gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

δεν κλείνουν οι πληγές του γάτου μου

+13
koneko
Kikiriki
tia
polina4smile
loulou
Πούπσυ
Δ²
alexandrakicat
ralou
Ηρακλένια
evagelia
Gogo Valentinou
daimont
17 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

δεν κλείνουν οι πληγές του γάτου μου - Σελίδα 2 Empty Απ: δεν κλείνουν οι πληγές του γάτου μου

Δημοσίευση από polina4smile Πεμ Αυγ 23, 2012 10:36 am

Περαστικα στον γατουλη σου!
polina4smile
polina4smile
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 34
Τόπος : Ροδος
Αριθμός γατουνίων : Ο Αρθουρος μου, η Ζιζελ και ενα σκυλάκι η Μαγιά!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη!
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/01/2012
Mood : δεν κλείνουν οι πληγές του γάτου μου - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

δεν κλείνουν οι πληγές του γάτου μου - Σελίδα 2 Empty Απ: δεν κλείνουν οι πληγές του γάτου μου

Δημοσίευση από koneko Πεμ Αυγ 23, 2012 10:44 am

Περαστικα! Ισως παρει χρονο, αλλα θα γινει καλα! Οποτε μην απελπιζεσαι! Καλη αναρρωση! δεν κλείνουν οι πληγές του γάτου μου - Σελίδα 2 126539
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : δεν κλείνουν οι πληγές του γάτου μου - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

δεν κλείνουν οι πληγές του γάτου μου - Σελίδα 2 Empty Απ: δεν κλείνουν οι πληγές του γάτου μου

Δημοσίευση από kat-cats Πεμ Αυγ 23, 2012 1:10 pm

Πριν αρκετούς μήνες ένας σκύλος δάγκωσε το σκύλο μου τον Ιντεφίξ! το τραύμα ήταν ακριβώς πάνω από το ύψος της ουράς του. Είχε μεγάλη έκταση και έπιανε όλο το πίσω σημείο. Η γιατρός τότε μας είπε ότι δεν θα κάνει ράμματα (το ίδιο ισχύει και όταν δαγκώσει σκύλος άνθρωπο μας είπε) γιατί τα δόντια του σκύλου έχουν φοβερά βακτήρια και όταν δαγκώσει κάποιον το τραύμα πρέπει να μένει ανοικτό για να καθαρίζει. Του έκανε λοιπόν παροχέτευση με ένα σωληνάκι γιατί το τραύμα ήταν διαπερές πέρα ως πέρα και επί 1 1/2 μήνα ΔΕΝ αφήναμε να κλείσει εκεί το σημείο και με σύριγγα που περιείχε betandin του βάζαμε από τη μία πλευρά και πιέζαμε για να βγαίνει ότι υπήρχε μέσα (πύον, υγρά κλπ.). Ηθελε δηλαδή σχολαστικό καθαρισμό του τραύματος για να μην μολυνθεί περισσότερο....δεν μπορείτε να φανταστείτε τι έβγαζε και 3 ώρες που τον καθαρίζαμε....η πληγή έκλεισε έτσι μόνη της σιγά σιγά...από μέσα προς τα έξω. Ετσι είναι το σωστό.
Μήπως δεν έπρεπε να γίνουν ράμματα και πρέπει με betandin να καθαρίζετε την πληγή από το πύον κλπ. που υπάρχει δικαιολογημένα εκεί...;; ίσως γι' αυτό αργεί να κλείσει η πληγή γιατί υπάρχει απόστημα εκεί....
Ρωτήστε το γιατρό σας την άλλη φορά...πονάει όλη αυτή η διαδικασία αλλά έτσι μόνον καθαρίζει σωστά μια πληγή και δεν κάνει συνέχεια υποτροπές και φυσικά κλείνει το τραύμα χωρίς πρόβλημα.
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

δεν κλείνουν οι πληγές του γάτου μου - Σελίδα 2 Empty Απ: δεν κλείνουν οι πληγές του γάτου μου

Δημοσίευση από daimont Τρι Αυγ 28, 2012 9:01 am

kat-cats έγραψε:Πριν αρκετούς μήνες ένας σκύλος δάγκωσε το σκύλο μου τον Ιντεφίξ! το τραύμα ήταν ακριβώς πάνω από το ύψος της ουράς του. Είχε μεγάλη έκταση και έπιανε όλο το πίσω σημείο. Η γιατρός τότε μας είπε ότι δεν θα κάνει ράμματα (το ίδιο ισχύει και όταν δαγκώσει σκύλος άνθρωπο μας είπε) γιατί τα δόντια του σκύλου έχουν φοβερά βακτήρια και όταν δαγκώσει κάποιον το τραύμα πρέπει να μένει ανοικτό για να καθαρίζει. Του έκανε λοιπόν παροχέτευση με ένα σωληνάκι γιατί το τραύμα ήταν διαπερές πέρα ως πέρα και επί 1 1/2 μήνα ΔΕΝ αφήναμε να κλείσει εκεί το σημείο και με σύριγγα που περιείχε betandin του βάζαμε από τη μία πλευρά και πιέζαμε για να βγαίνει ότι υπήρχε μέσα (πύον, υγρά κλπ.). Ηθελε δηλαδή σχολαστικό καθαρισμό του τραύματος για να μην μολυνθεί περισσότερο....δεν μπορείτε να φανταστείτε τι έβγαζε και 3 ώρες που τον καθαρίζαμε....η πληγή έκλεισε έτσι μόνη της σιγά σιγά...από μέσα προς τα έξω. Ετσι είναι το σωστό.
Μήπως δεν έπρεπε να γίνουν ράμματα και πρέπει με betandin να καθαρίζετε την πληγή από το πύον κλπ. που υπάρχει δικαιολογημένα εκεί...;; ίσως γι' αυτό αργεί να κλείσει η πληγή γιατί υπάρχει απόστημα εκεί....
Ρωτήστε το γιατρό σας την άλλη φορά...πονάει όλη αυτή η διαδικασία αλλά έτσι μόνον καθαρίζει σωστά μια πληγή και δεν κάνει συνέχεια υποτροπές και φυσικά κλείνει το τραύμα χωρίς πρόβλημα.

Καλημέρα.
Η πληγή από τον γάτο μου δεν είχε πύον και το αίμα που βγήκε ήταν τις πρώτες 1-2 ημέρες και αυτό σε μικρή ποσότητα.
Υγρά πάντως είχε και ήταν διάφανα και πολύ αραιά σαν νερό.
Δεν ξέρω εάν έπρεπε ή όχι να του βάλουν ράμματα, αλλά για αυτό τον λόγο τον πήγα σε κλινική ζώων...
Πάντως η πληγή του, τώρα αρχιζει να "κλείνει" και σίγουρα θα χρειαστεί ακόμα αρκετές ημέρες μέχρι να "δέσει"εντελώς το τραύμα.
Προς το παρών, το μόνο που χρησιμοποιώ για την πληγή του είναι το Pulvo, σε καθημερινή βάση, πρωί και βράδυ.

daimont
Kitten
Kitten

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 57
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 18/08/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

δεν κλείνουν οι πληγές του γάτου μου - Σελίδα 2 Empty Απ: δεν κλείνουν οι πληγές του γάτου μου

Δημοσίευση από polina4smile Τρι Αυγ 28, 2012 9:06 am

Ενταξει, η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη... Πιστευω πως το τραυμα σας Κατερινα ηταν τεραστιο, ενω δεν πιστευω της diamont να ειχε την ιδια εκταση και σοβαροτητα....Οποτε αντικειμενικα και η περιποιηση του ηταν διαφορετικη....
polina4smile
polina4smile
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 34
Τόπος : Ροδος
Αριθμός γατουνίων : Ο Αρθουρος μου, η Ζιζελ και ενα σκυλάκι η Μαγιά!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη!
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/01/2012
Mood : δεν κλείνουν οι πληγές του γάτου μου - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

δεν κλείνουν οι πληγές του γάτου μου - Σελίδα 2 Empty Απ: δεν κλείνουν οι πληγές του γάτου μου

Δημοσίευση από Ηρακλένια Τρι Αυγ 28, 2012 10:20 am

Και το πύον και τα υγρά μιας πληγής είναι φυσιολογική αντίδραση του ανοσοποιητικού συστήματος ενος οργανισμού, μη σας τρομοκρατούν! Αντιθέτως, είναι δείγμα ότι το ζώο είναι υγιές και σκοτώνει τους μικροοργανισμούς που καταλήγουν αναπόφευκτα στην πληγή, αναπόφευκτα γιατί ζούμε σε έναν κόσμο μικροβίων! Εμείς με τα φάρμακα απλά βοηθούμε την "δουλειά" του οργανισμού!
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : δεν κλείνουν οι πληγές του γάτου μου - Σελίδα 2 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

δεν κλείνουν οι πληγές του γάτου μου - Σελίδα 2 Empty Απ: δεν κλείνουν οι πληγές του γάτου μου

Δημοσίευση από kat-cats Τρι Αυγ 28, 2012 12:23 pm

Σωστά! έτσι είναι! σίγουρα κάθε περίπτωση είναι διαφορετική!
Απλά η δική μας γιατρός τότε μας τόνισε ότι όταν σκύλος δαγκώσει άνθρωπο ή και άλλο ζώο δεν ράβουμε σχεδόν ποτέ το τραύμα...το αφήνουμε να θρέψει μόνο του σιγά σιγά. Ούτε του Ιντεφίξ είχε πύον αρχικά, μόνον αίμα κι αυτό ελάχιστο. Ομως με τις μέρες που περνούσαν ο οργανισμός του προσπαθούσε να σκοτώσει τα μικρόβια που είχαν δημιουργηθεί. Και εμείς απλά απολυμαίναμε την περιοχή εσωτερικά και έτσι διώχναμε ότι μικρόβια, πύον, υγρά δημιουργούνταν για να κλείσει σωστά.
Τα δόντια του σκύλου μας είπε έχουν πολλά μικρόβια, έστω κι αν είναι εμβολιασμένος, οπότε όταν συμβαίνουν τέτοιες καταστάσεις δεν ράβουν σχεδόν ποτέ το τραύμα.
Αν είναι καλύτερα ο γατούλης ΟΚ, απλά αν δείτε ότι κλείνει η πληγή, (που και αυτό αναμενόμενο είναι, θυμάμαι πόσο προσπαθούσαμε να μένει όσο γίνεται ανοιχτή η πληγή και να την απολυμαίνουμε ώστε να κλείνει λίγο λίγο....) και δεν υπάρχουν υγρά, πύον, ή πονάει...τότε όλα καλά!
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

δεν κλείνουν οι πληγές του γάτου μου - Σελίδα 2 Empty Η γάτα μου τραυματίστηκε

Δημοσίευση από maria. K Σαβ Απρ 22, 2023 7:30 pm

Καλησπέρα!! Έχω έναν γατούλη 1 χρόνων και πριν μιάμιση εβδομάδα μεγάλη εβδομάδα δηλαδή τον βρήκα με τραύμα στο πίσω ποδαράκι του και έμοιαζε με δάγκωμα!! Στην αρχή κουτσαινε και πατούσε μόνο στα 3 ποδαράκια τού πλέον όμως έχει επανέλθει μια χαρά. Η πληγή όμως ακόμα να κλείσει και πολλές φορές ματώνει μόνη της ή την πειράζει εκείνος θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι ακριβώς συμβαίνει κ αν θα ήταν προτιμότερο να επισκεφθώ κάποιον κτηνίατρο

** Το τραύμα το περιποιήθηκα εγώ και φαίνεται να πήγαινε καλύτερα όμως μετά από μιάμιση εβδομάδα δεν έχει κλείσει ακόμα

maria. K
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 18
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/04/2023

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

δεν κλείνουν οι πληγές του γάτου μου - Σελίδα 2 Empty Απ: δεν κλείνουν οι πληγές του γάτου μου

Δημοσίευση από Μορφέας Δευ Απρ 24, 2023 7:28 pm

Οι πληγές δεν κλείνουν εύκολα αλλά καλό θα ήταν να το δει ένας γιατρός ... Λογικά πρέπει να πάρει αντιβίωση και θέλει σπρέι στην πληγή για να μην μολυνθεί δεν θυμάμαι πως λέγεται αλλά το παίρνουμε από το φαρμακείο ότι βάζουμε και εμείς στις πληγές για κλείσουν γρήγορα. Περαστικά να είναι εύχομαι ❤

Μορφέας
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 57
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/04/2023
Mood : δεν κλείνουν οι πληγές του γάτου μου - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

δεν κλείνουν οι πληγές του γάτου μου - Σελίδα 2 Empty Απ: δεν κλείνουν οι πληγές του γάτου μου

Δημοσίευση από Μορφέας Τρι Απρ 25, 2023 8:03 pm

Πώς είναι το ποδαράκι του πάει καλύτερα το πήγατε στο γιατρό?

Μορφέας
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 57
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/04/2023
Mood : δεν κλείνουν οι πληγές του γάτου μου - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

δεν κλείνουν οι πληγές του γάτου μου - Σελίδα 2 Empty Απ: δεν κλείνουν οι πληγές του γάτου μου

Δημοσίευση από maria. K Τετ Απρ 26, 2023 9:03 pm

Καλησπέρα. Όλα καλά τον πήγαμε στον κτηνίατρο μια απλή λοίμωξη ήταν και του έκανε ένεση με αντιβίωση σε 15 μέρες θα κλείσει η πληγή του !

maria. K
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 18
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/04/2023

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

δεν κλείνουν οι πληγές του γάτου μου - Σελίδα 2 Empty Απ: δεν κλείνουν οι πληγές του γάτου μου

Δημοσίευση από psipsa Κυρ Απρ 30, 2023 12:16 pm

Γενικα το γραφω εδω για οποιαδηποτε αντιστοιχη περιπτωση, μια απ τις γατουλες μου ειχε πληγη στο κεφαλακι της (απο ξυσιμο κατα πασα πιθανοτητα) που δεν εκλεινε με τιποτα. Αφου αλλαξαμε κτηνιατρους τεσσερεις τον αριθμον, αν θυμαμαι καλα, και αντιστοιχες σε αριθμο εννοειται αγωγες, η μονη λυση για το ζητημα της ηταν ενα φαρμακο που μας εδωσε ο τελευταιος στη σειρα κτηνιατρος, κι αυτο ηταν το madecassol σε σκονη. Μονο με αυτο της εκλεισε η πληγη...
Χαιρομαι που η δικη σας γατουλα εγινε καλα αλλα ετσι οπως μας περιγραφετε το περιστατικο νομιζω οτι εννοειτε πως η γατα σας εβγαινε εξω και πληγωθηκε. Αν αυτο ισχυει, αυτη η πληγη ειναι το λιγοτερο που θα μπορουσε να παθει.. Οι κινδυνοι εκει εξω ειναι τεραστιοι και οι περισσοτεροι γατογονεις δεν ανφηνουμε ποτε εξω τις γατες μας, αλλα ισα ισα ασφαλιζουμε με πλεγμα τα μπαλκονια μας, προσεχουμε τις πορτες και τα παραθυρα και γενικα δεν τα αφηνουμε ποτε εξω να βολταρουν... Αλλιως κινδυνευετε να τη χασετε και να την κλαιτε...
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : δεν κλείνουν οι πληγές του γάτου μου - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης