που το πουλανε? Οσο για τα αντισταμηνικα χαπια που λες,πρεπει να το συζητησει πρωτα με το γιατρο αν μπορει να τα παρει ή θα μπορουσαμε να τα παρει και ετσι? Και αυτα τα benadryl επισης τι ακριβως κανουν?

ειναι καθαριστης αερα, δες αυτο πχ στον κωτσοβολο: http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=85501
Τα αντιισταμινικα εδω (εξωτερικο) τα παιρνω χωρις συνταγη γιατρου... τα πουλανε στα σουπερμαρκετ μαζι με τα παυσιπονα και τα αλλα φαρμακα που δεν χρειαζονται συνταγη. Τα benadryl ειναι αντιισταμινικα. Φερνουν ομως υπνηλια σε πολλους (εγω νυσταζα πολυ οταν τα επαιρνα). Εδω υπαρχουν τα claritin που δεν φερνουν υπνηλια και ειναι καλυτερα, αλλα δεν ξερω αν υπαρχουν εκει και με τι ονομα κυκλοφορουν. Παντως απο οτι εχω καταλαβει μεχρι τωρα, η μαμα σου δεν φαινεται να εχει πολυ σοβαρα συμπτωματα, οπως ασθμα για παραδειγμα, οποτε ισως την παλεψει με το εβδομαδιαιο μπανιο της γατας και κανενα αντιισταμινικο χαπι οταν την πιανει. To μπανιο δεν χρειαζεται να ειναι πολυπλοκο. Μπορεις απλα να γεμιζεις μια λεκανη ή τον νεροχυτη ή την μπανιερα με χλιαρο νερο, να βαζεις την γατα εκει (το νερο να ειναι μεχρι την κοιλια της), να την βρεχεις με ενα κυπελο (εκτος απο το κεφαλι) και ετοιμη. Δεν χρειαζεται να παλευεις με σαμπουαν και ξεβγαλμα μαζι της, ουτε να της κανεις μασαζ στο τριχωμα για αρκετη ωρα.

sissydespoina έγραψε:P.S: για ποια μαντηλακια λες?

αυτα: http://www.earthbath.com/wipes/grooming/wipes-cats-tea.php
δεν ξερω αν μπορεις να τα βρεις εκει ή να τα παραγγειλεις online. Για μενα η καλυτερη λυση ειναι το μπανιο με σκετο νερο. Ειδικα αν η γατουλα ειναι κοντροτριχη, η διαδικασια του στεγνωματος θα ειναι ακομα πιο ευκολη γιατι δεν χρειαζεται να παλευεις με την γατα, την χτενα και το πιστολακι για να στεγνωσει.


Καποιοι εχουν δοκιμασει και ομοιοπαθητικη και ειχαν καλα αποτελεσματα. Αν υπαρχει καποια/ος εδω με αναλογη εμπειρια θα βοηθουσε πολυ Αλλεργια.. 703780
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αλλεργια.. M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργια.. Empty Απ: Αλλεργια..

Δημοσίευση από sissydespoina Σαβ Δεκ 01, 2012 2:03 pm

Πιστευω οτι ειναι σε πολυ ασχημη κατασταση η αλλεργια της..Η γιατρος οταν της εξετασε τα επιπεδα επαθε πλακα..της ειπε οτι ειναι πολυ παραπανω απ'το κανονικο..
Αν ας πουμε το κανονικο ειναι 200-300 αυτη εχει 1000. Παρουσιασε και ασθμα..
sissydespoina
sissydespoina
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Θεσσαλονικη
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/11/2012
Mood : Αλλεργια.. M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργια.. Empty Απ: Αλλεργια..

Δημοσίευση από ntomata Σαβ Δεκ 01, 2012 2:55 pm

http://www.gatospito.com/t9487-topic
ριξε μια ματια εδω..ισως σε βοηθησω
ntomata
ntomata
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γουργουριζουμε χειμωνα...κατω απο το air condition.Zωάρα!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/08/2012
Mood : Αλλεργια.. M_refr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργια.. Empty Απ: Αλλεργια..

Δημοσίευση από ntomata Σαβ Δεκ 01, 2012 2:59 pm

αχ συγνωμη..το διαβασα πολυ γρηγορα το κειμενο σου..συγνωμη!δεν σε αφορα καθολου..
ntomata
ntomata
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γουργουριζουμε χειμωνα...κατω απο το air condition.Zωάρα!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/08/2012
Mood : Αλλεργια.. M_refr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργια.. Empty Απ: Αλλεργια..

Δημοσίευση από sissydespoina Σαβ Δεκ 01, 2012 3:00 pm

Δεν πειραζει.. Σ'ευχαριστω παντως..η αλλεργια δεν αφορα τη γατουλα μου αλλα τη μητερα μου που εχει αλλεργια στη γατα μας.. Sad
sissydespoina
sissydespoina
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Θεσσαλονικη
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/11/2012
Mood : Αλλεργια.. M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργια.. Empty Απ: Αλλεργια..

Δημοσίευση από koneko Σαβ Δεκ 01, 2012 8:36 pm

ωχ, αν εχει και ασθμα ειναι δυσκολη η κατασταση. Παντως το εβδομαδιαιο μπανιο στην γατα αφαιρει πανω απο 90% των αλλεργιογονων, οποτε ισως να δει μεγαλη διαφορα η μαμα σου στην αλλεργια της. Αν εχετε μοκετες ή χαλια αφαιρεστε τα γιατι παγιδευουν τα αλλεργιογοννα. Δες και εδω: http://www.health.harvard.edu/press_releases/tips-to-control-pet-allergies

Λεει οτι αν δεν μπορεις να κανεις μπανιο την γατα, μπορεις να την σκουπιζεις με υποαλλεργικα μωρομαντηλα. Μακαρι να βελτιωθει η κατασταση της μαμας σου και να μη χρειαστει να δωσεις για υιοθεσια την γατουλα Αλλεργια.. 838337
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αλλεργια.. M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργια.. Empty Απ: Αλλεργια..

Δημοσίευση από sissydespoina Κυρ Δεκ 02, 2012 6:16 pm

Οχι ενταξει..ευτυχως καθετε για μπανακι!!!
Σ'ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σου,θα τις εφαρμοσω μια-μια και ελπιζω να εχω αποτελεσματα! Και παλι σ'ευχαριστω πολυ να'σαι καλα! heart
sissydespoina
sissydespoina
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Θεσσαλονικη
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/11/2012
Mood : Αλλεργια.. M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργια.. Empty Απ: Αλλεργια..

Δημοσίευση από koneko Δευ Δεκ 03, 2012 12:22 pm

τιποτα, παθουσα ειμαι και εγω και στην αρχη υπεφερα αρκετα, οποτε καταλαβαινω εν μερη την κατασταση σας Αλλεργια.. 504504 Ευχομαι να νιωσει καλυτερα η μαμα σου και σιγα σιγα να απευαισθητοποιηθει και να συνηθισει την παρουσια της γατουλας σου!
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αλλεργια.. M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης