gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αλλεργίες της γάτας!

+22
Spiros82
konnaki
f.m123
anta
Gatoplikti
tia
purina
fotini123
SophiCat
vaso
marina289
kouix
tania g
houlieta
Τζούλι το Κατσούλι
ΜαύροςΓάτος
Prouna
funambolo
alexandrakicat
nikos_x
koneko
mpoulaalekoula
26 απαντήσεις

Σελίδα 7 από 7 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από koneko Παρ Σεπ 13, 2013 11:17 pm

Μαύρος Γάτος έγραψε:https://www.facebook.com/nikolina.billy/media_set?set=a.461622473936754.1073741829.100002670173166&type=1

μολις γυρισαμε απο αστυνομια. Δωσαμε καταθεση και ενω ο εισαγγελεας δινει εντολη στη φιλοζωικη να ερθουν να παρουν το σκυλι για εξεταση,μας τηλεφωνησαν απο αστυνομια οτι ερχονται να το θαψουν γτ ειναι εστια μολυνσης. Το πηραν,δεν ειναι εκει.

Μ αυτα και μ αυτα εχω παραμελησει την υγεια του Μαυρουλη. ΥΠοαλλεργικη ΔΕΝ βρηκα και του δινω ακομα κιμα. Αυριο θα του μαγειρεψω και μπριζολες χοιρινες.Δεν εχω κατι αλλο σε κρεας. Τι αλλο να του δωσω πια?
Δεν ειμαι καθολου καλα! Απο 1000 μεριες. Τι να πρωτοσκεφτω? Το Μαυρουλη,το σκυλακι που πυροβολησαν,την μετακομιση????????????????????
Πως νομιζα οτι η αστυνομια δεν μπορει να κινηθει οταν δωσει εντολη ο εισαγγελεας; Suspect Τον δραστη μπορουν να τον εντοπισουν πανευκολα βλεποντας ποιος εχει αδεια οπλοφοριας στην γειτονια σου (δε νομιζω να ειστε ολοι οπλισμενοι!). Επρεπε τουλαχιστον να παρετε δειγμα απο σκαγια για να ταυτοποιηθει το οπλο. Εχω την εντυπωση οτι η αστυνομια με τις κινησεις της προστατευτει τον ενοχο. Σημερα σκοτωσε σκυλο, αυριο μπορει να σκοτωσει ανθρωπο ο τυπος. Τι να πω... ελλαδισταν
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Σαβ Σεπ 14, 2013 12:08 am

koneko έγραψε:
Μαύρος Γάτος έγραψε:https://www.facebook.com/nikolina.billy/media_set?set=a.461622473936754.1073741829.100002670173166&type=1

μολις γυρισαμε απο αστυνομια. Δωσαμε καταθεση και ενω ο εισαγγελεας δινει εντολη στη φιλοζωικη να ερθουν να παρουν το σκυλι για εξεταση,μας τηλεφωνησαν απο αστυνομια οτι ερχονται να το θαψουν γτ ειναι εστια μολυνσης. Το πηραν,δεν ειναι εκει.

Μ αυτα και μ αυτα εχω παραμελησει την υγεια του Μαυρουλη. ΥΠοαλλεργικη ΔΕΝ βρηκα και του δινω ακομα κιμα. Αυριο θα του μαγειρεψω και μπριζολες χοιρινες.Δεν εχω κατι αλλο σε κρεας. Τι αλλο να του δωσω πια?
Δεν ειμαι καθολου καλα! Απο 1000 μεριες. Τι να πρωτοσκεφτω? Το Μαυρουλη,το σκυλακι που πυροβολησαν,την μετακομιση????????????????????
Πως νομιζα οτι η αστυνομια δεν μπορει να κινηθει οταν δωσει εντολη ο εισαγγελεας; Suspect Τον δραστη μπορουν να τον εντοπισουν πανευκολα βλεποντας ποιος εχει αδεια οπλοφοριας στην γειτονια σου (δε νομιζω να ειστε ολοι οπλισμενοι!). Επρεπε τουλαχιστον να παρετε δειγμα απο σκαγια για να ταυτοποιηθει το οπλο. Εχω την εντυπωση οτι η αστυνομια με τις κινησεις της προστατευτει τον ενοχο. Σημερα σκοτωσε σκυλο, αυριο μπορει να σκοτωσει ανθρωπο ο τυπος. Τι να πω... ελλαδισταν
Αυτο ακριβως κανει Ηρω.Τον προστατευει.... Ειναι φιλος του ο αστυνομος ο οποιος μενει στο χωριο και ηρθε με το μηχανακι και εναν αλλο και το πηρανε το σκυλι.
ΟΛοι οπλοφορουν γιατι ολοι ειναι κυνηγοι δυστυχως.

Ηρω για να επανελθουμε γιατι ειμαι πολυ χαλια ψυχολογικα με το σκυλι και προσπαθω να μη το σκεφτομαι, ο Μαυρουλης με το κιμα επαθε δυσκοιλιοτητα και του εβρασα χοιρινο και του εβαλα και ζουμακι μαζι με τον κιμα(μιξη κιμας και χοιρινο) και λιγο κολοκυθι βραστο και απο την ωρα που εφαγε κανει σα παλαβος απο παιχνιδι. Κοπανιεται και παιζει με οτι βρει σαν να πηρε τπτ! Σιγουρα κανει το κολοκυθι στη γατα?
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από f.m123 Σαβ Σεπ 14, 2013 12:04 pm

Μαύρος Γάτος έγραψε:
Αυτο ακριβως κανει Ηρω.Τον προστατευει.... Ειναι φιλος του ο αστυνομος ο οποιος μενει στο χωριο και ηρθε με το μηχανακι και εναν αλλο και το πηρανε το σκυλι.
ΟΛοι οπλοφορουν γιατι ολοι ειναι κυνηγοι δυστυχως.

Ηρω για να επανελθουμε γιατι ειμαι πολυ χαλια ψυχολογικα με το σκυλι και προσπαθω να μη το σκεφτομαι, ο Μαυρουλης με το κιμα επαθε δυσκοιλιοτητα και του εβρασα χοιρινο και του εβαλα και ζουμακι μαζι με τον κιμα(μιξη κιμας και χοιρινο) και λιγο κολοκυθι βραστο και απο την ωρα που εφαγε κανει σα παλαβος απο παιχνιδι. Κοπανιεται και παιζει με οτι βρει σαν να πηρε τπτ! Σιγουρα κανει το κολοκυθι στη γατα?
Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked 
Πλάκα κάνεις!!!!
Και αυτός ο άνθρωπος τώρα κυκλοφορεί με το όπλο στο χέρι. Να του γυρίσει λίγο παραπάνω η ήδη γυρισμένη βίδα του, να πυροβολεί σε όλο το χωριό.
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!!!!!
Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 Shark
tafos 
Ναι, το κολοκύθι μια χαρούλα κάνει να το φάει η γάτα, μην ανησυχείς. Φυτικές ίνες Laughing Όπως και το καρότο χρησιμοποιείται συχνά σε ωμές συνταγές!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από koneko Σαβ Σεπ 14, 2013 5:40 pm

Οταν λες δυσκοιλιοτητα; Εχει τα κλασσικα συμπτωματα (χοντρα κοπρανα, δυσκολευεται, κανει βολτες στην λεκανη χωρις να βγαζει τιποτα, κτλ) ή απλα δεν κανει κακακια καθημερινα; Ειναι φυσιολογικο να κανει μερα παρα μερα ή καθε 2 μερες οταν τρεφεται με κρεας. Το κολοκυθι σιγουρα κανει, του εχω δωσει στον δικο μου πολλες φορες και υπαρχει σε πολλες τροφες του εμποριου επισης (κονσερβες, ωμες, ξηρα). Η υπερκινητικοτητα μπορει να οφειλεται στο οτι τρεφεται με καλυτερη τροφη χωρις grains και αλλα τετοια fillers. Ετσι πρεπει να ειναι κανονικα το ζωο. Δραστηριο, να κατεδαφιζει το σπιτι και οχι να κοιμαται ολη μερα ή να ειναι υποτονικο Laughing Laughing Laughing Αν εχει δυσκοιλιοτητα δινε του 1-2 κουταλιες της σουπας κολοκυθι ημερησιως. Μπορεις να το προσθετεις και στο φαγητο του χωρις να εχει δυσκοιλιοτητα. Αν θελεις μπορεις να προσθετεις και τσοφλι αυγου για ασβεστιο ή συμπληρωμα ασβεστιου, βοηθαει αρκετα με την δυσκοιλιοτητα. Την αναλογια την εχω ανεβασει στο θεμα με τις ωμες συνταγες (δεν την θυμαμαι τωρα Embarassed )
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Σαβ Σεπ 14, 2013 7:33 pm

Δεν ξερω τι να κανω.Ο Μαυρουλης σταματησε να τρωει.Εφαγε το πρωι και τωρα δεν τρωει (χοιρινο με κολοκυθι). Κακα δεν εχει κανει μερες.Δεν μπορω να υπολογισω ποσες μερες γτ εχω δυο γατους. Τι να κανω? Κολοκυθι σκετο πως να του δωσω ? Δεν το τρωει. ΤΙ να κανω δεν εχω τπτ αλλο να τον ταισω
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Σαβ Σεπ 14, 2013 8:37 pm

Έλεος, αμάν πια αυτό το γατί... toixo Sad Αν είσαι απόλυτα σίγουρη ότι έχει μπλοκάρει, μπορείς να δοκιμάσεις να του δώσεις λίιιιιγο γάλα...
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από koneko Σαβ Σεπ 14, 2013 9:15 pm

πασαλειψε το στο ποδι του για να το γλειψει ή δωστου μια μεγαλη δοση παστα για τριχομπαλες (1 κουταλακι του γλυκου). Μηπως δεν του αρεσει ο κιμας με το κολοκυθι και δεν τρωει ή απλα μηπως δεν πειναει; Εχε υπ' οψην οτι χορταινουν με μικρες ποσοτητες, οποτε ισως απλα να μη πειναει. Το κανει και ο δικος μου μερικες φορες οταν του δινω να φαει περισσοτερο (αν φαει πολυ το πρωι, τρωει ελαχιστα το μεσημερι και κανονικα το βραδυ). Μην αγχωνεσαι παντως. Ο δικος μου 2-3 φορες ειχε κανει 6-7 μερες να παει τουαλετα (του χαλασε την χλωριδα η αντιβιωση και εγινε δυσκοιλιος). Τωρα παει μερα παρα μερα ή καθε 2 μερες. Το γιαουρτι το προβειο τον βοηθαει επισης αρκετα. Αν εχεις γιαουρτι δωστου λιγο.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Σαβ Σεπ 14, 2013 10:41 pm

Ευχαριστω κοριτσακια μου!
Μαλλον ηταν χορτατος τοτε αν και εχω την εντυπωση οτι προτιμαει και εκεινος κροκετες και ψαχνει να τις βρει στο ντουλαπι.
Επισης ηρθαν οι δικοι μου το απογευμα και εχει φοβηθει και κρυβεται οποτε μπορει να φταιει και το οτι ειναι στρεσαρισμενος. Μηπως τον εχει πειραξει η κορτιζονη?
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Σαβ Σεπ 14, 2013 11:17 pm

Αν έχει φοβηθεί και κρύβεται, τότε φανερά είναι στρεσαρισμένος. Και απόλυτα λογικό να μην τρώει! Βέβαια, πρόσεχέ τον γενικά σε λίγες ώρες/αύριο γιατί αν συνεχίσει να κρύβεται και να μην τρώει, ίσως να μη νιώθει καλά σωματικά. Θα δεις...mati mati 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Σαβ Σεπ 14, 2013 11:39 pm

Τζούλι το Κατσούλι έγραψε:Αν έχει φοβηθεί και κρύβεται, τότε φανερά είναι στρεσαρισμένος. Και απόλυτα λογικό να μην τρώει! Βέβαια, πρόσεχέ τον γενικά σε λίγες ώρες/αύριο γιατί αν συνεχίσει να κρύβεται και να μην τρώει, ίσως να μη νιώθει καλά σωματικά. Θα δεις...mati mati 
Λοιπον ολα καλα!Και εφαγε (προφανως συμβαινει αυτο που λεει η Ηρω.Με το κρεας τρωει λιγη ποσοτητα) και κακα του εκανε πολυ πιο λιγη ποσοτητα και πολυ σκουρα! Ουφ παει και αυτο!
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από koneko Κυρ Σεπ 15, 2013 2:01 am

Εχουν μια ταση να μην τρωνε οταν αγχωνονται (βασικα ολοι το παθαινουμε αυτο νομιζω... ουτε εγω μπορω να φαω οταν ειμαι αγχωμενη happy2 ). Τα κακακια του φαινονται νορμαλ για την διατροφη του. Ειναι πιο σκουρα γιατι δεν περιεχει ασβεστιο η τροφη. Αν προσθεσεις ασβεστιο θα γινουν πιο καφετι και αν προσθεσεις υπερβολικο ασβεστιο και τα αφησεις να ξεραθουν γινονται σχεδον ασπρα. Θα σου ελεγα να προσθεσεις τσοφλι αυγου για να παιρνει τουλαχιστον λιγο ασβεστιο, αλλα αν ειναι αλλεργικος στα αυγα, μπορει να επηρεαστει. Μπορεις να δινεις ομως συκωτι μοσχαρισιο 2 γευματα την εβδομαδα, βοηθαει στην καταπολεμηση της δυσκοιλιοτητας και θα συνεχισει να παιρνει βιταμινες χωρις να υπαρχει κινδυνος για αλλεργια. Αν ενδιαφερεσαι να προσθετεις και ασβεστιο στην παρουσα φαση, θα μπορουσε να γινει με ασβεστιο σε μορφη χαπιου. Δεν επειγει ομως γιατι δεν κινδυνευει αν δεν παιρνει αρκετο ασβεστιο για 2-3 μηνες.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Κυρ Σεπ 15, 2013 7:13 pm

ο Μαυρουλης σημερα ΔΕΝ εχει φαει ΤΙΠΟΤΑ.Μονο μια μπουκια το πρωι.Δεν το γουσταρει το κρεας το μαγειρευτο θελει κροκετες και τις αναζηταει. Υποαλλεργικες θα εχω την Παρασκευη.ΤΙ να κανω μεχρι τοτε ρε γαμωτο που δεν τρωει?Μου εχουν σπασει τα νευρα με την περιπτωση του!
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Κυρ Σεπ 15, 2013 11:16 pm

τι να κανω ρε γαμωτο? να του δωσω τις κροκετες που ετρωγε μεχρι προσφατα κι ας ξαναεμφανισει αλλεργια? δεν μπορω να τον βοηθησω περισσοτερο.Ειλικρινα σηκωνω τα χερια ψηλα με την περιπτωση του.
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Δευ Σεπ 16, 2013 2:23 pm

Παρηγγειλα για την Πεμπτη αρντεν γκρεινς αλλα δεν ειχε σενσιτιβ και μου ειπε για σολομο. 2,5 κιλα 17 ευρω συν 3 ευρω τα μεταφορικα.
Παρασκευη θα μου την φερει ο αντρας μου. Δεν ξερω αν εκανα καλα και την παρηγγειλα ομως στο ενα σαιτ η σενσιτιβ ειναι πανακριβη,στο αλλο εχει ελειψη,στο αλλο ειναι διαθεσιμη μετα απο 3-4 εβδομαδες. Την brit δεν μπορω να την βρω πουθενα. Αυτος στο τηλ μου ειπε οτι ολες οι αρντεν ειναι υποαλλεργικες.Αντε να δουμε.Κουραστηκα!
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από koneko Δευ Σεπ 16, 2013 3:38 pm

μηπως να δοκιμαζες να ανακατεψεις λιγη κονσερβα τονου με το μαγειρευτο για τον κανεις να φαει; Με την αλλεργια πως παει; Συνεχιζει να ξυνεται εντονα;
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Δευ Σεπ 16, 2013 3:50 pm

Οχι Ηρω μου δεν ξυνεται γτ η δραση της αντιβιωσης ακομα κραταει και κορτιζονη ακομα παιρνει. Απο το πρωι του δινω κανονικα τις κροκετες του τις οποιες τσακιζει μετα την πεινα που περασε χθες και προχθες.Για μαγειρευτο ουτε λογος,το εδωσα στο σκυλο.
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Δευ Σεπ 16, 2013 5:37 pm

Προφανώς έχει καταλάβει το άγχος σου και την αδυναμία που του έχεις και πατάει σε αυτά για να γίνει το δικό του (=κροκέτες).tongueout Τελικά την υποαλλεργική της ρόυαλ δε θα τη φέρουν;; Για την άρντεν, τι να σου πω, λένε ότι είναι καλή και η μη υποαλλεργική για τις αλλεργίες, φαντάζομαι θα είναιι εντάξει μέχρι να τον δει η γιατρός στο νησί και να πάρετε από κει κάποια υποαλλεργική τροφή. Όσο διαρκεί η αντιβίωση και η κορτιζόνη λογικά και αυτές που του δίνεις τώρα δε θα τον πειράξουν ανεπανόρθωτα...
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Δευ Σεπ 16, 2013 7:46 pm

Τζούλι το Κατσούλι έγραψε:Προφανώς έχει καταλάβει το άγχος σου και την αδυναμία που του έχεις και πατάει σε αυτά για να γίνει το δικό του (=κροκέτες).tongueout Τελικά την υποαλλεργική της ρόυαλ δε θα τη φέρουν;; Για την άρντεν, τι να σου πω, λένε ότι είναι καλή και η μη υποαλλεργική για τις αλλεργίες, φαντάζομαι θα είναιι εντάξει μέχρι να τον δει η γιατρός στο νησί και να πάρετε από κει κάποια υποαλλεργική τροφή. Όσο διαρκεί η αντιβίωση και η κορτιζόνη λογικά και αυτές που του δίνεις τώρα δε θα τον πειράξουν ανεπανόρθωτα...
Τζουλη μου εχω συνηθισει απο τον μεγαλο ο οποιος δεν τρωει τπτ περα απο κροκετες. Κρεας και ψαρι τα σιχαινεται και ξινιζει τη μουρη του.Μαλλον βρηκε να μοιασει και ο μικρος ο οποιος ομως ηταν παντα φαταουλας!
Πιστευω και εγω οτι και με την μη υποαλλεργικη που του δινω τωρα δεν θα του παρουσιαστει καποιο προβλημα τουλαχιστον συντομα.
Την ρουαγιαλ ειχα παει να την παρω την Παρασκευη και ενω μου ειχαν πει οτι θα την εφερναν απο την Πεμπτη,πηγα τσαμπα.Εχασα 3 ωρες πηγαινελα και τοσα στα εισιτηρια για το τπτ.Και φυσικα τσαντιστηκα και εφυγα και δεν προκειται να παω να την παρω.Ξερουν απο που τραβιεμαι ας ηταν πιο υπευθυνοι.
Παρηγγειλα της αρντεν οπως ειπα απο ενα σαιτ αλλα δεν ειχαν σενσιτιβ(ειχε τελειωσει) και πηρα σολωμο. Το θεμα ειναι οτι ο μαυρογατος (μελος του γατοσπιτου) με ενημερωσε πως ειναι η παλια συσκευασια αυτη που παρηγγειλα γτ ειναι 2,5 κιλα ενω η καινουρια βγαινει σε 2 και οτι εχει δημητριακα. Απο εδω την παρηγγειλα. http://skopetoshop.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=77&Itemid=80
Λεει οτι δεν εχει grains αλλα δεν ξερω τι να πω. Θα την παραλαβει ο αντρας μου την Πεμπτη που θα ειναι Αθηνα και την Παρασκευη θα την φερει εδω οποτε και θα κοιταξω τα συστατικα.
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από koneko Δευ Σεπ 16, 2013 10:14 pm

Δεν εχει grains αλλα περιεχει κοτοπουλο (σε μικρη ποσοτητα ευτυχως). Μου φαινεται πιο πιθανο να τον ενοχλει πχ η γλουτενη, παρα το κοτοπουλο, αλλα εχε τον νου σου οτι η συγκεκριμενη τροφη περιεχει κοτοπουλο.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Σαβ Σεπ 21, 2013 10:00 am

Καλημερα!Λοιπον ηρθε επιτελους  η αρντεν(σολομος) στα χερια μου.Ο Μαυρουλης τρελαθηκε!Του αρεσει υπερβολικα πολυ! Οντως δεν περιεχει καθολου grains και η συσκευασια ειναι 2μιση κιλα(17 ευρω). Μου αρεσει πολυ οπτικα αλλα και η συσκευασια της!Το αρωμα της ειναι πολυ εντονο και προσελκυει πολυ τις γατες!Μεχρι και ο Μπλακυ λυσσαξε να φαει που ειναι ιδιοτροπος,του εδωσα 3-4 κροκετες και μετα εκλαιγε γτ ηθελε κι αλλες!
Ηρω οπως τα λες!Περιεχει ελαχιστο κοτοπουλο. Επισης περα του οτι ειναι υποαλλεργικη,αναφερει οτι κανει καλο στο δερμα και στο τριχωμα οπως και το οτι βοηθαει το ουροποιητικο. Μακαρι να του ταιριαξει και να σταματησουν οι αλλεργιες του.
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από koneko Σαβ Σεπ 21, 2013 11:41 am

ακομα και αν τον πειραζει το κοτοπουλο, πιστευω οτι θα δεις λιγη βελτιωση λογω του σολωμου (περιεχει λιπαρα ω3 τα οποια βοηθουν πολυ στις δερματικες παθησεις) Laughing 
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από konnaki Τετ Νοε 15, 2017 9:21 am

γεια! εμενα το γατακι μου που χανει τριχωμα κ δημιουργουσε πληγες τελικα ηταν ωτοδεκτικη ψωρα. του εβαλα αμπουλα advocate κ 11 μερες αντιβιωση τωρα περιμενω να ου δωσω την επομενη δοση. στην αρχη δεν φαινοταν κατι στα αυτια του αλλα μολις εβαλα την αμπουλα του τα καθαριζω καθε μερα. γενικα μου πε ο κτηνιατρος οτι ειναι δυσκολη ασθενεια κ θα παρει καιρο να αντιμετωπιστει. αλλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι οσοι γνωριζουν απο γατακια ολοι μου λεγανε για μυκητες κ αλλεργιες κ τελικα ηταν κατι τοσο απλο που ομως δεν ειχε εμφανισει ακομα τα σημαδια, (καφετια στα αυτια) .απο την αλλη φτερνιζοταν αρκετα αλλα απο οταν κατελληξα στην χιλς ελατωθηκε εως κ  σταματησε!πριν του ειχα μιξ 3 τροφων οποτε δεν μπορεσα να δω πια του εκανε ζημια... αυτα... περαστικουλια μας
konnaki
konnaki
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/10/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από Spiros82 Κυρ Μάης 06, 2018 8:30 pm

Ήθελα να ρωτήσω το εξής. Υπάρχει περίπτωση απο ωτοδηκτικη ψώρα να βγάζει σπυράκια αλλεργίας μία γάτα (όπως ανέφερα σε άλλο θέμα) στο σημείο που είναι τα φρυδάκια της και γενικά στο κεφάλι? Γιατί όλο αυτό το διάστημα η Ντόρι έχει στα αυτιά της και της κάνω θεραπεία με epiotic και αλοιφή otimectin. Θέλω να δώ μήπως συνδέονται αυτά τα δύο με κάποιο τρόπο. Επίσης της έχω ξεκινήσει αποκλειστική διατροφή με μοσχάρι ψητό. Είναι καλή επιλογή πρωτείνης η πρέπει να πάω σε κάτι άλλο ? Οι τροφές που της έδινα μέχρι τώρα περιείχαν κυρίως κοτόπουλο και γαλοπούλα
Spiros82
Spiros82
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Σκύλος
Ηλικία : 41
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσινίου
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γατοχείμωνο
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2017
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από konnaki Δευ Μάης 07, 2018 9:23 am

Spiros82 έγραψε:Ήθελα να ρωτήσω το εξής. Υπάρχει περίπτωση απο ωτοδηκτικη ψώρα να βγάζει σπυράκια αλλεργίας  μία γάτα (όπως ανέφερα σε άλλο θέμα) στο σημείο που είναι τα φρυδάκια της και γενικά στο κεφάλι? Γιατί όλο αυτό το διάστημα η Ντόρι έχει στα αυτιά της και της κάνω θεραπεία με epiotic και αλοιφή otimectin. Θέλω να δώ μήπως συνδέονται αυτά τα δύο με κάποιο τρόπο. Επίσης της έχω ξεκινήσει αποκλειστική διατροφή με μοσχάρι ψητό. Είναι καλή επιλογή πρωτείνης η πρέπει να πάω σε κάτι άλλο ? Οι τροφές που της έδινα μέχρι τώρα περιείχαν κυρίως κοτόπουλο και γαλοπούλα

δεν θα αναφερθω πολυ στο μηνυμα μου που ηταν απο τα πρωτα κ τωρα που το ειδα γελασα... να ενημερωσω οτι εμεις ακομα εχουμε ψωρα καθως η δευτερη δοση μου χυθηκε κ μετα δεν μπορουσα να βρω advocate καθως ειχε σταματησει να βγαινει... τωρα ξαναξεκινησαμε με spot on bravecto ..τα αυτακια μας ειναι πιο καθαρα αλλα επανηλθε το ξυσιμο..επισης εννοειτε εχω αλλαξει εδω κ μηνες την τροφη της σε ακανα την πορτοκαλι. τοτε σταματησαν οριστικα τα φτερνισματα κ ο γιατρος ειπε οτι βοηθησε αρκετα αυτη η αλλαγη τροφης... οσο για τα σπυρακια πως ειναι? ειναι κοκκινα , εχουν πυον η μηπως ειναι οι ποροι της τριχας που εχουν μεινει ακαλυπτοι? τα σπυρακια αυτα τα ειχε κ πριν την αγωγη? για την ωτοδεκτικη ψωρα τι αγωγη ακολουθεις? κανει δουλεια? εμενα παντως μου φανηκε περιεργο αυτο που ειπες οτι εβγαλε αλεργια απο την ακανα..αλλα ειπες την πηρες απο το εξωτερικο.. μηπως ηταν τιποτα ληγμενη με νεα ημερομηνια οπως ακουγετε σε αλλα θεματα? να σημειωσω οτι δεν ειμαι ειδικος...απλα ταλαιπορουμαστε απο την ψωρα ...
konnaki
konnaki
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/10/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από Spiros82 Δευ Μάης 07, 2018 9:56 am

konnaki έγραψε:

δεν θα αναφερθω πολυ στο μηνυμα μου που ηταν απο τα πρωτα κ τωρα που το ειδα γελασα... να ενημερωσω οτι εμεις ακομα εχουμε ψωρα καθως η δευτερη δοση μου χυθηκε κ μετα δεν μπορουσα να βρω advocate καθως ειχε σταματησει να βγαινει... τωρα ξαναξεκινησαμε με spot on bravecto ..τα αυτακια μας ειναι πιο καθαρα αλλα επανηλθε το ξυσιμο..επισης εννοειτε εχω αλλαξει εδω κ μηνες την τροφη της σε ακανα την πορτοκαλι. τοτε σταματησαν οριστικα τα φτερνισματα κ ο γιατρος ειπε οτι βοηθησε αρκετα αυτη η αλλαγη τροφης... οσο για τα σπυρακια πως ειναι? ειναι κοκκινα , εχουν πυον η μηπως ειναι οι ποροι της τριχας που εχουν μεινει ακαλυπτοι? τα σπυρακια αυτα τα ειχε κ πριν την αγωγη? για την ωτοδεκτικη ψωρα τι αγωγη ακολουθεις? κανει δουλεια?  εμενα παντως μου φανηκε περιεργο αυτο που ειπες οτι εβγαλε αλεργια απο την ακανα..αλλα ειπες την πηρες απο το εξωτερικο.. μηπως ηταν τιποτα ληγμενη με νεα ημερομηνια οπως ακουγετε σε αλλα θεματα? να σημειωσω οτι δεν ειμαι ειδικος...απλα ταλαιπορουμαστε απο την ψωρα ...

Καλημέρα για την ψώρα της καθαριζω τα αυτάκια με epiotic και της βάζω μία φορά την εβδομάδα otimectin αλοιφη. Bravecto αμπούλα είχα βάλει πριν ένα μήνα στο σβέρκο της. Και εγώ την ακανα την πορτοκαλι τους έδινα για αρκεετους μηνες. Η μία γάτα μου η Γκρέι ειναι μια χαρα. Η Ντόρι εδώ και 2 μήνες παρουσιασε καποια σπυράκια μεγέθους μεγαλύτερο απο κεφάλι καρφίτσας χρώματος κόκκινου. Από το ξύσιμο φαίνεται ότι είναι λίγο γδαρμένο το σημείο στα φρυδάκια της. Επίσης στην αρχη είχε και στην περιοχή του τραχήλου κάτω απο το σαγόνι και απο το ξυσιμο είχε φύγει λίγο το τρίχωμα. Πύον δεν φαίνεται να έχουν, βέβαια είναι και πολύ μικρά για να μπορώ να καταλάβω με ακρίβεια. Το θέμα είναι ότι σκέφτηκα να κάνω elimination diet όπως προτάθηκε και όπως διάβασα και σε ξένα φόρουμ. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν την ενοχλεί κάτι απο το περιβάλλον στο σπίτι και της προκαλεί αλλεργία και κάνω όλη αυτή την διαδικασία τσάμπα. Δεν έχω αλλάξει κάτι σε απορυπαντικο η μαλακτικο, τους πλένω τα πιατάκια τους μετα απο το φαγητό .Δεν ξέρω απο τις γλάστρες που έχω στο μπαλκόνι μήπως την ενοχλεί κάτι αλλά γενικά επειδή λειπω όλη μέρα δεν βγαίνουν έξω πολύ γιατί έχω κλειστά. Αυτό με την ψώρα φοβάμαι ότι θα με ταλαιπωρήσει και εμένα. Κάθε μέρα της τα καθαρίζω και την επόμενη πάλι έχει λίγα μαυράκια. Το περίεργο είναι ότι δεν μπορώ να καταλαβω απο που την κόλλησε μιάς και δεν είχε τίποτα. Έξω δεν βγαίνει ,μένω σε διαμέρισμα, η άλλη μου η γατούλα είναι πεντακάθαρη δεν έχει τίποτα στα αυτιά της. Τώρα θα πρέπει να προσέχω μήπως κολλήσει και η άλλη γάτα ψώρα σωστα ????
Spiros82
Spiros82
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Σκύλος
Ηλικία : 41
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσινίου
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γατοχείμωνο
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2017
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 M_icecream

Αρέσει στον χρήστη Τσίτσος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από Lina Δευ Μάης 07, 2018 10:35 am

Καλημέρα έχεις π.μ
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 M_peristeria

Αρέσει στον χρήστη Τσίτσος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Μάης 07, 2018 9:33 pm

Το μόνο που μπορώ να πω για τους παράγοντες αλλεργίας που αναφέρεις είναι ότι με τις γλάστρες τουλάχιστον, θα έβλεπες να επιδεινώνεται εκείνη την ώρα που βγαίνει στο μπαλκόνι. Θα άρχιζε μετά το ξύσιμο, οπότε δε νομίζω.
Τώρα η περίπτωση αλλεργίας σε περιβαλλοντικό παράγοντα, πάντα υπάρχει, αλλά γενικά νομίζω πως στις περισσότερες περιπτώσεις έχει να κάνει με την τροφή. Ειδικά στην περίπτωσή σας, αφού λες ότι σταματώντας την Acana έχει βελτίωση.. Suspect Στην τροφή λοιπόν θα προσανατολιζόμουν κι εγώ.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 M_hug

Αρέσει στον χρήστη Τσίτσος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από Spiros82 Παρ Μάης 11, 2018 12:08 am

Τώρα που δίνω μόνο μοσχάρι στην Ντόρι τι ποσότητα πρέπει να της δίνω σε γραμμάρια ανα ημέρα? Μετά απο πόσο καιρό να δοκιμάσω να αρχίσω να προσθέτω και άλλα συστατικά ?
Spiros82
Spiros82
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Σκύλος
Ηλικία : 41
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσινίου
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γατοχείμωνο
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2017
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 M_icecream

Αρέσει στον χρήστη Τσίτσος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Μάης 11, 2018 10:12 pm

Δεν ξέρω να σου απαντήσω, άλλα έχω κι εγώ σχετική απορία.

Δεν είχα ποτέ θέμα με αλλεργίες στα κορίτσια μου, οπότε ρωτώ εγκυκλοπαιδικά καθαρά.
Όταν ψάχνουμε να αποκλείσουμε τροφική αλλεργία, ξεκινάμε δοκιμάζοντας ένα είδος κρέατος, σωστά; Η κάποια μονοπρωτεϊνική τροφή.
Στην περίπτωση που ταϊζουμε κρέας, όλο αυτό το διάστημα της δοκιμής η τροφή που δίνουμε ουσιαστικά δεν είναι πλήρης; Δεν βάζουμε πρόσθετα;
Σπύρο εσύ τη διαδικασία αυτή την ξεκίνησες από προσωπικό ψάξιμο ή είναι κάτι που το συζητήσατε με γιατρό;
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 M_hug

Αρέσει στον χρήστη Τσίτσος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από Spiros82 Παρ Μάης 11, 2018 11:14 pm

Απο προσωπικό ψάξιμο γιατί ο γιατρός μου μου πρότεινε να της δώσω Hills d/d για κανένα 2 μηνο. Και αυτό οκ το δέχομαι. Όμως μετά τι θα γίνει θα τρώει μία ζωή κλινική τροφή ????
Spiros82
Spiros82
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Σκύλος
Ηλικία : 41
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσινίου
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γατοχείμωνο
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2017
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 M_icecream

Αρέσει στον χρήστη Τσίτσος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από Stella M. Σαβ Μάης 12, 2018 1:28 am

Έλα ντε..ρώτησες; Πως θα διαπιστώνατε την αιτία της αλλεργίας έτσι;
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 M_hug

Αρέσει στον χρήστη Τσίτσος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από Τσίτσος Πεμ Σεπ 24, 2020 11:30 am

Παιδια, η γατούλα μου η μεγάλη μανίτσα παρουσιάζει κάτι σαν αλλεργία κάθε Μάιο και μέχρι και Αυγουστο, με δερματικά στην πλάτη (φαγούρισμα, μικρά έλκη τα οποία γλύφει ασταμάτητα). Επειδή ειναι εποχιακό ο κτηνίατρος τείνει προς το ότι ειναι αλλεργία!

Η λύση δόθηκε από το bravecto που είναι χάπι για αποπαρασίτωση που μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε γάτα - αν και συνήθως χρησιμοποιείται για σκύλους - (χρησιμοποιώντας φυσικά τη σωστή ποσότητα για τη γατούλα μας)
Τσίτσος
Τσίτσος
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Χίος
Αριθμός γατουνίων : 50
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/08/2020
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 M_bye

https://www.tsitsosthecat.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 7 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από gatisios Παρ Ιουν 04, 2021 4:11 am

Spiros82 έγραψε:
konnaki έγραψε:

δεν θα αναφερθω πολυ στο μηνυμα μου που ηταν απο τα πρωτα κ τωρα που το ειδα γελασα... να ενημερωσω οτι εμεις ακομα εχουμε ψωρα καθως η δευτερη δοση μου χυθηκε κ μετα δεν μπορουσα να βρω advocate καθως ειχε σταματησει να βγαινει... τωρα ξαναξεκινησαμε με spot on bravecto ..τα αυτακια μας ειναι πιο καθαρα αλλα επανηλθε το ξυσιμο..επισης εννοειτε εχω αλλαξει εδω κ μηνες την τροφη της σε ακανα την πορτοκαλι. τοτε σταματησαν οριστικα τα φτερνισματα κ ο γιατρος ειπε οτι βοηθησε αρκετα αυτη η αλλαγη τροφης... οσο για τα σπυρακια πως ειναι? ειναι κοκκινα , εχουν πυον η μηπως ειναι οι ποροι της τριχας που εχουν μεινει ακαλυπτοι? τα σπυρακια αυτα τα ειχε κ πριν την αγωγη? για την ωτοδεκτικη ψωρα τι αγωγη ακολουθεις? κανει δουλεια?  εμενα παντως μου φανηκε περιεργο αυτο που ειπες οτι εβγαλε αλεργια απο την ακανα..αλλα ειπες την πηρες απο το εξωτερικο.. μηπως ηταν τιποτα ληγμενη με νεα ημερομηνια οπως ακουγετε σε αλλα θεματα? να σημειωσω οτι δεν ειμαι ειδικος...απλα ταλαιπορουμαστε απο την ψωρα ...

Καλημέρα για την ψώρα της καθαριζω τα αυτάκια με epiotic και της βάζω μία φορά την εβδομάδα otimectin αλοιφη. Bravecto αμπούλα είχα βάλει πριν ένα μήνα στο σβέρκο της. Και εγώ την ακανα την πορτοκαλι τους έδινα για αρκεετους μηνες. Η μία γάτα μου η Γκρέι ειναι μια χαρα. Η Ντόρι εδώ και 2 μήνες παρουσιασε καποια σπυράκια μεγέθους μεγαλύτερο απο κεφάλι καρφίτσας χρώματος κόκκινου. Από το ξύσιμο φαίνεται ότι είναι λίγο γδαρμένο το σημείο στα φρυδάκια της. Επίσης στην αρχη είχε και στην περιοχή του τραχήλου κάτω απο το σαγόνι και απο το ξυσιμο είχε φύγει λίγο το τρίχωμα. Πύον δεν φαίνεται να έχουν, βέβαια είναι και πολύ μικρά για να μπορώ να καταλάβω με ακρίβεια. Το θέμα είναι ότι σκέφτηκα να κάνω elimination diet όπως προτάθηκε και όπως διάβασα και σε ξένα φόρουμ. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν την ενοχλεί κάτι απο το περιβάλλον στο σπίτι και της προκαλεί αλλεργία και κάνω όλη αυτή την διαδικασία τσάμπα. Δεν έχω αλλάξει κάτι σε απορυπαντικο η μαλακτικο, τους πλένω τα πιατάκια τους μετα απο το φαγητό .Δεν ξέρω απο τις γλάστρες που έχω στο μπαλκόνι μήπως την ενοχλεί κάτι αλλά γενικά επειδή λειπω όλη μέρα δεν βγαίνουν έξω πολύ γιατί έχω κλειστά. Αυτό με την ψώρα φοβάμαι ότι θα με ταλαιπωρήσει και εμένα. Κάθε μέρα της τα καθαρίζω και την επόμενη πάλι έχει λίγα μαυράκια. Το περίεργο είναι ότι δεν μπορώ να καταλαβω απο που την κόλλησε μιάς και δεν είχε τίποτα. Έξω δεν βγαίνει  ,μένω σε διαμέρισμα, η άλλη μου η γατούλα είναι πεντακάθαρη δεν έχει τίποτα στα αυτιά της. Τώρα θα πρέπει να προσέχω μήπως κολλήσει και η άλλη γάτα ψώρα σωστα ????

Ποιες είναι οι εντυπώσεις σας από την Bravecto; Έχω διαβάσει αντιφατικές κριτικές.

gatisios
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 8
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/06/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 7 από 7 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης