gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

+32
l.kyveli
poca-honda
ChocolateCat
Matoulini
Gogo Valentinou
Debbie4ever
kat-cats
Smokys
otz
natalouko
cyberkill
Ηρακλένια
ΚουκουΒάγια
alex..niaou
Gatadministrator
Δ²
doremi
Karamela
f.m123
funambolo
Anatoli
alexandrakicat
Μαυρογατος
Chouzouris
LAROGATA
koneko
Πούπσυ
nikos_x
mpoulaalekoula
vaso
SuperCatz
aporw
36 απαντήσεις

Σελίδα 12 από 25 Επιστροφή  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 18 ... 25  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Ιουλ 19, 2012 7:04 pm

Bozita καμία γεύση δε θέλουν; Γιατί βλέπω μεγάλη ποικιλία!
Για μαγειρευτά, δοκίμασες κάτι σε κουνέλι, κάποιο άλλο πουλερικό όπως γαλοπούλα, κάτι σε λαγό..; Θέλεις τις μεγάλες συσκευασίες μόνο ε; Σκέφτομαι πως μπορεί να σου βγει πιο οικονομικά, για αυτό προσθέτω και μαγειρευτό, να μην ανοίγεις 200 κονσέρβες.. Προσπάθησες να πασπαλίσεις πάνω στο μοσχάρι το βραστό κροκέτες σε σκόνη μπας και το φάνε;
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από natalouko Πεμ Ιουλ 19, 2012 7:10 pm

f.m123 έγραψε:Bozita καμία γεύση δε θέλουν; Γιατί βλέπω μεγάλη ποικιλία!
Για μαγειρευτά, δοκίμασες κάτι σε κουνέλι, κάποιο άλλο πουλερικό όπως γαλοπούλα, κάτι σε λαγό..; Θέλεις τις μεγάλες συσκευασίες μόνο ε; Σκέφτομαι πως μπορεί να σου βγει πιο οικονομικά, για αυτό προσθέτω και μαγειρευτό, να μην ανοίγεις 200 κονσέρβες.. Προσπάθησες να πασπαλίσεις πάνω στο μοσχάρι το βραστό κροκέτες σε σκόνη μπας και το φάνε;
Η αλήθεια είναι οτι γαλοπούλα και κουνέλι δεν τους έχω δοκιμάσει. Κονσέρβα κουνέλι πάντως δεν τρώνε. tafos tafos
Άσε Φλώρα έχω μπλέξει.. Τόσο δύσκολα γατιά στο φαγητό δεν πρέπει να υπάρχουν.. Sad Sad
natalouko
natalouko
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Περιστέρι
Αριθμός γατουνίων : 7
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι φουλ!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Henriette, Σείριο, Χιονάτη, Σιέλ μου!!!!!
Motto : Μην αφήνεις για αύριο ότι μπορείς να κάνεις σήμερα
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/03/2009
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Ιουλ 19, 2012 7:14 pm

natalouko έγραψε:
f.m123 έγραψε:Bozita καμία γεύση δε θέλουν; Γιατί βλέπω μεγάλη ποικιλία!
Για μαγειρευτά, δοκίμασες κάτι σε κουνέλι, κάποιο άλλο πουλερικό όπως γαλοπούλα, κάτι σε λαγό..; Θέλεις τις μεγάλες συσκευασίες μόνο ε; Σκέφτομαι πως μπορεί να σου βγει πιο οικονομικά, για αυτό προσθέτω και μαγειρευτό, να μην ανοίγεις 200 κονσέρβες.. Προσπάθησες να πασπαλίσεις πάνω στο μοσχάρι το βραστό κροκέτες σε σκόνη μπας και το φάνε;
Η αλήθεια είναι οτι γαλοπούλα και κουνέλι δεν τους έχω δοκιμάσει. Κονσέρβα κουνέλι πάντως δεν τρώνε. tafos tafos
Άσε Φλώρα έχω μπλέξει.. Τόσο δύσκολα γατιά στο φαγητό δεν πρέπει να υπάρχουν.. Sad Sad
Κοίτα τι θα κάνεις. Καταρχάς δε θα τρώνε ο,τι θέλουν αυτά, αλλά ο,τι θέλεις εσύ, αν ήταν αδέσποτα δε θα τρώγαν τίποτα, να χαίρονται πρέπει (και με τα δικά μου πολύ νευριάζω έτσι)!
Έπειτα θα πάρεις ένα μικρό σακουλάκι της royal που τρελαίνονται όλα τα γατιά και θα πάρεις διάφορες κονσέρβες ή θα φτιάξεις μαγειρευτά, ο,τι θες εσύ. Αφού το βάλεις στα πιατάκια θα πάρεις μερικές κροκέτες της ρουαγιάλ, θα τις αλέσεις στο μπλέντερ να γίνουν σκόνη και θα τις πασπαλίσεις πάνω στο φαγητό και θα το ανακατέψεις. Κάνε αυτό, που μόνο 5Ε θα σου φύγουν, να δεις μπας και σωθείς, γιατί να δεις κάθε φορά τόσα λεφτά για να δοκιμάζεις κονσέρβες και να μην τις τρώνε, δε συμφέρει.. Αν σε βολέψει αυτός ο τρόπος, παίρνεις ο,τι θέλεις (και φυσικά δεν τα πειράζει με εμτούς και τέτοια) και δε θα χρειάζεται να ανησυχείς! Αν όχι, το συζητάμε πάλι!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Δ² Πεμ Ιουλ 19, 2012 7:17 pm

Μπορεί επίσης να δοκιμάσει να βράσει ψιλοκομμένα λαχανικά μαζί με το κρέας (σε μικρή ποσότητα), όπως πιπεριά, κολοκύθι, καρότο και ένα κουταλάκι ρύζι. Εμείς το φτιάχνουμε για τα σκυλιά, αλλά η δική μου το τρώει μόνο όταν είναι φρεσκοφτιαγμένο. Αν έχει μείνει ψυγείο δεν το καταδέχεται...

*Οι κροκέτες δεν πρέπει να βρέχονται, αν περιέχουν ασκορβικό ή κιτρικό (που δεν είναι υποχρεωμένες να το αναγράφουν γιατί μπαίνει σε πολύ μικρές ποσότητες και δεν θεωρείται τοξικό)
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από funambolo Πεμ Ιουλ 19, 2012 7:20 pm

Εγώ πάλι τα δικά μου φαγητά μπορεί και να τα ξεχάσω , του λεγάμενου τη βάζω σε τάπερ την κονσέρβα που περισσεύει ... Είναι μέχρι να τα πάρω και να βάλω τον ίδιο σε τάπερ parta
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Anatoli Πεμ Ιουλ 19, 2012 7:20 pm

Ειναι βλαμμενα δεν το συζητω. Εμενα καθε καλοκαιρι κατιπαθαινουν και δεν θελουν τις applaws. Tα ιδια και φετος angry2 Και στο χωριο τους applaws ετρωγαν? angry2
Τους πηρα κι εγω γκουρμε και την ρημαζουν angry2
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από natalouko Πεμ Ιουλ 19, 2012 7:21 pm

f.m123 έγραψε:
natalouko έγραψε:
f.m123 έγραψε:Bozita καμία γεύση δε θέλουν; Γιατί βλέπω μεγάλη ποικιλία!
Για μαγειρευτά, δοκίμασες κάτι σε κουνέλι, κάποιο άλλο πουλερικό όπως γαλοπούλα, κάτι σε λαγό..; Θέλεις τις μεγάλες συσκευασίες μόνο ε; Σκέφτομαι πως μπορεί να σου βγει πιο οικονομικά, για αυτό προσθέτω και μαγειρευτό, να μην ανοίγεις 200 κονσέρβες.. Προσπάθησες να πασπαλίσεις πάνω στο μοσχάρι το βραστό κροκέτες σε σκόνη μπας και το φάνε;
Η αλήθεια είναι οτι γαλοπούλα και κουνέλι δεν τους έχω δοκιμάσει. Κονσέρβα κουνέλι πάντως δεν τρώνε. tafos tafos
Άσε Φλώρα έχω μπλέξει.. Τόσο δύσκολα γατιά στο φαγητό δεν πρέπει να υπάρχουν.. Sad Sad
Κοίτα τι θα κάνεις. Καταρχάς δε θα τρώνε ο,τι θέλουν αυτά, αλλά ο,τι θέλεις εσύ, αν ήταν αδέσποτα δε θα τρώγαν τίποτα, να χαίρονται πρέπει (και με τα δικά μου πολύ νευριάζω έτσι)!
Έπειτα θα πάρεις ένα μικρό σακουλάκι της royal που τρελαίνονται όλα τα γατιά και θα πάρεις διάφορες κονσέρβες ή θα φτιάξεις μαγειρευτά, ο,τι θες εσύ. Αφού το βάλεις στα πιατάκια θα πάρεις μερικές κροκέτες της ρουαγιάλ, θα τις αλέσεις στο μπλέντερ να γίνουν σκόνη και θα τις πασπαλίσεις πάνω στο φαγητό και θα το ανακατέψεις. Κάνε αυτό, που μόνο 5Ε θα σου φύγουν, να δεις μπας και σωθείς, γιατί να δεις κάθε φορά τόσα λεφτά για να δοκιμάζεις κονσέρβες και να μην τις τρώνε, δε συμφέρει.. Αν σε βολέψει αυτός ο τρόπος, παίρνεις ο,τι θέλεις (και φυσικά δεν τα πειράζει με εμτούς και τέτοια) και δε θα χρειάζεται να ανησυχείς! Αν όχι, το συζητάμε πάλι!
Και εγώ είμαι αυτής της άποψης, οτι αυτό είναι το φαγητό σας αν σας αρέσει να το φάτε αλλιώς νηστικά.. Madd Madd Και το έχω εφαρμόσει κιόλας στις ξηρές τροφές κυρίως γιατί κονσέρβα έδινα 4 φορές την εβδομάδα και την έτρωγαν δεν είχαν θέμα. Τώρα όμως που δεν βρίσκω αυτές που παίρναμε μου κάνουν κόνξες για τις υπόλοιπες.
Επειδή τα 2 κορίτσια είναι αυτά που ξυνίζουν την μούρη τους, και είναι πολύ αδύνατες και πεισματάρες, δεν θέλω να πάθουν τίποτα γι αυτό και συνεχίζω να το ψάχνω. Φαντάσου η Ράισα έμεινε νηστική 4 μέρες επειδή δεν ήθελε να φάει την ξηρά τροφή που τους είχα πάρει και έχασε μέσα σε μία εβδομάδα μισό κιλό.. και μας ξέχεσε η κτηνίατρος γιατί είναι επικίνδυνο για το συκώτι της. Sad Sad
θα δοκιμάσω αυτό με την ξηρά τροφή royal να δούμε τι θα γίνει.
Σε ευχαριστώ Φλώρα μου!! Smile Smile
natalouko
natalouko
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Περιστέρι
Αριθμός γατουνίων : 7
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι φουλ!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Henriette, Σείριο, Χιονάτη, Σιέλ μου!!!!!
Motto : Μην αφήνεις για αύριο ότι μπορείς να κάνεις σήμερα
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/03/2009
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από natalouko Πεμ Ιουλ 19, 2012 7:21 pm

dimitroula έγραψε:Μπορεί επίσης να δοκιμάσει να βράσει ψιλοκομμένα λαχανικά μαζί με το κρέας (σε μικρή ποσότητα), όπως πιπεριά, κολοκύθι, καρότο και ένα κουταλάκι ρύζι. Εμείς το φτιάχνουμε για τα σκυλιά, αλλά η δική μου το τρώει μόνο όταν είναι φρεσκοφτιαγμένο. Αν έχει μείνει ψυγείο δεν το καταδέχεται...

*Οι κροκέτες δεν πρέπει να βρέχονται, αν περιέχουν ασκορβικό ή κιτρικό (που δεν είναι υποχρεωμένες να το αναγράφουν γιατί μπαίνει σε πολύ μικρές ποσότητες και δεν θεωρείται τοξικό)
Έτσι και βάλω λαχανικά θα μου τα φέρουν στο κεφάλι!!! happy2 happy2 happy2
natalouko
natalouko
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Περιστέρι
Αριθμός γατουνίων : 7
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι φουλ!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Henriette, Σείριο, Χιονάτη, Σιέλ μου!!!!!
Motto : Μην αφήνεις για αύριο ότι μπορείς να κάνεις σήμερα
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/03/2009
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από natalouko Πεμ Ιουλ 19, 2012 7:22 pm

funambolo έγραψε:Εγώ πάλι τα δικά μου φαγητά μπορεί και να τα ξεχάσω , του λεγάμενου τη βάζω σε τάπερ την κονσέρβα που περισσεύει ... Είναι μέχρι να τα πάρω και να βάλω τον ίδιο σε τάπερ parta
Να πάρουμε ένα μεγάλο να τα βάλουμε όλα μέσα!!! angry angry angry
natalouko
natalouko
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Περιστέρι
Αριθμός γατουνίων : 7
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι φουλ!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Henriette, Σείριο, Χιονάτη, Σιέλ μου!!!!!
Motto : Μην αφήνεις για αύριο ότι μπορείς να κάνεις σήμερα
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/03/2009
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Anatoli Πεμ Ιουλ 19, 2012 7:22 pm

funambolo έγραψε:Εγώ πάλι τα δικά μου φαγητά μπορεί και να τα ξεχάσω , του λεγάμενου τη βάζω σε τάπερ την κονσέρβα που περισσεύει ... Είναι μέχρι να τα πάρω και να βάλω τον ίδιο σε τάπερ parta

Βρε Αθηνα, οταν τον λες "λεγαμενο" μου θυμιζεις τη μαμα μου, που οταν ηθελε να ρωτησει κατι για τα πρωην boyfriends, ελεγε "τι κανει ο λεγαμενος?", "που θα πατε με τον λεγαμενο?" κοκ happy2
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Δ² Πεμ Ιουλ 19, 2012 7:24 pm

funambolo έγραψε:Εγώ πάλι τα δικά μου φαγητά μπορεί και να τα ξεχάσω , του λεγάμενου τη βάζω σε τάπερ την κονσέρβα που περισσεύει ... Είναι μέχρι να τα πάρω και να βάλω τον ίδιο σε τάπερ parta
Σιγά που θα βάλεις εσύ τον Σάγκυ σε τάπερ. Μάλλον αυτός θα σε βάλει!! happy2 happy2
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Ιουλ 19, 2012 7:24 pm

Ναταλία, να μας πεις αποτελέσματα!
Α ναι! Συνηθίσαμε την έρθμπορν και την τρώμε και σκέτη πλέον (αν και πάλι ψιλοφτύνουμε και οι ποσότητες που τρώγαμε έχουν μειωθεί στο μισό, αλλά αυτό το θεωρώ φυσιολογικό μιας και η ρουαγιάλ τα έκανε να πεινάνε σαν..λύκοι!
Δήμητρα δε ξέρω κατά πόσο θα φάνε τα λαχανικά αν δεν τρώνε ούτε καν το κρέας, οι δικές μου ας πούμε σιχαίνονται τα λαχανικά..
Τέτα εγώ εκοψα εντελώς applaws και schesir, τις θεωρώ τσάμπα λεφτά πλέον μιας και τους δίνω σπιτικό κρέας! Οι γκουρμέ τουλάχιτσον είναι ολοκληρωμένα γεύματα!
Για τις κροκέτες που βρέχονται, αν τις πασπαλίσει στο τέλος αλεσμένες δεν πιστεύω να υπάρχει και μεγάλο πρόβλημα.. Ε;
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Δ² Πεμ Ιουλ 19, 2012 7:28 pm

Ο,τι πει ο κτηνίατρος. Δεν ξέρω αν το ρίσκο είναι σε παρατεταμένη χρήση ή αρκεί μία φορά για να γίνει το κακό στο έντερο και στο στομάχι...tafos

Tην πιο καλή δουλειά κάνεις με τα μαγειρευτά. Εμένα της αρέσει η μυρωδιά των βραστών λαχανικών και λατρεύει την πιπεριά (έχει ρημάξει και το τσίλι από τη γλάστρα της μαμάς μου).

Μήπως αλλάζουν δόντια οι μικρές σου και δεν έχει να κάνει με την τροφή η μείωση της όρεξης και το φτύσιμο; Μήπως επίσης είναι πιο σκληρή η νέα κροκέτα και τα δυσκολεύει λίγο; Η δική μου όταν άλλαζε δόντια δεν έτρωγε σχεδόν τίποτα η φουκαριάρα!!!
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Ιουλ 19, 2012 7:31 pm

dimitroula έγραψε:Ο,τι πει ο κτηνίατρος. Δεν ξέρω αν το ρίσκο είναι σε παρατεταμένη χρήση ή αρκεί μία φορά για να γίνει το κακό στο έντερο και στο στομάχι...tafos

Tην πιο καλή δουλειά κάνεις με τα μαγειρευτά. Εμένα της αρέσει η μυρωδιά των βραστών λαχανικών και λατρεύει την πιπεριά (έχει ρημάξει και το τσίλι από τη γλάστρα της μαμάς μου).

Μήπως αλλάζουν δόντια οι μικρές σου και δεν έχει να κάνει με την τροφή η μείωση της όρεξης και το φτύσιμο; Μήπως επίσης είναι πιο σκληρή η κροκέτα της και τα δυσκολεύει λίγο; Η δική μου όταν άλλαζε δόντια δεν έτρωγε σχεδόν τίποτα η φουκαριάρα!!!
Μπα, απλά δεν τους αρέσει τόσο όσο η ρουαγιάλ! happy2
Οι κροκετούλες είναι τόσο μικρές όσο οι ρουαγιάλ κίττεν, μικρά μπαλάκια είναι! Τη μείωση της όρεξης την αποδίδω στο ότι η τροφή είναι 'βαριά' και τα χορταίνει πιο γρήγορα. Τώρα για 3-4 μέρες δεν θα τους δίνω κονσέρβα για να συνηθίσουν εντελώς την έρθμπορν και να μην κάνουν νερά. Και μετά θα μπούμε πάλι σε πρόγραμμα με μαγειρευτά, ωμά και κονσερβούλες!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από funambolo Πεμ Ιουλ 19, 2012 7:31 pm

Ε μα, αφού σαν λεγάμενος φέρεται ο να-μην-τον-χαρακτηρίσω! Έχει και άποψη για τις κονσέρβες ο κασελάκης! Που πανάθεμά με αν είχε δει ποτέ του πριν έρθει εδώ! Και που πετάω τις animonda επειδή ξυνίζει τα μουστάκια του! Ο αχάριστος ! parta
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Δ² Πεμ Ιουλ 19, 2012 7:32 pm

Αααα δίνεις και ωμά;; Χιχι, γενναία σε βρίσκω...

LMAO @κασελάκης happy2 happy2 happy2
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Ιουλ 19, 2012 7:33 pm

funambolo έγραψε:Ε μα, αφού σαν λεγάμενος φέρεται ο να-μην-τον-χαρακτηρίσω! Έχει και άποψη για τις κονσέρβες ο κασελάκης! Που πανάθεμά με αν είχε δει ποτέ του πριν έρθει εδώ! Και που πετάω τις animonda επειδή ξυνίζει τα μουστάκια του! Ο αχάριστος ! parta
Ο,τι θέλει σε κάνει! Κατάφερε αυτό που κανένας άντρας δεν έχει καταφέρει μέχρι τώρα! Αξίζει μετάλλιο! happy2 happy2 happy2 happy2
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Δ² Πεμ Ιουλ 19, 2012 7:37 pm

Κορίτσια θεωρώ ότι έχετε άδικο. "Αν δε μου δίνεις να φάω αυτό που μου αρέσει, τότε να με αφήσεις να βγω έξω να βρω μόνος μου κάτι ωραίο. Πώς την είδες δηλαδή; Δε φτάνει που με κουβάλησες στο κακόγουστο σπίτι σου που ούτε δέντρα, ούτε σκουλήκια, ούτε ένα ποντικάκι βρε αδερφέ δεν έχει εδώ μέσα να κάνω κι εγώ τη δουλειά μου, θέλεις και να μου πασάρεις τροφή β'διαλογής - ως προς τα δικά μου γκουρμεδιάρικα γούστα; Ε, όχι! Madd "


Έχει επεξεργασθεί από τον/την dimitroula στις Πεμ Ιουλ 19, 2012 7:38 pm, 2 φορές συνολικά
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Ιουλ 19, 2012 7:38 pm

Γιατί, γιατί όχι στην Ελλάδα, γιατίιιιι;;;; Sad
http://www.earthbornholisticpetfood.com/us/cat_formulas/harbor_harvest/ingredients.php
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από aporw Πεμ Ιουλ 19, 2012 7:39 pm

f.m123 έγραψε:Γιατί, γιατί όχι στην Ελλάδα, γιατίιιιι;;;; Sad
http://www.earthbornholisticpetfood.com/us/cat_formulas/harbor_harvest/ingredients.php

Mπορείς να ζητήσεις απο εκεί που πήρες την ξηρά να σου παραγγείλουν και την κονσέρβα! Laughing
aporw
aporw
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Αριθμός γατουνίων : 2 μεγάλες αγάπες!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Λίνο & Χουζούρη
Motto : Χαμογέλα , λίγη τρέλλα θέλει η ζωή...!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2009
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 M_malakia-sto-tetragono-1

http://www.meow.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από funambolo Πεμ Ιουλ 19, 2012 7:39 pm

Μπάαα... Το μόνο που τον σώζει είναι οι τύψεις μου που είναι μόνος του και δεν ασχολούμαι αρκετά μαζί του .. tafos
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Ιουλ 19, 2012 7:43 pm

aporw έγραψε:
f.m123 έγραψε:Γιατί, γιατί όχι στην Ελλάδα, γιατίιιιι;;;; Sad
http://www.earthbornholisticpetfood.com/us/cat_formulas/harbor_harvest/ingredients.php

Mπορείς να ζητήσεις απο εκεί που πήρες την ξηρά να σου παραγγείλουν και την κονσέρβα! Laughing
Την πήρα από το pet4u.. Σιγά μην παραγγείλουν από το ονλάιν σάιτ μόνο για μένα..

funambolo έγραψε:Μπάαα... Το μόνο που τον σώζει είναι οι τύψεις μου που είναι μόνος του και δεν ασχολούμαι αρκετά μαζί του .. tafos
Σπίτι έχει, φαϊ έχει, να τρέχει έχει, αεροσεχ έχει, κουβάδες για να χώνεται έχει, μια τρελή να τρέχει μέρα νύχτα από πίσω του έχει, ε τι άλλο χρειάζεται; Laughing Laughing
Α! Έχει και άλλες τόσες τρελές να σχεδιάζουν την απαγωγή του! (Όλγα έχουμε μείνει πολύ πίσω!)
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από aporw Πεμ Ιουλ 19, 2012 7:45 pm

f.m123 έγραψε:
aporw έγραψε:
f.m123 έγραψε:Γιατί, γιατί όχι στην Ελλάδα, γιατίιιιι;;;; Sad
http://www.earthbornholisticpetfood.com/us/cat_formulas/harbor_harvest/ingredients.php

Mπορείς να ζητήσεις απο εκεί που πήρες την ξηρά να σου παραγγείλουν και την κονσέρβα! Laughing
Την πήρα από το pet4u.. Σιγά μην παραγγείλουν από το ονλάιν σάιτ μόνο για μένα..


Eγώ πάντως ότι τους έχω ζητήσει μου το έχουν φέρει! Laughing
Επίσης για applaws που είχα ρωτήσει την μεγάλη κονσέρβα (φέρνουν μόνο την μικρή) μου είχαν πεί πως αν θελήσω μπορούν να μου την φέρουν και μάλιστα μου είπαν και το κόστος!
Δεν έχεις να χάσεις κάτι να κάνεις μια ερώτηση! Laughing
aporw
aporw
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Αριθμός γατουνίων : 2 μεγάλες αγάπες!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Λίνο & Χουζούρη
Motto : Χαμογέλα , λίγη τρέλλα θέλει η ζωή...!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2009
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 M_malakia-sto-tetragono-1

http://www.meow.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από otz Πεμ Ιουλ 19, 2012 7:46 pm

Δεν χρειάζεται απαγωγή για το Σάγκυ, έχω κάνει συμφωνία blinking
otz
otz
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Χίος
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Dexter και Ninja
Motto : Καλύτερα να είσαι αισιόδοξος και να έχεις άδικο, παρά να είσαι απαισιόδοξος και να έχεις δίκιο.
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/07/2011
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Ιουλ 19, 2012 7:48 pm

aporw έγραψε:
f.m123 έγραψε:
aporw έγραψε:
f.m123 έγραψε:Γιατί, γιατί όχι στην Ελλάδα, γιατίιιιι;;;; Sad
http://www.earthbornholisticpetfood.com/us/cat_formulas/harbor_harvest/ingredients.php

Mπορείς να ζητήσεις απο εκεί που πήρες την ξηρά να σου παραγγείλουν και την κονσέρβα! Laughing
Την πήρα από το pet4u.. Σιγά μην παραγγείλουν από το ονλάιν σάιτ μόνο για μένα..


Eγώ πάντως ότι τους έχω ζητήσει μου το έχουν φέρει! Laughing
Επίσης για applaws που είχα ρωτήσει την μεγάλη κονσέρβα (φέρνουν μόνο την μικρή) μου είχαν πεί πως αν θελήσω μπορούν να μου την φέρουν και μάλιστα μου είπαν και το κόστος!
Δεν έχεις να χάσεις κάτι να κάνεις μια ερώτηση! Laughing
Λες;Θα ρωτήσω!
otz έγραψε:Δεν χρειάζεται απαγωγή για το Σάγκυ, έχω κάνει συμφωνία blinking
Ε άντε, τι θα γίνει, ο Γιωργάκης θα'ρθει ή ακόμα διακοπές κάνει; Θέλω Σάγκυς και θέλω γρήγορα!!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από aporw Πεμ Ιουλ 19, 2012 7:49 pm

Γιατί όχι?? Ούτως η άλλως είναι μια εταιρεία που έχουν ήδη συνεργασία! Smile
aporw
aporw
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Αριθμός γατουνίων : 2 μεγάλες αγάπες!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Λίνο & Χουζούρη
Motto : Χαμογέλα , λίγη τρέλλα θέλει η ζωή...!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2009
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 M_malakia-sto-tetragono-1

http://www.meow.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Ιουλ 19, 2012 7:50 pm

aporw έγραψε:Γιατί όχι?? Ούτως η άλλως είναι μια εταιρεία που έχουν ήδη συνεργασία! Smile
Ελπίζω μόνο να μην είναι φαρμάκι η τιμή!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από koneko Πεμ Ιουλ 19, 2012 10:23 pm

ΚουκουΒάγια έγραψε:
Το επιχείρημα του γιατρού μας ήταν πως μια πλήρης, καλή, κτηνιατρική τροφή είναι το καλύτερο για το ζωο, χωρίς τα επισφαλή των:
-Κι αν κακομάθει με τις κονσέρβες και το μαγειρευτό, αν κάποια στιγμή δεν έχεις την δυνατότητα, τι θα γίνει?
-Ετσι, δεν διακινδυνεύουμε ερεθισμούς του στομάχου, του εντέρου κλπ

...τι να πω κι εγώ Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 43833

εχμ, και αν παθει η γατα αλλεργια (χτυπα ξυλο) και πρεπει να αλλαξετε την τροφη;

f.m123 έγραψε:
Αν κακομάθει και μετά δε μπορείς θα τον μάθεις σε άλλη τροφή.. Η Ηρώ πως κατάφερε το Ναρούτο να πάει από πεντανόστιμα whiskas σε ωμά συκώτια και έντερα;
Κάθε τροφή, ξηρά ή κονσέρβα, μπορεί να προκαλέσει ερεθισμούς, προβλήματα και αλλεργίες.. Αυτό δεν παίζει ρόλο..
Για να το ξεκαθαρίσω δε προσπαθώ να σε πείσω για κονσέρβα ή οτιδήποτε, ούτε εγώ ξέρω ποια είναι τελικά η καλύτερη, και ούτε θέλω σε καμία περίπτωση να αμφισβητήσω τη γιατρό, απλά αυτά είναι τροφή για σκέψη!

ο δικος μου εχει φαει οτι κυκλοφορει στην αγορα, απο τις πιο αχρηστες τροφες μεχρι τις καλυτερες. Απο ξηρα whiskas μεχρι αποξηραμενη ziwipeak και ωμη του εμποριου. Για ενα διαστημα δεν δεχοταν καμια αλλη τροφη περα απο orijen κοτοπουλο και evo 95 κοτοπουλο. Δεν ετρωγε τιποτα αλλο. Ουτε μαγειρευτο, ουτε αλλες γευσεις της ιδιας εταιριας, ουτε αλλης εταιριας, ουτε τιποτα αλλο. Απο την ημερα που καναμε στροφη στην ωμη, εχει αρχισει να τρωει τα παντα. Μεχρι και κομματι λιπους απο μπριζολα εχει κλεψει απο το πιατο μου. Οτι του βαλω στο πιατο το τρωει (εκτος απο μοσχαρισιο νεφρο το οποιο βρωμαει). Αν του δωσω αυριο κρεας που δεν εχει φαει ποτε, θα το φαει χωρις 2η σκεψη. Πιστευω οτι οταν μια γατα τρεφεται με ποικιλια τροφων (κονσερβες, ξηρα, μαγειρευτο, ωμο, αποξηραμενο, κτλ) μαθαινει να τρωει τα παντα. Οταν τρωει καθημερινα την ιδια τροφη καταληγεις με ενα κακομαθημενο γατι που κανει νερα σε καθε αλλαγη τροφης. Τωρα που ειναι μικρες οι γατες σας ειναι πιο ευκολο να τις μαθετε να τρωνε τα παντα γιατι οταν γερασουν θα σας βγαλουν την πιστη.

nikos_x έγραψε:Τι μπλεκετε τους γιατρους ρε παιδια με την διατροφη?
Εγω απο οσους κτηνιατρους ξερω μονο ενας εφυγε στο εξωτερικο για σεμιναρια που αφορουν την διατροφη των κατοικιδιων.Ηταν κ ο μονος που μου προτεινε την barf.

Οταν μια κονσερβα δεν λεει πανω τα ποσοστα ταυρινης,στειλτε μειλ στην εταιρια.Η καλυτερη κινηση.

Ουτε η tonus, η ξηρα, εγραφε πανω στο σακουλι για ταυρινη κ μετα απο επικοινωνια με την purina μου ειπαν οτι ειναι οκ κ ποσο περιεχει.

Με τα gourmet gold ειμαι ευχαριστημενος απο τα κοπρανα του μικρου κ την ορεξη του.Ελεγα να δοκιμαζω κ την απλη σειρα gourmet αλλα εχουν συσκευασιες των 195γρ κ δεν νομιζω να με βολεψει...

επιτελους ενας λογικος κτηνιατρος!!!

dimitroula έγραψε:
Εχω δει κι εγώ κάποιους να είναι κάθετοι εναντίον της ξηράς, άλλους υπέρ της ωμοφαγίας (αλλά πουλάνε και βιβλία), άλλους κάθετα εναντίον της ωμοφαγίας (αλλά πουλάνε έτοιμες τροφές), άλλους να προσκυνούν τη Hill's και άλλους να λένε ότι γατοτροφή=σκυλοτροφή. Τι να πεις, τρέχα γύρευε...

εγω παντως βιβλια δεν πουλαω Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 986261 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 986261 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 986261


f.m123 έγραψε:
nikos_x έγραψε:Οπως ειναι τη βαζω στο ψυγειο...Την καπελωνω με ενα ποτηρακι πλαστικο του καφε για να μην ξεραθει κ μια χαρα την περιδρομιαζει το θηριο...
Ααααα, εγώ την καλύπτω με μεμβράνη προσεκτικά προσεκτικά! Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 986261

εγω χρησιμοποιουσα πλαστικα καπακια για κονσερβες Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 690518

dimitroula έγραψε:
Τα μεταλλικά δοχεία που περιέχουν την κονσέρβα οξειδώνονται με τον ατμοσφαιρικό αέρα με αποτέλεσμα να απελευθερώνουν βλαβερά οξείδια στην τροφή που περιέχουν. Αυτό ισχύει για κάθε είδους κονσέρβα με τρόφιμο (και για ανθρώπινες), εκτός από αυτές που έχουν την ειδική επένδυση από μέσα (ενα πολυμερές που μοιάζει με χαρτί), αλλά και πάλι πάνω-πάνω τα τοιχώματα του αλουμινίου μένουν ακάλυπτα....

Νίκο μπορείς να τη βάζεις σε ένα χάρτινο ή πλαστικό πιατάκι και να τη σκεπάζεις με διάφανη μεμβράνη για φαγητά...

δεν θελω να σας ανησυχισω... αλλα αυτο το πολυμερες συνηθως περιεχει δισφαινολη Α η οποια ενοχοποιειται για διαφορες ασθενειες στους ανθρωπους αλλα και για υπερθυροειδισμο στις γατες Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 504504
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από ΚουκουΒάγια Πεμ Ιουλ 19, 2012 10:43 pm

koneko έγραψε:
ΚουκουΒάγια έγραψε:
Το επιχείρημα του γιατρού μας ήταν πως μια πλήρης, καλή, κτηνιατρική τροφή είναι το καλύτερο για το ζωο, χωρίς τα επισφαλή των:
-Κι αν κακομάθει με τις κονσέρβες και το μαγειρευτό, αν κάποια στιγμή δεν έχεις την δυνατότητα, τι θα γίνει?
-Ετσι, δεν διακινδυνεύουμε ερεθισμούς του στομάχου, του εντέρου κλπ

...τι να πω κι εγώ Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 43833

εχμ, και αν παθει η γατα αλλεργια (χτυπα ξυλο) και πρεπει να αλλαξετε την τροφη;



Ο άνθρωπος εννοούσε πως όταν η τροφή δοκιμαστεί και ταιριάζει τόσο στο γούστο όσο και στον οργανισμό της γάτας, και αν είναι καλή και πλήρης, είναι καλύτερα να μην γίνονται πειραματισμοί με αλλαγές. Θεωρεί πως συχνά κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό.
ΚουκουΒάγια
ΚουκουΒάγια
Gatus Polytalantus
Gatus Polytalantus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Στο κλαδί της Κουκουβάγιας
Αριθμός γατουνίων : Την Χιονάτη μας,την Σακίρα μας και τον Φιόγκο μας,το γελαστό σκυλούπι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ομιχλώδης φθινοπωρινός
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλα ανεξαρτήτως.
Motto : Κάνε μάνατζερ τη Βίκυ να 'χεις σίγουρη τη νίκη!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 18/07/2010
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 M_thinking

http://www.wix.com/vagiamusic/vagia    http://www.koukouvagia.bl

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Ιουλ 19, 2012 10:50 pm

ΚουκουΒάγια έγραψε:
koneko έγραψε:
ΚουκουΒάγια έγραψε:
Το επιχείρημα του γιατρού μας ήταν πως μια πλήρης, καλή, κτηνιατρική τροφή είναι το καλύτερο για το ζωο, χωρίς τα επισφαλή των:
-Κι αν κακομάθει με τις κονσέρβες και το μαγειρευτό, αν κάποια στιγμή δεν έχεις την δυνατότητα, τι θα γίνει?
-Ετσι, δεν διακινδυνεύουμε ερεθισμούς του στομάχου, του εντέρου κλπ

...τι να πω κι εγώ Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 43833

εχμ, και αν παθει η γατα αλλεργια (χτυπα ξυλο) και πρεπει να αλλαξετε την τροφη;




Ο άνθρωπος εννοούσε πως όταν η τροφή δοκιμαστεί και ταιριάζει τόσο στο γούστο όσο και στον οργανισμό της γάτας, και αν είναι καλή και πλήρης, είναι καλύτερα να μην γίνονται πειραματισμοί με αλλαγές. Θεωρεί πως συχνά κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό.
Σεβαστή η γνώμη του, όμως ούτως ή άλλως και την ίδια τροφή να τρώει για καιρό πάλι μπορεί άνετα να εμφανίσει αλλεργία..
Είναι διάφορες οι απόψεις πάνω στη διατροφή, ο καθένας έχει το δίκιο του..
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από ΚουκουΒάγια Πεμ Ιουλ 19, 2012 10:53 pm

f.m123 έγραψε:
ΚουκουΒάγια έγραψε:
koneko έγραψε:
ΚουκουΒάγια έγραψε:
Το επιχείρημα του γιατρού μας ήταν πως μια πλήρης, καλή, κτηνιατρική τροφή είναι το καλύτερο για το ζωο, χωρίς τα επισφαλή των:
-Κι αν κακομάθει με τις κονσέρβες και το μαγειρευτό, αν κάποια στιγμή δεν έχεις την δυνατότητα, τι θα γίνει?
-Ετσι, δεν διακινδυνεύουμε ερεθισμούς του στομάχου, του εντέρου κλπ

...τι να πω κι εγώ Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 43833

εχμ, και αν παθει η γατα αλλεργια (χτυπα ξυλο) και πρεπει να αλλαξετε την τροφη;




Ο άνθρωπος εννοούσε πως όταν η τροφή δοκιμαστεί και ταιριάζει τόσο στο γούστο όσο και στον οργανισμό της γάτας, και αν είναι καλή και πλήρης, είναι καλύτερα να μην γίνονται πειραματισμοί με αλλαγές. Θεωρεί πως συχνά κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό.
Σεβαστή η γνώμη του, όμως ούτως ή άλλως και την ίδια τροφή να τρώει για καιρό πάλι μπορεί άνετα να εμφανίσει αλλεργία..
Είναι διάφορες οι απόψεις πάνω στη διατροφή, ο καθένας έχει το δίκιο του..

Ε, σε αυτή την περίπτωση θα αλλάξει την τροφή... tongueout
ΚουκουΒάγια
ΚουκουΒάγια
Gatus Polytalantus
Gatus Polytalantus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Στο κλαδί της Κουκουβάγιας
Αριθμός γατουνίων : Την Χιονάτη μας,την Σακίρα μας και τον Φιόγκο μας,το γελαστό σκυλούπι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ομιχλώδης φθινοπωρινός
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλα ανεξαρτήτως.
Motto : Κάνε μάνατζερ τη Βίκυ να 'χεις σίγουρη τη νίκη!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 18/07/2010
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 M_thinking

http://www.wix.com/vagiamusic/vagia    http://www.koukouvagia.bl

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από doremi Πεμ Ιουλ 19, 2012 11:01 pm

Τον ατελείωτο το θέμα παιδιά, κουράστηκα να διαβάζω και να μπερδεύομαι. Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 504504
doremi
doremi
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 64
Τόπος : Aθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3 τον Πίπη , τον Ορφέα και την Στέλλα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι έως 32 βαθμούς όμως
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : πολλά , μα πάρα πολλά
Motto : είμαι γατομάνα τι να κάνουμε!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2010
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από koneko Πεμ Ιουλ 19, 2012 11:16 pm

Εμενα δεν μου φαινεται και πολυ φυσιολογικο να τρεφεται με το ιδιο πραγμα καθημερινα. Αυτο που ακουγεται οτι παθαινουν διαρροια με αλλαγη τροφης, παλι δεν μου φαινεται φυσιολογικο γιατι αν η ιδια γατα ζουσε εξω θα τρεφοταν με παρα πολλα ειδη οργανισμων. Φαντασου να παθαινε διαρροια καθε φορα που ετρωγε κατι διαφορετικο. Δεν θα επιβιωνε και θα γινοταν ευκολος στοχος για τους θηρευτες τους (ο λογος που η γατα σκεπαζει τα περιττωματα της ειναι για να καλυπτει την μυρωδια και τα ιχνη της για να μη κινδυνευει). Ουφ, δεν ξερω... μου φαινεται παντως πιο λογικο να τρεφονται με ποικιλια τροφων Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 703780
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από ΚουκουΒάγια Πεμ Ιουλ 19, 2012 11:27 pm

Είναι φαύλος κύκλος.
Εγώ πάντως, όταν πήρα έντρομη πριν 1,5 χρόνο τον γιατρό και του είπα πως η Χιονάτη έκανε εμετό αμέσως μετά από την κονσέρβα που έφαγε (δεν ήμουν και μαθημένη ακόμα στους εμετούς), με κόλλησε στον τοίχο όταν μου είπε:
-Δική σου ευθύνη Βάγια. Αυτά θα συμβαίνουν όταν πειραματίζεσαι με την τροφή της.

Αλλά είπαμε...φαύλος κύκλος.
Ο καθένας με το ζώο του κάνει οτι νομίζει, και φυσικά πάντα κάνει αυτό που θεωρεί καλύτερο.
Όλοι μα όλοι, άλλος με τα ωμά, άλλος με τα μαγειρευτά, άλλος με τις κονσέρβες, άλλες με την ξηρά, άλλος με ποικιλία, παλεύει για το καλύτερο.
ΚουκουΒάγια
ΚουκουΒάγια
Gatus Polytalantus
Gatus Polytalantus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Στο κλαδί της Κουκουβάγιας
Αριθμός γατουνίων : Την Χιονάτη μας,την Σακίρα μας και τον Φιόγκο μας,το γελαστό σκυλούπι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ομιχλώδης φθινοπωρινός
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλα ανεξαρτήτως.
Motto : Κάνε μάνατζερ τη Βίκυ να 'χεις σίγουρη τη νίκη!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 18/07/2010
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 M_thinking

http://www.wix.com/vagiamusic/vagia    http://www.koukouvagia.bl

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Chouzouris Παρ Ιουλ 20, 2012 12:59 pm

funambolo έγραψε:Επίσης ένα πράγμα που αδυνατώ να καταλάβω είναι γιατί δεν τα βγάζουν σε μικρές συσκευασίες όλα, αφού, στις περισσότερες περιπτώσεις , τα σκασμένα δεύτερη ή τρίτη μέρα δεν τρώνε αυτά που με ευλάβεια έχουμε βάλει στο ψυγείο μην τυχόν και χαλάσουν έξω Madd

Το παράπονο της πολύγατης είναι ότι δεν βγάζουν τις gourmet gold σε μεγάλες συσκευασίες για οικονομία... Madd

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Live long and pawspurr!...
Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 02t480

I used to be schizophrenic, but WE are OK now.

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Gatota10

Chouzouris
Chouzouris
Owner of Administrator ^ο-ο^
Owner of Administrator ^ο-ο^

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Τόπος : Γάλημος
Αριθμός γατουνίων : 8 + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γαταχείμωνο....
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μπάστακα, τον Ερμή & τον Σείριο
Motto : When I die I want someone fertilize my grave with catnip and every so often bring stray cat to my grave so that theyʼ ll be going all crazy and rubbing themselves all over my grave and everyone will think I was some kind of Cat God. Meow.
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2007
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 12 Welcome

http://www.gatospito.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 12 από 25 Επιστροφή  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 18 ... 25  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης