gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Νεογέννητα που πεθαίνουν...

+4
Μαιρη
alexandrakicat
marie aristocat
Christina82
8 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Νεογέννητα που πεθαίνουν... Empty Νεογέννητα που πεθαίνουν...

Δημοσίευση από Christina82 Πεμ Ιουλ 12, 2012 11:02 am

Καλημέρα σας,

Είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα. Καταρχήν να σας πω οτί έχω έναν πανέμορφο γάτο αλλά δύστροπο Smile και μια όμορφη μεγάλη σκυλίτσα. Ο Ρίκο (ονομα ε?) και η Νέλλη λοιπόν! Όχι δεν αφορά αυτά ακριβώς αλλά κάποια άλλα. Λοιπόν ξεκινήσαμε να φροντίζουμε μια ετοιμόγεννη γάτα στο σπίτι μας η οποία γέννησε 6 πανέμορφα γατάκια πριν μια εβδομάδα. Όμως από εχτές φεύγει ένα ένα γατάκι, μέχρι στιγμής έχουν μείνει 3 και πολύ φοβάμαι οτί θα παιθάνει άλλο ένα.

Όλα είχαν τα ίδια συμπτώματα δλδ σταματήσανε να τρώνε και λίγο πριν πεθάνουν βγάζανε σαλάκια και τα πρώτα είχα διάρροια... Τι συμβαίνει σε αυτές τις ψυχούλες? Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να έχουν? Υπάρχει κάποιος τρόπος να σωθούν τα υπόλοιπά?

Είχα ρωτήσει μια κτηνίατρο και μου είπε οτί μάλλον η γάτα έχει κολλήσει κάποια αρρώστια με κάποιον γάτο και έτσι κόλλησε και τα μωρά και είπε οτι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα.. Sad(((

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Christina82
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 41
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/07/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεογέννητα που πεθαίνουν... Empty Απ: Νεογέννητα που πεθαίνουν...

Δημοσίευση από marie aristocat Πεμ Ιουλ 12, 2012 11:49 am

δυστυχως δεν ξερω τι μπορει να συμβαινει.......μηπως να δεις και κανενα αλλον γιατρο?????κριμα για τις αλλες ψυχουλες ελπιζω να τα καταφερουν τα αλλα......αν θες δοκιμασε να παρεις μπιμπερο και γαλα για μωρα απο πετ σοπ και ταιστα εσυ......σκεφτηκα μηπως φταιει το γαλα της μαμας τους......
marie aristocat
marie aristocat
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονικη
Αριθμός γατουνίων : 1 και καμια 4-5 στην αυλη αδεσποτα που τα φροντιζω...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χιονι και καλοκαιρι.....με τιποτα βροχη....μπλιαχ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΤΟΝ OTHELLO KAI THN LUNA THΣ TIA!!!!!!!!!!!!!
Motto : ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΑ ΤΑ ΖΩΑ ΣΙΧΑΘΗΚΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ!!!Τα ζωα ειναι πολυ καλυτερα απο τους ανθρωπους....με λιγο φαι και χαδι σε εχουν θεο τους ενω οι ανθρωποι σε πληγωνουν και σε πατανε ουτε ευχαριστω δεν ακους....ενω τα ζωακια σε αγαπανε και αν ειχαν στομα θα σου ελεγαν εκατομμυρια ευχαριστω!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/02/2011
Mood : Νεογέννητα που πεθαίνουν... M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεογέννητα που πεθαίνουν... Empty Απ: Νεογέννητα που πεθαίνουν...

Δημοσίευση από Christina82 Πεμ Ιουλ 12, 2012 11:55 am

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!
Θα δοκιμάσω αυτό που είπες.. Αλλά απ'οτι μου είπε η μητέρα μου πρέπει να έχουν κολλήσει έρπη..

Κρίμα πάντως και ήταν τόσο όμορφα!

Christina82
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 41
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/07/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεογέννητα που πεθαίνουν... Empty Απ: Νεογέννητα που πεθαίνουν...

Δημοσίευση από marie aristocat Πεμ Ιουλ 12, 2012 12:14 pm

αλλαξε κτηνιατρο να δεις τι θα σου πει αρχικα......και βλεπεις......αλλα πανε αν μπορεις σημερα παρε ενα μπιμπερο ή δυο γαλα ειδικο για γατακια το φτιαχνεις εσυ......10gr γαλα σκονη ειναι 160ml νερο να ξερεις......μην ειναι καυτο.....χλιαρουτσικο δοκιμασε το μηπως φταιει το γαλα εγω αυτο φοβαμαι γτ με τον θηλασμο παιρνουν αντισωματα απο την μαμα τους και μηπως για αυτο πεθαινουν......
Θα περιμενω νεακια σου.....
marie aristocat
marie aristocat
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονικη
Αριθμός γατουνίων : 1 και καμια 4-5 στην αυλη αδεσποτα που τα φροντιζω...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χιονι και καλοκαιρι.....με τιποτα βροχη....μπλιαχ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΤΟΝ OTHELLO KAI THN LUNA THΣ TIA!!!!!!!!!!!!!
Motto : ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΑ ΤΑ ΖΩΑ ΣΙΧΑΘΗΚΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ!!!Τα ζωα ειναι πολυ καλυτερα απο τους ανθρωπους....με λιγο φαι και χαδι σε εχουν θεο τους ενω οι ανθρωποι σε πληγωνουν και σε πατανε ουτε ευχαριστω δεν ακους....ενω τα ζωακια σε αγαπανε και αν ειχαν στομα θα σου ελεγαν εκατομμυρια ευχαριστω!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/02/2011
Mood : Νεογέννητα που πεθαίνουν... M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεογέννητα που πεθαίνουν... Empty Απ: Νεογέννητα που πεθαίνουν...

Δημοσίευση από Christina82 Πεμ Ιουλ 12, 2012 12:50 pm

Σε ευχαριστώ πάααααααρα μα πάαααααρα πολύ! Θα σε ενημερώσω... Smile

Christina82
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 41
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/07/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεογέννητα που πεθαίνουν... Empty Απ: Νεογέννητα που πεθαίνουν...

Δημοσίευση από alexandrakicat Πεμ Ιουλ 12, 2012 12:56 pm

Μακαρι να τα καταφερουν! luck
alexandrakicat
alexandrakicat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 24
Τόπος : Μυκονος
Αριθμός γατουνίων : Ενα διαολι,τον Μημ (απτό Μητσος!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας και βέβαια !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Sushi,την Μπαριλλα,την Pupa,ολα της marinas289 και της Δωρας!
Motto : Live now Think later
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/01/2011
Mood : Νεογέννητα που πεθαίνουν... M_love

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000631149520

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεογέννητα που πεθαίνουν... Empty Απ: Νεογέννητα που πεθαίνουν...

Δημοσίευση από Μαιρη Πεμ Ιουλ 12, 2012 4:39 pm

Καλώς ήρθες!!Δυστηχώς αν έχει αρρωστήσει η μαμά τους και πίνουν γάλα από εκείνη μια βδομάδα τώρα το πιο πιθάνο είναι να μην τα καταφέρουν..είναι πολύ μικρά για να ανταπεξέλθει ο οργανισμός τους σε οποιαδήποτε αρρώστια.Η μαμά τους πως συμπεριφέρεται?Την βλέπεις καλά ή είναι εξασθενημένη?Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να σωθούν τα καημένα...
Μαιρη
Μαιρη
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2012
Mood : Νεογέννητα που πεθαίνουν... M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεογέννητα που πεθαίνουν... Empty Απ: Νεογέννητα που πεθαίνουν...

Δημοσίευση από Ηρακλένια Πεμ Ιουλ 12, 2012 5:37 pm

Έχεις δίκιο Μαίρη, δυστυχώς τα μωράκια έχουν ανάγκη το γαλατάκι της μαμάς ακριβώς επειδή το ανοσοποιητικό τους σύστημα δεν είναι αναπτυγμένο κατάλληλα, αυτό γίνεται μεγαλώνοντας!

Τον έρπη τον υποψιάζεσθε από κάποια συμπτωματα που είδε η μαμά σου;
Πάντως αν είναι όντως έρπης τα γατάκια, ακόμα κι αν ζήσουν (που το ευχόμαστε φυσικά) θα παραμείνουν φορείς ακόμα κι αν δε νοσήσουν. Παρόλα αυτά σε περιόδους στρες μπορεί να ξαναρρωστήσουν.
Η απάντηση της πρώτης κτηνιάτρου δε μου εμπνέει σοβαρό επαγγελματία, χωρίς να θέλω να την κρίνω άδικα. Εδώ όμως μιλάμε για την ευκαιρια να σωθούν 3 μωρακια! Μια προσπάθεια διάγνωσης θα πρέπει να γίνει. Εύχομαι να βρεθεί κάποιος σωστός κτηνίατρος που να προσπαθήσει να τα βοηθήσει!
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Νεογέννητα που πεθαίνουν... 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεογέννητα που πεθαίνουν... Empty Απ: Νεογέννητα που πεθαίνουν...

Δημοσίευση από Christina82 Παρ Ιουλ 13, 2012 10:30 am

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ!

Αλλά με μεγάλη μου λύπη σας ανακοινώνω ότι σήμερα πέθανε και το τελευταίο γατάκι :'(
Δεν τρώγανε καθόλου. Η γάτα δεν είναι άρρωστη, ήταν κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης. Το γάλα της δεν ξέρω αν έχει κάτι γιατί το μεγάλο της γατάκι από την προηγούμενη γέννα (πριν 5 μήνες περίπου) πίνει από το γάλα της(έχει πολύ πλάκα). Οπότε πιστεύω οτί αν είχε κάτι θα αρρώσταινε και αυτό. Δεν ξέρω. Αλλά πως πιστεύετε οτί η κτηνίατρος δεν είναι καλή? Θέλω να μάθω να αναγνωρίζω τον καλό επαγγελματία..

Ευχαριστώ και πάλι όλους σας!

Christina82
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 41
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/07/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεογέννητα που πεθαίνουν... Empty Απ: Νεογέννητα που πεθαίνουν...

Δημοσίευση από Ηρακλένια Παρ Ιουλ 13, 2012 10:58 am

Πολύ κρίμα τα καημενάκια!

Την είχε δει κτηνίατρος τη γατούλα όταν αρρώστησε στην εγκυμοσύνη;
Σας είπε τι είχε;
Της έκανε κάποια θεραπεία;

Το μεγάλο γατάκι έχει πια αναπτύξει το ανοσοποιητικό του και δεν είναι δεδομένο ότι θα αρρωσταίνει κάθε φορά που θα του μεταδίδεται ένα μικρόβιο, ίσως να έχει αναπτύξει ανοσία σε κάποιο μικρόβιο που μπορεί να έχει η μαμά του.
Τα μωρά αντιθέτως είναι πολύ ευάλωτα σε λοιμώξεις και το μητρικό γάλα παρέχει πολύτιμα αντισώματα, αλλά ενδέχεται να είχαν αρρωστήσει ήδη όσο ήταν έμβρυα αφού η μαμά ήταν άρρωστη. Ακόμα, αν η μαμά ήταν μολυσμένη ('οχι απαραιτήτως άρρωστη, πχ σε περίοδο ανάρρωσης) και στη διάρκεια του θηλασμού, μέσω των εκκρίσεων πιθανότατα να μετέδιδε συνεχώς το μικρόβιο επιβαρύνοντας ακόμα περισσότερο την υγεια των μικρών.

Το σχολιο που έκανα παραπάνω για την κτηνίατρο βασίζεται στον τρόπο που σου απάντησε, από το πώς αφηγείσαι το περαστικό, μου δίνεται η εντύπωση της προχειρότητας, ούτε μια συμβουλή όπως σου έγραψαν εδώ να δίνεις εσύ γάλα με το μπιμπερό ας πούμε, που είναι σημαντικό γιατί σταματάς μια πιθανή πηγή επιλοίμωξης, ούτε μια προσπάθεια, πολύ γενικό κι αόριστο αυτό που σου είπε, εμένα έτσι μου φάνηκε. Το ό,τι επιβεβαιώθηκε η πρόβλεψή της δε σημαίνει ότι δε θα μπορούσατε να είχατε προσπαθήσει. Άλλωστε για κτηνίατρο τη θες, όχι για αστρολόγο. Μπορεί να κατάλαβα λάθος βέβαια και ζητώ συγνώμη σε αυτή την περίπτωση. Τα γατάκια και τη γάτα τα είδε ή μιλήσατε τηλεφωνικώς; Εγώ κατάλαβα ότι δεν τα είδε.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Νεογέννητα που πεθαίνουν... 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεογέννητα που πεθαίνουν... Empty Απ: Νεογέννητα που πεθαίνουν...

Δημοσίευση από marie aristocat Παρ Ιουλ 13, 2012 11:43 am

Το σχολιο που έκανα παραπάνω για την κτηνίατρο βασίζεται στον τρόπο που σου απάντησε, από το πώς αφηγείσαι το περαστικό, μου δίνεται η εντύπωση της προχειρότητας, ούτε μια συμβουλή όπως σου έγραψαν εδώ να δίνεις εσύ γάλα με το μπιμπερό ας πούμε, που είναι σημαντικό γιατί σταματάς μια πιθανή πηγή επιλοίμωξης, ούτε μια προσπάθεια, πολύ γενικό κι αόριστο αυτό που σου είπε, εμένα έτσι μου φάνηκε. Το ό,τι επιβεβαιώθηκε η πρόβλεψή της δε σημαίνει ότι δε θα μπορούσατε να είχατε προσπαθήσει. Άλλωστε για κτηνίατρο τη θες, όχι για αστρολόγο. Μπορεί να κατάλαβα λάθος βέβαια και ζητώ συγνώμη σε αυτή την περίπτωση. Τα γατάκια και τη γάτα τα είδε ή μιλήσατε τηλεφωνικώς; Εγώ κατάλαβα ότι δεν τα είδε.[/quote]

+1000000000000

κριμα για τα μωρακια πραγματικα κριμα.......... Sad Sad Sad Sad το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας την γατα για εξετασεις και αν δεις οτι εχει καποιο προβλημα ή καποιον ιο να την στειρωσεις γιατι ειναι κριμα ολο αυτο που γινεται να γενναει και να πεθαινουν!!!!!!!!!!!
marie aristocat
marie aristocat
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονικη
Αριθμός γατουνίων : 1 και καμια 4-5 στην αυλη αδεσποτα που τα φροντιζω...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χιονι και καλοκαιρι.....με τιποτα βροχη....μπλιαχ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΤΟΝ OTHELLO KAI THN LUNA THΣ TIA!!!!!!!!!!!!!
Motto : ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΑ ΤΑ ΖΩΑ ΣΙΧΑΘΗΚΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ!!!Τα ζωα ειναι πολυ καλυτερα απο τους ανθρωπους....με λιγο φαι και χαδι σε εχουν θεο τους ενω οι ανθρωποι σε πληγωνουν και σε πατανε ουτε ευχαριστω δεν ακους....ενω τα ζωακια σε αγαπανε και αν ειχαν στομα θα σου ελεγαν εκατομμυρια ευχαριστω!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/02/2011
Mood : Νεογέννητα που πεθαίνουν... M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεογέννητα που πεθαίνουν... Empty Απ: Νεογέννητα που πεθαίνουν...

Δημοσίευση από Christina82 Παρ Ιουλ 13, 2012 12:25 pm

Ηρακλη gr:
Να απαντήσω στις ερωτήσεις σου...
Δεν την είχε δει κανένας κτηνίατρος απλά υπέθεσε οτί ήταν απλά άρρωστη και της δίναμε αντιβίωση (πιο καλά τα ξέρει η μητέρα μου). Δεν θυμάμαι αυτή την στιγμή τι φάρμακο μας έδωσε.

Να διευκρινίσω κάτι..
Είχαμε έναν κτηνίατρο για πολλά χρόνια μέχρι πριν λίγες μέρες γιατί τις τελευταίες 2 εβδομάδες του φέραμε 3 αδέσποτα γατάκια (οικογένεια της γάτας που γέννησε) τα οποία τα δηλητηριάσανε κάποιοι από την πολυκατοικία οπού μένω και τρέξαμε κατευθείαν εκεί. Εκείνος δεν ξέρω τι έπαθε και η συμπεριφορά του άλλαξε (ήταν πολύ απότομος και άσχημη η αντιμετώπισή του). Έτσι σταματήσαμε με αυτόν και ρωτήσαμε μια πελάτισσα της μητέρας μου η οποία είναι κτηνίατρος και μας είπε αυτά που σας είπα. Τα είχε δει στο σπίτι μας και μας είπε να συνεχίσουμε να της δίνουμε την αντιβίωση μέχρι να κλείσουν 5 μέρες από την χορήγησή της ενώ ο πρώτος έλεγε να την σταματήσουμε εφόσον έγινε καλά.
Όσο για τα νεογέννητα μας είπε οτι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα γιατί η αρρώστεια βρίσκετε στο αίμα τους ("ερπης ιος" κάτι τέτοιο).
Να μην ζητάς συγνώμη καθόλου γιατί πλέον είμαι και εγώ καχύποπτη με τους γιατρούς και τις διαγνώσεις τους. Οπότε σωστά κατάλαβες οτί δεν τα είδε κανείς... Sad(

Christina82
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 41
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/07/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεογέννητα που πεθαίνουν... Empty Απ: Νεογέννητα που πεθαίνουν...

Δημοσίευση από Christina82 Παρ Ιουλ 13, 2012 12:31 pm

marie aristocat:

Τώρα έχουμε σκοπό να την στειρώσουμε εννοείται. Και φυσικά σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου και θα πάμε και για εξετάσεις Smile
Οτιδήποτε νεότερο θα σας ενημερώσω και ίσως αναρτήσω και μερικές φωτογραφίες μάνας-κόρης Smile

Christina82
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 41
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/07/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεογέννητα που πεθαίνουν... Empty Απ: Νεογέννητα που πεθαίνουν...

Δημοσίευση από Ηρακλένια Παρ Ιουλ 13, 2012 1:03 pm

Αν είναι οντως έρπης τότε η γατούλα κάτα πάσα πιθανότητα θα είναι φορέας για πάντα. 'Εχω επίσης διαβάσει ότι στις γάτες συχνά τα συμπτώματα του έρπη μπορεί να είναι πολύ γενικά και να μην είναι εύκολο να τεθεί διάγνωση βασιζόμενοι μόνο σε αυτά.
Σχετικά με τον 1ο σας κτηνίατρο τι να σου πω...καμιά φορά οι (κτην)ίατροι ξεχνούν ότι η θέση τους δεν τους επιτρέπει να ξεσπούν τα προσωπικά τους προβλήματα πάνω στους ασθενείς τους, τετράποδους και μη.
Στη θέση σου δε θα ξαναπήγαινα σε κανέναν από τους δύο, θα έψαχνα κάποιον άλλο. Ίσως εδώ να ξέρουν να σου συστήσουν κάποιον κοντά στην περιοχή που μένεις.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Νεογέννητα που πεθαίνουν... 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεογέννητα που πεθαίνουν... Empty Απ: Νεογέννητα που πεθαίνουν...

Δημοσίευση από Christina82 Παρ Ιουλ 13, 2012 4:09 pm

Συμφωνώ μαζί σου όσον αφορά τους κτηνίατρους και την συμπεριφορά τους. Πώς μπορεί κάποιος να μου προτείνει έναν καλό κτηνίατρο? Υπάρχει κάποιο θέμα που μπορώ να απευθυνθώ?

Σε ευχαριστώ πολύ! Smile

Christina82
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 41
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/07/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεογέννητα που πεθαίνουν... Empty Απ: Νεογέννητα που πεθαίνουν...

Δημοσίευση από Christina82 Παρ Ιουλ 13, 2012 4:15 pm

Ευχαριστώ και τα υπόλοιπα μέλη που ασχολήθηκαν με το θέμα! Δεν θέλω να νομίζετε οτι σας ξέχασα και ότι δεν το εκτιμώ και ευχαριστώ για το καλοσώρισμα! Smile

Christina82
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 41
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/07/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεογέννητα που πεθαίνουν... Empty Απ: Νεογέννητα που πεθαίνουν...

Δημοσίευση από marie aristocat Παρ Ιουλ 13, 2012 5:12 pm

που μενεις αθηνα??????
marie aristocat
marie aristocat
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονικη
Αριθμός γατουνίων : 1 και καμια 4-5 στην αυλη αδεσποτα που τα φροντιζω...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χιονι και καλοκαιρι.....με τιποτα βροχη....μπλιαχ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΤΟΝ OTHELLO KAI THN LUNA THΣ TIA!!!!!!!!!!!!!
Motto : ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΑ ΤΑ ΖΩΑ ΣΙΧΑΘΗΚΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ!!!Τα ζωα ειναι πολυ καλυτερα απο τους ανθρωπους....με λιγο φαι και χαδι σε εχουν θεο τους ενω οι ανθρωποι σε πληγωνουν και σε πατανε ουτε ευχαριστω δεν ακους....ενω τα ζωακια σε αγαπανε και αν ειχαν στομα θα σου ελεγαν εκατομμυρια ευχαριστω!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/02/2011
Mood : Νεογέννητα που πεθαίνουν... M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεογέννητα που πεθαίνουν... Empty Απ: Νεογέννητα που πεθαίνουν...

Δημοσίευση από Gogo Valentinou Παρ Ιουλ 13, 2012 9:19 pm

Λυπαμαι πολυ για τα γατακια...Θα πρεπει να βρεις ομως εναν κτηνιατρο που να εχει τροπους και να εμπιστευεσαι γιατι εχεις δυο ζωντανα στο σπιτι....Μα καλα τι τροπος και σας αντιμετωπισε ετσι???Δεν σας πηρε επισκεψη γιατι ηταν αδεσποτα και θυμωσε μηπως???Συνηθως δεν παιρνουν παντα χρηματα οταν ειναι για αδεσποτα η πολυ λιγα....Ναι η συμπεριφορα του κτηνιατρου ειναι ενα καλο θεμα προς συζητηση...
Gogo Valentinou
Gogo Valentinou
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 54
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : Τεσσερα και ( πολλα αδεσποτα)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : χιονατη του κερατσινιου
Motto : ΓΑΤΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/05/2012
Mood : Νεογέννητα που πεθαίνουν... M_refr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεογέννητα που πεθαίνουν... Empty Απ: Νεογέννητα που πεθαίνουν...

Δημοσίευση από Christina82 Παρ Ιουλ 20, 2012 11:37 am

marie aristocat έγραψε:που μενεις αθηνα??????

Αθήνα μένω..

Christina82
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 41
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/07/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεογέννητα που πεθαίνουν... Empty Απ: Νεογέννητα που πεθαίνουν...

Δημοσίευση από nikos_x Παρ Ιουλ 20, 2012 12:10 pm

Kριμα για τα γατακια. Κανε οτι καλυτερο μπορεις για την γατουλα.
Διαγνωσεις μεσω τηλεφωνου δεν γινονται.Ακομα κ αντιβιωση που σου ειπε να δωσεις χωρις να εχει δει την γατα ειναι ΤΟΟ ΜUCH.
Αθηνα εχουμε πολλους καλους γιατρους.Βρες καποιον... blinking
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Νεογέννητα που πεθαίνουν... Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεογέννητα που πεθαίνουν... Empty Απ: Νεογέννητα που πεθαίνουν...

Δημοσίευση από Christina82 Παρ Ιουλ 20, 2012 12:48 pm

nikos_x έγραψε:Kριμα για τα γατακια. Κανε οτι καλυτερο μπορεις για την γατουλα.
Διαγνωσεις μεσω τηλεφωνου δεν γινονται.Ακομα κ αντιβιωση που σου ειπε να δωσεις χωρις να εχει δει την γατα ειναι ΤΟΟ ΜUCH.
Αθηνα εχουμε πολλους καλους γιατρους.Βρες καποιον... blinking

Η γατούλα είναι πλέον καλά και ευτυχώς η μικρούλα της που είναι 5 μηνών πίνει το γάλα της και δεν θα έχουμε άλλα προβλήματα..
Τηλεφωνικά το ξέρω οτι δεν γίνεται διάγνωση, το θεωρώ άκυρο. Θα ψάξουμε και θα δοκιμάσουμε στην γύρω περιοχή..
Ευχαριστώ! Smile

Christina82
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 41
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/07/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεογέννητα που πεθαίνουν... Empty Απ: Νεογέννητα που πεθαίνουν...

Δημοσίευση από mpoulaalekoula Παρ Ιουλ 20, 2012 12:51 pm

Κρίμα για τα γατάκια!
Μια κτηνίατρος μου είχε πει ότι τα περισσότερα που πεθαίνουν σε αυτό το στάδιο πάσχουν από πανλευκοπενία..
Δεν έχει πολύ σημασία πλέον βέβαια..Έτσι κι αλλιώς δε θα μπορούσατε να κάτε κάτι Sad

Εκείνο που πιστεύω εγώ, είναι ότι πρέπει η μανούλα να στειρωθεί όπως καλά είπες και να γίνουν και εξετάσεις αίματος στη μαμά έτσι ώστε εάν αποφασίσεις να την κρατήσεις, να μη θέσεις σε κίνδυνο το γατούλη που ήδη έχεις..!

mpoulaalekoula
mpoulaalekoula
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Motto : Fly free...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2012
Mood : Νεογέννητα που πεθαίνουν... M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νεογέννητα που πεθαίνουν... Empty Απ: Νεογέννητα που πεθαίνουν...

Δημοσίευση από Christina82 Παρ Ιουλ 20, 2012 1:32 pm

mpoulaalekoula έγραψε:Κρίμα για τα γατάκια!
Μια κτηνίατρος μου είχε πει ότι τα περισσότερα που πεθαίνουν σε αυτό το στάδιο πάσχουν από πανλευκοπενία..
Δεν έχει πολύ σημασία πλέον βέβαια..Έτσι κι αλλιώς δε θα μπορούσατε να κάτε κάτι Sad

Εκείνο που πιστεύω εγώ, είναι ότι πρέπει η μανούλα να στειρωθεί όπως καλά είπες και να γίνουν και εξετάσεις αίματος στη μαμά έτσι ώστε εάν αποφασίσεις να την κρατήσεις, να μη θέσεις σε κίνδυνο το γατούλη που ήδη έχεις..!


Ναι έχεις δίκιο για τον γατούλη μου... Θα την στειρώσουμε σίγουρα. Να ρωτήσω κάτι άσχετο? Η γάτα είναι επιθετική με τον γάτο μου και αυτό με ανησυχεί. Ο γάτος μου νιώθει απομονωμένος και εγκλωβισμένος. Δεν μπορεί να κινηθεί με άνεση μέσα στο σπίτι και για να πάει σε άλλο δωμάτιο ελέγχει τον χώρο. Προσπαθούμε να μην τους έχουμε μαζί στον ίδιο χώρο φυσικά αλλά δεν ξέρω πως μπορεί να υπάρξει οικειότητα μεταξύ τους.. Αν έχετε καμία ιδέα πείτε μου!

Christina82
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 41
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/07/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης